]8e JAARGANG ZATERDAG 10 APRIL 1937 No. 4o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VDOR WIERINOEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. ZIJN KLEINE MEISJE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Spreekuren IEDEREN DINSDAG H.-HOEF CAFE KOK 10—4 UUR. SPREEKUREN DEN HELDER Loodsgr. 40, iederen MAANDAG en DONDERDAG 9l/i3Ve uur. Lage, vaste tarieven. BUITENLANDSCH NIEUWS. Polen tracht prijsstijgingen tegen te gaan. Verlaging van invoerrechten, en verhooging van contingen ten. De ministerraad van Polen heeft zich in de zitting van W'oensdag he- zig gehouden met de groote prijsstij gingen van den laatsten tijd, die een gunstige economische ontwikkeling van Polen bedreigen. In het algemeen belang werd besloten een overdreven hausse tegen te gaan en te dien einde werden de volgende maatregelen geno men Opschorting van den uitvoer van broodgraan, machtiging tot supple mentairen invoer van veevoeder, ver hooging van de contingenten voor be paalde koloniale producten, verlaging van invoerrechten, en de instelling van een bijzondere commissie tot con trole van de prijzen. Deze commissie zal wijzigingen kun nen brengen in de deviezen- en invoer contingenten, in de douane- en in de spoorwegtarieven. Reeds werd het invoerrecht voor zink en lood alge- schaft. Kerk en staat in het Derde Rijk. Predikanten als openbare vij anden behandeld. De Evangelische predikant Niemöl- ler, aldus meldt Iiavas uit Berlijn, is Woensdagavond in de kerk te Berlijn- Dahlem, voorgegaan in een bijzonde ren dienst, waarin hij protesteerde te gen de politiek van den nationaal-so- cialistischen staat op godsdienstig ge bied. Ds. Niemöller noemde de namen van tien predikanten en leeken, wien het spreken is verboden, van dertien men- schen, die uit hun parochie verdreven zijn, van een vrouw, die in een concen tratiekamp is opgesloten en van een advocaat te Breslau, die in hechtenis is genomen. „Dit aantal", aldus vervolgde hij, is misschien niet zoo groot. Maar erger is het, dat onze predikanten en onze geloovigen door clen staat als openbare vijanden worden beschouwd en behan deld. Christus zelf wordt als openba ren vijand beschouwd-. De .vervolgingen van christenen en van Christus wordt bedreven in naam van een wet, welke „wet tot bescher- ming van volk en staat" heet. Het is een leugen, indien men beweert, dat 'de leden der Evangelische kerk zich hebben schuldig gemaakt aan welke overtreding of welk misdrijf ook. Men heeft hun vrijheid van godsdienst be loofd." Aan het einde van den dienst werd geld ingezameld voor de gezinnen van de „beproefde predikanten en geloo vigen." Het goud van de Rijksbank te Zweden Wordt naar veiliger plaatsen overgebracht. De Zweedsche Rijksbank met haai' goudvoorraad van ongeveer een milli- ard kronen kan, gezien de strategische positie van Stockholm, een gemakke lijk doelwit worden voor vijandelijke bommenwerpers. Het wordt thans in 'n kelder op Ilelgeansholm in de Zweed sche hoofdstad bewaard maar er zijn volgens Svneska Dagbladet" thans maatregelen genomen om het over eenige tijd of eerder bij het minste tee ken van complicaties op buiten- landsch-politiek gebied te kunnen over brengen naar veiliger bewaarplaatsen. Op verschillende, streng geheim gehou den plaatsen in het land worden bom vrije gewelven gemaakt, waarover het geld van de Rijksbank zal worden verdeeld. Prijsstijging van tarwe in Engeland. Maatregelen der regeering daartegen geëischt. Een lid van het Lagerhuis heeft aan den desbetreffenden minister vra gen gesteld omtrent de jongste stijging van de tarweprijzen en de maatrege len, die deze daartegen denkt te ne men, omdat de buitengewoon hooge graanprijzen de ongerustheid van het publiek hebben gewekt. De tarwemarkt is ook gedurende het verdere verloop zeer vast gebleven. Wanneer er dit jaar geen overvloedige graanoogst is, zullen zich voor de im porteurs wellicht moeilijkheden voor doen bij het vormen van voorraden. Sedert het einde van het vorige jaar heeft een nieuwe factor de graan markten be-invloed, namelijk de oor log in Spanje. Italië, Duitschland en Spanje koopen thans belangrijke par tijen om reserves te vormen. Omtrent de aanwezige voorraden in Engeland doen tegenstrijdige berich ten de ronde. Sommigen beweren, dat deze slechts voor ongeveer 17 dagen toereikend zijn, anderen daarentegen gelooven, dat zij beantwoorden aan het verbruik van eenige weken. Algemeen gelooft men echter, dat de Engelsche voorraden kleiner zijn dan normaal en dit is een nieuwe fac tor van ongerustheid, omdat men meent, dat een land, dat zich bewa pent, ook er voor moet zorgen vol doende levensmiddelen in reserve Ie hebben. Men verwacht, dat de graanprijs vrij hoog zal blijven tot de nieuwe graan oogst van Noord-Amerika baar zal zijn. beschik- BINNENLANDSCH NIEUWS. Joop van Nellen speelt niet meer. Toenemende voetbalverruwing leidde tot besluit. Naar men meldt, heeft Joop van Nel len, de bekende D.II.C.-er en in meer dan 25 wedstrijden linksbuiten van het Nederlandsch elftal, thans defini tief besloten het volgende seizoen niet meer uit te komen. Een van de voor naamste redenen, die tot dit besluit hebben geleid, is de toenemende ver ruwing van het spel, waardoor voet bal niet meer als ontspanning kan worden beoefend. Belangrijke opdracht. Aan Amsterdamsche Ballast- maatschappij. Naar men meldt, is aan de N.V. Am sterdamsche Ballast Maatschappij we der een belangrijk werk toevertrouwd. Het betreft hier namelijk den aanleg van de aardebaan van een gedeelte van den weg no. 12 ('s-Gravenhage- Utrecht-Driebergen) onder de gemeente Harmeien en Veldhuizen met bijkomen de werken, een en ander voor reke ning van den Rijkswaterstaat voor een aanneemsom van f 1.225.000. PROVINCIAAL NIEUWS. FEUILLETON. ROMAN NAAR HET ENQELSCH. 37. En weer zei hij in zichzelf „de ironie van liet noodlot." Het scheen alsof de Goddelijke gerechtigheid verricht had, wat de mensche- lijke gerechtigheid niet had kunnen bereiken. De pogingen om den man, die Sylvia ontvoerd had, te achterhalen, waren vruchteloos ge weest. Müller alias Prins Damansky alias, wie-weet-hoeveel - namen - nog - meer, scheen van den aardbodem verdwenen. Af en toe doken geruchten op, dat hij hier of daar gezien was, in Parijs, in Monte Carlo, in Ro me, maar bevestigd waren deze geruchten nooit. Mrs. Cardew ontving nu en dan brie ven van Grace, maar ze gaf nooit een adres op en de plaatsen, waar de brieven gepost waren, bleken bij nader onderzoek nooit de ware verblijfplaatsen van het echtpaar te zijn of geweest te zijn. Handlangers genoeg 1 En nu was de man doodelljk gewond, ja, hoogstwaarschijnlijk al dood en Grace was zoo goed als zeker weduwe. Maar tot Giles' eigen verbazing wekte deze laatste overwe ging geen heviger ontroering bij hem op dan het geval zou zijn geweest als hij vernomen had, dat een onverschillige kennis weduwe was geworden Grace had zijn liefde gedood, volkomen en voorgoed uitgeroeid, op den dag, dat ze hem zijn geloof in haar deed verliezen. „Arme stakkerd", in deze kleurlooze woor den belichaamde hij al zijn gevoelens van medelijden, „arme stakkerd Zooveel woorden van medelijden kwamen nog niet eens op de lippen van Hugh Berners, toen hij, eenige dagen eerder op een afstand van duizenden kilometers van de plaats waar Giles deze verzuchting slaakte, hetzelfde be richt las en het aan zijn vrouw meedeelde. „O Hugh, als zij zooveel van Hermann houdt, als ik van jou, dan heb ik vreeselijk medelijden met haar. Ze heeft Sir Giles op een allergemeenste manier behandeld, maar van Hermann hield ze daar ben ik zeker van. Ilc heb echt medelijden met haar. O, God, Hugh denk je toch; eens in, om je eigen man te zien verongelukken Hugh dacht aan de oogenblikken waarop hij Rosa bewusteloos in den tuin gevonden had, gewond door een werktuig van Hermann en dat ze er het leven had afgebracht was heusch niet aan hem te danken en na een oogenblik zwijgen zei hij grimmig „Ik wil niet zeggen dat ze krijgt wat haar toe komt, maar als ik bedenk hoe Sir Giles er uit zag toen hij bij jou was een paar dagen na dat ze met Hermann was weggegaan, kan ik toch niet zeggen dat ik een groote sympathie voor haar voel. „En je zult zeker niet van me verlangen" voegde hij er met een glimlach aan toe „dat ik buitengewoon hartelijk denk ever den man, die jou kalm wou laten ver moorden „Nu ik zelf zoo erg gelukkig ben, ben ik geneigd iedereen te vergeven", zei ze, haar hand leggend in die van haar man, die over de armstoel waarin zij zat gebogen stond, en ik wil ook niet vergeten dat, toen ik klein was, hij altijd lief voor me is geweesten mijn moeder hield van hem." „Dan beantwoordde hij haar liefde niet op een manier, die ik sympathiek kan vinden. Hij gebruikte jou als zijn werktuig, hij zou je tenslotte heelemaal in het moeras hebben getrokken en den eersten keer dat je je tegen zijn wenschen durfde verzetten, was hij di rect klaar om je uit den weg te ruimen. Neen hoor, ik voel geen steek voor hem." „Maar toch moet je me naar hem toe laten gaan," antwoordde Rosa. Ze ging rechtop in haar stoel zitten en keek haar man in het verbaasde gezicht. „Neen, wacht nu één oo- VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Bestuursverkiezing Vakschool Meisjes. Op de Algexneene vergadering van de Vereeniging „Vakschool voor Meisjes voor Den Helder en Omstreken", gehouden op 7 April 1.1. werd het aftredend bestuurslid, de heer S. Col tof, bij acclamatie herkozen, terwijl als nieuwe be stuursleden met algemeene stemmen de dames B A. Ketner-de Jongh en S. J. Ritmeester- Van der Feen werden gekozen. Jaarverslag over 1936. Aan het verslag over 1936 van de Vakschool voor Meisjes te Den Helder ontleenen wij het volgende Bestuur. Mevrouw M. de Boer-Jongkees, die sedert de oprichting van de school deel van het Bestuur uitmaakte en vanaf 1921 de functie van Voorzitster vervulde, kwam in December 1936 door een noodlottig auto-on geval om het leven. Op de dag der teraardebe stelling was de school ten teeken van rouw gesloten. Na het overlijden van Mevrouw de Boer nam de Vice-Voorzitster, Mevrouw M. P. Bok- Juchter, tijdelijk de taak van Voorzitster waar. In de ontstane vacature werd nog niet voorzien, zoodat het Bestuur thans bestaat uit Mevr. M. P. Bok-Juchter, Vice-Voorzit ster den Hr. J. Jager, Secretaris A. M. Kloos, Penningmeester en de heeren W. Bie renbroodspot en S. Coltof, terwijl de Heer W. de Boer, Wethouder van Onderwijs, hierin als gedelageerde van het Gemeentebestuur zitting genblik voor je wat zegt, lieve jongen. Je weet wel dat ik nooit iets doe tegen je wil1 of wat jij onplezierig vind, nooit. Maar ik voel ik kan je gewoon niet zeggen hoe sterk ik het voel dat ik naar Hermann toe moet gaan voor hij sterft. In ieder geval, dat ik moet probeeren om hem nog levend aan te treffen. En als mijn voorgevoel mij niet be driegt, is hij nog niet dood. Hij was de broer van mijn moeder, al was het dan maar een balf-broer, maar ze hield zoo vreeselijk veel van hem en tenslotte.... ik kan je het niet uitleggen wat me bezielt, ik weet het zelf niet precies, maar ik heb een ondefinieerbaar gevoel dat ik moet gaan, een gevoel alsof het me bevolen wordt, zelfs al zou ik zelf niet willen. Toe, verzet je er niet tegen." „Ik zal je zeker niet weerhouden als je meent verplicht te zijn er heen te gaan, maar ik wil je eerlijk zeggen dat ik je gevoel in dit geval niet heelemaal begrijp." „Ik begrijp het zelf niet heelemaal, dat heb ik al gezegd. Maar er is een stem in me die zegt dat ik moet probeeren Hermann nog te spreken voor hij sterft. Het is alsof ik geroe pen word." Hugh Berners was een veel te verstandig man om onder deze omstandigheden zich te gen den wensch van zijn vrouw te verzetten. Hij verzocht 'n collega een paar dagen zijn practijk waar te nemen en vergezelde Rosa naar de kleine stad tusschen de bebloemde weilanden en de blauwe bergen in het zonni ge land van Savoye. Het viel hun niet moei lijk terstond te hooren waar Hermann was, het ongeluk had Prins Damansky tot het middelpunt van de belangstelling in 't plaats je gemaakt en Hugh en Rosa, reden direct van het station naar zijn hotel. Rosa stuurde een briefje naar de apparte menten van Hermann en binnen een paar minuten kwam de hotel jongen terug met de boodschap dat Madame la Princesse de Engel- had. Leerlingen. Het aantal leerlingen bedroeg over 1936 2-jarige cursus 1 Jan. 146, 1 Sept. 140, 1 Oct. 140, 31 Dec. 133. Opleiding Huisnaaister 1 Jan. 22, 1 Sept. 28. 1 Oct. 38, 31 Dec. 27. 2e jaar opleiding Huisnaaister, Opleiding Costuumnaaister 1 Jan. 17, 1 Sept. 19, 1 Oct. 19, 31 Dec. 15. Opleiding Hulp in de Huishouding 1 Jan. 32, 1 Sept. 31, 1 Oct. 31, 31 Dec. 31. Cursussen 1 Jan. 89, 1 Sept. 1 Oct. 81, 31 Dec. 79. Hiervan waren 15 van Texel, 3 van Wierin gen, 8 van Anna Paulowna en 2 van Wierin- germeer Op 1 Januari en 1 September werd respec tievelijk van 22 en 14 leerlingen geen school geld geheven, van 16 en 49 het minimum be drag van f 3.— per jaar. Het maximum school geld bedroeg 1 Januari f 217,10, 1 September f 173.30. Het getuigschrift van de 2-jarige pri maire opleiding werd aan 47 leerlingen uit gereikt. Het diploma voor Huisnaaister, Costuum naaister en Hulp in de Huishouding verkre gen resp. 12, 3 en 14 leerlingen. Bevorderd werden van het le naar het 2e leerjaar van de primaire opleiding, Opleiding Huisnaaister en Opleiding Hulp in de Huis houding, resp. 70, 15 en 12 leerlingen. In de primaire opleiding werden 7 leerlingen niet bevorderd. Hoewel September 1.1. bij de toelating tot het primaire onderwijs de verhooging van de leeftijdsgrens wel van invloed was, konden toch, evenals in de laatste jaren, drie eerste klassen worden gevormd. Overzicht van het leerlingen-aantal sedert c-e oprichting der school, 1 November 1916 Dagschool Avondschool. 1 November 1916 36 1 Mei 1917 47 1 November 1917 57 1 Mei 1918 66 1 November 1918 80 20 1 Mei 1919 86 43 1 November 1919 71 100 1 Mei 1920 80 124 1 November 1920 94 138 1 Mei 1921 106 114 1 November 1921 112 121 1 Mei 1922 129 120 1 November 1922 134 126 1 September 1923 167 137 1 September 1924 171 149 1 September 1925 141 75 1 1926 154 95 1 1927 171 85 1 1928 189 93 1 1929 168 62 1 1930 187 64 1 1931 188 108 1 1932 213 1 Oct. 161 1 1933 223 1 Oct. 175 1 1934 207 1 Oct. 140 1 1935 229 1 Oct. 97 1 1936 213 1 Oct. 73 uit het bovenstaande overzicht blijkt, dat de school zich in haar 20-jarig bestaan heeft ontwikkeld van een bescheiden begin met 36 leerlingen, tot een bloeiende inrichting, die in de laatste jaren steeds door meer dan 200 STERKER KUIKENS, IDEALE LEGSTERS BERTELS' opfok voeder c.o. volledig voeder voor kippen-, kal koenen- en eendenkuikens van 2-30 dagen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend: BERTELS' „kunstkorrel" Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeeli- ger en betere voeding! Betere be vruchting; lagere productiekosten van het ei. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Bertels' Oplokvoeder C.O. f. 1.05 1.80 7.45 Berleis' Kunstkorrel 8 (vastzittende kippen) f.0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloapende kippen)f. 5.20 0LIEF 1 AFD KUNSTKORREL sche dame direct wenschte te ontvangen. Rosa had Grace sinds het vorige voorjaar natuur lijk niet meer gezien en toen zij 't bleeke ver wrongen gezicht zag de vrouw die haar in de zitkamer opwachtte, viel het haar bijna moei lijk zich te realiseeren, dat dit de schitterende Grace Cardew was, een van de beauties var de vorige season. Haar trekken waren nog mooi, het gezicht had zijn volmaakten vorm nog behouden, de fijne lijnen van wenkbrau wen, neus en mond waren niet uitgewischt, maar de glans van haar prachtige, blauwe oogen en de lieflijke trek om haar mond wa ren verdoft door een uitdrukking van onuit sprekelijk verdriet. „Je bent zijn nichtje", zei ze, Rosa met haar vermoeide, glanslooze oogen aankijkend, „hij is bij bewustzijn en hij wil je nog zien. hij kan niet lang meer leven." Ze sprak in korte, afgebroken zinnen, haar stem klonk mat en emotie-loos. „Is hij zoo vreeselijk gewond vroeg Rosa en een groot medelijden met de andere vrouw vervulde haar. „Er is niets meer aan te doen. We wach ten. op het einde" was het antwoord. „God, ik heb zoo veel met je te doen" riep Rosa uit terwijl ze in een impuls van einde loos medelijden haar armen om Grace sloeg. „Hou je zoo vreeselijk veel van hem „Zoo ontzettend veel" was het toonlooze en bijna onhoorbare antwoord. „Ik heb van te voren nooit echt van iemand gehouden. Ik wist niet wat liefde was voor ik hem kende. Hij heeft het me geleerd. Het is 'n hemel en de hel allebei." „Voor mij is het alleen maar de hemel" zei Rosa zacht. „De hemel Ja, als je je man bij je mag houden en gelukkig bent. De hel als je hem moet afstaan, zooals ik." Het toonlooze in haar stem was onder het spreken geweken, de starre trekken hadden zich verzachthaar lippen trilden. geregelde dag-leerlingen wordt bezocht. Nog kan worden geconstateerd, dat de klassen, die aansluiten bij het twee-jarige primaire onder wijs, n.1. die voor de opleiding Hulp in de Huishouding, Huisnaaister en Costuumnaai ster, over het algemeen goed bezet waren. Dat vooral van het volledige en grondige onderwijs van de dagschool het leerlingen aantal steeds grooter is geworden, is een ver blijdend feit. Het dalen van het leerlingen aantal van de cursussen met beperkt leerplan is een verschijnsel, dat op vele nijverheids scholen valt waar te nemen en werd ook in de statistiek van het Nijverheidsonderwijs geconstateerd. Het verloop en het verzuim op deze cursussen is over het algemeen groot. Het komt veelvuldig voor, dat meer dan 20% der ingeschrevenen niet opkomt, terwijl na eenige maanden van de deelneemsters nog eens 20% de cursus heeft verlaten. Tentoonstelling-. De tentoonstelling van het v/erk der leerlingen, op 2 en 3 September ge houden, werd door 1650 personen bezocht. De Inspectie van het Nijverheidsonderwijs voor Meisjes, Mej. Beumer en Burgemeester, Secretaris en Wethouder van Onderwijs der Gemeente Den Helder, gaven door een bezoek blijk van hun belangstelling in de school. Excursies. De tentoonstelling „Het costuum onzer voorouders te Den Haag gehouden, werd door de oudste leerlingen bezocht. De tweede klasse van de opleiding voor Hulp in de Huishouding bezichtigde de instal latie van de waterleiding te Huisduinen, een melkinrichting hier ter stede en de fabriek van Boldoot te Amsterdam. Lokalen. Evenals in de voorafgaande jaren werden lokalen afgestaan voor het geven van lessen aan 130 vrouwen van werkloozen. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in het district Den Helder hield vanaf September het spreekuur in de school. „Je moet maar naar hem toegaan," zei ze. haar gevoelsuitbarsting plotseling beheer- schend. „Hij weet dat je hier bent en je moet hem niet laten wachten. En je moet ook niet te lang blijven.... er is zoo weinig tijd meer voor mij De zin werd niet afgemaakt, hij eindigde in een snik, een drogen snik zonder tranen, maar waar meer jammer uitsprak, dan uit een hevige huilbui. Ze had zichzelf echter onmiddellijk weer in bedwang. „Hij moet mij niet zoo opgewonden zien," zei ze, alsof ze zich verontschuldigen moest over haar zelfbeheersching, „de dokter zegt dat we hem zoo rustig mogelijk moeten hou- uen.als het tusschen de razende pijnaan- vallen mogelijk is. Ga maar mee." Ze voerde haar over den corridor, naar een groote slaapkamer waar, in een bed tegen over het venster, haar man lag. Hij lag on- bewegenlijk, zijn gezicht was doodsbleek, maar in zijn sterke, donkere oogen was het volle leven nog en toen lichtten zij op en er zweef de een glimlachje over zijn gezicht. „Mijn.... mooie bleekekoningin" fluis terde hij, zijn oogen fel op Grace gericht. Jij en ikbetalen het gelagEn is Rosa gekomen Om je te verheugen over mijn val „O, neen, neen,.,." stamelde zij en knielde neer bij het bed en legde haar hand op de zijne, die onbeweeglijk op de deken lag. „Ik ben gekomenik "had zoo'n medelijden.. ik moest komen.het was alsof ik geroepen v/erd (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant, De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1