'AME5 RUBRIEK ONS PATRONENHOEKJE. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 1 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. f£v Aardige zomerkleeding voor onze dochters A-06 De schooljurken voor onze dochters moeten aan practische eischen voldoen, hetgeen echter volstrekt niet wil zeggen, dat ze er minder aardig uit. mogen zien. Gekleede jurken vragen weer andere weefsels, dan die, welke iederen dag ge dragen worden. Van groote beteekenis is de keuze van het te verwerken materiaal, die inderdaad buitengewoon veel variatie biedt. Wat een schat van kleuren en mo tieven treffen wij aan in den vorm van groote en kleine ruiten, strepen, moesjes, foloemen, geometrische e.a. De bonte men geling van kleuren geeft niet alleen veel hafwisseling, doch verleent iets feestelijks aan de jurken. Een zeer voorname factor is, dat vooral kleur- en waschechte weef sels gekozen moeten worden, hetgeen thans vooral bij de katoenen weefsels zeer goed mogelijk is. Bijzonder geschikt voor schooljurken zijn o.a. de z.g. Dirndl katoentjes, die met kleurige bloemen be drukt zijn op een zwarte fond. Linnen, mousseline, voile, cretonne, kunstzijde laten zich alle gemakkelijk wasschen en wij zouden niet volledig zijn indien wij het katoenen cloqué, een crêpe achtig weefsel niet noemden. De prijzen zijn zeer verschillend en afhankelijk van de eischen, die men stelt. Een feit is ech ter, dat men reeds voor weinig geld een jurk kan maken, die werkelijk als een geslaagd geheel genoemd mag worden. Strookjes, volants, vlotte pofmouwtjes en strikken dragen en hoe bij de meest eenvoudige jurken een zekere charme te verleenen, evenals de kinderlijk ldeedende bubi kragen. Strepen zullen voor dames zoowel als meisjeskleeding zeer in den smaak en het effect hangt grootendeels af van de richting der strepen. Het model geheel links met wit piqué kraag en strik heeft een dwarse streep voor de pas, ter wijl de mouwtjes een rechte lijn aange ven en de vóór- en rugdeelen schuin zijn. Teneinde meerdere bewegingsvrijheid te verkrijgen worden ingezette plooien in de rok aangebracht. De aansluitende blouse, die in het midden is afgebeeld, wordt van gebloemd katoen gemaakt met een uitgetande rand van effen katoen in de hoofdkleur der bloemen. Dit model is o.a. ook uitstekend ge schikt om van wit of gekleurd linnen ge maakt te worden met geborduurde motie ven- in platte of kruissteek, waarvoor ver schillende motieven beschikbaar zijn in den vorm van strijkpatronen. Het meisje (eronder rechts) draagt een donker blauw rokje met enkele plooien en een rood-wit geruite blouse met knoo- pen en wit piqué garnituur. Hierna volgt weer een groepje van drie aardig gekleede meisjes, waarvan het eer ste een jurk met moesjes draagt, die met strookjes aan hals, mouwen en rok gegar-^ neerd is. Het model heeft aaneengeknipte* banen, die op geslaagde wijze onderbro ken worden door ingehaalde ruimte. In het midden zien we een jurk met schou derstukken, die opgestikt zijn op de meer dere malen ingehaalde ruimte. Sluiting met kleurige knoopen en garneering van stukjes aan mouwen en op de ceintuur. Geheel rechts is een bijzonder geslaagde jurk, gemaakt van kunstzijde of voile met rolletjes afgestikt, waarin run koord wordt gewerkt, hetgeen een aardig effect geeft, de garneering herhaalt zich aan mouwen en aan het schootje. Gebreide jumpers blijven nog steeds een groote aantrekkingskracht behouden voor dames. Al pratende en breiende wordt menig stuk gemaakt, dat niet al leen practisch is, doch tevens aardig kleedt. De breipatronen behoeven slechts heel eenvoudig te zijn, doch een vereisch- te is, dat de coupe onberispelijk is. Men kan dit bereiken door een grondpatroon naar maat te laten maken en aan de hand hiervan het benoodigde aantal steken op te zetten en naar gelang van behoeften te meerderen of te minderen. De linker blouse met knoopsluiting heeft een scherp gepunte kraag en kleine klepjes, die zak jes imiteeren en met een knoop sluiten. Aardig zijn de vlotte pofmouwtjes, ter wijl de onderkant gedeeltelijk in geribd patroon is afgewerkt. De rechter blouse heeft een pas met knoopsluiting en geribd boord (1 recht verdraaid 1 averecht). Rokken zijn practisch om zelf te breien, aangezien ze krimpen noch rekken. Men kan ze zoowel in plissé's breien als in den tricotsteek, terwijl men willekeurige mo dellen kan kiezen. Van oud nieuw maken Een oude zomerjapon hangt in onze kleerkast. „Zonde van dat „ding"!" zeg gen we bij ons zelf. De stof hetzij deze van zijde, wol of katoen is mankeert niets aan, doch het model is zoo hope loos antiek! Vergelijkt u beide japonnen nu eens, lezeressen, valt er geen hemels breed verschil op te merken tusschen beide modellen? Het is ongetwijfeld de moeite waard om voor een luttel bedrag een patroon te bestellen in den geest van het vermaakte model, waardoor men een alleraardigst geheel krijgt. Het geheel is uiterst eenvoudig en wat een bijzonder aardig iets verleent is de uitgeschulpte rand langs den omtrek van het jasje. NIET MEER ACHTER BLIJVEN De cursus in naaien en knippen, waar van wij in deze rubriek reeds spraken, is begonnen. De dames, die ons zomermode- blad hebben aangevraagd, zouden u kun nen vertellen, dat zij zich met enthousias me hebben opgegeven voor dezen gratis cursus. En daarbij kregen zij nog enkele verrassingen thuisgestuurd. Het is dus zaak, dat niemand achter- blijve. Dit zomermodeblad, dat wij als premie beschikbaar stellen, is op aan vraag verkrijgbaar bij de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijsluiting van tien cents aan postzegels. Ook kan men deze tien cents gireeren op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Eenvoudige zomerjaponnen Alhoewel bedrukte zij dj es zéér modern zijn, zal men toch on getwijfeld gaarne afwisseling aanbrengen en effen japonnetjes dragen in de komende zomer maanden. Shantung en Japan sche zijde vindt men in velr mooie pasteltinten en beidr weefsels zijn prettig in het dra gen. Behalve deze beide soorte: is crêpe de chine steeds zeer ge kleed, terwijl verschillende kunstzijden weefsels steeds mee? beantwoorden aan de gestelde eischen. Had men vroeger iets tegen kunstzijde, omdat dit ma teriaal zoo kreukelt, dan is di* bezwaar thans, vooral bij de be tere soorten geheel vervallen. De textielfabrikanten stellen alles in het werk om de kunstzijden weefsels steeds volmaakter af te leveren. De eenvoudige middag japonnen, die hier weergegeven zijn, dragen een min of meer sportief karakter. De rokken zijn recht en verkrijgen de noo dige onderwijdte door plooien De mouwen hebben boven ruim te, die ingehaald wordt en om sluiten naar beneden toe den arm. Veelal worden zij door op gesikte biezen afgewerkt, ook door manchetten. Open randen en handborduurwerk in eenvou dige vormen passen zich aan deze weefsels en modellen aan Met behulp van strijkpatro nen is het bewerken der motie ven, die in kruis- of platte steek worden uitgevoerd uiterst gemakke lijk, terwijl men door deze wijze van ver sieren steeds een persoonlijk cachet aan een japon verleent. Lins is een lavendel-kleurige japon met plooien of plissé's aan de zijkanten, ter wijl kraag en manchetten met den steel- steek versierd zijn in enkele passende nu anceeringen. De kr.oopgarneering, welke in het midden van de voorbaan is aange bracht is bijzonder geslaagd. De middelste japon is zeer streng van lijn en de afgeronde kraag heeft een zij den strik, in dezelfde kleur als het zak doekje, dat uit een der hart-vormige zak jes te zien komt. Het bovendeel is in vest- vorm op de rok gestikt en heeft een slui ting met tamelijk groote knoopen. Het model leent zich bijzonder goed voor ge zette figuren, alleen zal de kraag dan meer in schuine lijn opgestikt dienen te worden, zoodat een bescheiden V-vorm ontstaat. Rechts is een mais- cf honing-kleurige japon met vier opgestikte zakken met a jour randen, die met de hand of machi naal gewerkt zijn. Opvallend is de for- sche kraag met scherpe punten, die een kleine puntvorm geeft aan de halsuitsnij ding.» Aan beide zijden van het splitje twee knoopen, terwijl de onderwijdte van den rok vergroot wordt door een groep ingezette plooien. SMAKELIJKE NAGERECHTEN. Koolhydraten (suiker en zetmeel) ma ken het mogelijk, dat men met minder vet toekomt, omdat zij in ons lichaam in hoofdzaak een zelfde functie vervullen. Menschen, die aanleg hebben tot gezet heid zullen niet alleen het eten van zoe te, doch ook van vette spijzen mijden. Omgekeerd kan men, om het lichaam de noodige caloriën toe te voeren, suiker in- plaats van vet gebruiken. Het behoort tot de taak der huisvrouw om bij de samen stelling van het menu voor een zeker evenwicht te zorgen, zoodat van het een niet te weinig en van het ander niet te veel gebruikt wordt. Zulks lijkt wellicht veel ingewikkelder, dan het in werkelijk heid is en wanneer men b.v. uit ethische of economische overwegingen het vleesch wil laten vervallen, dan zullen huismoe ders, die meenen man en kinderen tekort te doen, in de plaats hiervan een smake lijke toespijs opdisschen. Vooral in gezin nen met opgroeiende kinderen is dit een uitstekende aanvulling en om deze reden laten wij dan ook eenige recepten volgen die gemakkelijk klaar te maken zijn Cararael vla. 200 gr. suiker laat men in een ijzer of alluminium pannetje onder voortdurend roeren licht bruin worden, voegt er ruim één kopje tl/8 L.) heet water bij en 1 L. heete melk en een pakje vanille suiker, waarna men alles door laat koken. 100 gr. maizena of custardpoeder aan mengen met twee eierdooiers en wat melk en bij de caramel gieten en roeren enkele minuten doorkoken. Dan van het vuur, af laten koelen en de beide stijfgeklopte eiwitten door de massa roeren, daarna in glazen schaal overbrengen. Notenpudding. 125 gr. fijn gehakte okkernoten en 100 gr. suiker door elkander mengen en V2 L kokende melk toevoegen, door laten ko ken. pan van het vuur nemen en zeven bladen witte gelatine in de massa oplos sen. nadat men deze vooraf pl.m. 10 min. in koud water geweekt heeft. Aflaten koelen, af en toe roeren om te voorko men, dat de gelatine zakt en daarna in glazen schaal overbrengen. Griesmeelsneeuw. Een liter water brengt men aan de kook met een citroenschilletje en 200 gr. suiker, strooit er roerende 100 gr. gries- meel in en laat het enkele minuten door koken, neemt de pan van het vuur en giet er de gezeefde sap van twee of drie citroenen bij, aantal afhankelijk van smaak en grootte, daarna met de garde kloppen totdat de massa afgekoeld is. In een glazen schaal serveeren. Echt zomersche hoeden Wanneer hel voorjaar langzaam aan overgaan in den zomer en de zon zijn hoogtepunt bereikt heeft, zullen wij steeds meer echte zomerhoeden zien dragen, waaronder veel wil strooien modellen. Bij voorkeur zullen hel breed gerande hoeden zijn, want deze zijn wel bij uitstek ge schikt om ietwat al te opdringerige stralen der zon te weren. Toch zijn er behalve deze nog andere modellen, waarvan wij in de eerste plaats de snoezige kleine bloe- menhoedjes noemen, waarbij de flatteuse voile niet mag ontbreken. De grootere Bretous, zooals de afb, rechts beneden le zien geeft, worden veelal van fijn Pana- ma-strco gemaakt- en omboord met ribs- lint, hetwelk ook langs de bol gelegd wordt. Opvallend is, dat zeer vele model len een hoogere bol te zien geven en zelfs de kleine kapjes, die door jonge dames gedragen worden, kenmerken zich hier door. Bloemen worden vaak midden vóór tegen de bol gehecht, doch een vaste re gel bestaat hier niet voor. aangezien het JAPON VAN BEDRUKT [MATERIAAL Succespatroon 1975 Prijs f 0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten Nieuw zijn de aansluitende japonnen, die uit verschillende smalle baantjes be staan Het is hierdoor mogelijk het figuur een mooie lijn te geven. Rugzijde van bo vengedeelte heeft echter slechts één pand met splitje, dat met knoopjes en lusjes sluit Voorzijde van deze taille bestaat uit vier pandjes, die langs de kant opgestikt worden. Zéér bescheiden is de slechts even puntige halslij die echter aardig kleedt. Kleine stofreepjes geven cpslagjes van zakken aan, terwijl de moderne kor te pofmouw ook hier niet ontbreekt. Voor baan uit vier deelen. smal aan de taille en afhangt van het model der hoeden. Meer malen ziet men ze aan den achterkant te gen de bol, soms zelfs wordt een mooie bos rozen boven op den bol gelegd. Tenslotte zijn dergelijke garneeringen veelal uitingen van persoonlijken smaak. Op nagenoeg alle hoeden worden kortere of langere voiles gedragen en leenen de modellen er zich niet voor om ze over den rand af te laten hangen, dan worden ze tegen den achterkant van den bol ge hecht. Inderdaad we mogen niet anders dan dankbaar zijn, dat Mevrouw Mode zóó zeer alles in het werk stelt om hare trouwe volgelingen ter wille te zijn! zich verbreedend naar den onderkant. Driedeelige achterbaan. Patronen in de maten 42444648. Patroon voor getailleerd manteltje met knoopsluiting midden voor kan tegen be taling van 30 cent extra in dezelfde ma ten geleverd worden. MEISJESJURK Succespatroon 1647. Prijs ƒ0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. Aardig jurkje met pofmouwtjes voor meisjes van 46 en 810 jaar. Bij het be stellen de lengte van het jurkje opgeven. 1647 BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. Patroon No. Maat Hierbij Ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van .Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents)

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4