<4 28e JAARGANG ZATERDAG 8 MEI 1937 No. bi NIEUWE- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU; Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. Ertsaanvoer voor Hoogovens. Hoewel weinig aanvoer uit Spanje, toch nog meer dan het vorig jaar. Hoewel de erts-aanvoer uit Spanje voor de hoogovens, door de troebelen aldaar in den laatsten tijd zeer geving is, bedraagt de totaal-aanvoer van deze grondstof voor dit bedrijf in de afgeloopen vier maanden van dit jaar toch nog ruim 17.000 ton meer dan in dit tijdvak van 1936. Hieruit blijkt, dat het hoogovenbedrijf zich verzekerd heeft van den noodigen ertsaanvoer uit andere landen. Inlandsche tarwe laatste weken 60 cents gedaald. De noteeringen van inheemsche ti we worden thans aangepast aan de flauwe stemming op buitenlandsche markten. Na de verlaging der heffing met f 1 daalde de prijs van f 11.90 tot f 10.90 welke verlaging later door eenige prijsstijging weer ten deele verlo ren ging. In de laatste weken is er even wel voortdurend aan de prijzen geknab beid en kwaliteit B wordt thans voor maaldoeleinden aangeboden tegen f 10.30 EDAM EN VOLENDAM VERLAGEN HAVENRECHTEN. Edam en Volendam hebben voor het ko> mende seizoen de havengelden aanzienlijk verlaagd. Was vroeger bij binnenkomst van beide havens op één dag een minimum van tweemaal een gulden verschuldigd, voortaan zal bij een bezoek van beide havens op één dag slechts eenmaal behoeven te worden be taald en wel een bedrag van 6 ct. per ton zonder het minimum van een gulden het z.g. koppengeld behoeft ook slechts eenmaal te worden betaald. FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. Doch Passepoil had op de kermissen te Villedieu menigmaal den prijs in het hard- loopen behaald, zoodat hij met weinige sprom gen bij den armen Berrichon was. Deze verdedigde zich dapper. Hij bracht Saldagne een schram met zijn dolk toe, beet Carrigue en gaf Staupitz geweldige schoppen tegen de schenen. Doch het was een ongelijke strijd. Berrichon was op den grond geworpen en voelde de grove handen der bandieten reeds aan zijn keel, toen het plotseling was, alsof de bliksem onder zijne vervolgers sloeg. Een enkel man was het, die in een oogen- blik en als met één slag drie aanranders ter zijde had geslingerd. De bandieten schaarden zich rondom hem, zoodra zij op de beenen kwamen, doch geen degen vloog uit de sche de, Allen sloegen de oogen neder en hoe boos Cocardasse ook ware, verscheen er zijns on danks een lachje op zijne lippen. „De kleine Parijzenaar riep Passepoil uit, die van schrik beefde. De manschappen van Carrigue sloegen de hand eerbiedig aan hunne vilthoeden en rie pen uit „Kapitein de Lagardère HOOFDSTUK V. De stoot van Nevers. 't Was inderdaad Lagardère, de beroemdste schermmeester. Er stonden daar zestien schermmeesters die den degen niet uit den schede durfden halen, tegenover een jongeman van achttien jaar, die hen met op de borst gekruiste armen la chend aan zag. Maar het was Lagardère. BETONPAAL MET EXPLOSIE. Te Jutphaas is een proef genomen met een betonpaal, aan den voet voorzien van een gietstalen bus, waarin gietstalen kleppen zijn aangebracht, welke door een overigens ge- vaarlooze explosie worden geopend en, na het doorheien, horizontaal komen te staan, Door die uitslaande kleppen, meenen de con structeurs, de heeren A. Meeuwsen en H. J, Op de Weegh, wordt het draagvermogen van de palen zeer vergroot, daar verder zakken nu is uitgesloten. Ingenieurs van den Rijks> waterstaat woonden het inslaan van den paal bij en hebben strenge belastingproeven geno men. NOG EEN SCHOOLSTAKING. Zaanciam's voorbeeld werkt aanstekelijk. Eerst thans wordt bekend, dat zich niet alleen op het lyceum te Zaandam, doch ook op liet O.L. Vrouwe Lyceum te Breda op den verjaardag van Prin ses Juliana incidenten hebben voorge daan. De leerlingen waren namelijk veront waardigd door het feit, dat op 3 April slechts een halve dag vrijaf werd ge geven. Beeds tijdens de eerste lessen was het dan ook in de verschillende klassen uiterlijk onrustig, zoodat flinke porties straf werden uitgedeeld. Tijdens het vrije kwartier schoolden de lyce-isten op de speelplaats samen- en schenen niet van zins de leslokalen weer te betreden. Eerst na lang dralen gelukte het den rector, dra J. G. Gerritsen, de jeugd weer binnen de schoolmuren te krij gen. Weliswaar bleef de vrije middag gehandhaafd, doch deze werd bij wijze van. straf teniet gedaan door het opleg gen van dubbel huiswerk. Voorts werd bepaald, dat tot nader order het vrije kwartier tot een pauze van 5 minuten wordt teruggebracht. MOTORFIETS OP HOL. Jongeman gewond. Een twintigjarige jongeman was Dinsdagavond in een garage in de Phi lips van Almondestraat te Amsterdam bezig, een motorfiets te probeeren. Hij was op het zadel gaan zitten en sloeg den motor aan. Met vrij groote snel heid reed hij plotseling recht vooruit de garage uit en de straat op. De jongeman was weinig bedreven in het besturen van motor, zoodat hij met vrij groote snelheid tegen een huis aan de overzijde botste. Hij werd met het hoofd door de ruiten van de woning geslingerd en is met eenige snijwonden naar het Wilhelmina gast huis vervoerd. Na verbonden te zijn, kon de jongeman naar huis terug- keeren. Prinselijk Paar naar Indië. Bezoek staat vast, nog niet het tijdstip. In een interview met Aneta heeft de oud-Gouverneur-Generaal van Neder- Iandsch-Indië, graaf van Limburg Stirum, die een reis maakt door ge noemd land, verklaard, dat het voor- Cocardasse en Passepoil hadden gelijk ge had en niet alleen niet overdreven, maar zelfs nog niet genoeg van hun lieveling ge zegd. Hij was van eene iets meer dan gemid delde gestalte. Men kon hem geen Hercules noemen, maar hij bezat bevalligheid, gespierd heid en lenigheid. Zijn blond en eenigszins golvend haaromringde een hoog voorhoofd, dat van verstand getuigde. Zijne wenkbrau wen gitzwart, even als de fijne, opgekrulde knevels. Hij droeg de elegante uniform van de chevau-légers des Konings, overdekt met een bevallig om zijne schouders geworpen fluwee- len mantel. Eene roodzijden sjerp met gouden franje duidde den rang aan, dien hij bekleed de. „Schaamt gij u niet een kind te mishande len zeide hij op minachtenden toon. .Kapitein wilde Carrigue beginnen, die, weder op was gekrabbeld. „Zwijg Wie zijn die kerels Cocardasse en Passepoil naderden hem met den hoed in de hand. „Hé zeide hij „mijne twee beschermers Hoe drommel komt gij zoover van de Rue Croix-des-Petits Champs Met de houding van een vorst die zijne vingers te kussen geeft! reikte hij hun de hand, die door Cocardasse en Passepoil met eerbied werd gegrepen. Zij j herinnerden dan ook zeer goed, hoe dikwijls die hand, met goudstukken gevuld, zich voor hen geopend had. De beschermers hadden zich over hun beschermeling niet te beklagen. „Wat kwamt ge hier doen vroeg Lagar- dère aan den knaap. „Gij zijt een goede heer en tegen u zal ik ook niet liegen," antwoordde Berrichon. „Ik kwam een brief brengen." „Aan wie Berrichon aarzelde, sloeg nog een blik op het lage venster en gaf toen ten antwoord Aan u." „Geef op dan." De knaap reikte hem daarop een brief toe en fluisterde hem haastig in het oor, waarbij nemen tot een bezoek van het Prinse lijk Paar aan Indië thans vast staat, echter nog niet het tijdstip,, waarop dit bezoek gebracht zal worden. Nederland-België te Rotterdam. Het nationale voetbal-elftal wint van België met 1-0. Zondagmiddag is in het Feijenoord- Stadion te Rotterdam de Holland-Bel gië-wedstrijd gespeeld en door de on zen gewonnen met 1-0, welk resultaat r eeds met de rust bereikt was. Ondanks deze overwinning is het spel van ons nationaal voetbal-eiftal bepaald tegengevallen. Vele, vele duizenden menschen heb ben zich opgemaakt voor dezen wed strijd het Stadion met z'n 60..000 plaatsen was geheel uitverkocht. Er zijn menschen heengegaan per trein, die kwamen er goed en gemakkelijk die met de tram gingen, hadden even min last. Maar van de duizenden, die per autobus of particuliere wagen ge gaan zijn, hebben er zeer velen zooda nig getobd, dat zij óf veel te laat, óf soms in het geheel niet het Feijenoord Stadion hebben bereikt. Daar was heel veel gemopper diensvoigens. Het verkeer is heelemaal vastgeloo- pen en de politie is niet bij machte ge weest den verkeerschaos op te lossen. Niet haar schuld het kon eenvoudig niet. En de bezwaren; tevoren aange kondigd, hebben zich wel heel duide lijk op dezen Zondag gedemonstreerd. EEN STAKENDE RAAD. Oppositie tegen wegrverbetering te Blaricum. Dinsdagmorgen was de gemeenteraad van Blaricum bijeengeroepen voor de behandeling van het voorstel tot wegverbetering, waar mede een uitgave van f 72.000 was gemoeid. Er waren evenwel slechs drie raadsleden aan wezig, zoodat de vergadering niet kon wor den geopend. Het wel aanwezige nieuwe lid kon nu ook niet worden beëedigd. Bij de stakers was ook wethouder Kuyer, het raadslid prof. Brouwer was door ambts bezigheden verhinderd. De kwestie was, dat groote oppositie tegen het plan tot wegverbetering bestond en men het nemen van een besluit in een onvoltallige vergadering niet aandurfde. EERSTE HOUT UIT RUSLAND De eerste houtlading uit Leningrad is met het stoomschip „Mironach" aangekomen. Het is niet de eerste houtlading van dit seizoen, maar wel de eerste aanvoer uit deze groote houthaven. Eerst nu komt de hout- aanvoer op gang. Kanovaarder verdronken. Liet zich door motorbootje voorttrekken. Dinsdagmiddag is te Medemblik de 21-jarige D. Bart in het IJsselmeer verdronken. Deze liet zich per kano door een motorbootje voorttrekken. Toen hij eensklaps in de kano ging staan, kantelde dit vaartuigje en Bart verdween in de diepte. Hoewel de in zittenden van de motorboot alle pogin gen in hei werk stelden om den dren keling te redden, kwam deze niet meer boven water. Rogge uit Turkije tegen compensatie. Dezer dagen is er uit Turkije weer een partijtje rogge en wat karwijzaad naar Nederland in compensatie ver kocht. Het zijn kleine hoeveelheden rogge eenige honderden en karwijzaad eenige tientallen tonnen. Van de aangekondigde groote zaken, die zouden moeten dienen ter financie ring van door Nederlandsche onderne mingen in Turkije uit te voeren wer ken, is jiu nog niets te bespeuren. Het is thans, nu de voorraden grootendeels geruimd zijn, ook niet het oogenblik voor groote transacties. De rogge, die Turkije aanbood, was van een goed ge wicht en van uitstekende kwaliteit. BU1TENLANDSCH NIEUWS. hij zich zoo hoog mogelijk op de teenen ver hief. „Ik heb nog een anderen brief te bezor gen." „Aan zijne dame." „Loop maar heen, kleine," zeide Lagardère, terwijl hij hem zijne beurs toewierp, „nie mand zal u lastig vallen." De jongen verdween oogenblikkelijk in de kromming der gracht. £oodra de paga uit het gezicht was, deed Lagardère zijn brief open. „Een beetje uit den weg commandeerde hij, toen hij bemerkte, dat de vrijwilligers en prevöts zich wat te dicht bij hem drongen. „Ik lees mijn brieven liefst alleen." Allen weken dadelijk terug en Lagardère, den brief lezende, richtte zijne schreden naar de „Paradijsappel." Na de eerste regels doorloopen te hebben, riep hij „Bravo, dat noem ik een gelukkige boodschap Daar ben ik juist voor gekomen. Op mijne eer, die Nevers is een fiksche kerel!" Neversherhaalden de schermmeesters met verbazing. Henri de Lagardère hernam „Ik moet u zeggen, dat ik verbannen ben ik verlaat Frankrijk „Zijt gij verbannen viel Cocardasse hem in de rede. „Ik zal echter gehoorzamen aan de bevelen van het hof. Ik ga heende wereld is groot en ik zal wel ergens den kost vinden. Maar eer ik de grenzen overtrek, moet ik nog vol doen aan een duel. Alleen op die wijze wil ik Frankrijk vaarwel zeggen." „Vertel ons daar wat meer van, mijnheer de ridder," zeide Cocardasse. „Hoort eens dappere heeren," zeide Lagar dère in plaats van daarop te antwoorden, „hebt gij ooit van den geheimen stoot van monsieur Nevers gehoord „Wij spraken er nog zoo even van," ant woordde Passepoil. Lagardère dacht een oogenblik na en vroeg toen verder „Wat denkt gij lieden, die alleen ervaren Stieren vallen Orient-Express aan. De Simplon-Oriënt-Express is te Istanboel een uur te laat aangekomen, als gevolg van het feit, dat de trein tus schen Adrianopel en Istanboel door kudde stieren was aangevallen. De die ren ontstaken bij het hooren van het lawaai van den aanstormenden trein in woede, en enkelen stelden zich op op de spoorbaan, den kop gebogen. Toen de trein vaart verminderde, storm den vier stieren recht op de locomotief af, terwijl andere de machine van ter zijde aanvielen. Bij dit ongelijke „ge vecht" werden vier stieren gedood en het duurde een uur, voordat de baan weder vrij was. Egypte door springhanenplaag bedreigd. Blijkens een door het ministerie van landbouw uitgegeven communiqué dreigt Egypte door zwermen sprinkha nen te worden aangevallen. Deze zwer men zijn waargenomen nabij Akabs, in den bovenhoek van de golf van Aca- ba, die Egypte scheidt van den Hed- jaz en zij bewegen zich in de richting van Egypte. De Egyptische regeering organiseert met spoed expedities, die naar de bedreigde punten worden ge zonden om 't sprinkhanen-gevaar te be strijden. JAVA'S OUDSTE BEWOONSTER. Mbok Soero is 120 jaar. In Solo woont de oudste Javaansche vrouw, die waarschijnlijk ook de oudste vrouw van den geheelen Indischen archipel moet zijn, want haar leeftijd moet worden gesteld op 120 jaar. Zij heet Mbok Soero en heeft als ongeveer dertienjarig meisje de plechtige installatie meegemaakt van den Soesoehoenan Pakoe Boewono VII in 1830, de huidige vorst is de tiende Pakoe Boewono. Men neemt aan, dat zij 13 jaar moet zijn geweest in het installa tiejaar 1830. Het 120-jarige vrouwtje is voor haar doen zeer kras, daar zij nog steeds om 5 u. 's mor gens opstaat, het erf schoonveegt van pange- ran Hadiwidjojo, voorzitter van den Bale Agoeng, die het oudje reeds lange jaren huis vesting heeft gegeven, om 8 uur naar de pa sar gaat en ondanks haar hoogen ouderdom van niemand afhankelijk is. STERKER KUIKENS, IDEALE LEGSTERS BERTELS' opfokvoeder c.o. volledig voeder voor kippen-, kal koenen- en eendenkuikens van 2-30 dagen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend: BERTELS' „kunstkorrel" Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeeli- ger en betere voeding! Betere be vruchting; lagere productiekosten van het ei. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Bertels' Opfokvoeder C.O. f. 1.05 1.80 7.45 Beriels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f.0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen)f. 5.20 v: BERTELS' ?FOeKfU*nstkorrel A'DAM Mbok Soero heeft vijf generaties overleefd haar 4 kinderen zijn overleden, evenals zes kleinkinderen, 5 achterkleinkinderen en 4 achter-achterkleinkinderen. MARKTBERICHTEN. Ischermmeesters zijt, van de geheime stooten in 't algemeen Het algemeen gevoelen was, dat geheime stooten niets anders dan verzinsels waren om de onkundigen te verschalken en dat el ke stoot op bekende wijze gepareerd kon wor den. „Zoo dacht ik er ook over, voordat ik de eer had tegenover Nevers te staan," zeide Laga- dère. „Ik voelde dat ik er gek van zou worden," Daar moest een eind aan komen. Ik steeg te paard en wachtte Nevers op, toen hij uit de Louvre kwam. Toen hij voorbij ging riep ik hem bij zijn naam. „Wat wilt ge vroeg hij. „Mijnheer de hertog," zeide ik, „ik heb een groot vertrouwen op uwe hoffelijkheid. Ik wilde u verzoeken, mij uw geheimen stoot bij maneschijn te leeren." Hij keek mij strak aan, daar hij waarschijn lijk meende dat ik uit het dolhuis ontsnapt was. „Wie zijt gij vroeg hij dus. „De ridder Henri de Lagardère," gaf ik ten antwoord, „door des Konings gunst, chévau- léger der garde, oud-cornet in het regiment van la Ferté, oud-kapitein in het regiment Navarre telkens afgezet ter zake van on besuisdheid." „Ah zoo hernam hij, van het paard stij-; gende, „zijt gij Lagardère? Dikwijls spreekt rnen over u, en dat begint mij te vervelen." Wij gingen daarop gezamenlijk ter zijde van de kerk Saint-Germain 1'Auxerrois. „Als ge mij niet een te gering edelman acht om u met mij te meten," begon ik. Ik moe hem het recht laten wedervaren,1 dat hij de hoffelijkheid in persoon was. In' plaats van mij te antwoorden, plantte hij mij bijna zijn degen, tusschen de beide wenk brauwen, zoo plotseling en zoo juist, dat ik nog op de de plaats zou liggen, indien ik niet op 't juiste oogenblik wel drie el achteruit gespron gen ware. „Daar hebt gij nu mijn stoot," zeide hij er Marktbericht Jac. Knoop Amsterdam Admiraal de Ruyferweg 196. Tel. 81431 Afgeloopen week waren de zomer en winter malta aardappelen gelijktij dig aan onze markt. De prijzen waren tamelijk hoog, dc winter malta werd vlugger verkocht omreden prijsverschil In de prijzen zit 3 cent heffing plus 12 pCt. invoerrechten. Er zijn nog Hollandsche aardappe len welke tegen de kwaliteit van de Mal ta aardappelen kunnen concurreeren. Daarom blijven de puike Zeeuw Bon ten gevraagd. Aanvoer Bonten Drielin gen is grooter daarom niet zoo'n groo te vraag meer. De verkoop van Bevelan ders gaat slecht, daar er vele klach ten zijn over blauw onder het schillen. Ieder die zijn aardappelen naar Am sterdam wil zenden vrage zonder eeni ge verbinding of kosten alle inlichtin gen bij Makelaar Jac. Knoop. Heden werden de volgende prijzen gemaakt Zeeuw Bonten 230-260 Z. Blauwen 230-1260 Afw. Z. Blauwen en Bonten 210-220 Z. Blauwen en bontenpoters 170-180 Flakk. Eigenheimers 190-200; Z. Blauwen Eigenh. 190-200 Middel- groote Anna Paulowna Eigenheimers 170-018 Flakk. Eigenheimers 190-200; Spuische Eigenheimers 200-210 Beide soorten poters 150-160 N.H. Blauwen 170-190 N.H, Blauwen 170-190 ld. Bonten 170-200 Poters uit N.H. 140- 150 Haarlemmermeer en Ypolder Be- velanders 150-180 Friesche Roodstar bij. Ik bedankte hem hartelijk want dat was wel het minste, wat ik doen kon. „Als het niet te veel van uwe goedheid ge vergd is, zou ik nog wel een enkel lesje willen hebben," zeide ik. „Geheel tot uw dienst.,' Wel verduiveld, deze maal gaf hij mij een prik in het voorhoofd. Ik was geraakt, ik Lagardère De schermmeesters wisselden veel beteeke- nende blikkende stoot van Nevers begon inderdaad iets verschrikkelijks te worden. .Kondt ge niet achter het geheim komen vroeg Cocardasse bedeesd. „Ik zag den stoot wel," antwoordde Lagar dère, „maar ik doorzag niet, hoe ik pareeren moest, want die man is zoo vlug als de wind." „En hoe liep het avontuur af „Kan de wacht ooit fatsoenlijke lui met rust laten De wacht kwam aan. Wij schel den als goede vrienden, onder belofte van elkander te zullen weerzien." „Maar," riep Cocardasse uit, „hij houdt ons met dien stoot altijd in zijne macht." „Wel neen," zeide Lagardère. „Kent gij dan het geheim „Ik heb de zaak in de stilte der binnenka mer bestudeerd." „En 't Is kinderwerk." De prevöts haalden ruimer adem. „Mijnheer de ridder," zeide Cocardasse op staande, „als gij u met eenig welgevallen de geringe lessen herinnert, die ik u met zooveel genoegen gegeven heb, zult gij zeker mijn nederig verzoek niet afwijzen, dat gij mij den stoot van Nevers leert." „Dat is billijk, oude Cocardasse," hernam Lagardère „het betreft uw vak." Zij gingen in de positie staan, terwijl de vrijwilligers en de prevöts zich in een kring rondom hen schaarden vooral de laatsten keken met arendsoogen toe. (Wordt vervolgd./

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1