26e JAARGANG DONDERDAG i& JULI 1937 No. 79 ftNBtfWB- EN ABVBRTSNTIBBLAD VOOR IBM EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: ttippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f o.50 Iedere regel meer f o.lQ BINNENLANDSCH NIEUWS. De varkens v.orden duurder. Spek vei inplaats van boter Ken tlure winter Het Kotterd. N. BI. schrijft In 1932 weiden er op de Rotterdam sqho veemarkt varkens verkocht voor zes en een halven cent het pond. In de Rotterdamsche slagerswinkels la gen de vette iappen bijna te geef. Thans zijn de varkens viermaal duurder en de prijs heeft neiging tot. verder stijgen Als oorzaak noemt men hei toenemend spekverbruik in het binnenland, daar door de sterk opgeloopen prijzen 't varkensvleeschver bruik gestadig toeneemt. En voorts wordt er vodral op het platteland veel vet spek uitgesmolten ter vervan ging van de Öure boter en margarine. Voor de boeren is dit alles zeer gun stig, want- ook de kaasprijzen volgen getrouw aan de traditie, de omhoog gaande lijn van de varkensprijzen, omdat de consumenten in hun bezui- nigingsdrang naar de goedkoopste artikelen; overgaan en deze dan ook weer duurder maken door groote vraag. We gaan vermoedelijk een duren winter tegemoet, want er is toenemen de vraag naar vee. Zelfs de Nord- Deutscheij Lloyd koopt tegenwoordig in ons land kaiveren met vrije devie zen en alleswerkt mee om het vleesch en wat het vervangen kan nog duurder te maken. Deensch rundvleesch is er deze week in Rottjerdam niet, deelde men op de veemarkt mee. Men wil het hier niet „gebrandmerkt" verkoo- pen. Wel krijgen we nu ook Deensch paardenvleesch want er worden weer slachtpaarden in ons land inge voerd. Voor de verbruikers van dit vleesch heeft dit het voordeel, dat de Deensche slachtpaarden over het ge heel van goede kwaliteit zijn, beter bijv. dan wat uit Engeland komt. Gedwongen vegetarisme De vee-aanvoer op onze veemarkt blijft inl£u99chen beperkt' en de han del i9 door de stijve vraagprijzen niet vlot. Zonder speciale maatrege len van regeeringswege om door de vermindering van de zware lasten op het slagersbedrijf de vleeschconsump- tie ten onzent te bevorderen, gaat een groot deel van de bevolking een periode van gedwongen vegetarisme tegemoet, althans gedurende de mees te dagen van de week. D«el bemanning „Sendeja" ontslagen. De gezagvoerder van het Spaan- sche stoomschip Sendeja" dat vorige maand uit Bilbao is gekomen en bij de hoogovens te IJmuiden een lading erts heeft gelost en dat reeds eenige weken in de binnenhaven ligt, had van de reederij opdracht gekregen naar zee te gaan. Wegens tegenstand van een deel der bemanning heeft de FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 33.) Hebt gij dat onbeschaamde schepsel zien binnenkomen. Neen zij was er reeds voor mij, antwoordde Jean Marie. Frangoise haalde haar breiwerk uit haar zak en dacht diep na. Ik zal u eens wat zeggen, hernam zij op haar diepsten en plechtigsten toon, ik begrijp er niets van. Wil ik u dat dan eens uitleggen, grootmoe der Neen, maar wilt gij mij een bijzonder pleizier doen Uw mond te houden als ik spreek, was het antwoord. Ik laat het mij niet uit het hoofd praten, dat hier iets achter steekt. Wij had den niet moeten uitgaan. Wie weet of die Balahault ons niet opzettelijk heeft meege sleept. O grootmoeder zoo'n brave vrouw en die zulke lekkere curacao schenkt Nu, ik zou er wel iets naders van willen we ten, want de heele historie bevalt mij niet. 't Is toch eenvoudig, grootmoeder. Onze juffrouw had den heelen dag naar de wagens met bloemen en guirlandes zitten kijken, die naar het Palais-Royal reden en zuchtte er over. Nu begrijpt ge wel, dat zij meester Louis het hoofd heeft warm gemaakt om eene toe gangskaart voor haar te koopen, want die kaarten worden verkocht, "grootmoeder. Juf- fiouw Balahault had er een van den opzich ter der garderobe gekregen, waar zij familie van is. Meester Louis zal zich dus hebben laten bepraten, hernam Berrichon, en uitgegaan zijn, om eene kaart voor haar te koopen. On- gezagvoerder acht leden ontslagen en hun gage uitbetaald. Aangezien hij vreesde voor krachtdadig verzet, is het vertrek van de opvarenden van boord op zijn verzoek onder politie toezicht geschied. In opdracht van den commissaris van politie zijn de Spanjaarden ondergebracht in een te genover het politie-bureau gelegen vroegere openbare school. De schepe lingen zullen zoo spoedig mogelijk te- rugkeeren naar een door hen aan te wijzen deel van Spanje. Maandag avond heeft een deurwaarder loonbe slag aangezegd tegen den gezagvoer der van de „Sendeja." BUITENLANDSCH OVERZICHT. 'n Proef met gehuwde pleegzusters. 1600 Kopenhaagschen krijgen haar zin. De Kopenhaagsche trouwlustigen van het mannelijk geslacht gaan een gouden tijd tegemoet, want zij zijn verzekerd van een rijker keuze. Met een slag is het aantal huwbare meis jes met 1600 vermeerderd. Hoe dit mogelijk was Jarenlang heeft men te Kopenhagen gestreden en in dien strijd stonden de verpleeg sters - het legioen der 1600, waarin de hoop en vrees met de steeds wisselen de kansen op en neer deinden - voort durend in het middelpunt der belang stelling. Thans is de teerling geworpen de verpleegsters der gemeentelijke zie kenhuizen zullen voortaan in het hu welijk mogen treden, zonder dat dit tfot ontslag of andere onaangename maatregelen zal leiden. Deze kwestie heeft tot menige bit tere discussie geleid. Beweerd werd door de tegenstanders, dat door een eventueel huwelijk de arbeidspres taties zouden lijden, vooral als de gehuwde verpleegsters ook nog moe der zouden worden. Ook hot be\aar van het overbren gen 'van ziekten van hn ziekenhuis naar het gezin is onder het oog ge zien en tenslotte is ook de vrees uii- gesproken dat de ophefdng van het celibaat etui ongunstige wending zou hebben in liet ethische kaïakter van het beroep dat van een 'levensroeping tot een prozaïsche broodvraak ver laagd zou werden. Tegenover dit alles echter stond de oprechte en vurige wensch van 1600 verpleegsters, in haar streven krach tig gesteund door de levendige agita tie der vrouwen-organisaties. Wat kunnen vroede vaderen, al zijn zij nog zoo vastbesloten en onwrikbaar ten slotte tegen een strijdbaar leger van 1600 verpleegsters die allen vastbe3lo ten zijn te overwinnen, aanvangen Ook hier is weer gebleken, dat hel zwakke geslacht een stierken invloed uitoefent zelfs op gemeentebesturen, want! de Kopenhaagsche gemeente raad is gezwicht zij het ook schoorvoe derweg heeft hij wat vrouwenkleeren gekocht en dat alles hier gezonden. Maar daar zit een schat van geld in, zeide de oude vrouw, even ophoudende met breien. Och kom grootmoeder, wat zijt ge toch een voudig hernam Berrichon, wat oud satijn met valsch borduursel en wat stukjes glas. Er werd zacht aan de deur geklopt. Wie zou daar nog zijn vroeg Francoise misnoegd, doe den boom voor de deur. Waarom zei de de eigenzinnige Berrichon, wij spelen geen schuilhoekje meer. Thans werd er iets harder op de deur ge klopt. Als het toch eens dieven waren sprak Ber richon die niet van de dapperste was. Dieven herhaalde de oude vrouw, terwijl de straat zoo licht als de dag en vol menschen is. Ga maar open doen Alles wel bezien is het toch beter, dat ik er den boom maar voor voor doe zeide Berri chon. Maar het was reeds te laat. Het kloppen begon de buitenstaanden te vervelen, de klink der deur werd opgelicht, en een zware mans gestalte vertoonde zich op den drempel. En toen zich omkeerende, zeide hij tegen iemand, die hem volgde Wees zoo goed binnen te ko men, mijn jongen, er is hier niemand dan een eenvoudige duenna met haar zoon. Wij zullen eens poolshoogte nemen. Op die woor den trad hij vooruit, met het hoofd in de nek en de hand op de heup. Onder den arm droeg hij een pak. Vervolgens verscheen de persoon, die hij, „mijn jongen", had genoemd, 't Was ook naar het scheen een krijgsman, maar van een min der gevaarlijk uitzicht. Ook had hij een pak onder den arm. Even als zijn aanvoerder sloeg hij een blik door de kamer. Jean Marie Berrichon beklaagde het zich bitter, dat hij niet tijdig den sluitboom voor de deur had gedaan. Hij meende nooit groote- re schelmengezichten gezien te hebben dan die der beide binnengekomenen en nam dus de wijk achter zijne grootmoeder, die man haftig was en met hare zware stem vroeg tend. Bij wijze van proef zal het ver bod om ie huwen worden opgeheven. De Burgerlijke Stemd van Kopen hagen heeft zich inmiddels reeds voor bereid op een run van gegadigden. HET GEHEIM DES LEVENS. Lindbergh bracht een bezoek aan St. Gildas. Een 0,ranje-izwart'e eendekker glijdt over St. Gildas, een eilandje voor de monding van de Loire, en strijkt neer op een nabijgelegen vlieg veld. Even later ziet men een man in een rubberboot' naar het eiland ped delen. I|et blijkt.k kolonel Lindbergh te zijn, die hierheen is gekomen om zijn vriend dr. Alexis Carrell. geleerde en Nobelprijswinnaar, te helpen bij een experiment, dat - zoo schrijft de verslaggever van de „Sunday Ex press" - mischien wel „het geheim des levens" kan ontsluieren. Op het kleine, eenzame eiland St. Gildas staat een laboratorium. Slechts twee mannen weten wat daar gebeurt. dr. Carrell en kolonel Lind bergh. Zij waren 't, die kort geleden de wetenschappelijke wereld verbaasden met het „kunstmatige hart", een ap paraat, waarmede menschelijke or ganen voor bijna onbepaalden duur in leven kunnen worden gehouden. Thans wordt er in dit kleine labora torium hard gewerkt. Lindbergh is nu gekomen om een van de belang rijkste onderdeelen te montéeren, want hij heeft de reputatie een van de beste werktuigkundigen ter we reld te zijn. Zelfs geleerden van we reldnaam zijn niet ingelicht over de bijzonderheden van heti experiment, dat daar wordt genomen. En de we reld zal er ook niets van hooren, zoo lang dr. Carrell niet van het succes overtuigd is. Eenige jaren geleden stelde dr. Car rell een theorie op, volgens welke het leven van den mensch kon worden verlengd wanneer maar de juiste we tenschappelijke metjhode werd toege past. In het laboratorium op St. Gil das wordt nu geëxperimenteerd om te bewijzen, dat die theorie op goede gronden is gebaseerd. Maar, zooals gezegd, noch dr. Carrell noch kolonel Lindbergh willen iets loslaten en zoo ligt daar voor de Fransche kust een klein eiland, waar geheimzinnige dingen gebeuren, waar - zooals de „Sunday Express" schrijft - getracht wordt „het geheim des levens" op te lossen. Wederwaardigheden van Film-expeditie. Drinkwater vergeten. Ziek en omgeven door „slangen en monsterhagedissen." Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. wat komt gij beiden hier doen „Geachte dame, wij komen hier voor eene belangrijke zaak. Woont hier niet Wij wonen hier maar met ons beiden, merk te Francoise droogjes aan. Maar 't is nu geen uur om bij de menschen in huis te vallen. Pak u weg Passepoil kwam te gelijk snel naar Cocar- dasse en zeide zacht Maak uw zakdoek ge reed Den mijnen heb ik hier. Neemt gij den kleinen jongen en ik zal mij met die vrouw belasten. Hun plan was reeds te voren beraamd en Passepoil begaf zich naar de deur der keu ken. De manhafte Francoise deed een sprong vooruit, om hem den toegang te beletten, ter wijl Berrichon naar de straatdeur snelde, ten einde daar om hulp te roepen. Cocardasse pakte hem bij de keel en wist hem een zak doek in den mond te stoppen. In dien tusschentijd deed Passepoil hetzelf de aan Francoise. q Berrichon en zijne grootmoeder werden ste vig gebonden en aan den poot der tafel vast gemaakt, waarna de beide helden de deur achter zich sloten. Thans waren Cocardasse en Passepoil meester van het terrein. HOOFDSTUK XVI. De twee domino's. In de Rue du Chantre waren alle winkels gesloten en diegenen uit de babbelaarsters, die nog niet naar bed, waren, stonden aan de poort van het Palais Royal bijeengeschoold. De daar verzamelde menigte was groot, doch lette niet meer op de voorname dames en aan zienlijke heeren. Men wachtte op Law, thans nog beschouwd als de toovenaar, die ieder Franschman tot een millionnair zou maken, maar die men later trachtte te verscheuren. Door dat sluiten der winkels was de Rue du Chantre thans donker. Op eenigen afstand van het huis van mees ter Louis had men in eene ruimte, die door het afbreken van twee woningen ontstaan Naar Aneta verneemt, heeft het stoomschip van de K. P. M. de „De Klerck" bij het passeeren van het ei landje Komodo (Flores) S.O.S.-lichtsei nen opgevangen, afkomstig van de film-expeditie van dr. Fejoes. De ex peditie .bleek in een noodtoestand te verkeeren, en niet over drinkwater te beschiken, daar men verzuimde een voorraad hiervan mee te nemen. De „De Klèrck" nam dr. Fejoes, die zeer ernstig ziek is mee alsmede eeni ge anderen, die er minder slecht aan toe zijn. De expeditie maakte angstige dagen door. Men werd door dorst ge kweld en was omgeven door slangen en monster-hagedissen (de z.g. reuzen- varanen) zoodat het ergste werd ge vreesd. GEMEENTE WIERINGEN. WIELERSPORT. Nieuws van de Wieringer Wielerbaan. Wordt Klink professional De Kermis ligt wederom in het voor uitzicht. Natuurlijk blijft de Wierin ger Wielerbaan niet achter en naar wij vernemen zal er een buitenge woon programma worden gegeven. Ook nu zal het WEDER de eenig- ste factor zijn, welke óp het bezoek van invloed zal zijn. Het programma vermeldt een keur van renners, waar onder internationale wieler-cracks. Hebben Pijnenburg-Wals tegen over Slaats-Pellenaars in den laatst verreden wedstrijd een zeer teleur stellende houding aangenomen, thans heeft de Directie der Wieringer Wielerbaan zulks weten te voorko men. Nu zal starten de „oude" combi natie Pijnenburg-Slaats. Tegenover hen komen zeer sterke koppels. Ne men wij Killian-Vopel, het sympa thieke Duittsche koppel, dat al zoo veel Zesdaagschen op zijn naam heeft staan. Een paar strijdgevende renners, waaraan de Hollanders hun handen (lees beenen) vol zullen heb ben. Daarnaast mocht natuurlijk niet een bekend Belgisch koppel ontbre ken en het is de Directie dan ook ge lukt het sterke koppel Biilliet-Buysse (winnaars van de laatste Rotterdam sche Zesdaagsche) te contractèeren. Alleen deze drie koppels garandee ren U reeds een in'terressante course. De favorieten-koppels mochten na tuurlijk niet ontbreken, zoodat Van Schijndel-v.d. Broek ook van de par tij zullen zijn. Wat! onze plaatselijke renners be treft, kunnen wij mededeelen, dat ook deze van een goede koppelgenoot zijn voorzien. In de eerste plaats noe men wij Boeijen, die reeds op 27 Juni zijn naam vestigde. Thans zal Jb. Ivui per met hem rijden. Klink heeft na zijn kolossale over winning op Van Schijndel groote plannen gemaakt. Hij zal namelijk op 24 en 25 Juli a.s. deelnemen aan de was, zes mannen in donkere kleeding kunnen vinden, die sprakeloos en onbewegelijk ston den te wachten, met de oogen onafgewend gevestigd op het huis, waar Cocardasse en Passepoil waren binnengegaan. Achter hen zag men twee draagstoelen op den grond. De beide ijzervreters stonden binnen dat huis, nadat zij zich op bovenomschreven wij ze van Francoise en Berrichon hadden ont daan, tegenover elkander en zagen elkander met bewondering aan. Het moeilijkste werk is verricht, zeide Co cardasse. Als er maar geen Lagardère bij betrokken is, gaat alles van een leien dakje, merkte Passepoil aan. En Goddank is Lagardère ver van hier. Zestig uren gaans liggen er tusschen ons en de grenzen. Laten wij echter geen tijd verliezen mijn jongen, hernam Cocardasse, maar den stand van zaken opnemen, Wij hebben hier twee deuren. Daarbij wees hij vooreerst op de ka mer van Aurora en ten andere op de deur boven aan de trap. Ga die trap eens op om te zien, wat daar boven gebeurt. Passepoil klauterde als een kat naar boven. Gesloten, riep hij van boven af. En wat ziet gij door het sleutelgat 't Is er zoo donker als de nacht. Kom dan maar eens hier en laten wij ons de instructies van mijnheer van Gonzaga nog eens herinneren. Hij heeft ons ieder vijftig pistolen beloofd, zeide Passepoil. Ja', maar op zekere voorwaarden, primo, In plaats echter van voort te gaan, nam hij een pak op, dat hij had medegebracht en Passepoil deed hetzelfde. Op dit oogenblik werd de deur boven aan de trap, die Passepoil gesloten had gevonden, voorzichtig geopend en vertoonde de schrale gestalte van den bultenaar, die een plaats innam om goed te luisteren, in de schemering. De beide schermmeesters keken hunne pak ken met besluitlooze blikken aan. kampioenschappen ^achtervolging" te Amsterdam. Hij moét dan over gaan tot de klasse der profs. Afgezien van het resullaat dezer wedstrijden, zal Klink met' Kermis tegen niemand minder dan Pijnen burg een achtervolging rijden. Zooals bekend, is Pijnenburg kam pioen-achtervolging vorig jaar, als ook van het Sportpaleis te Antwer pen. In de koppel-wedstrijd rijdt hij met den bekenden Groenewegen. Ver der zal nog starten de populaire strijdgevende Zaankanten* Dieterman. Ook deze zal aan een plaatselijke ren ner wordien gekoppeld. Wie deze- nieuwe „onafhankelijke" zal zijn Niemand minder dan de sterke Col" Hegeman, welke geheel hersteld is en momenteel zeer goed rijdt. Zoodat naar onze meening er tusschen de plaatselijke renners eveneens een ze kere rivaliteit zal heerschen. Hege man zal voor de eerste maal dus tus schen de „grooten" rijden en wij zijn er zeker van, dat hij geen slecht fi guur zal slaan, als hij maar goed leert aflossen en baan houdt. Kortom dat zal met Kermis volloo- pen althans met goed weer en niet zooals vorig jaar. Wij komen hierop nader terug. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. B.K.C.-Nieuws. BKC heeft Zondag thuis een zeer mooie oefenwedstrijd gespeeld tegen Medemblik. BKC heeft hoewel met 4-3 gewonnen, het toch lang niet gemakkelijk gehad. Want eerst stonden de onzen met 4-1 en zij moesten zeer hard werken om met 1 punt verschil te winnen. Bij BKC hebben de invallers De Jong, en Oele zeer hard gewerkt. De beste speler van het veld was on getwijfeld Paardekooper, die een bes te wedstrijd als spil heeft gespeeld. Ook Jan van Wees en Tauber heb ben in de eerste helft een pracht par tij gespeeld,, de linkervleugel was goed. Op de backplaats is Van Teulin gen Hz. weer in goede conditie. Bij M. F. C. was de middenvoor links half en linksbuiten wel de beste. Medemblik is een zeer mooie club om tegen te spelen. De BKC-adspiranten behaalden op een adsp.-dag te Schagen den le prijs in de verliezers-ronde, na eerst van D.T.S.a. met 4-1 te verliezen, werd van D.T.S.b. gewonnen met dezelfde cijfers. Ook van Callantsoog A wist BKC met 2-1 te winnen. De adspiran- ten onder de goede leiding van R. v.d. Burg komen er steeds beter in. Verloren buit terug. De hr. A. B., die Zaterdag tijdens het venten z'n portemonnaie verloor, mag van geluk spreken dat deze in goede handen is terecht gekomen, en hem weer is ter hand gesteld. Voor B. werkelijk een geluk bij een ongeluk.- Zou het dan volstrekt noodig zijn vroeg Cocardasse, met een ontevreden gelaat, den ander op den schouder kloppende, dat wij deze livereien moeten aantrekken. Beiden legden hunne pakken, die livereien inhielden op de tafel neder. Mijnheer Gonzaga heeft in de tweede plaats gezegd, vervolgde Cocardasse Gij zult u eerst vergewissen of de draagstoel zich met de dra gers in de Rue du Chantre bevindt. Dat is geschied, antwoordde Passepoil en nu moeten we ons van 't meisje meester maken. Ja, maar er staan twee draagstoelen, wat denkt gij daarvan Plotseling schrikten Cocardasse en Passe poil, daar eene snijdende hoewel zachte stem achter hen zeide Nu is het tijd Zij keerden zich haastig om en zagen den bultenaar uit het hotel van Gonzaga voor de tafel staan, waar hij bedaard hunne pakken los maakte. Ei zeide' Cocardasse, waar is die van daan gekomen. Passepoil daarentegen was uit voorzichtig heid eenige schreden terug geweken. De bultenaar reikte ondertusschen een li- vereivest aan Passepoil en een ander aan Co cardasse toe. Haast u watbeval hij, zonder zijne stem te verheffen. Beiden aarzelden echter en vooral de Gas- cogner kon zich niet gemeenzaam maken met het denkbeeld, dat hij liverei zou aantrekken. Waar bemoeit gij u mede riep hij uit. Houd u stil en haast u hernam de bulte naar. Daarop hoorde men door de deur heen de stem van donna Cruz, die uitriep Volmaakt in orde Er ontbreekt niets meer dan de draagstoel. Voortgemaaktherhaalde de bultenaar op bevelenden toon en te gelijk draaide hij de lamp uit. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1