I ?8e JAARGANG DINSDAG OCTOBER 1937 No. NIEUWS- EN ADVE W IER I NGE N EN BLAD VOOR BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WEERINGEN. BUREAU: tïippolytushoef WIeringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9^21 uur. Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. HULP AAN GEZINNEN VAN WERKLOOZEN. Kleeding, schoeisel en dekking. Prof. Mr. G. P. M. Romme Minister van Soc Z?' ;n De minister van Sociale Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden in verband met de door dezen minister in het leven geroepen spaarregeling voor onder steunde en tewerkgestelde werkloozen. De bedoeling van deze regeling is de betrokkenen in staat te stellen na verloop van eenigen tijd wat meer schoeisel, kleeding en dekking te verkrijgen. Deze regeling op zichzelf zal ech ter eerst over eenigen tijd practisch resultaat voor de betrokkenen kunnen afwerpen, aan gezien zij de benoodigde goederen eerst zullen kunnen bekomen als het bedrag, dat zij heb ben gespaard, tezamen met den bijslag van de overheid gelijk is aan de waarde der goe deren. Voor de eerste wintermaanden zullen de bedoelde personen derhalve, door deze rege ling op zichzelf, nog niet meer kunnen beko men dan den normalen B-steun. Er dreigt echter, nu de werkloosheid zoo lang duurt, in onderscheidene gezinnen meer en meer ach terstand in kleeding schoeisel en dekking te ontstaan. In de wintermaanden zal een tekort aan deze goederen zich vanzelfsprekend het sterkst doen gevoelen. Kon reeds in de ko mende wintermaand endus in de periode, waarin de betrokkenen nog niet uit hun ge spaarde gelden, vermeerderd met den over- heidsbijslag, de benoodigde goederen kunnen FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 68.) 't Geleek op een zakdoek, zeide Donna Cruz en verwijderde zich. Gij zijt een man van kunst, vriendje, zeide Gonzaga, de hand op zijn schouder leggende ik bewonder u. Voor een debutant was het niet al te slecht, niet waar, monseigneur gaf Esopus met een zedig lachje ten antwoord. Maar verzoek die heeren een weinig verder te gaan. Zij moeten haar niet verschrikkendaarvoor heb ik te veel moeite gehad Waar is nu de notaris Laat de notaris binnenkomen, gelastte de prins van Gonzaga. HOOFDSTUK XII. De onderteekening van het huwelijkscontract. De prinses van Gonzaga had den geheelen vorigen dag in hare vertrekken doorgebracht, doch vele bezoekers hadden de eenzaamheid afgebroken, tot welke de weduwe van den her tog van. Nevers zichzelve sedért zoovele jaren veroordeeld had. Sedert den morgen had zij een aantal brie ven geschreven en de bezoekers kwamen daar- zelve het antwoord op brengen. Aldus was het, dat zij den kardinaal de Bis- sy, den hertog van Tresmes gouverneur van Parijs, den heer de Machault, luitenant van politie, den president de Lamoignon en den vicekanselier Voyer d'Argenson ontving. Aan allen vroeg zij bijstand voor den heer de Lagardère, dien verraderlijken edelman, die hare dochter ontvreemd had. Aan allen verhaalde zij haar onderhoud met Lagardère die, woedend dat hij de door hem geëischte buitensporige belooning niet kreeg, zich nu door de onbeschaamste leugens van de zaak bekomen extra B-steun goederen worden i verstrekt, dan zouden de betrokkenen daar mee zijn gebaat. Zooals reeds is aangekondigd, aldus mi nister Romme, heeft de Regeering gemeend voor de overbrugging van het hiervoor be doelde tusschenliggende tijdvak een beroep op het Nederlandsche volk te moeten doen. OPROEP VAN MINISTER ROMME. Medewerking van gemeentebesturen verzocht. Beroep op Nederlandsche volk. De regering heeft gemeend daartoe vrijheid te kunnen vinden op grond van de volgende overwegingen Dit speciale beroep op het Nederland sche volk om een gave te offeren ten be hoeve van de werklooze landgenooten, geschiedt slechts eenmaal. Het pogen van de ondersteunde en tewerk gestelde werkloozen om door wekelijksche af zondering van een bedragje van hun vanzelf sprekend soberen steun te trachten zelf nog zooveel mogelijk in de zoo dringende behoefte aan kleeding, schoeisel en beddegoed te voor zien, zal voor het niet werklooze deel van het Nederlandsche volk een aansporing zijn deze hulpbehoevende landgenooten bij hun pogen te steunen en het mogelijk te maken dat reeds in de eerste wintermaanden benoodigde goederen worden aangeschaft. Het doel, waarvoor thans een offer zal wor den gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is gespaard gebleven en in het algemeen voor een gave uit medege voel voor den nood van den medeburger, die in de kracht van zijn leven uit het bedrijfs leven is uitgestooten en daardoor noodge dwongen van andere hulp afhankelijk is. Medewerking gemeentebesturen. Voor de inzameling van gelden voor het genoemde doel roept de minister de volle me dewerking van de gemeentebesturen in. De plaatselijke actie dient uit te gaan van het z.g. B-comité of commissie voor den B- steun, met dien verstande, dat de leiding komt te berusten bij den burgemeester dan wel een der wethouders. De actie zal in October worden ingezet. De minister beschouwt deze inzameling van al gemeen landelijke aard en hij verzoekt daar om de ingekomen gelden uiterlijk in de week van 16 November 1937 te storten op postre kening nr. 141400 van het kleeding-, schoei sel- en dekkingfonds. Het in totaal ingekomen bedrag zal in den loop van November over de gemeenten, die aan de inzameling hebben medegewerkt, wor den verdeeld. De verdecling. Deze verdeeling zal als volgt geschieden De gemeenten, die aan de actie hebben deelgenomen, ontvangen als vaste uitkeering 10% van het in eigen gemeente ingezamelde bedrag, terwijl het daarna in totaal overblij vende bedrag pondsgewijze over de gemeen ten, die hebben deelgenomen, wordt verdeeld, naar de nota van het aantal gezinshoofden, dat op 1 November in de gemeente overeen komstig de circulaire van 16 September spaart. Alleen die gemeenten zullen uit de ingeza melde gelden een deel ontvangen, die aan de inzameling hebben medegewerkt, terwijl de ingezamelde gelden uitsluitend ten goede zul len komen aan die ondersteunde en tewerk gestelde werkloozen, die overeenkomstig de regeling, vervat in de circulaire van 16 Sep tember j.1. voor kleeding, schoeisel en dekking sparen. Gezinnen die onmogelijk kunnen sparen. Er zullen zich, zoo zegt de minister verder, gevallen kunnen voordoen, waarin het den betrokkenen onmogelijk is om 25 cent van steun of werkverschaffingsloon voor .het be sproken doel te reserveeren. De minister denkt hierbij in het bijzonder aan de groote gezin nen met kleine kinderen, die geen tegemoet koming ontvangen ingevolge de regeling voor toekening van een extra-bijslag aan meerder jarige verdiend hebbende kinderen. De mi nister heeft er geen bezwaar tegen, dat in die gevallen het kwartje, dat de ondersteunde of tewerkgestelde moet reserveeren, wordt be taald door de diaconie, het parochiaal arm bestuur of een liefdadigheidsvereeniging. Minister Romme voor de Radio. De minister van Sociale Zaken zal heden avond 5 October,, des avonds te 7 uur 30 over de beide zenders, namens de regeering een oproep doen tot het Nederlandsche volk om een bijdrage te geven voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds voor werkloozen. De spaarregeling kan terstond in werking treden en de minister stelt er prijs'op, dat de gemeentebesturen ten spoedigste de gelegen heid tot sparen volgens de getroffen regeling openstellen. BINNENLANDSCH NIEUWS. trachtte af te maken. Allen waren verontwaardigd over mijnheer de Lagardère, en meenden er afdoende rede nen voor te hebben. De scheprzinnigsten on der de vrienden van mevrouw van Gonzaga waren van gevoelen, dat Lagardère's belofte, dat hij mademoiselle de Nevers te voorschijn zou brengen, reeds een eerste bedrog was ge weest. In weerwil van den eerbied, dien men voor den prins van Gonzaga voorwendde, had het voorgevallene in den familieraad van den vo rigen dag, een slechten indruk bij allen nage laten. Men gevoelde, dat er deze of gene on gerechtigheid achter schooldoch niemand kon de waarheid gissen, De kardinaal de Bis- sy was de eerste, die iets begon te vermoeden en nu werd ook de achterdocht der overigen voor en na opgewekt. Zij gaven de prinses raad naar het Palais- Royal te gaan ten einde den regent volledig van alles in te lichten maar ieder drukte haar op het hart, vooral haren gemaal niet te beschuldigen. Omstreeks den middag begaf zij zich dan ook in een draagstoel naar het Palais-Rayal, waar zij dadelijk werd toegelaten, want de regent zat haar te wachten. Hare audiëntie duurde zeer lang zij beschuldigde haar man nietmaar de regent ondervroeg haar nauw keurig, hetgeen hij gedurende de opschudding van het bal niet had kunnen doen. De herinnering aan Philips van Nevers die sedert twee dagen zoo onverwachts opgera keld was, deed hem de reeks van jaren weder overzien, zoodat hij sprak over het gebeurde in de gracht van Caylus, waarvan het geheim nooit voor hem was opgeheven, 't Was de eerste maal, dat hij aldus een vrij onderhoud met de weduwe van zijn vriend had en of schoon deze niets ten nadeele van haren echt genoot zeide, bleef de regent na afloop der audiëntie zeer treurig en in zich zeiven ge keerd achter. Met den prins van Gonzaga kwam het echter tot geen uitleg, hoewel hij dezen dien dag en des avonds hij zich ont ving. Voor degenen, die Philips van Orleans kenden, wat dit een slecht teeken. Toen de prinses van het Palais Royal te- Slaat's record staat scherp. Drie mislukte aanvallen. Drie maal heeft Zondag te Milaan een Franschman een aanval gepleegd op het zoo juist door Slaats gevestigde uurrecord. Zoowel Richard als Ar- chambaud hieven in tijd bij den Ne derlander echter en werden bovendien na 10 Km. door bandenpech tot opge ven gedwongen. Richard, de vorige we reldrecordhouder, startte zeer hoog op groote versnelling, doch kon het tem po niet volhouden. Hij staakte den strijd na 6 Km. De Italiaansche candidaat Olmo is bij een oefenrit in botsing gekomen met een anderen wielrenner. Hij werd zwaar gewond naar het Ziekenhui^ vervoerd met een rechterschoudei1- breuk. Hierdoor is. Olmo verplicht af te zien van zijn voornemen een poging te doen om het uin-record te verbeteren Archambaud schijnt voornemens, zijn poging dezer dagen nog eens te herhalen, maar de insiders gelooven; niet, dat hij het zal halen en meenen dat Slaats's record minstens voor een jaar gehandhaafd zal blijven. Hoeveel dieren vertrapt onze voet De Duitsche onderzoeker Frenzel heeft een onderzoek ingesteld naar het aantal levende wezens, dat op bosch- en weidegronden voorkomt. Hij is tot Met ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. rugkwam, vond zij hare vertrekken vol vrien den. Al die heeren die haar geraden hadden haar man volstrekt niet te beschuldigen, vroe gen dadelijk, wat de regent met opzicht tot den prins gezegd had. Gonzaga, die wel ge voelde, dat er een onweer in aantocht was, had echter geen vermoeden, dat het aan zoo veel punten van den horizon te gelijk samen trok. Hij was immers zoo machtig en zoo rijk Als het gebeurde van dezen dag uitlekte, zou 't gemakkelijk kunnen tegengesproken worden. Men zou hebben gelachen om het komieke huwelijk en als iemand beweerd had, dat Eso pus op zich had genomen zijne jonge vrouw tc vermoorden, zouden alle toehoorders het zeker uitgeschaterd hebben. Het ongeluk dreig de niet uit dien hoek maar uit het hotel van Gonzaga zelf. De prinses antwoordde aan hare aanzien lijke voorstanders, dat de regent haar huwe lijk en de daaraan voorafgegane gebeurtenis sen ondervraagd had en dat hij beloofd had Lagardère tot spreken te zullen brengen, al moest hij hem daarvoor op de pijnbank doen leggen. Men zou niets onbeproefd laten om de ge- wenschte inlichtingen te verkrijgen want ieder wist of begreep, dat Lagardère betrok ken was geweest bij het nachtelijk tooneel, waarmede dit langdurige treurspel twintig jaar geleden aangevangen was. De heer de Machault beloofde zijne dienders, de hertog van Tresmes zijne soldaten, de president de Lamoignon zijne boden en deurwaarders. Te vijf uur in den namiddag kwam Made- leine Girand aan hare meesteres, die toen al leen was, een briefje van den luitenant van politie brengen, die aan de prinses berichtte, dat Lagardère in den afgeloopen nacht bij het verlaten van het Palais Royal vermoord was. Het schrijven eindigde weder met de woorden, die reeds spreekwoord waren geworden Be schuldig uw gemaal niet. Tusschen negen en tien uur kwam Madelei- ne met een nieuwen brief, geschreven door eene onbekende hand. De missive was ge bracht door twee kerels van een ongunstig voorkomen, die er als bandieten uitzagen. Dit briefje meldde aan de prinses, dat het uitstel de gevolgtrekking gekomen, dat gemid deld ongeveer 50.000 levende wezens zich op één enkelen vierkanten meter bevinden. Dat beteekent, dat iemand, die over een veld wandelt, bij eiken stap 5000 levende wezens met zijn voet bedekt. Hij bedekt ze, maar vertrapt ze niet. Want in de eerste plaats zijn niet alle onmiddellijk aan de opper vlakte, doch krabbelen rond, vooral in de bovenste liumuslaag, tot op een diepte van 10 cm. Op een wandeling loopt men dus over millioenen en nog eens millioenen levende .schepselen. Steeds stijgende vischomzet te IJmuiden. Het is ongetwijfeld voor het vissche- rijbedrijf te IJmuiden een verblijdend teeken, dat de vischomzet in den rijks afslag, steeds stijgende is en in de af geloopen maand, in vergelijking mei de opbrengst in September van bet vorig jaar, met f 176.000 vermeerderde. Vanaf 1 Januari in dit jaar werd reeds voor bijna 5 millioen gulden -tan visch geveild, terwijl deze omzet in 1936 eerst een maand later werd be reikt. Wanneer er in bet laatste kwar taal van dit jaar geen stagnatie in bet bedrijf komt. zal de totaal-omzet over 1937 ongetwijfeld de 7 millioen gul den overschrijden. Goederen, die geheimzinnig verdwenen. De eigenaar' van een groote manu facturenzaak aan het Noordeinde te s-Gravenhage miste den laatsten tijd uit zijn winkel verschillende goede ren. Dan eens was liet een jurkje dan weer gebreid ondergoed, en bet was den eigenaar een volkomen raadsel waar deze goederen ivaren gebleven. Hij deed aangifte bij de politie, om dat bij dacht dat bier sprake was van diefstal. Toen echter eenige recher cheurs een onderzoek instelden, kwa men zij tot een zeer merkwaardige en interessante ontdekking. In den tuin achter den winkel von den de speurende oogen hier en daar dunne draadjes, dezelfde draadjes kwa men ook voor op een schutting en toen zij tot bun niet geringe verba zing in een achter bet winkelpand'gele gen onbewoond perceel de verloren goc deren vonden. Een nader onderzoek wees uit, dat de kat van den eigenaar, die binnen kort jongen verwacht, de jurkjes en het ondergoed hier naar toe bad ge bracht en daarvan een warm nestje bad gemaakt. Het zal poeslief zeker niet aange naam zijn geweest, dat de politie-man nen haar zoo zorgvuldig in elkaar ge zette nestje ontruimden en de voor werpen weer ter band stelden aan den rechtmatigen eigenaar. Winterprijzen van kuisbrandkoien. Verscheidene procenten hoo- ger dan in het vorige jaar. Wie de winterprijzen van verschillen de soorten buisbrandkolen vergelijkt met die van liet vorige jaar, zal ter stond een vrij belangrijk verschil con- stateeren. De prijzen,, welke de detail handel voor bet aanstaande winter seizoen in rekening brengt. - berusten de op een prijsovereenkomst - zijn over bet algemeen verscheidene pro centen liooger dan die, welke voor den winter 1936-1937 golden. Kostte een H.L. brechcokes in den winter van 1936 f 0.85 thans wordt f 0.95 in rekening gebracht, nadat in Mei en Juni van dit jaar de prijs van deze cokes reeds met 10 ct. per H.L. was verhoogd. Voor de z.g.n. Belgische kwaliteit van de dominiale mijnen en de Wil-* lem Sophie wordt dezen winter f 2.35 per H.L. (middensoort) berekend, te gen f 2.20 bet vorige seizoen. Voor de kleine soort zijn deze prijzen resp. f 2.55 en f 2.30 per H.L. Voor de Limburgsche qualiteit van deze mijnen zijn de prijzen van beide soorten thans f 2.15 en f 2.35 per H.L. en ze waren bet vorige seizoen resp f 2 en f 2.15. De prijs van eierkolen sleeg van f 1.40 in 1936 tot f 1.50 per H.L. in 1937 Het velschil voor de zoogenaamde industrie-nootjes vier, welke veelal voor centrale verwarming worden ge bezigd, bedraagt f 3.7per ton en kwam van f 15 op i 18 75, Bij de brechcokes zien wc dus in ver gelijking met den prijs vM.n lie: vorige jaar een stijging van bijna 20 procent. De prijsstijging voor de bier genoem de anthacietsoorten bedraagt onge veer 7.5 pet. De prijs van de industrie- nootjes vier steeg daarentegen 25 'proc. Bij vergelijking van deze prijzen komt onwillekeurig de vraag op of de vrij aanzienlijke stijging niet in strijd is met de wet tegen onredelijke prijs opdrijving. Deze wet is echter eenigen tijd geleden geëxpireerd. Maar dan is er nog de verklaring van de regeering, gedaan, nadat bet besluit tot muntdepreciatie was geno men (September 1936), dat er voor ge waakt diende te worden dat niet de eer ste levensbehoeften en noodzakelijke gebruiksartikelen aan een onevenre dige prijsstijging zouden worden bloot gesteld. Moet nu de prijsstijging der huis brandkolen, zooals deze zich thans voordoet „onevenredig" worden ge noemd We hebben naar bet regeerings- standpunt ten deze gevraagd en daar bij bleek bet, dat de regeering voorals nog deze meening niet is toegedaan. Bij de vaststelling der prijzen hier te lande dient o.a. ook rekening te wor den gehouden met de prijzen, die op de internationale markt gelden. Niet ontkend kan wordep, dat de prijzen zijn gestegen. Verschillende oorzaken zijn daarvan het gevolg. De betere van vier en twintig uren, hetwelk de regent den heer de Lagardère toegestaan had, dien nacht ten vier ure zou afloopen en dat de genoemde heer zich op dat uur in het pavil joen zou bevinden, dat aan den prins van! Gonzaga toebehoorde. Lagardère bij Gonzaga vroeg de prinses zich af. Waarom zou dat zijn? en hoe kon het zijn En daarentegen die brief van den luitenant van politie, waarin zijn dood bericht werd De prinses liet haar rijtuig voorkomen en reed naar het hotel van den president de La moignon. Een uur later bivouakkeerden ze- venitg manschappen van de garde in de na bijheid van het paviljoen. Wij keerden naar het salon van Gonzaga terug. Een echt en behoorlijk aangesteld no taris was daar ontboden. Men verlangde een wettig en onverbreek baar huwelijk een huwelijk, dat den man zijne wezenlijke rechten over zijne vrouw gaf. Toen de prins dus om den notaris vroeg, wil de ieder zijn ijver betoonen en snelden Oriol, Albret en Montaubert naar de galerij. Ook Cocardasse en Passepoil hadden zich in be weging gesteld, maar de anderen waren hen vooruitgeloopen en beiden bevonden zich dus een oogenblik in de marmeren gang alleen. Jongentje zeide de Gascogner, de nacht zal niet afloopen zonder eene hagelbui. Van degenstooten vulde de Normandiër aan. Nu, mijne hand jeukt. En hoe gaat 't u Ik heb reeds sinds zoo lang geen dansje ge had, elede vriend In plaats van de benedenvertrekken binnen te treden, openden zij de buitendeur en gin gen den tuin in. De personen, die Gonzaga er in hinderlaag had gelegd, waren reeds ver dwenen onze beide dapperen gingen tot aan het boschje, waar Peyrolles den vorigen dag de lijken van Saldagne en Faënza had gevon den ook daar was niemand, doch wat hun het zonderlingst voorkwam, was dat het poor tje, hetwelk in de zijstraat uitkwam, open stond. Men vond er geen sterveling en onze beide vrienden keken elkander eens aan. Onze kleine Parijzenaar kan dat toch niet gedaan hebben, want sedert gisteren avond is hij daarboven, mompelde Cocardasse. Wie kan zeggen, dat hij al of niet in staat is te doen antwoordde Passepoil. Wacht mij hier, zeide de Gascogner, toen hij eenig gedruisch naar den kant der kerk hoorde ik zal eens zien. Daarop sloop hij den tuinmuur langs ter wijl Passepoil aan het poortje wacht bleef houden. Aan het einde van den tuin lag het kerkhof van Saint Magloire en Cocardasse zag, dat het vol gardes Frangaises stond. Nu, jongetje, zeide hij bij zijne terugkomst, als er gedanst wordt, zal het aan de violen niet ontbreken. Onder tusschen waren Oriol en zijne metge zellen de kamer binnengedrongen, waar de notaris Griveau op eene sofa rustig lag te sla pen, bij een tafeltje, waarop het overschot van een uitmuntend souper te zien was. Oriol nam hem bij den arm, en zoo trok hij hem naar de eerste verdieping mede. Bij het binnentreden groette Griveau den prins van Gonzaga en de heeren en dames met de meeste beleefdheid. Hij had de reeds vooraf gereed gemaakte minuut van het hu welijks-contract bij zich, waar echter de naam van Chaverny aan het hoofd stond, het geen nu veranderd moest worden. Op aanwij zing van Peyrolles plaatste Griveau zich aan een tafeltje, haalde pen, inktkoker en schrap per uit den zak en ging aan het werk. Zal dat lang duren vroeg de bultenaar aan den notaris. Mijnheer Griveau, zeide de prins lachende, gij zult het licht verklaarbare ongeduld dezer jeugdige verloofden wel begrijpen. Ik verzoek slechts vijf minuten geduld, mon seigneur, antwoordde de notaris. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1