?8e JAARGANG DINSDAG 3 NOVEMBER 1937 No. 136 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN BEKENDE LAGE TARIEVEN. DE BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden i 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINOEN. i BÜREAUT tflppolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f o.lQ CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9Vz1 uur. Inlichtingen kosteloos. Reparaties in één dag gereed. B1NNENLANDSCH NIEUWS. HET AMBTENAKEN VERBOD. Naar men meldt, is een Kon. Be sluit in voorbereiding, waarbij de be staande bepalingen omtrent verboden lidmaatschappen van bepaalde poli tieke organisaties voor ambtenaren worden- afgeschaft. De regeering zou het voornemen hebben, weer tot de oude bepalingen, welke voor de instel ling van het z.g. ambtenaren-verbod golden, terug t-e keeren. Naar aanleiding van dit bericht, meldt men, dat de regeering inder daad overweegt het z.g. ambtenaren verbod in den vorm, waarin dit thans is geregeld, in te trekken, doch dat het in haar voornemen ligt clcze regeling door een andere te vervangen. (N. R. C.) Lijk van verdwenen jongeman gevonden. Aan de onzekerheid omtrent het lot van den 18-jarigen kruiderniers- bediende, Steven Verwoerd, wonende langs het Merwedekanaal onder de ge mcente Loenen aan de Vecht, is een einde gekomen. Een drietal werkloo- zen uit de gemeente Loenen hoeft on der toezicht van de politie in dc nabij heid van de ouderlijke woning het Mei-werdekanaal afgedregd en heb ben zijn lijk opgehaald. Zooals reecis is bericht, verdween Steven Woensdag avond zonder iets te zeggen uil de ou derlijke woning en in verband met het feit, dat de jongeman het vaak over het buitenland had, opperde men het vermoeden dat hij geronseld was naar Spanje of dat hij zichzelf in vreemden krijgsdienst wilde begeven. Een ongeluk werd inmiddels niet uit gesloten geacht en in verband hierme- le is men gaan dreggen met bet ver melde gevolg, dat zijn lijk werd opge haald. Notaris zal terecht staan. Na twee en een half jaar voorberei ding en onderzoek zal voor dc Rotter- damsche Recht,hand heden terecht staan een Rotterdamschen notaris. Behalve het opmaken van een val- sche balens worden hem drie verduis teringen ten laste gelegd, van bedra gen van f 112.900, f 142.000 en f 100.000 samen bijna f 355.000. Deze bedragen behoorden toe aan de Westlandsche Hypotheekbank. De notaris zou di' geld in hypotheken beleggen. Hij heefü het echter voor andere doeleinden ge bruikt. Alleen buitenlandsche voertarwe. Nu er geen inlandsche voertarwe geleverd wordt, is er, behalve gedena tureerde Roemeensche tarwe - hier te lande goedkooper te verkrijgen dan in het land van herkomst - ook gedenatureerde Noordl-Afrikaansche tarwe verkrijgbaar als voertarwe. Men ziet die soort hier anders nooit. Zij heeft, een mooie korrel, die echter hij nadere beschouwing dooi* klander blijkt te zijn aangetast. Het is nog tar we van den oogst 1936. Zweden offreert hier ook met voer tarwe. De prijzen zijn echter te hoog. Zaken kwamen er tot dusver niet tot stand. Inlandsche tarwe werd naar men weet, veel als kippenvoer gebezigd, doch voor dat doel wordt zij niet meer afgestaan. Nu de koopers van „kippentarwe" el ders ter markt moeten gaan, blijken zij kieskeuriger te zijn dan de koopers van „menschen-tarwe". Zij willen blanke tarwe en zijn heele maal niet gesteld op de donkere Roé- meensche tarwe, hoewel die meestal de goedkoonste js en als voer grootere verdiensten heeft dan blanke tarwe- variëteiten die West- en Noord-Europa aanbieden. PROVINCIAAL NIEUWS. FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. De prinses zou op dit oogenblik door hare beste vrienden niet herkend zijn, want een blos kleurde haar gelaatzij was weder jong en schoon, hare oogen fonkelden en hare stem had de levendige uitdrukking van vroe ger herkregen. Sprak zij wel eens tegen u over mij vroeg mevrouw van Gonzage aan donna Cruz. Waar over spraakt gij beiden Ik geloof, dat zij voor mij bevreesd is en als het lang duurt, zal ik het besterven. Heb de bai'mhartigheid, lieve, haar over mij te spreken Zij heeft mij lief, o ja, hernam zij, zich naar het rustbed wendende, waar Aurora lag te slapen doch de eerste lach, dien zij zich herinneren moet, is de lach van dien man, toen hij zich over haar wiegje boog. Wie heeft haar het eerste onderricht gegeven? die man. Wie heeft haar leeren bidden weder om die man. O lieve, openbaar haar nooit, hoe jaloersch ik in mijn hart op dien man ben. 't Is uw hart niet, dat aldus spreekt, me vrouw, merkte donna Cruz aan. Ik verzeker u, dat het mijn hart is, zeide prinses, donna Cruz plotseling bij den arm grijpende. Zij wandelden te zamen in de om streken van Pampeluna, als het een zon- of een feestdag was. Hij gedroeg zich als een kind om met haar te spelen. Moet een mar zoo handelen Komt dat niet aan de moeder toe Als hij van zijn werk thuis kwam, bracht hij een stuk speelgoed of iets lekkers mede. Wat had ik meer kunnen doen, indien ik arm v/are geweest en mij met mijn kind in een vreemd land bevonden had Hij wist zeer goed, dat hij mij hare genegenheid ontroofde. O, mevrouw riep het heidinnetje uit. Zoudt gij hem willen verdedigen? vroeg de Brandstichting te Nibbixwoud De Nibbixwouder torenklok had in den nacht van Zaterdag 16 op Zondag 17 October nog niet zoo heel lang haar 12 slagen doen hooren, of op eeni gen afstand begon de nachtelijke he mel zich rood te kleuren er was brand uitgebroken. In een tamelijk al' gelegen boerenbehuizing, aan het uit einde van de Wijzend, kraaide le roo- dc haan victorie steeds feller lekten de vlammen omhoog en voordat een brandspuit hulp kon bieden was het pleit reeds beslecht. Toen dc ochtend gloorde was van de boerderij niets dan een rookende puinhoop overge bleven Al spoedig werd in de gemeente niet alleen gemompeld, doch ook openlijk gesproken over de verdachte omstandigheden waaronder deze brand had plaats gevonden. Voor den goeden gang van zaken zij in de eerste plaats medegedeeld, dat het bewuste pand werd bewoond door den 53-jarigen veehouder C. W. met zijn 11-12 jarig dochtertje. Deze man staat eenigszins als een zonderling, be- prinses, een achterdoehtigen blik op haar slaande. Behoort gij tot zijne partij Ja, voegde zij er bij, ik zie, dat ook gij hem meer genegenheid toedraagt. Donna Cruz verstomde tegenover deze on rechtvaardigheid. De prinses nam intusschen weder plaats op haar stoel, begon andermaal de bladen van Aurora's dagboek te doorloo- pen. Doch, hernam zij weder na eenige regels gelezen te hebben, hoeveel malen heeft hij haar leven niet gered Zij behoort meer aan hem dan aan mij toe. Mevrouw, mevrouw Lees dan de bladen nog eens over, waar zij van u spreekt. Wat ademen die een teederheid en liefde Aurora maakte thans eene kleine beweging op haar rustbed en sprak in den slaap eenige onduidelijke woorden. De prinses trilde, stond op en ging het vertrek door, terwijl zij donna Cruz wenkte haar- te volgen, alsof zij bijstand noodig had. Zij knielde naast Aurora's legerstede neder, terwijl donna Cruz aan het voeteneinde bleef staan. Lang beschouwde de prinses het gelaat harer dochter en onderdrukte met moeite de snikken, die telkens aan hare borst ontsnapte. Aurora was bleek en in haar onrustigen slaap was heur haar losgeraakt, hetwelk nu aan beide zijden van hare slapen nedergolfde. Henri mijn vriend sprak Aurora in hare sluimering. Deze woorden deden de prinses plotseling zoo hevig verbleeken, dat donna Cruz haastig naderbij trad om haar te ondersteunen. Doch de prinses wees haar af en zeide met een droevig lachje Ik zal mij daaraan moeten gewennen. Als mijn naam ook maar - in hare droomen voorkwam. Zij wachtte er op, maar die naam kwam niet. Ik zal geduld hebben hernam de arme moeder misschien zal zij een andere maal van mij droomen. Mevrouw van Gonzaga had zeer zacht ge sproken, maar toch was het alsof Aurora, toen de naam van Lagardère genoemd werd, even trilde. Zij zal ontwaken, zeide donna Cruz. De prinses rees van hare knieën op en deed een paar schreden achteruit. Zij moet mij niet dadelijk zien, zeide zij met eene ontroerende kend en heeft reeds meermalen in de gemeente voor de noodige emoties ge zorgd, doch zijn wijze van optreden is echter niet van dien aard, dat men hem niet ten volle verantwoordelijk zou kunnen stellen voor zijn daden. Het onderzoek heeft tal van bezwa rende feiten aan het licht gebracht. Slechts aan de windrichting is het te danken geweest, dat de schuur ge spaard bleef. Voorts is er het verhaal van der bewoner, waarin tal van onlogische dingen vookomen, welke een ernstig vermoeden wekken. Zonder dit nu in zijn geheel na te gaan, kan toch wel worden vermeld, dat W. - volgens zijn lezing - tegen middernacht op de dorsch (de „dars" zegt men te Nibbix woud) bezig was zijn autq ai' te stoffen omdat hij dezen voor den volgenden dag had uitgeleend. Waar de boerderij niet op het electrisch net is aangeslo ten bediende hij zich van een petro leumlampje. Volgens zijn zeggen moet W. met het middernachtelijk uur trek hebben gekregen in ,,'n koppie", waar toe hij naar achteren is gegaan en de auto met' het lampje onbeheerd liet. Hij moet toen, even door slaap zijn overmand en ingedut, waar bij hij plotseling wakker schrok door een rooden gloed, welke buit.en door het raam zichtbaar werd. De politic heeft echter aanleiding om aan te ne men, dat de vuurhaard zich niet bij de auto heelt bevonden,, terwijl b.v. de burgemeester liet uitgesloten acht, dat W. vanaf de plaats, waar hij zou hebben gezeten, den brand door het raam kon hebben gesignaleerd. Verdachte - want de man is inmid dels te Alkmaar in voorloopige bewa ring gesteld - heeft een heel drama tisch verhaal opgehangen van zijn dochtertje, dat hij in allerijl heeft ge- waarschwd en dat „bijna nakend" naar buiten moest vluchten. Later bleek er echter nog ruimschoots gele genheid om via rde lange koegang, een portemonnaie met enkele guldens, welke zich in de huiskamer bevond, door het kind te laten halen en toen het meisje - zoo verklaarde het zelf - zei „Vader, we kenne nag wel veul meer redden, want 't brandt nag lang niet overal", heeft vader zooiets ge zegd van „Leit mar brandde Geen poging werd aangewend om hulp te alarmeeren. Bij het verhoor, dat Vrijdag plaats vond„ wist de man zich van de meest kardinale punten niets meer te herinneren, terwijl hij over andere zaken, zooals b.v. de be- Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. stem. Zeg haar niet terstond, dat ik hier ben wij moeten met voorzichtigheid te werk gaan. Aurora rekte de armen uit, deed toen de oogen wijd open en liet den blik door de ka mer gaan, waarbij de verwondering op haar gelaat te lezen stond. Ha zijt gij hier riep zij uit, donna Cruz bij haar legerstede ziende. Ik heb dus niet ge droomd Maar dit is de kamer toch niet waar wij gisteren avond bijeen geweest zijn Is het waar heb ik mijne moeder gezien Ja zeker, Aurora, gaf donna Cruz ten ant woord. De prinses, die het tot aan het altaar terug gegaan was, voelde de vreugdetranen in hare cogen wellen, want nu was toch de eerste ge dachte van hare dochter aan haar gewijd geweest. Maar hoe komt het, dat ik mij zoo zwak gevoel hernam Aurora. Elke beweging doet mij pijn en ik ben benauwd op de borst. Zoo heb ik mij te Madrid in het klooster ook ge voeld, toen ik zwaar ziek was geweest. Mijn hoofd was ijl, er lag eene zwaarte op mijn hart en als ik trachtte te denken, was het of er vonken voorbij mijne oogen schoten. Gij hebt de koorts, zeide donna Cruz gij zijt zeer ziek geweest. En bij die woorden sloeg het Heidinnetje een blik op de prinses, alsof zij wilde zeggen Nu is het uwe beurt om te spreken. De prinses bleef echter be schroomd op hare plaats, waar zij met ge vouwen handen stond en in het gebied ver diept scheen. Moeder, sprak het meisje, ik heb van u gedroomd en in mijn droom zag ik u den ganschen nacht weenen. Waarom is ze hier Donna Cruz heeft geen moeder. Maar wat er niet veel in één nacht kan gebeuren Tegelijk lachende en schreiende zette de prinses zich op den rand van het rustbed en nam Aurora in hare armen. Wie zou de ge waarwordingen kunnen beschrijven, die haar bestormden Zij zag nog wel, dat donna Cruz de tranen in de oogen had, maar zij gaf zich geheel aan haar geluk over, want Aurora rustte met het hoofd tegen hare borst. God heeft ons weder vereenigd, mijn kind en zal ons niet meer scheiden, zeide zij. Ach, ik zou op dit oogenblik niet kunnen dragen waarvoor elk onderdeel was verzekerd, tot in de kleinste finesse kon inlichten. Toen liet vuur hem nu figuurlijk wat na aan de sche nen werd gelegd, betoonde hij zich zeer nerveus,, was hij er kapot; van, doch den ochtend na den brand at hij bij de huren negen boterhammen en had het hoogste woord over zijn toe komstplannen, want hij zou nu onder architectuur gaan bouwen en sprak zelfs over een lïolls Royce, welke hij zich zou aanschaffen. Het een met het ander geven wel de vrij groote zekerheid, dat het droeve naspel van dezen brand aanstonds voor de Alk- maarsche Rechtbank zal worden ge speeld. ZWAAR GEWONDE BIJ BOTSING. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is op den viersprong te Spanboek hij liet Café van de Wed. Pels een onge luk gebeurd. Een personen-auto, ko mende uit dc richtng. Alkmaar, waar in waren gezeten mr. Krabbe, rechter commissaris en mr. Crevecoeur, grif fier bij de Alkmaarsche Rechtbank, kwam in botsing met een vrachtauto uit de richting Veenhuizen. De bot sing was zoo hevig, dat mr. Creve coeur door het portier in een naast den weg loopende sloot werd geslin gerd, waaruit hij met een zware hoofd wonde werd opgenomen. De personen auto werd zwaar beschadigd, doch mr. Krabbe en de chauffeur werden licht gewond. De vrachtauto bleef onbesclia digd en ook de bestuurder was onge deerd. BUITENLANDSCH NIEUWS. Joodsche krans bij Duitsch oorlogs-mon^ment. Vreemd geval te Berlijn. De Amerikaansche oud-strijder Isi- dor Gennett uit Bronx (New York) schreed Donderdagmiddag, vergezeld van een eerewacht der rijksweer, naar hot monument voor de Duitsclie doo- den uit den wereldoorlog, dat zich Uti ter den Linden te Berlijn bevindt. Hij legde er een krans neer met drie lin ten, bracht een saluut, stond eenige oogenblikken eerbiedig stil en wilde zijns weegs gaan. Een gewoon tafe reeltje bij ooilogs-monumeriten. Maar toen Gennett wegwandelde, keek .een agent eens naar dc linten van den krans en schrok. Want op een van die linten stond „De Jood sche oorlogsveteranen" De agent aarzelde niet lang hij liep Gennett achterna en bracht hem op drie uur lang werd de Amerikaan sche oud-strijder daarna op het poli- tie-bureau ondervraagd toen be greep men, dat het beter was dezen Jood-Amerikaanschen oud-strijder, die in opdracht van zijn organisatie de Duitsche tegenstanders uit den we reldoorlog had gehuldigd, met rust te laten. Later is Gennett naar Parijs vertrokken. Het propaganda-ministerie heeft er kend, dat. Gennett vergunning had ge kregen, den krans neer te leggen (waaraan ook linten gebonden waren van de „krantenverkoopers uit 't Ame rikaansche Legioen" en ,„de invalide Amerikaansche veteranen uit den we reldoorlog") Verschil van meening be staat echter over het eere-escorte. Vol gens Gennett had hij, zooals gebruike lijk is, het hoofdkwartier van het Ber- lijnsche garnizoen om zulk e<?n escorte verzocht en dit was toegestaan vol gens 't propaganda-ministerie daaren tegen had Gennett echter niet de ver- eischte machtiging gehad om een es corte te vragen en daarom was hij door de politie verhoord. ONPLEZIERIGE TREINREIS. Dc passagiers van een trein tusschen Serajcwo en Mostar zijn dank de te genwoordigheid van geest van den machinist aa i een vrijwel zekeren dood ontsnapt. De trein ree:! door een gebied, dat geheel onder water staat en tusschen de stations Grahowitsa en Drawe- nitsa had het water van de Nerpfwa een stuk van den spoordijk weggesla gen, zoodat de rails volkomen in de lucht hingen. Het was reeds duister, doch desondanks zag de machinist nog juist op tijd liet. gevaar en hij slaagde erin, zijn trein een paar meters voor het gevaarlijke punt tot stilstand te brengen. Op hetzelfde oogenblik stort te de brug, die de trein zoo juist, gepas seei'd was, in, zoodat de passagiers ge heel van de buitenwereld waren afge sloten. Achttien uur lang zaten de passa giers in den trein gevangen, temidden van het voortdurende wassende water. Het parlementslid dr. Vidanowitsj, die tot de passagiers behoorde, verklaar de later aan een journalist, dat het was, alsof zij ten doode waren opge schreven. Vliegtuig brandend in het kanaal gestort. Gemeld wordt, dat een visscher uit Brighton, die op zee was, een vliegtuig brandende in het kanaal heeft zien storten. Toen hij ter plaatse was aan gekomen, vond hij slechts een olieplek De autoriteiten zijn gewaarschuwd. Hoeveel offers de beschieting van Madrid eischten. Bomvrije schuilplaatsen aan leg. De regeering heeft 17 millioen pese ta's beschikbaar gesteld voor het bou wen van bomvrije schuilplaatsen in Madrid, die ruimte bieden aan 350.000 menschen. bidden, zuchtte Aurora mijn gebed is mij ontgaan. Wil ik het met u opzeggen vroeg de prin ses, gretig de gelegenheid aangrijpende om hare gedachten af te leiden. Maar toen de eerste woorden van het ge bed gesproken werden, riep Aurora plotseling uil Henri had mij dat geleerd Waar is Hen ri Zij richtte zich op en zag de prinses met een wilden blik aan. Donna Cruz, die hare handen trachtte te vatten, stiet zij met kracht van zich af. De prinses barstte van haar kant in snikken uit. Geef mij antwoord drong Aurora aan. Wat heeft men met Henri gedaan Ik heb alleen aan u gedacht, mijn kind, stamelde mevrouw van Gonzaga. Hebben zij hem vermoord vroeg Aurora, zich plotseling naar donna Cruz wendende. Deze antwoordde niet, waarop Aurora zich andermaal tot hare moeder richtte, die nu op de knieën zonk met den uitroep Gij breekt mij het hart, mijn kind Heb erbar ming met mij Hebben zij hem vermoord herhaalde Aurora. Hem hem Altijd hem weeklaagde de prinses handenwringend. Er is in haar hart geen plaats meer voor de liefde jegens hare moeder Ik geloof gaarne, mevrouw, zeide Aurora, dat gij niets tegen hem gedaan hebt en dit is des te gelukkiger, indien gij mij zoo lief hebt als ik u lief heb. Als gij iets in zijn na deel verricht hadt. Aurora Aurora riep donna Cruz uit, haar de hand op den mond leggende. Ik ken mijne moeder slechts sedert weinige uren, hervatte Aurora, en het is dus goed, dat wij ons hart geheel voor elkander bloot leg gen. Mijne moeder is eene prinses en ik ben een arm meisje, hetgeen mij het recht geeft om openhartig tegen mijne moeder te spre ken. Als mijne moeder eene arme, zwakke, verlaten vrouw ware, zou ik op mijne knieën tot haar gesproken hebben. Er is mij op de wereld niets zoo waard als gij, zeide de prinses als ik u niet heb, ben ik arm en verlaten. Beoordeel mij, doch met zachtheid. Gij zult mij toch niet verlaten voegde mevrouw van Gonzaga er met schrik bij, ziende dat hare dochter een blik op de deur sloeg. Het is noodzakelijk, antwoordde het meisje, want eene inwendige stem zegt mij, dat Hen ri mij roept en mij noodig heeft. HenriAltijd Henrimompelde de prin ses op een wanhopigen toon. Alles voor hem en niets voor uwe moeder Als hij hier was, antwoordde Aurora zacht, en gij waart verre van ons in 't doodsgevaar, dan zou ik over niets anders tegen hem spre ken dan over u. Is dat wezenlijk waar riep de prinses op getogen uit. Houdt gij evenveel van mij als van hem Waarom hebt gij mij niet eerder gekend, moeder zuchtte Aurora, zich in hare han den werpende. Luister, Aurora, zeide de prinses, haar vu rig kussende opdat gij mij lief moogt heb ben, zal ik hem lief hebben. Ik weet Aurora, want gij hebt het geschreven, dat gij mij niet meer zoudt beminnen, indien ik hem terug stiet. Welnu, ik zal mijn hart voor hem ope nen. Op dit oogenblik kwam donna Cruz, die zich in een kabinetje verwijderd had, terug- in eene kleeding om uit te gaan en zeide te gen mevrouw van Gonzaga Heb de goedheid, mevrouw de prinses, te gelasten dat uw rij tuig voorkome. Waar gaat gij heen, zusje vroeg Aurora. Mevrouw de prinses zal de goedheid wel willen hebben, zeide donna Cruz op vasten toon, mij te zeggen, waar ik mij heen moet begeven, om hem te redden. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. J

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1