28e JAARGANG ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937 N«. 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. k NIETIGHEID VAN SCHENKINGEN! N.v. Centraal Administratiekantoor Ruwe schrale Huid PUROL BELASTINGZAKEN. ZIJN KLEINE MEISJE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. Spreekuren IEDEREN DINSDAG II.-HOEF CAFE KOK 10—12 UUR. DEN OEVER CAFE ZOMERDIJK I2V2—3 u. SPREEKUREN DEN HELDER Loodsgr. 40, iederen MAANDAG en DONDERDAG gi/i3»/* uur. Lage, vaste tarieven. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 0.58 f 0.10 door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. dochter voor een zeker bedrag crediteerde, kwam een overeenkomst tot stand, als be doeld in artikel 1703 B.W., doch vond geen gift van hand tot hand plaats. Immers voor dit laatste is vereischt dat „overlevering" van het geschonkene plaats vindt, terwijl hier slechts een „boeking" plaats vond met het oogmerk vast te leggen dat de vader uit hoofde van bedoelde overeenkomst verplicht was tot betaling van een zeker bedrag aan zijn dochter. Waar echter, aldus de H.R. ver der voor het tot stand komen van zoodanig verbintenis vereischt is dat zij plaats vindt bij notarieele acte, wat hier niet is geschied, is van een rechtsgeldige schenking geen spra ke en moeten de navorderingsaanslagen, zoo als zij zijn opgelegd, gehandhaafd worden. De vader had het pleit niet behoeven te ver liezen. als hij de zaak iets anders had inge 28a. (Vervolg). kleed. Hij had jaarlijks zijn dochter een be- Schenking door tegoedschrijving.drag van f 2.000 van hand tot hand kunnen Aanleiding is ons hiertoe een onlangs gepu- J overgeven, en daarna het bedrag voor haar bliceerd arrest van den H.R. van 7 Maart 1934. kunnen beleggen, door haar in de boeken op Dat betrof een beslissing omtrent een navor- voorzegde wijze te crediteeren. Dan had de deringsaanslag Inkomsten- en Vermogensbe- feitelijke schenking terdege plaats gevonden, lasting, opgelegd aan iemand die in zijn boe-jen was de boekingskwestie niet meer geweest ken onder het hoofd van zijn minderjarige dan een kwestie van belegging en administra- dochter een zeker kapitaal had geboekt, dat tie, evenzeer alsof hij het geld te haren name hij niet onder zijn vermogen had aangegeven,op een spaarbank had belegd, evenmin als hij voor de I.B. de rente van dat'' Waar navorderingsaansaanslagen over kapitaal had aangegeven. Dit kapitaal was meerdere jaren steeds met het viervoud ple- ontstaan door jaarlijks een bedrag van f 2000 gen te worden opgelegd, zoowel voor de in- op rekening van die dochter te boeken, terwijl komsten- als voor de vermogensbelasting, is zij tevens voor de rente van dat kapitaal werd uit het bovenstaande de leering te trekken gecrediteerd. Zijn bedoeling was op deze wij-'dat het wèl zaak is, indien schenkingen ze een spaarpot voor zijn dochter te vormen, plaats vinden anders dan van hand tot hand, en natuurlijk tegelijk om bij overlijden een'een notaris te raadplegen, ten einde gevrij- bedrag van x maal f 2.000 buiten de successiewaard te zijn voor onaangename verrassingen te laten vallen. van fiscale zijde. De Inspecteur wierp hem tegen dat een zoo- ongedaan kon maken, dus herroepen, aange-utrechtAmsterdamGorinchemGoes-Soest zien hij immers de boeken in zijn bezit hield. I Hoofdkantoor Trans 15, Utrecht Tel. 11871 De Raad van Beroep deelde deze opvatting- niet, en stelde de vader in het gelijk, overwe gende dat de overdracht van de bedragen die' AnMINISTRATIF- FN de vader aan de dochter schonk met den op-' zet dat deze onherroepelijk haar eigendom zouden worden, een volkomen rechtsgeldige schenking vormde, waar hij als vader de ou derlijke macht uitoefende, en die schenkingen voor zijn dochter had aangenomen hier had dus volgens den Raad schenking van hand tot hand van roerende lichamelijke zaken plaats gehad, welke vrij van eenigen vorm waren. Het feit dat de vader de boeken in zijn bezit hield, legde geen gewicht schaal, waar immers belegd had ten behoeven van zijn dochter en die bedragen nimmer had teruggeboekt en mer, heeft aan de ministers van Waterstaat en van Landbouw en Visscherij de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat de verboden vischzone van den oostwal van het IJsselmeer uit van 3 tot 8 of in werkelijkheid tot 22 km ge bracht is 2. Zoo dit juist is, brengt deze maatregel dan niet het bezwaar met zich, dat de vis- schers aan den oostwal niet meer in staat zullen zijn om des avonds na 5 uur op aas te visschen voor het hoekwant 3. Achten de ministers niet het gevaar aan wezig, dat bij het inperken der vischgronden het gedeelte van het IJsselmeer, dat voor bevissching overblijft, zóó klein zal worden, dat niet alle visschers hun brood zullen kun nen verdienen 4. Indien vraag 3 bevestigend beantwoord wordt, welke tegemoetkoming zullen dan de IJsselmeervisschers ingevolge de Zuidèrzee- plaats. Een wapperen van zakdoekjes en wuivende handjes binnen de bus werd beantwoord met een koor van laatste-minuut-waarschuwingen der bezorgde moeders er buiten. Niet minder dan 170.000 kinderen zijn reeds uit Madrid geëvacueerd. Laat mij u een idee geven van de moeilijkheden waarmee wij te kampen hadden bij ons troepje van zes-en- dertig. Dan zal de lezer den omvang van de taak, door evacuatie-commissies uit de verde digingsjunta reeds vervuld, beseffen. Onze bestemming was Albacete, 150 mijlen van Madrid af langs den kortsten weg. Maar daar deze weg door de nationalisten was af gesneden, waren wij genoodzaakt een om vang te maken, hetgeen ons op 50 kilometers extra kwam te staan, afgezien van het hob belen, ons door dezen weg bezorgd. Het eerste probleem was de benzine-voor- ziening. Het tekort aan motor-brandstof is steunwet ontvangen om in het levensonder-acuut. Overal langs de hoofdwegen passeert houd van het gezin te kunnen voorzien I Gebruikt vin handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30'60ct.BijApoth.en Drogisten bij gelaatsverzorging Purol^^fr BUITENLANDSCH NIEUWS. Dir. Mr. J. H. VAN DOORNE. Brief uit Spanje HUPPELEND NAAR DE REDDING. 170.000 kinderen uit Madrid geëvacueerd. EEN TRAAN, EEN LACH, EEN LIED. Een medewerker van het Spaansche Pers agentschap schrijft het volgende „Waakt voor overbelasting, zij maakt de garantie ongeldig". Ons oog ziet deze waar schuwing op het schakelbord van de bus staan en wij zijn tot een glimlach bereid als we V.A.R.A. AFD. WIERINGEN. 7 Maart a.s. Propaganda Feestavond met medewerking Kees Pruis - Ensemble A. Pleysier in „Concordia" H.-hoef. BAL NA. men benzinepompen met de waarschuwing „Verspilt geen benzine". Wij stopten bij het eerste benzinestation, waar twee pompen wa ren, een voor militaire doeleinden, de andere voor de evacuatie. Doch de evacuatie-pomp was leeg en het kostte een half uur om de speciale vergunning te krijgen, alvorens wij uit de militaire pomp mochten tappen. Zelfs toen konden wij maar tien gallons krijgen, zoodat wij verder op weer moesten wachten, maar nu in een quenue van vrachtwagens, om onze kostbare benzine te bemachtigen. Toen wij uit Madrid vertrokken waren, hadden enkele kleuters nog met hun tranen te kampen, doch weldra werden deze gedroogd en zongen ze vroolijk allerlei liedjes. Wij sloe gen een smalle laan in, om een deel van den weg te vermijden, dat onveilig was. Toen wij door de modder sukkelden, bleef de bus ste ken. Met z'n allen stapten wij uit om haar weer op gang te brengen. Zoodra wij weer zaten, vonden de kinderen het incident een motief om er een frissche „Joven Guardia" op te zingen. Zoo reden we verder door de dorpen van La Mancha, het land van Don Quichot, tot BINNENLANDSCH NIEUWS. Landbouwer te Noord-Beemster door paard gewond. De landbouwer Zweet aan den Ho- breder weg zou, naar de N. H. Crt. meldt den een Paard, een z.g. „Bels", dat reeds bre7k"dat"h«'die"gelden langen rusttijd op stal had ge.ioteii; wat „uitdraven De heer Zweet kreeg daarbij een slag van een der voorpoo- ten tegen zijn been, viel op den grond kijken naar de kleuters, die naar binnen klau- teren. Indien ooit een waarschuwing werd van Albacete wa gemaakt, om overtreden te worden, was het deze. Want de bus, die goede vrienden uit Carlisel naar Madrid hadden gezonden, kwam een lading kinderen weghalen uit deze vree- ren. We hadden Madrid verlaten om 2 uur 's middags en nu was het middernacht. De koplichten van de bus, die toch reeds zwak waren, gaven het nu heelemaal op en wij waren selijke. nog vreedzame streken bij de zonnige ^dwongen menige uren langs den weg kant te wachten, waar we een uiltje knap- rechtens ook niet zou kunnen terugboeken tot ond(>1. |le( paard waardoor de achter- herroeping van de schenking pooten op liet lichaam en hoofd te- De Minister vereenigde zich met deze uit- i.onhl nee,-Mik verminkt Middellandsche Zeekust. Op het binnenhof van het kasteel, dat als ten' E'ndebjk verscheen een bleek maantje, kindertehuis was ingericht bij den aanvang dat )mf genoeg 1,cht gaf om ons den weS van den oorlog, toen de eigenaars de vlucht naar A1»acete te doen vinden, namen, stonden de moeders met behuilde ge-1 °m zes uur in den morgen kl°Pten w« aan zichten. Het geluk echter, dat hun kinderen de deur Tan het <;ehuis' dat d°°' Viuchte- gespaard zouden blijven voor de gruwelen van het beleg, moeten deze dappere vrouwen door hun tranen heen hebben gevoeld. spraak echter niet en stelde daartegen cas satie in. En de Hooge Raad was met den Mi nister van oordeel dat de uitspraak van den Raad van Beroep vernietigd diende te wor den zulks op de volgende gronden. Te-gced-schrijving is geen schen king „van hand tot hand." Telkenmale als de vader de rekening zijner recht kwamen. Deerlijk vond men hem op bet wagenpad lig gen, waarna onmiddellijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Zijn toestand is hoogst ernstig. VERBODEN VISCHZONE IN IJSSELMEER. Vragen van den heer Van der Zaal, De heer Van der Zaal, lid der Tweede Ka- De kinderen kwamen aanhuppelen, lingenzorg wordt beheerd Tien minuten later zaten wij allen aan het ontbijt. hun Den volgenden morgen werden de kinderen FEUILLETON ROMAN NAAR HET ENGELSCH. 17. nette bundeltjes met kleeren, speelgoed en met den trein naar Valencia gebracht en van wat niet al onder den arm. Tien, twintig, der- daar met autobussen naar verschillende dor- tig, zes-en-dertig telde ik in den wagen, niet Pen aan de kust, waar voor hen zal worden meegerekend de acht volwassen geleiders. En zorg gedragen, tot zij naar Madrid kunnen het bordje vermeldde „Vol, plaats voor 32 terugkeeren. Wij lieten de kinderen achter 1 personen." Doch de kinderen wisten raad, onder de hoede van een onderwijzer en een plaatsten zich gedrieën op een ruimte vooronderwijzeres, die mee uit Madrid waren twee personen en zoo kregen wij allen onze komen DE WERELDPOSïTÏE VAN TARWE. Verbruik in loopend oogstjaar wederom grooter dan produc tie. Voorraad overschot met Augustus geheel geruimd. Volgens het jongste maandoverzicht van ae Koyal bank of Canada, zal het tarweveihruik in dit oogstjaar weder om de productie overtreifen en zullen de wereldvoorraden sterk moeien wor sten aangesproken. De voorraden zijn reeds in het afge- loópen oogstjaar, aat op bi Juli lï)36 eindigde, met niet minder dan 18U bus heis verminderd en noewel zij nog- ncntelijk boven net algemeen gemid delde liggen van vóór den recordoogsi van 19£ö, zal het overschot van de we reldvoorraden tegen Augs. 1937 ge- neei verdwenen zijn. jue prijzen zijn dientengevolge be langrijk gestegen en vroege oogst-rap- porten doen reeds het voorstel aan de nand, de oppervlakten, bestemd voor het verbouwen van tarwe, vooral in de Vereen, staten, uit te breiden. Het be staande nauwe verband tusschen vraag en totaal bescnikbaren voor raad 111 dit seizoen, heelt de houding van koopers en verkoopers gewijzigd, ben markt van „koopers" neeft plaats moeten maken, voor een markt over- heerscht door de belangen van verkoo pers. JJe internationale verschepingen van tarwe en tarwemeel worden geschat op o7U mill. bushels, doch dit totaal is nog ver beneden het normale. De gezamenlijke vermindering van den oogst in de Europeesche import- landen bedroeg ongeveer 175 mill. bushels. Dientengevolge worden de behoef ten van Europeesche importeurs in dit jaar door Broomkali geschat op 448 mill. bushels, vergeleken met een in voer van 358 mill. in 1935-1936. De Vereen. Staten van uitvoer- invoerland. Na gedurende vele jaren gerang schikt te zijn geweest in de rij van be langrijke exporteurs van tarwe, zijn de Vereen. Staten plotseling een van de grootste importeurs van tarwe ge worden. In 1936 haalden de Vereen. Staten voor de vierde maal den kleinsten „Ik geloof niet dat ik „op mijn leeftijd", om jouw woorden te gebruiken, jouw toestemming nog noodig heb Ik ben van pian te doen wat ik mij voorgenomen heb, Robert, of je je er tegen veïzet of niet. Het is geen nieuw idee van mij ik was het al jaren van plan maar tot nog toe heb ik mij bij jouw wen-> schen neergelegd, tegen beter weten in. Deze keer volg ik mijn eigen oordeel. De tijd is nu langzamerhand gekomen om te doen wat ik zelf het beste vind en mijn eigen leven uit te leven." Een vreemde durf, waarvan ze zich zelf tot nog toe niet bewust was geweest, had haar in staat gesteld zoo frank en vrij te spreken, maar toen ze klaar was, scheen het alsof die vreemde kracht haar verlaten had en ze haar gewonen, bedremmelden aard weer terugge kregen had. Ze liet zich op den dichtsbijzijn- den stoel neervallen en keek met angstige oogen naar het opgewonden, barsche gezicht van haar broer. „Wel allemachtig Hoe heb ik het nu Waar heb jij die prachtige uitdrukkingen van daan Mijn eigen leven uitleven Ga je je ook al van dergelijke moderne termen bedie nen lichte hij minachtend. „Ik had op jóuw leeftijd meer verstand bij je verwacht #en hoe eerder je weer tot je gewone doen te rugkeert, hoe beter het voor jou en voor ons allemaal zal zijn." Zijn kwetsende manier van spreken deed al haar moed weer in Helen wakker worden. In een oogenblik was ze weer opgestaan en uit heel haar gezichtsuitdrukking en houding spraken een verontwaardiging en een waar digheid, die haar broer en zuster niet van haar kenden. „Mijn besluit staat vast, Robert en jij zult er niet in slagen er nog verandering in te brengen. Je kunt net zoo hard te keer gaan als je wiltalles is al afgesproken en mor gen treed ik in dienst bij Sir Giles Tredman om zijn pleegkind te verzorgen zij zijn op het oogenblik in Metropole Hotel." „Wel alle. Robert begon weer te razen, maar Helen hief een hand op, die wel een weinig beefde, maar het gebaar scheen toch niet na te laten om een zekerende kalmee- rende werking op den man uit te oefenen. „Alles is al heelemaal in orde", ging zij voort, terwijl haar stem weer kalmer en vas ter werd bij elk woord „ik heb je niets ver teld voor alles onherroepelijk geregeld was. Als het je interesseert ik ben overtuigd dat het werk dat ik gekozen heb, mij groote voldoe ning zal geven, maar ik vond het verstandiger om er pas met je over te spreken vlak voor dat ik de betrekking aanvaard, want ik was er op voorbereid dat jij me het leven anders in den tusschentijd nu niet bepaald veraan genamen zou nu ik iets ga doen dat nogal in strijd met je principe is." „Je het leven aangenamer maken Neen, daar heb je gelijk in. Je doet waarachtig iets dat precies ingaat tegen datgene waar ik al tijd het meest aan hecht en als je je wil door zet, reken er dan maar op dat ik in geen en kel opzicht meer aangenaam tegenover je wensch te zijn. Ik zal duidelijker zijn Helen als je nu gaat, ga je voor goed „O, Robert klonk het bedeesde protest van Marion. „Hou je mond", was het beminnelijke ant woord. „Als Helen een stap doet, die heele maal in strijd is met mijn heiligste principes, moet ze de consequenties daarvan aanvaar den en als het haar in haar betrekking niet bevalt, hoeft ze niet met hangende pootjes hier terug te komen „Foei, Robert," waagde Miss Marion nog maals te protesteeren. „Als ze besloten heeft om een werkking te kiezen," ging hij voort zonder op de opmerking van zijn oudste zuster te letten, „laat ze dan haar gang gaan." Jij en ik zullen samen wel voortsukkelen of misschien toch niet alleen met z'n bei den. hij hield even op, „want het is niet onwaarschijnlijk dat we de vrijkomende ka mer van Helen zullen kunnen gebruiken om een jonge dame in huis te nemen. Er is mij namelijk toevallig gevraagd om voor een jong meisje naar een geschikt onderdak hier in de buurt uit te kijken." „Een jong meisje in huis nemen....? Maar Robert, kan dat wel En hoe moeten we Marion hijgde de woorden meer dan ze sprak.' „Schei uit met je Maar Robertging' de opgewonden man voort „We kunnen en' we zullen doeen wat ik goed vind. Als ik zeg dat het in overeénstemming is met onzen stand, hoef jij er niets tegen te zeggen. Wie weet dat het een betalende logé is Ik ben toch zeker wel baas in mijn eigen huis, zou ik zoo zeggen Robert Standsdale had in de vele jaren van een harden strijd om het bestaan in het ru moerige zakenleven van de City, veel verloren van de verfijning, van de uiterlijke teekenen van beschaving en opvoeding die zijn zusters, ondanks al haar tegenspoed, was bijgebleven. De aanraking met lieden van allerlei slag had iets bruusk en barsch aan zijn optreden gegeven en daar zij hem een idee van eigen flinkheid gaven had hij deze eigenschappen zelf verder aangekweekt. Hij besloot thans zijn zin weer met een ruwen smalende lach, waarin zijn geheele grove zelfvoldane en op geblazen persoonlijkheid scheen samengevat. „Ja, Robert, dat weet ik", klonk het dee moedige antwoord van Marion, „maar je zei een jonge dame ik ben benieuwd „Dan zal ik nieuwsgierigheid bevredigen", antwoordde hij nog steeds even grimmig. „Vandaag werd mij gevraagd of ik hier voorstad een familie wist, die bereid zouden zijn een jong Duitsch meisje heelemaal familielid op te nemen en toen heb ik beloofd dat ik daar moeite voor zou doen. Maar nu Helen bij haar plan blijft om dezen bespotte lijken stap te doen, zie ik niet in waarom ik niet zelf die jonge dame een plaats in mijn huis zou aanbieden. Het geld dat haar oom voor haar betaalt, komt ons te pas, want het is een aardig sommetje. En je zorgt, maar Marion, dat je bij haar in de gunst komt en dat je haar hier een aangenaam tehuis be zorgt. Ik zal straks schrijven." „MaarmaarRobert". Marion was opgestaan en kwam dichterbij haar broer toe, „je moest ons.nog vertellen.wie die jonge dame.is.en wat er van gevergd zal worden. Ik vindhetis zoo. plotseling zoo een verrassing ik kan mij er nog niet heelemaal indenken." „Dan moet je daar maar eens goed moeite voor doen, hoor. Het meisje heet Müller, Miss Rosa Müller. Ik heb kennis gemaakt met haar oom die is in diplomatieken dienst maar hij komt vaak in de City. Hij wil dat zijn nichtje in een deftige Engelsche familie wordt opge nomen om de taal goed te leeren en het Engelsche familie leven te leeren kennen. Hij vindt de buurt hier erg aardig en omdat hij een goede kennis van mij is.... Mr. Stands dale zette een hooge borst heeft hij mij cm raad gevraagd. Ik zou eerst voor hem 'n oogje in 't zeil houden, maar het komt nu prachtig uit dat ik het meisje zelf in huis kan nemen." Marion stond onbeweeglijk stomme ver bazing en schrik teekenden zich op haar ge zicht af. Ook Helen was sprakeloos van ver wondering en keek beurtelings haar broer en haar zuster aan. Marion verbrak eerst het stilzwijgen. „Natuurlijkals we het jonge meisje in huis moefen nemen, zal ik mijn best doen dat ze het hier zoo goed en zoo prettig moge lijk heeftmaar als haar om pliplomaat is, begrijp ik toch niet dat hij wil dat ze in een voorstad als Stocley gaat wonen. Het lijkt me hier toch heelemaal geen aardig leven voor een jong meisje uit een dergelijken kring. Die hoort toch in Londen en in de Londensche „society thuis „Het komt er geen steek op aan wat j ij denkt," zei Standsdale weer met een van zijn minachtende lachjes. „Mr. Müller is er op gesteld dat zijn nichtje hier komt wonen en daarmee is de zaak uit, dunkt me. Maar ik wil je wel zeggen, dat ze een uitstekende ver zorging moet hebben. Müller is een man van beteekenis, zijn vriendschap kan mij te pas komen en voor wat hij betaalt kan het meisje het hier goed hebben en zal zij het goed heb ben. Müller is een echte aristocraat en zijn nichtje zal het dus waarschijnlijk ook wel zijn." „Maar Robert, denk je dan niet dat Dr. Berners zeggen zal dat al die extra zorg voor een vreemd meisje in huis, te veel zal zijn voor Marion....?" kwam de aarzelende stem van Helen. „De opinie van dr. Berners zal niet worden gevraagd. Dat is absoluut niet noodig. Miss Müller zal eerder een hulp dan een last voor Marion zijn dr. Berners is een heel goede jongen en een gentleman op den koop toe, wat je van de meesten van zijn collega's nog niet eens zeggen kunt, maar ik ben niet van plan hem medezeggenschap te geven in mijn huiselijke aangelegenheden. Jullie vrouwen zijn er dol op om dien aardigen jongen man overal bij te halen en alles met hem uit te praten. We spreken er verder niet over." Robert maakte een afwerend handgebaar, toen hij zag dat Helen nog wat wilde zeggen. „Ik zal-met Müller afspreken, dat zijn nicht je komen kan zoodra Helen weg is, en wat Berners denkt of niet denkt, is me volkomen onverschillig. Afgeloopen (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN W ieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Gouramt.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1