!©l STEMT OUD Mr. P. J. No. 1 van lijst 6 DOUWT 28e JAARGANG DONDERDAG 20 MEI 1937 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN crisis - bureau. binnenlandscOieuws! DE BULTENAAR. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. rrin 17UTTC F/*11M. jj sti «1/ 1753 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER wieringIn. BUREAU^ Hippolytushoet Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 voor VRIJHEID on DEMOCRATIE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Steun aan de Zoetwater-visscherij. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat het in het voornemen ligt evenals in 1936 onder bepaalde voor waarden steun te verleenen' aan zoet- watervisschei'Sï. Aan visschers, die in de zoetwatervisscherij uitsluitend hun bestaan vinden, zal op hun desbetref fende aanvraag een bedrag van ten hoogste f 93.50 per visscher worden uitgekeerd aan visschers, voor wie de zoetwatervisscherij het hoofdmiddel van bestaan vormt, een bedrag van ten hoogste f 55 per visscher. De aldus verkregen gelden mag de visscher uitsluitend aanwenden voor het aanschaffen, vernieuwen of het herstellen van visscherijbenoodigd- heden in den ruimsten zin. De belanghebbenden zijn geheel vrij in hun keuze van leverancier. Geen steun zal worden uitgekeerd aan visschers, die voor steun in aan merking komen krachtens de Crisis- Steunbeschikking 19,37, (drijfwant- en steekvisscherij), nóch aan belangheb benden in den zin der Zuiderzee-steun- wet, die door den Rijksdienst ter Uit voering van de Zuiderzeesteunwei zijn erkend als IJsselmeervisscher. Degenen, die voor steun in aanmer king wenschen te komen, moeten een daartoe strekkend verzoek richten tot de Nederlandsche Visscherij Centrale, Juliana van Stolbergplein 3-4, 's-Gra- venhage. 4; Zes personen verdronken. Met oen auto onder Alphen a.d. Rijn in een sloot gereden. Dinsdagnacht te ongeveer één uur is op den Rijkstraalweg, even buiten de kom der gemeente Alphen a.d. Rijn een personen-auto met zes inzit tenden, die terugkeerden van den N.S.B. landdag te Lunteren, in een sloot geraakt, waarbij allen jammer lijk om het leven zijn gekomen. De namen van de slachtoffers zijn F. van den Bosch, schilder te 's-Gra- venzande G. Jonge jan, carrosserie bouwer te 's-Gravezande en zijn beide zoons M. en A. Jongejan mej. Meul- dijk te Hoek van Holland en mej. G de Roof te Honselerdijk. Hoe het drama zich voltrok. Het was kort voor één, toen een wlel- rijder uit Alphen a.d. Rijn den op dit i nachtelijk tijdstip verlaten Rijksstraat 'weg passeerde. Nabij het erf van den veehouder Vergeer, dat door een sloot van drie a vier meter breedte van den weg is gescheiden, werd zijn aandacht getrokken door een rood licht, dat hij nadere beschouwing het achterlicht van een personen-auto bleek te zijn. De wagen lag met de wielen omhoog in een sloot. Onmiddellijk waarschuw de de wielrijder den veehouder, die niets van het ongeluk had bemerkt en daarop stelden beide mannen een na der onderzoek in. Het gelukte hun hei portier, dat geheel onder water lag, te openen. En tot hun ontzetting vonden zij toen de lichamen van vijf menschen, die geen teeken van leven meer ga ven. Zij slaagden er in de slachtoffers uit den wagen te bevrijden, doch een onmiddellijk ter plaatse aanwezige geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Het horloge van een der slachtoffers stond op kwart voor één. zoodat het ongeluk pas enkele minuten te voren was gebeurd Waarschijnlijk mede doordat de auto, een oude vierpersoons Essex met zes personen overladen geweest, hebben de inzittenden geen kans gezien het portier te openen. Men kon slechts gissen welk een verschrik- kelijken strijd in deze beperkte ruim te even onder de oppervakte van het water zich moet hebben afgespeeld. Nadat de auto door een kraanwagen op het droge was gebracht, vond men nog het lijk van het zesde slachtoffer, dat een der beide zoons van den heer Jongejan bleek te zijn. Deze laatste schijnt den wagen te hebben bestuurd. Een in den loop van den dag inge steld politie-onderzoek naar de oorzaak van het auto-ongeluk, heeft"aan het licht gebracht dat de ramp inderdaad te wijten is aan een defect aan de stuur inrichting van de auto. Deskundigen hebben vastgesteld, dat de rechtertrek stang van de stuur-inrichting een breuk vertoonde. Voor tweederde was deze breuk al door, hetgeen bleek uit de blauwachtige kleur van het staal waaruit deze stang is vervaardigd. Reeds geruimen tijd moet de auto met deze breuk hebben gereden. Over een derde gedeelte van de breuk zag FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 10.) Zijn bloed stolde in zijne aderen bij de ge dachte aan het ongeluk, dat hij met zijne woedende stooten had kunnen aanrichen. „Geef mij mijn dochtertje zeide hij en wil de den mantel oplichten. „Zacht watzeide de Parijzenaar hem een tikje op de hand gevende gij zult haar wak ker maken." „Zoo even wildet gij mij niet laten spreken, en nu zoudt gij willen, dat ik historietjes ging vertellen. Omhels haar maar eens, vader, maar zachtjes." Werktuigelijk deed Nevers wat hem gezegd werd. „Hebt ge ooit in de schermzaal iets derge lijks gezien vroeg Lagardère met rechtma tige fierheid. „De aanvallen van Nevers, van den verwoe den Nevers, te doorstaan zonder een enkele maal te riposteeren en met een slapend kind in den arm, zonder dat het wakker wordt Daarop legde hij het kind voorzichtig op een hoop hooi onder de brug tegen den wal en dekte het met zijn mantel. „Mijnheer de hertog," vervolgde hij, thans weder een ernstigen toon aannemende, „wat er gebeuren moge, ik sta met mijn leven voor uw dochtertje in. Daardoor zal ik, zooveel in mijn vermogen is, boeten, dat ik zoo licht vaardig over hare moeder gesproken heb, die eene schoone, edele, heilige vrouw is." „Gij legt mij op de pijnbank met uwe raad sels," mompelde Nevers„hebt gij Aurora dan gezien „Ja." „En waarom heeft zij u het kind gegeven „Zij meende haar dochtertje aan de be scherming van haar gemaal toe te vertrou wen." „Ik begrijp er niets van." „Ja, mijnheer de hertog, er gebeuren hier wonderlijke dingen. Daar gij zoo strijdlustig zij t, zult ge over eenige oogenblikken er uw hart aan kunnen ophalen." „Is er een aanval te verwachten „Bandieten zijn in dienst genomen om u te vermoorden." Daarop haalde hij in weinige woorden het gesprek van Peyrolles en den onbekende, dat hij afgeluisterd had en de verschijning van Aurora. Nevers hoorde hem met stomme ver bazing aan. „Zoodat ik van avond mijne vijftig pistolen zonder moeite verdiend heb", vervolgde Lagar dère. „Die Peyrolles," zeide Nevers daarop als bij zich zeiven, „is de vertrouwde van Philips van Gonzage, mijn beste vriend, ja mijn broeder, die zich thans op dit kasteel ophoudt om mij van dienst te zijn." „Ik heb nooit de eer gehad den Prins van Gonzaga te ontmoeten," antwoordde Lagar dère „ik weet dus niet of hij het geweest is." „Hij riep Nevers met verontwaardiging uit. „Dat is onmogelijk Die Peyrolles heeft een schurkengezichthij zal zich door den ouden Caylus hebben laten omkoopen." ,,'t Was mijnheer de Caylus niet," zeide Lagardère, zijn degen bedaard met het pand van zijn jas wrijvende ,,'t was een nog jong man. Doch laten wij ons maar niet in gissin gen verdiepen, mijnheer de hertog. Hoe de el lendeling ook heette hij heeft slag van die zakenzijne maatregelen zijn uitmuntend genomen en hij kent zelfs uw wachtwoord. Met behulp daarvan heb ik Aurora de Caylus kunnen misleiden. Zij bemint u uit den grond harer ziel en ik had de aarde aan hare voe ten wel willen kussen om boete te doen voor mijne dwaasheden. Wachtheb ik u nog niet iets te zeggen O ja, namelijk dat er onder het manteltje van het kind een verzegeld pakket gespeld is, dat hare geboorte-akte en uwe trouw-akte bevat. Zie zoo, jonkvrouw,' het staal echter zilvergrijs en dit laat ste deel moet dus kort voor de plaais van het ongeluk zijn gebroken. Daar door laat zich ook verklaren, hoe de heer Jongejan geheel links van den weg is gekomen. Op een gegeven oogen blik moet hij hebben bemerkt dat de s tuurinrichting weigerde, hij kon de auto niet meer naar rechts krijgen en het voertuig kwam tenslotte met de wielen op den smallen grasberm aan den linkerkant van den weg te liggen. Als laatste redmiddel moet hij toen krachtig hebben geremd, hetgeen bij de snelheid waarmede hij reed - als vaststaand mag worden aangenomen dat hij 70 a 75 km. per uur reed - nood lottig is geworden, want daardoor is de auto over den kop geslagen en ver volgens in de sloot geraakt. Hiermede is ook -de laatste twijfel omtrent de oorzaak van het ongeluk opgehelderd. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is door de justitie vrijgegeven. Rijksmiddelen in April. Opbrengst bijna 6 millioen meer dan, in de vierde maand van het vorige jaar. Uitzending kerkdienst V.P.R.O. afgebroken Door RadiohOmroep-contjrole. Maandag (2e Pinksterdag) heeft de Radio Omroep Controle Commissie de uitzending van den kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Zwolle, waarin voorging dr. G. Horreus de Haas, Herv. pred. te Zwolle, welke uitzending de V.P.R.O. verzorgde, halverwege doen verbreken. De V.P.R.O. heeft reden om aan te nemen, zoo meldt het Vrijz. Godsdien stig Persbureau, dat dit ingrijpen in deze uitzending niet in overeenstem ming is geweest met de voorschriften en bedoelingen, die daaromtrent' gel- .den en heeft daarom deze aangelegen heid in ernstig onderzoek genomen. Politiek en lucifers. Waartoe de verkiezingsreclame al niet kan leiden, leert de mededeeling in het politie-rapportj, De motorspuit van het Haagsche bureau Rijswijksche weg moest uitrukken naar een woning aan de Isingstraat voor een kleinen binnenbrand. De gordijnen waren in brand geraakt. Het blusschingswerk kostte weinig moeite. De brand was ontstaan doordat twee jeugdige kinde ren van den bewoner een doosje luci fers, dat door een politieke partij was verspreid, in de brievenbus hadden ge vonden en er mee hadden „gespeeld." IETS VOOR DEN AFSLUITDIJK Te Osiek (Joegoslavië) dat, zoodra het warme weer zijn intrede heeft ge daan, altijd zeer van de muggenplaag te lijden heeft, zullen speciale houten torens worden gebouwd om de verme nigvuldiging van vleermuizen te be vorderen. Men is namelijk tot de slot som gekomen, dat de muskieten het zeide hij tot zijn opgepoetsten degen, die in weerwil van het donker schitterde, „nu is uw toilet voltooid. Wij hebben genoeg guitenstre ken uitgevoerd laten wij ons nu eens opma ken voor eene goede zaak en gedraag u dap per De jonge hertog drukte de hand van den ridder met zijne beide handen en zeide met eene door ontroering gesmoorde stem „Ik kende u niet, Lagardère Gij hebt een edel hart." „Sstantwoordde de Parijzenaar en wierp zich snel op de kniëen om te luisteren, „ik vergis mij niet." „Ik hoor niets," hernam Nevers, die zich ook gebogen had om te luisteren. „Dat komt, omdat gij een hertog zijt," sprak Lagardère en liet er terwijl hij zich oprichtte op volgen Daar aan den kant van de Hachaz en aan de westzijde beweegt zich iets." „Als Gonzaga wist, in welke omstandighe den ik verkeer, zouden wij een goeden degen te meer aan onze zijde hebben," merkte Ne vers aan. ,Ik zou liever Carrigue en mijne manschap pen met hunne carabijnen hier zien," zeide Lagardère het hoofd schuddende. „Maar zijt gij alleen gekomen vroeg hij plotseling. „Met mijn page Berrichon." „Dien ken ik hij is vlug en slim. Als het mogelijk was hem hier te laten komen" Nevers zette zijne vingers aan den mond en liet een doordringend gefluit hooren, dat op dezelfde wijze van achter de „Paradijsap pel" beantwoord werd. ,'t Is maar de vraag of hij tot ons zal kun nen komen," mompelde Lagardère. ,Hij zou door een sleutelgat kruipen," ant woordde de hertog en werkelijk zag men hem een oogenblik daarna aan den rand der gracht verschijnen. ,Dat is een brave jongen zeide de Parij zenaar vooruit tredende. „Spring maar naar beneden Dadelijk voldeed de page aan dat bevel en Lagardère ving hem in zijne armen op. best bestreden kunnen worden met be hulp van vleeimuizen en men haalt daarom duizenden van deze dieren naar de stad en het omliggende gebied waar ze in de hcuten torens zullen wor den ondergebracht. Bovendien zullen de moerassen rond de stad eëris per week met olie bfsproeid woiden, terwijl de rivier de Drava gereinigd zal worden. Politiek rumoer te Utrecht. Op enkele punten van de stad Utrecht is het Maandagavond eenigs- zins rumoerig geweest, doordat in de volte de auto's met N.S.B.-ers, van de hagepreek te Lunteren komend, dik wijls langen tijd moesten stilstaan, welk ononthoud door de inzittenden werd gebruikt om den voorbijgangers, die het drukke verkeer gadesloegen, allerlei verkiezingsleuzen toe te roepen De omstanders bleken in vele geval- leg daarvan niet gediend. Op een der plaatsen werd met een steen een ruit van een autobus ingeworpen, waar door enkele personen licht werden ge wond. Op een ander punt wierpen om standers met eieren naar de inzitten den van de bussen. Op meer dan een plaats heeft de politie van den gummi stok gebruik moeten maken om de or de te herstellen. Ook te Alphen a.d. Rijn kwam het tot een kloppartij tusschen doortrek kende N.S.B.-ers en het publiek. Aan beide zijlen werden eenige personen gewond, die ter plaatse werden verbon den. De politie maakte een einde aan de vechtpartij. De gasleiding was niet in orde. Maar men ging toch baden. Door het kordate optreden van zijn moeder is Zaterdagavond in een boven woning aan het Mercatorplein te Am sterdam een 26-jarige man aan den dood door gasverstikking ontsnapt. Laatstgenoemde was een bad gaan ne men. Voorzichtigheidshalve had de vrouw, door enkele malen te roepen, contact met haar zoon gehouden. Toen zij voor de derde maal roepend, geen antwoord kreeg, sloeg zij zonder dra len de bovenmit van de deur der bad kamer in, waarna zij de knip kon verwij deten. Zij 11 of naar zoon bewusteloos in het bad aan. Met inspanning van al baar 1- vachten wist zij hem er uit te trekken, waarna zij, terwijl het gas, dat in het vertrek was opgehoopt, zich Spreekuren IEDEREN DINSDAG H.-HOEF CAFE KOK 10—4 UUR. ANNA PAULOWNA HOTEL VEERBURG. SPREEKUREN VOLGENS AFSPRAAK. Lage vaste tarieven. Ook voor Ziekenfondsl. „Zeg haastig, wat gij te zeggen hebt," sprak het kleine kereltje „zij komen reeds aan, van alle kanten." „Er zijn er maar acht." „Neen, er zijn er tenminste twintig. Toen zij zagen, dat gij met uw beiden waart, zijn zij versterking bij de smokkelaars in den om trek gaan halen." „Nu acht of twintig, dat is hetzelfde," zeide Lagardère. „Stijg te paard, mijn jongen, mijne soldaten zijn daar ginds in het gehucht. Gij zult niet meer dan een half uur noodig heb ben om te gaan en terug te komen. Marsch daarop tilde hij hem bij een been op, de jon gen hield zich stijf, sprong op den rand der gracht en eenige seconden later was een nieuw gefluit het sein, dat hij het bosch was ingegaan. „Wij zullen het toch ten minste wel een half uur tegen hen uithouden," zeide Lagar dère, als zij ons maar den tijd gunnen om eenige verschansing op te werpen." Wat zie ik daar zeide de jonge hertog, naar een voorwerp wijzende, dat aan de an dere zijde der brug flauw blonk. „Dat is de degen van Passepoil, een nette en propere schurk, die geen roestvlekje op zijn kling kan gedoogen. Cocardasse moet in zijne nabijheid zijn. Maar die twee zullen ons niet aanvallen. Help een handje hertog, zoo lang wij nog den tijd hebben. Op den bodem der gracht lagen tusschen de verspreide hoopen hooi oude planken, bal ken, boomtakken, enz. terwijl er een half be laden wagen stond, dien de maaiers in den steek gelaten hadden, toen zij door Carrigue en de zijnen overrompeld werden. Dien wa gen tot bedekking en de plaats, waar het kind te slapen lag, tot centrum nemende, wierpen Lagardère en Nevers snel een soort van barri cade op, ten einde den eersten schok van den aanval te breken. De Parijzenaar deed daar bij al de vereischte aanwijzingen. De citadel mocht zwak en lomp zijn, doch had de verdienste, dat zij in weinige minuten opgeworpen was. Er waren onderscheidene openingen in gelaten, om uitvjallen te kunnen ANNO verspreidde, een naast liaar wonenden geneesheer waarschuwde. Deze alar meerde den geneeskundigen dienst, waarna deze de eerste hulp verleende. Toen liet personeel van den gemeente lijken dienst ter plaatse was, werd het slachtoffer zuurstof toegediend, het geen tot gevolg had, dat na ecnigen tijd het bewustzijn was teruggekeerd. De patiënt is daarop naar het Binnen gasthuis vervoerd. KIND GESTIKT. Terwijl het sliep in een kinder wagen. Bewoners van de Schaapstraat te Utrecht, die Zondagavond een baby ie slapen hadden gelegd in een kinder wagen, vonden den volgenden ochtend het kind gestikt in dien wagen liggen. Vermoedelijk heeft de kleine iets inge slikt, waardoor de dood is ingetreden, zonder dat de huisgenooten daarvan iets hebben gemerkt. BEGIN ZOMERTIJD. Nogmaals willen wij er aan herinneren dat de zomertijd zal aanvangen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Men zette dus het uur werk 'savonds één uur vooruit. doen. Onder dien arbeid kon Nevers niet nalaten te zeggen „Gij schijnt dus bepaaldelijk beslo ten te hebben, ridder, om voor mij te vech ten „Als een leeuw, mijnheer de hertog, zoo als gij zien zult, een weinig je voor u, maar heel veel voor uw dochtertje." De verschansing was nu gereed in waar heid beteekende zij niet veel, doch bij de heer- schende duisternis moest zij den aanval in hooge mate belemmeren. De beide belegerden rekenden daar niet weinig op, maar nog meer op hunne goede degens. „Ridder," zeide Nevers, „ik zal dit niet ver geten Voortaan zijn wij verbonden in leven en in dood." Lagardère reikte hem bij die woorden de hand. „Broeder," hernam Nevers, „indien ik het leven behoud, zal alles gemeenschappelijk tusschen ons zijn. Indien ik sterf." „Gij zult niet sterven" viel de Parijzenaar hem in de rede. „Indien ik sterf herhaalde de hertog. „Welnu, bij mijne zaligheid, riep Lagardère ontroerd uit, „dan zal ik haar tot vader strekken." Lagardère en Nevers hadden den degen in de rechterhand en hunne linkerhanden lagen in elkander. Plotseling was het of de duisternis begon te leven geweldige kreten gingen op, en de bandieten stormden van alle kanten te gelijk op hen los. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. j

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1