KNALPRIJZEN lergens koopt II zoo Melig GEMEENTERAAD WIERINGEN. K lood ing magazijn WIERINGERMEER Middenmeer aard, dat zij nog niet gehoord kon worden. De politie stond inmiddels voor de vraag, of de vrouw uit de auto was gesprongen of geworpen. De wagen bleek uit Zuid-Holland afkomstig en de politie van het bureau Singel is er Dinsdagmiddag in ge slaagd de drie inzittenden van de au to te arresteeren. De juffrouw, die te Amsterdam woont, was met het drie tal uit rijden gegaan en zij zou vol gens de drie „heeren" op het Rem- brandtsplein uit den wagen zijn ge sprongen. Hoewel de politie reden had om aan te nemen, dat zij uit den wagen was geworpen, is het drietal wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Vergadering van den Raad der Gemeente Wieringen op Woensdag 30 Juni j.1. namid dags 2 uur. Afwezig de heer J. Lont. Na opening volgt voorlezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn van Gedeputeerde Staten bericht van goedkeuring van de verordening tot het heffen van 75 opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting voor het be lastingjaar 1937/38 het jaarverslag van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en een tweetal boek werken. Voor kennisgeving aangenomen. Voordracht naar aanleiding van verzoeken om tegemoetkoming in de vervoerkosten van leerlingen van lagere scholen. B. en W. stellen voor de aanvrage van J. Toren om tegemoetkoming, ingevolge art. 13 der Lager-Onderwijswet 1920, in de kosten verbonden aan het bezoeken door zijn kinde ren van de Chr. Nat. lagere school te Den Oever, in te willigen. Wordt goedgekeurd. Voordracht tot verlaging van het presentie geld voor de leden der stembureaux in de stemdistricten. Van Ged. Staten is een missive ontvangen, waarbij wordt medegedeeld, dat gemeenten, die een extra-bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds ontvangen, aan leden van stem bureaux, hetzij voor presentiegeld, hetzij voor verteringen, hetzij voor beide tezamen, geen hooger bedrag mogen toekennen dan f 4. per lid en per dag, eventueele vervanging daaronder begrepen. Aangeiden Wieringen tot deze categorie gemeenten behoort, stellen B. en W. voor de verordening, regelende het presentiegeld, dienovereenkomstig te wijzigen. (De presentiegelden waren f 5.en wor den dus nu met f 1.verminderd.) Wordt goedgekeurd. Voordracht tot conversie van een tweetal geldleeningen. B en W. stellen voor te besluiten tot hef aangaan van een geldleening groot f 239700,- tegen een rente van 4 ten einde hiermede af te lossen het restant van een tweetal an dere leeningen, pro resto nog bedragende f 144300,en f 95400,waarvan de rente percentages respectievelijk 4V* en 4 zijn. Bij vervroegde aflossing zal over het extra af te lossen bedrag een vergoeding van 1% verschuldigd zijn. Wordt goedgekeurd. Voordracht tot intrekking van de verorde ning tot vermindering van de personeele be lasting voor motorrijtuigen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat in verband met de noodlij dendheid der ge meente, bij hen bedenking bestaat tegen de door de Gemeenteraad vastgestelde verorde ning tot verlaging van de personeele belasting naar de vijfde grondslag (motorrijtuigen). B. en W. verwachten van den betrokken Minister geen gunstiger resultaat en stellen mitsdien voor de betreffende verordening, vastgesteld bij raadshesluit van 26 Febr. j.1., in te trekken. Wordt goedgekeurd. Voordracht tot het instellen van beroep tegen de besluiten van Ged. Staten tof vast stelling van de Factor U ing. het Financiëele verhoudingsbesluit. In afwijking van hun eerder ingenomen standpunt, hebben de Ministers van Binnen- landsche Zaken en Financiëele Verhoudings wet als armenzorguitgaven tevens moeten worden aangemerkt de kosten van ondersteu ning van le. wer'g]ooze personen, die in verband met hun lee xtyd. niet onder de algemeene steun regeling voor werkloozen konden worden ge bracht 2e. werklooze personen, die in verband met het aan-gaan van een huwelijk van de toepassing van de algemeene steunregeling voor werkloozen waren uitgesloten 3e. werkïooze personen, die vóór hun werk loosheid rnet in loondienst waren (z.g. kleine baasjes) en deswege van de toepassing van de algemeene steunregeling voor werkloozen waren uitgesloten. Volgens vroeger ingenomen standpunt wer den deze kosten als werkloozenuitgaven be schouwd en werden niet in aanmerking ge nomen voor de berekening van de uitkeering aan de gemeenten ing. de Fin. Verhoudings wet. In verband hiermede stellen B. en W. voor beroep in te stellen tegen de besluiten van Ged. Staten tot vaststelling van de faqtor U ing. het Fin. Verhoudingsbesluit, waarbij be doelde uitgaven wel als werkloosheidsuitga ven zijn aangemerkt. Wordt goedgekeurd. Voordracht tot regularisatie van uitgaven op de begrooting voor de dienst 1936. Wordt goedgekeurd. Benoeming van een ambtenaar van de Burgerlijke stand, in verband met het overlij den van den heer J. Bosker Sr. Op de aanbeveling staat als no. l de heer O. J. Bosker en als no. 2 de heer J. Tijsen Jz. De heer Bosker werd met 9 stemmen en 1 blanco benoemd. RONDVRAAG. De Heer Bontkes brengt naar voren, dat zich voor de verkiezingen strubbelingen hebben voorgedaan door het bekladden van andersmans eigendommen, zelfs openbare gebouwen. Naar spr. heeft gehoord, werden eenige per sonen voor dit feit door de politie aangehou den en procesverbaal opgemaakthierbij be hoorde ook een buitenlander, een Duitscher. Ondanks het verbod heeft zich deze buiten lander dus met politieke dingen bezig gehou den, en nu is spr. zeer nieuwsgierig, welke maatregelen tegen hem genomen zijn en of hij zich thans van politieke actie onthoudt. Voorz. anwoordt, dat niet is komen vast te staan wie de daders warenniemand is op heeterdaad betrapt en dus kon geen proces verbaal worden opgemaakt. Wel is spr. bij het verhoor gebleken, dat de bewuste persoon meer als bijlooper kon wor den beschouwd. Verder gelooft spr. niet, dat de persoon zich nadien met politieke actie heeft bezig gehouden. Hierna sluiting. NAAR SCHOORL EN BERDEN. Dinsdag hebben de kinderen van de hoogste klasse der O. L. School te H.-hoef een schoolreisje naar Schoorl en Bergen gemaakt. Per autobus ging het van Hippo en na een ruim een uur arriveerde men te Schoorl en wer den in den speeltuin eenige ververschingen aangeboden. Na een poosje in de theetuin genoten te hebben en wederom eenige ververschingen aan de kinderen werden aangeboden ging het gezelschap naar Bergen aan Zee, waar vol op van de zee en strand werd genoten. Na geruimen tijd hier vertoeft te hebben ging het op Bergen af en werd een bezoek gebracht bij Duinvermaak, waar de kinderen zich kos telijk amuseerden met draaimolen, wipplank enz. Hierna werd de terugtocht aanvaard en arriveerde men ongeveer 8 uur weer te Hippo. POLITIE. Verloren een belastingplaatje in étui en een bankbiljet van tien gulden. Gevonden een kosteloos rijwielplaatje. Vermist een paar schapen. Inl. bij den Ge meentebode H.-hoef. AANBESTEDING. Maandagavond j.1. werd te Barsingerhorn voor rekening van den Slik- venpolder aldaar, aanbesteed, het bouwen van een woning met onderbouw en waterloo- pen voor een gemaal voor dien polder. Van de 19 inschrijvers kwam de heer P. Tuin als hoogste uit de bus f 8.300), terwijl de fa. Dekker en Lont alhier, de laagste inschrijver bleek te zijn met f 6.923.—. De gunning werd aangehouden. Trekkingslijst verloting Mandoline Vereeni ging „Oost Wieringen." Op de volgende Lotnummers zijn prijzen gevallen 321, 448, 733, 58, 257, 745, 422, 938, 471, 894, 940, 948, 897. De prijzen kunnen tot 7 Juli worden afge haald bij Jurrie Lont. Na dien datum worden ze als eigendom der vereeniging beschouwd. De Garnalen-drogerij te Den Oever. Het is vanzelfsprekend zeer toe te juichen, dat de besturen van D.E.T.V. en de MotorWisschers-vereen. het ini tiatief namen om te Den Oever tot een garnalen-drogerij te geraken. Deze industrie zou niet alleen het vischdebiet uitbreiden, maar tevens een bron van inkomsten voor velen vormen. Dat zulk een inrichting ren dabel is, is reeds bewezen te Texel en te Zoutkamp!;; We hopen zeer dat de visschers nu als één man achter de besturen staan, en het aandeelen-kapitaal spoedig vol teekend zal zijn. De oude rijwielplaatjes. De Heer S. P. de Vries, Belt 14, alhier, mocht van „Zonnestraal" onderst, dankbe tuiging. ontvangen „Tot ons genoegen mochten wij ten bate van „Zonnestraal", Uw zending metalen en zilverpapier ontvangen. Gaarne zeggen wij U hiervoor onze beste dank in het bijzonder voor de hierin tot uiting gekomen sympa- tieke hulpvaardigheid." Deze dank geldt dus ook de burge rij die hun oude rijwielplaatjes of zil verpapier bij den heer de Vries brach ten voor dit mooie doel. Moge ook in 't vervolg steeds met deze inzameling worden doorgegaan. NAAR DE H. B. S. Inie van 't Hof te H.-hoef is geslaagd voor toelatingsexamen H.B.S. te Den Helder. DEN OEVER. Onderhandsch verkocht. Naar wij vernemen heeft de heer P. Dek ker Sz., brandstoffenhandelaar te Den Oever, de boerderij en erf uit de hand gekocht van den heer V. Jz. Koorn aan de Zeestraat aldaar. VISCHAFSLAG. 26 Juni 1899 pond paling f 0.18—0.26 451 pond bot f 0.12—0.14l/ï2 kisten haring f 14.50 per kist574 kg. ansjo vis f 0.49 i 28 Juni1743 pond bot f 0.13—0.14Vi237 pond aal f 0.170.29 22 pond zalm f 0.93 1.10 5 kisten haring f 14.85 228 kg. ansjovis f 0.49. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 4 JULI. NED. HERV. GEM. Den Oever nam. 2 uur Ds. van Beek. Donderdag 8 Juli 's avonds 8 uur Herv. Zus- terkring te Hippolytushoef. DOOPSGE2. GEM: H.hoef voorm. half elf (Z.T.) Ds. de Wilde ciale Zaken is d.d. 4 45 1, bericht ontvang vrijheid kan vinden ten aanzien van het t' j verleening in een hoe rangschikken en he! .voor cie werkloozen. d" verschafiing zijn gepb^o, te verhoogen. De heer Dekker vra tiveering bij ciit schri De heer nouijmeije tracnoon om ue zui netzenue is ais ia jieiWiiji men aaar m ate »eun- te orloon - werk- t 2 cent ONS WIERINGERMEERHOEKJE. GEMEENTERAAD A. PAULOWNA. Vergadering van den Raad van Anna Paulowna op Woensdag 30 Ju ni des namiddags 8 uur. Voorzitter Burgemeester G. Lovink. Secretaris de heer C. Keijzer. Alle leden aanwezig. De notulen worden behoudens een kleine opmerking van den heer Dek ker goed gekeurd. Ingekomen stukken a. van J. A. Brinks is bericht ont vangen, dat hij zijn benoeming tot on derwijzer aan de O.L. schjool II aan neemt b. van J. L. H. Hazeloop is bericht ontvangen, dat hij zijn benoeming tot Hoofd van de O.L. School III aan neemt. Op 1 Juli a.s zal hij in functie treden. c. de verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager- en vervolg-onderwijs is goedgekeurd hij Koninkl, Besl. d.d. 27 Mei 1937. no. 77. Geen hoogere tarieven en basis-uur loonen. d. Van Z.E. den Minister van So ii* een mo- dat het con et Zuiuen Pauiowna, hasisioonen |heireit in ue oe k; Staat en Anna ï-auiowiia in ue ae fL-J net basisioon is daar 52 cent perfr, in Anna Pau-| lowna 2o ceni per uur. De voorz. zegt aat B. en W. alsnog ae minister er op wnien wijzen aat ue steunregeling voor A. P. te laag is, disook ue taiieregeiing m ae steun. Het aares zal met reden omkleed worden. biopzettwg steunregeling. e. .blijkens d.d. 12 juni j.1., no. 1071, van den Rijksinspecteur voor de werk verschainng ontvangen bericüt zal de werkverscnaffing en steunregeling in ueze gemeente worden stopgezet van o jun t.m. 2b Augustus lyb/. De voorz. zegt aat ten hoogste 10 menschen in cie steunregeling zullen mogen vallen of te werk gesteld in een centrale wei'kverschaling, voor deze gemeente, de Wieringermeer. Doch voor 10 menschen worden de kosten van een autobus naar de W.-Meer te noog, zoodat het wel de steunrege ling zal worden. De heer Dekker vraagt wat of B. en W. denken te doen als men boven het aantal van 10 menschen komt. Spr, noemt het aantal werkloozen op in net tijdvak van het vorige jaar. De voorz. zegt dat deze menschen naar, het Armbestuur zuilen moeten. De heer Dekker is van oordeel, dat onder normale omstandigheden de menschen de eerste 3 weken van Juli niet aan het werk komen, laat staan om in tijden zooals nu, dat de werk gevers werkkrachten te over kunnen krijgen. Spr. acht het tijdstip van de stop zetting buitengewoon ongelukkig, ge kozen. De voorz. zegt dat B. en W. al het mogelijke zullen doen om het cijfer van 10 zoo noodig hooger te krijgen hij den inspecteur. De .begrooting voor 1936 met de daarin gebrachte wijzigingen is door Ged. Staten goedgekeurd d.d. 16 Juni j.1., no. 147. g. Ged. Staten hébben bij brief d.d. 2b Mei j.1.. ndTly97, de ontvangst be richt van de op 13 Mei j.1. vastgestelde verordening tot fcanvuilmg der Alge meene tmntie-verordeiiing. h. Procesverbaal wegens gehou den kasopnemingen. In kas was en moest zijn van het Burgerl. Armbestuur f 1137.44V2 Van het Grondbedrijf - Iö3.b3 Van de Gem.-Onttv. - 1777.53 luen uitbreidingsplan voor Kleine Sluis Het ging gesmeerd met de agenda, doch plotseling kondigde de bode aan (lat de heer Wieder de Bruijn is geai riveerd. De voorz. schorst de verg. en na een comité-zitting van ruim anderhalf uur wordt de pers medegedeeld, dat de Raad heeft besloten tot een uitbrei dingsplan voor de kom van het dorp Kleine Sluis. 3. Voorspel tot oninbaarverklaring van enkele aanslagen in de belasting op (fe honden en het schoolgeld. 5. Verzoek om tegemoetkoming in de kosten van vervoer ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet. Conform de adviezen van B. en W. wordt gunstig of afwijzend op de ver zoeken beslist. Nieuw Raadslid. 6. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad A. Borst- geb. Liefhebber. De heeren Lubbert en Hooimeijer die de stukken onderzocht hebben, ad- viseeren tot toelating. waartoe de Raad besluit. Capitulatie-stelsel. 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot aanwijzing van de ambten en betrekkingen door capitu lanten te vervullen. De desbetrefende verordening wordt z.h.s. aangenomen. Een eventueel vacature van de be trekking als chauffeur-werkman wordt op de lijst voor capitulanten ge plaatst. 8. Goedkeuring begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1937. Aangenjomen. 9. Vaststelling van besluiten tot wij ziging van de begrootingen voor 1936 en 1937. Aangerfpmen. RONDVRAAG. De heer Kloosterman is het opge vallen dat in de Gemeente zooveel werk op Zondag wordt verricht. Spr. weet soms niet of het een Zondag of een werkdag is, hij zou gaarne zien dat de Zondagswet gehandhaafd wordt De voorz. zegt dat nimmer vergun ning wordt verleend door B. en W. om op Zondag te werken, slechts in aller uiterste gevallen zooals verleden week Zondag dat het hooi noodig binnen moest doordat het zoo geregend had Mocht er echter met de wet de hand worden gelicht, dan zal spr. er scher per op laten toezien. Hierna sluiting. FANTASIE COSTUUMS 11.75, 15.75, 19.75, 22.75, tot 37.50 gld. SPORTCOSTUUMS 13.75, 17.50, 19.75, 22.75, tot 27.50 gld. REGENJASSEN 9.75, 14.75, 16.75, 19.75, tot 27.50 gld. JONGENSCOSTUUMS met en zonder Plusfour vanaf 6.50 Ook voor OverhemdenDassenHoeden, Petten is U bij ons aan het juiste adres. Algemeene ledenvergadering van de Vereen, v. d. Graanhandel „W.-Meer". Woensdagmorgen hield bovenge noemde vereeniging in Hotel Smit te Middenmeer een vergadering. De vergadering stond onder leiding van den heer A. C. de Graaf, en die deze vergadering met de volgende woorden opende Geachte vergadering, Namens het bestuur wil ik U vanaf deze plaats een woord van welkom toe roepen op de eerste jaarverg. van de vereeniging De Beurs. De opkomst zal men nu gezien het aantal leden, (pl.m. 160) nu niet di rect zoo groot noemen, maar we zul len dit maar beschouwen als een onbe paald vertrouwen in het werk van het bestuur. Hoewel we toch op Uw mede leven en tegenwoordigheid meer prijs stellen dan in dat vertrouwen van die wegblijvers. Na her jaar dat voorbij is, kunnen we weer beter zien of deze vereeniging bestaansrecht heeft en we kunnen nu gerust zeggen dat zij in een behoefte voorziet. Het bestuur heeft verschillende ma len vergaderd en ook wil ik hier nog even onderstreepen de medewerking van de Directie der W.-Meer, welke ook in den persoon van Ir. Prummel als adviseerend lid van ons bestuur, ons steeds met raad en daad terzijde staat. Het bezoek in het afgeloopen jaar is zeer goed te noemen. De aanvoer van producten is goed, doch door de zeer vele voorkoopen die verleden jaar gedaan zijn is een hoog percentage buiten de Beurs om verkocht. Ook is door enkele personen aan huis verkocht. Zoodat we rustig mo gen aannemen, dat de omzet tevens door de nieuw uitgegeven bedrijven met, meer dan 100 pCt. kan stijgen. Doch ik wil er op wijzen dat én voor koop én aan huis verkoopen niet in het voordeel is van den boer en even min voor den handelaar. Voorkoop is nooit een mooie handel, daar bij sterke prijs-stijging of daling veelal een min of meer onprettige ver houding komt. Terwijl in de meeste gevallen een prijsstijging komt, daar de handelaar hier meest iets verder ziet als de landbonwer. Om deze laatst genoemde oorzaak zou ik ook willen zeggen „Weest op U hoede"., als ei een koopman toevallig langs komt en zoo maar eens even een praatje komt maken. Nogmaals, brengt al Uw pro ducten op de monster-tafel in dit Beursgebouw, daar is én handelaar én boer, het meeste mede gediend. Door groote aanvoeren stelt men den handelaar in staat de hoogste no teering te geven. Het afgeloopen jaar bracht ons een plotselinge prijsstijging. Wat dit jaar brengen zal, weten wij niet. Laat ons hopen dat de nieuwe regee ring er in mag slagen, het economische leven weer zoo te leiden, dat straks de prijzen van onze producten weer zoo zijn, dat de regeerings-bemoei-ingen in de landbouw weer tot het verleden gaan behooren en wij weer de vrije boer met de vrije handel krijgen. Met deze woorden wil ik de verga dering openen. Hierna worden de notulen en het jaarverslag van den secretaris gelezen door den hr. K. Schenk, (de secr. de hr. J. Koolhaas vervult mil. dienstplicht en was hierdoor afwezig.) Welke onveranderd werden goedge keurd. Verslag Penningeester. De penningm. de hr. K. Schenk geeft hierop verslag van zijn gehou den beheer. De ontvangsten waren f 1596.21, inclusief een nog te ontvangen post ad f 15 aan Box-huur. De uitgaven waren f 1189.93, waar onder nog te betalen post ad f 50.- Het voordeelige saldo bedraagt dus f 406.28. De rekening wordt onder dankzeg ging aan den Penningm. goedgekeurd, na een kleine opmerking. Biust.uursverkiezing|. Periodiek moeten aftreden de heeren J. Koolhaas (handelaar) en Th. Oostenbrug (landbouwer.) Beiden worden met meerderheid van stemmen herkozen. Benoeming controle-commissie. Voor de controle-commissie worden op voordracht van het bestuur de vol gende personen aangewezen De heeren P. de Breeyn, P. Blaau- boer en G. Smid. Vaststelling lijst van arbiters. Op voordracht van het bestuur wor den de volgende personen als arbiter aangewezen Voor Granen W. Bouwes te Edam J. Bouwes id.; j. C. Herwerder te Nieuwe Niedorp C. Rezelman te W.-Waard W. Dekker te Barsingerhorn N. Timmerman te öint-Pancras P. Tuytel te Medem- oiik H. D. Tel en Co te Zaandam. Voor Peulvruchten W. Bouwes te Edam J. Bouwes, id. N. Timmerman te Sint-Pancras. v oor Granen, Zaden en Peulvruchten C. Beers Bzn. te Winkel L. van Wijk te I-Iallweg J. Koolhaas te Mid denmeer L. E. Kremer te Midden- meer K. van Beem; P. H Arendsche ^vert. N.V. van Waveren te Haarlem.) P. de Breeyn te Vijfhuizen; R. Ypey te Witmarsum Zaaizaadvereen. Waard en Groet P. van Andel te W.-Werf N. van Bergen te Middenmeer H. C. J. de Bont te Middenmeer J. Doorn bos te Middenmeer G. H. Geerligs te Anna Paulowna G. D. Geertsema te Kolhorn A. C. de Graaf te Midden meer K. J. Kaan te Anna Paulowna; A. Langereis te Middenmeer A. C. v. Nieuwenhuizen te Middenmeer J. P. Schuringa te Middenmeer H. van Til te Middenmeer J. Vethman te Winkel. Aanvulling Beursconditiën. Vervolgens wordt op voorstel van het bestuur art. 7 der beurs-conditiën met het volgende aangevuld, nadat de voorz. eerst de toelichting heeft gege ven. De aanvulling luidt „of door de aanvrager, indien er overeenstemming is gekomen, bedoeld in het eerste lid van dit artikel." RONDVRAAG. De hr. S. Breebaart onderstreept de woorden van den voorz. bij den aan vang gesproken, voor wat betreft het verkoopen aan huis. Spr. is ook van oordeel, dat wil de Beurs opgang maken, men zijn goed op de Beurs zal moeten verkoopen. Voor de boeren is verkoopen aan huis beslist onvoordeelig. Spr. roept de medewerking van de pers is om hieraan bekendheid te ge ven. De voorz. is het eens met den heer Breebaart, ook op landbouw-verjgade- ringen zal dit nog eens ter sprake wor den gebracht. Ook de medewerking van den handel wordt hiervoor inge roepen. De hr. Rijpma wou gaarne dat een informatie-bureau op de Beurs aanwe zig was, waar men kon informeeren naar de soliditeit van de handelaren. Ir. Prummel merkt op, dat deze er. dan ook zou moeten zijn voor de boeren De Beurs is echter nog jong en heeft nog weinig ervaring op dit gebied. Een dergelijke lijst komt er vanzelf wel. De voorz. zegt dat het bestuur en alle leden trouwens nog vrijwel tegen over elkaar staan evenals de heer Rijpma hier nog onbekend is. Het bestuur zal zooveel mogelijk met raad en daad bijstaan. Hierna volgde sluiting.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 2