ONS WIERINGERMEERHOEKJE. vergunningen, die zich hebben verbonden hun kuikens ten verkoop te zullen aanbieden en te zullen verkoopen tegen ten hoogste door den Minister van Landbouw en Visscherij vastgestelde prijzen. Deze prijzen bedragen voor kippenkuikens f 0.16 per stuk en voor vrouwelijke eenden kuikens, indien deze geleverd worden in het tijdvak van 21 Februari 1937 tot 21 Maart 1937 f 0.60 per stuk 21 Maart 1937 tot 1 April 1937 f 0.50 p. stuk I April 1937 tot 11 April 1937 f 0.45 p. stuk II April 1937 tot 21 Aprü 1937 f 0.40 p. stuk. Voor eendenkuikens, die geleverd worden op of na 21 April 1937 bedraagt de prijs ten hoogste f0.30 per stuk. Doel van deze regeling is een onredelijke stijging van de kuikenprijzen te voorkomen. Kuikens, die geleverd worden aan fokkers of houders van vermeerderingsbedrijven val len buiten deze prijsregeling evenals de kui kens van sier- en dwergrassen. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, is de voorraad aardappelmeel dermate afgenomen dat van een over schot niet meer kan worden gesproken, terwijl ook de markt-vooruitzichten zoodanig zijn gewijzigd, dat redelijker wijze mag worden aangenomen, dat de afzetmogelijkheden in de naaste toe komst beter zuilen zijn. Waar de moeilijkheden als gevolg van onvoldoende hakvruchten in de vruchtopvoiging, alsmede die, welke veroorzaakt worden door de beperkte arbeidsgelegenheid als gevolg der voortdurende inkrimping van de fa- brieks-aardappelen-teelt steeds groo- ter zijn geworden, iets waar de Minis ter van Landbouw en Visscherij bij zijn laatste bezoek zijn volle aandacht aan heeft gewijd, is besloten tot een grootere uitbreiding van de fabrieks aardappelteelt dan eerst was overwo gen, over te gaan. Was eerst besloten, dat het areaal, dat in 1936 2U.UUÜ ha. bedroeg, op 23.UUU ha zoude worden gebracht, thans kan worden medegedeeld, dat het areaal voor het oogstjaar 1957 definitief is vastgesteld op "28.500 ha. GEMEENTE WIERINGEN. De len*e in aantocht Bij den land bouwer C. Jb. Bakker te Den Oever zijn heden reeds twee lammeren geboren. Wij meenen, dat dit de eerste zijn op W ieringen. GEVONDENeen reserve autoband met velling. Inl. bij den Gem.bode H.-hoef. Rectificatie. De firma Bosker meldt ons, dat het bericht over verduistering in ons laatste nummer rectificatie be hoef^ Het betrof hier „uitleenen zonder machtiging" met al de gevolgen van dien. (Niet terug bezorgen.) De ver duistering lag alzoo strikt genomen bij de andere partij. INGEZONDEN STUKKEN. Antwoord op „ingezonden" heer B. Kat. Hoewel Uw stukje in hoofdzaak ge richt is tegen het gesprokene op de W.-K.-vergadering door den heer O. J. B., treft U ook mij, waar U gaat zeggen, dat Uw opmerking „niet juist in Uw verslag is weergegeven." Het ligt geenszins in mijn bedoeling nog maals het strijdvuur te doen oplaaien, doch ik zou gaarne den heer Kat het onderstaande willen antwoorden. Het is zeer toevallig dat ik het door U gesprokene hetzelfde verstond ais de verslaggever van Heldersche en Schager Courant (zie sv.p. dat verslag W.K.-vergadering), terwijl ter verga dering de heer Bosker U ook zoo be greep. Ook de geest der vergadering bewees mij hetzelfde. Nadat de heer Bosker uitgesproken was hadt U het woord kunnen vragen en kunnen mededeelen dat U zich ver keerd hadt uitgedrukt en bedoelde wat U thans in Uw ingezonden stukje plaatste. U schrijft daar nu wel in van „woordelijk" misschien was het ook wel Uw bedoeling om het zóó te zeg gen, doch het resultlaat was toch dat iets anders verstaan werd. Wanneer U dan ook zonder meer had geschreven, dat Uw opmerking in de vergadering niet geheel en al juist was uitgedrukt, doch bedoeld was zoo als U thans mededeelde, hadt U m.i. een betere weg bewandeld. Want het gaat nietaan om maar te beweren dat een verslag niet juist is weergegeven, alleen om zichzelf schoon te praten. Tot slot zij opgemerkt, dat ons ver slag zuiver neutraal is weergegeven. Verslaggever. GEMEENTE ZIJPE. Te Schagerbrug door auto aangereden Dinsdagavond is mevr. Bos, moeder in het Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden te Schagerbrug, toen zij tegenover genoemd Tehuis uit een autobus stapte en den weg wilde oversteken, door een uit de richting Callantsoog komende auto aangereden Zij liep daarbij een hersenschudding en een gebroken been op. Dl*. Boerma te 't Zand verleende de eerste genees kundige hulp, waarna de patiënte naar een Ziekenhuis te Alkmaar is overge bracht. Door de Rijkspolitie te 't Zand is van deze aanrijding proces-verbaal ppgemaakt., Naar wij vernemen is de toestand der vrouw ernstig. SCHAGERBRUG. Onze Gym.-vereen. alhier geeft Zondag 14 Febr. een uit voering in het lokaal van den heer S. Kuiper. Het belooft een mooie avond ie worden. Medewerking verleent de „Jeugd land", welke bij hun eerste optreden deze winter een zeer goeden indruk nebben achtergelaten. Vervolgens wordt het programma af gewisseld door voordrachten. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Verplaatst. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de Ontvan ger der Directe Belastingen, enz. J. J. xvloprogge, verplaatst van het kantoor Anna Paulowna naar het kantoor Lek- nerkerk. BINNENLANDSCH NIEUWS. Prinselijk Paar naar Boedapest. Een zeer hartelijk aischeid van Krynica. Schoolkinde ren kwamen 'n groet brengen Uit Krynica wordt gemeld Dins dagnamiddag is het Prinselijk Paar per auto naar Boedapest vertrokken. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zullen de reis via Tsje cho-slowakije maken. Het afscheid van Krynica was bijzonder hartelijk. De directeur der Hotel- en Badonder- nemingen „Nowotarski", de zanger Jan Kiepura en zijn vrouw Martha Eggerth boden Prinses Juliana bloe men aan. De schoolkinderen stonden voor het Hotel opgesteld. Zij wenschten het Prinselijk Paar een goede reis. Prinses Juliana en Prins Bernhard werden tot de grens vergezeld door den vertegenwoordiger van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Zalewski. POOLSCHE KINDEREN BRENGEN HULDE AAN PRINSES EN PRINS. Album met handteekeningen en een opdracht in dichtvorm. Naar het „Vaderland" verneemt is bij zijn vertrek uit Krynica door het gemeentebestuur aan het Vorstelijk Paar, dat aldaar op de huwelijksreis van de wintersport heeft geno ten, een album aangeboden, dat de handtee keningen bevat van alle kinderen uit Krynica. De opdracht is in den vorm van een gedicht in de Poolsche taal, dat door een te Krynica vertoevend landgenoot in het Nederlandsch is vertaald, welke vertaling eveneens in het album is opgenomen. Dit gedicht luidt als volgt In eerbiedige Hulde, door de Poolsche kinderen uit Krynica opgedragen aan Het Hooge Paar Prinses Juliana en Prins Bernhard. Prinsesse, Gij die als een sprookje Tot ons kwaamt met den Prins-Gemaal Thans bindt ons saam een groote liefde, Hecht als een band, gesmeed uit staal. Het is deez' band, die heel Krynica Voor altijd aan U Beiden bindt Het is de band der kinderliefde De liefde van „Het Poolsche Kind." Gij Prinss uit het Land der bloemen Die door Uw eenvoud elk bekoort, Gij bracht ons met Uw blijde lachen Geluk in dit gezegend oord. Moog' dus bij ons, in 't land der Polen De schoonste zon steeds met U zijn En daarbij dan de lach der kindren der Poolsche kinderen bij U zijn. Wanneer de stroom der levens-stroomen U daarna meevoert, ver van hier En G' in Uw Vaderland gekomen Uw eigen huis vindt vol vertier, Zullen U nog van ver bereiken De stemmen van ons kinderkoor De stemmen van de Poolsche Kindren Wier liefde nimmer gaat teloor. 9 Neemt met U mede in gedachten, Deez' liefde mooi en overgroot Wij zullen nimmer U vergeten sinds Gij ons Uwen aanblik boodt. Oh, moog' Uw levensweg steeds wezen Zoo schoon als is een bloem-tapijt Waarover 't Poolsche kind doet schallen Voor U zijn lach, ten allen tijd. Prinsesse, lief als in een sprookje Denk steeds aan ons, die met U zijn. Moge deez' uren in Krynica U daarbij als een feestdroom zijn. En als Gij voelt, een diep verlangen Of, als U moog-lijk ooit iets deert Kom dan bij ons weer in Krynica Waar 't Poolsche kind U diep vereert. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 9 Febr. Vee. Aanvoer in totaal 4246 stuks 850 vette runderen, 1000 magere runderen, 85 vette kalveen, 85 graskalveren, 1763 nuchtere kalveren, 5 varkens, 7 veulens, 187 paarden, 176 schapen en lammeren. Vette koeien le soort 63, 2e soort 56, 3e soort 40-48 ct. per kg vette ossen le s. 60, 2e s. 54, 3e s. 44-50 ct. per kgstieren le s. 59, 2e s. tot 52, 3e s. 45 ct. per kgle s. f 275, 2e s. f 220, 3e s. f 110 per stukvette kalveren le s. 93, 2e s. 80, 3e s. 55-65 ct. per kg; graskalveren le s. - 2e s. 58, 3e s. 48 ct. per kgf 60-40-20 per stukslacht- en nuchtere kalveren le s. 44, 2e s. 38, 3e s. 34 ct. per kgf 11-9-5 per stuk; fok- en nuchtere kalveren f 16-14-12 per stuk slachtpaarden le s. 50, 2e s. 45, 3e s. 40 ct. per kg f205150110 per stuk werkpaarden f 245-150-100 hitten f 130-105-70 schapen le s. 47, 2e s. 40, 3e s. 33 ct. per kg f 26-20 -15 per stuklammeren le s. 50, 2e s. 42, 3e s. 32 ct. per kg f 23-19-13 per stuk kalf koei en f 235-190-120 melkkoeien 240-190-135 varekoeien f 170-135-95 vaarzen f 155-115-85 pinken f 130-100-75. Vette koeien en ossen handel kalm, prijzen lager, prima koeien tot 68 ct., dito ossen tot 63 ct., Stieren handel redelijk, prijzen lager. Vette kalveren handel rustig, prijzen als vo rige week, prima soorten tot 102 ct. Graskal veren handel matig, prijzend dalend. Slacht en fokkalveren handel levendig, prijzen ech ter terugloopend. Schapen en lammeren han del vlug. Paarden handel matig, prijzen moei lijk te handhaven, alleen beste werkpaarden iets duurder. Overigens handel kalm, prijs houdend. Voor rekening plan-Detering wer den 30 runderen aangekocht. Groningen, 9 Febr. Vee. Kalf- en melkkoei en le s. f 210-230, 2e s. f 180-200, 3e s f 120- 140 kalfvaarzen le s f 180-190, 2e s f 130- 150 vare koeien le s. f 130-150, 2e s f 90-120; vaarzen le s f 120-f§L 3e s f 80-100 stieren le s. 48-50 ct., 2e s 44-56 ct. per kg slacht vee le s 56-58 ct., 2e s 50-52 ct., 3e s 34-36 ct.; vette kalveren le s. 74-76 ct., 2e s. 60-66 ct. per kg weideschapen f 16-20 vette lamme ren f 16-20 vette schapen le s f 24-29 2e s. f 20-22 biggen f 7-11 f 1.10-1.40 de week vette varkens le s. 43-44 ct., 38-41 ct.; zou ters 40-42 ct. per kg. Aanvoer815 runderen, 1083 kalveren, 230 schapen, 768 varkens, 60 biggen, 29 paarden. In kalf- en melkvee had de handel, evenals in het slachtvee en in stieren, een minder vlug en nauwelijks prijshoudend verloop. Voor het plan-Detering werd wederom een aantal slachtkoeien verkocht. Voor vette kalveren bleven de prijzen gelijk aan die der vorige week, doch de nuchere kalveren liepen bij grooten aanvoer en minder vluggen handel iets terug. De prijzen hiervoor varieerden van f 58 en zware kalveren hooger. Handel in wolvee in alle soorten, bij geringen aanvoer, redelijk vlug en ruim prijshoudend. Voor vet te varkens waren de prijzen aanvankelijk iets hooger, doch door den toenemenden aanvoer en minder vluggen handel daalden deze en kwamen op het niveau terug. Zouters en big gen prijshoudend. Furmerend, 9 Febr. Boter. Aangevoerd 202 kg. f 1.53-1.61 weiboter f 1.43-1.53 Runde ren, totaal 440 stuks. 195 vette koeien 6468 ct. per kg 115 gelde koeien f 80-160 118 melkkoeien f 110-225 12 stieren 45-55 ct. per kg; 18 paarden f 60-130 64 vette kalveren 30-60 ct. per kg709 nuchtere kalveren, voor de slacht f 5-12 voor de fok f 10-15 227 vet te varkens voor de zouterij 42—46 ct. per kg; 27 magere varkens f 1523 369 biggen f 8 —13 658 schapen f 1530 21 bokken f 4— 15 kipeieren f 3—3.50 eendeieren f 2.50 piepkuikens 67'/-—77Vs ct. per kg. Handel in vette, gelde, melkkoeien en stieren matig, in paarden en vette kalveren sug, in nuchtere kalveren en vette varkens vlug, in magere varkens, biggen, schapen en bokken matig. Eieren. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer 60.000 eendeneieren f 2.55-2.60 75.000 kipeieren f 2.95-6. Groningen, 9 Febr. Granen. Rogge f 8.00 8.75 Wintergerst f 8.00—8.50 Zomergerst f 8.00—8.60 Witte haver f 7.00—7.65 Zwar te haver f 6.75—7.00 Groene erwten f 7.00— 9.00 Waalsche boonen f 7.007.25 Koolzaad f 8.00—15.00 Karwijzaad f 17.00—2275 Ka narie f 12.0016.00 Lijnzaad (wit) f 7.00 9.50 Idem (blauw) f 7.00—9.50. De Amstefdamsche Veemarkt. AMSTERDAM, 10 Febr. 1937. Op de gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 217 Vette kalve ren le kw. 57-62 cent 2e kw. 50-56 ct.; 3e kw. 42-48 cent per Kg. levend ge wicht 57 Nuchtere kalveren f 6-9.50 248 Varkens 53-54 cent vette var kens 52-53 ct. per Kg. slachtgew. Ter veemarkt waren 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken aangevoerd. PROVINCIAAL NIEUWS. Groote brand in de Groetpolder. Woensdagavond is brand uitgebro ken in de kapitale bouwplaats van den heer K. Kistemaker in de Groetpolder te Winkel. De bewoners die öm ongeveer half zeven zaten te eten, werden plotseling opgeschrikt door geknetter van vuur. Een ijlings ingesteld onderzoek bracht aan 't licht dat er brand was uitgebro ken, die zeer snel om zich heen greep. I-Iet eenigste wat nog te redden was waren de paarden, verder kon de fam. Kistemaker niet anders doen dan het veege lijf redden, want het was ontzet tend, zoo snel de boerderij in lichte laaie stond. Tot ver in de omtrek was deze brand zichtbaar. Zoo zelfs, dat men in de Wieringermeer van gedachte was, dat daar de brand was uitgebroken. Men heeft zelfs 'n oogenblik de brandspuit naar buiten gehaald. Tot aan de grond is deze boerderij afgebrand in een zeer korten tijd. Verzekering dekt de schade. Een schuur die aan de boerderij grensde, heeft men, gezien de gunstige windrichting, weten te behouden. BUITENLANDSCH NIEUWS. Geen spanning tusschen Stalin en het leger. De geruchten over oneenigtheid tus schen Stalin en het leger worden door den woordvoerder der regeering tegen gesproken. Hij noemt ze belachelijk en schrijft, ze toe aan de Duitsche anti- Russische campagne. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 14 FEBRUARI. NED. HERV. GEM Oosterland nam. 2 uur Ds. van Beek. EVANGELISATIE Den Oever vm. 10 uur de hr. O. Deen. H.-hoef nm. 3.30 uur de hr. O. Deen. Demonstratie. Voor radioi-liefheb- bers wacht er a.s. Zaterdagavond wat moois. De Afd. van de V.A.R.A. belegt dan een vergadering en na afloop 8 uur wordt er de nieuwe serie Erres apparaten gedemonstreerd. Liefhebbers verzuimt niet deze avond te bezoeken. Blijkens advertentie is ieder welkom ii- Bazar Chr. Muziek Vereen. ,„Soli Deo Gioria." Op de jaarvergadering der genoemde vereen, is besloten dii voorjaar een bazar te organiseeren. Daartoe is ze overgegaan tot het in stellen van een commissie die de rege ling op zich nam, deze is nu zoover ge vorderd, dat in Maart D.V. de Bazar gehouden zal worden. Reeds is door velen medewerking toegezegd, door iets voor de Bazar beschiknaar te stellen, cot welslagen van deze avonden. Zij die dit alsnog willen doen, kun nen zich hiertoe wenden te Midden- meer P. de Wit, Havenstraat 11 te Slootdorp: Mej. E. Top, Kerkstr. 51; te W.Werf B. Holtrop adres Buwal- da, bakker. Politie. Verloren Een bankbiljet van f 10. Tegen belooning terug te be zorgen hij Politie Middenmeer. Het kantoorgebouw van de Boeren leenbank. In een van onze vorige num rners hebben wij reeds vermeld dat de Boerenleenbank besloten heeft om een eigen Bankgebouw te Middenmeer le stichten. Thans vernemen we dat bereids door het bestuur opdracht gegeven tol het maken van ontwerp aan de archi tect Chr. Dekker te Schagen. Het ligt in de bedoeling om in ieder geval een gebouw te stichten ^wat min stens 15 a 20 jaar in de behoefte van net bankwezen zal voorzien. Het zal dus in opzet voor thans een ruim gebouw worden. BEURS EN MARKT. Zeer vol was het Woensdag weer ter Beurse, terwijl de aanvoer weer eenig zins belangrijk was. De markt gaf weer een levendig as pect door de flinke aanvoer van land- nouwpaarden. Garage Klare was met een Fordson- iractor, waar veel belangstelling voor was. De noteeringen waren Rogge f 8.50-9; Winte'gerst f 8-8.40; Zomergerst f 8.25-8.75 Witte Haver f 7.25-7.75 Zwarte Haver f 6.75-7 Groene Erwten f 8.50-9 Paarde boo nen f 7-7.25 Duive boonen f 9-10 Blauwmaanzaad f 24-24.50 Karwij zaad f 23.50-24. Feestelijke Jaarvergadering der drie Geref. Jeugdvereenigingen, namelijk jongel.vereen., Kn.-vereen. en Meisjes- Vereen. te Slootdorp. Ter inleiding wordt door „Soli Deo Gloria" gespeeld de Bondsmarsch. Ruim half acht opent Z.Eerw. Ds. v.d. Vliet de vergadering en laat zingen Ps. 150 1. Daarna leest hij voor Mar kus 10, vanaf vers 17. Daarna gaat Ds. v.d. Vliet voor in gebed. Hierna volgt een kort openingswoord, spr. roept het welkom toe aan de vele aanwezigen, in zonderheid aan de feestvierende veree- nigingen. Deze roept hij op tot actie in net vereenigingsleven. Nu in het jonge ieven moet aangepakt worden, want eenmaal is die tijd voorbij, waartoe ook opwekt het gedeelte door spreker voor gelezen. Hierna volgt afwerking van het programmma. Uit het jaarverslag van Mej. J. Blij- dorp blijkt, dat de vereen, een klein aantal leden bezit, maar toch in het afgeloopen jaar prettig heeft gewerkt. Voordracht J. V. „Een sterfbed" en tooneel. Onderw. Art. 2 volgt, welke tot titel draagt „Het gezag." Ingeleid door Jb. Siebring, handelende le over het ontstaan van het gezag 2e. toe dienen van het gezag, 3e. het gezag in ons land. Daarna wordt met hegeleiding van de muziek het Bondslied gezongen. Voordracht Kn. Vereen. „De stijve arm." Samenspraak M. V. „De Sloep draad", welke flinke bijval oogstte. Voordracht M.V. „Ik ben een zeiler." Hierna volgde pauze, waarin boeken verkocht werden van de Chr. lees kring en verversching aangeboden. Na de pauze wordt het Bondslied van de M. V. aangeheven. Daarna voor dracht J. V. „Oweeër." Jaarverslag J. V. door W. Burgier. Waaruit blijkt dat deze vereen. een flink aantal leden bezit, en zoodoende veel werk, heeft kunnen verzetten. Daarna voordracht M.V'. Daarna Inl. Kn. V. door M. Meeuwse - Johannes Hus. Waarin naar voren gebracht werd het werk door deze verricht. Hierna wordt gezongen twee couplet ten van het Luther-lied. Volgde voor dracht J. V. „De blindgeborene.". Afgevaardigden van verschillende vereenigingen krijgen nu het woord. Door de afgev. van Wieringerwerf wordt een voordracht ten beste gege ven, getiteld „De dief." Voordracht} M. V. „De- bruid." Hierna volgt een samenspraak van de Kn. Vereen. „De muzikale stoof", welke veel bijval oogstte. Voordracht van de M.V. „Moe der en kind." Daarna pauze, waarin de muziek de Juliana-marsch ten bes te gaf. Dan werd gezamenlijk gezon gen. Hierop vogde voordracht J. V. „Wat men nimmer moet doen." Inl. Gen. G. „De verzoeking in de woestijn" door Mej. M. Blijdorp. In duidelijke tre kken bracht In leidster deze geschie uenis naar voren. Voordracht Kn. V. „JrleU jeersUe consult." Jaarverslag Kn. V. door secr. Hoe wel niet mei een groot aantal leden, mocht deze ook met zegen arbeiden uit jaar. Voordracht M. V. „De Pinda- cninees." Algev. Kerk en Kiesvereen. oamenspraak J. V. „Uit de oude doos" deze mocht veel bijval oogsten. Voor dracht Kn. V. Daarna tahicau M. V., voorstellende het geloof en ongeloof. Punt varia bracnt nog een voor- draciit naar voren getiteld „Boerken- aas." Aan het einde van deze bijeenkomst werd dank gebracht aan allen, die tot het welslagen van deze vergade ring hebben medegewerkt. Reeds ver over middernacht zijnde, sluit Ds. v.d. Vliet deze avond met uank aan God, na vooraf gezamenlijk gezongen te hebben Ps. 138 1. JAARVERGADERING CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND, Afd. Wieringermeer. In Hotel Smit te Middenmeer hield boven genoemde vereeniging, Dinsdagavond haar jaarvergadering, die door pl.m. 30 personen werd bezocht. De voorz. van de afd., de heer A. C. de Graaf, opende de vergadering met gebed en psalmlezing, waarna hij een kort welkomst woord sprak en in het bijzonder een welkom toeriep aan Mr. Rip, Directeur van het Bonds- oureau der C.B.T.B. die een lezing zal houden over „Ordening in den Landbouw." De voorz. werpt vervolgens een blik terug in het jaar 1936 en kan dankbaar Constatee- ren dat de afd. goed heeft gewerkt. Wij hebben een toevloed van leden gekre gen in 1936 en kunnen ons thans de sterkste organisatie noemen op Landbouwgebied in de Wieringermeer. Onderlinge band tusschen de leden is goed, er heerscht altijd een gezellige sfeer. Spr. brengt in herinnering de praatavond die is gehouden waar de uitkomsten van het bedrijf zijn besproken. Dankbaar was spr. dat de afd. mede in sa menwerking met de andere organisaties ver schillende belangrijke zaken tot stand heeft kunnen brengen voor de landbouw en helpen voorbereiden. Spr. noemt in dit verband, de Contact-commissie, de Beurs, Zuivelfabriek Melkcursus, enz. We zijn niet alleen in leden tal gegroeid, doch hebben ook gewerkt. Op de Jaarvergadering van Holland-Bra bant is onze afdeeling aan andere afdeelin- gen ten voorbeeld gesteld. Wat de uitkomsten betreft in het akkerbouw bedrijf, de de Roggehalmrups, emeltenplaag en zandstorm ten spijt mogen de uitkomsten toch bevredigend genoemd worden. In de veehouderij was het, het afgeloopen jaar voor sommige bedrijven bedroevend slecht, door de bekende ziekte onder het melkvee. Spr. hoopt dat de oorzaak wordt ge vonden en zal kunnen worden weggenomen. Spr. besluit zijn openingsrede met de woor den Wij christenboeren gaan vol vertrou wen op God de toekomst in. „ORDENING IN DEN LANDBOUW." Hierop houdt Mr. Rip een causerie over de ordeningsgedachte. Met ordening, als woord en begrip wordt heel wat omgesold, aldus de heer Rip. Poli tiek gesproken, gebruikt men dit woord van uiterst links tot uiterst rechts. En ook de li teratuur die hierover verschijnt. Men houdt echter als men het over Boeren en Tuinders heeft, altijd niet voldoende reke ning met de aard van het bedrijf. Wat is ordening Een heel boek met de defenitie's van het woord ordening zou zijn vol te schrijven. Spr. gelooft dat het samengevat kan wor den als georganiseerd sociaal en economisch inrichten van het maatschappelijk leven. Spr. gaat dan terug naar de opkomst en bloei van het liberalisme, de tijd van de vrije ongebonden individu waarin het egoisme hoogtij vierde en geen rekening hield met de belangen van anderen. Als reactie hebben we daarop gekregen de opkomst der arbeidersorganisaties. Economisch zullen we niet meer naar het liberalisme terug verlangen, met zijn onge- oonden productie. Indivuralisme veroorzaakt wanorde. Onder ordening verstaat spr. dat men alles op zijn vaste plaats zet en niet alles in een hoek zet, wat ook onder ordening begrepen kan worden. Eccessen afsnijden die veroorzaakt zijn om het crisisleed. Toch mag men niet alles afschuiven op het liberalisme. Hoewel gefaald, mag men haar niet alle leed toeschrijven. Spreker noemt hierop eenige voorbeelden van ordening. Sociale ordening, b.v. het af sluiten van collectie arbeidscontracten, tus schen werkgever en werknemer. De bedrijfsraden, die tot taak hebben de minister voor te lichten en ontwerpen te ma ken van arbeidsovereenkomsten, de vakoplei ding, werkloozenbestrijding, enz. Ook voor hét economisch leven kan men re: gels stellen die ordenen. De taak van de overheid springt dan direct in het oog. Zonder een stel behoorlijke wetboeken o.a. het burgerlijk wetboek zouden geen algemee- ne regels voor het economisch leven mogelijk zijn. Spr. noemt eenige voorbeelden van orde ning die nu wel mislukt zijn, b.v. de baksteen industrie en de bakkerij vestiging. Hier trachte men overeenkomsten aan te gaan door ordening. t Spr. gaat vervolgens over tot het bespreken van de crisismaatregelen, wat een incenditeel ingrijpen van de overheid tengevolge had. De bedoeling was allereerst het verleenen van hulp aan Boeren en Tuinders. Spr. gaat op dit soort ordening uitvoerig in. Al deze maatregelen heeft men ge dwongen aangevat. De nuchtere boer is ech-

Wieringer courant | 1937 | | pagina 2