8e JAARGANG DONDERDAG öl OCTOBER 1937 No. isi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN isyyi DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN fv' BUREAU: DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER WIERINQEN. l Hlppolytushoef Wierlngen ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER i Telef. Intercomfti. No. 19. per 3 maanden 1.25. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.59 Iedere regel meer f 0.1Q BINNENLANDSCH NIEUWS. Vierde deel Nederlandschen veestapel heeft thans mond- en klauwzeer. Regeering gevraagd naar directe ondersteuning. De heer Wijnkoop heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Economische Zaken Is het de regeering bekend, dat door het heerschend mond- en klauw zeer, waardoor wel een vierde deel van den Nederlandschen veestapel is aangetast, vooral vele financieel niet draagkrachtige boeren met den onder gang worden bedreigd Zoo ja, wat is de regeering dan van plan, boven en behalve de handha ving van den voor de boeren noodza kelijker* gewonen crisissteun, bijv. door een geldelijke toelage voor het door de ziekte getroffen deel der wer kende boeren, tot directe ondersteu ning in dezen te doen Piet van Kempen, de eeuwige jeugd. De vliegende Hollander, Piet van Kempen, is dezer dagen te Parijs ge ïnterviewd. Op de vraag, of het waar was, dat hij binnenkort uit de wieier-! sport zou verdwijnen, antwoordde Piet -- Verdwijnen Ik rijd nog 20 jaar.! Hoe oud zijt ge nu, Piet Negen en twintig Laat er ons 10 jaar bij doen en we spreken er niet meer over. En terwijl de reporter herinnerin gen opdiept, spreekt Piet van Kempen over zijn toekomst. Ge moet niet vei goten, dat ik !n jong, zeer jong... sta\er ben. En ik ben naar Parijs gekomen om het vak te leeren. -- Dan zullen we het genoegen heb ben u hier te zien optreden. -- Natuurlijk. En ge zult van Piet van Kempen nog wel hooren. Rijdt, ge clan geen zesdaagsehen meer Piet is verontwaardigd. Geen zesdaagschen meer rijden! Maar man toch. Ik heb er nog maar 130 gereden en dat is niet genoeg. Auto met 16 paarden omgekanteld. Vier dieren gewond. Een ongeval,, dat nog vrij goed is af geloopen, is Woensdagochtend in de vroegte te Emmen gebeurd. In verband met de groote paardenmarkt te Zuid laren was er een druk auto-verkeer in de richting Groningen. Omstreeks zeven uur naderde een groote vracht auto van de firma Jansen en Zoon Ujit Dedemsvaant, geladen met zes tien paarden, die toebehoorden aan landbouwers uit de gemeente Dalen en die onderweg waren naar genoemde paardenmarkt. In de bocht aan het einde van de Wilhelminastraaat te Emmen is de levende lading in bewe ging gekomen, met het gevolg, dat de dc meer dan 10 M. lange wagen naar FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 75.) Gemakkelijk, monseigneur en wel door de getuigenis van den heer Peyrolles. Maar de Gardes Francaises en mevrouw de prinses kwamen te laat, om mijne beide arme vrien den Albret en Gironne te redden. De wolf had reeds gebeten. Was die Lagardère alleen, tegen u allen Zij waren met hun vieren, monseigneur, als ik er mijn neef den markies de Chaverny bij reken. Chaverny herhaalde de regent verwon derd. Hij was te Madrid tijdens mijne ambassade bekend geweest met Aurora van dien Lagar dère, antwoordde Gonzaga en ik moet dus aan monseigneur verklaren, dat ik van den ministerd'Argenson toestemming gevraagd en verkregen heb om Chaverny gevangen te laten zetten En de twee anderen Die zijn ook gearresteerd, 't Zijn slechts twee schermmeesters, die vroeger aan de uit spattingen en misdaden van Lagardère heb ben deelgenomen. Nu blijft de houding nog uit te leggen, die gij dezen nacht tegenover uwe vrienden aan genomen hebt, zeide de regent. Gonzaga sloeg een blik van goed voorge wende verwondering op den hertog van Or- leans en wachtte een oogenblik, waarop hij met een spottenden lach vroeg Zou er dan eenigen grond zijn voor hetgeen men mij ge zegd heeft Ik weet niet, wat men u gezegd heeft. Eigenlijk niets dan praatjes, monseigneur, beschuldigingen, zóó dwaas. Maar strookt het den kant van den weg gleed en om kantelde. Daar de chauffeur sterk rem de, was een groot deel van de vaart reeds verloren. De paarden lagen in den omgevallen wagen in een verwar de kluwen van lichamen en pooten door elkaar. De chauffeur, de heer Jansen, en twee uit Dalen afkomstige landbouwers, die in de cabine zaten, bleven ongedeerd zij konden onmid dellijk beginnen met het bevrijden der dieren, waarbij zij spoedig hulp kregen van passeerende boeren. Het bleek, dat vier paarden wonden had den. De wagen werd zwaar bescha digd. De politie stelt een onder zoek in. SCHOOL GEPLUNDERD. Vier boefjes geaitresteeTd Vier schooljongens van 10 tot 13 zijn door verbreking van een tuimel raam de Openbare Lagere School te Diemen binnengedrongen^ waarna zij een strooptocht hebben ondernomen door de verschillende lokalen. Toen het schoolhoofd de heer A. de Vries, Maandagochtend in de school kwam, zag hij in verschillende lokalen stukjes papier op den grond, die er Zaterdags niet geweest waren. Toen in den loop van den ochtend verschil lende leerlingen zich er over beklaag den, dat zij hun étuis misten en er ook van het onderwijzend personeel klachten kwamen dat doosjes pennen zich niet meer in de kastjes bevon den, begreep het hoofd dat onbevoeg den zich toegang tot de school had den verschaft. Onmiddellijk deed hij aangifte bij de politie en een veld wachter liet den leerling J. W. bij zich komen. De jongen viel al spoe dig door de mand. Zijn medeplichti gen waren zijn twee broertjes G. W. en C. W. De vierde deugniet, de 12-ja- rige A. W. vroeger in Diemen wo nende, is nu in Amsterdam woonach tig. De drie gebroeders W. hebben reeds zoo'n reeks wandaden op hun rekening, dat de officier van justitie opdracht heeft gegeven, de jongens te doen voorgeleiden. Het vandalisme onder een deel van de Diemer jeugd heeft zulke afmetin gen aangenomen, dat kort geleden een voetbal-lokaal bijna tot den grond toe werd afgebroken. De stormlantaarns werden geheel vernielde Boomgaar den werden geplunderd en de gemeen telijke muziektent heeft het ook al meermalen moeten ontgelden. Onder die muziektent hadden de jeugdige ^oefjes 'n deel van den buit begraven Vrouwen protesteeren tegen defensie-voorstellen. De Algemeene Nederlandsche Vron wen Vredebond en de Nederlandsche afdeeling van den Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid hebben een adres tot de Tweede Ka mer gericht, waarin stelling wordt ge nomen tegen de ingediende defensie- voorstcllcn, omdat deze in strijd_ zijn wel met de wijsheid van Uwe Koninklijke Hoogheid en mijne eigene waardigheid. Ik doe afstand van mijne vrijheid, prins, laten wij die met uwe waardigheid maar op zijde zetten. Ik verzoek u te spreken. Zulk een verzoek is een bevel en ik zal er aan gehoorzamen. Terwijl ik mij gisteren avond bij Uwe Koninklijke Hoogheid bevond, schijnt men te mijnent tot allerlei uitspat tingen overgeslagen te zijn. Men heeft de deur van het vertrek opengebroken, waar ik de beide meisjes geborgen had om ze den volgenden morgen aan mevrouw de prinses over te geven. Ik behoef aan monseigneur niet te zeggen, wie de bedrijvers van deze geweldadigheden waren. Mijne beschonken vrienden leenden er de hand toe. Er had een wedstrijd in het drinken tusschen Chaverny en den vermeenden bultenaar plaats en de prijs der overwinning moest bestaan in de hand van dat heidinnetje, hetwelk men voor mademoislle de Nevers wil laten doorgaan. Toen ik terugkwam, vond ik Chaverny onder de tafel liggen en den bultenaar in zegepraal bij het heidinnetje zitten. Er was een con tract opgemaakt, met handteekeningen be dekt, waarbij ook mijn valschelijk nagemaak te onderteekening voorkwam. Philips, zeide de regent na een oogenblik zwijgens, de hemel is mijn getuige, dat ik gaarne een vriend zou willen behouden. De laster legt u misschien lagen, want gij hebt veel benijders. Tengevolge van de weldaden van monseig neur, zeide Gonzaga zacht. Gij kunt echter aan den laster het hoofd bieden èn door uwe positie èn door uw ver stand, vervolgde de regent. Beantwoord nog mijne laatste vraag Wat beteekent die ge schiedenis van graaf Hannibal Canozza Monseigneur, zeide Gonzaga op een ernsti- gen toon, zijne hand op des hertogs arm leg gende, mijn neef Canozza stierf, terwijl Uwe Koninklijke Hoogheid met mij in Italië reis de. Er zijn beschuldigingen, zóó laag dat zij niets anders dan minachting verdienen. Pey- j rolles zeide mij nog dezen morgen, dat men, gezworen had mij ten val te brengen door al met haar overtuiging, dat met geweld geen geweld gekeerd kan worden. Adressanten zijn bovendien van oordeel, datf uitjerst waardevolle cul tuur- en sociale belangen niet in de verdrukking mogen komen' door uit gaven voor bewapening, welke laat ste in den grond vernietiging van elke cultuur beteekent. In het niet-aanvaarden van de defensie-voorstellen: door de Tweede Kamer zouden adressanten een be wijs zien, dat een klein land in deze dingen groot kan zijn. Uit rijdenden irein gestapt. Reiziger een been afgereden. Zondagmiddag tegen half drie wilde aan de halte Nieuweweg te Soest een reiziger een trein verlaten, toen deze zich reeds weer in beweging had ge zet. De man, de 63-jarige heer H. P. uil Baarn, viel en kwam tusschen trein en perron terecht. De machinist, door de kreten van het publiek op merkzaam gemaakt op hetgeen ge beurde, stopte terstond, doch toen men den ongelukkige uit zijn netelige positie bevrijdde, bleek dat zijn lin kerbeen door de wielen van den trein vrijwel was afgereden. Per auto is hij naar een der Ziekenhuizen te Utrecht overgebracht. Rheumatieklijder wilde loopen. Tijdens de afwezigheid zijner huis- genooten wilde de 77-jarige heer J. F. te Schimmert (L.) die reeds geruimen tijd wegens ernstige rheumatische aandoeningen bedlegerig is, probeeren te loopen. Hierbij kwam hij echter zoo ernstig te vallen dat hij verschillende verwondingen en kneuzingen, alsme de een beenbreuk opliep. Toen zijn huisgenooten hem bij hun terugkeer vonden en geneeskundige hulp inrie pen, moest de ongelukkige onmiddel lijk naar het Ziekenhuis worden over gebracht. In verband met zijn hoogen leeftijd is zijn toestand ernstig. Gestrafte onvoorzichtigheid. Beide beenen verloren. Dinsdagmiddag klom de 12-jarige J. de R. te Vreeswijk in een der palen der electrische leiding welke nabij de nieuwe sluiswerken zijn opgericht. Do jongen raakte met zijn voeten de leiding, waar-door een stroom van 10.000 volt ging. Een voorbijganger hoorde zijn gekerm en haalde hulp. Belde beenen van den jongen bleken verbrand te zijn. Het slachtoffer is naar liet Ziekenhuis te Utrecht over- Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. de oude aantijgingen tegen mij aan te voe ren, die anders ten laste van geheel Italië komen. Men zal zeggen, zeide hij, dat gij een Borgia zijtdat gij perziken vergiftigt, dat gij bloemen met het doodelijk aqua tofana besproeit. Monseigneur, als een pleidooi alleen mij kan redden, veroordeel mij dan, want de weerzin sluit mij den mond. Ik zal u slechts op die omstandigheden opmerkzaam maken Lagardère is in handen van de justitie de beide meisjes bevinden zich dij de prinses en ik bezit de bladen, die uit het register dei- kapel van Caylus gescheurd zijn. Gij zijt het hoofd van den staat en met die hulpmiddelen wordt de ontwaring der zaak zoo gemakkelijk, dat ik met fierheid zou kun nen zeggen Ik ben het, die licht in die duis ternis heb ontstoken. De waarheid zal inderdaad aan 't licht ko men, hernam de regent, ik zelf zal dezen avond den familieraad leiden. Ik was juist gekomen om u dat te verzoe ken, monseigneur, zeide Gonzaga, met gretig heid de handen van den hertog van Orleans grijpende. In den naam van Nevers, aan wien ik mijn geheele leven heb gewijd, zeg ik u daarvoor dank uit den grond van mijn hart. Ik moet misschien vergiffenis vragen, dat ik tegen het hoofd van den staat te stout ge sproken heb maar mijne straf zal daarvoor niet uitblijven. Philips van Orleans en Phi lips van Gonzaga zullen elkander dezen avond voor het laatst zien. Ik hoop, Philips, dat, indien de uitkomst er grond toe geeft, de excuses van den regent u voldoening zullen schenken, zeide de her tog van Orleans. Er zijn wonden, die door geen balsem kun nen geheeld worden, antwoordde Gonzaga langzaam het hoofd schuddende. Monseig neur, vervolgde hij, op de pendule ziende, dat dit onderhoud reeds drie uren geduurd had, gij zult dezen morgen niet kunnen slapen. Uwe antichambre is reeds vol menschen, die elkander, daar zoo dicht bij ons, afvragen, of ik met nieuwe gunsten overladen van hier zal gaan, dan wel of uwe gardes mij naar de Bastille zullen escorteeren. Ik vraag van Uwe gebracht, waar beide beenen geampu teerd moeten worden. Euwe verliest de zevende partij. De wereldkampioen maakt een paar ernstige fouten. Stand 4-3 voor Aljechin. De zevende partij van de revanche om het wereldkampioenschap werd Dinsdag te Rotterdam gespeeld. Euwe had wit en verloor de Sla visch verdedigde partij na 34 zetten. Onze landgenoot blunderde twee maal ernstig, de fout, die hem een centrumpion kostte, woog het zwaarste. Aljechin gaf hem geen kans zich te herstellen. De stand is thans 4-3 in het voor deel van dr. A. Aljechin. Ned. Bond van Gem. Ambtenaren In verband met het bedanken van den Heer J. IJ. Boonstra als lid van het bestuur van de Afd. Noordholland van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren wordt door de onder-afd. Zaanstreek van genoemden bond can didaat gesteld de Heer D. Breebaart, Eerste Ambtenaar ter Secretarie te Oostzaan. BUITENLANDSCH NIEUWS. VLIEGRAMP IN AMERIKA. Een Amerikaansch verkeersvlieg tuig van de United Airlines, dat. ver mist werd. is op 32'Km. ten Oosten van Salt Lake City gevonden, totaal verpletterd tegen een berghelling. Zestien passagiers, w.o. vier dames en de leden der bemanning, zijn om het leven gekomen. Het toestel kwam van New York. Reeds hadden op onderzoek uitge-, gane vliegtuigen het toestel eerder gej zien, maar ze konden er niet bij lan den, zoodat het eenige uren duurde, voor men zekerheid had, dat alle in zittenden gedood waren. De boven de onheilsplek kruisende vliegtuigen seinden draadloos, dat bij het totaal vernielde toestel geen enkel levens- teeken te zien was. Onder de slachtoffers bevinden zich ook twee film-operateurs, die opnamen zouden maken om de comfortabele vlucht te illustreeren. Het veronge lukte vliegtuig was het laatste model passagiersvliegtuig., toegerust met slaaphutten. De passagiers moeten, toen de ramp gebeurde, hebben ge slapen. De piloot, die^Jiet wrak op Hayden's Park Dinsdag j.1. ontdekte, meldt, dat het voorste gedeelte geheel ver nield is, de vleugels zijn van het toe stel afgerukt. Het vliegtuig is blijk baar in den mist met den neus tegen den hoogen berg gevlogen. Tusschen de plek, waar het vliegtuig is neerge komen en de eenige plaats vanwaar het te bereiken is, ligt hooge sneeuw Koninklijke Hoogheid, óf de gevangenis, waar ik veilig zal zijn, öf een bijzonder en openbaar bewijs van uwe gunst, dat mij, al waren het alleen voor dezen dag, mijn verlo ren crediet terugschenkt. Ik heb er behoefte aan. Philips van Orleans schelde en zeide tegen den lakei, die daarop verscheen Laat de heeren binnenkomen, die recht hebben bij mijn leven tegenwoordig te zijn en toen de hovelingen op den drempel verschenen, haal de hij Gonzaga naar zich toe, gaf hem een kus op het voorhoofd en zeide tot dezen avond dan, Philips De hovelingen maakten aan beide zijden plaats en bogen zich tot op den grond, toen de prins van Gonzaga tusschen hen doorging en vertrok. HOOFDSTUK III. Drie verdiepingen boven elkander. Er waren meermalen buitengewone ge rechtshoven geweest, die met den naam van Vurige Kamers bestempeld werden. De tegen woordige Vurige Kamer hield hare zittingen in het zoogenaamde Grand Chatelet en had zich tot dusverre wel voornamelijk bezig ge houden met het controleeren von de hoogere en lagere ambtenaren, maar bezat toch het recht om ook in lijfstraffelijke zaken uit spraak te doen. Zij was den vorigen avond uit naam van een hertog van Orleans bijeengeroepen tot eene zitting, die te 4 uur in den volgenden nacht zou geopend worden en waarbij de rechters den naam van den beschuldigde zou den vernemen. Te half vijf werd de ridder Henri de Lagar dère voor de Vurige Kamer gebracht, waar hij in de acte van beschuldiging beticht werd van kinderroof en moord. De prins en de prinses van Gonzaga werden gehoord als getuigen, doch hunne verklarin gen waren zoo tegenstrijdig, dat de Kamer, die anders op den flauwsten schijn van be wijs vonnis velde, nu hare zitting tot één uur en moeilijk begaanbaar terrein. Verongelukt in de moerassen. Britsch generaal wacht op redding. De 63-jarige Engelsche generaal Le- win en zijn echtgenoote bevinden zich reeds een week in de ontoegankc lijke Afrikaansche moerassen van den Anglo-Egypt'ischen Soedan. Sedert 9 October, toen hun vliegtuig daar moest dalen,, wachten zij op bevrij ding. De inlandsche reddingsploeg, die op weg naar liem is, is ongeveer 8 Km. van hem verwijderd. Generaal Lewin. die op 9 October met een vliegtuig uit Khartoem ver trok, werd door een vliegboot van de Imperia 1 Airways Dinsdag j.1. opge merkt. Zijn machine was over den kop geslagen, maar hij en zijn vrouw schenen ongedeerd. Door middel van parachutes werden hun levensmidde len-pakketten toegeworpen. Zij bevin den zich ongeveer 125 Km. ten Zuiden van Malakal. Een reddingsbrigade, ge heel bestaande uit Dinska's van het Bordistriet, vertrok vorige week uit Kongor. Zij moesten zicli een weg ba nen door ongeveer 120 Km. moerasge bied. De vorderingen, die zij daarbij maakten, moeten - de terreinmoeilijk heden in aanmerking genomen - bijna ongelooflijk worden genoemd. De marsch werd door vliegtuigen geleid. Deze verloren later de reddingsbrigade uit het oog, doch hebben nadien het zoeken hervat. In een boodschap, geschreven op 'n stuk linnen van het vliegtuig, betuig de mevrouw Lewin haar dankbaarheid voor de pogingen, die in het werk wor den gesteld om haar en haar man te redden. Zij gelooft echter, dat liet hun onmogelijk, zal zijn, den tocht van 125 Km. over moerassig gebied ie on dernemen, tenzij ge-inmproviscerde draagbaren voorhanden zijn. Deze boodschap van mevrouw Lewin werd Zaterdag opgevangen door een knap pe manoeuyre van een vliegtuig van de Royal Air Force. Mevrouw Lewin had de boodschap vastgemaakt aan 'n lijn die tusschen twee palen was aan gebracht en de piloot moest zeer laag vliegen om haar te kunnen begrijpen. DE RIJKSTE VROUWEN VAN AMERIKA. De afdeeling Statistiek van de belasting autoriteiten der Vereenigde Staten heeft haar rapport over 1936 uitgebracht, en daarin kan men lezen, dat 2868 vrouwen in Amerika meer dan een millioen dollar bezitten en 462 een vermogen hebben van boven de twintig mil lioen. De rijkste vrouw van de Vereenigde Staten is rnrs. Edward B. Martford, die „goed is" voor 200 millioen dollar, dat wil dus zeg gen voor meer dan 350 millioen gulden. Zij heeft dit vermogen te danken of te wijten, want of ze er gelukkig door is weten wij niet aan de enorme vlucht, die de Atlantic and Pacific Tea Company indertijd heeft geno men. Op haar volgt de weduwe van den Melk- koning mrs. Smith te Newpoort. Haar man eindigde zijn leven als een van de rijkste grootgrondbezitters en liet haar 155 millioen des namiddags schorste, ten einde drie nieuwe getuigen, Peyrolles, Cocardasse en Passepoil, te hooren. Gonzaga ging achtereenvolgens den presi dent en eiken rechter bezoeken en als ge volg daarvan werd de verschijning van het geroofde jonge meisje, hetwelk de advocaat des konings geëischt had, door de Kamer niet toegestaan daar Gonzaga had verzekerd, dat het meisje op eene geheimzinnige wijze onder den invloed van den beschuldigde stond. Dit was eene verzwarende omstandigheid bij eene beschuldiging van maagdenroof, uitgeoefend op de dochter van een hertog en pair. Alles v/as reeds voorbereid om Lagardère in de bastille naar de cel der veroordeelden te brengen doch de schorsing der zitting was oorzaak dat men eene naderbij gelegen ge vangenis zocht, opdat hij dichter bij zijne rechters zou zijn. Hij werd dus geplaatst op de derde verdieping van de Tour Neuve, een zeer licht gebouw, hetwelk in de plaats was gezet van een zwaren toren, die in 1670 door ouderdom was ingestort. Toen Lagardère daar opgesloten werd, bood hij den cipier, die hem verklaarde dat hij buiten toegang geplaatst was, de dertig pi stolen aan, die hij bij zich had, indien deze hem pen en inkt en een blad papier wilde versrekken. De cipier nam de 30 pistolen aan, maar vergat de schrijfbehoeften te geven. Het was reeds dag, toen Lagardère in zijne gevangenis kwam, daar de terechtstelling twee uren geduurd had. Hij was op deze plaats niet onbekend, want alvorens bij de chevau legers in dienst te treden, had hij hier meermalen de wacht gehad. Hij wist dat er onder zijne cel nog-twee andere cellen moes ten zijn en zijn plan was spoedig gemaakt. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1