28e JAARGANG No. 73 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN OMSTREKEN DE BULTENAAR. N.V.W.A.C.O. - HOORN ■WIERINGER COURANT MIEUMIfi. EN AXVPlTENTIEBLAD VOOR II VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. DE NEDERLANDSCHE BANK. Goudvoorraad verder gestegen met bijna f 19 millioen. De bankstaat van de afgeloopen week geeft wederom een toeneming -van den goudvoorraad te zien, ditmaal met circa f 18.7 millioen, welk bedrag blijkbaar voor het grootste deel voor alsnog in het buitenland wordt aange houden. Voorts toont deze bankstaat reeds den invloed van den halfjaars-ultimo: Beleeningen zijn toegenomen met f 11.3 millioen, welke vermeerdering bijna geheel komt voor rekening van de Hoofdbank. In verband met deze ultimo-behoefte steeg de biljetten-circulatie met bijna f 16 millioen tot f 880.5 millioen. De rekening-courantsaldi namen hier naast van f 650 tot 664 millioen toe. Opmerkelijk is, dat het tegoed van de Schatkist tegenover de vorige week een daling vertoont de vorige gepubliceerde kasstaat per 23 Juni toonde een saldo van het Rijk bij de Bank van niet minder dan f 90.7 mill. Zwemmen bij wijze van protest. Werklooze springt in de gracht. Een vreemde protesi-demonstratie heeft Maandagmiddag om 4 uur een werklooze in de Keizersgracht bij de Vijzelstraat te Amsterdam ten beste gegeven. De man had een steunaan vraag op het bureau van Maatschap- pelijken Steun, Keizersgracht 611, in gediend. Hij kwam nu naar de beslis sing informeeren en kreeg te hooren, dat hij even op het bureau moest wach ten. Dit bleek niet naar zijn zin te zijn, want de ongeveer 40-jarige man gooide zijn jas uit, liep de gracht op en sprong luid schreeuwend te water Hij kon zwemmen en bleef voortdu rend in de gracht vóór het Steunkan- toor heen en weer zwemmen, hetgeen aan beide oevers en op de brug in de Vijzelstraat duizenden belangstel lenden te hoop deed loopen De man stoorde zich niet aan de sommaties der politfie om weer op den wal te komen, hij was en bleef te water en zette deze demonstratie ruim een half uur voort. Toen geraak te hij uitgeput en zwom naar den walkant, waar eenige stevige agenten vuisten hem op het droge heschen. De drijfnatte man werd in het wacht lokaal van het Steunbureau binnen gebracht hulp van den inmiddels ver schenen G. G. D. bleek niet noodig te zijn. De politie heeft natuurlijk proces verbaal tegen den zwemmer opge maakt en of zijn vreemde handelwijs hem tot het beoogde doel zal brengen staat te bezien Petroleumvergasser ontploft. Vischbakkerij te Den Haag uitgebrand. Een zware binnenbrand, die dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer kon worden beperkt tot het vertrek waarin hij ontstond,) woedde Maandag in den vooravond in het perceel Krugerlaan 119 te '-Gra- venhage, waar een vischwinkel annex bakkerij is gevestigd. Te kwart over zes was de bewoner, de heer P. van Rossen, in de bakkerij gegaan om visch te bakken. Voor dat. doel gebruikte hij als gewoonlijk een petroleumvergasser, dien hij met spi ritus wilde voorwarmen. Door lot nu t{oe onopgehelderde oorzaak exploi- deerde de vergasser plotseling met een luiden knal. De heer Van Rossen, die wonder boven wonder niet werd ge wond,. stond in een minimum van tijd midden in de vlammen, welke in een oogwenk de geheele bakkerij in een vuurzee zetten. De brandweer van het bureau Van der Vennestraat die direct ter plaatse verscheen, wist den brand tot de bakkerij te beperken. Dit vertrek brandde echter geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. De politie heeeft de vergasser voor 'n onderzoek in beslag genomen. Bij het slachten gedood. Schietmasker ging plotse ling af. Maandagmorgen was de slager J. v.d. Bennet te Simpelveld bij Heerlen, met zijn knecht bezig met varkens- slachten. Hiervoor gebruikten zij een z.g. schietmasker, dat echter aanvan kelijk weigerde af te gaan. De knecht stond met het wapen in de hand en toen de slager zelf wilde gaan kijken, wat er aan het wapen mankeerde, ging het plotseling af en trof den 73- jarigen man in den arm. Hij werd naar het Ziekenhuis te Heerlen over gebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Dood op den weg gevonden Op den weg, die midden door het dorp Schildwoude leidt, is Dinsdagmid dag te kwart over twaalf de 8-jarige J. Bouwman, het zoontje van een vvinke lier aldaar, dood op den weg gevon den. Het kind bleek te zijn overreden. Niemand heeft iets van het ongeluk vernomen. DE ZIEKTE VAN WEIL. Maatregelen van de Gem. Sneek In verband met een te Sneek voor gekomen doodelijk verloopen geval van de ziekte van Weil is in de dezer dagen gehouden raadsvergadering een onmiddelijk na afkondiging in wer king tredende verordening aangeno men, waarin het exploiteeren van een zweminrichting afhankelijk wordt ge steld van een vergunning van B. en W. Deze verordening zal worden toege past op de bestaande Sneeker Zwem inrichting, waarin, naar de inspec teur der volksgezondheid, dr. Tuntler, B. en VV. mededeelde, dit ziektegeval met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid zijn oorsprong vond, zoo dat hij den raad gaf deze inrichting te sluiten. Deze verordening stelt B. en W. daartoe in staat. FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. 28. „Maar waarom legt gij zooveel ijver aan den dag om mij te dienen „Het is zoo mijn aard. Ik heb alles over voor personen, die mij bevallen." „En hebben wij de eer u te bevallen." „Ja „Zeker om beter tot het betoonen van die vriendschap in de gelegenheid te zijn, hebt! gij mijn hondenhok voor dertigduizend livres gehuurd „Dat niet," antwoordde de bultenaar„dit is beursspeculatie., en 't is dan ook eene winst gevende." Gonzage gaf een wenk aan Cocardasse en Passepoil, die dadelijk met kletterende rapie ren naderbij kwamen. „Wie zijn dat vroeg Esopus. „Heeren, die u zullen volgen, als ik uwe diensten aanneem." „Wel uw dienaar," zeide de bultenaar met eene statige buiging, „dan moet gij voor mij ne diensten maar bedanken. Waarde heeren," vervolgde hij tegen de beide ijzervreters, geeft DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. De 65-jarige heer Hoving wilde een stier, die zich op het terrein van den liygiënischen melkstal De IJssel te IJsselmonde bevond en ter plaatse een schutting vernielde, met behulp van een knecht verplaatsen. De heer Hoving vatte den stier bij den neusring, terwijl de knecht de ijze ren pin waaraan de stier bevestigd was, zou verzetten. Plotseling heeft het dier den heer H. op de horens ge nomen en hem meters hoog in de lucht geslingerd. Gelukkig kwam hij enkele meters van het dier terecht, dat zich, zoodra het H. op den grond zag liggen, weder op hem wilde wer pen. De knecht bracht den heer H. buiten het bereik van het woedende dier. Dr. Meerkerk die direct ter plaatse was, verleende geneeskundige behan deling en op diens advies is de onge lukkige direct naar het Ziekenhuis ge bracht. De schouder bleek hevig ge kneusd te zijn. Verder klaagde de hr. H. over hevige pijnen door geheel het lichaam. KASSIER VERDWENEN. Onregelmatigheden bij boe kingen. Aan het strand te Kijkduin is Maan dag het lijk aangespoeld van den eer sten kassier van het bureau van den gemeente-ontvanger te Rotlerdam. Het zijn waarschijnlijk moeilijkhe den geweest, die buiten zijn dienst la gen, die den man in den dood hebben gedreven. Evenwel is gebleken, dat hij in zijn dienst verschillende manipula ties heeft gepleegd ten opzichte van boekingen en verantwoordingen. Ge noemde ambtenaar bekleedde na den ontvanger de hoogste positie ten bu- reele. De nieuwe ontvanger, mr. Endtz. zou de boeken, die per 30 Juni worden afgesloten, controleeren. Ten stadhui- ze heeft men verzekerd, dat het hier niet gaat om handelingen, waardoor de gemeente voor groote bedragen of over een lange periode is benadeeld. De tegenwoordige ontvanger is on geveer negen maanden in functie en het onderzoek zal wel moeten uitwij zen, of er onder den vorigen ontvanger fraudes zijn gepleegd door den kassier. De onnauwkeurigheden zijn ontdekt bij posten, die niet voor bepaalde be dragen op kohieren waren gebracht, doch in hoofdzaak bij uitgaven voor rente en dergelijke posten, waar met wisselende bedragen rekening kon worden gehouden, omdat het percen tage wel eens verschilt. Er was dan wel eens een hooger bedrag geboekt, dan het betaalde. Geschenk van Amersfoort aan Prinselijk Paar. Lippische kei wordt aangevoerd. Het Amersfoortsche comité voor de aanbieding van een huldeblijk ter ge legenheid van het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard is Dins dag ten stadhuize bijeen gekomen. Daarbij deed de voorz., mr. Versfeit, mededeeling van het voornemen op Amersfoortsche wijze de huldebetui ging aan het Vorstelijk Paar te organi seeren. Niet voor niets dragen de Amersfoorters den naam vqn „keien trekkers". Opnieuw zullen zij dien naam eer aandoen. Uit Lippe zal wor den aangevoerd een kei, die in grootte niet veel van de Amersfoortsche ver schilt. Dit stukje Lippisch grondge bied zal op 17 Juli ten paleize Soest- dijk door Amersfoort worden aange boden. De bedoeling is, dat iedere Amersfoorter in deze huldiging zal worden betrokken. PROVINCIAAL NIEUWS. Vanaf heden Zomer Dienstregeling. Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs. u de moeite niet om uw ijzerwerk te deran- geeren wij zullen niet in gezelschap met el kander uitgaan." „Maar." begon Gonzaga op een dreigen den toon. „Er komt hier geen maar te pas. Gij kent den man evengoed als ik en weet, dat hij driftig is, zeer driftig, men zou kunnen zeg gen gevaarlijk. Als hij die galgengezichten achter mij zag." „Wel voor den duivelriep de verontwaar digde Cocardasse uit. „Hoe kan men de regelen der wellevendheid zóó uit het oog verliezen zuchtte de zacht moedige Passepoil. „Ik wil alleen mijn gang gaan of ik doe in 'c geheel niets," eindigde Esopus op beslissen - den toon. Gonzaga en Peyrolles hielden eene korte beraadslaging. De eerste richtte zich tot Esopus en zeide „Dien mij getrouw en gij zult beloond wordenin het tegenovergestel de geval." Hij voltooide den zin niet, maar overhandigde de invitatiekaart aan den bul tenaar, die haar aannam en ruggelings naar de deur ging. Om de drie passen maakte hij eene buiging, terwijl hij zeide „Ik gevoel mij vereerd door het vertrouwen van monseigneur. Dezen avond zal monseigneur nader van mij hooren." En daar Cocardasse en Passepoil hem op een heimelijk teeken van Gonzaga toch wil den volgen, zeide hij „Zacht watzacht watEn onze afspraak Hij schoof Cocardasse en Passepoil daarop ter zijde met eene hand, in welke zij zeker niet zooveel kracht ondersteld zouden hebben, maakte nog eene laatste diepe buiging en ging den drempel over. Cocardasse en Passe poil, die hem desniettemin wilden volgen, wierp hij de deur voor den neus dicht. Toen zij die weder opengerukt hadden, was er nie mand meer in de gang te zien. „Nu haastig aan 't werk zeide Gonzaga tegen Peyrolles. „Laat het huis in de Rue du Chantre binnen een half uur omsingeld zijn en handel dan weder zoo als bepaald is." Onderwijl rende de bultenaar de straat Quincampelde door, die op dit uur eenzaam en verlaten was. „Onze zaken waren aan 't achteruitgaan," mompelde hij. „Ik wist inderdaad niet, waar ik onze toegangskaarten en een baltoilet van daan zou gehaald hebben." HOOFDSTUK XII. Het huis met twee ingangen. Op den hoek van de thans verdwenen Rue du Chantre en van de Rue Saint-Honoré stond een net en bijna nieuw huis van een beschei den voorkomen. De ingang was in de eerstge noemde straat en bestond uit een poortje me.t hooggewelf, waarna men een stoep van drie treden opklom. Dit huis was eerst sedert weinige dagen betrokken door een gezin, welks levenswijze leeds spoedig de nieuwsgierigheid der buurt gaande maakte. De hoofdbewoner was een man, die nog jong moest zijn, als men de jeugdige schoonheid van zijn gelaat de leven digheid van zijn blond haar, hetwelk een hoog voorhoofd omvatte, in aanmerking nam. Hij werd meester genoemd en maakte zijn beroep van het drijven en bewerken van de- genge vesten. Er woonde een schoon jong meisje bij hem, wier naam aan niemand bekend was. Men had hen met elkander hooren spreken en daaruit terecht opgemaakt, dat zij niet man en vrouw waren. Tot dienstboden hadden zij eene oude vrouw, die zich niet liet uithooren en een knaap van zestien of zeventien jaar, die ook al het mogelijke deed om het stilzwijgen te bewaren. Het meisje ging nooit uit, zoodat men had kunnen denken, dat zij gevangen werd ge houden, indien men haar niet aanhoudend kerkelijke gezangen en andere liedjes had hooren zingen. Meester Louis ging daarentegen dikwijls uit en kwam niet zelden pas zeer laat in den avond thuis. Alsdan ging hij niet door de deur met den stoep binnen. Want het huis had twee ingangen en voor den tweeden moest men zich van de trap van het naaste huis bedienen. Het was deze laatste ingang, dien meester Louis dan koos om in zijn woning te komen. Zoolang dit gezin daar woonde, was er nog geen vreemde over den drempel gekomen, behalve een kleine bultenaar met een ernstig doch zachtzinnig gelaat, die geen woord met iemand wisselde en nooit van den stoep maar Meisje te Schagen ontvoerd. Later teruggevonden. Dat het niet alles rozengeur en ma- nenschijn is bewijst het volgende re laas, dat wel wat weg heeft van de schoone historie van Romeo en Julia, doch dat aan den anderen kant voor de betrokken ouders lang niet prettig is aldus de Held. Crt. Een dezer dagen moest namelijk mevr. St., staande met een z.g. „speel- wand" op de kermis te Schagen, aan gifte doen dat haar dochter ontvoerd was. De avond te voren was zij op de Gedempte Gracht met een zekeren v. II. gezien. Later op dien avond wei den heiden nog gesignaleerd in de na bijheid van het station, alwaar het fcusschen hen niet hijster gemoedelijk toeging. Des nachts keerde de dochter tot groote ongerustheid van de moeder, niet naar huis terug. Oogenblikkelijk werd de politie van het gebeurde m kennis gesteld, die een onderzoek in stelde. Daar men er niet zeker van was dat mej. St. geen letsel was overko men, zocht men den geheelen nacht door, evenwel zonder eenfg resut{aat. Ook daarna stelde men tal van po gingen in het werk om een spoor te kunnen ontdekken. De angst bij de moeder werd begrijpelijkerwijze steeds heviger. Dezer dagen evenwel kwam er uit komst voor de ongelukkige moeder. De echtgenoot van mevr. St., die in Delft verblijft, deelde telefonisch me de, dat het meisje in den loop van den dag was aangekomen. Uitslag van de Premie-Keuring van Merriën van 1 t.m, 7 jaar en van Merrie-Veuflens Type Tuigpaard te Schagen op 2 Juni 1937. VEULENS „Butila" Eig. A. Zwart, Heiloo, f 10. Veulen. Eig. J. Muis, Heiloo, f 10. 1-Jarige Merriën „Kella". Eig. K. Revne Kzn., Bar- singerhorn, f 25. „Allëtta". Eig. M. v. Wieringen, Anna Paulowna, f 15. „Aldova". Eig. K. Reyne Kzn., j Barsingerhorn, f 15. „Nubertinie". Eig. C. Oly Czn, Heiloo, f 25. 2-Jarige Merriën „Zonnekindje". Eig. H. C, Kooy, Harenkarspel, f 20. „Zonna Eig. C. Bierens, West- Graf tdijk, f 20. 3-Jarige Merriën „Wuska". Eig. P. N. Spaans, Bar- singerhorn, 25. 4-7-Jarige Merriën met Veulen, „Verenie". Eig. D. Kaan, Wieriu- gerwaard, f 25. „Vazelle". Eig. H. C. Kooy, Haren karspel, f 25. „Udonaa". Eig. J. Muys, Wester- weg, Heiloo, f 35. „Uranie". Eig. Iv. Reyne, Barsin- gerhorn, f 35. Trien". Eig. f 25. Utilla". Eig. A. Zwart, Heiloo, f 25. Tellusa". Eig. F. A. Melchior, Win kel, f 25.^ 4-7-Jarige Merriën zonder Veulen „Vibusta". Eig. P. Waal, Beem- ster, f 35. HOOGE LASTEN. Een sprekend voorbeeld. Maandagavond is te- Amsterdam een op erfpachtgrond gebouwde villa,c? in Zuid, aan de Diepenbrockstrjiat 7 hoek Stadionweg, in veiling gebracht. Dit huis, waarvan de bouwkosten naar schatting een f 30.000 hebben bedra gen, is voor de somma van f 1800 verkocht. Deze schrille waardevermin dering is een gevolg van de hooge las ten en wel f 1319.- per jaar. - 170.89 - 128.— - 17.89 - 51.— Erfpacht Grondbelasting Straatgeld Brandassur.-bel. j Water Totaal - 1677.78 per jaar. I Het is begrijpelijk, dat er voor zulk den perceel weinig kooplust bestaat en de prijs ervan op een dergelijk laag niveau terechtkomen moet de mees te Amsterdammers, die een dergelijk huis kunnen bewonen,, zien wegens de vele lasten er liever van af en vestigen zich buiten. Wanneer zal ons gemeen tebestuur toch gaan beseffen, dat ver laging van deze lasten in het belang van de gemeente dringend noodzake lijk is aldus schrijft hel Haiidelsbl. VROUW UIT AUTO GEGOOID Drie mannen aangehouden. Op het Rembrandtsplein bij de Hal vemaansteeg te Amsterdam gebeurde Dinsdagmorgen om half vijf iets vreemds plotseling, viel er een vrouw uit een rijdende auto op straat, waar zij bewusteloos bleef liggen. De G.G.D. verscheen en bracht de 25-jarige juf frouw. die een hersenschudding had opgeloopen, naar het Wilhelmina- gasthuis. Haar toestand was van dien altijd van de achtertrap gebruik maakte. Men hield hem voor een goeden bekende van meester Louis. De nieuwsgierigen hadden hem nooit in de benedenkamer gezien waar het meisje zich met de oude vrouw en den knaap ophield. Voor de komst van meester Louis met de zijnen herinnerde zich niemand, dat hij ooit dien bultenaar in deze wijk gezien had en hij hield dus de nieuwsgierigheid bijna even zeer gespannen als meester Louis, de altijd zwijgende metaalwerker, 's Avonds als de bu ren aan hunne deur een praatje maakten, waren de bewoners van het huis altijd het onderwerp der gesprekken. Wie waren zij Vanwaar kwamen zij Op welke onbékende uren bewerkte meester Louis, die zulke blan ke handen had en zooveel uitging, zijne de- gengevesten Het huis had eene groote benedenkamer met een keukentje ter rechterzijde, dat op eene binnenplaats uitzag en een kamer voor het meisje, die aan de Rue Saint-Honoré uit kwam. In de keuken waren twee bedsteden, eene voor de oude Frangoise Berrichon, de andere voor haar kleinzoon Jean Marie Ber- richon. Deze verdieping gelijkvloers had slechts één uitgang namelijk dien met de stoep. j Achter in de groote benedenkamer, juist naast de keuken, leidde een wenteltrap naai de bovenverdieping, dit uit twee kamers be stond die van meester Louis, welke op de trap uitkwam en eene andere, die geen afzon derlijke uitgang bezat en ook geen bepaalde bestemming had. Deze tweede kamer was altijd afgesloten. Nog de oude Frangoise, noch de jonge Berri- chon, noch zelfs het mooie meisje hadden verlof kunnen krijgen om daar binnen eens rond te zien. In dat opzicht was meester Louis onverbiddelijk. i Slechts een menschelijk wezen was in het geheim van die kamer ingewijd, namelijk de bultenaar, want men had gezien, dat deze er binnengetreden en er uitgekomen was. Doch, alsof alles, wat hiermede in verband stond, geheimzinnig moest zijn, zag men el- ken keer, wanneer de bochel er binnen ge gaan was, meester Louis er uitkomen. Omge keerd kwam de bultenaar dikwijls naar bui ten, als meester Louis er in was gegaan. Nooit had men die twee onafscheidenlijke vrienden zameri gezien. Men kon dus niet anders den ken dan dat zich in die kamers iets geheim zinnigs bevond, dat telkens door den een be waakt werd, als de andere uit moest gaan. Op den dag toen in het hotel van den prins van Gonzaga de plechtige familieraad gehou den was, zat het jonge meisje tegen de avond schemering in haar kamertje alleen. Op de ronde tafel lagen eenige bladen papier, want zij was aan het schrijven in weerwil van het verminderende daglicht. Bij het licht, dat nog door de opgehaalde gordijnen binnenviel, zien wij dat zij een rijzige, maar tengere ge stalte, mijmerende blauwe oogen, die echter bij wijlen flikkeren konden, weelderige git zwarte lokken en eene zachte gelaatsuitdruk king bezat. Haar naam, dien de buren niet kenden en die Frangoise en de jonge Berrichon sedert hunne komst te Parijs niet mochten noemen, was Aurora. Toen zij eindelijk in de schemering zelfs hare pen niet duidelijk meer kon zien, hield zij op met schrijven en begon zij na te den ken. Met het hoofd op de hand rustende, hief zij hare oogen ten hemel, als in een stil ge bed verzonken. Een glimlach verhelderde ha re lippen, maar weldra glinsterde een traan in haar oog, die langzaam langs hare wangen nederrolde. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1