28e JAARGANG DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 Ne. 19 NIEUWE- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN AARDAPPELEN ALS VEEVOER. ZIJN KLEINE MEISJE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.56 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.16 per 3 maanden f 1. Door Hijksveeteelt-consulent Ir. L. DE VRIES. Het is niet de eerste maal, dat wij hierover een artikeltje schrijven. De reden waarom wij meenden er goed aan te doen hierover thans weer iels mede te deelen, schuilt in de verhoog de denaturatie-toeslag op klei-aard- appelen (thans f 1.50) welke 1 Febr. jl. is ingegaan en daardoor dus wel licht aardappelen als veevoeder be schikbaar zullen komen. De voedingswaarde hangt af van het drogestoï-gehalte, dat o.m. be- invloed wordt door den bodem, de va riëteit, de grootte der knol. Aardappe len op klei verbouwd hebben een lioo- ger drogestof-gehalte dan dezelfde soort op zand- en veengrond verbouwd De op kleigrond verbonwde zijn rijker aan zetmeel, soms echter wat armer aan amiden. De verschillende variëtei ten hebben dikwijls een verschillend gemiddeld drogestof-gehalte. Zoo is het dus van beteekenis om te weten, welke variëteiten men koopt. Uit een Friesch Landb. blad van eenige jaren terug hebben wij de na volgende cijfers aangeteekend omtrent de dr. st. en variëteit. Bravo's 28.5 pCt'; Red Star 28 pCt, Eigenheimers 24.5 pCt. K. Edward 20.9 pCt. Van deze soorten heeft dan de Eigen lieimer dus ongeveer het gemiddeld drogestof-gehalte. Bij onze berekenin gen zullen wij met het gemidd. dr. st. gehalte der variëteiten werken. Wat de grootte der aardappelen be treft, heeft de middelsoort het hoogste dr. st. gehalte. Bij de groote (bonken) en de kleine (kriel) is dat lager. De gedenatureerde aardapp. zijn v.d. midd. soort. Waar aardappelen een eiwitarm voedermiddel is kunnen wij deze zeer goed vergelijken met maïsmeel, om de waarde tot uitdrukking te brengen. Volgens het gehalte komt 100 Kg. mais in voedingswaarde overeen met 400 Kg. aardappelen en pLm. 10 Kg. soya. De geldende maisprijs kunnen wij op het oogenblik stellen op pl.m. f 7.90 per 100 Kg. franco thuis. Voor de 10 Kg. soya zal men pl.m. f 0.85 moe ten betalen. De aldus berekende waar de der aardappelen is dus f 7.90 - f 0.85 is f 7.05 per 400 Kg., per 100 Kg. dus f 1.76. Waar de gedenatureerde aard appelen echter ingekuild moeten wor den, brengt dit ook verliezen met zich mede n.1. 15 pCt. Waar de aardappe len worden gedenatureerd door mid del van snijden, zal er altijd eenig sap en dr. st.-verlies optreden, laten wij dit taxeeren op 10 pCt. Het totaal ver lies is globaal genomen dus pl.m. 25 pCt., hetgeen opzettelijk aan den rui men kant is genomen. De berekende waarde was dus f 1.76, hier moet dus pl.m. 25 pCt. worden afgetrokken voor verliezen, dus f 1.76 - f 0.4.4 is f 1.32 per 100 Kg. Dit is dus de maximale FEUILLETON. ROMAN NAAR HET ENGELSCH. 16.) Giles' pen bewoog een half uur lang regel matig over het papier en Sylvia was verdiept in haar boek doch zoo nu en dan kon ze niet nalaten naar haar voogd, die voor haar jeugdige verbeelding nu eens den eenen dan weer den anderen held uit haar boeken ver persoonlijkt, met groote, aandachtige oogen te kijken. De klok op den schoorsteenmantel sloeg elf uur, voordat de stilte in de kamer verbroken werd door een tikken op de deur. „Er is een dame, die u wenscht te spreken, meneer," kondigde de liftjongen aan en in het nu volgend uur had de jonge man, die zich intusschen daarmee niet zoo heel erg op zijn gemak gevoelde, vier dames op bezoek, die allen even verlangend waren om voor deze betrekking aangenomen te worden. Het was de eerste maal in zijn leven, dat Tredman genoodzaakt was een dame, die in aanmerking wilde komen voor een betrekking, te onder vragen. Hij had gruwelijk het land aan de heele vertooning en één hartgrondige wensch, n.1. dat hij ze allemaal kon aannemen, zoo zeer trof hem de hunkering in hun oogen. Aan ieder van haar legde hij zoo beknopt mogelijk uit wat hij verlangde een dame, die de geheele zorg op zich kon hemen voor zijn pupil, die bij1 haar zou wonen op Mande- by Court. haar moest opvoeden en zorgen dat zij goed onderwijs kreeg. Het salaris, dat hij aanbood, leek den sol licitanten vorstelijk het was ook geen won der. dat de twee afgetobde weduwen en de waarde berekend tegenover kracht voeder-middelen. Hadden wij de verge lijking opgezet tegenover suikerpulp, dan zou deze waarde nog wat lager zijn, omdat suikerpulp op het oogen blik per eenheid zelmeelwaarde wat goedkooper is. Bij de beoordeeling van den prijs mag ook niet vergeten worden, dat het inkuilen en het voeren meer ar beid vraagt, terwijl men altijd per 100 Kg. ook een zekere hoeveelheid grond koopt. Zijn de aardappelen bestemd voor mestvarkens, of mestvee, zoo is koken of stoomen zeer aan te raden en ook dit gaat met kosten en arbeid ge paard. Hoe hoog al deze kosten per 100 Kg. gewaardeerd moeten worden, is een moeilijke taxatie. Het spreekt dan ook vanzelf, dat men in de praktijk aanmerkelijk min der moet betalen dan de bier maxi maal berekende waarde. Is dit niet het geval, zoo kan men beter er niet mee beginnen. Het zal noodig zijn bovengenoemde aardappelen in te kuilen, vooral ook, omdat ze gesneden zijn. De diepte der kuil is afhankelijk van de grond-water stand. Bodem en wand moeten glad gestreken. Terwille van de zuiverheid kan men de aardappelen aan den bo venkant en de wanden met een laagje stroo bedekken, voor wandbedekking kan men ook gebruik maken van plan ken, bordpapier of kunstmestzakken. De afdekking in den vorm van bijv. stroo mag vooral niet te dik zijn. Aan geraden wordt voor de afvoer van het geperste vocht te zorgen. De bodem der kuil zal daarom wat moeten af- loopcn. Het vocht kan men verzame len, dit heeft bemestingswaarde. Dooi de bodem te bedekken met een laagje riet en naar een zeker punt af te la ten hellen, verkrijgt men een goede draineering van het uitgeperste vocht. Bij het vullen van de kuil moet men zorgen ze laagsgewijs goed aan te stam; pen, de lucht moe» er uit. Is de kuil ge vuld en bedekt mer een laagje stroo of zakken, zoo brengt men de grondbelas ting aan (70 - 100 cm.) Men zorgc er voor, dat de kuil boven iets bol van vorm is, voor her afloopen van het regenwater. Scheuren. welke door- droogte kunnen ontstaan dient men direct dicht te maken. Inregenen is een groot gevaar. Inkuilen na het stoomen der aardappelen welke dit jaar ver voord worden, is at te raden. Door het inkuilen geat, het vochtge halte pl.m. de helft terug, terwijl' de voedingswaarde bijna de helft liooger wordt. Bij het berekenen der rantsoe nen wordt gerekend met versche aard appelen, omdat men bij nu inkoopen eerst de aardappelen versch zal voeren en daarna pas ingekuilde. Van gekuil de heeft men bijna de helft minder noodig dan voor versche is aangegeven. RUNDVEE. Wat de wijze van voeren hier be treft, is gebleken, dat rauwe aardap pelen, melkdrijvend werken, gekookte daarentegen op de vetaanzet. Men doet dan ook goed de aardappelen aan melkvee rauw te voeren en aan de mestkoeien gekookt. Het water, waar in men de aardappelen kookt (liefst, met wat zout er in) moet men weg gooien. Ook kan men de gesneden aardappelen 12 uur in koud water zet ten en daarna met versch water koken. Het weggooien van het water is noo dig om de giftstof, de z.g. solanine kwijt te raken. Beter was aan melkkoeien de rau we aardappelen heel te voeren. Bij ge sneden aardappelen is er iets kans dat deze in de slokdarm blijven zitten. Volgens Zweedsche proeven neemt het nuttig effect boven 17 Kg. per koe per dag af Bij hoogere producties zal men 10 a 20 Kg. als de meest economi sche kwanta kunnen beschouwen. Naast volop hooi (eventueel matig gift kuilgras) en deze hoeveelheid aardap pelen kan men dan de navolgende {zeer eenvoudige mengsels maken '2 gewichtsdln. grondnoot óf 3 gew.dln. grondnoot 1 gew.dl. cocos of palm- pit of 1 gew.dl. maismeel. Aan bovenstaande mengsels kan men dan bijv. 1 gew.dl. lijnmeel toevoe gen. Ook is er geen bezwaar tegen meer lijnmeel op te nemen, indien men dit mocht wenschen. Het mengsel met cocos of palmpit. kan men opnemen, indien men indu- striemelk levert en dus belang heeft bij een hoog vetgehalte. Aan deze voe- dermiddelcn toch schrijft men een verhoogende invloed toe op het vetge halte der melk. Het palmpilmeel moet in verband met het lagere vetge halte pl.m. 1/6 deel goedkooper zijn dan het cocosmeel. Palmpitmeel heeft een sterker vetgehalte-verhoogende werking dan cocos. Grondnoot past naast aardappelen ook heel goed. Waar soya echter heel wat goedkooper is, kan men probee- ren een gedeelte der grondnoot, hier door te vervangen. Bij hoogere pro ductie echter hoogstens de helft. Nood zakelijk is bij het vervangen mei soya naast aardappelen de mest het oog te houden, of dit niet te dun wordi. Mestkoeien kan men groote hoeveel heden gekookte aardappelen voeren, wel tot 30 Kg. Wat mineralen, des noods enkel zout, toedienen is zeer ge wenscht, omdat gekookte aardappe len laf zijn en een laag gehalte hebben aan minerale bestanddeelen. De minerale bestanddeelen beslaan in hoofdzaak uit kalium. Om nu de Na/IC-verhou'ding weer te verbeteren in de rantsoenen, is in de eerste plaats noodig, dat keukenzout wordt ge voerd. Als mineralen zou men ook kunnen voeren, indien men een zeer eenvoudig mengsel wenscht, 1 dl. zout 2 dln. geslibd krijt, 7 dl. ontlijmd been dermeel of inplaats van dit laatste 1 dl. fösforzure voederkalk. Hiervan geeft men aan een mestkoe pl.m. 2\ eetlepel per dag per dier. .Aan melk koeien pl.m. 1 a 2 eetlepels.) Een melkende mestkoe met een le- vend gewicht van pl.m. 600 Kg. en een zielige oude vrijster van ruim veertig jaar Giles ernstig aankeken en den hartgrondigen wensch uitspraken dat ze voor de betrekking geschikt zouden worden geacht. Tegen vrou wen was hij altijd beleefd maar deze dames, die het zoo moeilijk hadden, behandelde hij met nog een tikje meer onderscheiding en zijn vriendelijke woorden, zijn bemoedigend en vriendelijk lachje deden hun, die zoo weinig attentie gewoon waren, goed. Bij het afscheid zei hij „Ik zal u vanavond schrijven. Vóór ik een beslissing neem, moet ik eerst met alle dames, die in aanmerking komen, praten u hoort zoo spoedig mogelijk van mij." In haar armstoel weggedoken had Sylvia de drie dames gekeurd, hun stem, hun gezicht, hun manieren, met den onbevangen, onder zoekenden blik van een onbevooroordeeld kind, maar juist toen Tredman haar wilde vragen, welke van de drie haar het beste bevallen was, werd er weer op de deur geklopt en er kwam een klein dametje binnen, die lichte- lijkbloosde, toen Giles opstond om haar te begroeten. Hij zag dadelijk, dat zij nog ar- melijker gekleed was dan een van de andere drie, maar zij zag er toch bijzonder netjes en verzorgd uit en de beschaving die uit haar stem klonk, trof zijn daarvoor zeer ontvanke lijk oor direct. De blankheid van haar teint, haar zachte blauwe oogen en het fijne haar, dat onder haar zwarte hoedje te voorschijn kwam, gaf hem de idee van iemand uit een vorig tijdperk en iets in haar deftige, voor zichtige manieren gaf hem denzelfden indruk. Het was duidelijk dat zij absoluut gewoon was ondervraagd te worden voor een sollicitatie, want op haar gezicht gloeide reeds een hevige blos, toen Sir Giles haar een paar vragen had gedaan en zij keek verward om zich heen. ,Ik wil u vooral niet misleiden omtrent me zelf", zei ze en terwijl ze sprak vermeerderde haar zenuwachtigheid nog, „ik wil heelemaal eerlijk tegenover u zijn. Ik heb nog nooit zoo iets, als in deze betrekking van mij ge vraagd wordt, gedaan. Misschien behoor ik wel te zeggen dat ik heelemaal nog nooit werk heb gedaan en ik ben bang dat ik dan ook heelemaal geen ervaring heb." Ze richtte haar oogen op het fijne figuurtje van Sylvia, die nog steeds in den armstoel gedoken zat en terwijl Sylvia en zij elkaar aankeken, kwam er een glimlach op het gezicht van de dame. „Het eenige wat ik zeggen kan is, dat ik dol op kinderen ben ik zag uw advertentie en daar ik bezigheid zoek, heb ik er op ge schreven. Maar u moet vooral niet denken, dat ik ondervinding op dit gebied heb." Giles wilde beginnen te spreken, maar zij vervolgde haastig „Ik ben bang dat ik ei genlijk niet genoeg bij de pinken ben om ie mand op te voeden. Ik heb altijd veel van le zen gehouden en ik geloof ook wel dat ik veel gelezen heb, maar ik heb heelemaal geen acten en ik weet ook niets van moderne onderwijs methoden. Ik ben bang dat u eigenlijk niet begrijpt waar ik den moed vandaan haal om hier te komen," eindigde zij met een nauwe lijks bedwongen zucht. O,neen, begon Giles beleefd. „Ikmaar hier werd hij weer onderbroken, dezen keer niet door de bezoekster, maar door Sylvia, die uit haar leunstoel opgestaan was en naast haar voogd was komen staan. Zij pakte zijn arm stevig vast en keek verlangend naar hem op. ,Mag zij bij mij komen vroeg het kind in groote spanning. „Zij is heel anders dan die anderenO laat haar komen zij heeft zulke lieve oogen, net als moeder „Nu, Helen, het eenige wat ik er van zeggen kan is, dat ik niet voor de gevolgen verant woordelijk ben, als je dat malle, bespottelijke plan van je door wilt zetten. Ik heb altijd gezegd, en blijf bij die meening, dat ik 't melkgift van pl.m. 10 Kg., kan men voe ren 2>/2 Kg. grondnoot of 3 a 3Vs Kg. lijnmeel (een combinatie van deze twee voedermiddelen is ook uitstekend) en daarnaast 25 a 30 Kg. gekookte aard appelen (gekookte gekuilde pl.m. de helft minder.) Wil men sneller mes ten, zoo kan men naast de aardapplen nog wat mais voeren. IIoc sneller men wil mesten, hoe meer mais men dan toevoegt. De mais kan men eventueel gedeeltelijk vervangen door suiker pulp, hoewel dit kwantum niet le groot mag zijn. Bij een hoogere of la gere melkgift dan 10 Kg. kan men glo baal genomen per 5 Kg. melk meer of minder '/2 Kg. grondnoot of 3/4 Kg. lijnmeel meer of minder geven. VARKENS. Rauwe aardappelen aan mestvar kens verstrekken is oneconomisch. Deze geven hier zachter spek, ongun stige eetlust, en minder groei. Varkens tot 40 a 50 Kg. kan men als volgt voeren 150 gew.dln. gekookte aardappelen óf 75 gekookte gekuilde aardappelen, 50 gew.dln. mengsel A. Mengsel A. graanmeel (mais, gerst, rogge) 50 soya .20 vischmcel .20 zout 2Vé geslibd krijt 2% Aan varkens van 50 a 100 Kg. kan men voeren 30 gew.dln. graanmeel 10 cocos 10 diermeel 2l/j geslibd krijt 2 y2 zout Hiervan geeft men 1 Kg, op 4 gew. dln. aardappelen. Bij zwaardere var kens neemt het nuttig effect in ver verhouding af. Wenscht men toch boven de 100 Kg. aardappelen te voeren, zoo kan men voeren 1 Kg. mengsel per dag per dier, be staande 700 dln. graanmeel, 100 dln, vischmeel en 200 dln. diermeel, 5 dln. geslibd krijt, 2\-> gew.dl. zout en daar naast volop aardappelen. PAARDEN Volgens Deensche proeven kan men gekookte aardappelen in de paarden- voeding ook voor zware paarden bij zwaren arbeid goed gebruiken. Men ging daar tot 15 Kg. per dag per paard. Het kookwater moet weggegooid vvor den. Noodig is dan, dat men de dieren langzaam aan de aardappelen went, Anders kunnen zich vergiftigings-ver- schijnselen voordoen, zooals kruisver- lamming. Volgens Fenger schijnt het naast aardappelen ook beter te zijn geen haverstroo te voeren, maar stroo van wintergranen (bijv. tarwestroo.) Andere gegevens omtrent paarde-voe- dering zijn ons van aardappelen niet bekend. Wij hebben gemeende goed te doen, deze proeven even te vermelden, ech ter niet om te adviseeren deze groote hoeveeheden ook te gaan voeren. verre van gepast vind als een dame van jou geboorte en positie voor haar brood gaat wer ken. De vrouwelijke leden van de familie Standsdale hebben zich nog nooit tot zoo iets verlaagd en ik had gedacht dat je te veel respect voor je familie zoudt hebben om ons zoo in opspraak te brengen." Robert Standsdale stond recht overeind voor den leegen haard in de zitkamer van hun voorstads-villatje en keek zijn zuster He len boos en verwonderd aan. Hij had met moeilijk bedwongen geduld en stijgende ver ontwaardiging naar haai' uiteenzetting ge luisterd, want hij vond dat de reden, waarom zij dezen stap wilde doen, spotte met al zijn begrippen van fatsoen en stand. Hij staarde haar aan met de vreemde gewaarwording, dat het wereldje, waarin zijn haan altijd ko ning had gekraaid, bezig was ineen te stor ten. En Robert Stansdale had een heftigen afkeer van elk verzet in zijn koninkrijkje, dat hij reeds zoolang had geregeerd en, naar hij zelf vond, zoo verstandig en uitstekend gere geerd Sinds den dood van zijn moeder, eeni ge jaren geleden, was hij niet, wiens stem in alle kwesties beslissend was geweest en hij was er trotsch op dat hij het leven van zijn zusters zoo ingericht had, dat niemand het beter zou kunnen verlangen. Helen's weer spannig gedrag, de onverwachte houding die zij plotseling aannam, was hem onbegrijpe lijk. Maar niet alleen dat zij hem onbegrijpe- pelijk was, hij weigerde ook maar een poging te doen om haar te begrijpen. Hij stond voor den haard een rechte, onbuigzame figuur, met zijn nijdige, borstelige, grijzende snor bo ven de dunne lippen, zijn kleine oogen glin sterden boosaardig, terwijl hij haar onderzoe kend in het zenuwachtige, maar vastbesloten gezicht keek. ,Kun jij niet zorgen dat ze voor rede vat baar is?" vroeg hij plotseling op kwaadaardi- gen toon, terwijl hij zich naar zijn oudste BINNENLANDSCH NIEUWS. OPLEVING IN DE ZAANSTREEK. Verheugend verschijnsel Sedert December is de drukte aan de Zaan zeer toegenomen en vooral vele jongere werkkrachten hebben emplooi gevonden. Speciaal te Zaandam en YVormerveer is het thans zeer druk, zoowel in de scheepvaart als in de fa brieken. Het beste bewijs voor de toe nemende bedrijvigheid en het betere perspectief is wel de uitbreiding der fabrieken. Te Zaandam komt een nieuwe cho colade en cacaofabriek aan de West zijde, als uitbreiding van Verkade's fa brieken, terwijl de firma Bruynzeels hare fabrieken aanzienlijk vergroot. De Tijd en Vlijt te Wormerveer bouwt om de Noord een tweede groote graansilo, nog hooger en grooter dan de reeds bestaande daar ter plaatse van Wessanens Koninklijke fabrieken. De firma Bloemendaal en Laan laat bij de Toekomst een nieuw ketelhuis bouwen en de Zeepfabrieken Dekker ondergaan eveneens daar in de buurt om de Zuid groote uitbreiding. De melkfabriek „De Zaanstreek" is bezig met den bouw van een kaasfa- briek met pakhuizen aan de Edison- straat. Aan den overkant van de Zaan, on der Wormer, beeft de papierfabriek van de fa. Van Gelder Zonen pas een uitbreiding ondergaan, o.m. met den bouw van een nieuw ketelhuis, het aan leggen van nieuwe waterwin-plaatsen en het bijplaatsen van machines. Ook de woningbouw staat aan de Zaan niet stil en speciaal langs den primairen weg te Zaandam en te Koog aan de Zaan, zijn thans nog tal van middenstands- en arbeiderswoningen in aanbouw. (N.R.C.) ONWILLIGE ARRESTANT ln één der beenen geschoten en gearresteerd. De expediteur de P., wonende aan de Groenstraat te Beek, gemeente Prin senhage, (N.-Br.) had nog zes maanden gevangenisstraf te goed, wegens het moedwillig veroorzaken van schade teneinde een verzekeringssom mach te worden. Toen de marechaussee hem dezer dagen van huis kwam balen, beeft de P. getracht zich uit de voeten te ma ken. Een van de manschappen heeft toen op den vluchteling geschoten en hem in een der beenen geraakt. De man is in het St. Ignatius Ziekenhuis te Bre da opgenomen. zuster wendde, die met een, angstig gezicht in haar stoel leunde. „Ik begrijp niet waar ze dat krankzinnige en vervloekte idee vandaan heeft, maar nu ze het eenmaal heeft, kun jij haar er niet van afbrengen ,Ik heb hetgeprobeerd, Robert," klonk het aarzelend, terwijl zij angstig opkeek naar het booze gezicht van haar broer, „maar He len wil niet naar me luisteren, ze denkt „Ze denkt dat zij de wijsheid in pacht heeft," viel hij smalend in de rede. „Ik denk, dat ze te veel geluisterd heeft naar al die moderne praatjes over onafhankelijkheid en al dat moois meer, waar al die kletstantes het over hebben, die hier bij jullie op de thee komen. Je moest je eer als Stansdales meer ophouden en niet met die menschen omgaan, laat staan naar hun gekakel te luisteren." „De menschen, die we hier kennen, zijn heel aardig en geschikt, Robert", zei Helen, met een beslistheid, die, gelijk haar broer onaangenaam verrast opmerkte, nieuw bij haar was, „en bovendien heb ik nooit met hun gepraat over de onafhankelijkheid van de vrouw of over dergelijke dingen. Maar al lang geleden, héél lang geleden" haar stem won aan vastheid en beslistheid, „heb ik me inwendig al woedend gemaakt over mijn po sitie, heb ik er al een hekel aan gekregen om van jou afhankelijk te zijn en nu, zooals je ons een paar weken geleden verteld hebt, je inkomen zoo verminderd is, heb ik het vaste besluit genomen om voor mijzelf te gaan zor gen." Robert liet een geluid hooren die het mid den hield tusschen een verachtelijk snuiven en een hoongelach. .Bezigheid zoeken Op jouw leeftijd, ter wijl je te voren nooit iets hebt uitgevoerd Daar komt immers niets van terecht Ik ben niet van plan het je toe te staan." (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1