TWEEDE BLAD. ZATERDAG 8 MEI 1937 No. M IMM NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Av- WIERINGER COURANT BINNENLANDSCH NIEUWS. Zwaar onweer in het Zuiden. Dinsdagmiddag tusschcn drie en vijf uur heeft boven Zuid-Limburg een zwaar onweer gewoed, dat gepaaid ging met hagelslag, de groote seliade heeft aangericht aan de gewassen en aan de fruitboomen. DOOR STROOM GEDOOD. WoensJigmorgen tegen acht uur is in de werkplaats van Staatsmijn „Emma" te Heerlen de boordèr S. Veld man met den electrischen stroom aanraking gekomen en onmiddellijk gedood. Veldman was gehuwd en va der van vijf kinderen. Hij woonde te Brunssum. Twee kinderen verdronken te Woerden Op verschillende punten zijn Woens dagmiddag in de gemeente Woerden omstreeks vijf uur twee kinderen ver dronken. Het 2-jarig zoontje van de familie Stevens geraakte nabij de 2e Ilontborststraat in een sloot. Een 2-ja- rig meisje van den boerenknecht Jan sen kwam dichtbij den spoorweg van Kattebroek in het water terecht. De lijkjes van de kinderen zijn later door de ouders opgehaald. KIND ONDER DEN TREIN. Woensdagavond is op den onbe- waakten overweg bij Beesd (Gld.) een jongetje van twee en een half jaar zoontje van den nabij den spoorweg wonende spoorbeambte Dókman, on der een trein geraakt. Het knaapje was op slag dood. SPAANSCHE KINDEREN NAAR NEDERLAND Regeering niet ongenegen om welgefundeerde plannen onder oogen te zien. DE GEVLUCHTE RECHTSCHE Op vragen van den heer Wijnkoop, in ver band met de aanwezigheid in Nederland van een aantal Spaansche, nationalistisch gezinde, vluchtelingen en betreffende het verschaffen van een onderkomen aan Spaan sche kinderen hier te lande, hebben de minis ters De Graeff en Van Schalk geantwoord Het is niet juist, dat in het algemeen zou zijn besloten aan Spaansche kinderen hier te lande onderkomen te weigeren. Wél heeft de regeering zich, mede in het belang van be doelde kinderen, op het standpunt gesteld, dat allereerst is vereischt een organisatie, die de noodige waarborgen geeft, dat zij aan de groote moeilijkheden, die in velerlei opzicht te verwachten zijn, het hoofd zal kunnen bie den. Het asyl, dat aan Ci in de Nederlandsche legatie te Madrid gevluchte personen, die onder de dreiging van onmiddellijk levens gevaar beschermi1 i der Nederlandsche ver tegenwoordigen in Spanje hadden ingeroe- LhiuiS o Nederland wordt verpleegd, is geheel verschillend van een eventueel aaii Spaansche kinderen door particulieren uit louter humanitaire overwegingen in een ver van Spanje gelegen land te verschaffen on derkomen. De voorwaarde, waarop ten aanzien van de geasyleerden van militairen leeftijd het ver trek naar Nederland door de Spaansche re geering is toegestaan, is, dat zij in Nederland blijven tot het einde van den burgeroorlog. Om dit zoo goed mogelijk te verzekeren, wor den ten aanzien van deze personen, die hun eerewoord hebben gegeven Nederland niet te zullen verlaten, maatregelen getroffen. Aan deze personen is, evenals aan andere vreemdelingen, politieke actie verboden. De regeering is niet ongenegen plannen, voor het opnemen van Spaansche kinderen in ons land, welke noodige waarborgen bieden, onder oogen te zien. ZOMERTIJD. De openbare uurwerken der gemeente zul len, wanneer deze in den nacht van 21 op 22 Mei twee uur aanwijzen, op drie uur worden gesteld. INFANTERIE-GESCHUT VOOR ONS LEGER. De eerste bestelling bij een Weensche firma. Na zeer uitgebreide proefnemingen heeft thans, aldus de „N. R. Crt." het departement van Defensie door bemiddeling van de firma Van der Vliet en De Jonge te Amsterdam, een bestelling geplaatst van een aantal stuks in- fanterie-geschut bij gebr. Böhler en Co. A. G. te Weenen. Zooals bekend, dient dit geschut voorna melijk om aanvallen van tanks en pantser auto's af te weren. Verschillende andere lan den hebben reeds dit Böhler infanteriegeschut voor hetzelfde doel aangeschaft. BUITENLANDSCH NIEUWS. VEREENIGDE STATEN. GROOTE BELANGSTELLING VOOR DE ENGELSCHE KRONINGFEESTEN. .Maandag zijn 5000 passagiers naar Europa vertrokken. Vijf van de grootste passagiersschepen ter wereld, tezamen 243.000 ton metende, vertrok ken met 5000 passagiers naar Europa. Dit was de laatste gelegenheid om de kroning te Lon den te kunnen meemaken. De ,Queen Mary" (80.000 ton) had 1.900 passagiers aan boord, de „Berengeria" (52.000 ton) 715, de „Paris" (34.500 ton) 580, de „Washington" t, 24.300 ton) 726 en de „Bremen" (51.600 ton) 710 passagiers. ITALIË. TERWELLE VAN DE STILTE IN VENETIE. Geen claxons en open uitlaat. De burgemeester van Venetië heeft een verordening uitgevaardigd waarbij verboden is om op de booten in de kanalen claxons te gebruiken, aldus meldt Reuter, behalve bij slecht weer of in geval van gevaar. Ook mo gen de motorbooten geen open uitlaat heb ben. 's Nachts zijn alleen lichtsignalen toege staan. HET EVANGELIE IN SPANJE. De vereeniging „Het Evangelie in Spanje" meldt in haar jongste circu laire, dat zij haar actie ondanks den toestand in het ongelukkige land voortzet wel zijn er ook vele protest, kerken en scholen gesloten, en de lee raren verstrooid, zooals trouwens ook de gemeente-leden, maar die leeraren moeten toch leven, en het is mogelijk geweest hun, al was her vaak moei lijk, hun geld toe te zenden. De predi kant der Vereeniging te Malaga, de heer Gutierrez, Marin, vertoeft reeds sedert verscheidene maanden te Bar celona, waarheen hij toen Malaga gebombardeerd werd, met vrouw en kinderen de wijk genomen heeft, daar bij nauwelijks den dood ontsnappend; de heer Crespo, predikant te Cartage- na, heeft ook zijn stad moeten verla ten en woont nu in een stadje in de provincie Murcia, van waar hij een enkele maal Cartagena bezoekt. De vereeniging doet ten slotte een dringend beroep op hulp in allerlei vorm, toetreding tot haar lidmaat schap en giften voor de evangelisatie in Spanje. Adres jhr. dr. M. F. van Len nep, secretaris-penningm, Van Haem- stede-laan 15, Aerdenhout. Giro-reke ning Aerdenhout 28971. Goudkoorts in Bulgarije. Men vindt kunstschatten in den grond. In de omgeving van de Bulgaarsche stad Russé (Roesttsjoek) hebben de boeren in de laatste maanden veel ge luk gehad. Een boer ontdekte bij het beploegen van zijn akker drie staafjes goud, welke, volgens deskundig onder zoek, afstammen uit het Romeinscho tijdperk. De buurman van den geluk kigen vinder vond enkele dagen later een antiek gouden kelk. En nu begon de goudkoorts in Bulgarije. Iedereen ging graven en niet te vergeefs. Er zijn nog meerdere kostbare voorwer pen aan het licht gekomen, zooals gou den en zilveren gebruiksvoorwerpen en oude munten. Op een. wijnberg heeft men zelfs een klein met dik me taal beslagen kistje gevonden, waar in talrijke Romeinsche munten lagen. Deze munten hebben een zuivere me- taalwaarde van 750.000 lewa. Het is be grijpelijk dat de eenvoudige boeren reeds vele binnen- en buitenlandsclie kunst- en muntenverzamelars op be zoek kregen De regeering heeft echter gelast, dat men thans niet meer mag graven op landerijen, waar nog onrijpe oogst staat. Zeer veel graan en vruchten zijn hierdoor verloren gegaan. Een boer, die thans nog zijn akker wil om spitten, om naar kunstvoor werpen te zoeken, mag dit eerst doen als de oogst is binnengehaald. l v Uitslag B-klasse*4.^, v. Wijngaarden, 6 p. 2.10.15 „Wieringen" 2 S. de Jong 5 p., 3 H. Bruin, 4 p., 4 K. de Groot 3 p., 5 J. Bakker, 2 p. 2.40, allen van „Flevo." Op Zondag 16 Mei gaat de wielerclub „Wie ringen" met hun renners naar Medemblik. Zondag 30 Mei nemen een 8-tal renners deel aan de Ronde van Os. Welke wielersportlief hebbers gaan mede naar deze prachtige weg wedstrijd. Opgeven bij J. Cornelese, Zandbu- ren 7. UITSLAG VERKOOPING. De auto-garage van den heer J. Bakker M.Johz. te Den Oever j.1. Zaterdag in veiling gebracht door notaris J. Koomen van Wieringerwaard in het café van den heer S. Zomerdijk te Den Oever is gekocht door den heer Bestevaar te Kolhorn voor f 1050. KUILVISSCHERIJ. Ter aanduiding van een gedeelte der grens van het voor kuilvisscherij verboden gebied in het IJsselmeer, worden op de lijn Volendam-gasboei van het Spijk bij Elburg 15 palen geplaats op onderlingen afstand van circa 3000 m. met dien verstande, dat de eerste paal, gerekend vanaf Volendam wordt geplaatst op een afstand van 2000 m. uit den wal. Op de lijn Noordpunt van Schokland-gas- boei Steile Bank worden zes palen geplaatst eveneens op onderlingen afstand van circa 3000 m. Alle palen zijn voorzien van een zwart ge schilderd kruis als dagmerk en worden van zonsondergang tot zonsopgang voorzien van een rondschijnend wit licht. De palen op de eerstgenoemde lijn zijn doorloopend genummerd van 1 t.m. 15 te beginnen aan de zijde van Volendam op de laatstgenoemde lijn zijn de palen doorloopend genummerd 1 t.m. 6 te beginnen aan de zij de van Schokland. Op Ned. krt No. 212 worden deze lijnen in potlood aangebracht met het bijschrift„Lijn van 15 (resp. 6 verlichte palen met kruis- Visscherij grens." COLLECTE. Aan de Vereeniging Zonne straal is vergunning verleend' tot het houden van de gebruikelijke Collecte in deze gemeen te op 26 Juni 1937. VISSCHERIJ. Aan J. Lub en Zn. te Enkhui zen, Gebr. R. en P. Horna te Hoorn, Gebr. N. en H. Breet te Den Oever is vergunning ver leend tot het plaatsen van een taanketel op het terrein bij de Noorderhaven te Den Oever. Aan P. Dekker tot het kiezen van ligplaats in de visschershaven en aan N. Engel tot het plaatsen van een boot op de opslagplaats Noorderhaven te Den Oever. POLITIE. Vermist een in goeden staat ver- keerend damesrijwiel. Verloreneen belastingplaatje aan een touwtje. Inl. Gemeentebode H.-hoef. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 9 MEI. NED. HERV. GEM H.-hoef 's av. 7l/i uur Ds. v. Beek. DOOPSGEZ. GEM H.-hoef vm. 10 uur Ds. de Wilde. EVANGELISATIE Kapel Den Oever vm. 10 uur de hr. O. Deen. H.-hoef nam. 4.30 uur de hr. O. Deen. WIELERSPORT. GEMEENTE WIERINGEN. WIELERCLUB „WIERINGEN." Zondag j.1. vond de eerste ontmoeting plaats tusschen de wielerclubs „Flevo" uit Medemblik en Wieringen. Deze trainingsrit is goed geslaagd, de afstand bedroeg 6 ron den van 13 K.M. (78 K.M.) voor de A.-klasse, de B.-klasse 5 ronden van 13 K.M. (65 K.M Bij de A-klasse was de eerste 2 ronden niet veel strijd te zien, daarna ging het echter be ter het werd demareeren, achtervolgen, in halen en weer wegvluchten van jewelste, de gevolgen hiervan waren weldra te zien in de 4e ronde bestond de A-klasse uit verschil lende groepen. Ie groep uit D. Klink, F. Nij- boer, S. Lont, J. Verbiest, 2e groep uit H. Meijer en Th. Nijboer, 3e groep uit M. Deij- kers, C. Oostdijk, T. Wilkens, dan nog ver schillende enkelingen, zooals Korshuize, Kap- tein e.a. De strijd in de laatste ronde was fel, zelfs zoo dat de meeste renners "t bijltje er bij neerlegden, met de noodige excuses. De uitslag was als volgtA-klasse 1 D. Klink, 6 punten, tijd 2.19.40, 2 S. Lont, 5 p., 2.21,22 3 J. Verbiest 4 p., 2.22.42 4e C. Korshuize, 3 p, 2,30,45, allen te Wieringen. 15 renners waren gestart in de A.-klasse. In de B-klasse star ten 12 renners in de eerste ronde werd 't traject wat verkend, daarna ging het echter Full Speed, in de tweede ronde kwamen dank zij een goede demaraje, S. de Jong, H. Bruin, K. de Groot en C. v. Wijngaarden al spoedig weg en vergrootten steeds hun voorsprong op de anderen waarvan alleen Jan Bakker de strijd doorzette, waarvoor hem hulde toe komt. De 4 eerstgenoemden kwamen gelijk aan, waarvan C. van Wijngaarden op fraaie wijze de eindspurt won voor de S. de Jong. Dat de Wieringer Wielerbaan in het j teeken der belangstelling staat bleek j j.1. Hemelvaartsdag, want ondanks het gure weer begaven zich drommen pubiek naar de baan. Alleen de over-- dekte tribune was niet geheel bezet, l wat wel z'n oorzaak vond in de straffe wind, die er juist op stond. Het was een faire sport-middag en er is uitstekend gereden. De uitslagen waren als volgt Wedstrijd no. 1. Sprintseries Geplaatst werden Derksen, Van Stek^ Bosland, Groenewegen en Die- terman, Leijenaars, als snelste eerste en twepde. Wedstrijd no. 2. Klassements-race over 15 ronden, 3 klassementen. Hier in werd Pronk van Alkmaar winnaar no. 2 was René van Isselt van Bergen op Zoom. Wedstrijd no. 3. Demi-finale van wed strijd no. 1 (Sprint.) Als snelste le en 2e voor de finale werden geplaatst in de le serie Derksen en Bosland 2e serie Van Stek en Groenewegen. Wedsirijd no. 4. Afvalwedstrijd voor Nieuweingen en Amateurs. Nic Bak ker werd de winnaar en won de fraaie beker der directie. Ook Meijer deelde in de eer als 2e en kreeg een uitge loofde baantube. Wedstrijd no. 5. Koppelachtervolging over 20 ronden, 4 Km. tusschen Kui per-Pronk en Klink-Derksen. Een ge weldige spanning was bij het publiek merkbaar. De renners zetten a.les op alles en het koppel Kuiper-Pronk werd tenslotte met 10 M. voorsprong win naar. Wedstrijd no. 6. Koppelachtervol ging D. Nijzing - J. Leguit (Assendelft( en Korshuizen - Deijkers (W.-Meer) deze achtervolging werd op verzoek der Wieringermeerders ingesteld. Na 6 ronden werden evenwel de Wierin germeerders reeds ingehaald. De winnaars van Assendelft hadden van een dame een fietsketting bene vens een kus te incasseeren. Wedstrijd nc. 7, finale Sprint, gal als uitslag Derksen - Alkmaar no. 1 en Groenewegen Amsterdam 2e. Wedstrijd no. 8. Klassement-race over 10 ronden voor Nieuwelingen en Amateurs in 2 series. Van de eerste serie kwamen iri de finale Bakker, Deijkers, Baartman, Meijer en Oostdijk. In de 2e serie Verbiest,. Visser, Ouds hoorn, Nijsink en Tieleman. Na de pauze de finale van deze klas sement-race. Totale uitslag 1. Nijzing (beker) 2. N. Bakker (medaile.) 3. Deijkers (medaille.) De Koppelwedstrijd. Deze wedstrijd kenmerkte zich door een prachtige strijd. Het bleek in de eerste 100 fonden, dat de koppels na genoeg tegen elkander waren opge wassen. Snijders moest opgeven, doch zijn koppelgenoot Leijenaars bleef dus danig rennen, dat hij nog een pracht positie wist in te nemen, nu moet er bij gezegd, dat de Jury hem wel wat dooi de vingers zag met rusten, etc., om welke reden hij dan ook iets lager ge classificeerd moest worden, wilde men een billijke verhouding krijgen. Het witte koppel Bakker-Duineveld heeft keurige prestaties geleverd. De com binatie Pronk-Van Stek bleek bijzon der sterk te zijn, Derksen-Klink '.va ren minder sterk als Bosland-Jb. Kui per. Dieterman-Hiddes gaven goede sport zooals wij hier van hen gewend zijn. En Simon Lont is een ieder hard meegevallen. De geheele wedstrijd reed hij. schitterend benevens zijn kop pelgenoot Groenewegen. Er is hard gereden en zooveel ge jacht dat diverse klassementen moes ten vervallen. Dietcrman scheen aan vankelijk niet content met liet resul taat van zijn uitlooppoging. Hoewel tweemaal was roïidgeroepen, dat oen ronde tijdens het verrijden van een klassement niet meetelde, ging Dieter man in een klassement aan de haal en was zoo link om eventjes hij de staart van het peleton in te houden en dus nog niet „heelemaal" de ronde te nemen. Zoo bleef hij op dien afstand rijden tot het klassement verreden was en wilde toen door aan te sluiten aanspraak maken op 1 ronde inloopen, hetgeen de Jury hem terecht niet toe kende. Daar wij Diolerman kennen als een goed sportman, stelde hij ons dan ook niet teleur en vroeg later excuus voor zijn optreden tegen de Jury. Zul ke menschen zijn in de sport goed op hun plaats, hoezeer opvliegingen le gen dc Jury dan ook zijn af te keuren. Maar de renners zijn na een dergelijke rit wel eens opgewonden, waarom wij ons wel kunnen indenken dat er ka rakters bij zijn die zich laten gaan. Er is over de 60 Km. 1 uur en 25 min. gereden., dus gemiddeld 40 Km., een mooie snelheid. De uitslag was als volgt 1. Pronk-v. Stek 7 pnt. 2. Leije naars alleen 10 pnt. 3. Bakker-Duine veld 2 pnt. 4. Kuiper-Bosland 1 pnt.; 5. Lont-Groenewegen op 1 ronde met 10 pnt. 6. Van Isselt-Buuron op 1 ronde met 8 pnt; 7. Derksen-Klink op 1 1 ronde met 6 pnt. 8. Dieterman-Hid des op 1 ronde met 4 pnt. De Wieringer Wielerbaan kan op een pracht wedstrijd terugzien. Op 23 Mei wordt wederom gereden met sterke koppels. Het weer nog even beter en de baan zal volloopen. F I L M N I E U VV S In Cinema de Haan draait Zaterdag en Zondag de bekroonde Metrofilm „Vrouw of Secretaresse." In deze film vervullen drie der grootste Me tro-sterren de hoofdrollen, omgeven door een krans van kleinere, niet minder bekende filmsterren. De namen van die drie groothe den, Clark Gabbe, Myrna Loy en Jean Harlow beloven U een prettige avond, waaraan U nog lang terug zult denken. Het geheel speelt zich af op een groot uit geverskantoor te New York waar van San- ford (Clark Gable) de baas van is. Zijn groo te steun is Whitey Wilson, zijn secretaresse. Die twee zouden samen een prachtig stel heb ben gevormd, wanneer van Sanford al niet gehuwd was geweest. Zijn vrouw, Linda (Myr na Loy) voelt de strijd van Van Sanford tus schen haar en zijn secretaresse. In de film treedt deze strijd steeds op de voorgrond Nu eens behaalt de secretaresse een kleine ovrwinning op Van, dan weer de echt- genoote. Bijzonder goed spel wordt ten beste gege ven aan het eind van de film, wanneer vrouw en secretaresse tegenover elkaar komen te staan. Eerst denkt de toeschouwer dat Linda haar man zal laten schieten. Het begint er dan ook aardig op te lijken. Zij neemt passa ge op het bekende schip „Ile de France" met het doel naar Parijs te gaan en zich daar van Van Sanford te laten scheiden. Whitey ontdekt, dat zij op reis zal gaan en daar ziet zij, dat Van er bij de dag slechter uit gaat zien, omdat hij nog altijd veel van Linda houdt, besluit zij een laatste poging te doen, om Van Sanford en Linda weer bij el kaar te brengen. Oogenschijnlijk loopt het onderhoud op niets uit, maar toch verschijnt De boomgaarden in de Beemster staan thans in vollen bloei. Een fraai tafreeitje in de omgeving van Purmerend

Wieringer courant | 1937 | | pagina 3