28e JAARGANG ZATERDAG 27 MAART 1937 No. 3S NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. PASCHEN. ZIJN KLEINE MEISJE. OVERDREVEN FORMEELHEID ADMINISTRATIE- EN BELASTINGZAKEN. PER W.A.C.O. TOURINGCARS WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Kippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIÜN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Spreekuren IEDEREN DINSDAG H.-HOEF CAFE KOK 10—4 UUR. SPREEKUREN DEN HELDER Loodsgr. 40, iederen MAANDAG en DONDERDAG 9'/j3'/i uur. Lage, vaste tarieven. Wegens het Paaschfeest zal Dinsdag geen nummer van dit blad worden uitgegeven. Het Paaschfeest, het feest der hoop, het feest der blijdschap is ontegenzeggelijk één der schoonsten, die wij kunnen vieren. Droef heid en rouw zijn vervangen door vreugde en troostde Paaschmorgen is aangebroken en heinde en verre wordt zijn blijde mare ver staan. Opglorend over de uit haar wintei^laap ontwakende natuur, over het reeds ontluiken de groen der boomen en der eerste voor jaarsbloemen laat hij zijn lied hooren en be zingt hij de wet des levens op het gebied van den geest. Weest blijde Ook voor U is de opstanding door Christus weggelegen. Toch zijn er velen, die er niet aan schijnen Ie willen gelooven. Wij moesten het beter we ten, zeggen zij, en begrijpen dat het niet te pas komt blijde te zijn. Er hangen sombere, zware wolken over ons niemand is tevreden niemand kan het zijn. Blijde zijn 't Is wel de tijd er voor zijn wij niet als schepelingen, midden op zee, wanneer er iets aan de ma' chine hapert en zij op het dek komen en vra gen of er hoop op redding is dan of zij zich op het ergste hebben voor te bereiden Hoé zal het afloopen Men staat voor de onzeker heid, zonder hoop een antwoord te zullen ontvangen. Ja, zegt men, is er wel reden om naar de stem der blijdschap te luisteren Ziet de el lende, de willekeur, het onrechtlet op de schreeuwende tegenstellingen, let op de zon den die het geluk verwoesten, let op de sleur, op de zelfzucht, het geweld, den hoogmoed. Is het niet een bange droom en is het niet het beste zijn ongeduld te bedwingen, zijn onwil in te toornen Is „blijde zijn" niet de ongelukkigste leuze die iemand kiezen kan De tijden zijn slecht, er zijn allerlei moeilijk heden en nooden, toegegeven Maar moeten wij daarom een stemming van onverschillig heid aannemen Wat zou het leven worden zonder die blijdschap, die een ander woord is voor levenslust Ware blijdschap is onafscheidelijk van ge loof, hoop en liefde. Geloof, dat is niet aan nemen van zekere waarheden, maar het in het algemeen overtuigd zijn van de waarheid; geloof, dat is een volkomen en onvoorwaar delijk vertrouwen bezitten, een onwrikbaar zelfbewustzijn, gegrond op het besef, dat de reinste aandoeningen van het gemoed in eeu wigen grond wortelen en daarom hun doel niet zullen missen, het is die zalige rust die FEUILLETON. ROMAN NAAR HET BNOEL80H. 32.) „Doe dat niet zei ze, terwijl een rilling door haar heen ging. Ze voerden dit gesprek in den trein naar Londen en ze schoof dich ter naar hem toe, toen hij deze woorden ge sproken had. In Godsnaam, probeer hem niet ia tarten. Je jaagt me doodsangst aan. Hij is zoo gewiekst, zoo duivelsch gewiekst en als iets hem in den weg staat, trapt hij erop zoo als een gewoon mensch op een insekt trapt. Hij is voor niets of niemand bang, niet voor God, niet voor de menschenniet voor den duivelsoms denk ik wel eens dat hij zelf een halve duivel is". Toen Rosa dat gezegd had, had Hugh om haar woorden geglimlacht, maar ze schoten hem weer te binnen, toen ze voor de deur stonden van het sinistere armoe dige huis in de gore achterstraat. Dat senistere gaf hem een onbestemd ge voel van angst, dat hij vergeefs van zich poogde af te schudden. „Heb je een idee hoe je hier binnenkomt vroeg hij op luchtigen toon om niets van zijn beklemming te laten merken. „De huisbewaarder kent mij en Hermann en ik hebben een wachtwoord. De huisbewaar der zal denken dat ik voor zaken kom, al bén ik hier ook nooit alleen geweèst, omdat ik altijd in zooveel ondernemingen van Hermann betrokken was. Het zal me geen moeite kos ten om binnen te komen, maar j ij moet zoo onopgemerkt mogelijk buiten blijven wach ten." Hugh protesteerde heftig, al zijn ridderlijk heid verzette zich ertegen om Rosa alleen het tegelijker tijd nimmer opdrogende bron der blijmoedigste werkzaamheid is, omdat de menschelijke geest, zich zijner waarde en roe ping bewust, zich één weet met den eeuwigen geest, waaruit alle geluk en alle leven vloeit. Geloof, hoop en liefde, welk een rijkdom in de menschelijke zielWaar deze levenskrach ten een menschenhart in bezit hebben geno men is een grondslag voor de eeuwigheid ge legd. Paaschdag, dag van leven en opwekking, dag van opstanding, moge er van u een goe de geest in de gansche wereld uitgaan Moge het menschdom begrijpen, dat het hoogere leven nooit sterft en zich boven de ongunstige invloeden kan verheffen door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 32. Gelijk alle wetten kennen ook de belasting wetten zekere formaliteiten welke in acht genomen moeten worden op straffe van niet- cntvankelijkheid van den in verzuim zijnde. Hiertoe rekenen wij bijv. vóórschriften van imperatieven aard, als het motiveeren van een beroepschrift, het in acht nemen van bepaalde termijnen. De laatste worden trou wens zóó duidelijk ter kennis van belangheb benden gebracht, dat het niet in achtnemen ervan slechts aan eigen schuld of slordigheid kan geweten worden. Behoudens natuurlijk gevallen van overmacht als afwezigheid bui tenslands, ziekte, het zoek raken van stuk ken, en dergellijke. Maar kan in zulke geval len de gedupeerde doen blijken van zijn on schuld, dan staat hem de weg open middels de „Wethoudende regeling met betrekking tot het overschrijden van in belastingwetten ge stelde termijnen" alsnog zijne rechten te doen gelden. Er zijn echter ook formaliteiten in het be lastingrecht, welkg men niet met evenzooveel woorden in de wetten vindt neergeschreven, maar welke men desondanks geacht wordt te kennen. Het gevleugelde woord „Ieder wordt geacht de wet te kennen" geeft nog niet eens weer wat wel van „ieder" gevraagd wordtwant men wordt in werkelijkheid ge acht méér dan de wet te kennen. Berucht is het geval van den belastingplichtige die twee aanslagbiljetten, verschillende jaren betref fend, in één enveloppe thuis kreeg, en tegen beide reclameerde op een stuk papier. Had hij dit in tweeën geknipt en op elk stuk zijn be zwaar geschreven en onderteekend dan was de zaak in orde geweest. Nu werd hij niet- ontvankelijk verklaard. En toch was nergens in de wet te lezen dat hij tegen iederen aan slag afzonderlijk had. behooren te reclamee ren. Maar er wordt méér uit de wet gehaald, dat wat onnoozele belastingbetalers er in kunnen lezen, en aangezien dergelijk trou vailles voor hen niet zijn weggelegd maar voor de wetsgeleerden, leggen eerstgenoemden in dergelijke gevallen het loodje. Soortgelijke voetangels en klemmen liggen ook op het gebied van het optreden als ge machtigde. Art. 112 der wet op de inkomsten belasting zegt dat alle bezwaar-, verzoek- en beroepschrifen kunnen worden onderteekend griezelige huis te laten binnengaan, maar hij moest toch toegeven dat dit de eenige moge lijkheid was. Al pratend hadden ze het straatje op en neer geloopen en waren weer voor het huis aangeland. „Blijf hier niet op me wachtenloop de straat op en neer alsof je niets met mij te maken hebt.wacht, het beste is dat je je in een portiek verbergt," zei Rosa. „Ik' ben gauw terug." Met grooten tegenzin ging Hugh van haar weg en toen hij een paar huizen verder was liet Rosa den klopper driemaal achter elkaar vallen het waren zachte kloppen met een bijzondere intonatie in eiken klop. Nauwelijks was de laatste klop verklonken of de deur werd langzaam en zachtjes op een kier geo pend een man keek omzichtig naar buiten en ziende wie op de stoep stond opende hij de deur een ietsje verder en ging opzij om het meisje binnen te laten. „Is Mr. Müller hier vroeg ze zacht. „Neen, juffrouw." Deacon, de huisbewaarder keek verwonderd. „U verwachtte hem van- g Ik geloof niet dat hij van plan was eerder terug te komen dan morgen of Maan- Rosa was iets gewaar geworden. Her mann was niet hier, was misschien niet eens in de stad in dat geval leek de kust veilig. ,Ik was er niet zeker van of ik hem van daag hier vinden zou" antwoordde ze op zé keren toon. „Dan schijnt hij opgehouden te zijn en moet ik het werk maar voor hem doen. Met het kleine meisje zeker niets bijzonders Niemand hier geweest om onbescheiden na sporingen te doen Het was een meesterlijk brutale zet, een gewaagde speculatie, maar ze sprak op zulk een toon van zekerheid, dat de huisbewaarder geen oogenblik twijfelde of zij in het geheim was. „Alles in orde, hoor," zei hij ruw-lachend en Rosa een knipoogje gevend, „er is niemand door een gemachtigde. Maar welke formali teiten er noodig zijn om als gemachtigde te worden aangemerkt, daarover zwijgt de wet. Men zou dus geneigd zijn te denken dat hier van formaliteiten geen sprake kan zijn, doch de praktijk leert anders. Of en welke forma liteiten in acht genomen dienen te worden, is hier uitsluitend afhankelijk van de autori teiten, die breed in hun opvatting kunnen zijn, maar ook kleingeestig en pietluttig. Er zijn inspecteurs en Raden van Beroep die, wanneer tegen den aanslag van een belasting plichtige wordt opgekomen door een advo caat, accountant of belastingconsulent als gemachtigde van den belanghebbende, ge redelijk plegen aan te nemen, dat de bevoegd heid van gemachtigde ook aanwezig is. Zou het ook wel ooit voorgekomen zijn dat iémand reclameerde tegen een aanslag of in beroep kwam van een beschikking op een reclame van een ander, zonder dat hij daartoe door dezen was gemachtigd Wij kunnen het ons kwalijk indenken, want om tegen een aanslag te reclameeren of tegen een beschikking op te komen dient men toch over alle gegevens te beschikking, en hoe zou men daaraan ko men zonder medewerking van den belangheb bende zelf En wat zou een advocaat of ac countant er aan hebben, gesteld dat hij over die gegevens beschikt, zonder opdracht van van cliënt te gaan reclameeren of een beroeps procedure aanhangig te maken Waarbij men bovendien nog in aanmerking zal moeten nemen dat een bonafide advocaat of accoun tant zich toch niet een kwaliteit zal assumee- ren, die hij niet bezit. Maar hoe dit ook zij, ei' zijn toch nog(Valtijd inspecteurs en raden van beroep, die verlangen dat bij ieder optre den namens een belastingplichtige een door dezen onderteekende machtiging wordt over gelegd. Waartoe zij echter niet het recht heb ben. Want nergens staat voorgeschreven dat men slechts als gemachtigde kan worden toe gelaten wanneer men daarvan doet blijken door een behoorlijke schriftelijke volmacht. In een tweetal arresten heeft de Hooge Raad dan ook uitspraken van raden van beroep, die dezen grens overschreden, vernietigd. Het eerste arrest betrof het geval dat een beroepschrift was. ingediend door een ander dan de belasingplichtige, waarbij onderteeke naar zich aandiende als gemachtigde. De inspecteur die met dien gemachtigde ook de reclame had behandeld, bestreed diens kwa liteit dan ook in genen deele. Ook de secre taris van den Raad van Beroep beschouwde den onderteekenaar als gemachtigde en riep hem op voor de mondelinge behandeling. Maar de Raad stelde zich op een formeel stand punt, dat niet van bekrompenheid vrij was, en verklaarde den appellant niet-ontvanke- lijk, daar hij in beroep was gekomen tegen c-en aanslag waarbij niet was gebleken dat hij tot het indienen van het beroepschrift1 was gemachtigd. (Wordt vervolgd.) CRISIS - BUREAU. Steun poot-aardappelen oogst 1936 In aansluiting op de dienaangaande dooi- den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst gedane mededeelingen maakt de Xederlandsce Akkerbouw- Centrale bekend, dat de steun voor goedgekeurde poot-aardappelen van den oogsl 1936, die niet hun bestem ming als zoodanig hebben gekregen of zullen krijgen, bij ministerieele be schikking is geregeld. De steun voor aardappelen van de klassen A, B of C zal respectievelijk f 1.50, f 1 en f 0.50 per 100 Kg. bedragen Voor de noodige inventarisatie zal aan alle bij den Nederlandschen AJgemee- nen Keuringsdienst geregistreerde en tevens bij de Landbouw Crisis Organi saties aangesloten telers een circulai re, waarin' de voorwaarden nader zijn omschreven, en een aangifte-formu lier worden toegezonden handelaren kunnen deze formulieren bij de Neder landsche Akkerbouw Centrale of bij de Gewestelijke Keuringsdiensten aan vragen. Slechts de op het tijdstip van inven tarisatie aanwezige hoeveelheden, voor zoover deze voldoen aan de \oorge- schrevcn cischen, komen voor steun in aanmerking, met dien verstande, dat-partijen, welke na-de inventarisa tie geplombeerd en afgeleverd zijn, of op andere wijze, voor pootdoeleinden zijn of zullen worden aangewend, in mindering worden gebracht op de ge- inventariseerde voorraden. De ingevulde formulieren moeten vóór 1 April aan dc Gewestelijke Keu ringsdiensten zijn toegezonden, voor- zoover het telers betreft, en aan de Nederlandsche Akkerbouw Centrale voor zoover liet handelaren betreft. BUITENLANDSCH NIEUWS. STERKER KUIKENS, IDEALE LEGSTERS BERTELS' opfokvoeder c.o. volledig voeder voor kippen-, kal koenen- en eendenkuikens van 2-30 dagen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend: BERTELS' „kunstkorrel" Alle foutief voederen wordt Hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeeli- ger en betere voeding! Betere be vruchting; lagere productiekosten van het ei. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50KG Bertels Opfokvoeder C.O. f. 1.05 1.80 7.45 Berlels' Kunslkorrel B (vosliillende kippen) f.0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen)f. 5.20 BERTELS' AFD'Vumstkorre'L A'DAM N.V. Centraal Administratiekantoor UtrechtAmsterdamGoriiichemGoes-Soest Hoofdkantoor Trans 15, Utrecht Tel. 11871 Dir. Mr. J. H. VAN DOORNE. geweest en niemand zou het ook moeten probeeren. Het is hier veilig, dat verzeker ik U." „Daar twijfel ik ook geen oogenblik aan' antwoordde Rosa heel rustig, ofschoon het hart haar in de keel klopte. „Ik moet een poosje boven in de bestuurskamer zijn om een! paar papieren door te kijken. Je kunt je gang wel gaan."' „Best. Als U me noodig hebt, roept U maar aan de keukentrap." De man ging de trap naar het sousterrein af en Rosa ging met kalmen stap naar boven. Ze trad de kamer binnen waar zooveel plan nen van den pseudo-Müller waren uitgebroed. De tafel met de stoelen er om heen, het vloei- blad, het goedkoope, havelooze karpet, de luidtikkende klok, dit alles kende Rosa maar al te goed. Al deze dingen waren gebleven zooals ze waren, maar zij, Rosa was anders geworden ze werd er zich plotseling van bewust, terwijl zij de kale, smerige kamer rondkeek. Ongekende gevoelens van zachtheid en teederheid hadden een woning gevonden in haar hartde herinnering aan de duistere plannen die hier gesmeed waren maakte haar beschaamd iets dat edeler en hooger was had haar omhoog geheven uit den poel waarin ze was geraakt en haar het verlangen gegeven naar een beter en nobeler leven. ,Wat er' ook van komen mag, hoe Hermann zich ook wreken zal, ik zal nu doen wat mijn plicht is," fluisterde ze in zich zelf. Ze keek de kamer nog eens rond en om voor den huisbewaarder een schijn van echtheid aan haar bezoek te geven, haalde ze een stapel papieren te voorschijn en verspreidde die over de tafel. Het volgende oogenblik wenschte zij zich zelf geluk dat ze dat gedaan had, wantj de deur ging open en Deacon verscheen in de opening. Niets waarmee ik U van dienst kan zijn, juffrouw vroeg de wantrouwige Deacon, De voetbalveldslag te Weenen. Unieke gebeurtenis in do geschie denis der voetbalsport. Bij de Europa-cup-voetbalmatch in het groote Weensche stadion, waarbij j ongeveer vijftigduizend toeschouwers aanwezig waren, was de stemming van het publiek, net als reeds bij vorige ltaliaansch-Oostenrijksche matches het geval geweest is, sterk vooringeno men. De demonstraties tegen de Italia nen begonnen reeds, toen dc Azzurri met den l'ascistischen groet in het veld traden. Kille stemming De stemming onder het publiek was niet al te vroolijk, men had bijna twee uur in een stroomenden regen op de tribunes, op het; begin van het spel zit ten wachten, want vanwege het ver schrikkelijke weer vonden de vóór-wed strijden niet plaats. Onophoudelijk werd door de luidsprekers gramofoon- muziek ten gehoore gebracht. Dat regenweerr was geheel onver wachts gedurende den nacht gekomen. Den dag tevoren was het te Weenen prachtig weer geweest. Het was, alsof de lente haar intrede had gehad. Hei was abnormaal warm en des avonds za- er nog- om 9 uur en half tien lieden bui ten in dc tuinen van de restaurants in den Prator met een pot bier voor zich onder de hoornen En dat, terwijl in Holland de sneeuw viel. De wedstrijd begon dus onder de voor do Italianen ongunstige omstandighe den. Het veld was geheel doorweekt en do grond was zwaar en de Zuidelijke spelers waren niet aan zóóveel water en zóóveel kilte gewend. Het hielp niet veel, of dc circa tweeduizend Italiaan- sclie toeschouwers, die ten deele met hen meegekomen waren en voor een deel ook tot de Italiaansche kolonie te Weenen behooren, hen luid toejubel den en hen voortdurend met een enor me Italiaansche vlag toewenkten, de stemming, waarin zij vertoefden. was en bleef mismoedig. En de Oostenrij kers van bun kant waren reeds zeker van de zege. Het spel begon dan ook vrij kalm. Het gevecht begint. liet spel werd voortgezet en toen er- omstreeks veertig minuten verstreken waren, maakte de Italiaan Andreolo zich tot groote verontwaardiging van liet publiek aan een groote fout schul dig. De Zweedsche scheidsrechter Ohls- son had liet niet gezien. terwijl zijn kleine oogjes door het vertrek rondloerden. „Neen niets, dank je" zei Rosa. Ze trok een stoel bij de tafel en verdiepte zich schijnbaar in de lectuur van een bundel documenten. „Ik heb hier niet lang te doen, ik moet alleen maar even iets opzoeken." „In orde, juffrouw," was het antwoord en de man verdween weer. Hij sloot de deur zacht achter zich en Rosa hoorde dat hij in krakende voetstappen de trappen afging. Nadat hij weggegaan was wachtte zij nog een poosje, toen stond ze op, opende heel zachtjes de deur en sloop de gang op. Het was doodstil, verdacht stil, scheen het haar bijna. Op het portaaltje waar zij zich bevond kwamen nog twee andere deuren uit en een smalle trap kronkelde naar een volgen de verdieping. De twee andere vertrekken op deze étage waren slaapkamers, wist zij, soms gebruikt door Hermann zelf of door vrienden van hem, duistere wezens die vreemde dingen deden in naam van de Vrijheid, creaturen men ze onder de anarchisten-milieu' der Europeesche hoofdsteden overal vinden kan. De twee kamers gelijkvloers werden als eet- en vergaderkamers gebruikt, ofschoon er bij druk bezoek ook wel eens „gasten" sliepen. Maar het was de bovenste verdieping waar heen Rose, na eenige oogenblikken van inge spannen luisteren, haar schreden richtte. Het scheen haar toe dat het huis, de bewaarder en zijn vrouw in het sousterrein niet meege rekend, leeg was. De bezoekers van dit onge moedelijk logies waren echte trekvogels van daag waren ze hier, morgen weer elders en Rosa 'had het geruststellende gevoel dat we gens haar vertrouwenspositie bij haar oom, een ontmoeting met een of anderen bezoeker niet zoo heel riskant zou zijn. Maar ze ging de trap naar de bovenste verdieping ongehin derd op en bevond zich wéér op een overloop MET PASCHEN naar Duitsland en België. Heen Vrijdagmorgen en Zaterdagmiddag, terug Maandag en Dinsdagmiddag. OP 4 APRIL naar de wedstrijd België-Holland te Antwerpen. Vertrek Zaterdagmiddag en Zondagmorgen. Retour f 4.—. Zit- en staan plaatsen Stadion verkrijgbaar. Inlichtingen Kantoor Waco, Breed 35, Tel. 184, Hoorn. waarop drie deuren uitkwamen. Ze aarzelde een oogenblikje, van de eene deur naar de andere kijkend dan plotse ling een besluit nemend, draaide ze den kruk van de deur aan haar rechterzijde om. De deur bleek niet geslotendeze voorzorg was blijkbaar overbodig geachtde heeren sche nen zich hier wel zéér veilig te voelenen ze trad een smal hoekje binnen dat, ofschoon het buiten een stralende zomerdag was, in halfduister was gehuld. Uit de verste hoek van het hokje klonk een klagende, zwakke stem „Och, kom niet te rug, toe kom niet terug. Ik zal gehoorzaam zijn en niet meer huilen, maar doe me geen pijn meer." De woorden eindigde in een snik de klagende trillende stem, de zielige angst die uit de woorden sprak, deden een huivering van medelijden en verontwaardiging door Rosa heengaan. „Wees maar niet bang," zei ze met haar zachte, volle stem, terwijl ze het kamertje doorliep en zeer snel het zware gordijn van het raam wegtrok, „ik kom je helpen, wees maar niet bang." „Ik was zoo bang, dat ze me weer pijn zou den doen." Groote opluchting, het wijken van doodsangst klonk nu uit de stem. Rosa zag de gestalte van Sylvia Burnett, in den hoek neerliggend op een hoop vuil beddegoed. In een oogwenk was Rosa naast het kind geknield, haar armen sloeg ze om de trillende kleine gestalte, ze drukte haar lippen op het bleeke. angstige gezichtje. „O, bent U hetriep het kind uit en klem de zich hartstochtelijk aan Rosa vast. „Ik dacht dat God me vergeten had, ik heb gebe den en gebeden, maar er kwam niemand en ik heb geprobeerd om me rustig te houden." Maar nu kwam al haar ingehouden doodsangst en verdriet los vast tegen Rosa aangedrukt barstte ze in een wanhopig huilen uit. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1