28e JAARGANG DONDERDAG 3Q SEPTEMBER 1937 No. 112 1IEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. BINNENLANDSCH NIEUWST Schippers en varen op Zondag, Vragen van een Kamerlid. De heer Kersten heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Economische Zaken Is het den minister bekend, dat schippers, die zich door God's wet ge bonden achten des Zondags niet te va ren, uitgesloten zijn van het varen van bieten, niettegenstaande des ministers voorganger heeft toegezegd, dat met gewetensbezwaren rekening zal geliou den worden Is de minister bereid, alsnog met het oog op het reeds vergevorderde jaargetijde ten spoedigste maatregelen te treffen, opdat schippers om hun ge hoorzaamheid aan God's wet niet uit gesloten noch bij anderen achterge steld worden MEISJE ERNSTIG GEWOND. Arbeidsongeval te Wormerveer. Dinsdag had een 17-jarige fabrieks arbeidster uit Amsterdam,! werkzaam in de cacao- en chocoladefabriek van de Erve H. de Jong te W ormerveer, het ongeluk met haar hoofdhaar in aan raking te komen met de kamwielen van een chocolaterie-machine, waar-j door het hoofdhaar en een groot ge deelte van de hoofdhuid werd afgerukt In zorgwekkenden toestand is het meisje naar het Gemeente Ziekenhuis te Zaandam overgebracht. MET BRANDWONDEN BEDEKT. Ongeluk op motorlogger te Scheveningen. Dinsdagmorgen te ongeveer half twaalf was een 24-jarige motordrijver aan boord van den logger Sch. 132, lig gende in de Nieuwe Binnenhaven te Scheveningen, bezig den motor op gang te brengen. Hij werd daarbij ge assisteerd door twee collega's. Op een gegeven moment sloeg uit den motor een groote steekvlam. Deze had op het met vet en olie doordrenkte pak van den motordrijver onmiddellijk vat in een oogenblik stond de jongeman in lichter laaie. Zijn vrienden durfden hun collega niet te hulp komen, aan gezien ook hun kleeren met vet en olie waren besmeurd. De ongelukkige rende naar het dek en sprong zonder zich te bedenken in het water tusschen het schip en den wal. Twee Scheve- ningers, die er getuige van waren, haalden hem op het droge. De man bleek er leelijk aan toe te zijn. Over het geheele lichaam had hij brandwonden gekregen. De Geneeskundige Dienst vervoer de hem naar het Roode-Kruiszieken- huis, waar hij ter verpleging is opge nomen. Philips profileert van devaluatie en conjuctuur-verbetering. Bijna f 20 millioen winst tegen f 4 millioen vorig jaar. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoet Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. De winst- en verliesrekening van de Philips Gloeilampenfabriek te Eind hoven over het boekjaar 1 Mei tot en met 30 April 1937 wijst een batig sal do aan van f 19.673.975 tegen f 4.063.910 over het vorige jaar. Het feit, dat de winst van het con cern bijna het viervoud bedraagt van het vorige jaar, vindt zijn oorzaak in de monetaire maatregelen, die de Ne- derlandsche regeering in September 1936 heeft genomen en in den hooge- ren omzet van radio-toestellen en gloeilampen als gevolg van de verbe terde algemeene conjuctuur. Valuta-winst. De epreciatie van den gulden lever de het concern een valutawinst van f 10.107.156 op, welke is overgebracht naar de Reserve Herwaardeering. De lioogcre omzet en de uitbreiding van de belangen van het concern in overzeesche en andere gebieden nood zaakt tot het voorstel, f 3 millioen te bestemmen voor een extra reserve voor uitbreiding. Omzet nog steeds stijgende. Over de eerste vier maanden van het boekjaar 1937-1938, dus over Mei t.m. Aug. is de omzet - vooral van de radio 'toestellen - wederom belangrijk hoo- 1 ger dan die over dezelfde periode van I verleden jaar. Verwacht wordt, dat 'deze stijging van den omzet zal aan- houden. Verruiming van Kalveren-toewijzing gevraagd. Wegens mond- en klauwzeer De besturen van den Bond van Kaas producenten, den Bond van Coop. Zui velfabrieken en de Coop. Vereeniging ,.De Producent" te Gouda hebben aan Zijne Excellentie den minister van Economische Zaken te 's-Gravenhage het volgende telegram gezonden „Het mond- en klauwzeer eischt ve le slachtoffers onder het vee van diver sen leeftijd. Teeltbeperking maakte voorheen reeds het kwalitatief op peil houden van den veestapel voor deze streken zeer moeilijk. Bovengenoem de sterfte brengt de betrokkenen in 'n zeer moelijk positie. Direct belang voor de weidestreek van Zuid Holland en van den Nederlandschen veestapel in het algemeen eischt thans verrui ming yan kalveren-toewijzing. Bruik bare kalveren tot slachtbank verwij zen nu in den veestapel groote tekor ten ontstaan, is niet te verantwoorden. De haardracht der vrouwen. Naar aanleiding van de waarschu wing van de jongste Generale Synode der Chr. Gerf. Kerk tegen wereldgelijk vormigheid, waaronder de synode ook rekent het afknippen van het haar door de vrouwen, merkt het Herv. Zon dagsblad voor Friesland op Geen Friesche-kap-dragende vrouw zal volgens deze Synode-uitspraak lid van de Chr. Gerf. Kerk kunnen zijn. Want zij hebben het haar laten afknip FEUILLETON Naar het Fransch van Paul Féval. 66.) Welnu, heeren, vroeg Gonzaga, eensklaps, waarom drinkt gij niet meer In stilte werden de glazen volgeschonken, doch niemand scheen dorst te hebben. Hoor eens, lief kind, hernam de bultenaar ondertusschen, ik zal uw man, uw minnaar, uw slaaf zijn. 't Is een akelige droom zeide dona Cruz. Wat mij betreft, ik zou liever sterven. Gonzaga stampte met den voet op den grond en zag zijne beschermelinge dreigend aan. Monseigneur, zeide Aurora daarop met de kalmte der berusting, verleng dit tooneel niet; ik weet, dat de ridder Henri de Lagardère dood is. Voor de twede maal sidderde de bultenaar, alsof hij een onverwachten schok onderging en hij sprak niet meer. Wie heeft u zoo uitmuntend onderricht, mademoiselle, vroeg Gonzaga, te midden der diepe stilte, met statige beleefdheid. Vraag mij dat niet monseigneur. Laten wij maar tot de ontknooping overgaan, die reeds vooraf bepaald is. Ik onderwerp mij daaraan en wensch die. Verlangt gij liever een anderen echtge noot vroeg hij fluisterend aan het schoone en nog zoo jonge meisje, hetwelk hij thans met eene zekere meewarigheid beschouwde. Gij hebt mij laten weten momseigneur, ant woordde Aurora, dat ik, indien ik weigerde, vrij zou zijn. Ik verzoek de vervulling van die belofte HOOFDSTUK X. De betoovering. Alleen donna Cruz en de overige dames peil, nog wel ter oorzake van het dra gen van gouden versiersels. PROEVEN MET MAISCULTUUR. Graan op den kouden grond gezaaid en geteeld. Het bericht, dat het onlangs een te ler in Ermelo op de Veluwe gelukt zou zijn in vier maanden tijds rijpe mais te kwee ken, is bij nader onder zoek niet geheel juist gebleken. De mais was namelijk eerst uitge zaaid in broeikassen en later uitge- plant in den konden grond. Een nogal 'kostbare werkwijze, waarbij een loo- nende maiscultuur onmogelijk wordt geacht. Meer succes had de heer II Bennink te Apeldoorn, die na jaren lange studie en proeven in de Vereen, j Staten op het gebied van maiscultuur, zich het vorige jaar in deze gemeente l vestigde. Uit Noord-Amerika, waar het klimaat grootendeels met dat van ons land overeenkomt, heeft deze kweeker mais meegebracht, welke het afgeloopen voorjaar op een 5-tal proefvelden, o.a. te Garderen en te Ughelen, door hem is uitgezaaid den kouden grond. Het succes was ver rassend. Alleszins bevredigend was de oogst, zoowel van korrelmais (ge schikt voor vee- en kippenvoeder( als van zoete mais, welke een smakelijk tafelgerecht is en in Amerika als een veel begeerde delicatesse wordt ge bruikt. Daar op vele boerenbedrijven proeven worden genomen met vroeg rijpende Duitsche mais en mais uit de Donau-landen, terwijl bij tuinders een toenemende belangstelling bestaat voor suikermais, wijst de heer Ben nink er op, dat de Amerikaansche soort om haar grootere kolven de voorkeur verdient. Dit product eischt echter groote ervaring van deze cul tuur, temeer daar ons klimaat voch tiger is dan het gebied, waar deze soort in Nrd.-Amerika wordt gekweekt Volgens deskundigen is het echter mogelijk met deze soort even groote oogsten hier te lande te winnen als in de beste maisgebieden van Amerika. Voor het bewaren van het zaad heeft de heer Bennink - in verband met het vochtige klimaat - speciale si lo's ontworpen, waarin deze mais vei lig bewaard kan worden. Naar het zich laat aanzien openen de geslaagde proeven op den kouden grond gunstige perspectieven voor den verbouw van dit product, dat thans jaarlijksch bij ontzaglijke hoeveelhe den moet worden ge-importeerd. Reis naar Spanje ging niet door. De 26-jarige Hagenaar J. v.d. V. voelde zeer veel sympathie voor een begrepen de verschrikkelijke beteekenis van dit tooneel niet. De heeren echter voelden eene koude rilling door hunne aderen loopen. Cocardasse en Passepoil hielden hunne oogen onafgewend op den bultenaar gevestigd, alsof zij elk oogenblik een sein verwachtten. De klok sloeg drie uur, en te midden der diepe stilte liet zich achter Gonzaga de stem van Peyrolles hooren De familieraad komt morgen weder bijeen Gonzaga keerde het hoofd af en mompel de Doe, wat gij goedvindt Terstond nam Peyrolles daarop den bloem ruiker, waarvan Gonzaga hem zelf de be stemming had doen kennen. Een onbepaalde vrees bekroop donna Cruz, die thans fluisterend aan Aurora vroeg Wat wildet gij mij straks van die bloemen zeggen Mademoiselle, zeide Peyrolleë op dit oogen blik, gij zijt vrij. Al die dames hebben een bouquetvergun mij u dezen aan te bieden. Hij deed dat echter zeer links en onhandig en op zijn gezicht stond de schurk geschilderd. Aurora strekte echter de hand, om den ruiker aan te nemen. Cocardasse, zich het angstzweet van het voorhoofd wissende, zeide daar schuilt het een of andere werk van den booze achter. Donna Cruz, die met de grootste aandacht op Peyrolles gelet had, sprong als door inge ving op hem toe, doch eene andere hand was reeds vlugger geweest. Peyrolles had een for- schen duw ontvangen, die hem tegen den wand deed tuimelen, zoodat hij den ruiker liet vallen, die de bultenaar koeltjes onder zijne voeten vertrad. 't Was of er een pak van aller hart was ge nomen. Wat beteekent dat vroeg Peyrolles den degen trekkende, terwijl Gonzaga den bulte naar met de grootste achterdocht beschouw de. Geen bloemen riep de bultenaar. Ik alleen heb het recht geschenken aan mijne bruid te geven. Wat drommelgij staat daar allen als van den donder getroffen. En dat alleen om een ruiker verlepte bloemen Ik heb de za Met ingang van 3 OCTOBER Wintcrdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. der strijdende partijen in Spanje en hij besloot dienst, te nemen in haar ge lederen. Op alle mogelijke manieren trachtten zijn moeder en zijn verloof de hem van dit voornemen af te bren gen, maar de jongeman bleef bij zijn plannen. Hij stelde zich in verbinding met een buitenlandsch wervings-bu- reau, dat hem wel op de een of andere wijze de middelen zou verschaffen om in Spanje te komen, doch voor hij daartoe de gelegenheid kreeg, grepen moeder en meisje resoluut in. Ten einde raad waarschuwden zij de politie, die den jongeman thans heeft aangehouden wegens overtreding van artikel 2 van het Kon. Besl. van 11 Juni 1937 waarbij het verboden is, eenige handeling te verrichten, welke hetzij op dienstneming bij een van de strijdende partijen in Spanje is ge richt, hetzij ten doel heeft het in ■dienst nemen bij een van die strijd machten te bevorderen. JONGEMAN VERDRONKEN. Noodlottig gevolg van roeke loosheid. Dinsdagnacht te ongeveer kwart over één werd de politie van 't bureau Singel gewaarschuwd, dat een jonge man op de Heerengracht, tusschen de Reguliersgracht en de Utrechtsche- straat te A'dam te water was geraakt. Zij toog er op uit met dreggen en slaagde er na 20 minuten in, het li-, chaam van een ongeveer 24-jarigen jongeman uit het water te halen. On middellijk werden pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet meer baten, waarna het stoffelijk overschot naar het Binnen Gasthuis werd ver voerd. De toedracht van dit ongeval is, naar verluidt, het gevolg van verre gaande roekeloosheid van het slacht offer. De jongeman liep in gezelschap van een vriend langs het water op de Heerengracht. Beiden waren welis waar niet onder den invloed, doch blijkbaar toch verre van normaal. Zon der dat er eenige aanleiding toe was, zeide de een, 'n 24-jarige jongeman, wonende in Amsterdam-Oost, tot zijn kameraad „Wat wed je dat ik in het water spring", en zonder dat zijn met gezel ook maar eenigszins kon ver moeden wat er zou gebeuren, sprong zijn vriend, de daad hij het woord voe gend, in de gracht. Stom verbaasd bleef de ander een oogenblik op den kant staan, maar toen hij zijn kame raad niet zag boven komen, sprong hij eveneens in het water om hem te red den, hetgeen evenwel niet mocht ge lukken. GASVERSTIKKING TE BERGEN. Toen het hoofd der openbare lagere school te Bergen (N.H.) Dinsdagmiddag de school betrad, vond hij de deur van den kelder, waarin de stookgelegenheid voor de centrale verwarming is geplaatst, geopend. Bij een nader onderzoek vond hij tot zijn groote ont steltenis den schoonmaker, den heer Hooge- ken hun gang laten gaan om geheel de eer van deze overwinning te hebben. Kom vriendje zeide hij tegen Peyrolles, steek uw degen maar weer op en wat spoedig ook Monseigneur, vervolgde hij tegen Gonzaga, gelast dien ridder van de droevige figuur, dat hij ons genoegen niet verder verstore. Goede hemel zoudt gij zoo spoedig de onderhande lingen afbreken Veroorloof mij dat ik zoo spoedig geen afstand doe Hij heeft volkomen gelijk, werd er van ver schillende zijden geroepen, want iedereen greep gaarne deze gelegenheid aan om uit de moeilijkheid te geraken. De ware vroolijkheid had dezen avond in het salon van Gonzaga geen wortel willen schieten. Wij hebben wel niet te verzekeren, dat Gonzaga persoonlijk niets verwachtte van de nieuwe poging, die de bultenaar wilde beproe ven maar hij zou er eenige oogenblikken tijd mede winnen om verdere maatregelen te be denken. U weet wel, dat ik gelijk heb, antwoordde Esopus. Had ik u niet een amoureus duel be loofd En nu zoudt gij mij er buiten laten, zonder dat ik een woord zou mogen zeggen dat meisje bevalt mij ik wil haar dus heb ben en ik zal haar hebben. Dat is gesproken als een man zeide zeide Navailles. Wij zullen de scheidsrechters zijn riep Nocé uitvang het duel maar aan. De bultenaar liet eerst den blik op Aurora en vervolgens op de omstanders rusten. Door aandoeningen overweldigd, zonk de jonge da me in de armen van donna Cruz, waarop Cocardasse een leuningstoel bijschoof en men Aurora daarin plaatste. De kans staat voor den armen Esopus niet gunstig, zeide Nocé, doch daar Gonzaga een ernstig gezicht bleef zetten, durfde niemand van de anderen te lachen. Vergun mij een verzoek, monseigneur, zeide de bultenaar. Gij zijt te hoog geplaatst, dan dat gij mij tot uw speelbal zoudt willen ma ken. Als men iemand gelast te loopen, moet men niet beginnen met hem de beenen samen te binden. De eerste voorwaarde voor mijn ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 boom, die de centrale verwarming verzorgt, op den grond liggen. De onmiddellijk geroe pen geneesheer kon slechts den dood door gasverstikking constateeren. De heer Hooge- boom was vijftig jaar oud en van 1922 af in gemeentedienst te Bergen werkzaam. succes is de afzondering. Hebt gij ooit een meisje in een teedere stemming zien komen als er nieuwsgierige blikken op haar rustten Wees billijk en erken dat dit eene onmogelijk is. Hij heeft gelijk riep het gezelschap nog maals uit. Al die aanwezigen maken haar bedeesd en ik zelf kan ook niet handelen zoo als ik wil, hervatte Esopus, want in alle zaken van lief de, grenzen de teederste aandoeningen bijna altijd aan het belachelijke. Hoe kan men de woorden vinden, die zwakke vrouwen moeten betooveren, als men ze bezigen moet ten aan- hoóre van een kring van spotzieke omstan ders Het manneke was inderdaad alleraardigst. Wanneer er niet zulk een somberheid onder het gezelschap had geheerscht, zou men van harte gelachen hebben. Nu lachte men maar even en Navailles zeide tegen Gonzaga Sta hem zijn verzoek toe. Laat mij maar een oogenblik met mijne bruid alleen, drong de bultenaar aan, ik vraag slechts vijf minuten om den tegenzin van dit lieve kind te overwinnen. Vijf minuten Wat zet hij er een vaart ach ter riep men van alle kanten. Dat kan men hem toch niet weigeren, monseigneur. 't Is goed, zeide Gonzaga volg mij, heeren. Maar laten wij niet te ver gaan, zeide da dames, wij moeten er ook iets van zien. Dan naar de galerij, was het voorstel van Nocé wij zullen de deur open laten staan. Ga aan den gang, Jonas nu hebt gij ruim baan. Doe uw bes't, bochelwij geven u, in plaats van vijf, tien minuten, op het horloge af. Heeren, riep Oriol, de weddingschappen worden geopend. Men wedde en speculeerde in dien tijd op alles en men begon dus met honderd tegen één ten nadeele van Jonas te wedden. Toen Gonzaga, Cocardasse en P&ssepoil voorbijging, zeide hij tegen hen Zoudt gij voor eene goede som naar Spanje willen terug- ke eren Als de vliegen gaan steken. De onschuldig verdachte kamervlieg. Vlij algemeen is de meening ver spreid, dat in het najaar de vliegen gaan steken. Inderdaad is het een feit, dat wij in dezen tijd wel eens zeer gevoelig worden geprikt door een vlieg, die zich ongemerkt heeft neerge zet op een lichaamsdeel dat zelfs be dekt kan zijn door een kous of een au der niet te dik kleedingstuk. Het is verklaarbaar, dat de geplaag de in de veronderstelling verkeert, dat de algemeen voorkomende kamervlieg de plaaggeest is. Deze toch was den geheelen zomer door aanwezig en het dier, dat ons zoojuist plaagde, gelijkt er uiterlijk wel eenigszins op. Er is evenwel geen sprake van, dat de kamervlieg kan steken of bijten. We hebben daarom in het najaar te maken met een andere vliegensoort, namelijk de steekvlieg, die bekend is onder den naam Stoxmoxys calcitrans Van de kamervlieg verschijnen in de loop van den zomer enkele gene raties, van de steekvlieg slechts twee. De eerste generatie vliegt in Mei, de tweede verschijnt in Aug.-Sept.. en van deze trekken in den herfst vele exem plaren in de huizen, waar zij evenals de kamervlieg, overwinteren. Vooraf trachten zij zich nog te voeden met bloed, haar normale, voedsel, dat zij vinden bij mensChen en dieren, in het bijzonder bij paarden en rundvee. Steekvliegen komen het talrijkst voor in huizen op niet te grooten af stand van mest. De larven van kamer- vliegen ontwikkelen zich ook wel hierin, maar bovendien in allerlei mest en afval. De steekvlieg is iets kleiner dan de kamervlieg en grijzer van kleur, met zwarte vlekjes op het achterlijf. Bo vendien is zij geteekend met vier over langsche, zwarte strepen op de rug zijde van het borststuk. Zij is beweeg lijker dan de kamervlieg en laat zich niet zoo gemakkelijk vangen. Het voedsel. Op een vliegenvanger gaat zij niet gauw af, want deze biedt haar niets. Zij zoekt vooral zitplaats op menschen en dieren en als zij honger heeft, volgt haar steek zeer vlug. Suikerkorrels en andere lekkernij voor kamervlie- gen, oefenen op de steekvliegen geen aantrekkingskracht uit. Men kan dus uit haar gedragingen de steekvlie,g vrij zeker onderscheiden maar absolute zekerheid geeft haar lange, spitse en hoornachtige zuiger, die in rust horizontaal naar voren is gericht. Deze is geheel en al ingericht op steken en bloed zuigen. Als men Wij zullen van harte gaarne alles doen om monseigneur te believen, antwoordden de beide dapperen. Verwijder u dan niet van hier, hernam de prins en begaf zich onder zijne aanhangers. Cocardasse en Passepoil waren het ook niet van plan, al had hij het hun niet bevolen. Toen allen de zaal verlaten hadden, keerde Esopus zich naar den ingang der galerij, waar men eene driedubbele rij van nieuwsgierige gezichten waarnam. Heel goed, heel goed, zeide hij op een vroo- lijken toon, op die wijze hindert gij mij in het geheel niet. Wedt maar niet te hoog te gen mij en kijkt goed op uwe horloges. Haast zou ik nog iets vergeten hebben, riep hij uit waar is monseigneur Hier ben ik, antwoordde Gonzaga wat ver langt gij Hebt gij een notaris bij de hand vroeg de bultenaar met de onverstoorbaarste deftig heid. Maar niemand kon zich bij die vraag ernstig houden en de galerij weergalmde van het geschater. Die het laatst lacht, lacht het best, mees- muile Esopus. Gonzaga antwoordde, niet zonder eenige v/reveligheid Haast u, vriendje en maak u maar niet ongerust. Er zit een koninklijk no taris in mijne kamer te wachten. Hierop maakte de bultenaar eene buiging en keerde naar de beide jonge dames terug. Donna Cruz zag hem met eene soort van schrik naderen, terwijl Aurora de oogen nog altijd ter aarde geslagen hield. De bochel wierp zich voor haar fauteuil op de knieën. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. ZJjper Courant. 1 j2

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1