IAKDH. INRICHTING GEHEELE DEBlIIESIt- 28e JAARGANG DINSDAG 1© FEBRUARI 1937 N«. i» NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ZIJN KLEINE MEISJE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER: 'J\ CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.59 f 0.19 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9Va1 uur. Met garantie. Trekken inbegrepen. Consult kosteloos. BINNENLANDSCH NIEUWS. Goklustigen teleurgesteld. Voetbalpools niet uitbetaald. Naar liet voorbeeld van de Engelsche voetbalpools wordt ook in ons land ge legenheid gegeven tot het wedden op voetbal-uitslagen. De verrassingen, die de vorige Zon dag heeft gebracht, zijn echter nood lottig geweest voor een Utrechtsch gok kantoor, dat het sportweekblad „De Supporter" uitgeeft. Ruim f 600 moest volgens de reglementen aan beloonin gen worden uitgekeerd, terwijl niet meer dan f 400 aan inschrijfgelden was binnengekomen. Met het gevolg, dat het geheele prijsvraag-instituut als een kaartenhuis in elkaar is gevallen. „In onvoorziene gevallen beslist de directie en is de uitspraak bindend." Zoo luidt het reglement. Een onvoorzien geval heeft zich voor gedaan. Maar ei- valt niet veel te be slissen. De directie kan niets doen. Zij beschikt niet over voldoende bedrijfs kapitaal en is dus volkomen onmach tig om het bij eventueele stroppen uit te zingen. De uitslagen van verleden Zondag Stuurden het systeem in de war. De directie geeft dat ruiterijk toe. Zij heeft aan alle agenten en aan ie-j der, die voor een belooning in aanmer king zou komen, een circulaire ge richt, waarin de stand van zaken uit een wordt gezet. Met de handen in het haar. Nu zit men met de handen in het haar. De f 400 aan ontvangen inschrijf gelden zijn bijna geheel aan drukwerk kisten weggegaan. Men zou dus niets eens deze gelden kunnen terugbetalen, laat staan de belooningen uitkeeren. Het pijnlijkste van het geval is wel, dat in dit geval de organisatoren te goeder trouw waren. Zij hebben er zelf bun laatste spaargeld bij ingeschoten. Zij en dc duizenden goklustigen met hen zijn het slachtoffer geworden van een waan, van het geloof aan een goudmijn, die in Luilekkerland is" gele gen. Honderden zijn hun inschrijfgeld kwijtgeraakt. Het was niet oneerlijk, het was slechts ongelooflijk lichtzinnig en opti mistisch. Wij zullen de boeken en bescheiden (onderzoeken, verklaarde de Utrecht- jsche politie-commissaris A. W. Brandt maar het is nog zeer de vraag, of de politie hier iets zal kunnen doen. De organisatoren schijnen te goeder trouw en het Amsterdamsch gerechts hof 'heeft onlangs in een soortgelijk ge val een vrijsprekend vonnis geveld. Jongen met zijn hoofd bekneld geraakt Toen te Vogelswerf bij Gorinchem een chauffeur bezig was zijn vracht auto te repareeren, waren vier jongens op den laadbak geklommen. Nadat de chauffeur met zijn werkzaamheden klaar was gekomen en den wagen achteruit de garage in wilde rijden, waarschuwde hij de jongens om te gaan zitten. Een 8-jarig zoontje van den heer Tromp bleef echter rechtop staan met het gevolg, dat zijn hoofd bekneld raakte tusschen de cabine en een uitstekende balk, waarbij het ventje op slag werd gedood. FEUILLETON. ROMAN NAAR HET ENGELSÖH. Ergerlijke verwaarloozing. lnbecicle jongen in nauw hok opgesloten. Vrijdag heeft de Rijkveldwacht te Wehl een inval gedaan ten huize van een landbouwer aldaar. Sinds langen tijd liep er onder de buren van den landbouwer een ge rucht, dat er iets niet in orde moest zijn met den ongelukkigen zoon van den boer, een imbiciele jongen van on geveer twintig jaar, die stom is. De hu ren zagen den jongen niet meer. Toen de rijksveldwacht in de boerderij een inval deed, deed zij daar een vreeselij- ke ontdekking. In een nauw hok, waar het licht slechts door een klein ruitje toegang had, lag dc jongen opgesloten. Het eenige meubel was een bed, gevuld met stroo, dat onbeschrijflijk vervuild was. De boer verklaarde tegenover de po litie, dat de jongen reeds anderhalf jaar op deze wijze opgesloten is ge weest. De burgemeester heeft maatre gelen getroffen om den jongen aan be tere handen toe te vertrouwen. OPEN BRIEF AAN DR. COLIJN. Publicatie in Hongaarsche courant. In het Hongaarsche blad „Pesti Na- pló" van 11 Febr. is een open brief ge publiceerd, welke graaf Halier aan minister Colijn heeft gericht. Hij schreef dezen brief naar aanlei ding van het verblijf van het Prinse lijk Paar te Boedapest. De schrijver drukt namens het heele Hongaarsche volk de groote vreugde over dit bezoek en de gevoelens van dankbaarheid voor de Nederlandsche gezinnen uit, I die zwakke Hongaarsche kinderen ver pleegden. Aan het slot van zijn brief wenscht hij den minister, dien hij een der groot ste politici van Europa noemt, Gods zegen op zijn werk en zijn persoon. Ruiter maakte jacht op traplooper. Een bewoonster van de Amstellaan te A'dam legde Zaterdagmorgen haar traplooper over een trapje om hem uit te kloppen. Zij ging nog even naar binnen om den mattenklopper le ha len, maar toen zij weer buiten kwam, bleek de looper te zijn verdwenen. Ondanks zijn naam kan een looper niet loopeti, en zoo moest hij wel gesto len zijn. De benadeelde waarschuwde een juist passeerenden poiitie-ruiter, die nu zijn ros in draf zette en de omliggende straten afreed. Ilij onderzoch: den in houd van verscheidene voddenkarren en ten slotte ontdekte hij inderdaad op zoo'n kar het gestolen exemplaar. De voddenkoopman werd aangehou den en de looper in beslag genomen. sor en Prinses Mary. De beide Prinses sen begroetten elkaar hartelijk en men onderhield zich samen gedurende tien minuten, waarna de Engelsche Prinses vertrekken moest naar het station. PRINSES EN PRINS TE WEENEN. Ontmoeting met leden van de Engelsche Koninklijke familie. Van het bezoek, dat Prinses Julia na en Prins Bernhard Vrijdag brachten aan de oude schepping van Keizerin Maria Therisia, het slot van Schön brunn, vertelde een ooggetuige nog een aardige episode. Een dochtertje van den conservator ministerialrat Reither, een nog heel kleine hummel, bood Prinses Juliana een bouquet aan, bekeek haar daarna eens goed en vroeg toen Waarom rijdt je niet op een schimmel „Waarom zou ik op een schimmel rijden", vroeg de Prinses verbaasd. „Omdat alle Prinsessen op een schimmel rijden As pendant op de bekende verhalen van liet Weensche arbeiderskind, dat indertijd niet wilde gelooven, dat de Prins van Wales een echte Prins was, omdat hij geen kroon droeg, is dit ook niet kwaad. Zooals reeds gemeld, wordt het in cognito van de hooge bezoekers, nu er niets meer over hen in de Weensche kranten mag worden gepubliceerd, ,veel beter bewaard. Zaterdag werd in een taxi, die hee- lemaal niet opviel, een bezoek gebracht aan de oude ITofburg, het oude Keizer lijke Paleis, met de bekende schatten, waaronder wel het meest beroemd zijn de rijks-insignes van het Heilige Duitsche Rijk (die in Aken zijn slechts imitaties) het zwaard van Karei de Groote enz. en de vele herinneringen aan den hertog van Reichstadt. Ook werd de Spanische Reitschule bezocht, waar de wereldberoemde Lippzianer hengsten in den stijl van het oude Spaansche hof werden gedresseerd en voorgereden. De lunch werd weer genuttigd in de eetzaal van Hotel Bristol. In dat Ho ''•tel lunchte ook, maar in een apart ver trek, de Hertog van Windsor met zijn zuster, de Prinses Royal en zijn zvva ger, die immers kort daarna, om half vier, naar Engeland terugkeerden. Juist toen Prinses Juliana en Prins Bernhard de eetzaal verlieten, ont moetten zij toevallig voor de lilt, den daaruit stappenden Hertog van Wind- 15). En het kleine dametje viel, uitgeput door haar hartstochtelijk pleidooi voor vrijheid, in een stoel neer, pakte haar breiwerk op met bevende vingers. Marion opende haar mond tot tweemaal toe, doch kon geen geluid naar voren brengen. Maar toen ze tenslotte begon te spreken, zeide zij iets anders dan zij van plan was. Zij had Helen willen tegenspreken en willen probeeren haar te kalmeeren en zeg gen dat zij de dingen moest accepteeren zoo als ze nu eenmaal waren. Maar het nieuwe in de houding van haar zuster, het vaste be sluit, dat ze in de lijnen van Helen's fermen gesloten mond zag, deed haar zeggen „Laat mij de advertentie nog eens zien, Helen. Ik heb haar eigenlijk nog niet zoo goed gelezen." „Ik zal je hem voorlezen." Er was iets van blijdschap in Miss Helen's toon. „Na 't ontbijt heb ik haar uitgeknipt. Hoor dan. Ze had een stukje papier te voorschijn gehaald en haar lorgnet opgezet. Langzaam las Helen de ad vertentie, die 's morgens in de „Morning Post" had gestaan. „Gevraagd beschaafde dame van mid delbaren leeftijd, om de zorg op zich te nemen van een meisje van tien' jaar. Al leen dames met uitstekende referenties en van goeden huize gelieven te reflectee- ren. Brieven letter GT bureau „Morning Post." „Referentie kan ik wel krijgen," zei Helen nadenkend. „De dominee wil mij wel helpen en Dr. Glover ook wel. En onze geboorte en opvoeding, nu, dat kan men zich niet beter wenschen, wel zei ze met een ernstige glim lach. „En o, Marion ik ben zoo dol op kinde ren. Ik ga er direct op schrijven," vervolgde ze na een kort stilzwijgen. „O Helen Marion hief haar handen smeekend op, „voordat je met Robert er over gesproken hebt „Ja voor ik met Robert gesproken heb. Ik zeg er geen woord van tegen hem, voordat het in orde is. Als ik die betrekking niet krijg 1wel, dan behoef ik hem heelemaal niets te vertellen. Er bestaat toch geen wet, dat men broers alles vertellen moet Maar, als ik die betrekking krijg, dan zal ik het Robert ver tellen en hij moet het dan maar opnemen zooals hij wil." ACHTSTE HOOFDSTUK. Sylvia's- keus. Giles Tredman zat aan de schrijftafel van zijn hotelkamer en keek den eenen brief na den anderen nog eens door, dien hij van een hoogen stapel, dien hij gisteren al een keer had doorgeworsteld, naast zich afnam. „Plezierig werkje om ze allemaal te beant woorden, maar ik heb toch niet den moed om ze onbeantwoord te laten," peinsde hij, en „verscheidene van die stakkerds hebben nog gefrankeerde enveloppen ingesloten, juist degenen, die het minst geschikt lijken." Hij glimlachte droevig, terwijl hij de brieven zoo vlug mogelijk doorlas en ze naast zich neer legde „geen een bij, geloof ik," zei hij hard op, „en die arme dames schijnen in zulke be klagenswaardige omstandigheden te zijn, dat ik ze allemaal wel zou willen nemen. Die vier die ik geschreven heb, het beste lijkt mij wacht ik heb een idee ik laat het kind zelf kiezen. Waarom niet Ik geloof, dat er wel slimme hersentjes zitten achter die groote bedroefde oogen en een kind ziet dikwijls scherper dan een volwassene. „Sylvia, kom eens even bij me, ik wil graag dat je wat voor me doet." Zij kwam dadelijkeen tenger klein meisje, dat jonger leek dan tien jaar doordat ze zoo mager was. Ze zag er aandoenlijk-kinderlijk uit in haar zwart jurkje, dat de bleekheid van haar gezicht nog sterker deed uitkomen. „Kom eens hier, kindje" zei de jonge man en nam haar hand in de zijne, „je weet dat ik probeer om een lieve dame te vinden om voor je te zorgen en altijd bij je te zijn." „Ja, dat weet ik. Maar ik wil dat U op me past", zei ze eenvoudig, terwijl ze hem in de grijze oogen keek, „als U er bent ben ik niet zoo eenzaam, en dan verlang ik niet zoo heel vreeselijk naar moeder", haar lippen trilden, maar verder bleef ze kalm en Giles sloeg zijn arm om haar heen en legde zijn hand op haar donkere, zachte haar. „Arm klein meisje", zei hij vriendelijk, „zoo veel mogelijk wil ik bij je zijn, maar je weet, Sylvia dat ik veel weg moet zijn en later moet ik weer naar Indië en ik ga binnenkort trouwen daarom moet ik iemand vinden die op mijn kleine meisje past als ik er niet ben, totdat. „Totdat vroeg ze terwijl ze haar hoofd achterover boog om hem in zijn gezicht te zien. „Komt er wel een tijd dat ik altijd bij U mag blijven „Ik hoop van wel," aarzelde hij. „Als wij mijn vrouw en ik samen op Manderby wonen hoop ik dat we samen voor je kunnen zorgen. Maar. „Maar ik geloof niet dat ze veel van kleine meisjes houdt" zei Sylvia peinzend, terwijl zij met haar vingertje langs de blauwe aderen van Gile's bruine hand streek, „sommige men- schen houden niet van kleine meisjes weet je en Miss Cardew ook niet." Giles keek naar het kind met een veront rust gevoel. Hij had zichzelf pogen wijs te maken, dat zijn eigen onpleizirige ondervin ding in dit opzicht een product was van zijn Post-ambtenaar verduistert belastinggeld. De recherche, te Heerlen heeft een post-ambtenaar, den adjunct-commies Van R. inzake verduistering in arrest gesteld. Het is gebleken, dat deze ambtenaar zich gedurende eenige jaren, aan ver duistering heeft schuldig gemaakt. Op het oogenblik kan nog niet wor den nagegaan, hoe groot het bedrag is, dat Van R. zich heeft toegeëigend. Men vermoedt, dat dit ongeveer f 400 zal bedragen. De verduistering kwam aan het licht doordat iemand, die op het postkan toor zijn belasting had betaald en daar van een gedeelte terug zou krijgen, dit gedeelte - een bedrag van onge veer f 40 bij den onfvanger terug ging halen. De ontvanger deelde hem toen mede, dat hij dit bedrag nog niet had betaald. De man toonde toen met ont vangstbewijzen van het, postkantoor aan, dat hij zijn geheelen aanslag had voldaan. Uit het daarop ingestelde onderzoek bleek dat de adjunct-commies zich in dit geval en ook bij andere gelegenhe den geld van belastingbetalers had toegeëigend. Nu en dan had hij weer bedragen in de kas gestort, docii lang zaam maar zeker werd het verduis terde bedrag grooter. Van R. is ter beschikking van den officier van justitie gesteld en naar Maastricht overgebracht. gewicht, welke bestemd zullen .wor den om voor uitvoer, anders dan ba con, te worden geslacht, zijn de navol- gene prijzen vastgesteld tot 100 Kg. geslacht kw. A 59 cent kw. B 57 cent kw. C 55 cent. van 101-125 Kg. geslacht 57 cent. van 151 Kg. gesl. en daarboven 56 cl. allles per Kg. gesl. gewicht 55 cent. De prijzen van de varkens, welke als zouters worden geleverd, blijven ongewijzigd. Reorganisatie van den Rijkslandbouw voorlichtingsdienst. Met ingang van 1 April worden de technische en economische landbouw- voorlichtingsdiensten tot één dienst vereenigd. Deze dienst zal onder hoofdtoezicht van den directeur-generaal van den Landbouw onder leiding staan van inspecteur ir. D. S. Huizinga, wat d# technische voorlichting en onder ir. C. G. P. Stevens, wat de economische voorlichting betreft. In elk ambstgebied zal dus slechts één landbouw-consulent werkzaam zijn. De dienst voor de kleine boerenbe drijven, aan wien de technische en economische voorlichting is opgedra gen, zal in zijn geheel blijven ressortee ren onder inspecteur ir. Stevens. Verder zullen de directeuren der Rijkslandbouw-vvinterscholen, voor zoover zij met de landbouwvoorlich ting zijn belast, van deze opdracht worden ontheven, opdat zij zich uit sluitend zullen kunnen wijden aan de zorg voor het landbouw-onderwijs en in sterker mate aan dit onderwijs kun nen deelnemen door het geven van lessen dan dit op het oogenblik het geval kan zijn. CRISIS - BUREAU. Prijzen van varkens boven het zoutersgewicht. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat in de week van 15-20 Febr. 1937 varkens hoven het zoutersgewicht zullen worden afge nomen, deels bestemd om levend te worden uitgevoerd en deels bestemd om voor uitvoer te worden geslacht. De prijs van de varkens, welke be stemd zijn om levend te worden uit gevoerd is vastgesteld op 46 cent per Kg levend gewicht, zonder eenige kor ting volgens plaatselijk gebruik Bij de uitbetaling zullen z.g. fondsgelden niet worden afgetrokken. De varkens moeten bij levering in goede conditie verkeereii. Zij moeten gezond en goed ter been zijn en gedu rende ten minste 12 uren vóór de le vering gevast hebben. Alle varkens, welke naar de meening van de Neder landsche Veehouderij Centrale op de leverings-plaatsen niet het vereischte gewicht hebben, zullen worden gewei gerd. Voor de varkens boven het zouters- GEMEENTE WIERINGEN. Paard op hol. Zaterdagmiddag om streeks 5 uur sloeg het paard van den heer C. Duijnker Jbzn. op hol. De wa gen stond even onbeheerd en, waar schijnlijk door het schrikken van een passeerende auto, ging het dier er van door. Bij het nemen van den hoek bij Edel en Thies, geraakte paard en wa gen in het hek van Klein, dat geheel werd ingedrukt en als koek afknapte. Het paard kwam wonderwel onbeschn digcl uit den strijd, ook de wagen man keerde zoo goed als niets. Enkele potro- leumbussen waren er af geraakt. Zoo dat dit malheur goed is afgeloopen en beperkt bleef tot eenige materieele schade. Een en ander gaf op het drukke hoek je nogal bekijk. verbeelding en Sylvia's bevestiging van zijn gevoelens klonk hem onaangenaam in de ooren. Eens op een middag had hij het kind meegenomen naar de dames Cardew en Mrs. Cardew en haar dochter hadden Sylvia over laden met thee en koekjes en zij hadden heel lief met het kind gepraat. Maar Giles, die zijn gevoelens niet goed onder woorden kon brengen, had toch wel gemerkt dat er iets haperde in hun houding tegenover zijn pupil hij wist dat hij méér van Grace verwacht en gehoopt had. En Sylvia bracht nu onder woorden, wat hij zichzelf niet had willen en durven bekennen. „Ik geloof niet dat ze van kleine meisjes houdt." Hij wierp de gedachte weer van zich af. Hij zei tot zichzelf dat het moederlijke gevoel, dat Grace toch zeker bezat, zich wel openbare zou, als het kind geregeld bij haar was en hij klopte Sylvia op den schouder en zeide bemoedigend „O, maar ik weet zeker, dat miss Cardew en jij goede vrienden zullen worden, als we bij elkaar wonen. Ze is geen kleine meisjes ge wend, zie je, ze is zelf eenig kind, daarom weet ze niet goed hoe ze met kinderen moet cmgaan. Maar je zult zien, als we allemaal met elkaar wonen, jij, zij en ik zal ze een moeder voor je zijn, kindje." „Ik geloof dat ze nooit als een échte moe der zal zijn," zei het kind ernstig, en ze voeg de er wijs aan toe „Moeders zijn zoo verschil lend. Maar als u zoo veel van haar houdt, wil ik ook mijn best doen om veel van haar te houden", zei ze terwijl ze hem met oogen vol bewondering aankeek, „ik wil altijd pro beeren te houden van hetgeen waar u van houdt." „Zoo, meen je dat, kleine meid Giles streelde zacht over haar donker haar en keek glimlachend op haar neer „Je bent een lie ve, hartelijke schat, hoor meiske D® tranen kwamen Sylvia in de oogen en ze vlijde haar kopje tegen Giles arm. ,Wat een fijngevoelig kind toch," mompel de Giles, terwijl hij nog eens over het hoofd streelde en nog eens in haar lief ontroerd ge zichtje keek „hoor eens, Sylvia, ik zou graag iemand willen hebben, die altijd op je kan passen en altijd bij je kan blijven en waar j® veel van gaat houden nu komen er vanmor gen vier dames als jij nu hier komt zitten met je boeken kan je me zoo straks eens ver tellen wie je het aardigst vindt. Als we nu dezelfde aardig vinden zullen we 'zien of di® niet bij je zou willen komen, voorgoed." Het kind knikte glimlachend. Zij was een gemakkelijk kind, maar Giles wist dat haar volgzaamheid eerder een gevolg was van ka rakterkracht dan van gebrek aan karakter, want hij kende Sylvia lang genoeg om te we ten welk een krachtige natuur achter die ernstige oogen en dien ferm gesloten mond verborgen was. Hij had haar wonderbaarlijke zelfbeheer- sching gezien, bij het sterven van haar moe der, iets buitengewoons voor zoo'n jong kind en hij had een voorgevoel dat er eenmaal uit haar een zeer sterke persoonlijkheid zou groeien. Gehoorzaam als zij was, ging zij de kamer waar de tijdelijke kinderjuffrouw zat t® naaien, wat ze zoo nu en dan onderbrak door een detectieve-verhaal te gaan lezen weer zachtjes binnen, nam het boek, waarin z® had zitten lezen en nestelde zich in een groo- ten leunstoel naast het raam, een geschik plaatsje, vanwaar ze Giles' gezicht kon zien, terwijl hij over zijn schrijfwerk gebogen zat. „Ik vind het heerlijk om naar monsieur te kijken", zei ze tot zichzelf, ze noemde haar voogd met den naam, dien ze bij het begin van hun kennismaking gebruikt had, „hij ziet er zoo vriendelijk uit, dat ik niet genoeg naar hem kijken kan." (Wordt vervolgd). t BLADEN ADVERTEEREN V#ÖR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1