S',/' GEKLEEDE- EN AVONDJAPONNEN. ONDERKLEEDING. BET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen by „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, i 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. SCHROEIVLEKKEN OP WOLLEN WEEFSELS. Indien men het ongeluk heeft een hee- ren pantalon, damesrok of welk wollen kleedingstuk ook, bij het persen te schroeien, bedek de plek dan onmiddellijk met een dikke pap van fijne stijfsel en wa- terstofperoxyde. Laat deze er op indrogen en spons het later af met warm water, waaraan wat borax is toegevoegd. Indien het schroeien niet zóó is, dat 'net weefsel gebrand is, zal men met deze be handeling veel succes hebben. 508 Telkenmale worden wij weer verrast door een groote verschei denheid van nieuwe modellen, zoodat de keus voor dames, die verplichting hebben om aan het society leven deel te nemen, een embarras de choise krijgen. Over het algemeen kunnen we echter zeggen, dat geen buiten sporige eischen worden gesteld uitzonderingen daargelaten. Men ziet zoowel mouwlooze japonnen en een diepe rug-uitsnijding als modellen, die een zeer beschei den decolleté en tulle of kanten mouwen hebben. Het is zelfs mo gelijk om een zwarte japon, als de tweede van rechts aangeeft en die uiterst eenvoudig van snit is, geheel ander aspect te verleenen door er nu eens een kort brocaat jasje, dan weer een lange velours casaque over te dragen; of wel een smoking of frah model. Men ziet zeer vele combinaties van twee verschillendeg weefsels of kleuren, tulle, kant, georgette en chiffon worden buitengewoon veel verwerkt, doch ook zwaar der materiaal als fluweel, Otto- man, moiré, taf, satijn e.a. weef sels. Dunne stoffen, tulle en kant worden zeer ruim gemaakt en over een aansluitende zijden ja pon gedragen. De rug-uitsnijdin gen zijn soms vierkant, soms in scherpere puntvorm tot ongeveer 10 cM. boven de taille-lijn en menigmaal worden ze aangevuld met vleesehkleurige tulle of kant. De vierkant en voale hals uitsnij dingen aan de voorzijde der tail les handhaven zich en worden gedeeltelijk bedekt door groote bloemen in mooie uitvoeringen en soms van verschillende nuances. De v-vorm handhaaft zich, terwijl de vijfhoekige vorm, die in een scherpe punt eindigt nieuw is. Voor gezete dames blijven een voudige modellen met v-vorm gewenscht evenals niet te wijde mouwen. Sieraden zijn nagenoeg onmisbaar en worden in den vorm van kettingen, armbanden, oorrin gen en hangers veel gedragen. Gekleurde half-edelsteenen in mooie facetten gesle pen nemen een bevoorrechte plaats in en worden omgeven door glinsterende mar- kizieten. Ook synthetische steenen vindt men in ruime keuze, die inderdaad buitengewoon mooi geslepen zijn en als ring menige mooie vrouwenhand sieren. Aan armband jes, bezet met glinsternde steenen, soms ook van mooi geslepen bergkristal worden dunne zijden zakdoekjes bevestigd, in de kleur der avondjapon, terwijl in het haar de meest uiteenloopende versieringen wor den gedragen als parures, bloemen, goud banden e.a. De modellen, die hier weergegeven zijn geven wel de nieuwste ontwerpen weer, Afd. 1 is een wijde klokkende casaque op een lange nauwe rok, met moderne mou wen en volant langs den hals, terwijl afb. 2 een klokkende lange rok aangeeft met aansluitende taille, die met goud draad bestikt is, staand kraagje en knoopslui- ting. Afd. 3 is een jeugdig kleedende avondjapon van kant met volants, die door dun leton in den vorm worden gehou den. Afd. 4 is van purper fluweel en bij dit model is het mogelijk verschillende variaties aan te brengen in den vorm van jakjes en casaques, terwijl tenslotte afd. 5 van crepe satin is met tulle mouwen, die met reepen satin zijn afgezet. Voorhandwerkende dames. Strijkpatroon STP 598. Hieronder volgen eenige wenken, die ge- bruiksters van strijkpatronen in acht moe ten nemen. Het hierbij afgebeelde strijk patroon is verkrijgbaar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, giro 203203 tegen den prijs van 0.18, in post zegels, per postwissel of per giro te vol doen. 0°5o -*-• i 5.0 ^7# STP 589 1/ I I I Wenken: Duidelijk het nummer van het patroon vermelden; vermelden of men het strijkpatroon in blauw of geel wenscht te onvangen; vóór het gebruik alle motieven en knip pen, ook lettersr en nummers wegknippen; speld daarna de motieven glad op de stof, met de wasteekening legen de stof aan; strijk met een niet te warm strijkijzer, zonder hard te drukken, over het patroon; dan hebt U kans, dat U hetzelfde motief nog eens kunt gebruiken; gebruik voor donkere stoffen gele, voor lichte stoffen blauwe strijkpatronen. De ware grootte van ieder motief is 5X6 c.M. en 8 X 8 c.M. Verstandige vrouwen. De tijd is voorbij, dat de vrouw nu en dan met een beurs vol geld ging winkelen, om eenige keerer. per jaar haar garderobe aan te vullen teneinde niet een paar modes by haar zusters achter te blijven. De verstandige vrouw blijft niet bij de pakken zitten, maar volgt de wenken, ge geven in de modepremie, welke onze re dactrice beschikbaar stelt. Zij grijpt zelf schaar, naald en draad, kiest de stof en het patroon naar eigen smaak en doet zoo doende met een dubbeltje hetzelfde, wat «roeger een kwartje Kostte. Ziet ge, dat zijn de verstandige vrouwen, die onze modepremie aanvroegen. Behoort Uitgaansjaponnen met lange mouwen. Niet iedere uitgaande vrouw heeft gaarne mouwlooze japon nen met een diepe ruguitsnij ding, die maar al te vaak op zeer overdreven wijze wordt toege past. De halslijn aan de voor zijde blijft hoog, terwijl vele mo dellen, de meeste inderdaad, uil doorgaande banen bestaan, ir. prinsesse model dus. Het eerste model is van soe pel vallende zware crêpe en heeft driekwart lange aan de zijbanen geknipte mouwen, die gedeeltelijk open en tegen- gevoerd zijn met dezelfde gar neering als die welke aan de hals in gedrapeerde lijn is aange bracht. Zilver tamé is voor dit doel zeer geschikt. De eisch van deze modellen uit één stuk ge knipt is, dat zij onberispelijk zit ten. Nieuw is de aansluitende lijn. die slechts geleidelijk aan van de kn.eèn af wijder wordt, terwijl de ruk tot den grond reikt en aan de zijkanten lange splitten te zien geeft. Het mode] rechts is eveneens in zwart gehouden en heeft een ruggarneering en smalle cein tuur van zilveilamé Ruime, ingehaalde hals en aangeknipte lange mouwen. De modekleuren, die voor het komende voorjaar in Engeland gedragen zullen wor den en natuurlijk ook naklank vinden in andere landen zijn in hoofdzaak blauw, rood en goud Het laatste voornamelijk voor garneeringen, terwijl gestreept ma teriaal zeer en vogne zal zijn. Men noemt als blauw de kleur, die de Hooglanders aragen, n.1. „Highland Blue:', verder „Moon Blue" en „Viking Blue" terwijl een bepaal de kleur rood als „Coronation Red" wordt aangeduid en bijzonder vroolijk aandoet. gij ook tot hen? Zoo met, sluit U dan van daag nog aan. Doe dit, door even te schrij ven aan de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijsluiting van twaalf uents aan postzegels. Of gireer twaalf cents op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Deze modepremie zaï een nieuwe wereld voor U openen voor L en Uw kinderen! WENKEN. Roodewijn vlekken op tafelgoed verwij dert men, door er onmiddellijk zout op te strooien, daarna uitwasschen in zeepsop of desnoods eerst bedruppelen met waterstof ;uperoxyde. Harsvlekken verwijdert men het best met zuivere alcohol, bij donkere weefsels met spiritus. Kaarsvetvlekken op fluweel wordt be handeld met warm gemaakte plukjes wat ten, die men met een schaar of pincet vast houdt en in kringvormige beweging over het fluweel gaat. Het vet smelt en trekt in deze watten, daarna voorzichtig betten met een in benzine gedoopt doekje (niet bij vuur of theelichten!!). Uit kleeden of andere weefsels verwij dert men kaarsvet door eerst de boven laag voorzH-dig af te krabben, daarna vloei over de piek leggen en hierover met een warm ijzer strijken, telkens vernieu wen, totdat de plek tenslotte onzichtbaar geworden is. Koffievlekken verdwijnen met glycerine en water in gelijke deelen, ook met enkel zuivere glycerine. Chocoladevlekken mogen niet in aanra- hink komen met zeep, doch worden met water verwijderd, indien ze althans niet te oud zijn. In het laatste geval verkrijgt men dikwijls goede resultaten met glyce rine en eigeel. Goed zittende onderkleeding is van het grootste belang, wil men de bovenkleeding althans onbe rispelijk doen vallen. Voor on derjurken is een eerste eisch, dat zij gemaakt zijn van materiaal, waarover de japonnen, bij het aandoen als bij het dragen, goed glijden. In aanmerking hiervoor komen behalve satijn en crêpe de chine voor bepaalde gelegen heden wanneer avondjaponnen gedragen worden, kunstzijde, milaneese en toile de soie. De z.g. Japansche zijde, die in mooie tinten te krijgen is en er ook zeer stevig uitziet is voor dit doel minder geschikt omdat ze te stroef is. Beter is het deze b.v. voor nachtkleeding te verwer ken, waarvoor zij uitstekend ge schikt is. De middelste onderjurk is ge tailleerd en laag op de rok gezet, die met een strook verlengd kan worden voor avondjaponnen en er met drukknoopen aan beves tigd wordt. Indien deze laatste aan de binnenkant van de zoom worden gezet vallen ze niet in het oog. Links is een combina tie van hemd en broek, die door een heup stuk verbonden zijn, terwijl rechts boven een dergelijk model is weergegeven, dat met een smalle band is gewerkt op taille hoogte en een kanten bovenstuk heeft. Hieronder is een garnituur van uiterst fijne wol met kunstzijde geweven, dat het lichaam omsluit en tevens niet minder af- kleedt dan de beide andere modellen van dessans. Het voordeel van dit laatste model is tevens, dat het warm kleedt, een factoi-, die inderdaad van groot belang is, vooral bij avordkleeding, die op zich zelf reeds dunner en meer uitgesneden aan hals en armen is dan de gewone. Buitensporigheden op het gebied der rnode? Wanneer de hoofdlijnen van de Parijsche mode zijn vastgelegd, dan eerst beginnen de ontwerpers zich om specialité's en de tails te bekommeren, varieeren het mate riaal en laten hun fantasie ook wat de kleuren betreft, vrij spel. Bij de nieuwste collecties blijkt, dat men thans een weinig afwijzend staat tegen over verschillende nuanceeringen paars, een kleur, die men eerst met zooveel en thousiasme propageerde. Het blijkt echter ook, dat vele dames zich niet aangetrok ken gevoelen tot paars en vinden, dat het „oud" maakt. Jeanne Lauvin geeft veel in roestrood en rozenhout (bois de rose), verder krachtiger rood, o.a. voor hooge nuanchetten in fluweel verwerkt, op een zwarte japon. Een zeer gepronon ceerd rose speelt eveneens een groote rol, waarvan wij o.a. in breed geribd fluweel handschoenen en tafzijden directoires za gen. Goud treedt op den voorgrond, vooral voor gekleede middag japonnen. Ensem bles van fijn zwart laken zijn met appli caties van goudleer bewerkt en op wazige tulle japonnen geven bloemen of arabes ken van goudleer een nieuwe en aparte garneering. Chanel komt uit met bloemenmotieven; een half margarieten, zinia's of zelfs dah- Groene vossen en avond japonnen van geitenleer, lia's worden in halve cirkelvorm langs de halsuitsnijding gehecht, terwijl dezelfde bloemen, aan een kammetje gehecht in het haar gedragen worden of wanneer men een hoed by de japon draagt worden de bloemen hierop bevestigd. Bij avondjaponnen worden kleine shawls gedragen met bloemen bedrukt, terwijl bont steeds nieuwe mogelijkheden biedt als garneering. Vossen worden meermalen groen geverfd in zeer uitzonderlijke toon nu eens geel, dan weer amandel-groen. Het spreekt van zelf, dat het dierenkarak- ter door deze kleur totaal verloren gaat en men slechts alleen de kleur doet spreken, de rest is bijzaak. Bont wordt thans op buitengewone wijze behandeld, waardoor het een groote soe pelheid verkrijgt en voor alle mogelijke doeleinden verwerkt kan worden. Zoo geeft Bruyère een avond-japon, waarvan het bovendeel van gekruld geitenvel is ge maakt, dat op het eerste gezicht aan Breit- schwanz doet denken, terwijl het bont op zichzelf niet dikker dan fluweel was. In vele opzichte trekken de modehuizen door opvallende details de aandacht tot zich, de vraag is echter of zij voor deze soms bizarre ontwerpen, afneemsters zul len vinden. ONS PATRONENHOEKJE. EENVOUDIGE MIDDAGJAPON IN RAGLAN MODEL. Succespatroon VKK 2039. Prijs 0.25 0.05 voor adm. en verzendkosten. Deze japon, die van een ingeweven ruit of van effen wollen stof gemaakt kan wor den, heeft een aardige garneering langs den hals van fluweel of velours, dat in schuine richting geknipt wordt. Om de hals valt het met eenige plooien, terwijl de uiteinden onder een der overslagjes met een drukknoop vastgemaakt worden, waar door het regelmatig dichtknoopen der beide einden voorkomen wordt en dus ook het pletten. De overslagen worden met een knoopje op de stof geknoopt, evenals dit ook op de mouwen gedaan wordt. Sluiting midden voor; twee baans rok, waarvan de voorbaan een binnen waartsche opgestikte plooi heeft. Patronen in de maten 16—18 jaar. JONGENSJASJE. Succespatroon VKK 2047. Prijs 0.25 -f- 0.05 voor adm. en verzendkosten. Ratiné, doublé face en nog vele andere weefsels, waaronder wij tweed en meer dere Engelsche stoffen noemen, geven een „echte" jongensjas. Sluiting met twee knoo- pen, kraag met „heeren"-revers en inge zette schuine zakjes. Deze laatste kunnen ook vervangen worden door opgestikte zakken, hetgeen veel gemakkelijker is. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- ;ad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: Patroon No. Maat J ierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer va* .Het Practisch Modeblad" wenscht te ont- /angen.. gelieve u 10 cent extra in te slui- •.en. 'Postzegels liefst vai 11/2, 3 of 6 cents)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4