28e JAARGANG DONDERDAG 22 JULI 1937 No. 82 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE GROOTE „MARCONIST." DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. W1ERIHGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maandden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer t 0.50 f 0.10 Guglielmo Marconi, wiens doodsbe richt de wereld met ontroering ver nam, en aan wiens baar de gansche beschaafde menschheid haar eerbiedi ge hulde neerlegt, was in letterlijken zin de baanbreker van een nieuwen tijd een tijd van overwonnen afstan den, van overwonnen scheidsmuren, van physieke toenadering husschen menschen, volken, landen, van over brugging van luchtruimen, oceanen en continenten, op golven in den aetjrer,, drager van woorden, beelden gedachten, klanken van overal naar overal. Met de ontsluiting van al deze on metelijke physieke mogelijkheden zijn voor onze wereld ongekende nieuwe verschieten geopend. Dat de mensch heid de nieuwe levenskansen niet steeds opbouwend heeft weten te be nutten, dat zij voor overwonnen af standen en scheidsmuren andere hin dernissen in de plaats heeft gesteld, dat zij de vruchten van het brein van een Marconi, een Maxwell, een Hertz, een Oliver Lodge en anderen ook in destructieven zin heeft aangewend, ligt aan omstandigheden en krachten, die zelfs een Marconi niet kon beheer schen. Het is het lot van de menschelij ke denkkracht, van het menschelijke scheppingsvermogen, dat zij goed en kwaad, opbouw en vernietiging naast elkander in zich bergen. Maar het kwaad kan het goede, het geniaal- vruchtbare, niet blijvend overschadu wen. De conceptie van den 21-jarigen Italiaanschen jongen (die van zijn Ior- sche moeder misschien iets van de fantasie heeft geërfd welke hem kon meevoeren tot zulke hemelhooge en hemelruime gedachten) om telegra- phie met electro-magnelfische golven door de ruimte, zonder draad, te ver wezenlijken, heeft de wereld in lraar consequenties onnoemelijk verrijkt. De radio heeft de mogelijkheid gescha pen om muziek, ontspanning, om het leerrijke en kunstzinnige woord bin nen het bereik te brengen van talloo- zen die daarvan tevoren door gebrek aan middelen, door physieke geïso leerdheid, of anders, waren afgesneden De draadlooze telegraphie en telepho- nie hebben de exploratie van de meest afgelegen hoeken der wereld van we reldzeeën, Poolstreken, bergmassieven enz. vergemakkelijkt. De veiligheid ter zee is in een nieuw stadium getreden van het oogenblik, dat het eers'p draadloos uitgeruste lichtschip „East Goodwin" op 3 Maart 1899 werd ge ramd door 'n stoomboot, en een S.O.S. kon uitzenden, dat de reddingbooten van den wal naar de plaats des on- heils bracht. Het ging toen nog over afstanden van 12 zeemijlen. Omstreeks denzelf den tijd komt de eerste oorlogstoepas sing bij de marine-manoeuvres, en nog wat later tijdens den Boeren-oor- logDe ontwikkeling gaat dan snel Thans, ruim dertig jaar later, ont breekt de radio in tallooze huiskamers 1 niet meerEn reeds gaat de tech- 'niek verder, en groeit de draadlooze 'beeld-telegraphie de televisie. Wel 'is er veel veranderd, sedert de dagen dat de Marconi Wireless Telegraph 'Company Ltd. in Londen haar werk j aanving,, en sedert men - later - op de 'beurs het liedje zong van „Let's all go 'down the Strand, Have a Marconi." i Nu de geniale uitvinder zijn oogen 'gesloten heeft, leeft er al een jonge ge neratie die niet beter weet of het hoort zoo en die medelijdend terug blikt op een wereld, die nog aan dra den gebonden was. Dat de wereld haar „draden" ver brak", maar nog altijd onder „kete nen" zwoegt, ketenen van onwil of on macht om een vreedzame, opbouwen de samenleving tot duurzame werke lijkheid te maken, kon Marconi niet beletten» Een ander wetenschappelijk zoeker op het ongrijpbare gebied der. electro-magnetische golven, Sir Oliver Lodge, heeft in later jaren gepoogd om met zijn bijzondere wetenschap den afstand naar het hiernamaals - naar het menschelijk „innerlijk" - (e overbruggen, tegelijk leiding gevend aan de Britsche „Physical Society", de „Radio Society" en de Röntgen So ciety", maar eveneens aan de „So ciety for Psychial Research." Marconi opende „physieke" banen. Voor onze menschen-gemeenschap is dit welis waar niet genoeg, maar de wereld is aan dit Italiaansch-Iersche genie een groote dankbaarheid verschuldigd voor de ontwikkelingskansen welke zij uit zijn handeh, voortbouwend op de ideeën en ervaringen van voorloo- pers, ontving. Aan onze 20ste-eeuw- schc samenleving, om daarvan een waardig en vruchtbaar gebruik te. maken. FEUILLETON. BINNENLANDSCH NIEUWS. Aanrijding op den Kanaaldijk. Naar men thans meldt, heeft Zater dagavond op den Kanaaldijk onder Bergen een verkeersongeval plaats ge vonden, waarbij de 31-jarige W. Pluk ker uit Scliagen een gecompliceerde beenbreuk opliep. W. P., die op v. eg naar Alkmaar was, reed met zijn mo tor achter een autobus en begaf zich op een gegeven moment op het linker weggedeelte, teneinde zich te overtui gen, of dit weggedeelte tot passeeren vrij was. Op hetzelfde oogenblik reed ter plaatse een tegenligger (luxe auto) bestuurd door den 29-jarige J. B. uit Amsterdam, waardoorc een botsing on vermijdelijk was. Het slachtoffer is in het' SU Elisabeth-Zieken)huis te Alk maar opgenomen. Beide motorrijtuigen werden licht beschadigd. Scholen wegens roodvonk gesloten. In verband met het heerschen van roodvonk zijn, op advies van den gem geneesheer, de beide Christelijke Scho len te Oldemarkt (Ov.) voor den tijd van zes weken gesloten. Op het oogenbik lijden zes kinderen aan roodvonk. Een kind is aan deze ziekte overleden. Honderdjarige te Zaandam. Gisteren herdacht de wed. G. van Zaane^Heitlgeert;. Prinsenstraat 149 'e Zaandam haar lOOsten verjaardag. Deze rasechte Zaandamsche, die een eeuw lang 's-levens lief en leed heeft 'meegemaakt, geniet niettegenstaande deze langen weg, nog een goede ge- zondheid, welke haar in staat stelt, tevreden en rustig en in volle bewust zijn een vriendelijken levensavond te genieten, omringd door de hartelijke en toegewijde zorgen van haar jong ste dochter, mevr. J. Bonker-van Zaane, in wier gezin zij liefdcvo> wordt verzorgd. Schokkend drama bij Schalkwijk. Verbroken verloving dc oorzaak Naar eerst thans bekend is gewor den heeft zich in den nacht van Vrij dag op Zaterdag onder de gemeente Schalkwijk in Utrecht een drama afge speeld, dat aan twee jonge menschen het leven heeft gekost. De lijken van een 17-jarige dienst bode en een 29-jarigen vrachtrijder, met een touw aan elkaar gebonden, zijn uit de rivier de Lek opgehaald: Het vermoorde meisje is een dochter van den vroegeren Rijksveldwachter t/e Houten, die thans gcpensionneerd is en te Doorn woont. Zij was reeds geruimen tijd met den 29-jarigen vrachtrijder H. uit Houten verloofd, maar den laatsten tijd wa ren er moeilijkheden ontstaan. Vrijdagavond omstreeks 7 uur kwam H. nog in een sigarettenwinkel in Hou ten. Hij vertelde, dat hij op weg was naar zijn meisje. Zij zou omstreeks 8 uur klaar zijn en dan gingen beiden in de vrachtauto - eigendom van H. - een toertje maken. In den loop van den avond vertrok ken beiden met de auto in de richting Schalkwijk. Even buiten het dorp Schalkwijk komt men aan den dijk langs de Lek. Achter den dijk heeft zich het drama afgespeeld. Verhaal van een visscher. Vrijdagavond, het was omstreeks twaalf uur, zat 'n inwoner van Schalk wijk achter dezen dijk te visschon. Hij zag een auto den dijk oprijden. De wagen reed op hem toe, maar bleef midden op den naar het wa l er loopen- Naar het Fransch van Paul Féval. 36.) Heeft hij dien stap dus met tegenzin ge daan Ja, met tegenzin dat is het rechte woord. Waarom Omdat zijn gansch levensgeluk op het spel staat bij dien stap, dien hij niet had behoeven te doen En waardoor is hij er dan toe bewogen Door een eed aan een stervende gedaan. Hoe heette die stervende Hij is u zeer wel bekend, monseigneur. Die stervende heette Philips van Lotharingen, hertog van Nevers. I Daar zijn nu 20 jaren over verloopen, mom- pelde de regent, die het hoofd op de borst- liet hangen. Ik heb het niet vergeten. Wat' had ik den armen Philips en hij mij lief Se dert hij vermoord is, weet ik niet of ooit meer een oprechte vriend mij de hand heeft ge drukt. Met gespannen verwachting zag de bulte naar, uit wiens gelaatstrekken de grootste ontroering sprak, den regent aan. Hij opende zelfs de lippen om iets te zeggen, maar be dwong zich met kracht en nam weder zijne vroegere onverschillige uitdrukking aan. Mijnheer de hertog van Nevers behoorde tot mijne familie, zeide Philips van Orleans lang zaam en zich weder oprichtende Mijne zus ter is met zijn neef, den hertog van Lotharin gen gehuwd. Als vorst en als bloedverwant ben ik bescherming aan zijne weduwe ver schuldigd die bovendien nu de vrouw van een mijner beste vrienden is. Als hare dochter nog bestaat, beloof ik, dat zij een rijke erf dochter zal zijn en een prins zal trouwen, in dien zij er een begeert. Wat den moord van mijn armen Philips betreft, zegt men dat ik slechts eene deugd bezit, namelijk die van beleedigingen te vergetenen dit is ook waar de gedachte van wraakneming ont staat en verdwijnt bij mij op hetzelfde oogen blik maar ook ik heb een eed gedaan, toen men mij berichtte, dat Philips vermoord was. Thans bestuur ik den Staat en als ik den moordenaar van Nevers straf, oefen ik geen wraak, maar gerechtigheid uit. De bultenaar maakte zwijgend eene buiging en Philips van Orleans vervolgde Ik moet nog verscheidene punten hooren ophelderen. Waarom die Lagadère zoo lang nagelaten heeft zich tot mij te richten Omdat hij bij zichzelven gezegd had Ten dage als ik mijne voogdij nederleg, wensch ik dat mademoiselle de Nevers eene volwassene vrouw zal zijn, in staat om hare vrienden en vijanden te kennen. Bezit hij de bewijzen van hetgeen hij be weert Ja, met uitzondering van één enkel. Welk dan Het bewijs, dat den moordenaar moet ont maskeren. Kent hij den moordenaar. Hij meent hem te kennen, want die moor denaar heeft een kenteeken waaraan hij te herkennen is. Kan dit merkteeken niet tot bewijs dienen? Uwe koninklijke hoogheid zal dat binnen kort kunnen beoordeelen. Wat het bewijs van de geboorte van het meisje betreft, die zijn in orde. Welke eed had die Lagardère gedaan vroeg de regent na zich een oogenblik bedacht te hebben. Hij had beloofd het kind tot vader te strek ken, gaf de bultenaar ten antwoord. Was hij dus op de plaats aanwezig op 't oo genblik van den moord Ja; en Nevers droeg hem de voogdij over zijn dochtertje op. Trok Lagardère den degen om Nevers te verdedigen Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. den weg staan. De visscher heeft de twee jonge menschen nog gezien in den nachtelijken schemer, maar sloeg er \erdci geen acht op. Zij gingen wan delen over de zijpaden langs de Lek De visscher heeft verder niets ge hoord en is, na eenigen tijd tc hebben gevischt, vertrokken. Jn Houten werd men in het gezin van den dokter, waar het meisje in betrekking was, wel ongerust, maar omdat liet meisje jarig was, vermoed de men, dat deze dag in het huis van haar ouders te Doorn gevierd zou worden. Daar H. als een bekwaam en voorzichlig chauffeur bekend stond, werd ook nog niet aan een ongeluk gedacht. De Zaterdagmorgen brak aan. Op den dijk stond een vrachtauto, de wa gen van H. uit Houten. De ontdekking. Een bij den dijk wonende Schalkwij ker verwonderde zich er over, dat die auto daar zoo lang onbeheerd stond. Hij ging er op af om de zaak te onder zoeken. Bij de auto gekomen vond de man in de cabine liggen een dames hoed, een pet, enkele jurken, een toi letdoos, een appel en twee portemon naies. De man ging daarop den burge meester van Schalkwijk waarschuwen Onmiddellijk is toen door de politie erop uitgetrokken om de zaak te onder zoeken. In de omgeving van de auto was niets bijzonders te zien, zoodat men dadelijk aan het dreggen ging. Men wist dat het de auto van den Houtenschen vrachtrijder was en men vermoedde toen wel dat zich hier een drama heeft afgespeeld. E11 na eenigen tijd haalde de politie het lijk van het meisje op. Zij had een touw om haar middel, dat met het an dere eind aan het lichaam van H. was gebonden. Groot was de ontzetting toen men tot deze droeve, vondst kwam. Het onderzoek wees uit, dat het meisje eenige strepen aan den hals had, waaruit de conclusie werd ge trokken, dat het meisje door H. was gewurgd. Hij moet daarna te water zijn ge sprongen met het ontzielde lichaam van zijn verloofde. Zoo heeft hij den verdrinkingsdood gevonden in de Lek. K.L.M.-Dienst op Texel. Uitbreiding overw ogen. De resultaten van den K.L.M.-dienst op Texel overtreffen is dier mate de verwachtingen, welke men omtrent de ze lijn,bij de opening koesterde, dat de K.L.M, thans overweegt, den dienst belangrijk uit te breiden. Elk vlieguig dat van Schiphol ver trekt, of van 't vliegveld op Den Burg naar Amsterdam, is practiscli gespro ken tot de laatste plaats uitverkocht, en dit is vrijwel steeds het geval ge weest sedert de indienstslelling op 1 Juli j.1. van deze twee maal per dag in beide richtingen gevlogen luchtver binding. Hij deed daartoe al wat mogelijk was. Na den dood van den hertog voerde hij het kind weg, hoewel hij alleen stond tegenover twin tig Ik weet, dat er geen geduchter degen op de wereld is, merkte de regent aan doch er is iets duisters in uwe antwoorden, mijnheer. Als die Lagardère den strijd persoonlijk bij woonde, hoe kunt gij dan zeggen, dat hij slechts vermoedens ten aanzien van den moor denaar heeft Omdat het stikdonkere nacht was en de moordenaar een masker droeg, terwijl hij bovendien zijn stoot van achteren toebracht. Was het dus de meester zelf, die den doo- delijken stoot gaf Ja, en Nevers stortte neder onder den kreet Broeder wreek mij En die meester, ging de regent met zichtba re aarzeling voort, was dat niet mijnheer de markies van Caylus Tarrides De markies is sedert verscheidene jaren dood, maar de moordenaar leeft nog, hernam de bultenaar. Uwe koninklijke hoogheid be hoeft slechts één woord te spreken en Lagar dère zal hem u nog dezen avond wijzen. Dus is die Lagardère te Parijs? viel de Re gent hem met levendigheid in de rede. De bultenaar gaf geen antwoord, maar beet zich op de lippen. Als hij zich te Parijs bevindt, is hij in mijne macht, zeide de regent opstaande en schel lende waarop hij den binnentredenden be diende toevoegde Verzoek den heer Machault dadelijk hier te komen. Machault was de luitenant van politie, of, zooals men tegenwoordig te Parijs zou zeg gen, prefect van politie. Monseigneur, zeide de bultenaar, die zich hersteld had en op zijn horloge zag, op dit oogenblik wacht monseigneur de Lagardère mij buiten Parijs op een weg, dien ik u niet zal openbaren, al legdet gij mij op den pijn bank. Als monseigneur de Lagardère voor half twaalf geen boodschap van mij ontvangt, galoppeert hij naar de grenzen. Op de pleis terplaatsen staan reeds frissche paarden voor hem klaar en uw luitenant van politie kan er niets tegen doen. Gij zult mijn gijzelaar zijn riep de regent uit. O wat mij betreft, antwoordde de bultenaar glimlachend, als gij er prijs op stelt mij ge vangen te houden, ik ben in uwe macht. Terwijl hij, dit zeggende, de armen op de borst kruiste, trad de luitenant van politie binnen. Deze was zeer bijziende en daar hij den bultenaar niet zag, riep hij, alvorens on dervraagd te zijn Ik heb groot nieuws Uwe koninklijke hoog heid zal nu zien, dat men geen inschikkelijk heid jegens die oproermakers aan den dag kan leggen. Ik heb de bewijzen van hunne betrekkingen met Alberonie in handen Cela- mare is er tot over zijn ooren ingewikkeld-en evenzoo monsieur de Villeroy en monsieur de Villars en al die aanhangers van het oude hof, die gemeene zaak maken met den hertog en de hertogin du Maine. Zwijg riep de" regent heftig. Juist op dat oogenblik bemerkte de heer de Machault den bultenaar, zoodat hij geheel onthutst van zelf zweeg. Het duurde eenige oogenblikken, voordat- de regent het woord weder nam en gedurende dien tijd zag hij den bultenaar, meer dan eens op steelsche wijze aan doch deze bleekte of bloosde niet. Machault, zeide de regent eindelijk, ik had u juist laten roepen om u over monsieur de Celamare en die anderen te spreken. Maar wees nu zoo goed mij in het kabinet hier naast te wachten. Machault keek den bultenaar nieuwsgierig aan en begaf zich naar de deur maar juist toen hij den drempel wilde overstappen, riep de regent hem na Laat mij een vrijgeleide brengen behoorlijk gezegeld en in blanco geteekend. Mijnheer, vervolgde de regent tegen den bultenaar, die Lagardère onderhandelt met mij als de eene mogendheid met de andere. Hij zendt mij een gezant en schrijft mij in Een beslissing inzake de mate van uitbreiding kan waarschijnlijk nog in den loop van deze week worden tege moet. gezien. Colorado-kever in 'n aardappelland Dezer dagen is geconstateerd, dat 'n aardappelveld van J. B. Ellenbroek, op de Burgerenk te Epe, in zeer sterke mate was aangetast door ke vers, vermoedelijk door den zoo zeer gevreesden Colorado-kever. Eenige der kevers zijn, door tusschenkomst. van den burgemeester van Epe, naar de plantenziekten-kundigen dienst te Wageningen, ter onderzoek opgezonden PAARD OP HOL. Toen de veehouder O. aan de Kwa- kel te Nieuveen, zich met zijn hooiwa gen, waarop een viertal kinderen za ten, naar het land begaf, brak een wiel, waardoor het paard op hol sloeg. De voerman en drie kinderen sloe gen van den wagen zonder zich ern stig te bezeeren, doch het 4-jarig zoontje van de familie J. bleef met zijn beenen aan den wagen hangen en werd een eindweegs meegesleurd. Het ventje werd zwaar gewond overge bracht naar een Ziekenhuis, waar hij echter kort na aankomst is overleden. EEN ROYALE VERGOEDING. Iiet| „slachtoffer" zegt1 „U moogt me de volgende week weer aanrijden." Men schrijft aan de N.R.Crt. Aanrijdingen zijn aan de orde van den dag, maar lang niet elkeen is daar bij zoo fortuinlijk als de schoenmaker H. te Bodegraven, die dezer dagen het slachtoffer werd van een verkeers-on- geluk, dat door een wel zeer hoffelij- ken vreemdeling werd veroorzaakt. De door dezen laatsten bestuurde auto,, welke het bekende schildje C.D. (Corps diplomatique) voerde, reed in het centrum van Bodegraven den schoenmaker van achteren aan, met het gevolg, dat het achterwiel van diens fiets totaal werd vernield. Zoo als gewoonlijk bij dergelijke gevallen, ontstond er eenige discussie over de oorzaak en dc schaderegeling, waarbij men ditmaal echter niet veel verder kwam, omdat de vreemdeling geen woord Nederlandsch bleek te verstaan De schoenmaker eischte zes gulden voor zijn vernielde achterwiel en me de dank zij de assistentie van een po litieman gelukte het tenslotte den vreemden automobilist door gebaren aan het verstand te brengen, dat het op betalen aankwam. Deze bedacht zich geen oogenblik, nam een bankbil jet van 20 gulden uit zijn portefeuille en deed deze milde gave vergezeld gaan van een stevigen zoen. Het is moeilijk te zeggen, wat den schoenmaker het meeste verbaasde de ruime vergoeding, welke zijn stout ste verwachtingen verre overtrof, of de al even onverwachte verrassing, ten aanschouwe van tientallen nieuws zijn laatsten brief voor, hoe het vrijgeleide moet luiden, dat hij van mij eischt. Vermoe delijk schuilt daar een bijzonder belang on der. Die ridder de Lagardère zal ongetwijfeld eene belooning verlangen voor Uwe koninklijke hoogheid vergist zich, her nam de andere monsieur de Lagardère ver langt niets. Zelfs de regent van Frankrijk zou niet bij machte zijn den ridder de Lagardère te beloonen. Wel, welhet zal inderdaad noodig zijn, clat wij dat geheimzinnig en romantisch per sonage zelf leeren kennen. Hij zal opgang aan het hof maken en de dolende ridders weer in de mode brengen. Hoe lang zullen wij nog op hem moeten wachten Twee uren. Uitmuntend Dan kan hij tot tusschen- spel dienen tusschen het Indiaansch ballet en het souper der wilden. Dat is iets extra's buiten het programma. Een bediende kwam binnen met het vrijge leide, gecontrasigneerd door den minister le Blanc en het hoofd der politie de Machault. De regent vulde zelf de open plaatsen in en onderteekende het stuk. Monsieur de Lagardère, zeide hij onder het schrijven, had geen van de overtredingen be gaan, die onverschoonlijk zijn. Wijlen de ko ning was streng met opzicht tot duels en daar had hij gelijk in. De zeden zijn, God dank, allengs veranderd en de rapieren staan veel beter, als zij in de scheden blijven. Ik zal morgen het pardon van den heer de La gardère laten registreer en, en hier is het vrij geleide. De bultenaar stak de hand uit maar de regent liet het document nog niet los en zei de Waarschuw den heer de Lagardère dat gewelddadigheden van zijne zijde dit perka ment krachteloos zouden maken. De tijd der gewelddadigheden is nu voorbij, antwoordde de bultenaar met een zekere plechtigheid. Wat bedoelt gij daarmede, mijnheer (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1