28e JAARGANG DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1937 No. 91 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: «ippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 DE ZWARE LASTEN OP AUTOVERKEER. Gemiddeld f 450 per jaar. De K.N.A.C. heeft zich andermaal in een adres tot den Raad van Ministers gewend met het verzoek, op zeer korten termijn verlaging te willen bevorderen van de overdreven finan- cieele lasten, die op het motorwegverkeer druk ken. Zij wijst in dit adres op de onbillijkheid dat een kleine categorie inwoners des rijks, grootendeels gevormd door personen, die mo torrijtuigen voor hun beroep of bedrijf moe ten benutten, eenzijdig tot voorbij de uiterste grens wordt belast, hoofdzakelijk ten gunste van de algemeene middelen en ten behoeve van de overige verkeersmiddelen. Bij de instelling, nu tien jaar geleden, van de wegenbelasting werden de opbrengsten besteed voor verbetering en aanleg van wegen, terwijl voor hetzelfde doel ook nog een bedrag van oorspronkelijk ongeveer f 5 millioen per jaar uit de algemeene middelen ter beschik king werd gesteld, overeenkomende met wat het Rijk voorheen voor onderhoud en verbe tering van het wegennet jaarlijks had be steed. Reeds spoedig is deze bijdrage tot nihil geslonken. In 1935 werd de motorrijtuigenbelasting met ongeveer 50 verhoogd. De dientengevolge verhoogde opbrengsten kwamen echter niet aan het wegennet ten goede, hoewel in den wegenbouw een zeer bedenkelijke achterstand valt te constateeren. De aanzienlijke verhooging van de belasting ten behoeve van andere verkeersmiddelen werd destijds gemotiveerd door de verklaring, dat de voorsprong, welke de overige verkeersmid delen op den spoorweg hebben en welke hun de concurrentie vergemakkelijkt, het doen meebetalen door die andere verkeersmiddelen in de kosten van het spoorwegverkeer recht vaardigt. Eenerzijds echter werd door de opheffing van de tariefgebondenheid der spoorwegen en anderzijds door beperkende bepalingen voor het motorwegverkeer, vergunningsstelsels rij tijdenbeperking, werktijdenregeling, enz. dit verschil in gebondenheid weggenomen of staat dit althans op het punt te gebeuren, zoodat de destijds geformuleerde motiveering is ver vallen. Daarnaast werd een extra last van rond f 25 millioen op het wegverkeer gelegd dooi de benzinebelasting. Bij de invoering van die belasting werd de toezegging gedaan, dat bij eventueele verhooging van den prijs der ben zine het tarief der heffing zou worden ver laagd. Nochtans is nu sinds vorig jaar door verschillende oorzaken de prijs met 3 cent per liter steeg, hetgeen voor het motorverkeer opnieuw een last van f 15 millioen beteekent aan deze toezegging geen gevolg gegeven. Aan de gemeentebesturen werd inmiddels de vrije hand gelaten in de bepaling van den grondslag en de opcenten van de personeele belasting, tengevolge waarvan de lasten ten deze eveneens op onredelijke wijze zijn toege nomen. Evenmin heeft de regeering voldoende stel ling genomen tegen de door vele gemeenten ingevoerde heffingen op het parkeeren, waar door op deze wijze onbillijke en zware offers van het motorwegverkeer worden geëischt. Tengevolge van deze diverse lasten, welke onafhankelijk van invoerrechten enz., op ge middeld minstens f 450 per auto per jaar ko men, wordt de gezonde ontwikkeling van het motorwegverkeer ten nadeele van de algemee- ne volkshuishouding tegengehouden, terwijl ook dientengevolge een voortdurende verou dering van het Nederlandsche wagenpark ge schiedt, zeer tot schade van de verkeersveilig heid. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. 15.) De regent Dan heb ik den regent gezien, riep Auro uit, met kinderlijke blijdschap in de handen klappende. Zij zeide dus Als uwe koninklijke hoogheid mij uwe hulp niet verleent. Maar wat zeide zij verder Verder heb ik niets verstaan. En heeft zij te voren of daarna mijn naam genoemd Te voren. Ik stond aan het venster en meende uw naam te hooren. Maar overal komt het mij voor, dat ik uw naam hoor, Henri. Zij was toen nog vrij ver af en toen zij dichterbij kwam zeide zij Alleen geweld kan dien ijzeren wil breken. Maar, viel Aurora zich zelve plotseling in de rede, wat ziet gij bleek, Henri Het was dan ook, of een dolkstoot hem getroffen had en na een oogen- blik bedekte een gloeiend rood zijn gelaat. Geweld zeide hij op gesmoor den toon het geweld na de list Goed met kwaad te vergelden is een duivelsche gedachte Zij bedroog mij. Nu begrijp ik alles. Men zal ons van elkander trachten te scheiden, Aurora. Ons van elkander trachten te schei den zeide Aurora met ontzetting. Aurora, zeide Lagardére, de hand op haar schouders leggende, gij moogt nies ten nadeele. van die vrouw zeggen Aurora zag hem verbaasd aan en wilde daarop de armen om zijn hals slaan, doch hij weerde haar met eene soort van schrik af. Gij hebt mij niet meer lief, Henri, stamelde zij. In zwembad verdronken. Maandagavond om,stiteeks half zes is de 26-jarige Jos. Nou weiaars uit Da lem bij Mechelen in België, in het zwembad „De Duintjes" te Woens- drecht verdronken. Het ongeluk ge schiedde onder de oogen van zijn met gezellin, een 20-jarig meisje uit Ede- ghem. Zij had den jongeman nog kor ten tijd vastgehouden, doch toen op haar geroep hulp was genaderd, ver keerde zij zelf reeds in zinkenden' toe stand. Een der employé's van het restaurant. „De Duintjes", de kellner A. Heijgen, die ijlings per kano was toegesneld, sprong haar na en kon haar nog bijtijds grijpen. Zij had het bewustzijn verloren, doch na toepassing van kunstmatige ademhaling gelukte het aan een in het bad vertoevenden Antwerpschen dokter 'liet meisje hij te brengen. Tot des avonds elf uur zijn nog ver schillende pogingen in het. werk ge steld, om den jongeman te vinden, doch men heeft zijn lijk nog niet kun nen bergen. Het zoeken wordt voort gezet. Men vermoedt dat een plotselinge ongesteldheid van Nouwelaars tot dit noodlottig einde heeft geleid. In zeilboot overleden. Zaterdag passeerde de ongeveer 47- jarige heer Dumermiet uit Leeuwar den met zijn zeilbootje de Leeuwar der jachthaven. Ter hoogte van de Woonschepenhaven zag men later dit bootje schijnbaar onbemand ronddob beren. Bij nader onderzoek bleek ech ter, dat de schipper bewusteloos neer lag. Direct werd een medicus gewaar schuwd deze moest den dood con stateeren. Het stoffelijk overschot werd daarop naar het Stadsziekenhuis, overgebracht. Export van mosselen naar België? Tijdelijk voor een deel stilge- gelegd Eenige mosselkweekers, die dezer dagen met een lading mosselen naar België waren vertrokken, zijn onver richterzake teruggekeerd. De oorzaak hiervan was dat invoer van comsump tic-mosselen in België niet wordt toe- gelalen als zich in een partij mosselen 10 pCt. van afwijkende kwaliteit be vindt. Bij het begin van het seizoen komt het meer dan eens voor, dat een iets afwijkende kwaliteit door de mossel- kweekers moet worden aangevoerd. Hij liet zich op een stoel vallen en scheen een hitteren, inwendigen strijd te voeren. Wat moet voorgaan, mijne liefde of mijn plicht Heb ik niet evenveel recht als die vrouw sta melde hij. Dat heilige recht kan niet gekocht worden dan tot den prijs van 't leven en ik heb mijn leven gewaagd. In s' Hemels naam, Henri, zeide zij bij hem nederknielende, zeg mij, wat er met u gaande is Doch hij scheen haar niet. te hoo ren. Wat heb ik echter verricht, dat men mij iets zou schuldig zijn Alles dwaasheid Ik heb op een zandgrond gebouwd, en eene windvlaag heeft het zwakke gebouw mijner hoop om ver geworpen. Hij bemerkte de heete tranen van Aurora niet, die op zijne hand drup pelden maar plotseling scheen hij zich te bezinnen. Ik heb als een dwaas gesproken, zeide hij. Schreit gij Aurora Ik schrei, omdat, ik u in zulk een toestand zie. Als ik jou later zie schreien, zou ik 't besterven Waarom zou ik later schreien Hoe kan ik het weten Wie kent de toekomst, Aurora Weet ik het wel of gij mij liefhebt Of ik u liefheb riep het meisje met vuur uit. Hoe kunt gij mij dat vragen, Henri Hij wilde de hand op haar mond leggen, maar zij kuste die. Met eene soort van schrik trok hij zijne hand terug. Vergeef het mij Aurora, ik weet niet wat ik doe, zeide hij. Luister maar eens naar mij Aurora, en over weeg want het geldt het geluk of het ongeluk van ons gansche leven. Antwoord mij oprecht Ik zal antwoorden, alsof gij mijne vader waart, zeide het meisje. Alleen de kweekers, die een zeer goed product hebben, kunnen in dien tijd aan de vraag naar de betere consump tie-mosselen voldoen. Er bestaat dus kans, dat de export naar België gedu rende enkele weken voor sommige kweekers practisch onmogelijk wordt; van algeheele stillegging zal echter hoogstwaarschijnlijk geen sprake zijn. DOODELIJKE VAL. Maandagmorgen is te Hoofddorp 'n doodelijk ongeval geschied aan den IJ weg. Een 60-jarigen landarbeider is van een hoogbeladen wagen met tar we gevallen en terstond gedood. Men vermoedt, dat hij ploteseling een hart verlamming gekregen heeft. SPINNENPLAAG OP URK Maar gelukkig minder muggen. Dr. Van der Torn, de van regeerings wegc aangestelde deskundige, die ver schillende malen het eiland Urk heeft bezocht in verband met een onder zoek naar de muggenplaag op het IJsselmeer, heeft indertijd in verschil lende plaatsen daarvoor waarnemer» aangesteld en voorspelde een muggen plaag, oneindig grooter, dan dit in vo rige jaren het geval zou zijn geweest. Deze voorspelling is gelukkig voor de bewoners der IJsselmeerplaatsen niet uitgekomen. Wel waren er veel muggen en vooral op warme zomer avonden was het gezoem der millioe- ncn zwermen niet van de lucht, maar het ging de plaag van vorige jaren niet te boven. Velen zijn van meening, dat de plaag niet eens zoo erg is als het vorige jaar. De spinnen vertoonen zich echter op het eiland Urk in dubbele getale. Nimmer is het hier voorgekomen, dat een spinnenplaag in zoo grooten om vang zich heeft voorgedaan. Als men des avonds zijn slaapkamer betreedt, behoort het niet tot de uitzonderin gen, dat eerst, voor men zich ter ruste kan begeven, een 40- of 50-tal spinnen van het leven moet worden beroofd. Verlaat men des morgens zijn wo ning, dan moet men er op bedacht zijn dat. men eerst de deur vrij maakt van webben,, die er des nachts voor langs zijn geweven door de ontelbare spin nen, waardoor de bewoners van het eiland veel last ondervinden. De afsluiting der Zuiderzee zal, naar verwacht mag worden, in de toekomst vele voordeden opleveren, doch een dergelijke plaag moet dan als een on voorzien nadeel der afsluiting worden beschouwd. Onae uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. Doodelijke trap van een paard. Vrachtrijder uit, Oosterblokker het slachtoffer. Omstreeks één uur Dinsdagnamid dag is op de Dubbele Buurt in den stal van den heer Ivwantes een onge luk met doodelijken afloop gebeurd, waarvan de ongeveer 60-jarige vracht rijder uit Oosterblokker het slachtof fer is geworden. De man kreeg, terwijl hij uit den stal naar buiten liep, een trap van één der paarden, die aan beide zijden van den ingang gestald stonden, het geen door niemand is opgemerkt. Zijn borstkas werd ingedrukt. Hij was evenwel nog in staat naar buiten te kruipen, waar buren en voorbijgan gers hem opmerkten en een dokter waarschuwden. Dr. Engel was binnen enkele minuten ter plaatse, doch kon slechts den dood constaieertn. De man had nog slechts enkele minuten geleefd. GROOTE HARINGAANVOER. De Nederlandsche haringvisscherij is thans in vollen gang, hetgeen wil zeggen, dat een vloot van een paar honderd stoom- en motor- leggers en eenige stoomtrawlers bij de Engel- sche kust ten noorden van Scarborough en op de Fladengronden achter de haringscholen jagen. En dit jaar schijnt de haring er wel bijzon der dik te zitten, te oordeelen naar de groote vangsten, die de schepen, welke de laatste dagen binnenkwamen, aan den wal brachten, Maandag zijn onze haringhavens Vlaardin- gen, Scheveningen, Katwijk en IJmuiden als het ware overstroomd met haring. Den groot sten aanvoer boekte Scheveningen, waar der tien schepen ongeveer 7250 kantjes aanbrach ten. Vlaardingen stond met 5875 kantjes, aan gebracht door tien schepen, op de tweede plaats. In IJmuiden werden voor Katwijk door vijf Katwijksche loggers ongeveer 2250 kantjes aangevoerd. Een dezer loggers voerde bovendien nog 150 kisten versche haring aan, terwijl bovendien twee IJmuidensche trawlers 1560 kisten ter markt brachten. Dat is dus op een dag in deze vier havens totaal 15.75 kantjes pekelharing en 1710 kisten versche haring. Het is niet bij benadering te schatten hoeveel haringen in die duizenden kantjes en kisten hebben gezeten, maar het kunnen er wel 15 millioen zijn geweest. De volgende dagen, wellicht de eerste we ken, zal de haringstroom ongetwijfeld aan houden, want de praairapporten spreken nog van groote vangsten. Er zijn op de visscherij schepen gepraaid met 300 tot 500 kantjes en Zondag lagen in Sarborough zeventien Ne derlandsche haringschepen met in totaal meer dan 3000 kantjes aan boord. De markt kan deze geweldige hoeveelheid bij lange na niet verwerken. De prijs van de pekelharing is dientengevolge onrustbarend gedaald, maatjesharing zelfs tot f 5.70 per kantje. Het gevolg is, dat vele reeders hun haring hebben opgehouden en in pakhuizen hebben opgeslagen of naar de koelhuizen heb ben doen vervoeren. Het verleden week in Katwijk geopend koelhuis zit nu al vol. Het zou zeker in het belang der reederijen zijn, als de aanvoeren wat kleiner werden, en Dat woord niet, stamelde hij dat woord nimmermeer. Maar, heiwatte hij na een oogenblik zwijgens. Het is het eenige woord, dat ik haar geleerd heb. Wat kan zij anders in mij zien dan haar vader Hoe oud denkt gij, dat ik ben, Aji- rora hervatte hij. Wat bekommer ik mij daarom, Henri Ik wensch te weten, wat gij ervan denkt. Voor hoe oud ziet gij mij aan Dat weet ik niet, was haar ant woord maar dien naam van vader, dien ik u zooeven gaf, heb ik nooit zon der een glimlach kunnen uitspreken. Waarom, kindlief Ik zou uw va der toch kunnen zijn. Maar ik zou uwe dochter niet kun nen wezen, Henri. Henri gaf zich niet over aan de bij hem opgewekte hoop, maar vervolgde: Toen gij geboren werd, Aurora, was ik reeds even oud dan gij op dit oogen blik zijt. Dat geloof ik wel, daar gij mij met den degen in de hand verdedigd heb. Aurora, laat de erkentelijkheid geen invloed op u hebben, maar zie mij zoo als ik ben. Zij legde hare handen op zijne schou ders, zag hem lang aan en zeide toen: Ik ken niemand ter wereld, die beter, edelmoediger en schooner is dan gij HOOFDSTUK VII. Waarin het feest eindigt. Wat Aurora gezegd had was de waar heid, vooral op dit oogenblik, nu Lar- gardère's gelaat van geluk straalde. Hij scheen even jong als Aurora cn in zijn soort even schoon. Lagardére drukte haar met innig heid aan zijne borst. Ik dank u voor die woorden, sprak de eerste plaats omdat er dan kans op is, dat de voorraden verminderen en den prijzen weer wat beter worden, in de tweede plaats omdat er een tekort aan fust dreigt, waardoor de prijzen der leege vaten zijn gestegen. BUITENLANDSCH NIEUWS. hij en zeg mij nu Aurora, zijt gij niet altijd gelukkig geweest Ja, in de hoogste mate gelukkig, was haar antwoord. En echter hebt gij vandaag ge schreid waarom Om uwe afwezigheid. Henri, en ook omdat ik wel eens denk dat er vele vrouwen te Parijs zijn, dat alle vrou wen begeerte moeten gevoelen om u te behagen en dat gij dus misschien eene andere meer meer bemint dan mij. En bij die woorden verborg zij haar hoofd aan zijne borst. Mag ik gelooven Gij moogt gelooven, dat ik u harte lijk lief heb riep Aurora uit. doch bijna verschrikt over den klank harer eigene stem. Maar, kindlief, kent gij u zelve wel Indien het u naderhand eens speet -- Welken spijt kan ik hébben, indien gij maar bij mij blijft Luister eens Ik zal een tip oplich ten van de gordijnen, die het schoon der wereld voor u verborg. Gij' hebt u nu een denkbeeld kunnen maken van het hof, de pracht, het licht gij hebt het gewoel van het feest gezien. Ge voelt gij u voor het hof geschikt zou de wereld u behagen Met u, ja. En zonder mij Neen. Hebt gij op die vrouwen gelet, die ons zoo vroolijk voorbijgingen hernam hij. Zij schenen zeer blijde en waren zeer schoon, hernam Aurora. Zij zijn ook zeer gelukkig zij be zitten huizen en kasteelen - Wanneer gij in ons huis zijt, Henri, is 't mij aangenamer dan in 'n kasteel Zij bezitten vrienden en familie. Heb ik u dan niet Lagardére wilde haar tot het einde toe op de proef stellen en liet er dus Knaapje door wolven meegevoerd. In het. Poolsche district Luniniec heeft een troep wolven een achtjarig knaapje, dat in het veld een kudde vee hoedde, weggevoerd. Van het ventje is niets teruggevonden en de wolven hebben geen spoor nagelaten. Acht dorpen zijn gemobiliseerd om het slachtoffer te zoeken. Scheepsramp in de golf van Maracaibo Motorschip met 200 passagiers omgeslagen en gezonken. Naar uit Caracas (Mexico) wordt ge meld, is in de golf van. Maracaibo het motorschip „Donna Cecilia" met 200 passagiers aan boord, omgeslagen en gezonken. Ofschoon direct na het ongeluk een groot aantal kustvaartuigen uitvoer om hulp te verleenen, konden slechts enkele personen gered worden. Op de plaats des onheils wórdt verder ge zocht, doch er bestaat slechts weinig hoop, dat nog overlevenden zullen worden gevonden. METEORIET VAN 1908. Luchtfoto's van de valplaats. Er zijn thans foto's van de lucht uit genomen van de plaats in Siberië, waar op 30 Juni 1908 de bekende reus achtig groote meteoorsteen is gevallen. Deze meteoriet is in de Taiga ten Noor den van Angara in het dal van Tocn- goeska terechtgekomen en de lucht druk was zoo geweldig, dat een oer- boscli van 1200 vierkante Km. ver nield is, de boomen aan den buiten kant zijn daarbij straalsgewijs neerge slagen. De groote snelheid bij zijn val op de aarde heeft den meteoriet zoo hevig verhit, dac hij is geëxploideerd en in damp opgegaan overblijfselen van het hemellichaam zijn niet gevon den. Pas in 1927 is geconstateerd, waar deze meteoorsteen was neergekomen. De dood van den laatsten afstamme ling, van Columfous. Een speciale correspondent van de „Popoio d' Italia" beschrijft onder wel ke omstandigheden de laatste afstam meling van Christophorus Columbus die Christobal Colon,, hertog van Ve- ragua heette, den dood heeft gevon den. Zooals eenigen tijd geleden werd gemeld, is hij te Madrid vermoord. De hertog was een oude man, die een groote hoeve bezat te Yaljuanete bij Toledo, waar hij een beroemden stal van Arabische paarden had. Hij intc- op volgen En zij hebben een moeder. Aurora verbleekte en lachte niet meer. Eene moeder! herhaalde zij weemoe dig. Na. u, Henri, denk ik aan mijne moeder het meest. Indien zij hier was. indien ik haar, mijn zoon, tegen u hoorde zeggen, zou ik buiten mij zei ven van blijdschap zijn. Maar als ik kiezen moest tulsschen mijne moeder en u -- In gespannen verwachting zag Lagar dère zijn vonnis tegemoet. Ik doe misschien slecht van het geen ik zeggen wil, hernam zij maar indien ik kiezen moest tusschen mijne moeder en u Zij kon het echter niet verder brengen en wierp zich in Henri's ar men met den snikkenden uitroep O, ik heb u zoo lief Op hetzelfde tijdstip viel er elders in den tuin een ander toneel voor. Ik verzeker u, mijn jongen, dat die ouwe heer zijn gewicht heeft, zeide Cocardasse, die den heer baron de Barbanchois bij de beenen had. Passepoil tilde het hoofd van den zelfden baron, een braaf man, die een afkeer had van de slemppartijen van het regentschap, maar nu bij toeval zoo dronken was. De baron de la Hunaudaye had Co cardasse en Passepoid gehuurd om voor een kleine belooning baron de Barbanchois naar zijne woning te dragen. (Wordt vervolgd.) I BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. -*■ Wierlnger Courant. De Polderbode. Zij per Co u:

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1