lAiDH. IlilCHliNg ?8e JAARGANG DINSDAG 19 OCTOBER 1937 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. Nn 120 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG *"EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. CAFÉ CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9Vé1 uur. Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERÏNGEN. BUREAU! Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.1Q BINNENLANDSCH NIEUWS. Tjalkschip te Vreeswijk overvaren. Drama op de rivier. Te Vreeswijk is Donderdagmiddag- het tjalkschip Gerdina bij de Lekbrug overvaren door het motor-tankschip Shell IV. Het ongeluk geschiedde, doordat de kapitein van de Shell IV bij het verlaten van de sluizen de tjalk niet opgemerkt had. De 48-jarige tjalkschipper L. J. van Remmerde uit Tiel viel met zijn vrouw en zijn twee kinderen over boord. De schipper wist zich aan het anker vast te grijpen en zich op deze wijze drijvende te houden. De kinde ren pakten hun vader vast, doch de vrouw geraakte onder het tankschip. Bij het weer bovenkomen werd zij door de bemanning van het tankschip aan boord genomen, evenals de drie andere drenkelingen. De aanvaring. Omstreeks vier uur voer schipper Van Remmerde stroomafwaarts onder de Lekbrug te Vreeswijk door, toen hij tot zijn grooten schrik bemerkte, dat de veel sneller loopende Shell IV, die ongeladen was en dus hoog op het water lag, z'n schip angstwekkend snel inhaalde. De Shell IV was juist ge schut in de oude sluis en blijkbaar be merkte de schipper van deze boot in het geheel niet, dat de Gerdina vlak voor hem in dezelfde richting voer. Naar de man later aan de politie ver klaarde zouden de lage zonnestralen, die pal op de ruiten van de stuurhut schenen, hem het uitzicht belemmerd hebben. Schipper Van Remmerden trachtte intusschen door het geven van nood seinen het dreigende onheil af te wen den, doch deze seinen werden aan boord van het tankschip niet opge merkt en met een hevigen slag stoot te dit schip juist onder de brug met den voorsteven op den achtersteven van de Gerdina. Naar de diepte. Oogenblikkelijk verdween dit scheep je in de diepte. Schipper Van Remmer den verloor echter geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geestV Met uiterste krachtsinspanning wist hij zich vast te grijpen aan de klauwen van het anker van de Shell- boot, dat aan den voorsteven is be vestigd. Ilij schreeuwde zijn kinde ren toe, zijn beenen vast te pakken, terwijl zijn vrouw zich aan zijn jas vastgreep. De vrouw laat los. Spoedig begaven de vrouw echter haar krachten. Zij moest loslaten en raakte daardoor onder het tankschip. Ook zij echter bleef hij haar positieven en wist, voor zij onder water ver dween, een plank en een riem van het roeibootje te grijpen. Hieraan had de vrouw haar behoud te danken, want nadat liet heele tankschip over haar was heengevaren, kwam zij aan den achterkant van dat schip weer boven. De schipper van de Shell IV was in middels naar den achtersteven ge sneld en slaagde er in, de vrouw met een schecpshaak aan boord te trekken Do uit vier koppen bestaande beman ning had inmiddels schipper Van Remmerden en zijn kinderen aan boord getrokken. De moedige schipper bleef volmaakt kalm, doch zijn vrouw cn kinderen hadden het leelijk met de zenuwen te kwaad. Schipper Van Rem morden was niet verzekerd cn 't was dan ook een hard gelag voor hem, zijn heele hebben en houden onder water te zien verdwijnen. Het gezin is door bewoners van Vreeswijk van droge klceren voorzien en liefderijk opgenomen.. Vrijdagmor gen hebben experts van de Shell ter plaatse een onderzoek ingesteld. Een drijvende bok zal worden gerequi- reerd om de Gerdina te lichten. Belastingopbrengst reeds 46^ mill. boven de raming. Alleen gedistilleerd bitengt te weinig op. Haalt, de motorrij tuigenbelasting de raming niet De opbrengst van de directe belas tingen heeft tot en met September bedragen f 97.970.478 tegen f 88.918.188 over hetzelfde tijdvak van liet vorig jaar. De totale raming bedraagt f 110.300.000. De overige middelen brachten in September op f 30.793.823 egen f 31.926.038 in Sep! omber 1936. Van Ja nuari t.m. Sept. 1937 was de opbrengst f 326.746. i60 tegen f 207.518.567 in de zelfde periode van hei vorig jaar, zoo dat thans f 59.227. 892.80 meer is opge bracht. De raming, die voor deze eer ste negen maanden f 280.293.750 be draagt, is dus met, bijna f 46V'2 milli- oen overschreden. Alle posten hebben meer opge bracht, behalve die van den accijns op het gedistilleerd, waarvan de op brengst f 189.427.27 minder was. De dividend- en tantiémebelasting bracht ruim f 8 milloen meer op dan de raming, de rechten op den invoer ruim f 4.4 millioen, de accijns op ta bak ruim f 2.17 millioen, dé omzet belasting bijna f 8 millioen, de rech- FEUILLETON ten eh- boeten van zegel ruim f 13.86 millioen en de rechten en boeten van registratie bijna i' 4 millioen meer. Voorts was de opbrengst van het gemeentefonds over de eerste negen maanden van dit jaar f 42.829.408 ver meerderd met f 4.184.075.13 wegens op centen op de vermogensbelasting. Aan het werkloosheids-subsidie- fonds kwam tot en met September f 44.814.711.36 ten goede. Het Verkeersfonds. De inkomsten van liet Verkeers fonds bedroegen tot en met Septem ber f 25.306.363, waarvan f 17.661.560 luit de motorrijtuigenbelasting en f 7.644.802.50 uit de rijwielbelasting. Raming rijwielbelasting f 77500.000 is reeds overschreden. De motorrijtuigenbelasting bracht in de eerste negen maanden van dit jaar f 17.661.560 op, zoodat van de ra ming ad f 22.500.000 nog f 4.838.440 moet worden opgebracht, of gemid deld nog per maand ruim f 1.600.000. Daar Sept. onder den invloed van het naderende winterseizoen slechts f 1.385.342 opbracht, staat het te be zien, of de raming zal worden bereikt Valsche belasting aangifte gedaan. Maximum straf geëischt. De officier van Justitie bij dc Haag sche Rechtbank heeft de maximum straf (8 maanden gevangenisstraf) ge- eischt tegen een Katwijkschen hote lier, die opzettelijk zijn aangifte-biljet voor de vermogens- en inkomsten-be lasting met eenige duizenden guldens te laag heeft ingevuld. De verkeerde opgaven moeten reeds van jaren geleden dateeren, doch eerst in 1936 kreeg men vermoedens tegen den hotelier, doordat bij het overlijden van een notaris aan het licht kwam, dat deze een groote schuld aan den hotelier had, waar voor 5 procent rente werd betaald. Noch deze schuld, noch de rente wa ren voor de belasting opgegeven, hoe wel de eerste in de vermogens-, de tweede in de inkomstenrubriek van het aangifte-biljet hadden moeten staan. Er werd een accountants-ouderzoeH ingesteld en toen kwamen nog meer bedragen aan het licht, welke tot nu toe voor de belasting verzwegen wa ren. Beetje bij beetje bekende de ho telier, doch steeds kreeg men den in druk* dat nog niet alles aangegeven was. Toen tenslotte de zaak een straf rechterlijke wending begon te nemen, bekende hij volledig en 'oen bleek, dat Naar het Fransch van Paul Féval. 74.) Mevrouw de prinses heeft in de familieraad gezegd Als er op de dochter van Nevers eene enkele vlek rustte, indien zij maar een oogen blik de fierheid van haar geslacht uit het oog verloren had, zou ik mijn aangezicht bedek ken en uitroepen Nevers is thans geheel dood Dit waren haar eigen woorden. Helaas, monseigneur het arme kind dacht, dat ik schertste, toen ik haar voor de eerste maal van haar geslacht sprak maar gij zult het met mij eens zijn en, zoo niet, dan zal de wet mij in het gelijk stellen dat eene moe der het goed recht van haar kind niet kan vernietigen op grond van ij dele nuffigheden, 't Is Aurora's schuld nietde moeder moge het verledene betreuren, maar het kind be houdt zijne rechten en de overledene Nevers heeft eene vertegenwoordigster van zijne rechten nagelaten. Uw gelaat is veranderd, monseigneur, viel hij hier zich zeiven in de rede, ik herken we der de uitdrukking van uw goed hart. Ik smeek u mij te zeggen, welken laster u in éénen dag eene vriendschap van dertig jaren heeft kunnen doen vergeten. Mijnheer de prins, zeide de hertog van Or- leans, op een toon, dien hij streng wilde doen zijn, doch waaruit twijfel en ontroering sprak, ik kan niet anders dan mijne woorden her halen Rechtvaardig u en ge zult zien, hoe veel ik van u houd. Maar waarvan word ik dan toch beschul digd vroeg Gonzaga, eene plotselinge drift voorwendende. Is 't van eene misdaad van gisteren Heeft Philips van Orleans een uur, eene minuut, eene seconde geloofd, dat deze degen Als ik dat geloofd had antwoordde de hertog van Orleans, wien het bloed naar het Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. hoofd steeg, terwijl, hij de wenkbrauwen fronsde. Ik dank u voor dat woord, Philips, zeide Gonzaga, de hand van den regent grijpende en die met gevoel aan zijne borst drukkende. „Ik moet u danken, dat uwe stem zich niet bij die der anderen gevoegd heeft om mij van eerloosheid te beschuldigen. Maar vergeef mij, monseigneur, ik zal mij niet meer aldus te genover u vergieten. Ik weet, welke beschuldi gingen er tegen mij ingebracht worden, of ik kan ze althans wel raden. Mijn strijd tegen dien Lagardère heeft mij tot daden vervoerd, welke de wet verbiedtik zal mij verdedigen, als de wet mij aanvalt. Maar ik zal niet te ver vooruitloopen, monseigneur. Wat ik nog te zeggen heb, zal uwe aandacht niet lang vereischen. Uwe Koninklijke Hoogheid zal zich zeker nog wel herinneren, hoe mijn aanzoek op de ambassade te Madrid u verbaasde, daar ik mij tot nog toe aan de politiek onttrokken had. Hetgeen ik nu verhaald heb, zal die ver wondering wel hebben doen verdwijnen. Ik wilde naar Spanje gaan met een officiëelen titel, die de politie van Madrid te mijner be schikking stelde. Binnen weinige dagen had ik dan ook de verblijfplaats van het lieve kind ontdekt, waarop thans de eenige hoop van een aanzienlijk geslacht gevestigd is, Lagar dère had haar voor goed verlaten waartoe zou hij haar verder noodig hebben gehad Aurora de Nevers verdiende den kost met dansen op de straat. Ik was voornemens de beide jonge meisjes en den avonturier tegelijk op te lichten. Lagar dère en zijne Aurora ontsnapten mij, doch ik keerde terug met mademoiselle de Nevers. Het meisje, dat gij voor mademoiselle de Nevers uitgeeft, verbeterde de regent. Ja, monseigneur het meisje, hetwelk ik be weer, dat mademoiselle de Nevers is. Dat is niet voldoende. Vergun mij het tegendeel te gelooven, daar het resultaat mij recht heeft laten weder varen. Ik ben niet lichtvaardig te werk ge gaan. Ik moet het nog eens zeggen Ik heb er twintig jaar voor gewerkt. Om tot een goe den uitslag te komen, moesten de beide meis niet alleen de vordering op den nota ris, docli ook effecten en èen bank deposito waren vei zwegen. De hotelier beweerde voor de Haag sche Rechtbank, gepresideerd door mi'. H. Ilaga, dat de notaris hem had gezegd, dat hij dc schuld niet voor de belasting behoefde op te geven. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat de ontduikingen al jarenlang werden gepleegd, doch dat pas in 1936 de bom gebarsten is. Spr. vond het een zeer ernstig feit, waar voor geen verzachtende omstandig heden zijn en vorderde de maximum straf van acht maanden. De verdediger verzocht, een boete op te leggen. Zesde partij voor Aljecliin, Euwe (met zwart) gaf reeds na 23 zetten op. In Haarlem is Zaterdagavond de den, tien gulden waren in den tijd van een dag opgemaakt. De jongen is later naar Leiden teruggebracht. BUITENLANDSCH NIEUWS. HAAIEN IN DE THEEMS Volgens berichten in de bladen zou den visschers in de Theems een school van 30 tot 40 groote haaien hebben waargenomen. In de Clyde is een jon ge haai gevangen. In Palestina aan dokters geen gebrek. Het groote aantal Duitsche en an dere doctoren, die thans in Tel Aviv werkzaam zijn. bleek onlangs, vol gens een Reuterbericht aan de Engel- sche bladen, bij een tooneelvoorstel- ling van „Benjamin Disraeili." Een acteur viel flauw op het too- neel en de regisseur vroeg, of er een Het publiek stond bijna man op. zesde partij gespeeld van den strijd dokter in cle^ zaal aanwezig was om het werelkampioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljcchin.. Deze opende d2-d4, speelde heel sterk cn doordat dr. Euwe de opening zwak behandelde, gaf hij reeds na 13 zetten op. Met gestolen geld op stap. In den nacht kwam het berouw Surveilleerende agenften vorige week op een nacht in dc donke re straten der Residentie een J2-jari gen jongen. Zij hielden hem aan om hem te vragen, wat hij in het holst van den nacht op straat moest doen. De jongen deed erg vreemd en was bang voor de zeer vriendelijk optre dende agenten. Zij hamen den jongen mee naar het burdku, waar - hij zijn begeleiders een omstandig en aanvan kei ijk zeer verward verhaal deed, waar bij de tranen hem dikwijls over de wangen biggelden. Het ventje, dat in Leiden woont, was uit het ouderlijk huis weggeloo- pen, nadat hij kort te voren een in woonster van Rijnsburg van een por- temonnaie met f 16 had beroofd. Naar huis durfde hij niet meer terug en dus besloot de knaap, de wijde wereld in te trekken. Vijfmaal kocht hij een treinkaartje Leidon-Den Haag, viermaal had hij het kaartje weggegooid, omdat hij ei' tegen op zag op zijn eentje in den trein te stappen. Eindelijk trok hij de stoute schoenen aan en reisde op het vijfde kaartje naar Den Haag. 's-Middags en 's-avonds dwaalde de jongen door de Haagsche straten. Met een bioscoopje, broodjes, sigaretten en champagnepils, wilde het gestolen geld wel op. Huilende van angst en van berouw over zijn slecht gedrag, dwaalde hij 's-avoncls laat en 's-nachts door de straten, tot hij de agenten tegenkwam en op het bureau de ge- heele geschiedenis kon vertellen. Zes gulden had hij nog overgehou- als één UIT DE WERELDPERS. Troost voor den Kleinen Man. De opkomst van reuzenbedrijven,, geweldige filiaal-zaken en dergelijke vonckii i het feit, dat het grootste deel der eco- vo c e jnomische macht in de Vereen. Staten i is samengetrokken in enkele honder den organisaties, schijnt den kleinen zakenman in zijn bestaan te bedrei gen en stelt het land voor een van de moeilijkste vraagstukken. Maar het feit, dat deze concentratie van econo mische macht bestaat, beteekent. niet, dat. de kleine zakenman geen kans heeft. Met zeldzame uitzonderingen blijkt geen enkel concern in staat te zijn, een industrie gedurende langen tijd te beheerschen. Het ziet er naar uit, dat de kleine man niet slechts kan eoncurreeren, doen dat hij zijn grooten concurrenten zelfs naar de kroon kan steken. - John Allen Mur- phy in „Tlarper's Magazine." Zelfzuchtig Nationaisme. De aanval van een Japansch vlieg tuig op den Engelschen ambassadeur was in strijd met een der elementair ste regelen van het oorlogsrecht - dat. non-combattanten niet mogen worden aangevallen. Toen een Engelschman werd getroffen, kwam een heel volk in verzet. Waarom had het volk zich niet verzet tegen het bombardeeren van duizenden Chincesche burgers Nationalisme heeft, ons gevoelig ge maakt voor het wel en wee van onze landgenooten, maar het maakt ons ongevoelig voor de smarten dei' menschheid. Wij zijn trotsch op onzen vooruitgang van stamgeest tot volks geest, maar daarmee mogen wij niet tevreden zijn. Wij moeten uit het na tionale besef de zelfzucht bannen en het uitbreiden tot menschheidsbesef. jes en de bedrieger bijeen zijn en dat is nu bet gevalzij bevinden zich alle drie te Pa rijs. Door uw toedoen vroeg de regent. Ja, door mijn toedoen alleen door mijn toedoen. Wanneer heeft Uwe Koninklijke Hoogheid den eersten brief van dien Lagar dère ontvangen Heb ik u gemachtigd om begon de her tog van Orleans op een hoogen toon. Als Uwe Koninklijke Hoogheid hierop niet wil antwoorden, zal ik het zelf doen. De eer ste brief van Lagardèje, waarbij hij een vrij geleide vroeg en die uit Brussel gedagteekend was, kwam te Parijs in de laatste dagen van Augustus en toen was mademoiselle de Nevers reeds bijna eene maand in mijne macht. Gedurende bijna twintig jaren heeft Lagar dère geen teeken van leven gegeven. Gelooft gij niet, dat hij eene bepaalde reden moet gehad hebben, om juist thans naar Frankrijk terug te keeren En kunt ge niet aannemen I dat de wegvoering van de echte Mademoiselle de Nevers die reden is Lagardère heeft vol- genderwijze geredeneerd Wat zal er van mijne vooruitzichten worden, indien ik de erfdochter van Nevers door den prins van Gonzaga in het hotel van Gonzaga laat in- stalleeren en wat zal ik met dat meisje aan vangen, dat nog gisteren millioenen waard v/as en morgen niets meer dan een heidinne- tje zal zijn, nog armer d^n ik Men zou dat argument kunnen omkeeren, voerde de regent hiertegen aan. Men zou kunnen zeggen, niet waar, vroeg T j i. mijn vroeger plan weder op. Ik trachtte mij d.e aan Lagardere de middelen heb verschaft meester te maken van den bedrleger en d* ZtitTe te trotseeren bedriegster en van de papieren, die Lagardère justitie te trotseeren uit h t ka5teel Caylus geroofd had. Wist gij, dat Lagardere te Parus was, vroeg Waal. het mefsje de r t ff beogen?0' miSleW* Ja, monseigneur, antwoordde Gonzaga zon- En de papleren Ik waarschuw u mynheer, „Waarom hebt gij er mij dan niet van ver- WeZe"lyk Bm" V°°r wittigd? I 'Waarom, monseigneur? vroeg Gonzaga, voor mun geweten heb ik geen schuld dochmet c0n trotschen lach Denkt dat ik Bde ToTr? „T Verkee/dhge"l stukken vervalscht heb! De drie ongeschon- handeld hebben. Ik wenschte de vijandschap t ij:iden zeeels °P den omslaS zullen mijne eer- die tusschen mij en mijne echtgenoote be staat, uit te wisschen, voordat iemand die ver- lijkheid, die in twijfel schijnt getrokken te worden, bij u te rechtvaardigen. De bewijs- j Gonzaga, dat Lagardère, ziende, dat ik eene valsche erfdochter trachtte te doen erkennen, de echte op den voorgrond heeft willen stel len De regent knikte ten teeken van bevesti ging. Welnu, monseigneur, hernam Gonzaga, dan zal het toch niet minder waar zijn, dat die Lagardère door mijn toedoen is teruggekeerd en meer verlang ik niet. Ik zeide bij mij zei ven Lagardère zal mij op den voet volgen hij zal in de handen der justitie vallen en dan zal er licht over deze duistere zaak op gaan. Ik ben het echter niet, monseigneur, deeldheid vermoedde en bovendien noopte ik -- - stukken zijn m mijne handen en ik ben bereid de groote taak, die ik alleen ondernomen had,1 alleen ten einde te brengen. Uit de houding der prinses in den familie raad heb ik echter bespeurd, dat men haar opgezet had en dat Lagardère er reeds tus schen was gekomen op list versta ik mij niet en hij heeft mij dus de ioef afgestoken. Ik deel u zeker geen nieuws mede, als ik zeg, dat die man zich onder eene vermetele ver momming te midden van ons heeft durven wagen en juist het grove van die list heeft haar misschien zoo goed doen slagen. Het vroegere beroep van dien persoon maakte het dan ook voor hem gemakkelijker dan voor ieder ander. Ik weet niet wat zijn beroep is geweest, merkte de regent aan. Dat van straatkunstenaar, voordat hij het bedrijf van moordenaar opvatte. Herinnert ge u niet, dat een beklagenswaardig kind vroegere jaren op de Cour des Fontaines hier onder uw eigen vensters den kost verdiende door allerlei lichaamsverdraaingen te doen en dat hij vooral bultenaars alleraardigst kon nabootsen O ja, zeide de hertog, die het zich begon te herinneren 't was nog in den tijd van den broeder des konings wij keken te zamen door dit venster naar den kleinen Lagardère. Mocht de hemel gegeven hebben, dat gij u dit twee dagen geleden herinnerd had Maar ik zal mijn verslag voortzetten. Zoodra ik zij ne aankomst te Parijs vermoedde, vatte ik ze tegen een bewijs van ontvangst in die van Uwe Koninklijke Hoogheid te stellen. Wij zullen ze dezen avond van u vorderen, antwoordde de hertog van Orleans. Ik zal dezen avond bereid zijn u de bewijs stukken over te geven, zooals ik er op dit oo genblik toe bereid ben. Maar laat ik mijn ver haal mogen voltooien. Na de vangst, die ik gedaan had, kon ik Lagardère als overwon nen beschouwen, doch zijne vermomming, waarvan ik sprak, heeft, den stand der zaak geheel veranderd. Ik ben het ongelukkig zelf, die den vijand bij mij binnengevoerd heb. De bultenaar kwam voor eene buitensporige som mijn hondenhok huren enwaarom zou ik 't trachten te loochenen hij nam mij bij den neus. Die Lagardère is een heksenmees ter. Toen de wolf eenmaal binnen de schaaps kooi was, toonde hij zijne tanden. Een mijner trouwe dienaren de heer Peyrolles, belastte zich mevrouw de prinses heimelijk te gaan verwittigen. Zoudt gij dat kunnen bewijzen vroeg de regent. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. ZtJper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1