28e JAARGANG DINSDAG to AUGUSTUS 1937 No. 9Q NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINCEN EN OMSTREKEN tl BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR, HOORN e^e breedte, die men wenscht, brengt N.V. W. A. C. O. - WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wlerlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9'/21 uur. Inlichtingen kosteloos. ONGEWENSCHT BEZOEK. Staphorst, bekend om de schilder achtige kleedij der inwoners, trekt el- ken zomer taltooze bezoekers,, dib met hun camera's de bevolking „onder vuur" nemen. Sommige staphorste naars, bezield met koopmansgeest, la ten zich voor hun bereidwilligheid be- loonen, maar anderen zijn er niet op gesteld te worden gefotografeerd. Al thans niet op Zondag. Dat is gebleken, toen onlangs eeni- ge dames bij het uitgaan van de kerk ioto's wilden maken van Staphorste naren in hun Zondagsche dracht. De verontwaardiging ging zoover, dat een dame te water werd geduwd. Tot dus ver zijn de daders, die de vlucht hebben genomen, niet opgespoord en de inwoners van Staphorst, die getui gen waren van het voorval, geven geen inlichtingen omtrent de identi teit van de bedrijvers van den aanval. Het „Friesch Dagblad" (a.r.), deze onverkwik kei ïjke geschiedenis bespre kend, wil het gedrag der Staphorster kerkgangei's nieq goedpraten. Maar het blad zegt verder, dat ook de vreem delingen niet vrij uit gaan. Men moet zich kunnen verplaatsen in de positie van den kerkganger, die tot zijn ongenoegen de Zondagsrust in zijn dorp hoe langer hoe meer verdre ven ziet door langs den weg jagende automobielen en hartverscheurende claxons, terwijl hij hunkert naar de gewijde rust, die de ziel ontvankelijk maakt voor de hoogere dingen, schrijft het Friesche blad. Het is te begrijpen, dat hij op Zon dag een liartgrondigen hekel in zich voelt opkomen tegen het gejaag en ge jacht van de kerk ontwende men- sclien, voor wie de Zondag een explo ratie beteekent van alle mogelijk ver maak en zingenot. En dan nauwelijks uit de kerk weg, de onbeschaamde lens van cenige zeer opdringerige om niet ook te zeggen on beschaamde dagjesmenschen op zich voelen gericht - dat is dan wel de drup pel, die den emmer kan doen overloo- pen. De kerkganger voelt dit - en te recht - als een hinderlijken overlast. Het mag dan waar zijn, dat de voiks reactie te Staphorst daarop den per ken te buiten ging, de menschen die voor zooiets dadelijk hun misprijzen de afkeuring gereed hebben en min achtend spreken van „Staphorster ma FEUILLETON. het Fransch van Paul Féval. nieren", moesten hard noodig eens gaan peinzen over hett ongemanierd optreden van onze dames. Want het is al evenmin fijn van ma nieren, rustige kerkgangers, die pas nog onder de bediening des Woords verkeerden, bij het uitgaan op de kiek te gaan zetten. Het spreekt van gebrek aan eer bied en getuig! van algeheel gemis van fijnen tact. In plaats daarvan is hier een zekere vlegelachtige vrijpos tigheid die men zich bij zijn moderne opvattingen eigen heeft gemaakt en hetwelk andere menschen zich zon der meer maar moeten laten welge vallen. We leven nog temidden van een volk, dat als „gedoopte natie" op den rustdag naar de bedehuizen stroomt en wie dezen dag anders meent te moeten besteden, zou het passen, daar ook geen uitzondering, wanneer men ding van de vuurzee te voorkomen, een half uur, drie kwartier of nogj Ondanks dit spoedig ingrijpen zijn langer op een bestelling moest wach- echter nog ongeveer 6 ha. bosch een ten. Zelfs is een geval bekend van ie-jprooi der vlammen geworden, mand, die om kwart over zeven een schaa.md te werk te gaan veelal geschiedt'. dan het BINNENLANDSCH NIEUWS. Tijdelijke staking op de Jamboree. Een onaangename gebeurtenis heeft Zaterdagmiddag een schaduw gewor pen op het vroolijke leven in de Jam- horeestad. Ongeveer tachtig kellners en enkele koks, die dienst doen in het groote restaurant hebben n.1. Za terdagmiddag omstreeks vijf uur het werk neergelegd, omdat zij ontevre den waren over de wijze, waarop zij gesalarieerd werden. De kellners zijn onmiddellijk ontslagen, slechts enkele bleven aan het werk en in het restau rant werd de bediening zoo goed en zoo kwaad als het ging, voortgezet. Gelukkig is des avonds laat het con flict weer bijgelegd, nadat gedeeltelijk aan de eischen der kellners was tege moet gekomen. De reden, die dc kellners heeft bew'o gen te gaan staken is, dat zij aanspraak meenen te mogen maken op een vast salaris, terwijl ze tot nog toe alleen fooien ontvingen. Ze zouden zich nu hebben beklaagd, dat het grootste aan tal der bezoekers van het restaurant zou- bestaan uit padvinders, die nage noeg geen fooien zouden geven. De ex ploitant van het restaurant, tot wien zij zich wendden, weigerde echter te rug te komen op de regeling, die eerst getroffen was, de kellners drongen aan en toen de gérant bleef weigeren werd het stakingsparool gegeven al le kellners en koks op enkele na, leg den het werk neer De bediening in het restaurant liet reeds alle dagen veel te wenschen. Of schoon het berekend is op enkele dui zenden bezoekers, was de drukte op de Jamboree elke dag zoo groot dat reeds een half uur na den middag al le tafeltjes doorgaans bezet waren. Er waren kellners genoeg, maar de keu ken kon blijkbaar het groote aantal bestellingen niet af. En het was dan diner bestelde en bediend werd om kwart voor negen. Deze langzame bediening lag zeker niet aan de kellners, die alles deden om iedereen zoo vlug mogelijk te hel pen. Maar dat hierdoor ontevreden heid ontstond bij de bezoekers is van zelfsprekend en natuurlijk werd deze ontevredenheid wel eenigzins verdis conteerd in de fooien Maar dat het gros der bezoekers pad vinders zouden zijn en niet of slechts een geringe fooi zouden geven, lijkt 'n klacht, die ongegrond is. Kellners hebben 't werk hervat. Afgevaardigden van de vakvereeni- gingen der kellners zijn Zaterdagmid dag met de directie gaan onderhandc len. De eischen behelsden een vergoe ding van f 2..50 per dag, van den dag van opening van de Jamboree af, na melijk één gulden vergoeding en een guldig vijftig voor reiskosten, klee ding enz. In den loop van Zaterdagavond heeft de directie toegezegd de eischen van de stakers in zooverre in te willi gen, dat een bedrag van één gulden per dag zal worden uitgekeerd in totaal dus 10 gulden. De kellners heb ben zich na langdurige beraadslagin gen tenslotte met dit voorstel ver- eenigd. Naar men voorts verneemt bedragen de inkomsten van het restaurant ca. f 15.000 per dag. Bij en wol! in de Peel. De Noord-Limburgsche imkers, die hun bijenkorven overgeplaatst hebben naar de Peel, waar de heide thans in bloei staat, worden door een ernstig Naar 44.) Mevrouw, 't was gisteren nog een geheim voor mij, ik wist het zelf niet. Ook had ik slechts een voornemen het heilige pand, dat mij toevertrouwd was aan de weduwe van Nevers terug te geven. Ik spreek de waarheid, mevrouw, en 't is mij onverschillig of mij ge loof wordt geschonken, want ik ben meester van de omstandigheden en heb de macht om over het lot uwer dochter te beslissen. In mij ne dagen van zwerven en strijden had ik geen tijd om den toestand van mijn hart te on derzoeken. Toen ik van Madrid vertrok, om mij tot u te begeven, was ik blijde het kwam mij voor, dat de moeder van Aurora de armen naar mij zou uitbreiden en mij vol opgetogen heid aan haar hart zou drukken. Doch naar mate het uur van scheiden naderbij kwam, ondervond ik eene pijnlijke gewaarwording. Mijn mond trachtte nog het woord „dochter" uit te spreken doch mijn mond sprak on waarheid Aurora is mijfte dochter niet meer. Als ik haar aanzag, werden mijne oogen voch tig helaas, onbewust, en ondanks zich zelve lachte het arme meisje mij ook toe op eene andere wijze, dan waarop men tegen een va der lacht. Het ligt in uwe rol mij te verklaren, dat zij u bemint, zeide de prinses met gedwongen toorn en zenuwachtig haar waaier bewegende. Als ik dat niet hopen mocht, zou ik liever op staanden voet wenschen te sterven ant woordde Lagardère met vuur. Mevrouw van Gonzaga zeeg als krachteloos op eene der tuinbanken neder en vroeg met ontroering Kent Aurora den naam harer familie Zij beschouwt zich als een arm verlaten meisje, wier lot ik mij aangetrokken heb, ant- woordde Lagardère zonder aarzelen. Dat geeft' PRINSELIJK PAAR IN EEN VISSCHERSBOOTJE. De Prins roeit en zwemt. Tijdens de internationale zeilwedstrijden, welke Vrijdagmiddag op de Loosdrechtsche Plassen een aanvang namen, bezochten Prin ses Juliana en Prins Bernhard deze plassen ook. Per auto waren zij gekomen van Soest- dijk en in den Boomhoek hadden zij een vis- schersbootje gehuurd, waarmede de hooge bezoekers de plassen opgingen. Het schuitje was een gewoon visschersbootje, waarin de vischbun nog was bevestigd. Prins Bernhard roeide langzaam en op de achterbank had de Prinses plaats genomen. Een oogenblik heeft de Prins nog in de plassen gezwommen. Ver volgens keerde men weer naar den Boomhoek terug. Hier was nu echter de auto van den prins herkend en tal van omwonenden en watertouristen hadden zich bij de plek, waar de roeiboot aankwam, opgesteld. Een hoera steeg op, toen het koninklijke paar uit de roeiboot steeg. De hooge bezoekers knikten de menigte vriendelijk toe, waarna zij zich naar hun auto begaven. Onder hartelijk ge juich zette de wagen, met den Prins aan het stuur, zich in beweging en werd er weer terug gereden naar terug gereden naar Soestdijk. BUITENLANDSCH NIEUWS. Bescherming tegen luchtaanvallen. Engelschman vindt afdoend middel. Sir Thomas Inskip, de minister in Engeland voor de co-ordinatie van de diensten der weermacht, heeft eenige dagen geleden in het Lagerhuis ver leid, dat men een middel heeft gevon den om luchtaanvallen onschadelijk te maken. Churchill heeft op iets der gelijks gezinspeeld. „De Star" meent nu te weten, wat deze heeren in ge- rx dachten hadden. Het blad maakt mel- Sf li I 1 L gevreesde bijen- ding van een uitvinding van Grindell- wolf, die hcele korven uitmoordt is Matthews, denzelfden man, die als uit- daar namelijk gesignaleerd Er blijken inder het bied yan ]uids. millioenen nesten van de bijenwolf te flIm_ en radiotechniek naam theeft ge- J maakt. Grindell -Matthews heeft een lucht- torpedo uitgevonden, die een ondoor- dringbaar net in de lucht kan hangen ',ir in den weg van 'n aanvallende vlieg- machine. Door die ontploffing (niet unkeren. Dan gaat het schip naar van hevigen aard) worden valscher- „DE MAASKERK." Uit Taban wordt geseind, dat „Maaskerk" Zaterdagmiddag om 2 uur naar Freetown is vertrokken om te het droogdok te Dakar. Vijftig ton ca cao is reeds gelost. men vrijgemaakt. Aan de valschermen zijn klossen met zeer fijn en licht tand 7pe tt a RGcipTT vpppd a\tti di aad bevestigd. Dit tand-draad is on- Fpn hl5n vQ h,,n VERBRAND I er van den vorm fijne bil rlP SZ11 H ont,?taa" n zaagjes. Het draad rolt snel af. Door 'vlïnS-v I den Ossenberg ecn reek luchttorpedo.s of vuurpij. 1 V. e' ver.eand.e len - van de klossen draad mei val- lu achten slaagde men erin, Ultbrel" schermen voorzien - op te schieten naar verschillende hoogten en over ZOMERDIENSTREGELING. dlfn van kolossalen omvang in de lucht, waartegen elk vliegtoestel zich stuk zou vliegen. Vleugels zouden in stukken gesneden worden door de scherpe tandjes. Schroeven zoudei Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. u hoop mevrouw, voegde hij er bij, toen hij de prinses haastig het hoofd zag opheffen, gij schijnt weer op uw gemak te komen. Als zij den afstand zal kennen, die ons scheidt Zal zij dien vernemen vroeg mevrouw van Gonzaga op wantrouwenden toon. Dat zal zij, mevrouw. Denkt gij, dat ik haar van u los wil maken om haar aan mij te Jduis- teren Verklaar mij met de hand op het hart Bij de nagedachtenis van Nevers beloof ik, dat zijne dochter in volle vrijheid en volle veiligheid bij mij zal leven, en ik geef haar dadelijk aan u terug. De prinses verwachtte dit einde niet en zocht er eene list achter, die zij met eene we- derlist besloot te beantwoorden, ten einde op die wijze hare dochter terug te bekomen. Schenk vergiffenis voor al het gezegde aan eene arme vrouw, die altijd door vijanden en verraders omringd is geweest, zeide zij, Lagar dère plotseling de hand reikende. Ik heb ge dwaald, mijnheer de Lagardère. Niet op die 'wijze hadden wij elkander behooren weder te zien. Misschien hebt gij van uw kant mij niet goed toegesproken, en misschien heb ik van mijne 'zijde te veel hooghartigheid betoond. Ik had u dadelijk moeten zeggen, dat de woor den, die ik in den familieraad gesproken heb, voor mijnheer van Gonzaga bestemd waren en uitgelokt werden door het gezicht van dat jonge meisje, dat men voor de dochter van den hertog van Nevers wilde doen doorgaan. Ik heb mij te spoedig vertoornd, doch ge weet, dat lijden de zachtheid van humeur bederft en ik heb zooveel geleden En ten overvloede ben ik jaloersch op u, die mij het genot ont houden heeft haar onder mijne oogen te zien opwassen. Achttien jaren van haar leven zijn voor mij verloren gegaan, en gij betwist mij de verdere. Nu, wilt ge 't mij vergeven Ik ben verheugd, zeer verheugd, mevrouw, u aldus te hooren spreken. Denkt gij dan dat ik 'n hart van steen heb. Laat mij haar slechts zien. Ik zal u altijd dankbaar wezen ik zal uwe vriendin zijn en nimmer vergeten. Ik heb niets te beteekenen, mevrouw er is van mij geen sprake. Geef mij dan mijne dochter terug riep de prinses opstaande uitik beloof u alles, op mijn woord en in den naam van Nevers. Welnu, mevrouw uwe dochter zal u toebe- hooren ik vraag alleen den tijd om haar te verwittigen en haar voor te bereiden, want het is een teeder gemoed, dat een te plotselin ge schok zou kunnen verbreken. Hebt gij langen tijd noodig, om mijne doch ter voor te bereiden Ik vraag u daarvoor een uur. Zij is hier dus dicht in de nabijheid Zij bevindt zich op eene veilige plaats me vrouw. Mag ik dat niet weten Waar mijne woning is Waartoe zou het dienen Binnen een uur zal het de woning van Aurora van Nevers niet meer zijn. Doe, zooals ge noodig oordeelt zeide de prin ses. Vaarwel, mijnheer de Lagardère. Wij scheiden toch als goede vrienden Ik ben altijd de uwe geweest. En ik gevoel dat ik u zal lief hebben. Tot weerziens hoop maar Ik ben met hart en ziel tot uwe beschikking, antwoordde Lagardère, hare hand kussende. Waar kan ik u wedervinden, vroeg zij nog. Over een uur bij het rond-point van Diana. Met die woorden verwijderde hij zich, maar zoodra hij uit hare nabijheid was, verdween het lachje van haar gelaat. Ik zal zorgen, dat ik mijne dochter terugbekome, mompelde zij, en nimmer zal zij dien man weerzien. En daar op wendde zij hare schreden naar het pavil joen van den regent. Lagardère was van zijn kant opgetogen van blijdschap. Hoop maar herhaalde hij. Ik heb haar toch goed verstaan, dat zij zeide hoop maar O, wat had ik die hartelijke vrouw onrechtvaardig beoordeeld Ik onthield haar al haar geluk, ik wantrouwde haar, ik dacht, dat zij niet genoeg liefde voor hare dochter koesterde. O, wat zal ik haar liefhebben en hoe verheugd zal ik zijn, als ik hare dochter in hare armen terugvoer Hij verliet de boschjes om zich naar den vijver te begeven, waar de lichtjes uitgebrand waren en diepe stilte heerschte. In weerwil verstrikt raken in de draden. Zoodra de valschermen de aarde zou den hebben bereikt, zou 't draad weer opgewonden kunnen worden en zou het in een nieuwe torpedo of vuurpijl geladen kunnen worden;. Het groote voordeel van de uitvinding heet te zijn, dat hel, luchtgordijn zoo snel zou kunnen worden gopgeheschen." De projectielen, de draadklossen en het electrisch schiet apparaat zijn tezamen zóó licht, dat één man ze op den rug kan dragen. De bewegelijkheid van het stelsel is zijn groote verdienste. Een enkele vrachtauto, met een reeks projectielen van deze soort en een klei ne bemanning, kan binnen enkele mi nuten - volgens den uitvinder - een kleine stad volkomen veilig maken tegen aanvallen uit de lucht. Nin is ontvoerd en vermoord. De correspondent van de „Times" )te Parijs verneemt, dat de Spaansche Trotskistenleider Andres Nin niet, zoo als werd gemeld is ontvlucht, maar dat hij door politieke vijanden is ver moord. Hij schijnt reeds eenige weken geleden door een gewapende bende uit de gevangenis te zijn ontvoerd, en sindsdien nergens meer te zijn gezien. Er wordt beweerd, dat zijn lijk ergens buiten Madrid is .gevonden. Nin en zijn volgelingen waren aarts vijanden van de communisten van het officieele Moskousche merk en van de Komintern. Zij werden dan ook ais „fascistische agenten" gedoodverfd. Nin en andere leiders van de P.O.U.M. beschuldigen de Moskousche ervan, dat zij hen van „fascitische spionna- ge" hebben beticht om hun onder gang te bewerken. De meeste medewerkers van Nin zitten gevangen wegens hoogverraad en spionnage. De P(artido O(brero), U(nificado, M(arzista) is zooals men weet illegaal verklaard, haar bureaux geplunderd en haar bladen verboden. Nin is minister van justitie geweest in de Katalaansche revolutionnaire regee ring van September 1936 tot December toen hij op aandrang van de Katalaan sche socialistische partij uit het kabi net werd gezet. Nin was Katalaan van geboorte en werd beschouwd als een intellectueel onder de revolutionnaire leiders. Hij had als secretaris van Trotski een perfecte revolutionnaire scholing doorgemaakt. Hij was tege lijk met Trotski üit Rusland gezet. EEN 3G-JARIGE GROOTVADER. In vroeger jaren hebben we waarschijnlijk allemaal geloofd, dat grootvaders oud moeten zijn en grijs haar moeten hebben. In dit ge val hebben we ons vergist, want dit hoeft niet zo.o te zijn. De burgemeester van het kleine Roemeensche stadje Duca, Allinoau geheeten, is er het sprekend en levend bewijs voor. Hij is pas 36 en is toch al grootpapa geworden. Hij was nog een jongen van 17, toen hij in het huwelijksbootje stapte. Toen hij 17 jaar gehuwd was, trouwde zijn dochter en deze heeft nu een zoon ter wereld gebracht. zijner blijdschap verzuimde hij echter niet de noodige voorzorgen te nemen, dat hij niet gevolgd zou worden. Een paar maal sloeg hij ter misleiding van mogelijke volgers, zijlanen in en liep vervolgens snel naar het paviljoen van le Bréant, dat midden tusschen het ge boomte gelegen was. Alvorens daar binnen te gaan, sloeg hij nog een snellen blik in het rond, doch niemand had hem gevolgd, al de paden waren ledig. Alleen meende hij het gedruisch van voet stappen te hooren in de richting van de Indi- aansche tent, die niet ver van daar was. Die voetstappen verwijderde zich echter weder snel, en het oogenblik nu gunstig achtende, stak Lagardère dén sleutel in de deur en trad binnen. Aanvankelijk zag hij mademoiselle de Ne vers niet, en op zijn geroep kreeg hij geen antwoord, doch weldra ontdekte hij bij het licht eener lamp Aurora, die bij een venster stond en scheen te luisteren. Toen hij haar riep, verliet zij dadelijk hare plaats en snelde naar hem toe. Wie is die vrouw vroeg zij Welke vrouw zeide Lagardère met verwon dering. Die zoo even bij u was. Hoe weet ge dat, Aurora Die vrouw is u vijandig, niet waar, Henri, doodelijk vijandig Waarom denkt gij dat hernam hij met een glimlach. Lacht gij er om, Henri Des te beter, indien ik mij vergist heb. Maar zeg mij nu spoedig, waarom ik, te midden van dit feest, als eene gevangene opgesloten ben gebleven Schaamt gij u over mij Was ik niet schoon genoeg Coquet sloeg hij haar domino open en schoof de kap achteruit. Niet schoon genoeg, Aurora riep Lagardère uit op een toon, die van verwondering getuig de. doch wel wat afgetrokken was. Wat zegt gij dat flauw zeide het jonge meisje, een weinig teleurgesteld. Gij verbergt iets voor mij, HenriGij zijt neerslachtig en nadenkend. Gisteren hebt gij mij beloofd, dat het heden de laatste dag mijner onkunde zou zijn en echter weet ik nog niets meer dan gisteren. Lagardère zag haar aan en scheen bij zich zeiven te overleggen. Doch ik beklaag er mij niet over, ging zij met een lachje voort. Gij zijt hier ik heb u lang verwacht, maar nu ben ik gelukkig. Zult gij mij althans het bal laten zien Het bal is afgeloopen, antwoordde Lagar dère. Ik hoor dan ook geen muziek meer, merkte zij aan, en sedert lang heb ik reeds niemand meer op de tuinpaden gezien, behalve die vrouw Aurora, viel Lagardère haar op ernstigen toon in de rede, ik vraag u nogmaals, waarom gij dacht, dat die vrouw mij vijandig was Gij maakt mij bang door uw toon riep het meisje uit. Het is dus waar Antwoord mij. Aurora Was zij alleen, toen zij hier voorbij kwam Neen, zij had een rijk gekleeden heer bij zich, die het breede blauwe lint van een rid derorde droeg. Heeft zij zijn naam niet genoemd Neen, maar wel den uwèn en daarom vroeg ik u, wie die vrouw was, die gij straks bij u hadt. Hebt gij verstaan, wat die vrouw zeide, toen zij onder het raam van het paviljoen voorbij ging Slechts zeer weinig. Zij was toornig en op gewonden en zeide Monseigneur Monseigneur herhaalde Lagardère. Als uwe koninklijke hoogheid mij uwe hulp niet verleent Dat moet dus de regent geweest zijn, zeide Lagardère. (Wordt vervolgd). I BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1