DE RADIO - RUBRIEK MAG NIET GEPLAATST ZITTING Abessijnsch hoofd ie Valencia. De Abessijnsche prins Gehvet, een zoon van Ras Immeroe, een der ver- woedste Abessijnsche aanvoerders, is in Valencia aangekomen met het voor nemen, dienst te nemen in de interna tionale brigade. Hij verklaart, dat „in Spanje strijden tegen het fascisme, be- fteekent, de onafhankelijkheid van Abessynië te verdedigen." Trotski's lijfwacht versterkt. Naar aanleiding van de mededee- ling van een Mexicaansch blad, dat „zich personen op weg naar Mexico bevonden, die Trotski wilden dooden", is de bewaking van het huis, waarin de banneling verblijft, verscherpt. Het wordt thans door 30 inplaats van 24 poitie-agenten bewaakt, terwijl boven dien motorrijders geregeld de ronde doen. GEMEENTE WIER1NGEN. CRISISBUREAU. ZONNESTRAAL BESTAAT 10 JAAR. Naar aanleiding van dit Jubileum schrijft Koos Halfweeg ons met veel enthousiasme, dat de patiënten druk aan het postzegels verzamelen zijn, om alzoo een steentje voor deze nntttige stichting bij te dragen. Immers deze ge bruikte postzegels worden verkocht en de opbrengst komt ten bate van „Zonnestraal." Nu verzocht Koos ons, of wij onze lezers willen verzoeken ook postzegels voor dit doel te willen ver garen. Volgaarne voldoen wij daaraan. Het is 10 jaar geleden dat de eerste patiënten „Zonnestraal" binnenkwa- mtn. Op eigen kracht heeft men in 10 jaar een bezetting weten te verkrijgen van 144 patiënten. Dat is een feit van beteekenis Maar dit moet ook wor den volgehouden. Nu zijn er reeds instanties, men- schen, kinderen die veel vrije tijd opof feren om zegels hijeen te garen ten bate der t.b.c.-bestrijding. Ten bate in het bij zonder van „Zonnestraal." Zoodoende „Zonnestraal" in de gelegenheid stel lend meer patiënten te kunnen opne men dan anders middels de uitzenden de instanties mogelijk is. De opbrengst van verkochte postze gels komt evenals die van collectes aan het „Zonnestraal" verpleegfonds, waaruit de verpleegkosten van on- en minvermogende t.b.c. patiënten wor den bestreden. Gewone binnen- en buitenlandsche zegels hebben een geringe waarde, daarentegen brengen kinderzegels, c.d. veel meer op. Dit beteekent dus, dat wie een groote hoeveelheil postzegels stuurt, maar er eerst de bijzondere ze gels voor andere doeleinden uitzoekt, Ide waarde van de zending verkleint. „Zonnestraal" ontvangt de postze gels liefst onafgeweekt, maar uitge knipt of afgescheurd met een flink stuk papier er om heen. Laten onze lezers aan dit mooie doel helpen. Gaarne wil Koos's broer Jan Halfweeg (oliehandel Parkstraat 4, H.-Hoef,) de zegels in ontvangst nemen. Wielerclub „Wieringen." Zondag jl. werd wederom een trai- ningsrit gehouden. Het traject was als volgt H.-Hoef, Den Oever, Gemaal Leemans, Randweg, Haukes, H.-Hoef eindpunt. Deze rit werd gewonnen door S. Lont in 37 min. 15 sec. 2e Jn. Verbiest z.t.; 3e P. Kapitein 37 min. 30 sec. 4e F. Zoons z.t. 5e A. Baardman 38 m. 5 sec. 6e C. Oostdijk z.t. .J. de Wit, Jb. Glim en C. Honard staakten de strijd. Denkt er om renners, Donderdag a.s. 8 uur algem. vergadering in het Wie- lebaan Restaurant.. Ouder-avond in Cfcr. School te Den Oever. Op 5 Febr. werd een goed geslaag den ouder-avond gehouden, want niet minder dan 105 peronen waren aan wezig. Te ruim half acht opende de voorz., van het Schoollbestuur, Dhr. O. Deen Prijzen van varkens boven het zoutersgewicht. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat in de week van 8-13 Februari 1937 varkens boven het zoutersgewicht zullen worden af genomen, deels bestemd om levend te worden uitgevoerd en deels bestemd om voor uitvoer te worden geslacht. De prijs van de varkens, welke be stemd zijn om levend ie worden uitge voerd is vastgesteld op 45 cent per Kg. levend gewicht, zonder eenige kor ting volgens plaatselijk gebruik. Bij de uitbetaling zullen zoogenaamde fondsgelden niet worden afgetrokken. De varkens moeten bij levering in goede conditie veikeeren. Zij moeten gezond en goed ter been zijn en gedu rende ten minste 12 uren vóór de leve ring gevast hebben. Alle varkens, wel ke naar de meening van de Neder landsche Veehouderij Centrale op de leveringsplaatsen niet in goede condi tie verkeeren of niet het vereischte ge wicht hebben, zullen worden gewei gerd. Voor de varkens boven het zouters gewicht, welke bestemd zullen wor- dee bijeenkomst door te laten zingen den om voor uitvoer, anders dan ba con, te worden geslacht, zijn de na volgende prijzen vastgesteld tot 100 Kg. geslacht kw. A 57 cent kw. B 55 cent kw. C. 53 cent. van 101-110 Kg. geslacht 54 cent van 111-125 Kg. geslacht 53 cent van 126-140 Kg. geslacht 5i2 cent van 141-165 Kg. geslacht 51 cent van 166 Kg. geslacht en daarboven 50 cent alles per Kg. slachtgewicht. De prijzen van de varkens, welke als zouters worden geleverd, blijven ongewijzigd. Tot onze spijt moeten wij aan onze lezers mededeelen dat wij heden van het Centraal Bureau voor den Omroep in Nederland een aangeteekend schrijven ontvingen waarin vervat Aangezien de Omroepverenigingen van de publicatie van deze programma's in de pro vinciale en periodieke pers een te ernstige concurrentie ondervonden, hebben zij beslo ten deze in den vervolge uitsluitend toe te staan, in een door hen gegeven vorm, aan de leden van de Nederlandsche dagbladorganisa ties. De opname, zooals die door U in uw blad geschiedt, is dus ontoelaatbaar. Wij zijn dus gedwongen het plaatsen van de Radioprogramma's te staken. Echter wij hopen slechts voor kort, daar krachtig door de Vereen. Provinciale Pers wordt gewerkt, dat dit besluit van de Omroepvereenigingen niet zal gelden voor de Prov. Pers. REDACTIE. Inschrijving Handelsregister. X Nieuwe Zaken Broek op Langendijk Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging, Langebrug 205, verzekering tegen kosten vari zie kenverpleging. Den Helder Frits Coltof, Kanaal- weg 155 winkelier in meubelen enz. Wijzigingen Anna Paulowna Coop. Boerenleen bank, Molenvaart 8 bestuurswijzi ging. Wieringen B. Kat en Zoon, Koning straat 13, vischhandel omgezet in een vennootschap. F's. 68 10 en gebed. Daarna een wel kom en lezing van Markus 10, vanaf vers 13 t.m. 16. Mej. De Boer, onderwijzeres hield een inleiding over het onderwerp gehoorzaamheid in de opvoeding". Volgens spr. is geen goede opvoe ding denkbaar waar gehoorzaamheid ontbreekt. Gehoorzaamheid is eigen verkeerden wil gevangen geven aan een beteren. Toch zal ook hij die ge hoorzaamheid vraagt van anderen, zelf ook aan dien eisch moeten vol doen om een goed opvoeder te zijn. Maar hoe ver is men er dikwijles vanaf wegens de zonde en is men onge hoorzaam. Volledig gehoorzaam was Jezus, doordat in Hem was de volmaak te liefde. Over dit onderwerp volgde een be spreking, waaraan deelnamen Stulp, Terpstra, Branderhorst e.a. De pauze hierop volgend werd be nut door de ouders om het werk der kinderen te bezichtigen. Na de pauze was het woord aan den heer Slik, onderwijzer, die een bijdra ge had over het onderwerp „Krullen jongen." Deze term, gebruikelijk bij het timmervak, kan ook van toepassing zijn op iemand die onderwijzer wordt, wat door dhr. Slik wordt aangetoond. Het krullenjongen zijn heeft een schaduw maar ook een lichtzijde en is noodig voor een goede vorming. Van de geboden gelegenheid van de ouders om over zaken betreffende het onderwijs het woord te voeren of vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt, waarna dan dhr. Wiersma voordroeg „Het lichtje voor het raam." Tot slot bracht dhr. O. Deen dank aan allen voor de medewerking en sloot de Eerw. Heer van Eerden deze avond met dankgebed. Politie. Gevonden een leeren want met kap. Verloren een bruin leeren hand schoen. Inl. bij den Gem.-Bode. Twee „Harmonie-avonden" in „Concordia." „De spion van den Prins" een groot succes. Zaterdag- en Zondagavond gaf bo vengenoemde vereeniging een leden uitvoering in de zaal van S. Halfweeg. Onder de befaamde leiding van den heer directeur P. Kreijger werden, na een vlot openingswoord van den voor zitter C. J. Bosker, een vijftal num mers ten gehoore gebracht, welke als altijd zeer in den smaak van de aan wezigen viel. De dirigent had dan ook een warm applaus in ontvangst te nemen. En dan komt het tooneelstuk aan de beurt. Op Zaterdagavond, de avond voor de jongere generatie, was het enthousiasme bij enkelen over het stuk niet groot. Hoe komt het O.i. komen de jongelui niet om een tooseelstuk te zien, doch om af te wachten wanneer het bal begint. En dan het niet begrijpen. Men schatert b.v. om een Middeleeuwsch costuum met pruik/ggnaar de inhoud van het spel gaat^lin hen voorbij. En dat zijn natuurlij^niet de beste klan ten voor tooneellisten. Evenwel noe men wij het een betreurenswaardig feit. Het stuk, dat geheel op histori sche basis stond en uitnemend werd vertolkt verdiende betere appreciatie. Edoch, er kwam na Zaterdagavond nog nog c. n avond. Reeds bij het eerste rijzen v in het scherm werd geapplau- Jisecrd voor de mooie aankleeding. Dj.t voorspelde veel goeds en het werd ook goed. Want het publiek was opgetogen in één woord. Prachtig en prachtig was de vertolking der uiterst zware rollen. Men besefte dat en de bezoekers, welke hun vaderlandsche geschiedenis nog niet geheel kwijt wa ren zullen met genoegen hun geheu gen opgefrischt hebben en terugge dacht hebben aan den tijd, dat hun schoolmeester vertelde van het „ramp jaar" voor onze republiek. Het volk was toen reddeloos, radeloos en rede loos En thans ten tooneele l'histo- rie se répète (de geschiedenis her haalt zich.) De spion van den prins was één van die rollen, waarmee men een speler als Jannes Bosker Ozn. niet mag passeeren. De keuze was hier heel goed en Jannes kweet zich uitnemend van zijn moeilijke taak. Niet minder kon men het spel roemen van de heeren Jb. Bakker en S. de Jong. Deze hadden een uitgebreid par lando, hetgeen een zekere rolvastheid vereischte. Met opzet laten wij de ver tolking van den Prins van Oranje ach teraan komen. De heer Jannes Bosker Jzn. had deze mooie rol te spelen. Nu eens niet de „schurk" ten tooneele, doch de sympathieke figuur van den Prins van Oranje Wij brengen gaarne ons compliment voor de keurige uitbeelding van den prinselijken kapitein-generaal van het Staatsche leger. Het „eeuwig edict" geraffineerd in elkaar gezet door den raadspensionaris Johan de Wit verbood de vereeniging der func ties van opperbevelhebber en Stamou der. Dit edict werd later verbrand en de Prins tot Stadhouder uitgeroepen. Men herinnere zich de afschuwelijke afslachting van de gebroeders de Witt door het oproerige gepeupel. Terwijl later toch ble.ek dat de beschuldigin- tegen den raadspensionaris valsch wa ren en deze voor den Lande niets dan eerlijkheid had betracht. Maar toen was het gebeurd. Om terug te keeren naar het stuk De heer D. Oden speelde als altijd inge leefd terwijl ook de overige mannen rollen goede vertolkers hadden in de heeren P. Bruul, Metselaar en Zwa- nink. De andere spelers hadden een meer ondergeschikte rol. En nu, ofschoon wel wat achteraf. 1'honneur aux dames. Twee dames moesten het vrouwelijke gedeelte zijn geheel goed maken. Harmonie deed een keuze: Mevr. Datthijn-Duijn ker als aristocratische dame en Mevr. Kooij-Everts als dienstbode des hee ren Burgemeerster van Dordrecht. Goede wijn behoeft geen krans. En ie der zal met ons zeggen dat het spel dezer dames bewondering afdwong. Een woord van waardeering voor spel en prachtige costumes is hier zeker op zijn plaats. Het applaus na het zakken van het doek was van dien aard, dat „Harmonie" zich de hand op de borst kan slaan en zal zeggen wij gaan op dien weg voort, want nu we ten wij dat goede kunst nog gewaar deerd wordt. En wanneer de heer C. J. Bosker (nota bene nog in uniform van Kapitein bij het Staatsche leger) zijn dank brengt aan het publiek dat mee hielp om „Harmonie" een mooie avond te bezorgen, kunnen wij consta teeren dat ook de spelers verheugd waren, met de goede ontvangst bij het toch al critische publiek. Een intiem bal besloot deze tweede uitvoering. P. d. G. Nog meer diefstallen. Door de Rijks- veldwacht te Wieringen is proces-ver baal opgemaakt tegen Mart. L. en J. L. wegens diefstal van een ijzeren as van den onlangs gesloopte watermo len in de Oeversche Koog, eigendom van het Heemraadschap. Deze as werd verkocht aan den opkooper J. Nieuwenburg, alhier. Tevens werd proces-verbaal opge maakt tegen zekéren B. wonende te Lutje Westerland), welke belast was de opgeslagen materialen van de fa. O. J. Bosker te bewaren. Deze kon niet nalaten onder zijn toezicht ge stelde ijzerwaren te verduisteren: ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Opening Gym-lokaal te W.-Werf. Leek het er al een lange tijd saar dat 'het gebouw af was en de opening wel dra een feit zou zijn, dit laatste nu heeft nog al een tijdje geduurd. De oorzaak daarvan was zeker wel dat dat het interieur nog altijd niet in or de was. Nu echter is het gebouw j.1. Zondag in gebruik genomen. De eerste kerkdiensten zijn er gehouden, en voor velen is het een uitkomst, idaar ook het gebouw afgegeven wordt voor vergaderingen enz. Politie. Verloren een zwart lede ren passerdoos in grijs etui. Inl. Politie Slootdorp. Een verdwaalde aalscholver. Vogels van diverse pluimage bevolken de W^-Meer reeds geruimen tijd. Voor onze natuurliefhebbers biedt de fauna van den Polder dan ook een •heerlijk studie-object. Zondag werd in het kanaal te Mid- denmeer een aalscholfer, een vogel die hier betrekkelijk sporadisch wordt waargenomen, ontdekt. De jeugd die nog al veel belangstel ling voor de vogel had, joeg het ten slotte op de vlucht. Wij! informeerden nog bij een ver woed natuurvorscher of nog meerdere van deze vogels hier zijn waargenomen, doch het schijnt tot nog toe het eenigst waargenomen exemplaar te zijn, wat naar den Polder is afgedwaald. Be heer Rip spreekt voor de Ü.B.T.B. Heden-avond (Dinsdag) zal de heer Rip een lezing houden voor de afdec- ling W.-Meer van de Centrale Boeren- en Tujndersbond in Hotel Smit ie Middenmeeri Het aanvangsuur is bepaald op 7 uur Jaarvergadering van cie Mcd. Land- arb. bond gehouden op Zaterdag 6 Febr. in het Gebouw Maatschappe lijk werk te Slootdorp. Te ongeveer 7 uur opent de voorz. de vergadering Er waren toen 18 leden aanwezig. Spr. noemde het een zeer verheugend verschijnsel, dat ook voor de verg. van de land arb. bond de be langstelling groeiende is. Waren het voorheen altijd een groepje getrouwen die de vergaderingen bezochten thans geven ook andere leden blijk van hun belangstellling. Hierna kreeg de secr.gelegenheid de notulen voor te lezen, welke 011 ver anderd werden goedgekeurd. Er waren onderscheiden ingek. stukken, die na bespreking de revue passeerden. Over een ingek. stuk betreffende waarborg som nieuwe bewoners, landarb. van de Cultuurmij. naar het vrije bedrijf, ioonen dorschmachine personeel, loo- nen trekkersbestuurders, ontspon zich een levendige discussie. Tenslotte werd besloten hier een aparte leden verg. voor te beleggen met een hoofd bestuurder, en wel binnenkort. Hierna werd het jaarverslag van de secr. voorgelezen en hieruit blijkt dat het ledental bijna is verdubbeld. Er waren 1 Jan. 1935 aangesloten 26 leden, dit getal was 1 Jan. 1936 gestegen tot 49. Dit gaf natuurlijk reden tot tevre denheid. Volgde jaarverslag penningm. Op 1 Jan. 1935 was in kas f 26.00, dit was op 1 Jan. 1936 ruim f 90.00. Voor hun accuraat werk, werd aan beide functionarissen een woord van dank gebracht. Verloting Kleuterschool. Op de 1 houden verloting ten bate Keuter- school Zondag j.1. in Cinema de Haan, vielen prijzen op onderstaande lotn. 37 38 52 60 90 177 18t2 200 233 257 265 267 327 385 393 462 465 466 525 5*6 531 58* 610 623 Volgde bestuurs-verkiezing. Er tra den drie bestuursleden af en wel de heeren Feikes, Staal en Meindema- Alle drie waren herkiesbaar. Gekozen werden L. Feikes, HL Staal en voor Meindema de heer H. Loof van Wie- ringerwerf. Een voorstel van het bestuur om a.s. zomer een reisje te organiseeren. Dit vindt algemeene instemming, zoo noodig zal hiervoor een spaarfonds worden gevormd. Als doel van de reis werd genoemd Rotterdam met een booi reis langs de havens. De rondvraag leverde geen nieuws meer, waarna de voorz. met dank voor de opkomst de verg. sloot. Gezelschap Romein in Hotel Smit te Midaenmeer. Dat de belangstelling voor deze avond groot zou zijn, dat was te verwachten, daar staat im mers het gezelschap goed genoeg voor bekend. Dat er echter alleen uit de Meer een 3ÜÜ-tal waren opgekomen was wel buitengewoon. Gezien nu de laatste avonden die de moderne bewe- weging belegde, allen schitterend ge slaagd zijn is wel een toeken dat de be weging wel voor goed vaste grond on der de voeten heeft. Toen de heer Burger opende, wa ren er ruim 350 personen aanwezig, dus was de groote zaal flink bezet. Hierna kreeg het gezelschap gelegen heid het programma uit te voeren. Wij Kunnen direct wel zeggen dat de avond 111 alle opzichten gestaagd is. Het ge zelschap was in een woord schitte rend en het gebodene was af. Voor de propaganda was een hoofd bestuurslid aanwezig, die in een kern achtige rede doel en streven van de arb. beweging uiteen zette. Er waren er tal zeiue spr. die tegenover de land arb. bond stonden al zou die veel meer kunnen doen, en dat er nog niet zoo heel veel was bereikt. Om dat aan te toonen ging spr. een aantal jaren terug en stelde in het licht hoe het toen met de arb. klasse gesteld was. Als ieder dat bedacht zou hij ook zeker kunnen constateeren dat de vooruitgang inder daad wel wat was, ja zelfs zeer veel. fc>pr. spoorde aan lid van de organisa tie te worden en dacht hierbij aan het woord van Karl Marx arbeiders aller landen vereenigt U. Het laatste gedeel te van het programma werd hierna afgewerkt, waarna de heer Burger de feestelijke verg. sloot. Te ongeveer 12 uur was het feest afgeloopen en wij kunnen alleen het gezelschap een har telijk tot weerziens toeroepen. 648 653 671 685 696 709 752 mi 889 890 904 914 1038 1079 1154 1213 1294 1391 1413 1417 1429 1473 1500 1580 1605 1613 1658 1735 1768 1785 1864 1866 1986 2003 2034 2071 2189 2216 2269 2313 2330 2365 2451 2554 2571 2579 2580 2594 2622 2659 2698 2747 2858 De hoofdprijs (lotnummer 653) een biest te Oosterland. De prijzen zijn tot 1 Maart af te ha len bij den penningm. C. Duijnker Jbz. Belt'. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redacteur. Naar aanleiding der vergadering van het Witte Kruis zou ondergeteekende gaarne het volgende onder de aandacht van de lezers van uw blad brengen. Het gaat hier om de door mij gedane vraag iets aan het bestuursvoorstel betreffende pensioeneering van de Wijkverpleegster toe te voegen, hetgeen beknopt en niet juist in uw verslag is weergegeven en daarom een verkeerden indruk bij uwe lezers zou wekken. Hier volgt woordelijk wat door mij werd gezegd Geachte voorzitter ik zou gaarne het bestuur in overweging willen geven aan Uw voorstel te willen toevoegen jaarlijks het pen sioen der Wijkverpleegster vast te stellen, dan zou bij goeden stand der vereeniging goed betaald kunnen worden, en bij minder goede uitkomsten zou de vereeniging middelen kun nen beramen het geld te bekomen. Zooeven heb ik van den penningmeester gehoord dat een financiëel beleid veel zorg en werk vereischte, vandaar mijn verzoek. Hierop nam de Heer O. J. Bosker het woord en het frappeert hem dat Kat nog voorstelt het pensioen zoo laag al nog moet varieeren bij de gratie van het bestuur en de wijkverpleegster honger zou moeten lijden. Nu geachte Heer Bosker U heeft volgens mijn inaicht U onnoodig opgewonden. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Wieringermeer. DONDERDAG 11 FEBRUARI nam. 2 tot 3 uur door Dr. HOOGKAMER in het wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk te Slootdorp. BIEDT ZICH AAN een flinke BOERENARBEIDER, alle bouw- en greidboerswerk verstaande. Brieven onder letter H. Bureau Wieringer- meerbode, Middenmeer. Leze slechts zoo ik het heb voorgesteld en zult U geen termen kunnen vinden waar spra ke is van eenige vermindering van pensioen. Ik heb toch gezegd bij slechte jaren middelen te beramen aan geld te komen. Of denkt de Heer Bosker dat dit uitgesloten is als een ver eeniging geen reserves heeft? Nadat de Heer Bosker was uitgesproken nam een der bestuursleden het woord en verklaarde dat het bestuursvoorstel hetzelfde bedoelt als door mij werd gevraagd. Dit was voor mij voldoende en zal het ove rige maar laten rusten. Hiermede besluit ik in de overtuiging dat mijn voorstel zuiver zakelijk was. Met beleefde dank voor de plaatsing. B. KAT. Wieringen, Febr. 1937. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. B.K. C.-Nieuws. B.K.C. 3 speelde thuis tegen Helder 6. Met de rust had Helder met 1-0 de leiding. Na de rust pakte B.K.C. goed aan met resutaat, dat toen de scheidsrechter het einde floot, B.K.C. met 6-1 wist te winnen. H.R.C.. 5 - B.K.C. 2 4-3. Een slordig gespeelde wedstrijd van beide elftallen. Vernieuwing brafcj West-einde. Reeds binnenkort zal de brug bij Westeinde worden vernieuwd en zal voor rijtuigen zoodoende deze brug worden gestremd. Voor rijwielen en voetgangers is een brug gemaakt over de sluisdeuren. Benoemd. De heer C. Mosk Jz. is benoemd met een proeftijd van een half jaar als melk-coritroleur te Op meer, van de stamboek-vereen, aldaar. Maandag 8 Febr. is de heer Mosk reeds in dienst getreden. Gemaskerd Bal. Voor een goed bezet te zaal werd Zondag j.1. een gemaskerd bal gehouden. De jury bestond uit de dames Mevr. Keijzer Mevr. Kaan, en Mevr. Wissenkerke. De uitslag was als volgt Enkelingen le pr. Dame uit Frank rijk, Mej. E. Ozinga, Sneek 2e pr.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 2