28e JAARGANG DONDERDAG 11 MAART 1937 No. 2S NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE UITVOERING VAN HET PLAN-DEÏERD1NG. ZIJN KLEINE MEISJE. N.V. „WACO" AUTOBUSDIENSTEN ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1. Wat er gekocht en verzonden is. De geheele uitvoering van liet plan van dr. H. W. A. Deterding, er toe strek kende, het overschot aan landbouvv- en veeteeltprolueten in Nederland aan te koopen en dit zoo snel mogelijk naar Duitschland te vervoeren ter verlich ting van het Duirsche volk, loopt deze maand ten einde. Nog enkele aankoopen zullen wor den gedaan, maar in den loop van Maart zal nagenoeg het geheele bedrag van ongeveer tien millioen gulden, voor liet doel door dr. Deterding ter beschik king gesteld, zijn besteed. Het staat nog niet vast, of liet plan verruimd zal worden of dat er 'n nieuw plan aan de orde komt. Aardappelmeel. Door den aankoop van 55 millioen Kg. aardappelmeel door tuschenkomst van de aardappelmeel-centrale te Veen dam, werd een groot gat geslagen in het surplus van de aardappelmeel-indu sme in het noorden des lands. Van den gekochten voorraad zijn thans reeds 80.000 balen deels naar Hamburg, deels naar Emden verscheept en in den loop van deze maand volgt nog het transport van 70.000 halen. De ze aankoop heeft ook een zeer gunsti- gen invloed gehad op de scheepvaart, want alleen voor het aardappelmeel- vervoer werd totaal 15.000 ton scheeps vracht, besteld. Spek. Voor de Veehouderij-Centrale werd voor het plan-Deterding ruim 2 3/4 mil lioen Kg. spek gekocht, waarvan nu ongeveer 2 millioen Kg. naar Duitsch land verzonden is. Het transport van het nog resteerende deel der spekaan- koopen zal ook spoedig geschieden. Ook werden gekocht 30.000 varkens boven een gewicht van 100 Kg. per stuk. Gemiddeld hadden deze varkens een gewicht van 120 Kg. Kaas. De kaasaankoopen zijn voor den Ne- derlandschcn kaashandel ook van zeer groot belang geweest. Er was kort ge leden nog een zeer grot surplus aan kaas aanwezig, dat de markt zwaar drukte. Aanstonds na het begin van de aankoopen voor het plan kocht, het bureau van dr. Dijt 2 millioen Kg- 40 plus en volvette kaas. Eieren -w r*T T Er werden Lot dusver 28l/2 millioen eieren gekocht en verzonden. In de laatste twee weken werden er wegens het feit, dat de markt nogal sterk op- geloopen was, geen eieren voor het plan Deterding gekocht. Bij de uilvoe FEUILLETON. ROMAN NAAR HET ENGELSCH. 25.) Miss Helen pijnigde haar hersens tever geefs om zich te herinneren welk gezegde van haar Miss Müller aanleiding gegeven kon hebben om een uitnoodiging te veronderstel len maar daar zij iets dergelijks niet gezegd had, was haar poging nutteloos. En miss Müller, die met een eenigszins verbaasden blik door Miss Helen begroet was, ging op Sylvia toe, die haar met stralende oogen te gemoet kwam. „Ik ben zoo blij dat U gekomen bent," zei het kind. „Ik verlangde zoo om U weer te zien. Alleen vind ik het jammer dat U Mon sieur niet ziet. Weet U, hij is naar Londen toe omdat hij nog zooveel te doen heeft voor hij gaat trouwen. Want dat is al gauw, over een paar weken. Ik denk dat U hem erg aar dig zult vinden." „Dat weet ik zeker," zei Rosa vriendelijk, die zich zelf geluk wenschte, dat een zekere trek in haar karakter had gemaakt dat zij vriendelijk was geweest tegen Sylvia toen ze haar voor het eerst ontmoette. „Maar zoo vreeselijk is het niet, ik ben niet gekomen om Sir Giles te zien. Ik kom eens gezellig met jou en Miss Helen babbelen. En je moet me ook het prachtige huis en de omgeving laten zien." „Mag ik U alles zelf laten zien vroeg Sylvia gretig. „Ja alles." Rosa verstond uitstekend de kunst om iets heel aantrekkelijks in haar stem te leggen „je moet alle hoekjes van den tuin en 't park laten zien en je eigen kamér en bewijs me nu eens dat je me als een echte vriendin beschouwt ring er van heeft steeds de bedoeling voorgezeten, de markten te stimuleeren, maar geenszins een bijzonder sterk op drijven van de prijzen. Voor een zeer groot deel mag aan het plan-Deterding worden toegeschreven dat de eierprijzen in Februari veel be ter waren dan in Januari, hetgeen in den regel nimmer het geval was. Boter. In het vrije verkeer werd ook boter gekocht en wel tot dusver bijna één millioen Kg. Deze aankoopen gaan nog deze maand voort en zijn nu wegens de toeneming van de productie veel grcoter dan in het begin dei- plan-uit voering. Rundvee Tengvolge van de uitvoering van het plan-Deterding is ook de markt van het vette rundvee behoorlijk gesteund. Er werden totaal reeds 4500 vette bees ten gekocht en vermoedelijk zullen er deze maand nog 1500 koeien worden overgenomen, zoodat dan totaal de vee-aankoopen voor het plan 0000 stuks zullen bedragen. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling, 15000 koeien te koopen, maar het bleek spoedig, dat het overschot zoo ge ring was, dat men niet verder kon gaan dan 6000 runderen te nemen, verdeeld over de periode van ongeveer drie maanden. Aardappelen Er zijn ook nog totaal 2]-j millioen Kg. aardappelen gekocht en verzonden Met de aardappel-aanKoopen wordt ook in deze maand nog doorgegaan. Groente W egens het seizoen konden de groen te-aankoopen niet uitgebreid zijn. Hoofdzakelijk zijn er stapel-uien ge kocht tot een hoeveelheid van 215 wa gons van 10.000 Kg- elk. Ook de uien zijn reeds vervoerd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Drie inzittenden van een auto verdronken. Tegen kwart voor drie waren vijf Volendammer visschers Dinsdagmid dag, die een bezoek aan Hoorn hadden gebracht, vandaar met een gesloten Fiat-wagen vertrokken om naar Volen- dam terug te keeren. Het was zeer slecht weer, op den weg lag veel sneeuw en sneeuwjachten belemmer den het uitzicht. Te ruim drie uur bevond de wagen zich op den Klamdijk, juist op da' ge deelte van den weg, dat hoog gelegen is. Het grootste gedeelte van den weg loopt namelijk onder langs den dijk. Tengevolge van het slechte weer is de wagen, juist in de bocht, met het achtergedeelte geslipt en van den on geveer tien meter hoogen dijk in 'net uitwateringskanaal van de Beemster ringvaart naar het I.Tsselmeer gestort. Dit kanaal, hoewel niet bestemd voor de scheepvaart, is daar ter plaatse vrij diep. Mej. W. Beets uit Schardam, had even tevoren den wagen op den dijk zien rijden en toen zij hem plotseling zag verdwijnen, vreesde zij een onge luk. Hoewel zij daarvan geen zeker heid had, ging zij hulp halen bij de in de nabijheid gelegen Coöperatieve Zuivelfabriek „Concordia." Vandaar gingen onmiddellijk zes man met een auto naar de plaats waar men dacht, dat de auto verongelukt was. Ter plaatse gekomen, vond men daar twee personen, die er in geslaagd waren uit de in het, water gevallen au to te komen. Het waren de visschers P. Veerman en N. Veerman, beiden uit Volendam, die vertelden, dat zich in den wagen, die nog te water lag en geheel onder het wateroppervlak was verdwenen, nog drie personen bevon den. Het teveryeefsche reddingswerk. Onmiddellijk werd met het reddings werk begonnen. De visschers Veerman werden intusschen medegenomen naar de woning van mej. Beets, waar zij van droge kleeren werden voorzien en waar zij met warme dranken weer eenigszins op hun verhaal werden ge bracht;. Hot reddingswerk was zeer moeilijk en het duurde ongeveer drie kwartier voordat men er mei behulp van de au to van de Zuivelfabriek „Concordia" in geslaagd was den wagen tegen den berm op te trekken. Ook toen kostte het nog veel moeite de drie inzittenden uit het voertuig te halen. De slachtoffers zaten namelijk alle drie op de achterbank van de auto, waarop ook nog drie zakken kurk ge laden waren. Toen de visschers na eeni gen tijd uit het voertuig waren ge trokken, kon men slechts den dood constateeren. De drie slachtoffers, die bleken te zijn de 51-jarige C. Tol en de ongeveer 40-jarige gebroeders J. de Boer werden op een wagen naar het lijkenhuisje te Beets gebracht. Later in den middag werden de lij ken door den officier van Justitie te Akmaar vrijgegeven voor het vervoer naar Volendam. Do visschers Veerman zijn, nadat zij van de grootste schrik waren bekomen, per auto naar Volen dam gebracht. Sneeuwstormen in Friesland. De sneeuwval van Dinsdagmiddag is tegen den avond overgegaan in een sneeuwstorm uit Noord-Oostelijke rich ting bij bijna 4 gr. Celsius vorst. In Sylvia bloosde van plezier en de goedhar tige Miss Helen keek dankbaar naar het knap pe gezicht van haar gast, terwijl Rosa voelde dat ze haar overwinning behaalde met 'n gemakkelijkheid, waarover ze zich diep schaamde. „Maar ik ga er mee door," dacht zij, terwijl zij haar tanden op elkaar zette. „Ik ben nu eenmaal zoo ver gegaan en ik ga niet meer terug." Zoo kwam het, dat terwijl Miss Helen zat te breien op het terras en er over nadacht hoe lief het van Miss Müller was om zich met zoo een klein meisje bezig te houden, dat dat kleine meisje met haar lieve nieuwe vriendin het geheel met rozen begroeide prieel zat en haar hartje geheel voor het mooie meisje met die diep-blauwe oogen opende. Wat een gemakkelijke overwinning Geen wonder dat Sylvia haar vertrouwen zonder voorbehoud gaf aan iemand die haar zoo had weten in te palmen en met trillende stem en tranen in haar oogen vertelde zij aan Rosa hoe tragisch haar moeder om het leven gekomen was. „Het was een zwarte wagen die ons aan gereden heeft" zei ze, „een afschuwelijke zwarte wagen, een heele groote en die reed zoo vreeselijk hard over den witten weg en moesje en ik konden niets doen, wij hielden elkaar maar stevig vast. Verder herinner ik mij niets totdat ik op den weg weer stond en moesje heel wit en stil lag en Monsieur kwam om ons te helpen." ,Maar de man van dien zwarten wagen, die hielp toch zeker ook Hoe zag hij er uit Toen zij van dien zwarten wagen hoorde had Rosa haar adem ingehouden en nu sprak ze snel en wat gejaagd. „Hij hielp ons niet neen hij reed weg zoo gauw hij kon en wij zagen hem nooit weer. Hij was heel groot en hij had een. don ker gezicht en afschuwelijk" het kind sid derde, „toen hij naar mij keek werd ik bang." „■Hens hebben onze wegen elkaar gekruist MET INGANG VAN 1 MAART i.s. GEWIJ ZIGDE DIENSTREGELING. Volledige dienst regeling a 5 ct. verkrijgb. bij de chauffeurs. een paar uur tijd is er meer sneeuw gevallen dan in den afgeloopen winter. Hier en daar op de buitenwegen is de sneeuw 40 a 50 cm. opgejaagd. Er ont stond eenige vertraging in het vertrek en de aankomst der treinen. Kunstwol uit ondermelk. Proefnemingen te Arnhem met zeer gunstig resultaat. Het Nederlandsche Weekblad voor Zuivelbereiding en Handel bericht, dat de proefnemingen met de bereiding van kunstwol uit ondermelk in ons land een dergelijk gunstig resultaat hebben opgeleverd, dat besloten is, de ze proefnemingen op grooter schaal voort te zetten. Er wordt thans per dag 1300 liter ondermelk tot. kunstwol ver werkt. De fabricage geschiedt volgens jeen eigen procédé, tot stand gekomen bij proefnemingen in het laboratorium van de A.KU. te Arnhem, in samenwer king met den directeur van de Coöpera tieve Melkinrichting aldaar, den heer J. C. Penning. Dolle stier valt man aan. Tegenwoordigheid van geest van een omstander. Dinsdag is een stier, die aan de vee lading bij de Hugo de Grootstraat. te Rotterdam uitgeladen moest worden, dol geworden op het oogenblik dat men het dier juist uit de auto had gehaald. Het viel zijn begeleider, den 35-jarigen W. Meuldijk uit Abbenbroek, aan. Deze struikelde en viel. Met een der pooten stapte de dolle stier op de lin kerhand van den man, zoodat M. niet weg kon en zeker zouden de gevolgen erger zijn geweest als niet een der om standers de tegenwoordigheid van geest had gehad, direct een zakmes te, grijpen en daarmede de hielpezen van! den stier dooi- te snijden. Het dier stortte neer en kon niets meer doen. Een keurmeester heeft hel daarop met. behulp van een schietmasker gedood. M. bleek de hand slechts licht gekneusd te hebben. NAAR HET HUIS VAN BEWARING. In den nacht van Zaterdag op Zon dag bemerkte de gemeente-veldwacli- tcr te Urk dat zich op het dak van de (Ned. Herv. Kerk een persoon bevond. Nadat de veldwachter de beide rijks veldwachters had gewaarschuwd, om (assistentie te verlcenen, teneinde ont snapping te voorkomen, begaven zich twee politiemannen in de kerk om een onderzoek in te stellen. Op den toren-1 omloop werd een 32-jarigen eilandbe-l woner aangetroffen, die zich aldaar] had verscholen. Bij zijn verhoor bc kende hij, dat hij op het dak was ge klommen om lood te ontvreemden. Twee flinke stukken had hij al los ge sneden. Hij is naar Alkmaar overga bracht. HET HOOGE WATER Doordat, er de laatste weken van de groote rivieren zeer veel water via de Zeeuwsche stroomen naar zee is afge- ik weet niet zeker of ze stierf maar ik ge loof het wel." Onwillekeurig kwamen Rosa deze woorden weer in de gedachten. Het was of de diepe stem die deze woorden had gesproken zich vermengde met het fijne stemmetje van Sylvia. „Onze wegen hebben elkaar gekruist." Zou het mogelijk zijn dat de vrouw die hij bedoelde dezelfde was waar Sylvia het nu over had Sylvia's moeder Zij was warm van opwindingdoor weloverlegde belang stellende vragen wist ze het verhaal van haar moeler's laatste oogenblikken uit het kind te krijgen, hoe ze bij haar bed gezeten hadden en hoe Sir Gilies geholpen had. ,En was er niemand anders die voor je kon zorgen vroeg Rosa, toen Sylvia ophield met vertellen. .Niemand alleen Monsieur." „Had je dan geen familie meer, of vrien den Je moeder en jij stonden toch niet al leen in de wereld Is je vader lang geleden gestorven Zij vroeg op heel lieven toon en Sylvia legde haar hoofd tegen de schouder van het meisje en zuchtte. „Ik geloof niet, dat ik nog familie heb, maar ik heb vrienden. Ik heb Monsieur en Miss Helen en nu u ook al. Maar ik geloof niet, dat moedertje en ik vrienden hadden. Ik denk," zij aarzelde, „ik denk dat mijn vader niet erg lief voor mijn moedertje was, want zij huilde altijd zoo, o, zoo erg, als ik haar naar hem vroeg en ze zei dat ik haar niet meer naar hem moest vragen. Toen deed ik het ook niet meer en ik weet niet wanneer hij gestorven is." „Arme kleine Sylvia Een groot gevoel van medelijden kwam in haar op en weer onderdrukte zij het, vast besloten om haar overwinning te voltooien. „Maar kindje, je moeder heeft je toch ze ker wel iets nagelaten waaruit blijkt wie jullie precies zijn, zoodat oude vrienden je zouden kunnen helpen Had ze geen mooie yoerd, is het zoutgehalte van het wa ter aldaar in aanzienlijke mate vermin derd. Hierdoor ontstaat ernstig gevaar voor de in zeewater levende dieren als mosselen, oesters e.d. De zeesterren hebben het reeds moeten ontgelden, en de vrees bestaat, dat ook voor mosse len en oesters de nadeelige gevolgen niet zullen uitblijven. Vooral in de Grevelingen is de mosselcultuur door het van de rivieren naar zee komende water zeer bedreigd. Door den hoogen waterstand is de stroom bij eb veel sterker geworden. Bij de „Oude Plaat" in de Grevelingen is hierdoor een oeverafschuiving opge treden, die voor de daar liggende mos- selperceelen zeer nadeelige gevolgen heeft gehad. Een groote hoeveelheid daar aanwezige consumptie-mosselen is door den stroom meegevoerd. De schade, die hierdoor voor de kweekers ontstaan is, is zeer groot. Kindje in de wieg gestikt. Toen de echtgenoote van den chauf feur Mulders in De Heen bij Steenber gen, haar zoontje van negen maanden uit zijn bedje haalde, kwam zij tot de ontdekking, dat het kind was overle den. De kleine had zich omgekeerd en was daardoor met het gezichtje in de kussens gekomen en gestikt. De omgeslagen tinbaggermolen „Kantoeng" mag onderste boven de Britsche havens niet binnen. De sleepbooten Humber en Schelde zijn thans in de nabijheid van den om geslagen ponton van den tinbaggermo len „Kantoeng." Het zal moeilijk zijn den sleepkabel aan de „Kantoeng" te bevestigen, docli zoo noodig zullen duikers daartoe hun medewerking verleenen en den kabel onder water vastmaken. Het is niet hekend, hoe de situatie van de „Kantoeng" thans is. Britsche havens hebben het verbod uitgevaar digd de „Kantoeng" er ondersteboven binnen te sleepen, aangezien men vreest, dat de baggermolen de haven monding zou kunnen versperren. Men hoopt, dat de baggermolen in het Kanaal zal kunnen worden terug gebracht in zijn normalen stand. GEMEENTE WIERINGEN. armbanden of andere sieraden Heeft ze je niets nagelaten „Ik heb van mijn moeder twee gouden bro ches gekregen," zei Sylvia, „en een hangertje met mijn haar er in van toen ik nog een baby was, dat is alles, tenminste als je het „wonder-juweel" niet meerekent." Rosa's hart sprong op, maar zij beheerschte haar stem volkomen toen ze antwoordde „Wat is dat, het wonder-juweel „Zoo noemde ik het altijd. Moeder bewaar de het altijd heel zorgvuldig, omdat ze zei dat het mijn erfenis was en zij gaf het aan Monsieur voor zij stierf. Het was in een ivo ren etui." Wat zou ik dat graag willen zien," riep Rosa uit. „Ik ben dol op juweelen. Vooral als het iets is wat je niet zoo iederen dag ziet.' „O, het is heel bijzonder hoor," zei het kind eenvoudig „het is heel groot en prachtig, met een grooten smaragd in het midden." Rosa popelde, maar had zichzelf uitstekend in bedwang. Rosa popelde, maar had zichzelf uitstekend in bedwang. „Ik zou het U willen laten zien, maar Mon sieur zei, dat het te kostbaar was om het in huis te houden hij heeft het naar zijn safe in de bank gebracht." „Monsieur is wel heel verstandig." Er wai een spoor van sarcasme in Rosa's stem. „Zul ke juweelen doet men het best goed op te bergen. Er kunnen altijd dieven zijn en dit juweel zal wel de moeite van het stelen waard zijn." „Monsieur zei dat als het verkocht werd, het heel veel geld zou opbrengen, zooveel wel, dat ik heel rijk zou zijn. Maar hij wil het niet verkoopen voor ik groot ben, dan kan ik zelf beslissen wat ik er mee doen wil." Het kind sprak weer op haar ouwelijke ma nier. „Ik geloof wel dat ik het zou verkoopen, dan zou ik rijk genoeg zijn om Monsieur er wat van te geven. Ziet U, ik houd het meeste GELUKKIGE WINNAAR. De Heer N. H. Klomp, ambtenaar ter secretarie alhier, ver wierf met het lot No. 4156 de hoofdprijs van de verloting van de Nederlandsche Jeugdher berg Centrale, bestaande uit, naar keuze, een Olympiajol of een Harley Davidson motorrij wiel. Een mooi buitenkansje WERKVERSCHAFFING. Bij de werkver schaffing geldt de regeling dat aan tewerk gestelde arbeiders bij verzuim wegens regen de eerste drie uren per week niet mogen wor den vergoed. Deze regeling kan voor arbeiders die slechts enkele dagen per week mogen wer ken tot onbillijkheden aanleiding geven. van hem op de wereld en daarom zou ik hem wel haast al mijn geld willen geven en Miss Helen ook, als ik het kon verkoopen." „Het juweel schijnt toch wel echt en niet nagemaakt te zijn, zooals die brave Hermann me wijs wilde maken," dacht Rosa. „Ik schijn het toch wel bij het rechte eind te hebben gehad, dat dit kind het dochtertje is van de jongste van de zusters Stansdale Wat staat me nu te doen Dien avond hadden Rosa's goede en kwade genius een langen strijd met elkaar en na dien langen strijd behaalde de kwade de over winning. Toen Rosa den volgenden ochtend op haar trein wachtte, stuurde ze een tele gram naar Londen van den volgenden inhoud: „Het gezochte voorwerp opgespoord Is in een safe. Eigendom van het bewuste kind onder hoede van genoemden heer. Rosa. DERTIENDE HOOFDSTUK. „Ik zal met haar doen wat ik wil." „Voor een man van de wereld zooals ik, is het een raadsel, waarom U zich ooit met dien jongen verloofd hebt. Vergeleken met U is Sir Giles Tredman immers een jongen. Of wilt U anders beweren ,Dat zal ik niet doen. Toch blijft het een feit, dat ik met hem Verloofd ben en van plan met hem te trouwen." „Is dat wel zoo zeker Hermann Müller boog zich voorover in de clubfauteuil en raak te schijnbaar zonder opzet haar hand aan. die in haar schoot lag. Zij bloosde en trok haar hand weg, maar haar toon was eenigs zins onzeker toen zij antwoordde „Ja, dat spreekt vanzelf. Ik ben met mijn uitzet bezig." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1