F r 28e JAARGANG DINSDAG 13 JULI 1937 Nfl.78 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERIMGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: nippolytushoet Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9*21 uur. Inlichtingen kosteloos. VRIJZINNIG DEMOCRATEN EN VRIJHEIDSBOND. In „De Vrijzinnig Democraat" be spreekt mr. P. J. Oud de mogelijkheid van fusie van den Vrijheidsbond en den Vrijzinnig Democratische Bond. Vooropgesteld wordt, dat niets aan genamer zou zijn, dan dat in Neder land één algemeene Vrijzinnige partij zou kunnen bestaan. Maar dat zou ook werkelijk één partij moeten zijn, hetgeen beteekent een organisatie van personen, die het over de groote begin seien van het te voeren staalkundig beleid tezamen eens zijn. Evenwel zijn er onder vrijzinnig Nederland verschillende stroomingen. Deze zijn er eigenlijk altijd geweest en mr. Oud herinnert aan den toestand van 1913. Er is toen geweest een zeer verheu gende samenwerking. tussclien de toenmalige diie vrijzinnige groepen vrije liberalen, unie-liberalen, vrijzin nig-democraten. Dot li, he; was een sa menwerking, geen samensmelting, schrijft de gewezen minister. En ten- minstens twee van deze groepen (de vrije liberalen en de vrijzinnig-demo craten) wilden van een samensmel ting ook niet weten. Niet, omdat zij voor eendrachtig samengaan niet voelden, doch omdat zij de onmogelijk heid daarvan hij zooveel verschil van beginsel zagen. j De concentratie van 1913 moest zich bepalen tot een samengaan op enkele concrete punten. Het program, dat werd opgesteld was een program „ad hoe" en wij herinneren ons nog zoo goed het woorcl van mr. Tydeman, den leider der vrije liberalen, dat^ liet „hok" zoo klein mogelijk moest zijn. Bij de oprichting van den Vrijheids bond in 1921 heeft men zich dat woord niet herinnerd. Vrije liberalen, unie-liberalen, econo mische bonders, neutrale partij, mid denstandspartij enz. vonden in den Vrijheidsbond een onderdak. Ook tot den Vrijzinnig Democratische Bond werd destijds de uitnoodiging tot toetreding gericht. Wij hebben die afgewezen, omdat wij in de verzame ling van een zoo heterogeen gezelschap geen heil zagen, aldus mr. Oud. Verschllende maatregelen van socia le politiek, gedurende de laatste jaren door de regeering voorgesteld - wij wijzen op de nieuwe Pachtwet en de verbindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomsten - stuitten bij de liberale Kamerfractie op hardnek kig' verzet. Wij gelooven wel, dat deze geest niet die is van de geheele partij, vervolgt 1111*. Oud. Uit het kamp der jonge libe ralen klinken tegenwoordig nu en dan heel andere geluiden. Een man als de afgetreden minister van waterstaat, jhr. Van Lidth de Jeude, beeft zich al lerminst een hardnekkig vasthouder aan de oude leerstellingen getoond. Op het stuk der verkeers-ordening bijv. heeft hij denkbeelden verkondigd en in de praktijk gebracht, die geheel lig gen in de lijn van wat wij vrijzinnig democraten wenschenkrachtige be vordering van de in het bedrijfsleven zelf opkomende organisatie. Zoo zou er meer zijn te noemen. Maar deze din gen zijn voor den Vrijheidsbond niet representatief. Haar Kamerfractie in de samenstelling die zij tot op 26 Mei had - heeft zeer bepaald een anderen koers gestuurd. De mogelijkheid van fusie. Het zou de kracht van vrijzinnig Ne derland niet versterken, indien onder deze omstandigheden op fusie werd aan gestuurd, meent mr. Oud. Voor fusie zal de mogelijkheid eerst bestaan, in dien de elementen, die tegenover de sociale politiek vijandig staan, den Vrij heidsbond hebben verlaten. Wij weten niet, of dat zoo gemakkelijk zal gaan. Immers deze elementen zijn maar niet zoo hier en daar in de partij verspreid. Zij hebben op de partijleiding geheel het stempel gedrukt. Fusie van bovenaf lijkt mr. Oud daar om een onmogelijkheid. Deze dingen zullen van onderop moeten groeien. CRISIS - BUREAU. Restitutie van heffingen aan. kweekers door het bloembolien-surplusfonds. Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft de Regeering aan het Be stuur van het Bloenbollen-Surplus- fonds te Haarlem medegedeeld dat het niet voor afkoop van surplus noo- dige gedeelte der voor dat doel in eenig jaar ge-inde gelden, telkenmale aan de kweekers zal kunnen worden geres titueerd,, met dien verstande, dat van het totaal-bedrag der heffingen, elk jaar 2 pCt. zal worden aangewend tot geleidelijke vorming van een reserve in genoemd Fonds, tenzij bijzondere omstandigheden een ander percentage wettigen. VELDBOONENSTEUN. Onder verwijzing naar het persbe richt van 29 December 1936 maakt de Nederlandsche Akkerbouw Centrale bekend, dat de richtprijs voor veldboo nen van den oogst 19,37 is vastgesteld op f 9.25 per 100 Kg. j In tegenstelling met de regeling jvoor veldboonen van den oogst 1936 wordt dit jaar geen taxatie te velde, noch dorschcontrole gehouden. Zoo noodig zal steun worden verleend door middel van een denaturatie-vergoe- ding. De regeling zal wat de uitvoering betreft, ongeveer gelijk zijn aan die, welke tot nu toe voor erwten heeft ge golden, zoodat bijvoorbeeld door de telers, boonen die afkomstig zijn van eigen teelt en gezond en boerenschoon zijn, gedenatureerd kunnen worden, en door handelaren, boonen die voldoen aan de door de Centrale vast te stel len standaard-monsters. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Zweefvlieger aan den dood ontsnapt. Toestel vernield, bestuurder ongedeerd. Vrijdagmiddag omstreeks half twee is bij de Heul onder de gemeente Alphen a.d. Rijn het zweefvliegtuig Blauwe Vogel, gemerkt P.H. 61 van de Haagsche Zweefvliegclub en be stuurd door den 21-jarigen student in de rechten J. van der Meer uit Leiden, van een hoogte van 1500 M. neerge stort en te pletter geslagen op den rand van een sloot en een weiland. De bestuurder bleef - wonderlijk ge noeg - volkomen ongedeerd. In een wolkenbank. - Ik was, zoo vertelde de gelukki ge sportvlieger, omstreeks halfeen vlot op Ypenburg, gestart, met het doel te trachten de zilveren C, het brevet over 50 Km. te halen. Tot op 150 M. hoogte werd het zweef vliegtuigje gesleept en nadat het was losgemaakt, ging het geruimen tijd uitstekend. Van Ypenburg vloog ik in de richting Leiden, waar ik onge veer een kwartier boven de stad cir kelde. Een bepaald doel bad ik niet, maar de omstandigheden leken mij gunstig, naar Bussum te vliegen en derhalve zette ik koers in die richting. Ongeveer 10 Km. ten Oosten van Lei den kwam ik op een hoogte van pl.m, 1000 M. in een donkere wolkenbank, een zeer onaangename gewaarwor ding, omdat ik niet over een blindvlieg apparaat beschikte. Ik wist absoluut niet meer, waar ik mij bevond, maar ik steeg nog geregeld tot 1500 M. Op dat oogenblik voelde ik, dat er iets be gon te haperen de kist begon te stampen en te schokken de wijzer van den snelheidsmeter vloog als ra zend heen en weer, ik verloor hoogte en ik probeerde daarom het vliegtuig op zijn rug over te trekken Op 1200 M. kwam ik plotseling uit de wolken te vallen en toen bleek, dat het stunttoestel, waar niets mee mag gebeuren, in een rugvrille was ge raakt. Ik was op mijn rug naar bene den gedraaid, zonder dat ik er in de wolken rondom me iets van had ge merkt, maar toen ik weer zien kon, FEUILLETON Naar 32. het Fransch van Paul Féval. Maar ik wensch toch de proef te nemen, zeide donna Cruz weiger mij niet, kleine Aurora wensch maar eens iets. Ik heb niets te wenschen. Hoe koestert gij zelfs niet een enkel ver langen Niet één. Donna Cruz noodzaakte haar van den stoel op te staan en trok haar naar het venster om haar op het schitterend verlichte Palais— Royal te wijzen. Onder de kolonade zag men eene onafgebrokene reeks prachtig gekleede dames binnentreden. Hebt gij dan zelfs geen begeerte om naar 't bal van den regent te gaan vroeg donna Cruz eensklaps. Ik vroeg Aurora verrast. Misleid mij niet. Waarom zou ik u misleiden Welnu dan, die zwijgt, stemt toe. Gij wenscht naar het bal van den regent te gaan. Daarop klapte zij in de handen en begon te tellen Een Maar ik heb niets, wat op een bal noodig is. voerde Aurora tegen de grillen van hare vriendin aan geen kleedjes, geen diaman ten, geen kapsels. Twee zeide donna Cruz, andermaal in de handen klappende. Verlangt gij kleedjes en diamanten, en kapjes Denk dan maar goed aan hemanders gebeurt er toch niets. Naarmate het Heidinnetje met de bezwe ring voortging, werd Aurora ernstiger. Doe uw derden wensch, hervatte donna Cruz. Maar ik wil in 't geheel niet naar 't bal, riep Aurora uit, laten wij met die grappen ophouden. Hoe En als gij eens zeker waart hem daar te ontmoeten Henri Ja, uw Henri, die u in uw luisterrijk balcos- tuum natuurlijk nog schooner zou vinden. Als dat het geval was, zeide Aurora geloof ik, dat ik wel zou willen gaan. Drie zeide het Heidinnetje, wederom in de handen klappende, doch zij dacht van schrik te bezwijken, want op datzelfde oogen blik werd de deur der kamer opengeworpen en riep Berrichon naar binnen Daar komen de strikjes en kwikjes voor onze juffer twintig doozen vol kleedjes en kanten en bloemen. Kom maar binnen heeren en dames hier woont ridder de Lagardère. Onvoorzichtige jongenriep Aurora ver schrikt. Wees niet bang juffer, ik weet wat ik doe, antwoordde Jean Marie op een toon van over tuiging er is toch geen verbergen meer aan. Doch hoe zullen wij de verbazing van don na Cruz schilderen zij had 'n wensch gespro ken en de wensch was op haar bevel geko men hij had inderdaad niet laten wachten. De schoone was niet ongeloovig, en zij had bovendien hare jeugd onder de tenten der Heidens doorgebracht, waar men zooveel won derlijks hoort en ziet. Zij bleef dus met open mond staren naar hetgeen er nu gebeurde. Vijf of zes jonge meisjes, door evenveel mannen gevolgd en allen met doozen en pak ken beladen, traden de kamer binnen. Aurora moest onwillekeurig glimlachen over de ont zetting, die op het gelaat der andere te lezen stond. Welnu zeide Aurora. 't Is een toovenaar, stamelde het Heidinne tje juist zoo als ik gezegd heb. De manufacturiers, modemaaksters of bor duursters traden binnen en plaatsten hunne doozen op de tafel. Zij werden gevolgd door een page, die geen te onderscheiden kenteeke- Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Mlddenmeer. bleek me, dat ik de aarde boven me en de lucht onder me had. De linker vleugel kon de kracht, waarmee ik trachtte mij uit de vrille te bevrijden, niet doorstaan, en brak over een lengte van ongeveer 5 meter af. De val. Van dat oogenblik af verwachte ik niet anders of mijn laatste uur was geslagen. Ik zag mijn vleugel in de ver te verdwijnen en met een snelheid van 250 Km. stortte ik omlaag. Nog nooit is het een vliegenier gelukt met een gebroken vleugel behouden op den grond te komen en ik koesterde daar om geen oogenblik de illusie,, dat mij dit wel zou gelukken. Op 400 M, slaagde ik er echter zoo waar in uit den spiraal te komen ik kreeg mijn Blauwe Vogel althans weer eenigszins in horizontalen stand en daarmee was ik het toestel weer in zooverre de baas, dat ik althans iets kon doen om het er zoo goed moge-' lijk af te brengen. Vlak langs de bebouwde kom suisde ik nog steeds met een snelheid van 250 Km. in de richting van het weiland en dat was in zooverre een geruststelling, daar ik nu ten minste geen schade aan andermans eigendommen zou aan richten. Aan het toestel dacht ik niet meer. Het kwam er nu maar op aan, niet al te veel van mijn ledematen te breken. Een oogenblik ging het me nog door het hoofd -- Daar ga je, Jan Maar toen ik een sloot zag, gooide ik het toestel op den overgebleven vleugel, waardoor de snelheid, die toen minstens 200 Km. bedroeg, werdj verminderd. Daarna wierp ik het toe stel op den staart, welke finaal af knapte en het volgende oogenblik zat ik met een slag op den grond totaal ongedeerd. Met één vleugel. Tot zoover het verhaal van den hr. v.d. Meer, die slechts een sigaret noo dig had om van den schrik te beko men, vervolgens zijn instrumenten uit het verongelukte toestel haalde en doodkalm naar een garage wandel de om het vliegtuig te laten demon- teeren en naar den verloren vleugel ie zoeken. Tenslotte werd deze bij den licht mast van de K.L.M. onder de gemeen te Woudbrugge teruggevonden. In het geheel heeft het toestel echter nog wel 10 Km. op één vleugel gevlogen, want bij het neerstorten is het een heel eind door den wind afgedreven, waardoor het ongeveer een halven cir kei heeft beschreven. Naar de heer v.d. Meer nog mede deelde, moet de Blauwe Vogel welke aan de Zweefvliegclub toebehoorde en een waarde van f 3000 vertegenwoor digde, als verloren worden beschouwd. Het vliegtuig was echter verzekerd. De heer v.d. Meer, die reeds vijf vliegt, heeft zich nog onlangs in sport vliegerskringen onderscheiden door een zweefvlucht van iy2 uur langs de Noordzeekust. nen droeg. Hij ging recht op Aurora aan, maakte eene diepe buiging en overhandigde haar een brief, die met een zijden koord om wikkeld was. Hij maakte andermaal een bui ging en ging heen. Wacht toch ten minste op het antwoord, riep Berrichon hem naloopende doch de page was reeds aan den hoek der straat, waar Berrichon hem een gesprek zag aanknoopen met een heer, die in een langen mantel ge huld was. Is het geschied vroeg de onbekende, en liet er, na een bevestigend antwoord van den page, op volgen Waar hebt gij onze man schappen gelaten Hier dichtbij, in de Rue Pierre Liscot. Is de draagstoel daar Er zijn twee draagstoelen. Waarom vroeg de heer op een toon van verwondering. De slip van den mantel, die het benedengedeelte van zijn gezicht bedekte, verschoof, zoodat wij de trekken van Peyrol- les hadden kunnen herkennen. Ik weet het niet, gaf de page ten antwoord; ik weet alleen dat er twee draagstoelen staan. 't Is waarschijnlijk een misverstand, dacht Peyrolles, die wel lust had een blik op het huis van Lagadère te gaan werpen, doch door de voorzichtigheid weerhouden werd. Ais men mij eens zag, zou alles verloren zijn, mom pelde hij. Loop zoo hard mogelijk naar het hotel te rug en zeg aan die twee schermmeesters, die daar den ganschen dag in de keuken gezeten hebben, dat er hier werk voor hen te doen is. Hebt gij ook den naam van den heer gehoord, die dat huis bewoont Ja hij heet Lagardère. Gij moet dien naam niet aan hen noemen. Als zij u uitvragen, moet gij maar zeggen, dat er enkel vrouwen in dat huis wonen. En moet ik hen medebrengen Hier tot aan den hoek en van daar moet gij hen de deur van het huis wijzen. De page snelde weg zoo hard als zijne bee- nen hem wilden dragen, terwijl Peyrolles den H.M. DE KONINGIN ZAL JAMBOREE OPENEN. Op 31 Juli défilé der naties voorbij H. M. De persdienst van de Wereld-Jamboree meldt Het staat thans vast, dat de opening van de Wereld-Jamboree op Zaterdag 31 Juli des middags te 2 uur door H. M. de Koningin zal geschieden. De plechtigheid zal plaats vinden in de groote arena en onmiddellijk worden gevolgd door een opmarsch van de meer dan 25.000 padvinders uit de geheele wereld. Zij zullen langs de Koninklijke tribune trekken met hun nationale vlaggen en banieren, ieder land voorafgegaan door eenige verkenners met een schild, waarop de naam van het land. Deze opmarsch der naties geschiedt in al- pliabetische volgorde naar de Engelsche be naming. Het groote Nederlandsche contingent zal het défilé sluiten. ZAK MET f 1600.— GESTOLEN. Uit de cabine van een auto. De chauffeur was aan 't repareeren. Op klaarlichten dag is Zaterdag op de Leu- vehaven te Rotterdam uit de cabine van een auto een zak met f 1600 aan wisselgeld weg gehaald, toen de chauffeur een oogenblik een monteur hielp, die bezig was met het re pareeren van een achterband van de auto. Een portefeuille met f 1000 aan bankpapier welke naast de zak lag, werd over het hoofd gezien. Een chauffeur van de Kantoorboekenfa- briek H. A. Hofmans aan de Prins Hendrik kade was Zaterdagmorgen omstreeks half- twaalf bij de Incassobank aan de Leuvehaven om geld te halen. Aangezien hij onderweg pech had ondervonden van één der achter banden van de auto, waarschuwde hij een monteur, die een lichte reparatie zou verrich ten. De chauffeur ging daarop naar binnen om een chèque te verzilveren. Toen hij later met het geld terugkwam, hielp hij den monteur een handje. Hij had het geld een porte feuille met f 1000 aan bankpapier en een zak met f 1600 aan wisselgeld bij de cabine neergelegd. Toen hij kort daarna in zijn auto stapte, ontdekte hij dat de zak met inhoud was ver dwenen. De portefeuille was waarschijnlijk over het hoofd gezien en lag nog op haar plaats. Aangenomen kan worden dat de chauffeur is gadegeslagen bij het verlaten van de Bank. Toen hij zich bij den monteur voegde, heeft de dief zijn kans schoon gezien en zijn slag geslagen. DE DREIGENDE INSTORTING TE ALKMAAR. Het Rijk stelt f 15.000 beschikbaar. Vanwege den rijksdienst der monumenten zorg is een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar den toestand, waarin de Groote Kerk te Alkmaar zich bevindt. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat de toestand thans heel on gunstig is geworden en dat onmiddellijk nood maatregelen dienen te worden getroffen. De restauratie, die thans nog noodig is na de kostbare maatregelen, die men reeds eeni ge jaren geleden nam, zal ongeveer f 500.000 kosten. Het Rijk is steeds bereid geweest, krachtig te helpen, doch in verband met de crisis slaagde men er van kerkelijke en burgerlijke zijde niet in het noodige geld ter beschikking te krijgen. Onmiddellijk na het uitbrengen van het rap port door Monumentenzorg heeft het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen overleg gepleegd met betreffende mantel weder voor het gezicht trok en tus- de menigte verdween. Ondertusschen had Aurora de enveloppe van den brief opengebroken. 't, Is zijn geschrift, riep zij uit. En daar hebt gij juist zulk een toegangs kaart als de mijne, liet donna Cruz er op vol gen. Onze toovenaar heeft niets vergeten, mij merde zij, de kaart tusschen hare vingers om en omdraaiende. Aurora las er het volgende op Kindlief, deze mooie kleeren komen van mij, want ik heb u eens willen verrassen. Doe u zoo schoon voor, als gij kunt. Een draag stoel en twee lakeien zullen u van mijnent wege komen afhalen en u naar het bal bren gen, waar ik u wachten zal. Henri de Lagadère. Aurora liet het donna Cruz zien, die zich de oogen moest uitwrijven, want het duizel- haar. En gelooft gij daaraan vroeg het Heidin netje eindelijk. Ja, antwoordde Aurora, want ik heb bijzon dere redenen om er aan te gelooven. Had Hen ri haar zelf niet gezegd, dat zij zich over niets verwonderen moest De inhoud der doozen was thans op de groo te tafel uitgestald. Zij bevatten een compleet hofcostuum en bovendien een rosé satijnen oominé, volkomen gelijk aan dien van donna Cruz. Het hoofdcostuum was van satijn, gebor duurd met zilver en bezet met rozen, de mou wen en al de anderen zoomen waren met ko- librivederen omboord. Maar dat kleed was niets in vergelijking met de kanten en bor duursels, die ongeëvenaard kostbaar waren. En de bijbehoorende diamanten zouden eene vorstin gepast hebben. 't Is een toovenaar, duidelijk een toovenaar, riep donna Cruz. Een metaaldrijver verdient met het bewerken van degengëvesten niet genoeg om zulke geschenken te doen. Haar bijgeloovige geest deed haar twijfelen of zij al dat tooverwerk niet eensklaps zou zien verdwijnen. Dit tooneel had een toeschouwer, wiens aan wezigheid door niemand vermoed werd en die echter tot de nieuwsgierigsten behoorde. Hij was verborgen achter de deur der bovenka mer, die met groote behoedzaamheid half geopend was. Van dat hooge standpunt be schouwde hij al het moois, dat op de tafel lag uitgespreid, over de hoofden der omstan ders heen. Die toeschouwer was echter niet de zoo knap gebouwde, meester Louis met zijn edel en me- lankoliek gelaat. Het was een manneke, ge heel in 't zwart gekleed, dezelfde, die donna Cruz herwaarts vergezeld had, dezelfde, die Lagardères schrift had nagemaakt, dezelfde, die het hok van Medor gehuurd had kort om het was onze bultenaar Esopus of Jonas. Waarlijk, zeide hij grinnekende en zich de handen wrijvende Mijnheer van Gonzaga heeft zijne zaakjes eens knap gedaan en die schelm van een Peyrolls is ontegenzeggelijk een man van smaak. De bultenaar had daar gestaan van 't oo genblik af, toen donna Cruz binnengekomen was. Aurora was eene dochter van Eva en bij 't aanschouwen van al die heerlijkheden begon haar hart dus te kloppen en de overtuiging, dat dit alles van haar vriend kwam, verdub belde haar genoegen. Er rees echter plotse ling eene bedenking bij haar op, zij bezat geen kamenier en Frangoise was beter geschikt voor het keukenwerk dan voor toiletzaken. Twee der modemaaksters echter zeiden Wij zijn tot de orders van madame. En op een teeken verwijderden zich de overige mo- disten en winkelbedienden na een eerbiedigen groet. Aurora, donna Cruz en de twee modemaak sters begaven zich daarop naar de belenden de slaapkamer en Frangoise, die intusschen teruggekomen was, bleef met Berrichon in het vertrek achter. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1