28e JAARGANG DONDERDAG 20 FEBRUARI 1937 No. 22 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ZIJN KLEINE MEISJE. WIERINGER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CRISIS - BUREAU. LEEFTIJDSGRENS RUNDEREN. De Ned. Veehouderij Centrale maakt bekend, dat de leeftijdsgrens, beneden welke runderen van een identiteis-be- wijs voorzien dienen te zijn, met in gang van 1 Juli 1937 in stede van het tijdstip, waarop het dier in het bezit van 2 breede tanden is, zal zijn het tijd Stip, waarop het 4 breede tanden hééft. Dit houdt dus in, dat na 30 Juni 1937 de runderen met een gewicht van 100 Kg. of meer, welke nog niet in het be zit zijn van 4 breede tanden, in het al gemeen slechts aangehouden kunnen worden met een identiteitsbewijs. Uiteraard geldt deze bepaling als zoo danig niet voor reserve kalveren, wel ke, naar bekend is, tot een gewicht van 250 Kg. zonder identiteitsbewijs in voor raad mogen zijn, en evenmin voor zoe temelkskalveren, voor welke een mestvergunning werd verleend, als mede voor ingevolge de osseiitoewij- zing aan te houden dieren, welke eerst bij een gewicht van 250 Kg. van een identiteitsbewijs voorzien behoeven te zijn. In verband met het bovenstaande wordt den betrokken veehouders ten sterkste aangeraden ook de identiteits bewijzen van runderen, welke door het bezit van 2 breede tanden nu in fei te buiten de teeltregeling vallen doch waarschijnlijk voor 1 Juli 1937 nog geen 4 breede tanden zuilen hebben, zorgvuldig te bewaren. BINNENLANDSCH NIEUWS. Op 26 Mei Kamerverkiezingen. De candidaatssteliing zou op 20 April plaats vinden. Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen, ligt het in de bedoeling, in dien de behandeling van de Grond wetsherziening tijdig in de Eerste Ka mer tot 9tand komt, de candidaats stelling voor de verkiezingen te doen plaats hebben 20 April a.s. en de stem ming op 26 Mei daarop volgende. Geldkistje op de vuilnisbelt. Arbeider van gemeente-reini ging maakt goeden sier. De vorige week ging een groenteboer te Deventer op 1'amilievisite. Maar hij zat er danig over in waar hij zoolang zijn bezittingen aan geld zou opbergen De groenteboei- kreeg toen een originee len inval een geldkistje met een spaarbankboekje van 2000 gulden en 500 gulden aan contanten werd verbol gen in den vuilnisbak onder de toon bank in zijn winkei. Den anderen mor gen - het was laat geworden bij de vi site - dachf de man echter niet meer aan zijn geldkistje en ging hij eerst naar de groenteveiiing om in te koo- pen en toen aan het venten in de stad. In dien tusschentijd baalde de gemeen te-reiniging den vuilnisbak op en zoo verdween mede het kistje met 2500 gulden aan waarden De g? jenteboer, des middags thuiskomend, dacht op eens met schrik aan het kistje met geld en holde toen, desperaat, naar de vuilnisbelt ver buiten de stad. Daar zocht men naar het kistje, maar men vond het helaas niet. Dezer dagen kwam de droeve ont knooping van het geval. De politie nam namelijk waar, dat een der arbei ders gedurende een drie-tal dagen da nig aan de zwier was geweest. Zijn weekloon had hij evenwel Zaterdag a's gewoon thuis afgedragen. Deze man viel, na verhoor, al spoedig door de mand. Hij had het kistje met het spaarbankboekje te water geworpen en was met do 500 gulden aan den rol gegaan. Er was nu nog slechts 200 gul den van over. De dader is een man met vele gemeenelijke dienstjaren. DE BEKEERDE BOER. I11 de gehouden vergadering van het Waterschap „De Regge" te Almelo werd een merkwaardige brief voorge lezen van een ingeland. Deze schreef o.a. dat hij nu reeds meer dan vijftig jaar zijn boerderij heeft in het gebied van het Waterschap. Vroeger was het zoo, dat men bij vorst, in Goor zijn schaatsen kon onderbinden en kon doorrijden tot Haaksbergen toe. Want elk jaar opnieuw werden duizenden bunders grond door overstroomingen geteisterd, daar de te smalle heken het toestroomende water niet konden af voeren. Thans is dit echter totaal ver anderd. Hoewel we dit jaar '11 natter jaar hebben dan sinds menschenheu- genis het geval is, zijn de gronden in het waterschap, waarin de ontwate- ringswerken zijn uitgevoerd, geheel droog gebleven. Het mag dan waar zijn, dat des zomers bij langdurige droogte de grondwaterstand weieens hier en daar wat laag wordt - daar slaat toch dit. gunstige tegenover, dat de landerijen des winters niet meer verzuipen", zooals anders dit jaar stel lig het geval zou zijn geweest. En waai de briefschrijver vroeger een felle te genstander was van het Waterschap en de ontwateringswerken, daar be tuigde hij thans zijn dank en bracht hulde aan het dagelijksch bestuur en den technischen dienst, die ondanks de tegenwerking, een gebied van pl.m. 15.000 ha. van wateroverlast heeft be vrijd. Dit schrijven had veel bijval van de vergadering. DE ONBEWAAKTE OVERWEG Motorrijder tegen den trein ge botst en gedood. Dinsdagmiddag om half twee is op den onbewaakten overweg bij de Ze- venhuizenlaan te Heiloo de 28-jarige drukker P. Eriks uir Heiloo met zijn motorfiets teger een uit de richting Amsterdam komenden eleclrischen personentrein gebotst Hij kwam in aanraking mei het vierde rijtuig en FE UILLETON. werd door den trein meegesleurd. De man werd zoodanig verminkt, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden Waarschijnlijk heelt Eriks den trein wel zien aankomen, doch heeft hij niet tijdig kunnen stoppen. Het treinpersoneel heeft van het on geluk niets bemerkt, doch toen de trein even na het gebeurde aan het station Heiloo stopte, hebben reizigers een en ander gerapporteerd. Het spoorboekje van 7 Januari. Van de ruim 200.000 gedrukte exemplaren zijn er slechts 60.000 verkocht. Iu den dag van het Prinselijk huwe lijk hebben de Nederlandsche Spoor wegen, zooals men weet, op sommige trajecten een specialcn dienst uitge voerd, die openbaar was gemaakt in het bekende spoor boekje-van-één-dag met zijn fleurigen omslag. Men had op veel belangstelling gerekend, zoodat er een flink aantal van werd gedrukt. Evenals het reizigersvervoer op dezen dag is het ook met den verkoop van het spoorboekje minder geweest, dan was verwacht. Naar men meldt waren er ruim 200.000 exemplaren vervaar digd daarvan zijn er maar 60.000 ver kocht. Ook als aandenken is het blijk baar niet voldoende op prijs gesteld. Den overgebleven voorraad trachten de spoorwegen 1111, zooals reeds werd gemeld, aan de scholen te slijten voor 3 cent per stuk. Van enkele scholen zijn al aanvragen binnengekomen, doch men is in Utrecht nog lang niet dooi den voorraad lieen. Ruime aanvoer van kabeljauw. Men schrijft uit IJmuiden liet kalmere weer 11a de laatste stormen heeft niet nagelaten zijn in vloed op de Noord-visscherij uil ie oefenen. Trawlers en loggers kunnen thans weer dag en nacht visschen en de ver wachtingen ten aanzien van ruime ka beljauw-vangsten in de ingetreden pe riode zijn gelukkig niet teleurgesteld, zoodat visscher, reed er en handelaar hun risico-vollen arbeid tengevolge van giootere aanvoeren met resultaat beloond zien. Voor het Hollandsclie publiek, dat in verhouding tot den Duitschen en Engelschen consument veel te weinig van het kostelijk en voedzaam Noord zee-product geniet, opent zich thans een uitnemende gelegenheid eenige malen per week kabeljauw en tong tegen billijke prijzen op den disch te hebben. Om aan de wenschen van vele huis vrouwen tegemoet te komen, wordt tegenwoordig rondvisch ook in filets in den handel gebracht, zoodat de eventueele bezwaren aan vischschoon maken verbonden, hiermede geheel uit de wereld geholpen zijn. Ruime aanvoerperioden als thans openen opnieuw de mogelijkheid om de waarde van zeevisch, als volksvoed sel bij uitnemendheid, practisch op de proef te stellen ROMAN NAAR HET ENOELSCH. 19.) Onmiddellijk nadat de auto gestopt had ging er een lamp voor de voordeur op en de jongen dokter zag een grooten man uitstap pen die zijn hand uitstak om een andere pas sagier te helpen. Hij kon het gezicht van den man niet zien, hij had een witte das om zijn hals, die zijn mond en kin bedekte en de zachte vilthoed, die hij droeg, was diep in de oogen getrokken. Toen de tweede inzittende uit de auto stapte, zag Hugh, dat het een dame was, slank en elegantze droeg een langen mantel, blijkbaar over een avond japon een shawl van zwaren kant bedekte haar hoofd en haar gezicht. Maar toen ze op het trottoir stond naast haar begeleider, werd de shawl door de wind vlaag omhoog gewaaid en een enkel oogen- blik maar werd haar gezicht in het schijnsel van de lantaarn zichtbaar. En in dat oogen- bllk zag Hugh duidelijk iederen trek en hij kon een uitroep van verbazing en schrik ter nauwernood onderdrukken. Het was niet mo gelijk dat hij zich vergiste die fijn besneden neus en kin, die blos, de glans over het haar, waar de kanten doek van afgesneden was, de diepe gloed in haar oogen, waarin het lamp licht scheen. Dat was in levende lijve de vrouw, met wie hij, een paar uur geleden bij de dames Cardew gepraat had, de vrouw, die zoo'n buitengewonen indruk op hem gemaakt had. Maar wat moest zij hier doen, in dit verdachte straatje in het Zuiden van Londen en dan 's avonds om tien uur Met welk doel kwam een vrouw van haar stand en bescha- BLIJFT NOORD-HOLLAND BRAK Het is de Nederlandsche Vereeniging tegen Watei Bodem- en Luchtveront reiniging gebleken, dat er van de zijde van belanghebbenden prijs op gesteld wordt, van gedachten te kunnen wisse len over de mogelijkheid van verbe tering van den toestand van het boe zem- en polderwater in Noord-Holland, mol betrekking tot het zoutgehalte. De Vereeniging wil gaarne daartoe haar medewerking verleenen, door het beleggen van een vergadering, waarop dit onderwerp zal worden be handeld. Zij hoopt daarmede de totstandko ming van dc op dit punt noodzake lijke samenwerking, tusschen belang hebbenden onderling en met overheids instanties, te bevorderen. Daartoe zal op 10 Maan a s. te Alk maar in Café-resiaui aiu „Het Gulden Vlies", Koorstraat 24, een vergadering worden gehouden. Ochtendvergadering. Aanvang 10 u. 1. Mevr. Dr. N. L. Wibaut-Isebree Moens „De toestand van het boezem- en polderwater in No.tri-Holland, zooals die thans is met betrekking tot het zoutgehalte." 2. Ir. J. 1\ Mazure „Hoe het met het zoutgehalte en het peil van het IJsseimeer gesteld is, en wat hieromtrent is te verwachten." 3. Mededeelingen vanwege het Col lege van Consulenten voor den Laud en Tuinbouwvoorlichtingsdienst, over: „liet belang van ontzilting van het. polderwater in Noord-Holland voor den bodem-cultuur, de veeteelt en de zuivelbereiding." Discussie. Middagvergadering. Aanvang 2 11. 4. Prof. Dr. N. H. Swollengrebel „Belangen der malaria-bestrijding hij ontzilting van het boezem- en polder- water." 5. J. van Oldenborgh „Belangen der drinkwater-winning bij ontzilting van het IJsselmeerwater en het boezem- en polderwater in Noord-Holland." 6. C. Thomése „Overzicht van dc technische maat regelen die kunnen leiden tot verbete ring van den toestand." Discussie. ving in zulk een verloren, van-God-verlaten oord En wie was die man, die bij haar was, die met een sleutel in de hand nu bezig was om de deur waarvoor ze beiden stonden te openen Hoe kon Miss Rosa Müller iemand toestaan haar naar zoo'n buurt te brengen en en dan nog wel zoo laat Boosheid, jaloezie, afkeer maakten zich van den jongen man meester, die maar stil stond te kijken naar de twee anderen aan de overzijde van de straat. Een golf van emotie sloeg fel in hem omhoog hij was er zich bewust van dat ele mentaire hartstochten en gevoelens in hem wakker werden waarvan hij nooit geloofd had dat ze in hem leefden. En deze losgebroken primitieve instincten brachten hem er blijk baar toe om de straat over te steken en op heldering te vragen omtrent'deze mysterieuze escapade. Maar hij had zich te lang geoefend in zelfbeheersching, de grond zijner persoon lijkheid was te evenwichtig, dan dat hij aan een zoo'n vreemdsoortige impulsie gehoor zaamd zou hebben en hij bleef rustig waar hij was met volle aandacht kijkend naar de twee gestalten ernaast. Maar de deur van het huis ging al gauw open, de man wendde zich tot zijn begeleid ster en zei iets tegen haar dat Hugh niet kon verstaan en een seconde later waren beiden in het huis verdwenen en had de deur zich zachtjes achter hen gesloten. Zoodra de deur weer in het slot gevallen was zette de chauffeur zijn motor aan en voor het tot Hugh goed was doorgedrongen wat er gebeurd was, suisde de auto weer weg en was in een oogenblik om den hoek van een zij- sti-aat verdwenen. Gedreven door een voor hem ongewone nieuwsgierigheid, stak de jon ge dokter de straat over en liep op het huis toe, waar zooeven de man en de vrouw waren binnengegaan. Met de grootste aandacht be studeerde hij de doodgewone muren en ven sters en tuurde naar het huisnummer. Het Het is ons bekend, dat door de boo ten uit Holland tientallen werkloozen in Indie worden gebracht. Zij hebben een beetje geld om het korten tijd uit te zingen, zij belegeren de pensions en trekken er dan op uit in de meening dat zij binnen een week wel geënga geerd zullen zijn. Ook ouderen, men- schen van dertig tot veertig jaar, mee- neii hier weer aan den slag te kunnen gaan. Zij weten blijkbaar niet, dat wan neer Indie „bibit" gebruiken kan, dit land dan ook werkelijk bibit noodig heeft, d.w.z. jonge krachten van ten hoogste een kwart eeuw oud., Het is uitermate tragisch, maar waar dat menschen hoven de dertig- te „oud" zijn om in Indie te kunnen be ginnen, althans in de cultures. Het pijnlijke bij dit alles is vaak, dat onder deze sollicitanten zich menschen bevin den, die door een soort ondersteunings bureau voor oud-cultuurlui naar In die uitgezonden blijken te zijn met de toezegging, dat zij hief zeker wel een betrekking zullen vinden. Zij zijn van fraaie introductie-brie ven en papieren voorzien*en het is al les prachtig voor elkander, totdat men bitter teleurgesteld ontdekt, hoe de haantjes in Indië niet zoo voor hét opscheppen zijn als men wel had ge meend ONZE OOST. Een waarschuwing. Men ga niet op goed geluk naar Indié. De „Deli Courant" bevat een ernstige waarschuwing aan 't adres van diege nen in Nederland, die „aangetrokken door berichten of voorspiegelingen om trent een geweldige opleving op Java en in Deli, op de bonnefooi naar deze gewesten gaan, iu de verwachting, dat de betrekkingen hun in den schoot zullen woorden geworpen." huis was even somber, vaal en doodsch als de rest der huizen in de straat, een grauw huis met twee verdiepingen, zooals er duizen den in Londen zijn. De ramen waren zoo goed afgesloten dat door geen kier of reet een lichtschijnsel zichtbaar was. Toch bleef Hugh staan kijken, alsof hij verwachtte dat hij iets buitengewoons, iets geheimzinnig of griezeligs zou ontdekken. Een verdwaasde drang met de grootste moeite bedwongen, deed den wensch in hem opkomen om aan de bel te trekken, toegang te vragen en te ontdekken wat er wel voor bijzonders in dat huis was en waarom het meisje, dat zijn gedachten zoo ongekend- prettig vervulde hier was binnengegaan. Maar hij deed tenslotte wat een nuchter, evenwich tig en beschaafd Engelschman in zulke om standigheden doet. Hij nam voor de derde maal het huis nog eens goed op, bekeek alles nog eens met onderzoekende oogen en ging zijns weegs, terwijl hij in zichzelf her haalde „Graham Street 13Graham Street 13." TIENDE HOOFDSTUK. Zoek het Juweel De kamer was klein, vierkant en uiterst een voudig gemeubeld. In het midden stond een tafel met een rood kleed erover er lag een opengeslagen vloeiboek op, bij een inktpot en wat pennen. Om de tafel heen stonden zes stoelen, waarvan hier en daar het.paardehaar zichtbaar was. Een plankenkast stond naast de kleine schoorsteenmanteleen klein goed koop karpet je bedekte een deel van de hou ten vloer Verder was er niets in de kamer behalve een wekker die, op den schoorsten- mantel stond en luid tikte. Geen ander ge luid verbrak de stilte in het vertrek het was aan de achterkant van het huis gelegenge luiden van de straat drongen er niet door. De twee menschen in de kamer waren in zoo volkomen stilzwijgen verzonken, dat toen een van hen begon te spreken, het geluid in de zoo intens stille kamer onwezenlijk scheen en de vrouw, die geheel in haar eigen gedachten verdiept was, opschrok en ternauwernood een uitroep onderdrukken kon. „Ik heb je niet hier gebracht om je tijd te verknoeien met droomen" zei haar begeleider op een ruwen toon, die toch wel een beschaaf den en aangenamen bijklank had. „Ik heb je hier laten komen om je betere instructies te geven dan ik tot nog toe kon doen. Waar is Michael Hij heeft me hierheen gebracht en liet mij in deze kamer. Ik weet niet waar hij heenge gaan is. Je vergeet. „Ja, ja, uitleggingen zijn niet noodig. 't Was nu eenmaal noodzakelijk, dat je hier kwam langzamerhand kan je wel weten, dat ik geen onnoodige dingen doe. Zooals een groot En- gelsch dichter zegt Er is methode in mijn waanzin. „Hebt U me voor een speciaal doel noodig De twee spraken vlug en het was duidelijk te zien, dat, hoewel de vrouw een moedige uitdrukking in haar gezicht had, zij toch een weinig terugdeinsde toen zij haar begeleider in de oogen keek. Het waren oogen, die men. als men ze eens gezien had, niet licht verge ten levendige blauwe oogen met een gebie denden, doordringenden blik. Misschien voel de de vrouw, die bij zijn blik eenigszins ont stelde, wat anderen vóór haar ook gevoeld hadden, dat deze heldere blauwe oogen in 't binnenste van haar ziel konden kijken en haar intiemste gedachten lezen, zij probeerde aan dien sterken heerschersblik te ontkomen, door onafgebroken naar de kast naast de schoorsteenmantel te kijken. „Natuurlijk heb ik je voor een speciaal doel noodig", antwoordde de man op drogen toon, terwijl hij van zijn stoel opstond en voor het MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 23 Febr. Vee. Aanvoer in totaal 4225 stuks 857 vette runderen, 911 magere runderen, 102 vette kalveren, 60 graskalveren 1869 nuchtere kalveren, 20 varkens, 4 veulens, 218 paarden, 139 schapen en lammeren. Vette koeien le soort 56, 2e soort 58, 3e s. 40—48 ct. per kg; vette ossen le s. 60, 2e s. 54, 3e s. 44—50 ct. per kg stieren le s. 60 2e s. tot 53, 3e s. 45 ct per kg le s. f 280, 2e s. f 225, 3e s. f 120 per stuk; vette kalveren le s. 90, 2e s. 80, 3e s. 5565 ct. per kg; graskalveren le s. 2e s. 58, 3e s. 46 ct. per kg; f 60— 40—15 per stukslacht- en nuchtere kalve ren le s. 38, 2e s. 33, 3e s. 28 ct. per kg; f 9 6V.'5 per stuk fok- en nuchtere kalveren f 141210 per stuk slachtpaarden le s. 52, 2e s. 48, 3e s. 42 ct. per kg; f 205—155— 115 per stuk werkpaarden f 260180—110 hitten f 13010570 schapen le s. 47, 2e s. 40, 3e s. 33 ct. per kg; f 26—20—15 per stuk lammeren le s. 50, 2e s. 42, 3e s. 32 ct. per kg f 23—19—13 per stuk kalfkoeien f 235— 190—120 melkkoeien f 240—190—135 vare koeien f 175—140—100 vaarzen f 155—115— 85 pinken f 130—100—75. Vette koeien en ossen handel stroef, le soort koeien iets stijver, prima tot 70 ct., dito ossen tot 63 ct., stieren met goeden handel en hoo- 'gere prijzen. Vette kalveren handel matig, prima soort tot 100 ct. Graskalveren handel matig, prijzen van mindere soorten lager. Slacht- en fokkalveren handel willig, prijzen lager. Paarden handel stug, slacht- en werk paarden hooger. Varekoeien handel matig, prijzen stijgend. Overigens handel kalm, prij zen als vorige week. vuur ging staan. „Ik heb een mooi werkje voor jou." Zooals hij daar stond scheen zijn domineerende persoonlijkheid het heele ver trek wel te vullen en de vrouw in den stoel geheel te overheerschen. Haar oogen werden onbewust weer naar de zijne getrokken, haar genandschoende handen, die stil in haar schoot lagen begonnen onrustig te bewegen. Eerst trok zij de eene handschoen uit daarna de andere, alsof die beweging haar innerlijk rust kon geven. „Dus ik bedoel verder niet zoo door te gaan" zei ze moet ik nu een andere rol spelen „Je bent al dikwijls in Engeland geweest - hoor je", kwam het antwoord op scherpen en gebiedenden toon, „maar je hebt altijd in hotels gewoond dat bracht de aard van je werk mee." „Alleen in hotels", herhaalde zij mechanisch „enverder „Wel, je hebt altijd gezegder gleed een duivelsch lachje over zijn knap gezicht „dat je graag wat van het Engelsche fa milieleven zoudt leeren kennen, wat meer dan je wat er in hotels van ziet. Daarom heeft je oom," hij sprak zacht en een tikje sarcastisch, „daarom heeft je oom besloten om een geschikte familie te zoeken waar je een poosje zou kunnen inwonen, waar je het huiselijk leven in Engeland op zijn best zou kunnen leeren kennen." „Ja", zei ze, „tot zoover kan ik U uitstekend volgen. Ik moet dus ergens bij een familie gaan, maar waar En waarom Of wordt de reden geheim gehouden? Uze zweeg een oogenblik en keek hem glimlachend aan. „U.... bent.... Mr.Müller, en ik ben uw nichtje Rosa „Ik ben Mr. Müller en jij bent mijn nichtje Rosaprecies" herhaalde hij. „En ik ben van plan je mee te deelen waarom je naar Stockley moet gaan." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1