28e JAARGANG DONDERDAG 4 MAART 1937 No. 2b NIEUWS- t£M ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN RUILVERKAVELING. ZIJN KLEINE MEISJE. N.V. „WACO" AUTOBUSDIENSTEN JOSEPH SCHMIDT ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 GEMEENTE WIERINGEN. EEN BOERENBELANG. EEN PLAATSELIJK BELANG. EEN NATIONAAL BELANG. Nu op ons goede „eiland" Wielingen de gedachte om tot ruilverkaveling te komen steeds levendiger wordt en de Wieringer landbouwers binnenkort in de gelegenheid zullen zijn een excur sie naar Staphorst te maken, waar ruilverkaveling is tot stand gekomen, kan het voor velen nut hebben, iets meer van dit onderwerp te weten. Een krachtige boerenstand eist doelmatig ingerichte bedrijven, waar met de minste kosten het hoogste ren dement kan worden bereikt. De verspreide ligging en het versnip perde bezit van landelijk eigendom men is een euvel, dat oen rationele bedrijfsvoering onmogelijk maakt. Dr. Staring hekelt in zijn „.Huis boek voor den Landbouw" dit euvel reeds als een kanker in onzen land bouw. De grote ambitie voor de Wieringermeer-bedrijven is ook onge twijfeld voor een zeer groot deel toe schrijven aan liet feit, dat. als gevolg van de prachtige verkaveling een ratio nele bedrijfsvoering mogelijk is. Ruilverkaveling beoogt le. Samenvoeging van verspreid liggende percelen tot een of meer gro tere. 2e. Aanleggen van een doeltreffend stelsel van wegen en waterlopen. 3e. Scheppen van een toestand, waarbij de nieuwe kavels een voor de cultuur gewenste vorm verkrijgen en elk perceel zooveel mogelijk aan een weg en 'n waterleiding komt te liggen. Nadelen van het versnipperde bezit zijn vele. Als enkele der meest op de voorgrond tredende dienen genoemd te worden le. De verspreide ligging. Zij brengt tijdverlies mede, telkens wanneer werkzaamheden op de lande rijen verricht moeten worden. In on zen tijd, nu gestreefd moet worden naar besparing van tijd, dus van arbeids loon, is dit een ernstig nadeel. Het is toch zeker geen uitzondering dat een veehouder van Hippo 2 keer per dag gedurende de zomer naar Den Oever gaat om zijn koeien daar te melken, terwijl een boer van Den Oever op Hippo naast zijn deur komt mel ken. Gij kunt uit dit voorbeeld vele varianten betreffende hooien, mesti ij- den, oogsten, enz. maken. 2e. Geringe oppervlakte der ver schillende percelen. Hierdoor gaat meestal een evenredig groot deel van de ai kleine oppervlak te als „onland" in de vorm van grens stroken, greppels, sloten, enz. ver loren. Dit onproductieve land is boven FEUILLETON. ROMAN NAAR HET ENGELSGH. 22.) Het leven op het buiten van Sir Giles was een verademing en een verkwikking voor de aardige vrouw, die het leven in het voorstads- villatje bij haar broer ondraaglijk had gevon den, terwijl die broer zelf haar een voortdu rende ergernis was geweest. Dat Robert „zijn handen van haar had afgetrokken", zooals hij hetzelf uitdrukte, deed haar leed, maar alleen omdat zij, fijngevoelig als ze was, er altijd verdriet van had als iemand den vrede ver stoorde. Overigens voelde ze het als een on uitsprekelijke. verlichting, dat ze nu buiten de fseer van Robert leven kon, dat ze zijn bulderende, kwaadaardige stem niet behoefde te hooren en zich niet behoefde te ergeren aan zijn hinderlijke baasspelerij. En de stap, die ze gedaan had, kon ze voor haar geweten uitmuntend verantwoorden. Ze was er van overtuigd, dat ze goed deed door zelf haar brood te verdienen, in de plaats van afhan kelijk te zijn van Robert, die niet naliet zijn zusters steeds op een grove en onkiesche ma nier te laten voelen, dat hij ze met weldaden overlaadde. In het huis van Giles Tredman had ze een omgeving gevonden, waarin ze zich thuis ge voelde en voor hem zelf koesterde zij een groo te bewondering en eerbied. Waarschijnlijk zou haar broer zulke gevoelens bij een dame van haar stand hoogst ongepast hebben ge vonden Soms vroeg ze zich wel eens af of het leven op Manderby Court even vredig en bekoorlijk zou blijven als er naast den heer van 't huis ook een meesteres kwam maar ze troostte zich met de gedachte dat waar Sir Giles van plan was zijn vrouw eerst nog' dien gewoonlijk een onkruid haard, waardoor het land spoedig vervuild. Grondverbeteringswerken worden vaak achterwege gelaten doordat de opper vlakte te gering is. 3e. Slechte ontwatering. De afwatering kan dikwijls niet vol doende verzorgd worden, omdat de water lossingen en derg. gegraven moe ten worden door gronden van een an der, die niet genegen is mede te werken. 4e. Ongunstige perceelvorm. Wat een onregelmatige stukken treft men ook aan, die een bewerking- met moderne werktuigen in sterke ma te belemmeren. Machines zijn dikwijls helemaal niet te gebruiken. 5e. Gebrek aan wegen In vele gevallen zijn er voor het gro te aantal wegen niet voldoende uit- en overwegen. De toegang tot de achterlig gende percelen loopt dan over de grond van anderen, waardoor dezen in de vrije uitoefening van hun bedrijf wor den belemmerd. De gebruiks- en ver koopwaarde daalt daardoor aanzienlijk 6e. Grondverlies door een abnor maal hoog verlies aan uitwegen. Vooral bij lange smalle percelen vindt men dit euvel. Staphorst is er o.m. berucht door geworden. Goed ingedeelde gronden hebben niet meer dan 3 pCt. van de opper vlakte nodig voor wegen, terwijl bij dergelijke ondoelmatig inge deelde gronden hierdoor meermalen 20 püï. van de oppervlakte wordt inge nomen. 7e\ Grens geschillen. Het abnormaal aantal grenslijnen, welke vaak nog grillig verlopen, geeft natuurlijk toenemende kans op grens geschillen. Dit nadeel is zeker niet denkbeeldig. De harmonie van een boe rengemeenschap in een bepaalde plaats wordt vaak ernstig verstoord door diep ingevreten veten, die hierin hun oorsprong vinden. 8e. Verkeerde toepassing van de cultuur. Wanneer men een aantal kleine per celen bezit, alle zeer geschikt voor gras land, dan zal men om de hoge kosten niet spoedig tot afheining overgaan. Het land moet dan steeds gehooid wor den of op een andere wijze gebruikt. Al de bezwaren en nadelen, hierbo ven genoemd, kunnen door verkave ling opgeheven worden. Het behoeft ons dan ook geenszins te verwonde ren, dat ruilverkaveling in onze tijd van rationalisering op elk gebied, niet het minst ook in het. landbouwbe drijf, steeds weer betekenis krijgt. In een paar volgende artikeltjes wil len we de voornaamste voordelen van ruilverkaveling opsommen en in gro te trekken aangeven hoe een ruilverka veling tot stand komt en wat de kosten zo ongeveer zijn en op welke wijze en door wie deze kosten gedragen moe ten worden. mee naar Indië te nemen, het nog wel een poosje zou duren, voor die meesteres hier voorgoed den scepter zou zwaaien. En in dien tijd zouden Sylvia en zij van het lieflijke en rustgevende leven hier kunnen genieten en gelukkig zijn met eikaars gezelschap. De eenige reden waarom Helen er nog wel eens spijt van had gehad dat ze het huis van haar broer had verlaten, was dat ze haar zus ter Marion alleen onder de „hoede" van Ro bert had achtergelaten. Maar na Marion's laatste brief voelde ze zich hiervan niet meer bezwaard, want die brief liep over van enthou siasme voor het Duitsch meisje, dat ze op Robert's verlangen als „paying guest" in huis had genomen. „Miss Müller is buitengewoon lief", zoo stond het in den brief, die in Helen's schoot lag, ter wijl Sylvia met haar praatte, „ze is heel knap om te zienik mag wel zeggen mooize is zoo vriendelijk en interesseert zich voor ieder een en alles. Ik heb heel aardig gezelschap aan haar en ik verveel me geen oogenblik Wat zou ik het aardig vinden als jij en je leerlingetje eens een middag in den auto konden overkomen om haar eens te zien, ten minste als Sir Giles er niets tegen heeft." De reis per trein van Manderbij Court naar Stockley was omslachtig, maar per auto was het maar een betrekkelijk kleine afstand." En toen Helen een paar weken later aan Sir Giles vroeg of Sylvia mee mocht naar haar zuster, had hij niet het minste bezwaar. „Ik ga naar de stad vandaag," zei hij, „gaat U met Sylvia maar gerust naar Stock ley. Natuurlijk kunt U met den auto gaan. Het beste is dat U direct na de lunch weggaat, bij uw zuster thee drinkt en als U dan tegen den avond, als het koeler wordt, terugkomt, hebt U een prachtigen terugrit." „Marion is zeker thuis," zei Miss Stansdale tegen Sylvia. „Nu met de warmte drinkt ze thee in den tuin. Dat wil zeggen.de tuin, die is zoo groot als een flinken zakdoek," voegde ze er lachend aan toe, tenminste bij die van Manderby Cour vergeleken, maar het In deze crisistijd met zijn duizenden werklozen - ook Wieringen weet daar van mee te praten - is er welhaast voor het platteland geen productiever werk-object te vinden, dan dit werk. Worden de grondwerken door werk lozen uitgevoerd, waarbij een subsidie van 90 pCt. in de arbeidslonen van Overheidswege wordt gegeven, dan da len daardoor de kosten der ruilverka veling per h.a. aanzienlijk., H. BINNENLANDSCH NIEUWS. Beperking van de kuilvisscherij. In het belang van zoetvisscherij Ten kantore van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzee-steunwet is dezer dagen onder voorzitterschap van den directeur van dezen dienst een vergadering gehouden van de contact commissie voor de IJsselmeei -visscherij in welke vergadering de wijziging van de voorwaarden der vergunningen tot uitoefening van de IJselmeervis- scherij is besproken. Deze wijziging be treft in hoofdzaak een beperking van liet gebied, waarbinnen de visscherij met kuil- of kornet mag worden uitge oefend. De inspecteur der visscherijen, de heer J. van Hengel, aanwezig als verte genwoordiger van den minister van Landbouw en Visscherij, zette uiteen, dat de bedoelde maatregelen uitslui tend waren genomen in het belang van den zoetwatervischstand. In dit verband werd er op gewezen, dat bij een gunstige ontwikkeling van zoet- watervisch ook in dc wintermaanden zal kunnen worden gevischt. Met de strekking van den genomen maatre gel werd in het algemeen ingestemd. Eenige aanwezigen achtten den geno men maatregel voor het oogenblik te verstrekkend en hadden meer geleide lijkheid gewensclite anderen konden zich met den maatregel vereenigen nog anderen wenschten 'n algeheel ver bod van den kuil,, terwijl door eenige 11 werd geklaagd over \le uitbreiding, welke nabij den Afsluitdijk aan het voor de kuilvisschers toegestane ge bied zal worden gegeven. De directeur van den Rijksdienst deelde mede, dat in het algemeen aan de bezwaren, welke de belanghebben den van den getroffen maatregel on dervinden, ingevolge de Zuiderzee- steunwet kan worden tegemoet geko men. Bij de rondvraag werden vragen ge stellen en opmerkingen gemaakt om trent het voorkomen van spiering, zoo- MET INGANG VAN 1 MAART -*.s. GEWIJ ZIGDE DIENSTREGELING. Volledige dienst regeling a 5 ct. verkrijgb. bij de chauffeurs. is er nu toch beter dan binnenshuis." Het leek Sylvia inderdaad buiten beter dan in huis, toen zij uit dé kleine, een beetje be krompen villa bij een goed verzorgd grasveld, met even keurig verzorgde bloembedden er langs, kwam, want ofschoon zoo ver het oog reikte niets dan pas voltooide en in aanbouw zijnde huizen zichtbaar waren en de achter zijde van den tuin aan een uitgestrekt stati onsemplacement grensde, het was tenminste een groen en koel plekje grond en de welbe reide theetafel onder de accacia zag er ver leidelijk uit. Miss Marion maakte niet denzelfden indruk op het kind als haar zuster had gedaan, maar zij van haar kant voelde direct een groote genegenheid voor het vreemde meisje. Terwijl de beide zusters in druk gesp] met haar waren, schoof het kind dichter naar Rosa Müller toe, die allerliefst met haar praatte en schertste en niets naliet om haar in te palmen. Sylvia voelde zich al spoedig zoo op haar gemak bij Rosa, dat ze haar hand in de mooie blanke hand van het oudere meisje legde en in haar jonge openhartigheid zei „Ik vind U zoo aardig, uw oogen lijken net op vergeet-mij-nieten." Het kind sprak zacht, zoodat alleen Rosa het hooren kon. „Dat vind ik lief van je, dat je dat zegt," antwoordde Rosa met dat spoortje van vreemd accent, dat ook Sylvia bekoorlijk in de ooren klonk„Ik krijg liever zoo'n complimentje van jou, dan van volwassen menschen. Jij meent nog wat je zegt." ,Ik geloof niet dat ik precies weet wat een complimentje is, maar ik meen wat ik zeg en als Monsieur wat zegt, meent hij het ook al tijd." „Monsieur Wie is dat „Dat is mijn voogd," zei ze met een glim lach, die echter spoedig plaats maakte voor een droevigen trek op haar gezichtje. „Toen moeder stierf, vroeg ze aan Sir Giles om voor me te zorgen en nu ben ik zijn kleine meisje, begrijpt U ,En woon je nu bij je voogd, bij hem en wel voor clen handel als voor aas. Op een vraag omtrent de te geven voorlichting ten behoeve van de doel matige uitoefening van de hoekwant- visscherij, deelde de directeur mede, dat in een der binnenkort te houden vergaderingen hieraan aandacht zal worden gewijd. De vrees werd geuit, dat groote hoe veelheden zootwalerviscli door het vele spuien het IJsselmeer zouden verlaten. Uit de naar aanleiding hiervan ge voerde besprekingen bleek, dat wel eenige afvloei ing van jonge zoetwater visch geschiedt, doch da; praciisch eenige af vloei-ing niet kan morden voorkomen. EEN GEVAARLIJK SPOOK. Schiet met hagel. Een gevaarlijk spook schijnt zich in Bergen (N.-H.) op te houden. Het ver genoegt zich niet met bonzen op deu ren en ruiten, maar houdt er liefheb berijen op na, die oorzaak zijn gewor den, dat men de hulp van de politie heeft ingeroepen, die tot dusverre nog niet heeft kunnen ingrijpen, omdat ook zij voor een raadsel staat. Dezer dagen werd des avonds laat de boekhandelaar Thomas aan de Dorpsstraat opgeschrikt door een ge kletter tegen zijn ruiten. Het maakte den indruk of iemand daar met kleine steentjes tegenaan had gegooid, maar toen de bewoners zich naar buiten be gaven, was cr niemand te zien. Onge veer een half uur later gebeurde pre cies hetzelfde en bij onderzoek van de ruit bleek, dat daarin verschillende gaatjes zaten. Eenige huizen verder werd bij den kapper Kuys hetzelfde verschijnsel waargenomen. Het eigen aardige was, dat er niemand in den om trek gezien werd, die dit op zijn gewe ten zou kunnen hebben- De politie werd met. het raadsel in kennis gesteld en constateerde, dat er vermoedelijk met hagel was gescho ten, maar geen der bewoners heeft het geluid Van schoten gehoord. Men ver diept zich op hot dorp in gissingen en het is alleen hierover eens, dat een ac^ tic van grappenmakers, toch wel een te gevaarlijken vorm heeft gekregen. in Addis Abeba 3 dagen lang aangemoe digd om inboorlingen om het leven te 'brengen zooveel zij maai* wilden en 'op weke wijze zij dat maar wilden. Gewapend mei; geweren, revolvers, hommen, messen en knotsen, die in groote hoeveelheden werden uitge deeld, zijn groepen zwarthemden cn Italiaansche arbeiders door de woonwij ken van de inboorlingen geloopen, el ke man vrouw of kind doodend, die zij tegenkwamen Anderen, die met vlam menwerpers en blikken petroleum ge wapend waren, staken de hutten in brand cn schoten allen dood die trach ten te ontsnappen. Onmiddellijk nadat de hom naar maarschalk Graziani was geworpen, hebben Italiaansche troepen het ter rein omsingeld cn eiken arbeider, die zich daarbinnen bevond doodgescho ten. Andere troepen werden er op uit gestuurd om naar wapens te zoeken en zooals reeds gemeld, zijn ongeveer 2000 inboorlingen bij die gelegenheid gearresteerd, waarvan het meerendeel is doodgeschoten. Het aantal slachtof fers hij dezen massamoord bedraagt ongeveer 6000. BUITENLANDSCH NIEUWS. Afschuwelijke tooneelen Addis Abeba. De bevolking is na den aan slag op Graziani met groote wreedheid gestraft. Duizenden inboorlingen ver moord. In Frankrijk en ook elders zijn be richten ontivangen, welke bevestigd worden van de meest bevoegde zijde en waaruit blijkt, dat de Italiaansche represailles in Addis Abeba na den aanslag Graziani zijn uitgevoerd op de meest afschuwelijke wijze. Na den aanslag zijn alle weerbare Italianen zijn vrouw Het was niet alleen de taak die haar opgedragen was, welke haar verder deed vragen, er kwam ook iets van lieve belang stelling voor het aardige, onbevangen praten de kind, zonder dat ze zich er zelf nog geheel van bewust was. „Hij heeft geen vrouw, tenminste nóg niet, maar hij gaat gauw trouwenmet Miss Cardew." „Miss Cardew vroeg Rosa, nu hevig geïn teresseerd. Sylvia knikte. In Rosa's herinnering rees het beeld van Grace, in ernstig gesprek met den donkeren man, die de draden van haar eigen levenslot in handen hield. Vreemd dat Grace, geen van beide keeren dat Rosa haar gesproken had, haar had verteld dat ze verloofd was en gauw trouwen ging Grace Cardew.Herman Mül lerde voogd van dit kindwat voor verband bestond er tusschen die drie Wat was het doel van Müller's spel De gedach ten, die haar bestormden, deden haar een poos zwijgen en ondertusschen zat Sylvia haar vol bewondering van opzij aan te kij ken, terwijl de twee zusters op gedempten toon haar druk gesprek voortzetten. Op het gezicht van Marion was opwinding te zien en de oogen van Helen keken heel rustig, terwijl ze zei „Ik zie de gelijkenis natuurlijk ook, Marion. Ik had er eerst niet op gelet, maar nu jij het zegt, valt het mij ook op. Maar het kan im mers alleen maar toeval zijn. Het is toch niet waarschijnlijk dat Sir Giles de verzorging- van Sylvia op zich had genomen als hij niet een oude vriend van haar familie was ge weest en alles van haar moeder afwist. Dat het kind hem pas voor het eerst bij dat auto ongeluk heeft leeren kennen, bewijst natuur lijk niets ze is nog zoo jong. Maar de moe der zou toch niet aan Sir Giles gevraagd heb ben om de verzorging op zich te nemen, als hij een vreemde was. En dat hij zich niet ver der over de verhouding uitlaat, beteekent ook nietsdaar kunnen allerlei redenen voor zijn. GEMEENTE WIERINGEN. Verslag Taxi-Ondernemers. Een dezer dagen hield de Nederlandsche Bond van Luxe Ver huur en Taxi-ondernemers een propaganda- vergadering te Hippolytushoef in café Con- cordia. Aanwezig waren zoo goed als alle on dernemers van Wieringen. De vergadering- stond onder leiding van den heer M. J. H. Loo- man uit Haarlem. Deze heette de vergadering hartelijk welkom en was zeer verheugd dat nu de nood het hoogst gestegen is, alle on dernemers gaan begrijpen dat het tijd wordt de handen uit de mouwen te steken en elkaar de hand te reiken. De Heer Looman zet nu het Rijksvergun ning-stelsel uiteen en de rijtijden, welke door de. ondernemers met spanning werd aange hoord. Na deze vlotte rede ontstond een de bat tusschen ondernemers en niet onderne mers, waaraan den Heer Looman na eenige toelichting voor beide partijen een bevredi gend einde maakte. Op verzoek van den spreker verlieten hier na de niet-ondernemers de zaal en ging men er toe over om een afd. te stichten van de N.B.L.T.O. Verschillende ondernemers sloten zich aan met het gevolg dat gekozen werden de volgende heeren J. P. Tonnon, Wieringer- werf, Voorz., C. S. de Haan, Koningstraat 34, H.-hoef, Secr., Herm. Beukema, H.-hoef pen ningmeester. Na deze verkiezing werd een plan ontwor pen, waarin de tarieven werden vastgelegd en na veel over en weer gepraat werd besloten zingt binnenkort in CINEMA DE HAAN Wieringen. Neen, het puur toeval, dat ze veel lijkt op. „Natuurlijk moet het toéval zijn," viel Ma rion haar snel in de rede. „Ik weet eigenlijk niet eens hoe ik er toe gekomen ben om er over te spreken. Het was heel verkeerd om te praten overoverTiny," ze sprak nu nog zachter „maar ik kreeg een schok toen ik Sylvia zag, zooals die lijkt ophaar toen ze zoo oud was." Haar zuster had geen gelegenheid om te antwoorden, want op dat oogenblik trad een heer uit het huis naar buiten en Hugh Ber- ners stak het grasveld over en begroette het gezelschap. Toen de dokter tusschen de twee oudere dames had plaats genomen, zei Sylvia zacht tegen haar nieuwe vriendin .„Wat een leuke man. Hij is zoo groot en sterk en hij heeft net zulke oogen als Monsieur. Zoo vriende lijkmaar hij kijkt je toch aan of hij hee- lemaal door je heen ziet." Rosa voelde een innerlijke ontroering bij de woorden van het kind, dat met haar vroeg- ontwikkeld verstand en haar blijkbaar aan geboren menschen-kennis de dingen zoo scherp en zoo raak kon zeggen. Want in Hug's grijze oogen was inderdaad een uitdrukking van goedheid en kracht en nu zij een poosje op haar bleven rusten, voel de Rosa zich in verwarring gebracht. Het was alsof onder dien ernstigen blik iets in haar geweten wakker werd, dat zij gemeend had in slaap te kunnen sussen, of er gevoelens in haar oprezen, waarvoor zij tot nu toe alleen maar lichten spot had overgehad. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1