TANDH. MUM 28e JAARGANG DINSDAG ft JULI 1937 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN O MSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. nWIERINGER courant MIBIIWC. CTM 0k nUBBTB IITIBBI AVI tfAAM VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoet Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9V21 uur. Inlichtingen kosteloos. B1NNENLANDSCH NIEUWST De behoeite aan motor-vrachtschepen. De Holland Amerika-lijn gaat voort met de vernieuwing van haar vloot. De opdracht voor een schip, dat een duplicaat zal worden van de in December bestelde „Moordam" werd reeds eenigen tijd verwacht. Het is thans oliicieel bekend gemaakt. De schepen van dit type, geschikt voor het vervoer van luü passagiers en 9000 ton lading, met een snelheid van 16 mijl, kunnen in den winter, als de groote passagiersschepen beter op zeeën met een mildere weersge steldheid voor Kruistochten worden gebezigd, den passagiersdienst en te vens het goederenvervoer over den Oceaan verzorgen. Het is een econo misch scheepstype, want dergelijke vaartuigen vragen niet dien uitge- breiden staf van civiel personeel als de groote passagiersschepen Zij mo gen ook lager tarieven berekenen voor klassen, die overeenkomen met die van de „Statendam" en de „Nieuw Amsterdam." Daar de schepen geheel als vracht schepen zijn opgezet wat de bedrijfs kosten betreft, kunnen zij ook loo nend varen op die trajecten, waar pas sagiersvervoer slechts bijzaak is. De Holland Amerika lijn heeft ge brek aan vrachtschepen, waai om dan ook twee vrachtschepen besteld zijn - in Denemarken ditmaal, terwijl het andere schip door Wilton-Feijenoord te Rotterdam gebouwd wordt, In den laatsten tijd moesten voor afzonder lijke reizen af en toe schepen worden bijgehuurd. Op den duur moeten ook eenige oudere en minder economisch varende vrachtschepen, die thans nog varen, worden vervangen. Een andere Rotterdamsche reederij, die van Goudriaan, zal dit jaar een viertal nieuwe motorvrachtschepen in dienst stellen, anderfe reederijen volgen op beperkte schaal. Denemarken bouwt goedkoo- per dan Nederland. Het is uitsluitend een kwestie van prijs, dat de twee vrachtschepen voor de Holland Amerika lijn in Denemar ken worden gebouwd. De Deensche aanbieding was belangrijk goedkoo- per dan die van Nederlandsche wer ven. De Deensche werf offreerde prij zen, die in Nederland geen werf accep teeren kon. Al te stellige conclusies moet men daaruit niet trekken. Bene den de bouwkosten, aanvaarden de werven hier te lande geen opdrachten meer. Die tijd is voorbij. Zij hebben voorts rekening te houden met stij- FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. „Hebt gij op mij zitten wachten Aurora?" vroeg hij, toen hij beneden kwam. Frangoise Berrichon stak daarop haar hoog gekleurd gelaat door de keukendeur naar binnen en zeide met hare ruwe stem 't Is mooi, meester Louis, het arme kind zoo aan 't schreien te maken „Hebt gij geschreid, Aurora vroeg hij haastig. Maar het jonge meisje sloeg hare armen om zijn hals en zeide „De goede Frangoise vergist zich. Ik heb niet geschreid zie maar HenriVindt ge wel tranen in mijne oogen Berrichon stond als naar gewoonte achter, Aurora om haar te bedienen. Na eenige minuten gedaan te hebben alsof hij at zeide meester Louis tegen Berrichon „Ga maar heen, mijn jongen wij hebben u niet meer noodig." „Gij schijnt u niet gelukkig te gevoelen, Aurora," zeide meester Louis, toen Berrichon de kamer verlaten had. „Ik zie u zoo zelden antwoordde het meis je. „En neemt gij mij dit kwalijk, kindlief „Neen, dat verhoedde de HemelIk voel mij wel eens ongelukkig doch wie kan voor komen, dat er onaangename gedachten op stijgen, als men in afzondering zit? Uwe te genwoordigheid verdrijft echter al die som bere buien." „Gij betoont mij de teederheid van eene gehoorzame dochter," zeide meester Louis, het gelaat afwendende, „ik dank er u voor." „Hebt gij voor mij de teederheid van een vader, Henri? vroeg het meisje." gende kosten opvelerlei gebied. Van teleurstelling over den gang van zaken is bij den scheepsbouw overigens geen sprake. 'Men zit nog goed in het werk en bovendien is het schip, dat I technisch gesproken als de belangrijk ste opdracht kan gelden, in Neder land besteld. De Deensche werf in kwestie heeft ,al meer schepen gebouwd voor Neder landsche rekening, zij het dan tank schepen, die lager in prijs waren dan die, welke hier gebouwd konden wor den. Denemarken moet zijn staal en andere materialen voor den scheeps bouw evengoed op de wereldmarkt koopen als wij. Het verschil zit derhalve in de loo- nen, die hij den lagen stand der Deen sche valuta laag zijn. In goudwaarde uitgedrukt is Denemarken een land met lage loonen. Dat geldt vooral in het onderhavige geval, waar de werf de arbeiders he trekt van het platteland, waar een veel lagere loonstandaard geldt dan te Kopenhagen. De outillage daar kan ook niet vergeleken worden met die van onze groote Nederlandsche wer ven. doch men bouwt er goedkoop schepen en is thans bij aanvragen van reederijen, die schepen willen houwen concurreerend aan de markt. ,.Arme" vrouw, die een woekeraarster bleek. Te Waalwijk heeft het Burgerlijk Algemeen Armbestuur een alleen wonende oude vrouw naar het Krank zinnigen-gesticht te Vught overge bracht, die jarenlang regelmatig door dat bestuur werd bedeeld, omdat zij voor armlastig werd gehouden. Bij 'n onderzoek, dat te haren huize werd ingesteld, bleek thans, dat ze in het bezit was van een bedrag van f 10.000. Onder meer werd een hypo theek van f 6000 gevonden, terwijl ook bleek, dat zij geld tegen hooge rente verschafte. Gefingeerde overval te Amersfoort. Dezer dagen maakten de bladen mei ding van een overval, die gepleegd zou zijn op een man, die in het bezit was van een groote som gelds en in bewusteloozen toestand op het rijwiel pad aan de Barchman Wuijtierslaan te Amersfoort was aangetroffen. Bij een onderzoek door de politie is komen vast te staan, dat de man liet bedrag, dat hij in zijn bezit had, ver duisterd had ten nadeele van zijn pa troon. De man verkeerde in financi- eele moeilijkeden en trachtte op een dergelijke wijze een uitweg te vinden. Van negen meter hoogte gevallen. Vrijdagmiddag was een 17-jarige loopjongen Staal in een perceel aan de Bloemstraat te Groningen bezig met het aanbrengen van een antenne draad buiten tegen een zolderkamer tje. Plotseling verloor hij het even wicht, hij viel van negen meter hoogte De jongen kreeg een bovenbeenbreuk en een bekkenfractuur en is in hoogst zorgelijken toestand naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen over- gebraclit. Vrouw door tirein overreden en gedood. Zaterdagmiddag, is te Gouda aan den spoorwegovergang Karnemelk- sloot van den spoorlijn Gouda-Schoon hoven de 57-jarige T. van der Bijl-van Zwiemen, wonende te Gouda, door de uit Schoonhoven komende tramtrein, die om 17.18 uur het station Gouda moet binnenloopen, aangereden en zwaar gewond. In zorgwekkenden toestand is zij naar het van Iterson- Ziekenhuis overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. verdronken. Zaterdagmiddag, was het 14-jarig zoontje van de familie Hermans, wo nende in de Middenstraat te Den Hel der, aan het spelen op een met steen oeladen schuit, welke gelegen was in hel} Noord-Hol landsch kanaal nabij Fort OosVOever. Plotseling viel de jongen overboord in het kanaal en ver dween onmiddellijk onder water. De jongen is verdronken. Een aantal jongens van ongeveer 12 jaar oud was Zaterdagavond half ze ven aan het zwemmen in de eerste Katendrechtsche haven te Rotterdam. Toen de jongens uit het water wilden om zich aan te kleeden kwam een hun ner op het idee dat zij moesten gaan duiken en dan moesten zien wie het langst onder water kon blijven. Een van hen, de 12-jarige H. van Koster is niet meer boven gekomen. Steiger te Amersfoort bezweken. Vier arbeiders gewond. Zaterdagmorgen is bij den bouw van een aantal woningen in het Kruis- kampkwartier te Amersfoort een ern stig ongeluk gebeurd. Vier arbeiders waren op een steiger aan het werk, toen plotseling eenige planken bezwe ken en het viertal naar beneden stortte. Een der arbeiders een zekere De Graaf uit Hilversum was er het ergst aan toe. Met zware inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het St. Elisabetjhsgasthuis tb Amersfoort overgebracht. De 24-jarige P. de Nooy, eveneens uit Hilversum, kreeg vrij ern stige wonden aan zijn gelaat. De ove rige personen hadden slechts lichte verwondingen opgeloopen. Omtrent de oorzaak van het gebeurde moet het bezwijken van den steiger gezocht worden in het breken van een korte- ling. motorrijder gedood. Duorijdster zwaar gewond. Zaterdagmiddag reed op den Provin cialen Weg Meijsel-Asten bij het ge hucht Heusden een onder-officier van de militaire politie uit Helmond met zijn motor in de richting van As ten. Zijn echtgenoote zat op de duo zitting. Plotseling kwam een vracht- Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs. Op- die vraag stond meester Louis op en ging de tafel rond. Toen Aurora dit zag, schoof zij reeds uit eigen beweging een zetel bij, met onmiskenbare blijdschap uitroepende „O dat is goed Kom hier 't Is lang ge leden, dat wij aldus gezellig bijeen zitten pra ten. Herinnert ge u nog wel, hoe snel de uren voorbij vlogen „Wij hebben het recht niet meer om over de uren te beschikken," antwoordde Henri droevig. „Ook gij zijt niet gelukkig Henri zeide zij, zijne beide handen grijpende „Gij vergist u, Aurora," zeide hij het hoofd schuddende en met eene poging om te lachen. „Ik had eens een droom, een zoo schoonen' droom, dat hij mij al de kalmte der ziel be nam. Doch het duurde slechts kort en het was ook niet meer dan een droom. Ik ben er uit ontwaakt, hoop koester ik nief meer, ik heb een eed gedaan en ik volbreng mijn plicht. Het oogenblik nadert, dat er verande ring in mijn leven zal moeten komen. Ik ben echter wel reeds oud, kindlief om nog een nieuw leven aan te vangen." ,Oud herhaalde Aurora met een gullen lach. Doch meester Louis lachte niet. Op mijn leeftijd vervolgde hij, „hebben anderen een vrouw en een gezin." Nu was het de beurt van Aurora om ernstig te worden. „En die hebt gij niet," merkte zij aan, „gij hebt niets anders dan mij, en wat ben ik voor u Ben ik niet een hinderpaal tegen uw geluk „Aurora, sedert achttien jaren hebt gij mijn eenig geluk uitgemaakt." „Gij bent edelmoedig geweest en ik ben er u dankbaar voor," stamelde het meisje. Beiden bewaarden een oogenblik het stil zwijgen en duidelijk was het dat meester Louis in zekere verlegenheid verkeerde. Au rora verbrak het eerst de stilte door fe zeggen: „Henri, ik ben onbekend met uwe gedach ten en uwe handelingen hoe zou ik u die dus kwalijk kunnen nemen Maar ik ben al tijd alleen, en altijd denk ik aan u, mijn ee nigen vriend En dan raad ik, wat er in u omgaat en denk ik met tranen in de oogen „Zonder mij zou eene geliefde vrouw zijne eenzaamheid verlevendigenzonder mij zou hij in ruime omstandigheden verkeeren zon der mij zou hij zich overal met opgeheven hoofd kunnen vertoonen." Henri, gij hebt meer gedaan dan mij als een vader lief te hebben gij hebt om mijnentwil uwe wenschen be dwongen." „Gij vergist u in dit alles, kindlief," ant woordde hij koel, en na een oogenblik pein- zens liet hij er op volgen „Zult gij als gij mij niet meer ziet, Aurora, altijd aan mij denken „Gaat gij mij wederom verlaten vroeg zij verbleekende. „Neen," antwoordde meester Louis met eene weifelende stem ik weet het nog niet, misschien." O, heb medelijden met mij, Henrismeek te zij. „Neem mij mede, als gij vertrekt." En daar hij geen antwoord gaf, vervolgde zij met tranen in de oogen „Gij neemt het misschien kwalijk, dat ik te veel eisch en dat ik u onrechtvaardig be oordeeld heb. Maar o, Henri, ik ben het niet, die u van mijne tranen hebt gesproken Ge loof mij, Henri, ik zal niet meer schreien ik heb verkeerd gedaan. Ik ben gelukkig, daar ik u toch eiken dag zie. Gij antwoordt niet, Henri Verstaat gij, wat ik zeg Hij had het hoofd afgewend en met eene kinderlijke beweging legde zij de hand un: zijn hals, om hem te noodzaken haar aan te zien. Toen zij zag, dat zijne oogen met tra nen gevuld waren, stond zij op en knielde voor hem neder. „Henri, HenriMijn vriend mijn vaüer!" auto, bestuurd door iemand uit St. Oedenrode, uit een linker zijwg. Ver moedelijk heeft de motorrijder de au to te laat opgemerkt. In volle vaart reed hij tegen de voorzijde van den vrachtwagen aan. De motorrijder werd op slag gedood. De duo-rijdster vloog door een voorruit van de vracht auto. Zij is in zorgwekkenden toe stand naar een Ziekenhuis in Hel mond vervoerd. AUTO IN EEN VISCHNET. Zou het bier nog goed zijn Op het IJselmeer hebben twee vis- schers een zeer ongewone vangst ge daan. De „visch" had zoo'n groot ge wicht, dat het niet is gelukt hem bin nenboord te krijgen. Het was namelijk een auto. Jan Ouderling en Willem Kwakman uit stal Vollenhove trokken gezamen lijk met hun schuiten den sleepkuil tusschen hun twee vaartuigen voort over den zeebodem bij Urk in de Val van Urk. Op een gegeven oogenblik zou het' net worden ingehaald. Het ging met groote moeilijkheden gepaard de1 zak scheen buitengewoon zwaar te zijn. Langzaam vorderde men, doch de vangst geheel binnen te krijgen was onmogelijk. De „visch" was een vrachtauto. Het gelukte, beide koplampen met draden binnen te krijgen. De lampjes waren nog geheel intact en ook de reflecto ren waren nog heel. Als bewijsstukken werden ze meegenomen naar Vollen hove. Maar waar kwam nu deze auto vandaan Bij onderzoek is gebleken, dat in den strengen winter van 1929 een vracht-auto met bier van Levie Korna lijnslijper uiti Enkhuizen in Februari van dat jaar heeft geprobeerd met dien drank het eiland Urk te bereiken. Blijkbaar was de auto t'e zwaar voor het toch wel dikke ijs en juist in de Val van Urk" bezweek het ijs en de auto en lading verdwenen er onder. Totj nu toe kende men niet de plaats waar de auto gezonken was en even min heeft men ooit iets van de auto aangetroffen. Of geprobeerd zal worden, de auto alsnog te lichten of de vaatjes bier te bergen, welke volgens een bevriend bandelaar nog wel goed moeten zijn voor de consumptie, staat nog niet vast. Zoo geeft de zee na jaren terug, wat ze eens tot zich nam. Spaansche kwestie te IJmuiden. Gevolg van den val van Bilbao Aan de binnenzijde van de groote schutsluis te IJmuiden liggen op het oogenblik twee Spaansche stoomsche pen gemeerd, de Marie Elvira en de Sendeja. Deze schepen lagen beide bij het hoogovenbedrijf te Velsen in los sing ten tijde van den val van Bilbao. Toen de schepen uit Bilbao vertrok ken was genoemde stad nog in handen van de Baskische regeering. Na de bezetting van Bilbao door dé troepen van Franco, echter verklaar- de de kapitein van het s.s. Sendeja, riep zij gij zoudt het geluk mogen behouden, indien gij gelukkig waartmaar in die droef heid wensch ik deel te hebben." En daarbij trok zij hem hartelijk naar zich toe, doch met een bitteren en gedwongen lach gaf hij ten antwoord „Wij zijn beiden dwaas, Aurora Als men ons zoo eens zag Wat moet dat beteekenen „Dat beteekent", antwoordde het jonge meisje, dat zich aldus niet liet afwijzen, „dat gij dezen avond zeer zelfzuchtig en onaeugend zijt, HenriSedert dien dag, toen gij tegen mij gezegd hebt„Gij zijt mijne dochter niet," zijt gij heel wat veranderd. Ik zie, dat ik u een hinderpaal ben. Ik zal heengaan. Ik weet niet, wat ik zal aanvangen, maar gij zult ontheven worden van een last, die u te zwaar begint te vallen." „Daar zult gij den tijd niet toe hebben," mompelde meester Louis. „Om mij te verla ten Aurora, zult gij de vlucht niet behoeven te nemen." „Gij zult mij toch niet wegjagen riep het arme meisje uit, want het was of een electri- sche schok haar getroffen had. Meester Louis bedekte zijn gelaat met beide handen. „Ach Henri," hernam Aurora, „ik heb zoo weinig noodig om gelukkig te zijn. Was ik niet altijd opgeruimd en blijde als ik u vroe ger tegemoet sprong Wees gij zooals voor maals Iets anders vraag ik niet. Zeg mij, wanneer gij verblijd zijt, maar zeg het mij vooral, wanneer gij droefenis hebt, opdat ik mij met u verheugen of aan uwe smart deel nemen moge. Als gij zelf eene dochter hadt, Henri, zoudt gij dan niet aldus met haar han delen „Eene dochter herhaalde Henri, wiens wenkbrauwen zich fronsten. „Ik ben voor u niets, dat weet ikzeg hét mij maar niet meer." „Aurora" hernam meester Louis, alsof hij dat hij .,wit" was geworden, en als con- sekwentie daarvan weigerde hij zijn vroeger gekregen opdracht uit tie voe ren om naar Archangel te gaan. Hij vreesde, daar geen al te hartelijk onthaal te zullen vinden en wenschte daarom naar Bilbao terug te keeren. De scheeps-officieren sloten zich bij hem aan, doch de bemanning bleef „rood" en heeft. daarop geweigerd dienst te verrichten. De kok weigerde zelfs te koken. Een vertegenwoordiger van de Bas kische regeering heeft zelfs aan don levensmiddelenleverancier te IJmui den verboden, levensmiddelen aan de officieren te leverei». Dit mocht al leen voor de bemanning geschieden. De moeilijkheden werden nog groo- ter, toen de kapitein van de Marie Ëlvira door de Baskische regeering werd benoemd tot kapitein van het s.s. Sendeja. De „witte" kapitein van de Sendeja weigert van boord te gaan en zijn collega aan boord toe te laten. Hij heeft de hulp van de politie van Vel sen ingeroepen, zoodat eenige politie beambten hij het schip zijn geplaatst, die voor het handhaven van de orde moeten waken. De levensmiddelenkwestte is dooi den agent der reederij, waaraan de schepen behooren, voorloöpig geregeld STOOMSCHIP TE VLISSINGEN IN BESLAG GENOMEN. Spaansch schip, dat onder Engelsche vlag voer. KOSTBARE LADING AAN BOORD. Vrijdagnacht is door den Officier van Jus titie te Middelburg in beslag genomen het Engelsche stoomschip „Thorpeholl", welk schip op de reede van Vlissingen lag en een lading in had van kisten met waardegeld en juweelen, welke door het Linksche front der Spanjaarden in beslag waren genomen in par ticuliere banken in Bilbao, voordat deze stad door de troepen van Franco was ingenomen. In deze banken waren ook Engelsche en Fransche belangen veregenwoordigd. Deze schatten waren in drie schepen geladen, wel ke schepen hebben zee gekozen met onbeken de bestemming. Twee dezer schepen zijn in- tusschen in de haven van Lorachelle, in Frankrijk in beslag genomen, doch het derde schip, namelijk het onder Engelsche vlag varende Spaansche schip „Thorpeholl," heeft kans gezien, te ontsnappen, én kwam Vrij dagmiddag aan op de reede van Vlissingen, alzoo op territoriaal gebied. Hier wachtte het schip op orders, waarheen het de schatten moest vervoeren. Intusschen v/aren de bewegingen van het schip goed nagegaan, met het gevolg, dat Vrijdagavond op het bureau van politie te Vlissingen een conferentie werd gehouden tusschen den of ficier van Justitie te Middelburg en den com missaris van politie te Vlissingen, terwijl mede aanwezig waren een Fransche advocaat, ter verdediging van *ie belangen van de Ban-, ken van Bilbao, die terzijde werd gestaan door een Nederlansche collega. Bij deze conferen tie was voorts aanwezig de Britsche consul te Vlissingen, de heer De Bruine. Besloten werd beslag te leggen op de „Thorpeholl." Daar de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat het schip zich niet aan Nederlandsche gezag zou onderwer pen, is door de Justitie de hulp ingeroe pen van de militaire autoriteiten, waarna de commandant van de marine te Vlissin gen, kapitein ter zee Van der Stad, H.M.'s die laatste woorden niet gehoord had, „er be staat een leven vol pracht en vermaken en eerbewijzen, het leven der gelukkigen op deze aarde. Gij kent dat leven niet kindlief." „Waarvoor zou ik het behoeven te kennen?" „Ik wensch, dat gij het zult leeren kennen. Het is noodig." En zachter voegde hij er bij „Misschien zult gij eenmaal eene keus moe ten doen en om te kiezen moet men eerst kennen." Hij zweeg een oogenblik en hernam toen met eene vaste stem en een vastberaden uit drukking op het gelaat „Dit zal uw laatste dag van twijfel en on wetendheid zijn, Aurora. Voor mij is het mis schien de laatste dag van jonkheid en hoop." „Mijn hemel, Henri Verklaar duidelijker, wat gij bedoelt," riep het meisje uit. „Ik heb volgens mijn geweten gehandeld," zeide meester Louis, de oogen omhoog heffen de. Hij daar boven ziet mij en ik heb niets voor Hem te verbergen. Vaarwel, Aurora gij zult dezen nacht niet slapen. Zie en oordeel en raadpleeg uwe rede eer dan uw hart. Ik wil u nog niets zeggen, want ik verlang, dat de indruk onvermengd zal zijn. Als ik u voor af waarschuwde, zou ik vreezen met eene zelfzuchtige bedoeling te handelen. Houd al leen maar in gedachten, dat de ervaringen, die gij dezen nacht zult opdoen, hoe vreemd zij ook wezen mogen, de gevolgen zijn van mijn bepaalden wil en uw belang tot doelwit hebben. Al ziet ge mij niet spoedig terug, wees gerustwant verre of van nabij, ik waak over u." Hij kuste haar de hand en begaf zich we der naar zijn eigen vertrek. Verbijsterd en ontroerd staarde Aurora hem na en toen meester Louis boven op het por taal was gekomen, wierp hij haar nog, alvo rens zijne deur te openen, een vriendelijken hoofdknik en een handkus toe. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1