ZONDAG 29 Augustus Piet van Kempen - De Graaf MOTOREN. RUIME STALLING. AANVANG 2 UUR. Prijzen t Loge £L75 Overd. Tribune fL50 N*-Tribune f L25 StaanpL f 0*75 Kinderen 0.25 BUITENLANDSCH NIEUWS. ACHT DOODEN BIJ VLIEGONGELUK Duitsch toestel bij Hannover neei-gestort Boven het vliegveld van Hannover is Vrij dagmiddag een vlietguig neergestort. Na het ongeluk geraakte het vliegtuig in brand. De acht inzittenden zijn om het leven geko men. In inemoriam Jimmy Guthrie. De geheele Engelgche sportwereld treurt over den dood van Jimmy Gu thrie, den beroemden motorrenner, die door een noodlottig ongeval tij dens een belangrijke race in Duitsch- land het leven verloor. Een leven der rensport gewijd. Guthrie was feitelijk al te oud om aan races deel te nemen, want dit ze- nuwsloopende werk vereischt een jong en volkomen getraind lichaam. Doen hoewel de 41-jarige Guthrie eige naar was van een groote garage in Schotland en derhalve zonder be zwaar het rennen er aan had kunnen geven, zat deze sport hem zoo in het bloed, dat hij van geen ophouden wil de weten. Hij verklaarde nog onlangs, dat zijn ervaring hem een voorsprong gaf op andere en jongere rijders. In ie der geval heeft het hem niet aan moed ontbroken, want hij heeft in zijn loop baan vele ongevallen gehad. Eens slipte hij met een snelheid van 90 Km. sloeg driemaal over den kop en kwam toen op zijn nek. Hij stond op, schudde zich eens even, mopperde een beetje en reed weer verder. Bij de T.T.- races van 1931 op het Isle of Man reed hij met een vaart van 150 Km. door een kudde schapen heen zonder uit het za del te worden geworpen. Guthrie heeft zijn geheele leven aan de rensport ge wijd, als jongen nam hij op de motor fiets van zijn vader aan races deel; doch zijn eerste groote overwinning ::e:r: ooo zxxz cx:o:::c:r cxx) ex» 8 g Maandag 16 Augustus a.s. hopen onze geliefde Zwager y 1 en Zuster, Oom en Tante dateert van 1924. Toen won hij het kampioenschap van Yorkshire en daarna volgde de eene zegepraal op de andere. Hij bracht zes T.T.-races in Engeland op zijn naam en streed me- nigen feilen" kamp tegen Stanley Woods, die acht keer won. In 1936 won Guthrie in Duitschland en in Juni van dit jaar vestigde hij een nieuw record voor het Isle of Man. Met hem is onge twijfeld een van de meest vooraan staande Engelsche sport menschen heengegaan. CRISIS - BUREAU. PRIJZEN VRIESVARKENS. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen van vriesvarkens, te leveren in de week van 16 tot en met 21 Aug. a.s., met 2 cents per kg. zijn verlaagd. De prijzen zullen dientengevolge zijn als volgt Klasse L. (circa 90 tot 120 kg geslacht) f 0.64 per kg. Klasse M. (van 120 tot 140 kg geslacht) f 0.63 per kg. Klaas Z. (boven 140 kg. geslacht) f 0.62 per kg., franco station van bestemming. j Bestellingen voor levering in de genoemde v/eek zullen uiterlijk Zaterdag 14 dezer in het bezit der Nederlandsche Veehouderijcentrale moeten zijn.. 's-Gravenhage, 13 Aug. 1937. 37 stapels Fabriekskaas Kleine met merk f 22.50 Commissie met merk f 21 6 stapels Boerenkaas Kleine met merk f 23.50 9 stapels Commissie. IIOOFDDORp, 12 Aug. Boerennotee- ringen. Rogge f7-7.25 Chevalier gerst f 7-7.50 Wintergerst f 7-7.50 Haver f 6.75-7.25 Duiveboonen f 9-10 Groe ne erwten f 7-9.50 Vale erwten f 10- 15 Gele mosterd f 15-17 Kanarie zaad f 21.50- 22.50 Blauw maanzaad f 26-27 Koolzaad f 11.50-12.50 per 100 Kg. LEEUWARDEN, 13 Aug. Vee. Stieren 72 enter f 120-230 .ièf Twenter f 230- 330 260 Vette koekt* f 130-280 per Kg. 50-72 cent 396 Melk- en kalf- koeien f 125 a 270 25 Pinken f 60-150 plechtigheid plaats vinden, welke door de Ravag, de Oostenrijksche radio omroep-maatschappij, opgevangen en. in het luchtruim zal worden gestuurd. Oberndorf is een dorpje, dat in het ge wone dagelijksclie leven geen al te groote beteekenis heeft, maar op het gebied der muziek en van het gods dienstig Christelijk leven neemt het toch weer een heel bijzondere plaats in want het is de bakermat en de plaats van de aller-, allereerste opvoering wereldpremière zou men kunnen zeg gen van een lied, dat ingang gevon den heeft in de harten van millloenen en millioenen van menschen, in alle cleelen van onzen wereldbol, van hot plechtige en statige Kerstlied „Stille Nacht, Heilige Nacht." Op den Kerstavond van het jaar 1818 op den avond van den 24en December dus, werd dit fraaie lied voor het eerst in de kleine St. Nicolaaskerk te i f 17-38; Oberndorf ten gehoore gebracht. De 18 Vette kalveren f 22-60 kalveren f 20- 80 247 Nuchtere ren f 7-10 146 Vette schapen f 17-38; Oberndorf ten gehoore gebracht. voor zich zingen en hij schreef de woorden en de muziek over. Zoodoen de werd het lied in het Zillerdal be kend. Een handschoenmaker nam het lied later mee naar de jaarmarkt te Leipzig. Een organist hoorde het daar weer en liet het in 1832 in de hofkapel aldaar ten gehoore brengen. Vandaar begon nu een triumphtocht door héél de wereld. Oorspronkelijk dacht men, dat het lied uit het Zillerdal afkomstig was en daar ontstaan was. Ook waren er lie den, die van meening waren, dat het uit Stiermarken gekomen was. Ande ren weer wezen Michael Haydn, den broeder van den grooten toondichter Josef Haydn, als den componist aan. De koninklijke hofkapel te Berlijn, die hieromtrent meer wilde weten, wend de zich tot het St. Petrusklooster te Salzburg, waarin deze Michael Haydn gestorven was. En men vernam nu, dat het lied niet door dezen man ge- 145 Weideschapen f 15-28 158 Lam- hulppriester te Oberndorf, Joseph schreven was. Het toeval wilde, dat er BINNENLANDSCH NIEUWS. meren f 9-16 350 Vette varkens f 45- Mohr geheeten, die in 1792 te Salzburg 155 per Kg. 50-58 cent 39 Magere geboren was, was juist een jaar tevo- varkens f 24-55 197 Kleine biggen ren hier geplaatst. Daar was hij in f 11-19 per stuk 33 Bokken en Geiten aanraking gekomen met den vijf jaar 72 Paarden. Totaal aanvoer 2725 stuks ouderen onderwijzer en organist Franz Handel in stieren flauwer met lage- Zaver Gruber, met wien hij nu tegen re prijzen, in vette-, melk-, en kalf-jhet naderen van het Kerstfeest in 1818 zersloopbaan vaarwel gezegd. Reeds koeien voor de beste soorten nog rede besprak, wat men op den „heiligen J als kind had hij zich gaarne alléén lijk goed, overigens iets minder, in avond" voor de geloovige gemeente aan de muziek willen wijden (reeds op pinken kalm, in vette kalveren kalm Zou doen. Een dag vóór het Kerstfeest 12-jarigen leeftijd speelde hij al eens, bracht Mohr den organist een paar daar de organist ziek was, geheel al door hem gedichte regels om te vra- leen bij een hoogmis op het orgel in een een zoontje van Gruber als koorknaap in het klooster werkzaam was. Dat lied is van vader, heeft de jongen onmiddellijk gezegd. De oude Gruber kon dat slechts bevestigen. Gruber heeft in 1833 zijn onderwij- P. ASJES en f D. ASJES - MINNES hunne 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. FAMILIE MINNES. Wieringen, Aug. 1937. AUTOMOBILIST MAAKT REEKS VAN SLACHTOFFERS TE AMSTERDAM. Twee hunner naar ziekenhuis. Vrijdagmorgen omstreeks half tien wilde een Utrechtsche personenauto, komende uit de richting Amstelveenscheweg, met zeer groote snelheid de brug aan het einde van den Overtoom naar het Surinameplein oprij den. De wagen raakte hierbij een vijftienjari gen fietser, die voor hem reed. De jongen werd tegen den grond geslingerd, waar hij met een schedelbreuk bleef liggen. De bestuurder van de auto raakte door dit ongeluk de macht over zijn stuur kwijt en reed op de brug tegen een tegemoetkomende auto, die hij in de flank raakte. Daarna bot ste hij op tegen een auto, die voor hem reed, waarna hij zijn stuur omgooide, het trottoir opvloog en langs den muur scheerde. Onder wijl pakte de auto een veertigjarige vrouw mee, die op het trottoir stond. Weer gooide de bestuurder zijn stuur om nu kwam hij met een lantaarnpaal in aanraking, die zijn noodlottigen tocht uiteindelijk stuitte. De vrouw had een bekkenbreuk opgeloopen. Beide slachtoffers zijn naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. en niet hooger, in graskalveren voor den slacht iets minder. Van geschet ste kalveren was weinig aanvoer en nog duur. De "nuchtere kalveren bracli ten ook thans minder op, evenals de varkens. Schapen waren weinig aan gevoerd en ongeveer prijshoudend. Stichting Heldersche Eierveiling. Noteering van 12 Aug. 1937. Aange voerd 19382 Kipeieren. Eendeieren 270. Prijs 55-57 Kg. 350 a 380 58-69 Kg. 350 a 390 61-63 Kg. 360 a 400 64-67 gen, of Gruber die op muziek kon zet ten. Gruber deed dit en zoo is ons te genwoordige wereldvermaarde Kerst lied ontstaan. De priester Mohr en de organist speelden en zongen het zelf. Het orgel in de kerk was defect en daarom bestond de muziekbegeleiding alleen maar uit Gruber's spel op zijn gitaar. Mohr zong bas en Gruber zong tenor. Zacht flikkerden de kaarsen in het Kg. 390 a 420 Eendeieren 250 a 280. kleine kerkgebouw, af en toe werden Alles per 100 stuks. Eierveiling! Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 12 Aug. 1937. Aange voerd 50.000 Kipeieren. Eendeieren 280. Prijs 56-58 Kg. 340 a 355 58-60 Kg. 350 a 370 60-62 Kg. 355 a 370 62-65 Kg. 370 a 410; Eendeieren a 280. Alles per 100 stuks. r:o~ ooo ^o::: ooo ooo -:oc coo Te Koop circa 3l/2 H.A. SUIKER- BIETENLOOF en 500 Kilo (kriel) Voeraardappels. Jos. JANSEN, Kolhornerweg, Middenmeer. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 13 Aug. 1937. Op de ge- houden kaasmarkt waren 52 stapels aangevoerd, wegende 133000 Kg. STILLE NACHT, HEILIGE NACHT. Plechtigheid te Oberndorf bij Salzburg. De gang van een lied. Aanstaanden Zondag zal er in het plaatsje Oberndorf in de buurt van Salzburg, welke stad thans door haar feestspelen in het middelpunt van de belangstelling van heel de muziek- en kunstwereld staat, een eigenaardige enkele strophen door een koor van zil verheldere kinderstemmetjes meege zongen. Het was een ontroerende ge beurtenis, die op alle aanwezigen die pen indruk maakte. Het volgend jaar was Mohr niet meer in Oberndorf. Men had hem over geplaatst en gedurende de eerstkomen de tien jaren dwaalde hij van de eene pastorie naar de andere. In December 1848 stierf hij als vicaris te Wagrain in Pongau, niet ver van .Salzburg. Hij heeft nooit geweten, welk een groote vlucht het door hem gedichte lied in middels reeds genomen had. In het voorjaar van 1819 was er een orgelbouwer uit het Zillerdal in Tirol naar Oberndorf gekomen om het nog altijd kapotte orgel daar te komen re- |pareeren. Hij hoorde de menschen daar over hun mooie Kerstfeest en over het plechtige lied spreken, hij liet het kerk en nu wilde hij dien droom in vervulling laten gaan. Hij werd koor dirigent en organist te Hallein, ook al weer in de buurt van Salzburg. In Januari 1863 is hij te Hallein gestor ven en begraven. In 1935 hebben Ame- rikaansche onderwijzers uit Los Ange les op het kerkhof te Hallein een ge denksteen voor Gruber laten aanbren gen. De St. Nicolaaskerk te Oberndorf bestaat niet meer. Zij is door 'n brand vernietigd. Maar op de plaats, waar zij eens stond en waar het „Stille Nacht, Heilige Nacht" voor het eerst gezon gen werd, heeft men nu een kapel met een koepel opgericht, welke aanstaan den Zondag in tegenwoordigheid van tal van Oostenrijksche autoriteiten en van vele bezoekers van de feestspelen te Salzburg ingewijd zal worden. Ver schillende koren zullen daarbij liede ren ten gehoore brengen en Gruber's bloedeigen kleinzoon, „professor" Fe- liz Gruber, die een bekend concertzan ger te Salzburg is zijn broeder Franz Gruber, was voor enkele jaren domka- pelmeester in die stad -- zal daarbij lief Kerstlied van zijn grootvader zin gen, waarbij hij de melodie op dezelf de guitaar speelt, waarop de grootva der indertijd in de kerk te Oberndorf getokkeld heeft. Het zal zeer zeker een plechtige feestelijkheid zijn. Wieriiger Wielerbaan

Wieringer courant | 1937 | | pagina 4