BOSKER'S VULPENHUIS UW VULPEN! BÜiTENLANDSCH NIEUWS. Bierverbruik wcrdt beperkt in Duitschland. De dorstige Bambergenaren. Als een onderdeel van de Duitsche campagne om de import van graan tot een minimum te reduceeren, zijn de autoriteiten van plan ook de con sumptie van bier drastisch te beperken Officieele statistieken laten zien dat bijna 538.000 ha. land gebruikt worden voor de productie van graan voor alcoholische dranken. Tweederde hiervan is bestemd voor bier en de rest voor „schnapps." Dit wordt een schan daal genoemd. De gemiddelde biercomsumptie per jaar in Duitschland bedraagt 60 liter per hoofd. De dorstigste stad siad is Bamberg, in Ba varia, waar de inwo ners, vrouwen, kinderen en gebrekki- gen meegeteld, per jaar een gemiddel de van 185 liter per hoofd gebruiken. Munchen, de „bierstad" is derde met 164 liter. Berlijn is vier-en-twintigste met 66 liter. Er is op aangedrongen, dat de con sumptie van bier tot op een kwart ver minderd zal worden en die van schnapps op een tiende. Dit zal een oppervlakte van 405.000 ha. vrij maken voor „nuttiger gebruik." China en Japan koopen wapens in de Vereenigde Staten. De „Los Angelos Examiner" meldt den aankoop van 20 millioen gallons vliegtuigbenzine door de Chineesche regeering bij de Zuid-Californische Pe- troleum-maatjschappij. De correspon dent van de „Daily Telegraph" te Washington meldt, dat zoowei China als Japan voordeel trekken uit den weerzin van president Boosevelt om de vijandelijkheden in het Verre Oos ten als een oorlog te erkennen en de neutraliteitswet toe te passen, hetgeen een verbod zou beteekenen op de ver scheping van wapens naar de bellige- renten. Cijfers voor het verloopen deel van Augustus zijn nog niet beschikbaar, maar in Juli zijn zoowel China als japan de grootste koopers geweest van wapens, ammunitie en ander oor logstuig in de Vereen. Staten. China heeft voor, in Nederlandsch geld uit gedrukt, ruim een half millioen ge kocht^, hoofzakelijk mi li taille vlieglui gen, Japan heeft tusschen de 3 en 4 ton uitgegeven, deels voor militaire vliegtuigen, deels voor onderdeelen en motoren, zoogenaamd voor burgerlij ke vliegtuigen. Beide landen hebben hun aan koopen van geweren, ammu nitie en ander materiaal vergroot, maar niet meer olie, katoen en meta len gekocht dan gewoonlijk. Gasmaskers voor de Duitschers. Op den laatsten luchtverdedigings dag te Berlijn heeft minister Goering medegedeeld, dat er binnenkort gas maskers voor het geheele Duitsche volk gedistribueerd zouden worden. De Duitsche pers geeft dienaangaan de thans nadere bijzonderheden. Het nieuwe masker moet zoo eenvoudig zijn, dat het voor alle burgers geschikt is, terwijl het slechts in drie maten verstrekt behoeft te worden voor man nen, vrouwen en kinderen de afslui ting is volkomen ondoordringbaar voor gas en de prijs betrekkelijk laag. Het heeft groote kijkgaten, waarvan de vensters steeds helder blijven aan de binnenzijde is het voorzien van een weefsel, waardoor het masker den vorm van het gelaat kan volgen zon der dit met het gummi aan te raken de filter is op het lichaam van het mas ker geschroefd en bevat een laag van vezels en kool, die nevels, rook en gas sen tegenhouden. Het gewicht van het masker bedraagt slechts 250 a 270 gr. De filter blijft onbeperkt bruikbaar. De maskers zullen volgens 'n vast gesteld plan gedistribueerd en ambts halve verstrekt worden tegen den kos tenden prijs, die niet meer dan enkele marken bedragen zal. Onvermogen- den zullen hierbij tegemoet gekomen worden. Indien al dit moois in de praetijk be vestigd wordt, zal Duitschland met dit masker de meeste zoo niet alle landen vóór zijn. Oorlogsschepen te huur De berichten omtrent het door de Vereen. Staten gedane aanbod om aan Brazilië en andere Zuid-Amerikaan- sche Staten oorlogsschepen te verhu ren, heeft in sommige kringen verras sing gewekt. Bedoelde kringen zijn van oordeel, dat dit aanbod onvoor ziene moeilijkheden zou kunnen schep pen. ZIEKE KINDEREN NAAR BILBAO TERUG. Dinsdag zijn 148 zieke kinderen, die, toen de troepen van Franco in Biskaye begonnen op te rukken, naar Frankrijk werden gebracht, te Bilboa teruggekeerd. Men overweegt thans ook, vele Baskische kinderen uit Engeland naar hun vaderland te laten gaan. Den laat sten tijd heeft nen van verscheiden groepen dezer kinderen, o.a. te Manchester, last onder vonden, omdat zij opstandig bleken en, vol gens verpleegsters, „halve heidenen" waren. DE BRANDWEER VAN CRAWLEY. Een tragi-comedie om rijbewijzen in een Engelsch dorp. Eenige weken geleden kwam het ministerie van verkeerswezen in Engeland tot de ont dekking, dat de vier leden van de motorbrand spuit van het dorp Crawley, een liefelijk oord in Sussex, geen rijvergunningen bezaten voor het besturen van zware motorvoertuigen. Een brandspuit behoort tot die klasse en een spe ciale rijvergunning is ervoor noodig. In Craw ley werd de wet geschonden en om de zaak in orde te maken, moesten de vier mannen een rijproef doorstaan. De motorspuit werd voorzien van de letter L van de vereischte afmetingen en kleur, opdat alle weggebruikers zouden weten, dat omzich tigheid geboden was, want dat de spuit dooi de dorpslanen en -wegen daverde, bestuurd door een L(earner) een L(eerling) in de kunst van het besturen van zware motorvoertuigen. Het dorp maakte een feest van den proefrit. De kinderen stonden langs den weg geschaard om de brandweermannen met toejuichingen aan te moedigen in den zwaren toets, dien zij te doorstaan hadden. Zij hadden jaren lang zonder L met de spuit gereden en er heel wat zware branden en enkele uitslaande brand jes mee gebluscht. De veldwachter had er nooit aanmerking op gemaakt. Hij wist niet beter of de bemanning van de spuit was in haar behandeling zoo volleerd als maar mo gelijk was. Enkele dagen voordat de rijproef moest wor den afgelegd was er nog een brand in een hooiberg geweest, dien de mannen met hun spuit hadden gebluscht. De L had toen ont broken en de veldwachter moet den anderen kant hebben uitgekeken, toen hij het gevaar te zag aankomen. Processen-verbaal op dat oogenblik zouden misschien het halve dorp in de asch hebben gelegd. Toen de feestelijke proefrit voorbij was wachtte men met vertrouwen en ongeduld op de uitkomsten. Het vertrouwen bleek volstrekt misplaatst te zijn. Drie leden van de beman-1 ning zijn voor hun examen gezakt. De jongste,! die pas enkele weken bij de brandweer is enj die als reserve-bestuurder dienst deed. is er[ met vlag en wimpel doorgekomen. De hoofd-1 man die 28 jaar lang met de spuit heeft ge reden en die de trots was van de brandweer van Crawley is gezakt als een baksteen. Def geslaagde candidaat had de kunst geleerd van de gezakten. De geslaagde candidaat heeft nog nooit de spuit naar een brand gereden. De gezakte heeft dit meer dan honderd maal in zijn leven gedaan. Hij weet niet waaraan hij zijn ongeluk te wijten heeft. HU was niet zenuwachtig. De spuit was even meegaande in zijn handen als altyd. Hij wist misschien niet, dat de examinato ren van het rijk hun foefjes hebben. Mis schien heeft hij op een vraag van den exami- 1 nator, hoe laat het op een klok langs den i weg was het juiste antwoord gegeven en daar- j mee doen beseffen dat hU de oogen niet voort durend op den weg gevestigd had. Deze en dergelijke strikvragen kunnen den besten be- stuurder noodlottig worden. De hoofdman en de twee andere slachtof- j fers zullen het over een maand nog eens moe ten probeeren. Inmiddels moet De L. op de spuit blijven en wanneer de reserve-bestuur- j der om een of andere reden niet mee uit kan rijden moet men zich, als er brand is, de dien- sten verzekeren van een dorpeling, die het speciale rijbewijs voor zware motorvoertuigen heft. De meest trotsche man van Crawley is t thans de reserve-chauffeur, die tot voor kort nauwelijks bekwaam werd geacht de brand spuit te besturen H.-hoef Middenmeer Repareert Het groote moment. Lord Baden Powell spreekt bij de sluiting der Wereldjamboree te Vogelenzang op de .raad- rots" zijn scouts toe H M de Koningin en H K H P.insss lu'iana onde h'elc/en zich, naafloop van de opvoei ing /an het lichlspel doo< het De Larve boeg ven hei Pi inse ijk jacht „Pier.. Nsd. Indisch oadvindsrscontingsni' i p hel Konmklijk pa eis Hem dat thans op de wei! 'e Amsterdam co 't Loo met de medewe-goden voltooiing nadert Op den sluitingsdag der Wereldjamboree te Vogelenzang defileerden Maandag alle deelnemers v--r den Chief Scout, Lord Baden Powell op het groote demonstratieterrein. - Een overzicht De Pooische padvinders, die Woensdag deelnamen aan het dehlé der buitenlandsche scouts voor het Prinselijk Echtpaar te Soestdijk, boden bij deze gelegenheid aan H. K. H Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een geschenk aan De overhandiging de binnenplaats van de Prins Hendrikkazerne te Nijmegen zijn Woens- H. M Planten, is benoemd tot zeven nieuwe officieren van het Kon. Ned. Indische Leger beëedigd. directeur van de Alg Ned Ver. voor Een moment tijdens de plechtigheid Vreemdelingenverkeer De Tsjechische gezant, Z. Exc. dr. Ivan gebracht aan een der diamantslijperijen van rechts) in volle aandacht Kr no, heett •Woensdag een bezcek te Amsterdam. De gezant (tweede vooi de werkzaamheden

Wieringer courant | 1937 | | pagina 6