TIM Dll. INRICHTING «GEBITTEN 130, 28e JAARGANG DINSDAG a MAART 1937 No. 24 NIEUWE- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN DE ZWEVENDE GULDEN. ZIJN KLEINE MEISJE. N.V. „WACO" AUTOBUSDIENSTEN JOSEPH SCHMIDT jaWlERINGER COURANT NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOO» VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER r-Sv., Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.—. CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9Vz1 uur. Met garantie. Trekken inbegrepen. Consult kosteloos. Voorspelling kwam niel uit. Hte is nu al weer eenigen tijd gele den, dat de gouden standaard werd verlaten. Is het tijd, om de balans op te ma ken van de gevolgen vraagt liet Friesche Dagblad (a.r.) Volgens een geschrift der N.S B. wel. Zij heeft kort na de devaluatie een pamflet geschreven, waarin de ver. schrikkingen van het verlaten van den gouden standaard werden geschilderd. Men moest dat biljet maar eens drie maanden bewaren en zien, of het niet uitkwam. Het is niet uitgekomen. Als we om ons heen zien, dan zijn we geneigd tot de conclusie, dat er heel weinig is veranderd. Enkele arti kelen zijn iets duurder geworden, maar het is soms nog de vraag, of dat van den nieuwen monetairen toestand komt- Maar aan den anderen kant is er geen reden te zeggen, dat de nieuwe toestand heeft geleid tot een snelle op leving. Ook dat is voorspeld. Telkens en telkens weer is het dileni ma gesteld devaluatie of aanpassing. Aanpassing, dat was de weg van het huidige ministerie, een lange verdrie tige weg. En devaluatie was de resolute afdoenle oplossing. Zij, die er zoo over dachten of het zoo napraatten, hebben nu kunnen zien, dat ze de beteekenis van de devaluatie hebben overschat. Gelijk ook sommige tegenstanders heb ben gedaan. Alleen het moreele bezwaar, tot vrij willige devaluatie over te gaan, staat nog ongeschokt. Overigens blijkt, dat de maatregel voor- en nadoelen biedt en en dat het geleidelijke herstel, dat de vorige zomer begon, zich in verschillen de bedrijfstakken voortzet. Do rente-standaard. Als een belangrijk voordeel werd voorts geconstateerd het ruimer worden van de geldmarkt en daardoor het da len van den rente-standaard. Het schijnt echter, dat men ook op dit punt niet te voorbarig moet zijn. Er kwamen belangrijke conversies tot stand, maar hier en daar begint het met conversie-leeningen reeds te hokken. En het is nog de vraag, of de oplevende industrie wel voldoende kans krijgt goedkoop geld voor nieuwe uitbreidingen te vinden. Hoe langer hoe meer wordt het dui delijk, dat de internationale verhoudin gen eerst beter moeten worden, zal er aan de onzekerheid een einde komen. Door de devaluatie heeft het schip een andere ligplaats gekregen, maar het ligt nog steeds buitengaats- B1NNENLANDSCH NIEUWS. FE UILLETON. ROMAN NAAR HET ENGELSCH. „Niet zoo verschrikkelijk veel, want de stee- nen zijn niet echt. Wel prachtige imitatie. Het bestaat uit een hanger met een groote sma ragd, een valsche, in het midden. Het is prach tig van kleur en er zit een rand van diaman ten om heen. Daaraan zit een fijn kettinkje van. briljanten met een medaillon van sma ragden en diamanten en als je het medaillon openmaaktEnfin, dat doet niet ter zake, want wie het geheim niet kent, kan het me daillon toch niet openkrijgen. Maar zooals ik je zeg, het is niet echt en het is mij meer om het geheim in het medaillon te doen, dan om de waarde van het heele ding. De beschrij - ving die ik je gegeven heb, is zeker wel vol doende „Dus behalve het juweel zelf interesseeren U ook alle bijzonderheden omtrent die juf frouw Standsdale Was ze ook onder den naam Standsdale bekend Of noemde ze zich anders Was ze eigenlijk getrouwd „Zie maar dat je alles gewaar wordt. Neen, ze noemde zich geen Standsdale meer, ze leefde onder allerlei namen. Het kind noemt zich Burnett. Zoo noemde ze zich ook wel eens geloof ik. Maar of ze getrouwd was en of dat kind van haar isik weet het niet Laat geèn enkele mogelij kheid ongebruikt en zie alles gewaar te worden. Maar vóór alles spoor het juweel op en zorg dat ik het in handen krijg!" Ir. A'ibarda verdedigt het partij-beleid. Voor uitsluiting der leden S.D.A.P. en N.V.V. bij defen sie zijn minister Deckers en kabinet-Colijn verantwoor delijk. Zaterdagavond heeft het partij-be stuur der S..DA.P. geantwoord op de des middags over zijn beleid gemaakte opmerkingen. De heer J. W. Albarda beantwoordde in de eerste plaats de verschillende opmerkingen, de Kamerfractie betref fende. Wat de houding betreft, die de par tij hij de jongste nationale feesten heeft ingenomen, deze is niet zoo nieuw als men schijnt te rneenen. Reeds ja ren geleden zijn partijgenoot en in openbare functies met de monarchie in aanraking gekomen als hun ambt dat meebracht. Zij, die zoo'n ambt ver vullen, vertegenwoordigen daarbij niet in do eerste plaats de partij, maar de geheele burgerij. Eenerzijds verwijt men het partij-be stuur, dat het de bekende circulaire heeft verzonden, anderzijds, dat het niet voldoende leiding heeft gegeven. Wat het laatste betreft, staat hei partij bestuur op het standpunt, dat men geen cadaver-dicipiine wenscht en dat men niet op elk gebied de partijgenoo- ten wil voorschrijven, wat zij moeten doen en laten. Het geheele Nederlandsclie volk was door de verloving van de Prinses ver rast, ook het partijbestuur en het V.A.R.A-bestuur. Voor de VARA was het vaststellen van haar houding het meest urgent. Het bestuur heeft dat gedaan in overleg met het partij-be stuur en de leden hebben dat sedert dien bekrachtigd. Bovendien moet men ook de V.A.R.A. zien als een instelling, die een pbblieke taak te vervullen heeft en niet als een omroepvereeni- ging voor partijgenoot en. Wij sociaal-democraten, zei spreker, zijn republikeinen, maar niemand in ons land zou er aan denken, een strijd over de kwestie republiek om monar chie te ontketenen. Omgekeerd moet men zich behoeden voor overdrijving en uitbundigheid in omgekeerde richting. Het partijbestuur is van meening, dat er geen behoefte bestaat aan een uitspraak. Spr. is eveneens van mee ning, dat er geen onderscheid mag wor den gemaakt tusschen een Nederlan der van monarchistische en van repu blikeinsche overtuiging. De andere desbetreffende moties moet het partij bestuur afwijzen. Nu men in verband met de houding der partij bij de feesten van het Ko ninklijk Huis heeft gesproken over de uitsluitings-bepalingen bij Defensie, die nog steeds voor S.D.A.P. en N.V.V. gelden, wil spreker over die defensie verboden een woord zeggen. Sommige sprekers hebben gemeend, dat men zich van elke deelneming aan de feesten had moeten onthouden, op grond van het feit, dat de Regeering de sociaal-democraten beschouwt als slechte Nederlanders, wien de toegang tot vrijwillige militaire dienst en tot al le burgerlijke betrekkingen onder defen sie moet worden ontzegd. Voor de uitsluitingsmaatregelen, te gen S.D.A.P. en N.V,V. getroffen, draagt de Koningin niet de minste aan sprakelijkheid- Veel minder nog zou men de Prinses daarvoor eenige verant woordelijkheid kunnen toeschrijven. De defensie-verboden zijn afkomstig van minister Deckers en ze zijn beves tigd door het kabinet Colijn. De verontwaardiging over hun voort bestaan is dus niet bij het Koninklijke Huis, maar hij het kabinet aan het eenige goede adres Van de zijde der Koningin heeft men nooit anders dan de meest correcte be jegening ondervonden. Spreker wees op de inconsekwenties der regeering, die wel in schier elke commissie vetegenwoordigers van N.V.V. en S.D A.P. benoemt en zelfs leden der beweging, die op de zwarte lijst staan, ridderorden aanbiedt, ter wijl de ministers confereeren met Bel gische en Scandinavische socialistische ministers, die vreemd zouden opkijken als zij vernamen, dat hun Neder]and- sche partijgenooten bij defensie nog niet als portier of commies worden ge duld. Aan dezen onhoudbaren toestand moet een einde komen. DOEL, DAT NIET IS BEREIKT. Goud gezocht, der. slooper gevonden. Het in „Lutine"-kringen zeer beken de bergingsvaartuig „Friesland" van de Gebr. Lolkema ie Harlingen, dat te vens dienst deed ais schelpen- en zand zuiger en sedert 1934 in do Harlinger haven oplag, is thans voor sioop naar Kinderdijk verkocht. Het schip, dat reeds 55 jaar oud is en een roemrijke historie achter den rug heeft, was in vroegere tijden geruimen tijd werkzaam bij het bergen van het goud der „Lutine", waarvoor het behal ve door Nederlandsche firma's ook door het Engelsche Gouvernement ge charterd is geweest. In de wintermaanden lag de „Fries land" in de haven van Terschelling ge reed om op het eerste sein in nood ver keerende of aan den grond geloopen schepen te hulp te komen, wat in vroe gere tijden, toen de kust verlichting nog niet zoo perfect was als tegenwoor dig, veevuldig voor kwam. MET INGANG VAN 1 MAART l.S. GEWIJ ZIGDE DIENSTREGELING. Volledige dienst regeling a 5 ct. verkrijgb. bij de chauffeurs. BOERDERIJ. Heeft v. Zwanenberg N.V. zich vergist? Of is het doel, om de geheele varkensverwerking in handen te krijgen Het Handelsblad schrijft Een der zéér weinige, liever gezegd: l>et éénige landbouw-orgaan, dat een open oordeel durft uit te spreken over wantoestanden bij de uitvoering van crisismaatregelen, is „Landbouw en Maatschappij". Het blad behandelt thans de inschrijving voor het si ach ten en vóórkoelen van vriesvarkens voor de Veehouderij Centrale. Hef zegt (duidelijk, zij het ook niet al te elegant) het volgende „Zooals men „Louwes" zegt, als men het over crisismaatregelen heeft, zoo denkt men en „Zwanenberg" wanneer varkens onze belangstelling vragen. En geen wonder. Deze geridderde Osse- naar heeft er den slag van in het mid delpunt der belangstelling te blijven staan. Zoo is er onlangs een inschrij ving gehóuden voor liet slachten en invriezen van regeeringsvarkens bo ven zoutersgewicht. Bij een vorige slachting werd voor dit werk een ver goeding betaald van f 1.50 per 100 Kg. terwijl het keurloon werd vergoed Thans schreef Zwanenberg in voor f 0.3945, waarvan dan nog hec keur loon moet worden betaald, zoodat de vergoeding van slachten en invriezen per varken van ongeveer 135 Kg. zou komen op een kwartje. Welk een offervaardigheid Het is als hooren we de stemmen van hen, die ons dankbaar beid jegens het majgavine-kapitaal pre dikten, omdat die margarine onze land bouwcrisiskas zoo mooi zou spekken Natuurlijk is er van deze Ossche phi lantropie gewag gemaakt Ja, zelfs in die mate, dat de firma verklaarde zich te hebben vergist met de inschrij ving, dat ze het keurloon zou hebben vergeten hij de berekening Onze ex- varkensdictator is dan toch wel wat onnauwkeurig. De diepere grond van dit drama is duidelijk. Deze grootmacht Zwanenberg zwemmende in crisiswinst, is bezig heel de varkensverwerking en afzet in handen te krijgen. Daarbij moeten kleinen en zwakken eruit en wat is daarvoor deugdzamer middel dan een veel te lage inschrijving, waarbij men eenvoudig uitschakelt De aanvankelijke verliezen kan men best financieren met de behaalde winst, die zal men overigens na de overwinning wel weer verhalen op con sument en producent, vooral op de laatsten, de boeren, die zich nog nim mer goed rekenschap geven van de drei ELFDE HOOFDSTUK. Giles' Tehuis. „Ik geloof niet dat er een mooier huis in de wereld kan bestaan „Geloof je dat niet, Sylvia Wel, dat ben ik eigenlijk met je eens en het spijt me niet dat het m ij n huis is. Maar het is niets te mooi voor de vrouw die er als koningin in komt wonen" zei Giles met een stem vol tee- derheid, terwijl hij zijn hand op Sylvia"s schouder legde en uit het venster keek naar het wijde landschap dat zich in den glans van de Mei-zon baadde. „Bedoelt U miss Cardew, als U zegt de ko ningin vroeg het kind terwijl zij haar ern stige oogen naar hem opsloeg. „Zal zij de koningin van het huis zijn „Ja kind, dat bedoelde ik tenminste", zei hij met een donkere blos op zijn bruin-ge brand gezicht„ik ga met Miss Cardew trou wen en mijn vrouw zal de koningin van mijn huis zijn en van alles wat ik heb. Vind je ook niet, kleine meid, dat je je geen mooiere koningin kunt voorstellen „Ik vind wel dat Miss Cardew een erg mooi gezicht heeft, antwoordde Sylvia langzaam en bedachtzaam, maar ik ben bang dat ze het hier te eentonig en te rustig zal vinden. Ik denk dat ze niet van het buiten leven houdt, daar vind ik haar niets geen type voor. Ze gaat met zooveel menschen om en houdt veel van partijtjes en zoo en dat zal ze hier misschien erg missen." Giles glimlachte. „Vrouwen zijn zoo won derlijk, zóó wonderlijk, dat, als een vrouw véél van een man houdt, ze graag al haar vroegere liefhebberijen wil opgeven en pre cies leven zooals de man doet." „Ik geloof vast niet, dat Miss Cardew zoo is," zei ze koudweg, met een aplomp en een zekerheid, dat Giles haar vol verbazing aan keek. „Maar kind, hoe kom je daarbij Neen hoor, zc is net zoo lief als ze er uitziet. Je mag niet ^10U jer van aIs prettige dingen verande- zoo verkeerd over haar denken, hoor! Maar.ren" ik verlang ook heusch niet van haar, dat ze »Maar kind, geen mensch houdt er van als al haar conversatie en al haar pleiziertjesPrettige dingen veranderen. En zoo jong als voor mij zal opgeven. Als we hier wonen gaan'^e ^ent al ruimschoots je deel van de we toch een deel van het jaar naar de stad wisselvalligheid van het leven gehad, arme ik kan me best begrijpen dat Miss Cardewmeid- Maar je zult zien- als we hier voor niet altijd maar buiten zou willen wonen. 80ed koman wonen, hoe gelukkig we alle drie En als we hier zijn, kan ze immers net zoo veel gasten hebben als ze maar wil „Ik denk wel, dat ze dat prettig zal vinden." Een schaduw vloog over Giles' gezicht. „Dan zullen ze komen." Maar inwendig geloofde hij niet wat het kind met brutale zekerheid beweerde hij bleef zijn schoonen droom getrouw van een innig huiselijk leven, waarin Grace en hij volkomen genoeg zouden hebben aan eikaars gezelschap. „Als we uit Indië terugkomen," zei hij na een poos zwijgen, „dan ben jij groot en dan zul jij ons helpen de gasten te ontvangen en voor alles in huis zorgen. Jij zult de rechter hand van de koningin zijn dat wil je toch wel „Ik wou graag uw rechterhand zijn," zei Sylvia, terwijl ze haar voogd met schitterende oogen aankeek. „Ziet U, ik ben er niet zeker van dat Miss Cardew het prettig zal vinden om door mij geholpen te worden. Ik kan nog maar altijd niet gelooven, dat ze zoo erg veel van kinderen houdt." „Maar van dit kind zal ze toch zeker wel houden," antwoordde Giles. Hij sloeg zijn arm om Sylvia heen en trok haar naar zich toe. „Jij hoort bij mij en Grace en ik zijn één, dus hoor je ook bij haar. En als we weer terug komen, wel, dan vinden we jou als onze trou we hulp." „Ik wou maar, dat U niet naar Indië terug hoefde," zei het kind, terwijl ze met haar kleine hand over zijn arm streelde „ik wou dat U maar hier bleef en ik alleen bij U. Ik zullen zijn." „U kunt U niet voorstellen hoe gelukkig ik zou zijn als U altijd bij mij was en als ik er aan denk dat U weer weggaat, heb ik vreese- lijk veel verdriet," zei ze met kinderlijke op rechtheid. „Ik kan er gewoon niet tegen „Je moet niet te veel aan verdriet denken hou je maar voor dat ik niet zoo heel lang wegblijf. Gebruik je tijd maar goed om te leeren en om een flink meisje te worden." „Een meisje zooals U graag zou willen „Juist. Een, zooals ik het graag zou willen. En ik verwacht een pracht-exemplaar, hoor En laten we nu eens in den tuin gaan kijken hoe alles er uitziet. Grace komt deze week een dag." Maar Grace kwam die week niet en de vol gende week ook niet en de daarop volgende week evenmin. Op haar wijze manier zei Sylvia tegen Miss Standsdale „Ik geloof niet dat miss Cardew er veel zin in heeft om dit prachtige buiten te komen zien. Ze heeft het altijd ergens an ders druk mee als Monsieur 't haar vraagt." „Heb je Sir Giles altijd Monsieur genoemd?" vroeg Helen Stansdale lachend. „En waarom noem je hem zoo „Och, ik weet nietik deed het direct toen we hem voor het eerst ontmoetten." Sylvia zat met opgetrokken knieën in het breede venster van de leerkamer en keek haar gou vernante glimlachend aan. „Moeder en ik hebben een heelen tijd in Frankrijk gewoond ging, voortkomende uit deze vertrus- ting van zoovele landbouw-industriën Meiï zij op z'n hoede en men vvapene zich in dezen strijd, om de vrijheid van ons bedrijf en de welvaartsmogelijk heid van ohzéir boerenstand Heeft niet de regeering hier een taak om deze dreiging weg te nemen De jonge en nog weinig ontwikkelde coöperatieve bedrijven op dit terrein achten wij allerminst iii staat om den boerenstand te verdedigen tegen deze grootmacht, hoe zeer we de doelstelling van die organisaties in dezen ook toe juichen." VEETEELT-FILMS Over enkele dagen zal ie Alkmaar, Purmerend, Hoorn en Scliagen een vee teeltfilm worden vertoond en waar de ze filmen (het zijn er eigenlijk twee) zijn opgenomen met medewerking van de Directie van den Landbouw en onder leiding van Ir. P. Verhoeven, Rijksvee- teelt-cönsulent voor Zuid-Holland, meen ik er goed aan té doen de aan dacht der Noord Iiollandsche veehou ders via de pers te vestigen op deze film-vertooningen. Op verschillende plaatsen in andere provincies zijn deze films reeds ver toond en naar ik meen te weten heeft men er met genoegen naar gezien. Plaatjes kijken doet de moderne mensch gaarne, nog liever wanneer het levende beelden zijn. Maar deze films verschaffen de kijkers niet enkel een genoegelijke avond, er valt uit vele beelden tegelijkertijd veel te leeren. De eene film draagt de titel „Wat Nederland biedt op rundvee-gebied" Deze film toont den bezoeker allereerst heelden van verschillende voorjaars- sierenkeuringen, bijv. die te Leeuwar den, Groningen, Rotterdam, Raalte, Zutfen (M.R.IJ.j een en ander ook afge wisseld met boerderijen uit verschil lende deelen van het land, ook de keurcollecties op de tentoonstelling Sept. 1936 te Enschedé passeeren de revue, w.o- natuurlijk ook de Noord- Hqllandsche collectie. Vervolgens wor den met U nog vele fokveè-dagen be zocht, o.m. die te Hoorn Sept- 1936, kaasmarkt Alkmaar enz. enz., ik wil er niet meer van vertellen- IJ hebt thans eenig idee wat er ongeveer op het witte doek hij het afdraaien van deze film te zien zal zijn. De andere film „Weer Welvaart" laat o.m. zien verschillende typen boer derijen van huiten en van binnen, het gras inkuilen volgens verschillende methoden, verschillende methoden van hooi-optassen en hooiberging, goed melken via melkers-cursussen, een en ander afgewisseld met beelden van de Paaschtentoonstellingen, Cen trale Stieren keuring te Alkmaar, enke zingt binnenkort in CINEMA DE HAAN Wieringen. en daar zeg je tegen iederen heer Monsieur. Ik vind het leuk om het te zeggen. En toen ik Sir Giles voor het eerst sprak, zei ik het natuurlijk ook tegen hèm en nu ben ik hem zoo blijven noemenen ik vind het leuk. Het beteekent eigenlijk hetzelfde als „Sir", nietwaar Sir Giles is een echte edelman, hij heeft niet alleen maar den titel Ik las onlangs ergens van „een vlekkelooze, edele ridder," maar dat is Monsieur ook, vindt U niet „Ja, dat geloof ik ook welik heb nog nooit iemand ontmoet, die zoo vol zorg en liefde voor anderen is hij is toch eigenlijk nog maar een jonge man. Ik ben erg benieuwd naar zijn verloofde. Om voor hèm een goede vrouw te zijn, moet ze wel heel bijzonder zijn." Miss Helen zei dat met groot enthousiasme, maar zonder eenige sentimentaliteit, en haar kleine leerling begreep haar volkomen. „Ik vind dat Monsieur de liefste koningin ter wereld verdient," zei ze „en hij denkt dat er geen is zooals Miss Cardew. Maar ik geloof vast niet dat ze er veel moeite voor doet om hem erg gelukkig te makenen ze laat hem allerlei karweitjes voor zich doen. Ik wou dat ze maar eens hier kwam, want hij vindt het wat naar, dat ze nooit komt. En als hij iets naar vindt, vind ik het ook naar." Helen Stansdale keek vol liefde naar het smalle gezichtje en de donkere oogen. In de paar weken dat ze op Manderby Court was, was ze veel van Sylvia gaan houden. Het was soms nog zoo echt een kind en soms had ze al zoo'n rijp en verstandig oordeel. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1