'SBm ?8e JAARGANG DONDERDAG AUGUSTUS 1937 No. Q4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. N.V. W. A. C. O. - HOORN ZOMERDIENSTREGELING. WIERIftGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. CORN. J. UITGEVER BOSKER J. ;«S> WIERINGEN. BUREAU: tfippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer I 0.10 TARWEBOUW MET RUIM EEN VIJFDE VERMINDERD. weiden of tijdelijk grasland van 30.000 op 26.000 ha. Rundvee. De totale rundveestapel blijkt een stijging te hebben onder- Totale graanverbouw slechts gaan sedert vorig jaar van 57.000 weinig gedaald, omdat gerst- en|stuks, n.1. van 2.570.000 op *2.627.000 haver-areaal stegen- Fabrieks- stuks of ruim 2 procent, aardappelen, vlas en kanarie- De melk- en kalf koeien stegen van zaad gestegen; groene erwten 1.455.000 op 1.475.000 dit werd ver- gedaald. oorzaak! doordat de één twee. en drie De verbouw van tarwe is dit jaar maal gekalfd hebbende beesten met voor het eerst sedert de invoering van 26.000 stuks daalden, terwijl de oude de crisis-maatregelen gaan dalen en re koeien stegen met 46.000 stuks of wel met rond 34.000 ha. of ruim 22 pCt. pCt. De boeren compenseeren de vergeleken bij de drie voorafgaande jaren. De normale verbouw bedroeg gemid deld 58.000 ha. onder den invloed van het maalgebod is toen een snelle en sterke stijging ingetreden, zoodat in de laatste jaren 153.000 ha. werd ver bouwd. Thans is echter een inzinking ingetreden tot 118.000 ha., ongetwijfeld als gevolg van de prijsverlaging. Rogge vertoont alleen een dalinj teeltbeperking door de koeien langer aan te houden Het vrouwelijk jongvee beneden één jaar steeg van 389.000 tot 430.000 het drachtig en gust jongvee boven één jaar daalde van 482.000 op 46*2.000. liet aantal stuks mestvee is blijven staan op 117.000 stuks, doch mest kal veren daalden van 34.000 op *27.000. Ander vee. Het paardenvee steeg van 295.000 op 300.000, veulens van ten opzichte van vorig jaar, n.1. van'20.000 op bijna 23.000 paarden jon- 237.000 op 231.000 lia., doch vergeleken ger dan 3 jaar van 40.700 op 44.500. bij vroegere jaren bestaat nog steeds een surplus (normale verbouw was 180.000 ha.) Gerst daarentegen is blijven stijgen, namelijk van 43.000 ha. vorig jaar tot 49.000 ha. thans (vóór de crisis gemid deld 30.000 ha De havercultuur, die vóór de crisis Do schapen daalden van 655.000 op 608.000. Het aantal hoenders bleef 28 millioen stuks. Bloembollen. Het blöembollen-arc- aal is, vergeleken bij vorig jaar, geste gen van 6298 op 6870 ha. Hyacinthen van 474 op 519 vroege tulpen van 1679 op 1722 la Ie van 1512 op 1889 ll(LVi;i cUllUUI, Uit; VUUI Uc tllBlO.'U'" I 1«<'V Y ti 11 ixp xuuf gemiddeld 150.000 ha. bedroeg, doch narcissen van 845 op 874 bijgoed van daarna sterk daalde, namelijk tot 111.000 ha in 1935, heeft zich thans weer hersteld tot 153.000 lia., zoodal het normale niveau weer is bereikt. De totale graan-vei bouw toon t thans het volgende verloop 1921-1930 437 000 ha. 1934 486.000 ha.; 1935 533.000 ha. 1936 561.000 ha. 1937 551 000 ha. In de onderlinge verdeeling van de graansoorten over het graantotaal is een groote verandering gekomen. Vóór de crisis maakte b.v. de tarwe slechts 13 pCt. uit van ons graantotaal in 1934 was dit percentage gestegen lot 32 pCt. thans is het weer gedaald tot 21 pCt. Andere akkerbouw gewassen Vergeleken bij vorig jaar is gelijk ge bleven de verbouw van suikerbieten (43.000 ha.) consumptie-aardappelen 92.000 ha. voederbieten, wortels, ra pen en knollen 49.000 ha. roode en witte klaver 18.000 ha. witte boonen 1400 ha. vale en grauwe erwten 3400 ha. veldboonen, rond 12.000 ha. en suikerbietenzaad 1100 ha. Gestegen is het areaal van fabrieks aardappelen van 21.000 op 30.000 ha. schokkers van 2600 op 3800 lia. vlas van 14.000 op 18.000 ha. kar wij van 1000 op 3100 ha. geel mosterdzaad van 550 op 700 ha. en koolzaad van 2100 op 2600 ha. Gedaald is de beteelde oppervlakte van groene erwten, van 30.000 op 26.000 ha. uien van 4300 op 3400 ha. bruine boonen van 6700 op 5900 ha. luccrnc van 3700 op 2900 ha. kunst,- 1788 op 2066. Grasland is slechts gescheurd tot 'n oppervlakte van 10.000 lia., tegen 23.000 ha. vorig jaar en 40.000 ha. in 1934. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 48.) Wij leven niet meer in den tijd, toen men verraderlijke ridders de sporen afhakte, zeide de regent maar de adel bestaat nog en het verlies daarvan is de zwaarste straf, die een krijgsman kan treffen. Gij hebt het recht niet, mijnheer, om den degen te dragen. Maak ik sedert achtten jaren Drinkwater verontreinigd *e Urk. Tengevolge van spinnen- en muggenplaag. Regenbak on bruikbaar. De plaag van spinnen en muggen, waarvan wij reeds eenige malen mel ding maakten, heeft voor de bewoners van het eiland Urk nog steeds minder aangename gevolgen. De pannen van de daken der huizen waren de laatste weken geheel bedekt door de bekende groene muggen en waren tevens een uitgezochte schuilplaats voor de vele honderden spinnen. Het onaangename hiervan is geble ken tijdens den regenval van de laat ste dagen. Op Urk wordt bij iedere wo ning een groote regenbak gemetseld, waarin het regenwater van de daken wordt verzameld om te dienen als drinkwater. Tevens wordt dit water gebruikt voor het bereiden van het eten en liet zetten van koffie en thee. Toen het evenwei Zondag begon te re genen, bleek al spoedig, dai het regen water onbruikbaar was. Het was ge heel groen van kleur en met een vet- achtige laag bedekt. Bij vele bewoners, die dit vuile water in hun regpnbak 11adden laten loopen, was de inhoud gardère legde en uitriep Die man is een moordenaar. Lagardère schoof eenvoudig den degen op zijde en greep den pols van Gonzaga met zulk eene kracht, dat deze den degen liet val len, dien Lagardère echter niet opraapte. Maar hij trok Gonzaga tot bij de tafel, wees op diens hand, dien hij van pijn had moeten open doen, en zeide Dat is mijn merkteeken. Het gelaat van den regent betrok en Cha- verny mompeldeGonzaga is verloren, Doch Gonzaga was tegen een dergelijk ge val opgewassen. Monseigneur, zeide hij, dit oogenblik heb gewacht. Philips, ruimte mijne heeren en laat hem doorgaan. Die man is niet meer waardig dezelfde lucht in te ademen als gij. Monseigneur, zeide hij den ziedenden toorn onderdrukkende, die blijkbaar bij hem opge rezen was, ik onderwerp mij aan het vonnis van uwe koninklijke hoogheid en zal niet in hooger beroep komen. Toen hij te midden der algemeene stilte zich naar de deur richtte zei(Je de regent te gen de prinses Wees gerustik zal hem laten volgen. Midden in de zaal kwam Lagardère Gon zaga tegen, die zijn gesprek met Peyrolles ge ëindigd had. Hoogheid, zeide Gonzaga het woord tot den hertog van Bourbon richtende, ik belet dien man den doorgang. Het zou anders zijn als Lagardère zijn de gen nog bezat riep Chaverny uit, die in de grootste opgewondenheid verkeerde en zich, naar het scheen, wel op Gonzage had willen werpen. Waarom verspert gij dien man den door gang vroeg de regent. Omdat men u misleid heeft, monseigneur, antwoordde Gonzaga. Ontzetting van den adel is de straf niet, die moordenaars te v/achten hebben. Er ontstond een groote beweging in de zaal en de regent stond op, waarop Gonzaga zijn degen trok, dien op de schouder van La- daarvan bedorven en ongeschikt voor consumptie. Toch waren er ook nog enkele bewo ners van het eiland, die dii euvel had den voorzien en de daken hunner wo ningen hadden schoongemaakt toen de lucht betrok. Toch moest men het water eerst nog een dag laten wegloo- pen, eer men het in den regenbak kon verzamelen. I Om den omvang van deze plaag, voor het eiland Urk volkomen te be-j grijpen, moet worden vQrmeld, dat hetj regenwater op het eiland het eenige aanwezige drinkwater is. Wel is er opj het eiland een waterleiding, maar het water, dat door deze leiding wordt gele verd, dient alleen voor schrobwater 3n is ongeschikt voor consumptie. Koud water vergeten. Baby in bad verbrand. Zaterdagmiddag zou de echtgenoote van H. Campfens te Achthuizen, ge meente Ooltgensplaat, haar 2-jarig dochtertje in had doen. De vrouw ver gat, koud water bij te voegen voor het kind in het water werd gezet. Het kind liep zulke zware brandwonden op, dat opname in het Ziekenhuis te Dirks land noodzakelijk bleek. Maandagmorgen is het kind over leden. Een varken met een luchtje. Te Nieuwerkerk a.d. IJsel werd Don derdag 5 Aug. een geslacht varken uit Ameida ingevoerd, dat in die gemeen te reeds was afgekeurd, doch ingevolge de bepalingen van de Vleeschkeurings wet te Nieuwerkerk a.d. IJsel nogmaafs, ter keuring moet worden aangeboden. Het varken werd hiertoe naar de nood slachtplaats aan de Kerklaan ver voerd,, doch door den keurmeester, hoofd van dienst, afgekeurd. De keur meester te Ameida werd van deze af keuring in kennis gesteld. Daar de Nieuwerkerksche keurmees ter met vacantic ging, liet hij de zaak verder over aan zijn plaatsvervanger, ,den hulpkcurmeesterv Hierbij werd echter niet de noodige spoed betracht, want Zaterdag 7 Augustus hing het afgekeurde varken er nog. De omwo nenden begonnen te klagen over den ondraaglijken stank, die uit de nood- slachtplaats kwam. Dit bleef zoo tot Zondag en ook Maandag waren er nog steeds geen maatregelen genomen, het cadaver weg te halen. De warmte ver ergerde natuurlijk het ontbindings proces in groot mate. Dinsdagmorgen kreeg de gemeente werkman opdracht, het lokaal te gaan schoonmaken. Toen hij de deuren open Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 ct. Verkrijgbaar bij de chauffeurs en in Bosker's Boekh. H.-hoef-Middenmeer. de, moest hij zich evenwel spoedig ver wijderen, daar het niet mogelijk was in den hevigen stank zijn werkje te verrichten. Nadat het lokaal een tijd je open had gestaan, ging de werkman wederom naar binnen om zich van zijn opgedragen taak te kwijten, maar hij moest het werk tenslotte opgeven, daar hij onwel werd. De man deelde zijn bevindingen mede op het gemeentehuis, waar men er on kundig van bleek te zijn, dat het var ken nog steeds in de noodslachtplaats hing. Onverwijld nam men toen de noodige maatregelen om het te verwij deren. De maden vielen er met hoopen af en op verschillende plaatsen was het cadaver zwart. Geduende vijf snikheete dagen heeft het afgekeurde varken op de nood- slachtplaats gehangen, zeer ten onge rieve van de menschen, die er in de buurt wonen. Wat gebeurt er met Bakhuijs Een tweede gegadigde voor onzen midvoor: de F. C. Metz Afgezant met 10.000 francs op weg naar Holland. Het bestuur van de Fransche eerste klasse beroepsclub F. C. Metz heeft, zoo meldt het Metzer Freies Journal, een nachtelijke spoedvergadering ge houden, waarin besloten werd, onmid dellij k met den Nederlandschen speler Bakhuys en den KNVB in ver binding te treden, teneinde dezen spe ler als professional voor de F.C. Metz te contracteeren. Voorts werd met al gemeene stemmen besloten, onmiddel lijk een afgevaardigde naar Amster dam Ie zenden om de handteekening van Bakhuys onder het noodzakelijke contract te verkrijgen en de goedkeu ring van een dergelijke overeenkomst door den KNVB te verwerven. Deze mededeeling, aldus gaat het Lotharingsche blad voort., zal de sup porters van de F.C. Metz ongetwijfeld verheugen te meer, daar thans de hoop in uitzicht gesteld wordt dat de plaats van den, eenige dagen geleden heime lijk naar zijn land teruggekeerden Oostenrijker Kaburek, door een der beste Europeesche middenvoortschen zal worden ingenomen. W ij behoeven Bakhuys van HBS niet aan onze lezers voor te stellen, want ieder voetbal-enthousiast kent dezen speler uit den wedstrijd Midden- tegen West-Europa te Amsterdam en uit de door Holland met 6-1 gewonnen match tegen Frankrijk. Bovendien heeft men den laai sten tijd herhaaldelijk gehoord, dat Bak huys voor de Stade Reims zou gaan spelen, welk bericht echter niet hem. doch een in het district Reims wanen den Hollander betreft. Wij hebben in den loop van de laat ste jaren, zoo vervolgt het blad, meer malen kunnen vasttstellen, dat de voorz. der F. C. Metz, de heer Ray- mond Herlorp, niet alleen in den Fran schen Bond, doch ook in het buiten onze broeder, zal gewroken worden. Deze wond heb ik ontvangen, toen ik het leven van Nevers verdedigde. Lagardère liet de armen van Gonzaga los en men zag zijne armen machteloos aan zijne zijde vallen. Hij stond een oogenblik als ver steend,terwijl er een algemeene kreet in de vergadering opging De moordenaar van Nevers De prinses van Gonzaga had hare handen voor haar gelaat geslagen en was in zwijm gevallen. Lagardère scheen eerst uit zijn verbijstering te ontwaken, toen de wachten, met Bonnivet aan het hoofd, hem op een teeken van den regent omringden. Laat af riep hij uit, Bonnivet, die de hand aan hem wilde slaan, wel tien passen terug duwende, en zich daarop tot den regent wen dende, liet hij op volgen Monseigneur, mijn persoon moet veilig zijn. Ik bezit een vrijge leide van uwe koninklijke hoogheid Bij deze woorden haalde hij het perkament met de zegels uit den zak. Dat stuk is bij verrassing verkregen, zeide Gonzaga. Als er bedrog in het spel is geweest be gonnen de heeren Tresmes en de Machault. Wilt gij degenen, die beweren, dat Philips van Orleans met zijn woord speelt, in 't ge lijk stellen riepen de regent uit, met eene handbeweging al de heeren het stilzwijgen oplegden. Dat stuk is geschreven en getee- kend de man is vrij. Hij heeft acht en veer tig uren om de grenzen over te gaan. Lagardère bewoog zich echter niet van zijne plaats. Gij hebt mij verstaan, mijnheer Vertrek zeide de regent op barschen toon. Als éénig antwoord scheurde Lagardère het perkament langzaam in stukken wierp die voor de voeten van den regent. Monseigneur, zeide hij daarop, gij kent mij niet. Ik ontsla u van uw woord. Van die vrij heid, die gij mij aanbiedt en waarop ik recht heb, verlang ik slechts vier en twintig uren meer heb ik niet noodig om een schelm te ontmaskeren. Ik heb genoeg vernederingen ondergaan Thans hef ik het hoofd op en bij de eer van mijn naam beloof ik, dat mor gen op ditzelfde uur mevrouw van Gonzaga hare dochter zal terug hebben en Nevers zal gewroken zijn. Zoo niet dan ben ik de gevan gene van uwe koninklijke hoogheid en kunt gij de rechters bijeenroepen. Na eene buiging tegen den regent zeide hij, de omstanders op zijde schuivende Maakt plaats, mijne heeren, ik gebruik mijn recht. Gonzaga had vóór hem hetzelfde gedaan en was verdwenen. Maak plaats, heeren, herhaalde de regent. Gij, mijnheer, zult morgen op dit uur voor uwe rechters verschijnen en er zal recht ge schieden. Alleen en ongewapend ging Lagardère de trap af. In de vestibule zag hij Peyrolles, Ta- ranne, Montaubert, Gironne, kortom de ver kleefdste aanhangers van Gonzaga. Soldaten bewaakten den ingang van den corridor, die naar den conciërge le Bréant voerde. In 't midden der vestibule stond Gonzaga met den blooten degen in de hand. Niet zoo haastig, mijnheer de Lagardère, zeide Gonzaga wij hebben een woordje te wisselen. Alle uitgangen zijn afgesloten niemand hoort ons dan mijne vertrouwde vriendenwij kunnen dus openhartig spre ken. De regent zet de deuren voor u open, maar ik sluit ze weder. Ik was evenzeer als de regent, een vriend van Nevers en heb dus land veel invloed heeft en uitgebreide connecties bezit, reden, waarom men op het welslagen van het plan inzake Bakhuys mag rekenen. Intusschen is de afgevaardigde van de club naar Holland vertrokken rnet 10.000 francs, een overschrijï-forrau- lier en een speelvergunnings-aanvrage in den zak. We hebben vertrouwen in den goeden afloop van zijn reis, be sluit bet blad. Wie biedt er geld Bakhuys schijnt zich - aldus weet de Telegraaf mede te deelen - inder daad tot de F.C. Reims te hebben ge wend met het verzoek om de schrifte lijke overeenkomst, welke hij met deze voetbalclub heeft aangegaan, te ver breken. Bakhuys acht het bedrag, dat hem ter hand wordt gesteld bij zijn overgang naar het professionalisme, te klein. Hoe de F.C. Reims hierop zal reageo- ren, moet worden afgewacht. Vrij ze ker is dat deze vereeniging Bakiiuys niet voor zichzelf wenscht te behou den. Men ziet in hem een speler, die een goede transfer waard is. In het contratt staat nu wel een clausule, volgens welke de overeen komst kan worden verbroken, als de KNVB machtsmiddelen gaat toepassen om Bakhuys in Nederland te houden, maar dit is een waardelooze bepaling, daar de KNVB niet over deze machts middelen beschikt. Op het oogenblik is iedere speler vrij, een contract met welke profclub in het buitenland >ok, aan te gaan. KEURING VAN AUTOLAMPEN. Uitstel te wachten Er wordt een wijziging van het mo tor- en rijwielreglement/ voorbereid, aangezien het in de praktijk niet moge lijk zal zijn, alle autokoplampen voor 1 Januari af te keuren, heeft „De Tele graaf v-ernomen. De in de Staatscou rant gepubliceerde keuringseisclien gelden namelijk alleen voor nieuwe koplampen. In bevoegde kringen staat men uiterst sceptisch tegenover de vraag, wie de lantaarns zou moeten keuren van de bijna 200.000 auto's en motorfietsen, die al in gebruik zijn. Ook zou 't vast stellen van eischen voor die keuring in de practijk op bijna onoplosbare moeilijkheden stuiten. Daarom ligt het in de bedoeling den overgangs-ter- mijn welke thans nog slechts ruim vier maanden bedraagt, voorloopig tot medio 1938 te verlengen. Fietsers blijven gevaarlijk. Het is zeer waarschijnlijk, dat men bij deze gelegenheid tevens een late- ren datum dan 1 Januari 1938 zal vast stellen voor de invoering van het ach terlicht voor fietsen. het recht zijn dood te wreken. Ik zal u eens iets zeggen, dat uw geweten gerust zal stellen. Gij dacht een leugen te spreken, toen gij zei dat, dat Aurora niet in uw macht was. Welnu, gij hebt slechts eene kleine onjuistheid begaan en zoudt nauwkeuriger gesproken hebben, indien gij gezegd hadt, niet dat Aurora niet, maar dat zij niet meer in uwe macht was. Ik ken u zeide Lagardère, de vuisten bal lende. Gij spreekt leugentaal. Wij hebben ons spel gewonnen, hernam Gonzaga op spottenden toon, Aurora is ir onze macht. Aurora riep Lagardère met eene gesmoor de stem uit. Aurora en zekere stukken, zeide Gon zaga maar op hetzelfde oogenblik stortte hij met een zwaren slag op den grond en sprong Lagardère over hem heen door eene" open staande deur den tuin in. Er is toch nergens een uitgang, niet waar vroeg Gonzaga met een glimlach toen hij met moeite weer overeind kwam. Nergens, gaf Peyrolles ten antwoord. Hoeveel zijn er daar Vijf, zeide Peyrolles. Dat zijn er genoeg, merkte Gonzaga wijs- geerig aan, want hij heeft zijn degen niet. Gonzaga en Peyrolles gingen de trap af, die uit de vestibule in den tuin leidde, en luisterden. Wat zijn zij langzaam zeide Gonzaga. Zij zijn daar ginds achter de tent, merkte Peyrolles op. Het was in den tuin stikdonker en men hoorde niets dan den najaarswind, die door de takken ruischte. Waar hebt gij het meisje gekregen vroeg Gonzaga, alsof hij eene afleiding voor zijn ongeduld zocht. In de reu du Chantre, aan de deur van haar eigen huis. Heeft men haar trachten te verdedigen Er waren twee kerels van een ongunstig uitzicht, maar die zich uit de voeten maakten, toen wij hun zeiden, dat Lagardère in de na bijheid was. BUITENLANDSCH NIEUWS. China geen springplank tegen Duitschland. „De oorlog zal lang duren." De Chineesche minister van finan ciën, Koeng, heeft een verklaring afge Hebt gij hunne gezichten gezien Neen want zij hielden hunne maskers voor. En waar warén de papieren Doch Peyrolles had den tijd niet om te ant woorden, want een noodkreet liet zich hoo- ren achter de Indiaansche tent, naar den kant van het paviljoen van le Bréant. Dat is misschien een der onzen, zeide Pey rolles bevende. Neen, antwoordde de prins, ik heb zijne stem herkend. Op hetzelfde oogenblik vertoonden zich vijf donkere schimmen bij het rond-point van Diana. Wie is hun aanvoerder vroeg Gonzaga. Gendry, antwoordde zijn handlanger. Gendry was een stevige kerel, die vroeger als korporaal bij de garde gediend had en men hoorde hem zeggen 't Is gedaan. Een draagbaar en twee man. Wij zullen hem weg dragen. Oriol Montaubert riep Gonzaga en toen beiden verschenen, zeide hij Gij zult de baar dragen. Men moest zich haasten, voordat de regent de heeren, die hij bij zich had, wegzond. Oriol nam met een verslagen hart en Mon taubert vol verohtwaardiging de draagbaar op, terwijl Gendry hen naar de boschjes voor ging. Wat drommel zei Gendry, toen zij achter de Indiaansche tent kwamen. De schelm was toch goed dood. Maar, als hij niet dood was, zal hij eèn weinig verderop zijn gaan sterven. (Wordt vervolgd.) VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1