IANDH. INRICHTING 28e JAARGANG DINSDAG iö JUNI 1937 No. ee NIBUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERlNOEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N.V.W.A. C.O. - HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.—. UITGEVER: 1 CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomfii. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9'/21 uur. Inlichtingen kosteloos. BÜITENLANDSCH OVERZICHT. Krachten, Machten, Gedachten. Zelden is een wereld-tentoonstel ling in zulk een rumoerige stemming geopend als de Parijsche van thans. De eendracht, waarvan zoo'n tentoon stelling als het ware een symbool moest zijn, de eendracht tusscnen de volkeren, is ver te zoeken. De drie grootste gebouwen van de expositie, üic elkander met hun kolossale vor men en door hun opvallende zinne beelden trachten te overschreeuwen, zijn de paviljoens van de drie groote üictoriaal geregeerde landen Rus- lanu Duitschiand en Italië. In zeke ren zin is de Parijsche tentoonstelling dus wel een afspiegeling van de poli tieke situatie der wereld. Overal wordt nog druk getimmerd en ge sjouwd om binnen atzienbaren tijd gereed te komen. Achter de tentoon- steling blijven politieke krachten werken, dwars tegen elkander in, de zelfde krachten, die de politieke con flicten in ons werelddeel gaande hou- Het groote terrein rondom Europa kan men gerust „Klein Europa" noe men. In het Lunaperk heeft de Fran- sche minister-president, Léon Blum, Zondag een redevoering gehouden ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van het volksfront-gouvernement, Hij liet zich tamelijk somber uit over de toekomst, toen hij zeide - en deze woorden zijn merkwaardig Wanneer onze arbeid mocht mis lukken, dan zou de verantwoordelijk heid daarvoor niet geschoven kunnen worden op een gebrek aan voldoende capaciteit bij de leden der regeering, doch dan zou men de vraag moeten stellen of de algemeene toestand geen groote fundainenteele gebreken ver bergt en of het eigenlijk wel mogelijk is, hervormingen door te voeren bin nen het kader van de geldende wet. Met andere woorden Blum heeft de vrees te kennen gegeven, dat de demo cratie niet tegen de wenschen van het volksfront is opgewassen. Dienzelfden Zondag werden in Franl< rijk nog twee andere opzienbarende redevoeringen gehouden., Daladier, minister van oorlog, verhief zich te gen de demagoge, „die het volk doet gelooven dat alles mogelijk is." En Léon Jouhaux, de communisten leider, sprak zijn mond voorbij, toen hij zeide FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 21. Er was niemand daar, doch op de tafel een brief aan het adres van Gonzaga. Deze open de het schrijven, dat van de de hand van Peyrolles was, en las het volgende „Ik ben gekomen, want ik had u veel te be richten er zijn zonderlinge zaken in het pa viljoen gebeurd." En bij wijze van postcriptum volgde daarop „mijnheer de Bissy is bij de prinses. Ik houd een oog in 't zeil." „Zij zullen haar allen aansporen om ter wille van haar zelve, of van haar kind, indien het nog leeft, in den familieraad te komen," mompelde Gonzaga, het briefje ineenfromme lende. „Zij zal er zich echter tegen verzetten en niet komen, 't Is zoo goed, alsof zij dood was. En wie heeft haar vermoord viel hij zich zeiven, bleek van gelaat en^met neer geslagen oogen, in de rede. „Wat was zij fier en schoon ging hij voort, overluid denkende, ,,'t Is de eenige vrouw, die ik ooit zou hebben liefgehad, indien ik in staat ware geweest eene vrouw lief te heb ben. Maar ieder moet voor zich zelf zorgen. Is het mijne schuld, dat men, om tot zekere hoogte te stijgen, hoofden en harten tot voet treden moet gebruiken Er stond op zijne schrijftafel eene karaf Spaansche wijn, waarvan hij een glas in schonk en naar binnen zond. „Komaan Philips," zeide hij, plaats nemen de voor zijne papieren, „nu komt het er op aan. Wij zullen nu of nooit een sluier over het verleden werpen, 't Gaat om een belangrijken inzet. De millioenen der bank Law kunnen als sneeuw voor de zon verdwijnen, maar de on metelijke grondbezittingen van Nevers, die blijven In stand Als morgen de regeering tenge volge van parlementaire gebeurtenis sen ten val mocht worden gebracht, zullen wij dit niet aanvaarden het tijdperk van de politiek is afgesloten. Vooral deze laatste rede heeft in Frankrijk veel stof opgeworpen, Jou haux zelf is wel een beetje geschrok ken van de uitwerking, die zijn woor den hadden en hij heeft niet geaarzeld er een tammere interpretatie van te geven. Nochtans gelooven velen in Frankrijk, dat er vreemde dingen staan te gebeuren. Er is een zekere spanning merkbaar in alle kringen dei- bevolking iedereen wacht af. Het is niet te verwonderen, dat juist in zulk een tijd een monarchistische beweging het hoofd weer opsteekt. Moskou-San Francisco via de Pooi Geheime plannen zijn voltooid, al dus meldt de „Daily Herald", voor een non-stop-vlucht van Moskou naar San Franciso via de Noordpool, een af stand van bijna 9650 Km. De vlucht zal worden ondernomen door een van de meest, vooraanstaande vliegers van Husland, Sigismund Lewanefsky. De ze vlieger is in het midden van de vo rige week nog gevlogen van Moskou naar Sebastopol in een nieuwe Si- korsky-amphibe. Men gelooft, dat dit toestel speciaal is gebouwd voor de vlucht over de Pool naar San Fran cisco. De vlucht zou binnen enkele da gen beginnen. Amerika en Canada hebben reeds hun toestemming gegeven. DE ONTDOOIING VAN DEN INTERNATIONALEN HANDEL. Nederland vergeldt kwaad met goed. In de „Manchester Guardian" wordt onder den titel Een bewonderens waardig voorbeeld, het aanbod van Nederland besproken waarbij Enge land en Duitschiand mee kunnen ge nieten van de afschaffing van contin- genteering voor zekere zaken, waarin de Oslo-overeenkomst voorziet. De eerste vruchten van de pogingen der kleine Europeesche landen, schrijft het Engelsche blad, tot een landen-, groep met lage tarieven te komen zijn zichtbaar. Het blad nog eens uitleggend wat de Oslo overeenkomst omvat, noemt de vorming van deze landengroep de eerste belangrijke ontdooi-ing van het ijs, waarin de internationale han del sedert 1929 geboeid heeft gelegen. De Manchester Guardian, zijn roeping van veroordeelaar van de Britsche handelspolitiek van den tijd dienen de, herinnert er aan dat Runciman in zijn laatste parlementaire redevoe ring als minister van Handel in de meest ontmoedigende bewoordingen sprak over het denkbeeld, dat Enge land zich bij zulk een landengroep van lage tarieven zou voegen. De Ne- derlandsche stap is dus een geval van Hij begon zijne reeds lang gereedgemaakte papieren in orde te rangschikken, doch allengs trokken zijne wenkbrauwen zich samen alsof een ontzettend denkbeeld bij hem opgerezen ware. „Er is geen twijfelen aan," mompelde hij, terwijl hij ophield zijne papieren bijeen te zoeken „de wraak van den Regent zou on verbiddelijk zijn. Hij is lichtzinnig en vergeet,; ach tig, maar hij gedenkt altijd Philip js van Nevers, dien hij meer liefhad dan een broeder. Ik heb gezien, dat hem tranen in de oogen kwamen, toen hij mijne vrouw, de weduwe van Nevers, in rouwgewaad aanschouwde. Maar hoe weinig waarschijnlijk is hetviel hij zichzelven in de rede. ,,'t Is achttien jaar geleden, en geene stem heeft zich tegen mij verheven." Hij wreef zich met de hand langs het voor hoofd, als om een benauwende gedachte te verdrijven. „Nu, 't is hetzelfde," hernam hij, „ik zal wel iets bedenken. Ik zal een schuldige weten te vinden, en als die schuldige gestraft is, zal alles voorbij zijn en ik gerust kunnen slapen." Onder de voor hem uitgespreide en bijna in cijferschrift gestelde papieren was er een, waarop geschreven stond „Onderzoeken of mevrouw Gonzaga hare dochter als dood of nog levend beschouwt," en verder daaronder Onderzoeken of zij de geboorte-acte in haar bezit heeft." „Om hieromtrent zekerheid te verkrijgen, zou zij dienen te komen," dacht Gonzaga. „Ik zou honderdduizend livres geven om maar te weten of zij de geboorte-acte heeftof zelfs of die acte nog bestaatdoch als zij bestond, zou ik haar hebben. En echter, wie weet even als de verlaten kinderen overal hun vader en moeder meenen te zien, zoo zien de moeders overal hare kin deren. Ik geloof volstrekt niet aan de onfeil baarheid der moeder. Wie weet, of zij, zelve het eerst misleid, hare armen niet zal uitbrei den naar mijn klein heidinnetje. Als dat ge beurde, zou het spel gewonnen zijn Dan was de erfgename van Nevers erkend." Hij begon te lachen en toen hij uitgelachen kwaad met goed vergelden. De Brusselsche correspondent van de Manchester Guardian meldt, dat België wellicht dit grootmoedige Ne derlansche voorbeeld zal volgen. Het blad vergeet niet, dat Duitschiand en Engeland de beste klanten van Neder land zijn, dat deze landen zoowat het dubbele van ons land koopen van wat zij er aan verkoopen en dat een ongun st.ig onderscheid maken in de Neder- landsche handelspolitiek voor Brit sche goederen ongelukkige gevolgen zou hebben. Maar het blad blijft het Nederlandsch gevaar niettemin loffe lijk vinden, temeer daar toen er drie jaar geleden sprake was van een En- gelsch-Nederlandscli handelsverdrag de toenmalige minister van Landbouw Elliot, weigerde de contigenteering van Nederlandsche landbouw- en zui velproducten voor de Engelsche markt te verzachten in ruil voor aangeboden voordeel en. Wat de voordeden van deze bijzon dere concessie ook mogen zijn, besluit het Manchestersche blad, er kan geen twijfel zijn aan het ernstige verlangen van Nederland, België en de Scandina vische landen, den wereldhandel vrijer te maken. En het is hoog tijd, dat En geland hun voorbeeld volgt.. BINNENLANDSCH NIEUWS. Wolfsangel geeft geen uiting aan bepaald staatkundig streven. Tegen een monteur en een los werk man is op 17 April proces-verbaal op gemaakt, omdat zij op het Valken boschplein te Den Haag met reclame borden hebben geloopeu, waarop aan beide kanten een afbeelding van h\ A. A. Mussert voor kwam met de toevoe- voeging „Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer." In de vier hoeken waren wolfsangels in fel rood op zwarten achtergrond afge beeld. ïn deze zaak. dienende voor het Haagsche Kantongerecht, betoogde de ambtenaar van liet O.M. in zijn requi sitoir, dat de op de borden voorkomen de wolfangels door de N.S.B. gebruikt worden als een teeken van een be paald staatkundig streven. Spr. vroeg voor ieder der verdachten een boete van f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. Mr. Parqui zette in zijn pleidooi uit een, dat het onjuist is om den wolfs angel te beschouwen als een specifiek kenteeken van de N.S.B. In alle moge lijke oude wapens komt dit teeken voor. Spr. herinnerde o.m. aan de ver- kiezings-actie der R.K. Staatspartij, die pamfletten verspreidde, waarop Vanaf heden Zomer Dienstregeling. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs. had, vervolgde hij „En over eenige tijd kan eene jonge en schoone prinses sterven. Er sterven dagelijks zooveel jonge meisjes Dan zal er een alge meene rouw zijn en in dat geval zou die jonge prinses mij erfgenaam van eene onme telijke fortuin laten, die ik wel verdiend zou hebben." Het sloeg twee uren op de klok van Saint- Magloire, het uur, dat bepaald was voor den aanvang van de familieraad. HOOFDSTUK Vin. De weduwe van Nevers. Al ware het hotel de Lorraine aanvankelijk niet bestemd geweest voor eene verzamel plaats van effectenspeculanten, moet het er kend worden, dat het daarvoor uitmuntend gelegen was, want de drie zijden van den tuin kwamen uit aan de straten Quincainpoix, Saint-Denis en Aubryle-Boucher en leverden dus drie voortreffelijke ingangen op. Vooral de eerste was het gewicht van de nieuw aan gebouwde hardstenen poort in goud waard. Men had er wel een etmaal lang over nie mand anders dan over Esopus gesproken. Een oud soldaat der garde, genaamd Gruel en bij genaamd de Walvisch, had zijne plaats trach ten in te nemen maar hij was zes en een halven voet lang en kon dus moeilijk het hon denhok binnenkomen. De Walvisch had ech ter in zijne teleurstelling te kennen gegeven, dat hij eiken Jonas zou verslinden, die in zijn aarwater durfde komen en die dreigende taal hield alle bultenaars op een afstand. Toen onze bekende bultenaar bezit van Medor's hok kwam nemen, dat hij gehuurd had, werd er algemeen gelachen, maar de Walvisch knorde. Dit alles deed een aanstaan de uitbarsting voorzien. Esopus scheen zich om dit alles niet te be kommeren. Hij omgordde zich met een touw, waaraan een linnen zak hing, kocht een inkt koker, eenige pennen en eene plank en was nu toegerust voor het vak. dat hij wilde uit oefenen. Als hij zag, dat de speculanten een niét alleen een wolfsangel voorkwam, maar ook het bolsjewistisch embleem. Spr. legde den kantonrechter deze plaat over. in de hoeken van de plaat zijn de genoemde emblemen afgedrukt, in het midden is afgebeeld een vuist, die een dolk omklemt. De verdediger herinnerde er aan dat de platen goedgekeurd waren door de politie. De dragers van de borden wa ren dus volledig gedekt.. Spr. conclu deerde tot vrijspraak. De kantonrechter, mr. Fontein, on middellijk vonnis wijzend, betoogde, dat de ambtenaar volledig het recht had een vervolging in te stellen. on danks het feit, dat de politie de ver gunning had verleend. Spr. deelde mede, dat hij voor de verkiezingen nog nooit van het woord „wolfsangel" had gehoord. Ook het tee ken had hij nooit eerder gezien. Nu eerst had hij van de beteekenis van het embleem kennis kunnen nemen. De kantonrechter meende, dat de wolfsangel niet kan worden beschouwd als een opzichtig kenteeken, uiting ge vend aan een bepaald staatkundig streven. Hij sprak beide verdachten van het hun ten laste gelegde vrij, Eerste oefening zeemilitie. Op twintig maanden gebracht Bij de wet van 22 April 1937 (Staats blad 500) tot wijziging van de Dienst plichtwet is de maximumduur van de eerste oefening voor de dienstplichti gen van de zeemacht verhoogd. Deze wijzigingswet is met ingang van i Juni 1937 in werking getreden, doch heeft voor deze dienstplichtigen nog niet dadelijk een verlenging van den werkelijken duur van de eerste oefe ning ten gevolge. Voor de dienstplichtigen van de lichting 1938 evenwel, die bij de zee militie zullen worden ingelijfd, zal de eerste oefening vermoedelijk twintig maanden duren, voor zooveel zij al thans niet zullen worden bestemd voor den dienst bij de kustwacht. Voor laatstgenoemden zal de oefeningscluur vermoedelijk op acht maanden ge handhaafd blijven. Mochten zich onder de ingeschreve nen voor de lichting 1938 personen be vinden, die zich bij den keuringsraad of elders voor indeeling bij de zee macht hebben opgegeven, in de ver wachting, dat hun oefeningstijd veer tien maanden zou duren, maar die thans met het oog op de verlenging van dezen oefeningstijd indeeling bij de zeemacht niet meer wenschen, dan bestaat voor hen de gelegenheid, van dezen veranderden wensch te doen blij ken, door een opgaaf vóór 10 Juli aan den betreffende» indeelingsdistricts- commandant. Evenwel kan niet wor den toegezegd, dat in ieder geval aan hun wensch zal kunnen worden vol daan. Zijn kostbaas ernstig gewond. Een arbeider gearresteerd. koop wilden sluiten, kwam hij op bescheiden wijze in hunne nabijheid, doopte zijn pen en bood zijne plank aan. Men legde die plank op zijn bochel, de effecten op de plank en tee- kende even gemakkelijk als op een kantoor lessenaar. Na afloop der zaak nam hij zijne plank, wat men hem betalen wilde, welke of ferande daarop In zijn linnen zak verdween. Er was geen tarief van betaling en Esopus nam alles aan, wat men hem geven wilde, behalve kopermaar wie hield zich in de Rue Quincampoix ook met koper op. Esopus was reeds sedert tien uur des mor gens in de weer. Tegen één uur riep hij een der talrijke uitventers van levensmiddelen aan, die heen en weder liepen. Hij kocht een kip en een flesch Chambertin. Hij ging in het hok zitten en ving bedaard zijn maaltijd aan, voor de oogen van de spe culanten, die zijn welbehagen afwachtten want de begeerte, om van zijne diensten ge bruik te maken, was zoo groot, dat men zich bedaard voor het hondenhok schaarde, ten einde door hem bediend te worden, als hij lust er toe had. Niemand scheen genegen zich van den breeden rug van den Walvisch te bedienen. De reus, die verplicht was op crediet te drinken, dronk dubbel, daar het toch in ééne moeite doorging en knarste de tanden van woede over den voorspoed van zijn concur rent. „Hé Jonas," riep men van alle kanten want de bultenaar had dien bijnaam gekregen in tegenstelling van den Walvisch, „zijt ge haast klaar met eten Jonas was echter bon prince en verwees de klanten naar den Walvisch, maar men wilde zich alleen met Jonas ophouden. Op zijn bo chel te teekenen was een pleizier, zoo goed schikte hij er zich toe. En daarbij was hij zoo geestig evenals alle gebochelden. .Soldaat," riep hij, toen hij genoeg had, met zijne piepende stem „wilt ge een stukje van mijne kip De Walvisch had een honger als een paard maar ontveinsde dit uit jaloezie. In plaats van dus het aanbod aan te nemen, In de woning van den 26-jarigen op perman P. J. van Tiggelen aan de Tweede Lavendelstraat te Eindhoven, heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zatcrlag oen vechtpartij voorgedaan. Omstreeks half drie kwam een 2)2- jarigc arbeider de politie vertellen, dat hij zijn kostbaas Van Tiggelen zou ver moord hebben. Ijlings togen de agen ten derwaarts, doch de mededeeling bleek gelukkig overdreven te zijn. Wel had de arbeider tijdens een twist plot seling een bijl uit de keukén gehaald, waarmee hij Van Tiggelen eenige sla gen op het hoofd toebracht, zoodat de man bloedend gewond ineen gezakt was. Een geneesheer constateerde drie ^ernstige hoofdwonden. De kostgan ger is daarop in arrest gesteld en ter beschikking van de justitie naar Den Bosch overgebracht. Ilij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Gemeenteraad van Groesbeek volhardt in staking. Na de mislukte raadsvergadering te Groesbeek van Dinsdag der vorige week, toen maar enkele leden op het appèl verschenen, was een nieuwe vergadering uitgeschreven tegen Vrij dagmiddag vier uur. Daaraan zou voor afgaan, een vergadering van Burgem. en Weth.. doch de wethouders bleven weg. Ook deze raadsvergadering moest daarna wegens onvoltalligheid worden afgelast, daar ook nu slechts enkele leden aan den oproep gevolg 'hadden gegeven. Men vraagt zich te Groesbeek af, waarheen deze toestand moet leiden. antwoordde hij „Kleine schavuit, denkt ge, dat ik in de wieg gelegd ben om uwe klieken op te eten .Stuur dan uw hond, soldaat," hernam Eso pus bedaard, „en scheld mij niet uit." „Zoo? vraagt gij naar mijn hond?" her nam de Walvisch, „dan zult ge hem hebben." En bij die woorden hitste hij den hond aan, die met een onheilspellend geknor op Esopus aanvloog. ,Pas op, bochel riepen de speculanten den bultenaar toe. Doch deze wachtte den hond met vastbera denheid af en gaf het dier op het oogenblik dat het met een sprong in het hok wilde ko men een slag op den muil met het overschot van de kip. In plaats van met zijn vijandigen aanval voort te gaan, begon Medor zich den muil af te likken en met zijn tong de vezel tjes vleesch op te zoeken. Een schaterlach ging op, toen men deze krijgslist zag en honderd stemmen tegelijk riepen „Bravo, bravo, bravo j" De soldaat trachtte den hond wel opnieuw aan te hitsen, doch deze verloochende hem en liep naar den vijand over, Esopus had hem met een kippenkluifje omgekocht. Dit kon de Walvisch niet verkroppen, zoo dat hij op zijne beurt naar het hondenhok vloog, onderwijl koopers en verkoopers schreeuwden „O arme Jonas Pasop Jonas?" Jonas kwam echter bedaard uit het hok en plaatste zich recht tegenover den Walvisch, dien hij lachend in de oogen keek. Doch de Walvisch liet zich daardoor niet van zijn stuk brengen, maar greep den kleinen bultenaar bij den kraag en tilde hem ïn de hoogte, 't geen niet belette Jonas aan het lachen bleef. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wierlnger Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1