REGIONAAL GRONDONDERZOEK. Politie. Gev. een bruine glacé hand schoen. Verloren een rijwielplaaie in etui. Inl. bij den Gem.-Bode Voorzitter van Het Witte Kruis. Zooals in het verslag over de leden vergadering van Het Witte Kruis werd vermeld, heeft de heer P. Kaan Cz., aan de beurt van periodieke af treding, zich wegens zijn leeftijd uit het bestuur teruggetrokken en heeft de ledenvergadering hem tot eere- voorz. benoemd. Tot voorz. der Afd, is nu do heer Minnes gekozen. Opvolger lid Gem. Raad. Als opvol ger van wijlen den heer M. de Haan, op de lijst der Vrijz. Democraten, zal thans zitting nemen de heer C. V. Koorn. Jammerlijk ongeval. Zaterdagmor gen had de vrouw van C. Steigstra, wonende Nieuwstraat, als gewoonlijk de koffiepot op het petroleum-stelletje gezet. Toen zij zich een oogenblikje uit de kamer verwijderde, greep het 2-ja- rig dochtertje naar de kolfie-kan trok het heele geval ondersteboven, zoodat het kokende water over haar heen vloeide. Overdekt met vele brandwonden werd de arme kleine naar Dr. Beeker gebracht, die voor verdere behandeling zorg droeg. Naar wij vernemen is de toestand redelijk wel. ALGEM. VERGADERING VISSCHERSFONDS. Zondagmiddag vergaderde bovengenoemde vereeniging in de zaal S. Scheltus. (Door over lijden van den heer de Haan kon aldaar niet vergaderd worden). Te ruim drie uur heet voorz. J. Tijsen de aanwezigen van harte welkom op deze eerste vergadering in 1937. Spr. merkt op dat 1935 beter was geweest dan 1936 en het spijt hem te moeten zeggen dat de toekomst nog don kerder wordt. Voorz. betreurt het heengaan van den pen ningmeester Bakker, welke ruim 18 jaar deze functie heeft waargenomen. Spr. schetst de vele verdiensten van den penningmeester en zegt van deze plaats alsnog dank voor de vele werkzaamheden. Ook de weduwe Bakker laat voorz. daarin deelen. Nadat ook de pers verwelkomd was, leest secretaris S. P. de Vries de notulen, welke on veranderd onder dankzegging worden goed gekeurd. Kas-commissie. Bij monde van den hr. H. Krommedam wordt medegedeeld, dat de com missie alles punctueel in orde had bevonden en wordt voorgesteld den overleden penning meester volledige decharge te verleenen. De rekening wordt nu goedgekeurd. Nadat voorz. de kasmissie en ook de secreta ris voor hun werk heeft dankgezegd, geeft de laatste een overzicht der financiën, benevens een verslag van den vischafslag. Wij ontlee- nen hieraan het volgende. Kasoverzicht Ontvangen van afslag f 3.825.— Rente hypotheek 142.50 Contributie leden (gew.) 85. Donateurs 30.— Pakhuishuur 05.— De heer Koorn bekleedde zoowel de functie van verkooper en handelaar als van afslager. Voor den overleden penningmeester moet dus ook weer een bestuurslid gekozen worden. Het eindresultaat was dat gekozen worden de heeren H. Krommedam en S. ten Bokkel, met respect. 38 en 50 stemmen. Aanwezig waren 61 stemgerechtigden. Het Bestuur heeft besloten den secretaris te belasten met de werkzaamheden van den penningmeester, hetgeen deze accepteert. Dus thans kunnen de gelden afgehaald worden bij den Heer S. P. de Vries, Belt. De rondvraag levert een enkele klacht op. De heer S. de Haan Jzn. vindt dat het pa lingwegen te langzaam gaat bij aanvoer van groote hoeveelheden. Deze grief zal in overweging worden geno men. Na dankzegging voor de aangename be sprekingen sluit voorzitter deze vlot verloopen vergadering. INTREDE Ds. DE WELDE. Men deelt ons mede, dat de intrede van de Doopsgez. Predi kant Ds. H. J. de Wilde zal plaats vinden op Zondag 2 Mei a.s. Wielerclub „Wieringen/' Zondag j.L werd de eerste trainingsrit voor de wintercompetitie verreden. De volgende renners kwamen aan den startH. Meijer, A. Baartman, S. Lont, Jn. Verbiest, M. Deij- kers, Jb. Glim, C. Oostdijk, J. Cornelese en F. Zoons. Laatstgenoemde rijdt wederom mede buiten mededinging, om reden dat hij lid is van D.O.K., Den Helder. Deze eerste rit is een sportieve strijd onder ling geweest, gedurende de eerste 5 ronden werd het peleton steeds opgeschrikt door veel vuldige demarages van alle renners, de boven toon werd echter gevoerd door Jb. Glim, M. Deijkers, S. Lont en Jn. Verbiest, laatstge noemde was bijzonder snel en sterk, doch hij zal vooreerst wat meer op geroutineerde ren ners moeten letten, om aldus de noodige tac tiek op te doen. In de 6e ronde vielen Jb. Glim en A. Baart man het eerst af, daarna H. Meijer en even later J. Cornelese. H. Meijer en J. Cornelese haalden echter 't peleton weer in, laastgenoemde kon zich echter niet handhaven en gaf dezelfde ronde nog op. Gedurende 2 jaar had Cornelese niet meer aan een rit of wedstrijd deelgenomen. Na de 6e ronde, bestond 't hoofdpeleton uit de volgende renners Jn. Verbiest, S. Lont, H. Meijer, M. Deijkers, C. Oostdijk en F. Zoons, A. Baartman en Jb. Glim volgde op eenige afstand, na de 7e ronde staakte Jb. Glim de strijd. Baartman zette toen alleen door. De strijd in het hoofdpeleton woedde steeds door. Alle renners komt dezelfde lof toe, alle renners waren van pech verschoond gebleven. Alleen in de 11e ronde werd Jn. Verbiest door een lekke band uit de strijd geworpen, niettemin hij de wedstrijd toch heeft uitge reden. In een felle sprint werd de uitslag betwist. S. Lont werd goede le, prachtig gevolgd door Deijkers, die H. Meijerr op het nippertje klopte. Uitslag 1 S. Lont 6p., 2 M. Deijkers 5 p., 3 H. Meijer 4 p., 4 F. Zoons, 5 C. Oostdijk 3 p. tijd 1.31.4, over 50 KM. 6e A. Baardman 2 p., 7 J. Verbiest 1 p., 8 Jb. Glim 1 p. Is de pH te laag, dan moet die omhoog ge bracht worden door te bekalken. De hoeveel heid kalk die gegeven moet worden hangt af van de hoeveelheid humus welke de bouwvoor bevat. De kalk toch is voornamelijk gebon den aan humus. Naarmate er meer humus in de grond aanwezig is, is er ook meer kalk nodig om de pH teverhogen. Om de hoeveelheid kalk te berekenen, wel ke nodig is om bijv. de pH 0,1 omhoog te brengen per 10 cm. bouwvoor, wordt het hu- musgehalte van de grond bepaald. Deze hoe veelheid heet kalkfactor. Behalve door bekalking kan men ook invloed op de zuurgraad uitoefenen door bemesting. Sommige meststoffen verhogen de pH, an dere verlagen deze. De zandgronden zijn zelfs vrij vrij gevoelig ten dier? ^feichte. Chilisal- peter en Thomasslakütenmeel verhogen de kalktoestand zwavelammoniak verlaagt deze. Kalksalpeter en kalkammonsalpeter verande ren de kalktoestand niet, of zeer weinig. Zo ziet men dus, dat de landbouwer zijn land moet kennen, om te kunnen bepalen, welke stikstof de beste resultaten voor een bepaald gewas zal opleveren. Het is meermalen voorgekomen, dat de stik stofbestelling, na het bekend worden van de uitslag van het grondonderzoek, zeer grote wijziging onderging. De beste resultaten met grondonderzoek bereikt men, als zoveel mo gelijk alle percelen onderzocht worden. Eerst dan krijgt men een juist overzicht, hoe het met den zuurgraad van den grond gesteld is, en komt men sterk afwijkende percelen op het spoor. In het laboratorium heeft men een eenvou dige methode gevonden om de pH van zand gronden te bepalen. Het is namelijk gebleken, dat gelijksoortige complexen zandgrond wei nig verschillen in humusgehalte. Om de kalk factor te bepalen, is het voldoende, dat maar Kasgeld penningmeester f 4.147.50 f 69.29 Uitgaven Beschikbaar v. uitkeering Verdeeling 1/3 deel voor de leden boven de 60 jaar is Idem 2/3 deel voor Wed. en Wee zen is Bezittingen Hypotheek Molenaar Rij kspostspaarbank Boerenleenbank Kasgeld Uit te keeren aan wed. en weezen en leden boven 60 jaar f 4.216.79 f 323.53 f 2.850.- f 83.43 f 2.237.82 f 2.169.1 f 7.340.54 Saldo f 3.977.0 Totale besomming der vischafslag f 427.545.3 Bestemd voor het fonds f 5.344.12 Us opbrengst f 367.- Motorhuur f 5.- Kistengeld f 744. Rente Saldo vorig jaar Exploitatie-uitgaven Hierv. afgedragen a. d. Penn. Voor uitk. kwamen in aanm. 48 leden boven de 60 jaar te ver- deelen f 1.297.75 elk f Verder nog beschikbaar voor elk der deelgerechtigden f f 7.202.12 f 10.— f 227.11 f 237.11 f 7.439.23 f 3.414.06 f 4.025.17 f 3.825.— ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Algem. jaarvergadering van de L.T.B. Afd. Wieringermeer. Zondagmiddag hield de Afd. Wie ringermeer van Land- en Tuinbouw- bond liaar jaarvergadering in Hotel Smit te Slootdorp. Aanwezig waren 20 leden. De vergadering stond onder leiding van den heer J. P. Hopmans, voorz. der afd., die de vergadering opende met de Chr. groet en vervolgens een woorl van welkom sprak tot de leden, en zich verheugde dat de opkomst zoo goed was. De voorz. deelde vervolgens mede, dat de Geestelijke Adviseur, de Zeereerw. Heer Pastoor Braak verhin derd was de vergadering bij te wonen. Vervolgens sprak de voorz. eenige waardeerende woorden tot de afgetre den voorz. den heer H. H. Giesen, die tijdens zijn voorzitterschap veel werk heeft gedaan voor de afdeeling. Ook memoreert spr. in het kort de toestand der bedrijven. De akkerbouw bedrijven hebben een redelijke uit komst gegeven, hoewel de roggehalm- rups, emelten en zandverstuiving veel kwaad hebben gedaan. Verschillende veebedrijven hebben een slecht jaar achter de rug als ge volg van de diftrrhee-ziekte onder het vee. Spr. hoopt dat 1937 alleszins goed magazijn voor de leden. Hierna leest de secretaris de heer J. A. Bergmans de notulen van de vo rige vergadering, die onder dankzeg ging worden goedgekeurd. Ook het jaarverslag wat de heer Na de rust gaat het spel wat over en weer. Twisk is er niet meer zoo goed in, de backs dringen nog al ver op, bovendien wordt er nog al gemopperd in de ploeg, om de soms onbegrijpelijke beslissingen van den scheids rechter (die inderdaad heel slecht leidde) doch dit deprimeerde het spel dusdanig. Ten slotte werd nog een speler van het veld gezonden wegens het trappen naar een Flevospeler, wat o.i. niet met opzet gebeurde en met een vrije trap voldoende gestraft zou zijn geweest. De fut was er bij Twisk uit en Flevo maakte er een nuttig gebruik van door tweemaal te doelpunten, waarmede een 20 achterstand in een 3—2 overwinning werd omgezet. Tenslotte beslissen de doelpunten en die had Flevo meer als Twisk. Scheidsrechter Koning die de heer Vlaar verving maakte een slechte indruk als arbltter. WIELERCLUB WIERINGEN. Op Zaterdag 27 Februari organiseert de wielerclub een Hometrainwedstrijd te Mid- denmeer. De Wielerclub Flevo uit Medemblik zal hier ook aan deelnemen. Liefhebbers die een premie beschikbaar willen stellen kun nen zich wenden tot C. Korshuize, Meeuw straat 36, Wieringerwerf of M. Deijkers Kerk straat 13, Slootdorp. De wedstrijd zal gehou den worden in Hotel Smit des 'savonds 8 uur. Entrée is slechts 30 cent, belasting en pro gramma inbegrepen. van een zeker aantal monsters, die als typeBergmans uitbrengt, alsmede de reke- gelden, het humusgehalte en de kalkfactorning en verantwoording, dragen de bepaald wordt. Aan de hand daarvan bepaalt1 goedkeuring weg van de vergadering. 35.79 Zoodat de ouderen b. 60 J. kregen f 62.82 Bestuursverkiezing. Op voorstel van den heer J. Kaptein wordt den voorzitter J.. Tijsen bij aclamatie herko zen. Eveneens de heeren bestuursleden M. Kooij en G. Dirks. De heer J. Koorn Jbz. had bedankt door zijn hoogen leeftijd. Voorz. stelt voor hem te benoemen tot eere-lidwegens de groote verdiensten van dit bestuurslid. Met veel bijval goedgevonden. Het regionaal grondonderzoek is de laatste jaren in ons land sterk toegenomen. In 1933 '34 begon men daarmee voor 't eerst op gro te schaal in Westerwoldede Z.O.-hoek van Groningen. De grote belangstelling sindsdien vooral uit de zandgebieden bewijst wel dat de landbouwers het nut daarvoor gaan inzien. Van Mei 1935 tot Mei 1936 werden in het Laboratorium voor Grondonderzoek te Gro ningen meer dan 65000 monsters onderzocht. Wat beoogt het regionaal grondonderzoek nu en welk nut heeft het Deze wijze van onderzoek maakt het in de eerste plaats mogelijk voor den boer zijn grond goedkoop te laten onderzoeken. Vroeger kostte het zooveel, dat de gewone boer er slechts zelden toe overging zijn grond op zuurgraad te laten onderzoeken. Alleen als hij door slechte oogsten de zekerheid had, dat er iets aan mankeerde en hij niet meer wist wat er aan te doen, ging hij er toe over. De schade had hij dan dikwijls al jaren lang gehad. Het regionaal grondonderzoek betreft nu in de eerste plaats het vaststellen van de p.H. (zuurgraad) van de zandgronden. Deze zuur graadsbepaling dient om de kalktoestand van de grond te leren kennen. Voor zandgronden heeft dit onderzoek de grootste betekenis. Het is toch algemeen bekend dat de zuur graad dus de kalktoestand van de grond, gro ter invloed heeft op de groei van een gewas. Komen er veel zuren in den grond voor, dan ondervinden de gewassen daarvan een nadelige invloed. Het ene gewas is daarvoor nog weer veel gevoeliger dan het andere. Deze zuurgraad wordt tegenwoordig, zoals boven reeds gebleken is, uitgedrukt door de pH te bepalen. Een pH 7 wil zeggen, dat de bodem een neutrale reactie heeft. Een pH hoger dan 7 wijst op een toenemende alka lische en lager dan 7 op een toenemende zure reactie. Een pH hoger dan 7 komt bij zand gronden gewoonlijk niet voor en is ook onge wenst. We hebben nu pH boven 7 alkalisch 7 neutraal0,5 bijna neutraal6 zwak zuur 5,5 tamelijk zuur5 zuur4,5 flink zuur 4 zeer zuur. i De pH van de grond ligt gewoonlijk tussen 3,5 en 8,5. De p.H zal gewoonlijk niet beneden 5 moeten liggen. Wordt de pH te hoog dan bestaat er kans voor het opreden van de veenkoloniale ziekte. Wordt de grond te zuur dan kan Hooghalense ziekte optreden. Op zandgronden stellen de verschillende gewassen zeer uiteenlopende eisen aan de zuurgraad van de grond. Zo vragen bieten een bijna neutrale grond, terwijl voor aardappels een matig zure grond gewenst is, vooral met het oog op de schurft. men de zuurgraad en de eventuele bekalking van de overige percelen. Dat maakt het grond onderzoek bij voldoende deelname nu zeer goedkoop. Het pH onderzoek kost bij inzending van 1000 monsters 30 cent per monster. Bij 2000 monsters 20 cent. Het onderzoek naar het humusgehalte be draagt 75 c. of minder, al naar gelang van het aantal ingezonden monsters. Bij het vaststellen van de prijs voor Wie- ringen, is door ons gerekend op vrij algemene deelname. Daarom kon de prijs in doorsnee op 30 c. bepaald worden. Wie zich nog niet opgegeven heeft, kan dat alsnog doen. For mulieren zijn nog verkrijgbaar op het kan toor van den Heer O. J. Bosker. Zoals uit het bovenstaande blijkt, is het regionaal onderzoek in de eerste plaats van belang voor de zandgronden. De zuurgraad speelt bij klei- en zavelgron den maar een ondergeschikte rol. Klei- en zavelgronden zijn gewoonlijk niet zuur. Wan neer daar gebrek aan kalk heerst, blijkt dat gewoonlijk uit een slechte structuur en een slempige grond. Het onderzoek heeft op klei en zavelgronden in de eerste plaats ten doel, de ontkalking van de grond na te gaan. Daar voor behoeft niet elk perceel afzonderlijk on derzocht te worden. Een klein aantal type monsters, die uitvoerig onderzocht worden, is daar meestal voldoende. Dit onderzoek is veel ingewikkelder en daarom ook veel duurder. Per monster kost dit f 1.50. Boven de 50 monsters f 1.35. Het onderzoek van de type monsters kost f 2.50. Laten dus alle landbouwers, welke zand gronden bebouwen in de eerste plaats deel nemen aan dit onderzoek. H. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 15 Febr. 1937. Op de ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 85 vette koeien f 140- 265 handel redelijk 4 vette kalve ren f70-90 per Kg. f 0.60-f 1 231 Nuchtere kalveren, slacht, f 4-14 18 vette schapen f 24-39 339 vette var kens 42-46 cent per Kg. Handel matig. AMSTERDAM, 15 Febr. 1937. Op de gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 516 vette koeien, le kw. 66-71c cent 2e kw. 58-64 cent 3e kw. 50-56 cent per Kg. slachtgew. 98 melk- en kalf koeien f 180-230 59 vette kalveren, 2e kw. 52-60 cent 3e kw. 44-50 cent per Kg. levend gew. 131 nuchtere kalveren f 5-9; 55 schapen f 22-26 55 lammeren f 17-22 639 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90-110 Kg. 54-55 cent, zware var kens 53-54 cent en vette varkens 52-53 cent per Kfe. slachtgew. 2 paarden, prijs niet genoteerd. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Dene marken. Marktbericht Jac. Knoop Amsterdam Dacostastraat 16. Telefoon 81431. De handel in aardappelen was afgeloopen week weder zeer flauw. Alleen voor alle soor ten Bonken is goede vraag met vaste prijzen Heden 15 Febr. werden de volgende prijzen ge maakt per 70 kilo: Zeeuw Bonten 2.40-2.70; Zeeuw Blauwen 2.40 a 2.60; Z. Blauwe eigen heimers f 1.90 a 2; Bonten en Blauwe Drielin egn 1.50 a 1.60. Anna Paulowna zand aardappe len 2.40 a 2.80; Hlllegommer zand aardappelen 2.40 a 2.80 Flakk.. eigenheimers 2.10 a 2.30. Spuische eigenh. 2.20 a 2.40; Drielinge 1.50 a 1.60 Bonkenl.80 a 2.-; N.H. Blauweif 1.80 a 1,90; Dito Bonten 1.90 a 2.-; Haarl.meer en Y- polder-Bevelanders 1.60 a 1.80; Verder per 100 kilo Drentsche en Overijsselsche zand ei genh. 2.50 a 3.; Bonken 2.60 a 2.80, welke ge vraagd zijn. INGEZONDEN STUKKEN WIERINGERWAARD - ATLAS. De belang rijke voetbalwedstrijd Wieringerwaard-Atlas eindigde na een spannende strijd in een gelijk spel 33. Atlas heeft met 3—1 de leiding ge had enin de laatste minuten wist Wieringer waard he echter nog tot een gelijk spel te brengen.Vooral viel te roemen het schitterend werk van de Atlas-doelman. De afdeeling telt thans 24 leden. Ingek. stukken en mededeelingen. Van de vereen. van bijenhouders was een schrijven ingekomen inzake het plaatsen van bijenvolken. Over het algemeen werd hier niet veel voor gevoeld, temeer daar geen der leden koolzaad verbouwen, De voorz. deelt mede dat in samen werking met de andere organisaties een melkcursus zal worden opgericht. Door drie leden zal aan deze cursus worden deelgenomen. Vervolgens doet de heer Bergmans verschillende mededeelingen aan de vergadering van de besprekingen uit de contact-commissie met de W.-Meer- directie. Bestuursverkiezing. Periodiek moeten altreden de hee ren A. C. Kemmeren en J. A. Berg mans, die beiden worden herkozen. Beiden nemen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen de benoeming aan. Een bespreking over het afsluiten van een collectief loon-contracl, komt hierna aan de orde'. Deze aangelegenheid wordt uitvoerig besproken en zal t.z.t. wederom ter ta fel worden gebracht. Strooverkoop-Bureau. Van de Afd. IIoll. Mij. van Land bouw was een schrijven ingekomen, waarin medewerking wordt gevraagd om gezamenlijk een bureau te stichten voor den verkoop van stroo. Algemeen wordt er ter vergadering veel voor gevoeld. Nader contact zal worden gezocht met de andere organi saties. Een weegbrug. Het voorstel om een weegbrug te plaatsen, vindt veel instemming, waar voor de medewerking zal worden ver zocht van de andere organisaties. Contributie-verhooging. Op voorstel van het bestuur wordt voortaan op de bestaande contributie een extra-heffing van 2 cent per II.A. gelegd, wat door de vergadering wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag deelt de voorz. nog mede, dat door de W.-Meer-Directie verzocht wordt aan de pachters om zooveel mogelijk mede te werken, dat zoo weinig mogelijk ongevallen op de bedrijven voor komen. Hierna volgde sluiting op de gebrui kelijke wijze. De lezing: van Ir. van Steen en Ir. Bosma wordt wegens ziekte uitgesteld. De lezing die Ir. van Steen en Ir. Bosma voor de drie Centrale landbouworganisaties zouden houden a.s. Woensdag, wordt wegens ziekte van Ir. van Steen uitgesteld tot Woens dag 24 Februari. Tijd en plaats blijven de zelfde. FLEVO - NIEUWS. FLEVO 1— TWISK 1, 3—2. Zoo is er dan Zondag een kentering geko men in de reeks van nederlagen, die Flevo zich den laatsten tijd moest getroosten. Met 32 is van Twisk gewonnen en hoewel het geen mooie wedstrijd was en er van een directe meerderheid van Flevo geen sprake was, kan toch met voldoening worden vast gesteld, dat het moreel weer wat omhoog i; gegaan van de ploeg. De aanvallen van Twisk waren mooier en gevaarlijker als die van Flevo. Het spel man de Flevomenschen is te kort, te benauwd en mooi aangegeven ballen loopen dood. Het begin is erg zenuwachtig waarvan Twisk handig gebruikt maakt en voor de rust aan een goedkoope 20 voorsprong komt, doch inplaats dat men de moed laat zakken bij Flevo, zwoegt men hard om de achterstand in te halen. Er wordt wel niet met overleg gespeeld, doch de wil om te winnen is aan wezig, die tenslotte tot succes leidt met een pracht doelpunt van Hooiveld, zoodat de rust, ingaat met 21 voor Flevo. Middenmeer, 14 Febr.1937. Geachte Redactie. Zou ik eenige ruimte van u mogen vragen in uw blad voor plaatsing van onderstaande regelen Nu zoo zoetjesaan het voorjaar weer nadert en in 't verschiet is de zomer, waar de zoo gezonde zwemsport weer kan worden beoe fend, schiet mij ook zoo iets te binnen dat hier in de Wieringermeer 't vorig jaar een vereeniging is opgericht met 't plan een zwembad op te richten. Er zijn destijds gelden voor bijeengezameld en dat is ook het eenige wat men er ooit meer van heeft gehoord. Uit naam van meerdere belanghebbenden verzoek in het bestuur dan ook om in elk ge val voor 1 Maart a.s. een vergadering op te roepen van inteekenaars op de lijsten en in die vergadering de stand en het verloop van zaken uit te leggen. Ik meen dat de deelne mers daar toch nu wel eens recht op hebben. U geachte redactie dankend voor de ver leende ruimte. Namens enkele deelnemers, Hoogachtend, S. SLOT, Breestraat 3, Middenmeer. Indrukken van de Centrale Hengsten- keuring te Goes. De avond van te voren, als reeds ve le eigenaren en belangstellenden in Goes zijn aangekomen, worden in de verschillende Café's rond het Markt plein de kansen besproken. Worden de nieuwe en oude richting hartstoch telijk verdedigd en afgebroken. Wordt heftig gedebateerd over de kleur b.v. Liefhebbers van de groote maat kun nen het maar niet eens worden met voorstanders van de kleine maat. Voorspellingen hoort men over het kampioenschap en botsen de meenin gen hierover vaak tegen elkaar in. En fin, een gezellig gedoe van paarden- menschen, van wat ben je me. Tot om 12 uur de waarschuwing komt „Sluiting mijne heeren Den. volgenden morgen negen uur begint de keuring, maar al eerder zijn vele wachtende hengsten reeds beoor deeld, bewonderd en veroordeeld door het wachtende publiek. Precies 9 uur worden de nummers van de eerste rubriek, 3-jarigen, opge roepen voor de scheiding in groote en kleine maat. 83 Gegadigden staan hier voor genoteerd in de catalogus, waar van 13 niet op het apèl verschenen. Direct hierna worden deze beide ru brieken gekeurd in de twee keurings- banen op de markt. Een geweldigen indruk hebben deze beide groepen achtergelaten. In de groote maat stonden 4 reuzen aan de kop, waarvan 3 dezelfde vader hadden, n.1. Clauson de la Lys. Natuur lijk waren die de uitverkorenen in de ze rubrieken, waren van de stal Daal- man afkomstig en hebben tot vader Hesseur. Die van de kleine maat is een volle broer van Elegant, de hengst van de Vereen. Holl. Noorderkwartier. Van de oudere hengsten viel de groo te maat tegen. Men hoorde iemand zeg gen „voorwereldlijke dieren." De klei ne maat echter kwam goed voor den dag. De schimmels die hier aan de kop stonden, dat waren beste mannen. De strijd om het kampioenschap ging tusschen Primera en Vaingeur. De laatste een geweldige Herseur won de strijd. De_ keuring werd besloten met het vertoonen van 6 oud kampioenen. Hieruit kwam duidelijk naar voren, op wat hoogere trap de koudbloed fok kerij is komen te staan. Precies om negen uur den volgen den morgen begonnen de keuringen in de beide daarvoor afgezette ringen op het markplein van de stad. Rond de touwen is geen plaatsje onbezet meer. In volgorde werden gekeurd 3-jari gen, 5 en 6-jarigen en tenslotte oudere hengsten. In de eene ring streden die thuis behooren in de groote maat in de andere ring waren het de meer kleinere, die daar de strijd aanbonden 't Was een pracht dag. Mooi weer, beste hengsten en veel publiek, 't Was

Wieringer courant | 1937 | | pagina 2