I 28e JAARGANG DONDERDAG 18 MAART 1937 Ne. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN ZIJN KLEINE MEISJE. N.V. „WACO" AUTOBUSDIENSTEN k wieringer courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.58 f 0.10 BOERDERIJ. Ongerustheid bij de Paardenfokkers. Vragen van den Heer Van den Heuvel aan minister Deckers. De heer Van den Heuvel, lid der Tweede Kamer heeft aan den minister van Landbouw en Visscherij gevraagd: 1. Heeft de minister kennis geno men van de groeiende ongerustheid welke heerscht in de kringen van de hengstenhouders en paardenfokkers met betrekking tot de wijze, waarop ten aanzien van hun belangen wordt gehandeld door de Rijkscommissie voor keuring van dekhengsten 8. Is het den minister bekend, dat jdeze ongerustheid voornamelijk haar grond vindt in de meening, dat thans niet wordt gekeurd, zooals in de bepa lingen van de Paardenwet 1918 is bedoeld 3. Moet de minister niet toegeven, dat de duidelijk uitgesproken bedoe ling van de Paardenwet 1918 is, an ders te doen keuren dan volgens de Paardenwet 1901, toen alleen door de sub-commissie B werd onderzocht, of de hengsten wat bouw, stand en gang betreft, het ras in aanmerking geno men, als fokdieren geschikt waren, en de keuring door de sub-commissie A tot welke slechts hengsten werden toe gelaten, die bij de keuring door de sub commissie B waren goedgekeurd, werd beperkt tot een onderzoek op stillen kolder en gebreken van oogen. adem halingsorganen en geslachtsdeelen, ter wijl volgens de Paardenwet 1918 de hengsten door de Rijkscommissie voor dekking moesten worden gekeurd door één commissie, die, voorgelicht door vee-artsen, alle goede en minder goede eigenschappen tegen elkaar kan doen afwegen 4. Indien de voorgaande vraag bevestigenden zin moet worden beant woord, is de minister dan niet van oor- doel, dat de in vraag 1 genoemde Rijks commissie de ter goedkeuring aangebo den hengsten niet op de juiste wijze be oordeelt door alleen het exterieur in aanmerking te nemen, en dat bij de beoordeeling ook rekening moet wor den gehouden met afstamming over ervende eigenschappen, karakter eigenschappen en verrichtingen 5. Is de minister niet van meening, dat een juiste uitvoering van de Paar denwet 1918 op dit punt behalve op zich zelf noodzakelijk ook daarom ge- wenscht is, wijl de Nederlandsche fok kerij juist bij de aan het slot van de vorige vraag genoemde elementen groot belang heeft 6. Is de minister voorts niet van oordeel, dat de hengstenhouders op een juiste en nauwkeurige uitvoering van de genoemde wet aanspraak kunnen maken, wijl de waarde van de heng sten, welke zij in eigendom bezitten. in hooge mate van de wijze van keu ring afhankelijk is 7. Is de minister bereid te bevorde- FEUILLETON. ROMAN NAAR HET HNGELSCH. 28.) „Wat kan er met haar gebeurd zijn vroeg Giles voor de duizendste maal aan Miss He len. „En wat is er van haar geworden vroeg Helen weer. De twee, die zoo veel van haar hielden, kwam net zoo laag, zoo gemeen, zoo vreeselijk voor, dat de dag, die op dien vree- selijken nacht volgde, één verschrikking leek. Miss Helen was buiten zich zelf van angst en vreeselijke vermoedens Sir Giles liep rond met een gezicht zoo wit en ernstig en met zoo'n blik van ellende in zijn oogen, dat hij wel tien jaar ouder leek. „De onzekerheid is zoo vreeselijk," zei hij tegen mis Helen meer dan eens dien dag „als ik maar wist dat er ergens veilig was, zou het minder zwaar te dragen zijn. En het is allemaal zoo onbegrijpelijk. Ik zie er geen licht in." Maar de post van den volgenden morgen bracht nieuws, alhoewel hij er niet veel wij zer door werd. Hij ontving een brief met het poststempel West-Central, met de schrijfma chine geschreven. De inhoud was kort en bondig „Sylvia zal bij U teruggebracht worden als het juweel door haar het wonder- juweel genoemd aan den rechtmatigen eigenaar toegezonden wordt. Het werd gestolen door Sylvia's moeder. Als U gene gen bent het terug te geven, wordt U verzocht een advertentie op de eerste pagina van de Morning-Post te zetten, met het opschrift„Sylvia." Giles stelde de politie er mee in kennis en riep ook de hulp in van een detective van Scotland Yard en beiden raadden hem sterk ren hetzij door het geven van nadere instructies aan de meergenoemde Rijkscommissie, hetzij door aanvul ling van die commissie of door veran dering op andere wijze van haar sa menstelling dat, in den vervolge de keuring in overeenstemming met de bedoeling van de Paardenwet 1918 plaats heeft B1NNENLANDSCH NIEUWS. INPERKING VISCHGRONDEN. Met verdere inkrimping kuil- visscherij moet. rekening worden gehouden. Op de vragen van den heer Van der Zaal in verband met de inperking van de vischgronden in het IJsselmeer, heeft de Minister van Waterstaat, me de namens den Minister van Land bouw en Visscherij, geantwoord De meening, dat de verboden visch- zone van uit den Oostwal van het IJsselmeer van 3 tot in werkelijkheid op 22 Km. zou zijn gebracht, is niet juist. Voornamelijk in het Zuidelijk ge deelte van het IJsselmeer is het verbo den gebied belangrijk uitgebreid, name lijk tot de lijn Volendam-Elburg. Weliswaar bedraagt de afstand van de grens der verboden vischzone tot de kust op sommige gedeelten voor den Oostwal meer dan 3 Km., doch nergens bedraagt deze 22 Km., de grootste afstand is pl.m. 14 Km. Tegen over de uitbreiding van het gesloten ge bied in het Zuidelijk en Oostelijk ge deelte van het IJsselmeer is in het N oorderlij k gedeelte vde verboden 3 m. strook vervallen. Do visschers, aan den Oostwal, zul len, ook in het voor de kuilvisscherij gesloten gebied, overdag met den aas- kuil aas voor het hoekwant kunnen visschen, doch om moeilijkheden te voorkomen, mag het aasvisschen in het gesloten gebied niet na des avonds 5 uur geschieden. Voorloopig blijft nog een groot ge deelte van het IJsselmeer voor de kuilvisscherij over, zoodat nog vele visschers daarmede hun brood zullen kunnen verdienen. Er moet echter rekening worden ge houden met een verdere inkrimping van de kuilvisscherij en voorts met het feit, dat, mede in verband met de verdere inpoldering van het IJssel meer, op den duur in het overblijvende gedeelte niet alle visschers een bestaan zullen kunnen vinden. Inperking der vischgronden is niet geschied, doch in een bepaald gedeelte is een voor den toekomstigen zoetwa tervischstand nadeelige wijze van vis schen verboden. De gevolgen, welke voor degenen die belanghebbenden zijn in den zin der Zuiderzeesteunwet, uit den geno men maatregel met het oog op hun in komsten voortvloeien, zullen dooi- deze wet worden opgevangen, waartoe o.a. oen wijziging van het Kon. Besluit in- zake geldelijke tegemoetkoming wordt bevorderd. De belangen van dc visschers, die niet onder de Zuiderzeesteunwet vallen resortoeren onder het Departement van Landbouw en Visscherij. Wandelaar op autoweg „Staat gelijk aan poging tot zelfmoord." De Officier van Justitie bij de Recht bank te Amsterdam requireerde dezer dagen vrijspraak tegen een Naarden- schen procuratiehouder, die op den Rijksstraatweg bij Muiden een voet ganger, die op den rijweg liep, had aan gereden. De kantonrechter had den man f 15 boete opgelegd. De Officier zeide in zijn requisitoir, dat de aanwezigheid van een voetgan ger op den autoweg gelijk staat aan een poging tot zelfmoord. aan om een advertentie in de Morning-Post te zetten en het resultaat af te wachen. Gi les vertelde den ambtenaar van Scotland Yard, een scherpzinnig man, het heele verhaal van zijn eerste ontmoeting met Sylvia en haar moeder, van het ivoren etui en zijn kostba ren inhoud, dat Mrs. Burnett hem op haar doodsbed gegeven had. „Zij heeft met nadruk verklaard, dat het het eigendom van het kind was en ik heb altijd verondersteld dat ze zin speelde op Sylvia's vader, toen ze mij smeek te het kleine meisje uit de handen van een of anderen man te houden. Ik leidde er uit af dat deze man, wie hij ook zijn mocht, iemand was om uit den weg te gaan en dat beiden, het kind en het juweel, uit zijn buurt moes ten gehouden worden, ten koste van wat dan ook. Het is mogelijk dat iemand Sylvia hier ontdekt heeft en mij nu probeert af te persen. Als ik wist dat het kind niet in moeilijkheden of gevaar was, zou ik dien brief negeeren." „Degene, die u dien brief schreef, zal u ze ker niet laten weten hoe het meisje het maakt," zei de detective. „Hij zal u natuur lijk in angst laten zoolang hij kan, tot- hij weet welke kans hij heeft dat juweel terug te krijgen." „Wat zeker niet gebeuren zal, wie hij ook is," zei Giles vastbesloten. „Het juweel is van Sylvia, het is een erf stuk. Ik denk er niet aan om er afstand van te doen." „De schrijver van den brief zal dreigen het kind leed te doen," antwoordde de detective. „Een misdadig individu als dit schijnt te zijn, staat voor niets. En als hij het geluk heeft u in een zwakke plek te raken, zal hij snijden l Hebt u geen enkel vermoeden in een be paalde richting „Een vaag vermoeden heb ik wel." En daarop vertelde Giles den detective uit voerig alles wat er te Aix gebeurd was, hoe hij Sylvia tot zich genomen had en nergens familieleden van haar had kunnen ontdekken. RECHTSZAKEN. Aikmaarsche Politierechter. Zitting van Maandag 15 Maart. Urkers in conflict met de Zui- derzee-steunwet. Kwam het den laatsten tijd herhaal delijk voor dat in deze omstreken werk loozen hun inkomsten niet of zeer on volledig opgaven en daardoor met den strafrechter kennis maakten, thans zagen we dit verschijnsel in een nieu wen vorm. namelijk een paar Urker visschers, die een foutieven loonstaat hadden ingeleverd, op grond waarvan hun inzake de Zuiderzee-steunwet steun was uitgekeerd. Theunis de B., visscher, wonende op het eiland Urk, had gedurende ver scheidene weken in 1936 op zijn loon staat bedragen ingevuld, die belang rijk lager waren dan hij in werkelijk heid verdiende. Sommige weken bleek de B. bedragen van f 25 en f 28.50 te hebben verdiend, terwijl door hem slechts f 9 en f 11.50 was opgegeven. Zooals altijd in dergelijke gevallen, taxeerde de officier van justitie het gebeurde als een ernstig misdrijf, waarvoor slechts een gevangenisstraf gevraagd kan worden. Spr. eischte te gen de B. een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. Onmiddellijk hierna verscheen een tweede wijdgebroekte Urker, de vis scher Klaas D.. die, evenals zijn voor ganger, zijn loonstaat vervalscht had en bovendien in origineel eigen hand schrift. den naam van zijn werkgever had ingevuld. Dit laatste was naar het zeggen van Klaas in volkomen on schuld gebeurd, waarbij Klaas vermoe clelijk gemeend had, dat hij slechts den naam van zijn werkgever behoefde in te vullen, niet begrijpend, dat dit juist voor de controle door den werk gever persoonlijk diende te geschieden. De officier sloeg deze gebeurtenis nog wat ernstiger aan dan de vorige, en requireerde 2 maanden gevange nisstraf. Klaas vond den eisch nogal schappe lijk want op een desbetreffende vraag van den president gaf hij zoo half en half reeds te kennen er zich „maar in te zullen schikken, doch o won der toen de politierechter hem, evenals zijn voorganger, tot 1 mnd. ge vangenisstraf veroordeelde, kwamen de protesten los. Wat er in zijn brein omging, was niemand erg duidelijk. Enfin, in de 14 dagen waarin hij er nog over kan denken, zal de zaak hem vermoedelijk wel duidelijk worden. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELSCH LIJN VLIEGTUIG VERONGELUKT. Londen-Keulen nachtmachine verbrand gevonden bij Keulen Woensdagochtend kwam het Beuter bericht, dat een nachtvliegtuig van de Imperial Airways, dat dienst doet op de lijn Londen-Keulen, niet op den vast. gestelden tijd te Keulen was aangeko men. Men dacht dadelijk aan een ongeluk en is meteen gaan zoeken op het tra ject. Doch dit zoeken bleef geruimen tijd zonder gevolg. Totdat in den namiddag het. bericht kwam, dat het vliegtuig gevonden was. Verbrand. In de Zwabisch Jura bij Mei- ningen. De inzittenden, piloot, radio- telegrafist en de passagier (Woiley Dodd. directeur der Europeesche lijnen der Imperial Airways) bleken om het leven te zijn gekomen. Een later, officieel bericht meldt, dat het wrak gevonden is in de buurt van het houtvesterhuis Elstorfer Burgc in het district hij Keulen. GEMEENTE WIERINGEN. MET INGANG VAN 1 MAART i.s. GEWIJ ZIGDE DIENSTREGELING. Volledige dienst regeling a 5 ct. verkrijgb. bij dé chauffeurs. In het bijzonder vestigde hij de aandacht van den recherche-beambte op het raadselachtig gedrag van den grooten zwarten man in de geheimzinnige auto, in verband met de onbe grijpelijke woorden, die Sylvia's moeder op haar sterfbed had gesproken. En van dezen zwarten man was hier plotseilng een dubbel ganger opgedoken Giles had zijn booze ver moedens weliswaar in slaap laten sussen door de hardnekkigheid, waarmee de vreemdeling zijn identiteit met auto-passagier uit Savoye had geloocrend, maar na wat nu gebeurd was, was zijn argwaan weer levendig gewor den. Bovendien was het nichtje van dezen „dubbelganger" met het kind in aanraking geweest en het was niet te zeggen wat Sylvia haar allemaal in kinderlijk vertrouwen had verteld. „Het is nauurlijk mogelijk", zei de detective, ,dat de „dubbelganger" inderdaad een dub belganger is, maar het is evengoed mogelijk, dat we hier een waardevolle aanwijzing heb ben. We zullen niets onbeproefd laten om het kind op te "sporen." Als die vreemdeling werkelijk de man van Aix zelf is," besloot Sir Giles, „dan zult u een lastigen patiënt aan hem hebben, want dan staat hij voor niets en zal hij zich niet ge makkelijk laten vangen. Maai' ik hoop, dat u succes hebt." „In elk geval," raadde de detective, „zou ik toch ook langs anderen weg contact zoeken met den man, die Sylvia ontvoerd heeft en ingaan op zijn verzoek om een advertentie in de Morning-Post te plaatsen. Want," voegde hij er bescheiden aan toe, „als uw vermoeden juist is, hebben we met zulk een geslepen boef te doen, dat we niet snel of heelemaal niet slagen langs directen weg. En bovendien krijgen we door een advertentie voeling met hem." En zoo verscheen den volgenden morgen in het genoemde blad een annonce van den vol genden inhoud BRIGADIER BERGSMA NEEMT AFSCHEID VAN DE WIERINGER BEVOLKING. De burgerij geeft blijken van sympathie. Dinsdagmiddag waren vele autoriteiten en burgers verzameld in de foyer van „Cinema de Haan" om daar officieel afscheid te ne men van de familie Bergsma. Men had dien dag niet stil gezeten. Niet alleen dat een lijst de ronde deed voor de bijdragen van het cadeau (een pracht ameu blement en waarop door een ieder, waar men kwam spontaan werd geteekend, doch men had nog een surprise in petto. Er werd n.1. achter „de coulissen" gewerkt aan een her inneringsalbum. Daarin werden de namen van de schenkers van het cadeau geplaatst. De heer C. Poel zorgde voor fraai rond- schrift, terwijl fotobureau A. Trager voor prachtige foto's zorgde. En toen dat alles klokslag drie uur klaar en ter tafel in Cine ma de Haan gedeponeerd wasja toen eerst kon onze Burgemeester het woord ne men. De heer Kolff spi'eekt onzen scheiden den brigadier (pardon nu Brigade-Comman dant) toe in zeer toepasselijke bewoordingen. Nu eens niet in zijn kwaliteit van hoofd der Politie, doch als represantant van de burgerij. Burgemeester spreekt vele woorden van waar deering met betrekking tot de loopbaan van den heer Bergsma. En dan overreikt spr. den heer Bergsma het prachtige album, nadat het ameublement in figuurlijken zin was overhandigd. Het applaus dat nu volgde was spontaan en welgemeend. Het mooie geschenk v/erd aangeboden door de burgerij van Wie- ringen, de Rij ksveldwacht van Wieringen en W.'meer. Hierop verkrijgt de secretaris der Wieringer Wielerclub, de heer Cornelese het woord Deze brengt zijn dank namens zijn vereeni- ging voor de vele medewerking, welke van den brigadier tijdens wedstrijden etc. etc. werd ondervonden. Ook deze vereeniging schonk een leuk cadeau. Dan rijst de heer Bergsma van zijn zetel en begint te zeggen, dat hij een groot gebrek heeft, n.1. geen spreker te zijn. En hij ont vouwt zijn „papyrus", waaruit na lezing blijkt, dat onze brigadier het wel aan 't hart gaat aat hij Wieringen moet verlaten. Voor alles zegt hij ook namens zijn gezin van harte dank en hij meent te kunnen opmerken, dat Wie ringen wel nimmer door hen zal worden ver geten. (Applaus.) Inmiddels zijn verscheidene personen geze ten en merken wij tersluiks op naast de fa milie Kolff, onze Notaris, wethouder Bosker, Majoor der Rijksveldwacht Van Twuijver en vele anderen uit de burgerij. Dan treedt keurmeester Bakker uit Den Helder binnen en wenscht ook nog even af scheid van de familie Bergsma te nemen. Deze spr. zegt eveneens dank voor de aange name samenwerking met den brigadier ge had. In aansluiting op de rede van burgemees ter neemt thans wethouder O. J. Bosker het woord. Op ongedwongen wijze schetst deze enkele grepen uit de geschiedenis van den heer Bergsma, welke eenige malen de lach lust opwekken, doch welke den heer Bergsma als een compliment aangerekend kunnen worden. Spr. vertegenwoordigt hier niet al leen zijn persoonlijk bedrijf doch ook den boerenstand (Voorz. Holl. Mij. v. Landbouw.) En als het applaus dan weer is afgezakt, acht de brigadier het noodzakelijk om ook een woord van dank te richten tot den heer Bosker voor diens welgemeende woorden. Eenigszins nerveus door al die bewijzen van genegenheid, heeft Bergsma in zijn dank woord burgemeester vergeten. Hij ziet dit ech ter op tijd in en maakt zijn excuus om ver volgens ook zijn collega's Kloprogge en de Jong in zijn dankwoord te betrekken. En dan wordt de eere-wijn geschonken en met een driewerf hoera deze dronk beklonken. De fotograaf werkt met zijn „optisch oog", zoodat dit afscheid voor goed op de gevoelige plaat werd vastgelegd. En dan bestaat gele- „SYLVIA. Wil inzake wonder-juweel onderhande len. Geef bijzonderheden. Giles." Den dag nadat de advertentie geplaatst was, ontving hij weer een getypten brief „WelEd. Heer. Het z.g. wonder-juweel is mijn eigendom. De dame, die u kent als Sylvia's moeder heeft het mij ontsto len. Daarom verzoek ik u mij het juweel aangeteekend te sturen. U kunt het adresseeren Mr. Smith, p/a Mr. J. Coh Stationer, 155, Redman Street, Chelsea, S. W. Als het juweel uiterlijk aan staanden Maandag niet in bezit is van bovengenoemden heer, zal Sylvia het lot van haar moeder deelen. Deze brief is geschreven door een karakterloos en wan hopig mensch." VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Rosa's geweten spreekt. „Die arme Helen schrijft in een toestand van volkomen radeloosheid. Zij is heelemaal van streek en zij zegt dat Sir Giles wanhopig is. Ik mag er niet aan denken Dat arme, lieve kind." „Ik begrijp er niets van." Rosa Müller keek haar gastvrouw aan en begreep de onsamenhangende woorden van haar gastvrouw niet„Er is toch niets met Sylvia gebeurd „Dat is het juist," ging Miss Stansdale voort. „Helen zegt dat ze er eerst niet over schrijven wilde, maar ze kan het toch niet voor zich houden. Sylvia is verdwenen, ont voerd, en „Ontvoerd Rosa sprong op, ging op Miss Stansdale toe en keek haar ongeloovig aan. ,Ja, een afschuwelijke man heeft haar mee genomen, zij weten niet hoe, en kunnen niet begrijpen hoe, zegt Helen. Maar, wie de ellen deling ook is, hij heeft Sir Giles geschreven, dat het kind niet terug komt als hij niet een zeker kostbaar juweel krijgt. Het klinkt te vreeselijk om waar te zijn en Helen zegt, dat Sir Giles gelooft, dat het grootspraak van den man is en hij het kind toch niets doen zal." „O, toch welviel Rosa ondanks zichzelf uit, „hij .Waarom zegt u dat vroeg Miss Stansdale vol verbazing. „Weet u dan iets van dien vreeselijken man .O neen ik bedoel als een man al tot zoo iets in staat is, kan men alles verwachten. „Dat denkt Helen ook." De niets kwaads vermoedende Miss Stans dale lette er niet op hoe geagiteerd Rosa was. „Ze schrijft dat ze maar wilde dat Sir Giles dien ellendeling, dat juweel stuurde, dan is de zaak uit de voeten. Zij kan het idee niet verdragen dat Sylvia leed zou gedaan worden, maar Sir Giles is er van overtuigd dat de politie dien afperser wel te pakken zal krij gen en dat Sylvia veilig is. „Veilig." Rosa kon zich niet inhouden. „Vertel me er meer van, vertel me alles wat u weet. Wanneer is het kind verdwenen „Is het pas gebeurd „Is het pas gebeurd Nadat miss Stansdale met veel omhaal haar bril weer opgezet had las zij haar zusters brief over Rosa luisterde met gespannen aandacht, haar handen krampachtig samen geknepen naar de woorden, die de andere langzaam voor las. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1