IANDH. INRICHTING (IELE 6111130.- DE WEE m JAARGANG DINSDAG 6 APRIL 1937 No. 38 NtBUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN ZIJN KLEINE MEISJE. DO l)WE EGBERTS Ofi3fuutbm 1753 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Kippolytushoet Wieringen Telef. Intercomm, No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9'/z1 uur. Met garantie. Trekken inbegrepen. Consult kosteloos. DE HOOGE BENZINE - BELASTING. Verbruik neemt sterk af. Dc benzineprijs is in een jaar tijcis reeds enkele malen verhoogd in Ju ni 1936, in October (na de depreciatie van den gulden), in December en in Februari 1937 telkens met l/2 cent, de vorige week opnieuw, toen met een cent. In totaal dus reeds met 3 cent per liter en men kan niet zeggen, dat de wereld-petroleum-situatie de hoop wettigt op een spoedigen omme keer van deze opwaartsche prijsbe weging, meent het „Handelsblad." Nu was de benzineprijs de laatste jaren inderdaad buitengewoon laag, d.w.z. de wcreldprijs. De fiscus zorgt er zoowel bier te land als elders wel voor, dat de verbruiker daarvan niet te veel profiteert. Hoewel de Nederlandsche heffing op benzine nog gunstig afsteekt tegen over die in de ons omringende lan den, is een recht van f 10.40 per 100 Kg. uitkomende op circa lYi «cent per liter, ook thans nog bijna het dubbele van den wereldprijs. Men mag - nu de natuurlijke prijs stijging van het product in den groot handel ook de kleinhandelsprijzen verhoogt - de vraag onder de oogen zien,, of ook deze heffing onder de ver anderde marktomstandigheden niet te hoog wordt, zooals bij verschillende onzer accijnzen reeds liet geval is. De minister van Waterstaat heeft tegen over de Eerste Kamer reeds als zijn meening te kennen gegeven, dat het tijdstip is aangebroken. deze zaak in overweging te nemen, maar ver wijst naar Financiën. Dit zal dus thans, na een nieuwe verhooging van den benzine-prijs nog te meer klem men. Maar nu*. Oud heeft de vraag, ont kennend beantwoord Wie krijgt gelijk Opvallende achteruitgang. De invoercijfers van benzine toonen den laatsten tijd een opvallenden terug gang aan. Deze invoer in 1936 bedroeg 335.727 ton tegen 369.187 ton in 1395. In de laatste drie maanden van 1936 - dus na cle muntclepreciatie en de daarmede verband houdende verhoo ging van denbenz^prijsin^()cto- FEUILLETON. ROMAN NAAR HET BN©EL6ÖH. 35.) Het bleek dat Grace alles, om geen argwaan te wekken, in cartonnen doozen verpakt, had laten zenden naar de naaister, waar de ja ponnen voor den uitzet waren gemaakt en het daar verder voor haar reis in koffers had overgepakt. Maar wat de wereld nooit ver-| nam was, dat Prins Damansky alias Her- mann Muller oorspronkelijk had gewild dat hun vlucht zou hebben plaats gehad op den dag voorafgaande aan dien voor Sir Gile's bruiloft vasgesteld Dan zou hij het telegram op den ochtend van den bruiloftsdag hebben gekregen Het strookte met 's mans bedoe lingen, dat zijn vijand den beker van smart en vernedering tot op den bodem en tot den laatsten droppel zou ledigen dat hij het ge lag tot de laatste penning zou betalen. Maar door dit boosaardige voornemen werd een streep gehaald door Rosa's ingrijpen. Door het verraden van zijn geheime verblijf plaats, door het onthullen van het mysterie van zijn persoon, was een overhaast vertrek uit Engeland noodig geworden hij ging met Grace 'n week eerder weg dan hij voornemens was geweest. Niemand was intusschen door al deze ge beurtenissen meer geschokt dan Rosa zelf en toen Hugh haar trachtte te troosten en zei ■»dat haar oom, haar booze genius, nu in elk geval voorgoed uit haar leven was verdwenen en niet meer in staat was haar op eenige manier leed te doen, schudde zij in wanhoop het hoofd. „Je kent hem niet zooals ik hem ken", ant- Wöordd» zt. „ia g«loof nw« dat #r ooit zoo'n ber - bedroeg de invoer 80.414 ton (vo rig jaar 90.600 ton.) Ook in de eerste twee maanden van dit jaar toont de benzine-import nog steeds een dalende tendenz. De in voer bedroeg slechts 36.642 ton tegen 57.669 ton in hetzelfde tijdvak van 1936. Het „Handelsblad" trekt op grond van enkele cijfers geen conclu sie, maar men moet er toch zeker aan leiding in vinden het benzineverbruik zorgvuldig in het oog te houden, te meer, omdat de laatst gepubliceerd automobiel-statistieken een daling van het aantal motorrijtuigen te zien gaven. Voorts kan ook het toenemende aantal kleine automobielen den fiscus niet onverschillig laten. Tegenstrijdigheden. De minister van Financiën heeft aan de verkeersbonden medegedeeld, dat het verbruik van benzine voor belast bare doeleinden in 1936 tegenover 1935 nog een - zij het niet groote - stijging- heeft ondergaan. Dit klopt dus niet met hetgeen men uit de cijfers van den benzine-invoer zou afleiden. De cijfers van de benzinebelasting worden niet afzonderlijk verantwoord in de maan- delijksche Rijksmiddelen. Zij zijn pas later uit de statistieken te zien. Nu er evenwel zulk een tegenspraak blijkt te bestaan tusschen de cijfers der in- voerstatistiek en die van den fiscus, zou eenige nadere uiteenzetting niet ondienstig zijn. Wij hebben al genoeg leergeld be taald met den gedistilleerd- en den bieraccijns. De regeering wake erte gen, dat het met de behzine-heffmg denzelfden weg opgaat. maar en ten verzoeke van den heer C. van Zoonen aan de Callantsoogervaart, van 12 koeien, boeren- en bouwgereedschappen. Voormiddags 10 uur. BINNENLANDSCH NIEUWS. LIJST VAN BOELHUIZEN EN VERKOOPINGEN. Boelhuis op Maandag 12 April ten verzoe ke van G. Blaauboer te Barsingerhorn des v.m. 10 uur van 28 stuks best Hoornvee en 2 paarden en boerengereedschap, alles ten overstaan van Deurw. van Huit. Boelhuis op Woensdag 14 April 1937 ten verzoeke van Mw. Wed. Ph. Bos te Tolke, ge meente Schagen, ten overstaan van notaris C. L. van den Bergh te Schagen, van :1 Paard, en verdere tuinbouwgereedschappen. Voor middags 9 uur. Boelhuis op Woensdag 21 April 1937 ten verzoeke van den heer J. Lengers aan de Fo- reestweg 11, nabij Julianadorp Koegras, ten overstaan van Deurwaarder J. W. Biersteker, Den Helder, van 21 stuks best Hoornvee, ver der boeren- en bouwgereedschappen. Voor middags 10 uur. Verkooping op Woensdag 21 April 1937 ten verzoeke van den Ed. Achtb. Heer J. Zijp Kz, te Abbekerk en ten overstaan van notaris H. de Boer te Hoogwoud, van 26 Koeien, verder jongvee en boeren- en bouwgereedschappen, 's Morgens om 9 uur. Boelhuis te Koegras op Dinsdag 27 April ten overstaan van notaris M. C. Roos te Alk wraakzuchtige duivel heeft geleefd. Hij nooit vergeven en nooit vergeten wat ik ge daan heb en zijn werktuigen heeft hij overal." Maar als je mijn vrouw bent, hoef je toch niet meer bang te zijn voor hem of zijn hand langers dan heb je het Engelsche burger recht en je bent verlost uit het web van leu gen en intrigue, dat je oom en zijn kornuiten om je heen gesponnen hebben. Ik denk dat ik wel op je zal kunnen passen, liefste," voegde hij er lachend aan toe. Maar ondanks zijn opgewekte woorden huiverde zij en er bleef een schuwe angst in haar oogen. „Sir Giles heeft me geschreven dat hij bij me komt," zei ze na een oogenblik van stilte, „hij gaat zoo spoedig mogelijk naar Indië terug en als het kan wil hij uitvinden welke relatie er bestaat tusschen mijn oom en Sylvia en waarom mijn oom aanspraak maakte op heb juweel dat haar moeder haar gaf." „En kun je Sir Giles de verlangde inlich tingen geven „Neen. Zeker weten doe ik dat niet. Ik heb wel vermoedens, die hoogstwaarschijnlijk juist zijn. Ik kan hem niet meer vertellen dan ik jou verteld heb." En dat deed ze, toen ze den volgenden dag met Sir Giles in de zitkamer van de Stansdales zat. Ze schrok toen ze hem zag hij was bleek, afgetobd en leek wel tien jaar ouder geworden wat hem gepaseerd was had een soort verwoesting bij hem aangericht. Zijn heele wezen gaf, den indruk van on derleed-gebukt-gaan de blik van smart in zijn oogen bleef Rosa nog dagen lang bij en deed haar telkens weer pijn als ze er aan dacht. Hij praatte snel, zakelijk, angstig vermij dend om een gevoelstoon in 't gesprek te brengen. „Ik vind dat ik, voor ik weer naar Indië terugga, verplicht ben te trachten zooveel mogelijk ts weten te komen omtrent mijn klei STAKING IN DE VEENEN Tenzij er nog een tusschenvoorstel wordt aanvaard, zal er dezer dagen in de veenbedrijven van Noord-Over ijssel het werk niet worden hervat. De arbeidersbonden te Vriezenveen en thans ook te Yroomshoop, hebben met groote meerderheid van stemmen besloten, te staken. Eenige verveners houden geheel re kening met een staking, zooals blijkt uit het feit, dat zij hun personeel heb ben opgedragen al het materiaal in te leveren. UIT DEN TREIN GEVALLEN. S p oo rvv ega m hi|e n oa r z vvaa r gewond. Zaterdagmorgen ongeveer kwart voor acht is op de spoorlijn aan den Ring dijk bij Amsterdam, ter hoogte van post M een ambtenaar van weg en wer ken der Necl. Spoorwegen uit een rij denden dieseltrein gevallen. De man kwam terecht op de langs de spoor lijn loopende telegraafdraden, waar door de hevigheid van den val gebro ken werd. Niettemin kwam hij toch zoodanig terecht, dat hij oen schedel breuk opliep. De G.G.D. heefi hem naar het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam vervoerd. Omtrent de toedracht tot dit onge luk meldt men, dat het slachtoffer vermoedelijk onwel is geworden en zich naar de uitgang heeft hegeven, waar hij de deurkruk heeft vastge houden. Door de bewegingen van den trein moet de deur open zijn geraakt, waarna het ongeluk geschiedde. Prins Bernhard in den Raad van State. Naar men meldt, zal dc installatie van Prins Bernhard tot lid van den Raad van State, door H.M. dc Konin gin persoonlijk geschieden. ONTMOETINGEN MET HET „CRISISRECHT," Een grappig geval met een blij einde. Met welk een puzzles de tuinders, de crisis-ambtenaren en tenslotte de rechterlijke macht zich tiegenwoordig moeten occupeeren, blijkt weer eens uit het volgende geval. Er was een tuinder in Kennemer- land, die méér witlof had geteeld, dan hem bij de uitvoering van de teeltbe perking was toegestaan. Deswege werd hij door den kantonrechter te Haarlem veroordeeld tot f 100 boete. Witlof is n. I. „een warmoezerij-gewas in den zin van het Crisistuinbouwbe- sluit 1936 I" en dat houdt in, dat de teelt ervan aan banden is ge 1 egd. Deze ne pupil," begon hij na eenige inleidende con versatie. „Dat ze weer in veiligheid is, heb ik aan U te danken en ik veronderstel dat U mij meer aangaande haar verleden kan vertellen dan iemand anders. In de eerste plaats is het inderdaad waar, dat Hermann Muller werkelijk Prins Damansky is „Volkomen waar. Hij neemt nu eens den eenen naam aan, dan weer een anderen dat hangt van de soort zaken af waarmee hij op een bepaald oogenblik bezig is. Als hij in anarchistische avonturen verwikkeld is, of nog dubieuser zaken aan de hand heeft, heet hij Müller of heeft hij een anderen doodge- wonen naam. Als hij zijn diensten verleent, zooals hij vaak doet, aan de Russische en geheime politie, is hij Prins Danmansdy, dat zijn werkelijke naam en titelen dan moet hij van anarchisten en dergelijke lui niets hebben Na alles wat hij op zijn kerfstok heeft, voel ik me niet bezwaard door U de waarheid over hem te vertellen. ,Dat Sylvia's moeder de jongste Miss Stans- dale was en dat hij de vreemdeling was met v/ie ze is weggegaan is naar Uw meening ze ker ook niet aan redelijken twijfel onderhe vig vroeg Sir Giles. .Absoluut niet. In de eerste plaats is er de gelijkenis tusschen die Miss Standales en het kind, die de oudste zuster direct opmerkte. Bovendien, hij heeft me naar de Stansdales gestuurd omdat daar misschien een spoor van het juweel te vinden was „Hebt U er een idee van of Sylvia's moeder zijn wettige vrouw is geweest „Dat lijkt me wel heel waarschijnlijk hij zou haar anders toch nooit zoo iets kostbaars hebben gegeven als het sieraad dat Sylvia het „wonder-juweel" noemt." Kunt U zich voorstellen, dat deze.boos doener.deze duivel.... er dan niet voor zijn zou teruggedeinsd, zijn eigen kind te vermoorden Naar wat ik uit de woorden van Sylvia's moeder op haar sterfbed begrepen tuinder nu mocht slechts 22 are „war moezerijgewassen" verbouwen, doch hij had alleen al 171 are witlof, dus ongeveer acht maal zoo veel, ver bouwd De tuinder ging echter in hooger be roep en assumeerde zich den rechts kundigen bijstand van de in „crisis zaken" gespecialiseerde mrs. Goud smit en Roeffen. die zich na hun ver trek van het Landbouw-crisisbureau (waar zij zich terecht niet langer kon den vereenigen met de daar heer- schende toestanden en daai'door den stoot gaven tot het rapport-Schepels en de daarop gevolgde schoonmaak) te Hoofddorp hebben gevestigd. Mr. Goudsmit nu pleitte, dat het on juist was, dat de verdachte witlof of witiofwortel heeft geteeld. Hij had namelijk' 171 are cichorei geteeld, het welk echter geen warmoezerij-ge was is, aangezien het niet valt onder de definitie vermeld in artikel 1 sub 2 van het Crisistuinbouwbesluit 1936 I. Integendeel, het is een akkerbouwpro duct, zooals blijkt uit het feit, dat de desbetreffende wettelijke bepalin gen nopens cichorie zijn te vinden on der die, betreffende akkerbouwpro ducten. Wat is nu het verschil tusschen cicho rei en witlof Witlof is cichorei nadat dit is gebroeid in kuilen in den grond. Daardoor neemt het gewicht zoodanig af, dat witlofwortelen op het water drijven, terwijl chicoreiwortèlen zin ken. Hoe kan men nu constateeren, of men met „cichorei" of met „witlof" (botanisch beide Cichorum Intybus) heeft te doen Wel, zoolang de cicho rei niet ingekuild is, kan het geen witlof zijn geworden en kan men dus ook onmogelijk zeggen, 'dat het voor witlof is geteeld, want tot het tijdstip van inkuilen kan en wordt de wellicht oorspronkelijk gegeven bestemming, o.a. in verband met markttechnische factoren van de, beide producten, dik wijls gewijzigd. Toen nu de controleur op of om streeks 11 Sept. de vermeende overtre ding constateerde, lag de cichorei on- ingekuild op het land. Derhalve is niet geconstateerd kunnen worden, dat verdachte witlof of witlofwortel heeft geteeld. I-Iij had cichorei geteeld en dat stond hem volkomen vrij. De Rechtbank heeft dezen tuinder dan ook vrijgesproken KIND OMGEKOMEN BIJ HEIDEBRAND. Jongetje stond naar het vuur te kijken. Vrijdagavond ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak een heidebrand onder Fochteloo (Fr.) Een aantal kinderen ging kij ken onder wie ook de tien-jarige Pieter Mul der. Hij bleef eenigen tijd in de nabijheid van de brandende heide staan en was blijkbaar niet bedacht op de snelheid waarmede het vuur zich voortplantte. Voordat het kind er erg in had stond het midden in de vlammen. Het trachtte nog te vluchten, doch de klee- heb, kan ze behalve met den man met wien ze is weggegaan, nooit met een anderen man meer in betrekking hebben gestaan. Dat Sylvia haar kind is, is zeker ,Maar dan is het ook zeker dat het z ij n kind is „Het staat voor mij vast dat het zijn kind is. Misschien heeft hij zich zelf wijs gemaakt dat het ook wel niet zoo kon zijn. Maar ook al zou hij 't zeker hebben geweten dat 't wèl zoo was als het er op aankomt om te berei- ken wat hij zich voorgenomen, staat hij voor niets. Aan zijn voordeel of aan zijn wraak zou hij ook willens en wetens zijn eigen kind opofferen Wat voor een duivel hij is, hebt U zelf in Aix beter kunnen zien dan iemand anders. Wat hij toen gedaan heeft zou tegen over een wild-vreemde al een misdaad ge weest zijn. Maar omdat hij er zijn voordeel in zag reed hij kalm weg terwijl er iemand te sterven lag diezoo goed als zeker zijn wettige vrouw was ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Hermann's Wraak. Het was een warme Septemberdag. Hugh Berners wandelde naar huis over een van de weinige weilanden die nog niet door de zich steeds uitbreidende voorstal waren opgeslokt. Hij keek naar den gouden herfsthemel in het Westen en verdiepte zich in het jonge geluk, dat hem thuis wachtte in zijn woning die kort geleden nog een kille ongezellige jongge zellen woning was geweest. Het was juist een week geleden dat Rosa en hij van hun huwe lijksreis waren teruggekomen en de metamor fose die zijn huis ondergaan had scheen hem geweldig toe. Zelfs in zijn wachtkamer, die vroeger echt somber was geweest, was nu 'n sfeer van huiselijkheid gekomen en Rosa's zitkamer scheen haar jongen echtgenoot, de lieflijkste en bekoorlijkste plek op de wereld. Terwijl hij even bij het hek stilstond, be IggpB® EPY?" - ren stonden reeds in brand en er was geen tijd meer om zich in veiligheid te brengen. De heer H. van der Meer zag het gevaar, waarin het kind verkeerde en snelde door de vlammenzee. Het mocht hem gelukken den jongen uit het vuur te halen, waarbij hij zich vrij ernstig verwondde. Het kind was geheel met brandwonden overdekt. Per auto is de jongen naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij Zaterdag ochtend is overleden. De heidebrand, die van geringen omvang bleef, is spoedig gebluscht. Het Prinselijk Paar naar Parijs. II. K. IT. Prinses Juliana en Z.K.II. Prins Bernhard der Nederlanden heb ben Zondag Monte Carlo verlaten om zich naar Parijs te begeven. Gisteren is het Prinselijk Paar in de. Fransclie hoofdstad aangekomen. De Rotterdamsche Graanmarkt. F e rm ij n- no tje eri n gc r1 w eer sterk opgeloopen. Na de inzinking der laatste dagen, die volgden op de hausse van den eer sten' dag na Paschen, is de Rotter damsche termijnmarkt voor granen wederom sterk opgeloopen. Voor mais bedroeg de stijging 'meer dan vier gul den voor den Juli- en Xovemberter- mijn, voor tarwe 0.20 a 0 30 voor de meeste termijnen. Aanbiedingen van La Plata-tarwe uit de eerste hand werden met f 0.30 a f 0.35 verhoogd. dacht hij hoe zij daar op hem zou zitten wachten hij vond 't heerlijk zich er in te verplaatsen hoe vroolijk ze zou opspringen om hem te begroeten, hoe verheugd haar oogen zouden stralen en een blos van blijd schap op haar gezicht zou komen. Hij wilde niet te snel op het huis toeloopen, maar lang zaam wandelend zijn gulden droom nog een poosje vasthouden vóór de heerlijke werkelijk heid kwam en hij haar in zijn armen zou ne men en kussen. De stralende hemel was een afspiegeling van het stralend geluk in zijn hart diep ge noot hij van de warme, maar toch klare lucht van den Septembermiddag. Was zijn vrouw niet de liefste op aarde vroeg hij zichzelf af terwijl hij het hek opende en langzaam over het grasveld liep dat vlak voor zijn huis lag was hij niet de gelukkigste man op aarde was het slot van zijn overpeinzingen terwijl hij het tuinhekje opende en het pad opliep. Toen hij de deur inging floot hij de eerste to nen van een liedje als signaal dat hij thuis gekomen was, en luisterde naar haar stem en voetstappen. Ineens kwam hem 't huis akelig stil voor en toen hij een keukenmeisje een vroolijk liedje hoorde zingen had hij grooten lust haar het zwijgen op te leggen. Dat vroo- lijke liedje was zoo'n contrast met de diepe stilte die overigens in huis hing Toen hij zijn wachtkamer binnentrad viel er een scha duw over zijn gelukkige stemming. „Zij is zeker uitgegaan," dacht hij. „Ja, ze hoeft ook niet altijd thuis te zijn als ik van mijn visites terug kom. Wij zullen er langza merhand aan moeten wennen dat het met de romantiek van de wittebroodsweken ge daan is en ons leven het gewone leven van alle getrouwde menschen wordt. Dat ze tot nog toe huis was als ik terugkwam, beteekent nog niet dat ze altijd thuis zal zijn." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1