BERT ELS' BERTELS' ?8e JAARGANG ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 No. 128 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN f TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. IEDEREN DINSDAG l DE BULTENAAR. N. V. WACÖ - HOORN. KUNSTKORREL W1ERINGER COURAI1T VERSCHIJNT ELKEN L BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. ledpre regel meer f 0.1Q per 3 maanden f 1.25. -- SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF. 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. VERMAKEN van SLECHT passende Gebitten. CRISIS - BUREAU. Verruiming kalvertoewijzing 1937 Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de Minister van Economi sche Zaken, na ingewonnen advies van de drie Centrale Landbouw-Orga- nisaties en van den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond (F.Z.N.) heeft besloten, voor het jaar 1938 de toewijzing van vaarskalveren met 25.000 stuks te verhoogen en mits dien te brengen van circa 350.000 op circa 375.000. In de bestaande ossentoe wijzing zal geen wijziging worden ge bracht. Hierbij werd in zooverre van het bo venbedoelde advies afgeweken, dat in plaats van een verruiming van 10 pro cent, een verhooging van ruim 7 pro cent voldoende werd geacht. Bij het nemen van deze beslissing is rekening gehouden met de vleescli- positie, de zuivelpositie en de moeilijk heden, gerezen bij de uitvoering van de huidige teeltregeling. VLEESCllPOSlTIE. De Minister i: vari oordeel, dat een verdere inkrim ping van den rundveestapel bij de te genwoordige toewijzing zou kunnen intreden. Gezien het nauwe verband tusschen cle vlecschproductie en de grootte van den totalen rundvee stapel, kon althans voor de naaste toe komst, tot eenige verrruiming van de -kalvertoewijzing worden overgegaan, waardoor voorkomen werd. clat de rundvleechproductic ten opzichte van de behoefte te veel zal dalen. Bij het nemen van zijn beslissing heeft de Minister terdege overwogen, dat een doelbewuste vergrooting van de vleeschproductie, als gevolg van de kalvertoewijzing. het risico van een prijsdaling met zich medebrengt. Iloewel de Minister op het stand punt staat, dat de huidige slachtvee- prijzen niet te hoog zijn, is hij niette min tot verruiming van de kalvertoe wijzing voor 1938 overgegaan, daar hij van oordeel is, dat zonder deze verrui ming de rundvleeschproductic le klein zal worden voor de binnonland- scho behoefte. Moeilijkheden bij de uitvoe-ring der huidige teeltregelincr. Vele omstandigheden, zooals de op richting van nieuwe bedrijven, het groote aantal kleine bedrijven, enz. maken, dat de toewijzing in 1938 zeer moeilijk uitvoerbaar zal zijn, indien FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 82.) - Aurora .lag daar als versteend doch na een een oogenblik, zich in de armen harer moe der geworpen hebbende, vroeg zij aan Cha- vc-rny Waar is hij In de gevangenis van het Chatelet. Is hij dan veroordeeld Dat weet ik niet. Ik weet alleen, dat hij buiten toegang zit. Dan ga ik naar Chatelet, riep zij uit, zich uit de omhelzing harer moeder losrukkende. Gij hebt uwe moeder bij u, mijne dochter, zeide de prinses op een toon van verwijt uwe moeder is voortaan uw steun, uwe leids vrouw. Uw hart heeft niet gesproken, want anders zoudt gij ook gezegd hebben Moe der, geleid mij naar Chatelet Hoe zeide Aurora verrastzoudt gij de goedheid willen hebben. De echtgenoot van mijne dochter is mijn zoon, antwoordde de prinses als hij moet sterven, zal ik hem bewenen als hij te red den is, zal ik hem redden. Bij die woorden ging zij het eerst naar de deur, doch Aurora haalde haar in, vatte ha re handen en zeide, terwijl zij die met tranen besproeide Dat de hemel u er voor beloone, moeder In het Chatelet hadden de heeren rechters een langdurig en heerlijk dejeuner gehad, want de markies de Ségré verstond zich op die zaken. De daarop gevolgde zitting van de Vurige Kamer had op verre na zoo lang niet geduurd als die maaltijd. Van de drie getui gen, die men had moeten hooren, waren twee, Cocardasse en Passepoil, afwezig geble ven, daar zij de vlucht hadden genomen. Slechts één, mijnheer de Peyrolles had zijne cle Lniicih-Crisis-Org. niet over meer vaarskalveren zullen kunnen beschik ken. De bezwaren doen zich hol sterkst gevoelen in streken met veel kleine bedrijven. Een eventueele ver grooting- van de ossontoewijzing komt aan deze bezwaren niet tegemoet. ZUIVELPRODUCTIE. Intusschen kan een verhooging van de toewijzing! van vaarskalveren tengevolge hebben, dat het aanial melkkoeien toeneemt. De vraag kan worden gesteld, of het toewijzen van meer vaarskalveren verantwoord kan worden geacht met liet oog op de zuivel productie. I Hoewel niet kan worden gezegd, dat; de zuivelpositie van dien aard is, dat de toekomst met gerustheid kan wor-J den tegemoet gezien, kan toch een I groote verbetering- worden geconsta-, teerd. Deze verbetering acht de Milds-, ter van dien aard, dat een grootere: toewijzing van vaarskalveren ook uit liet oogpunt van de zuiveelpositie vol ant woord. is. De Minister is mitsdien van mee- ning, dal do toestand op de zuivel-, markt geen beletsel behoeft te zijn voor een verhooging van de toewijzing, met 25.000 stuks, welke verhojging, met hel oog op de vleeschpositio enj do bezwaren, welke aan de uitvoering der teeltregeling- verhonden zijn, nood zakelijk geacht moot worden. De zui- vellpositic is evenwel niet zoo gunstig, dat tot een grootere verruiming dan 25.000 stuks kan worden overgegaan, j Aangezien de verhoudingen van de rundvleescli- en zuivelmarkt voor ions verdere toekomst dan 1938 geenszins voorspeld kunnen worden, zal de re-' geling betreffende de toewijzing voor ossen en vaarskalveren voor 1939 te zijner tijd opnieuw onder de oogen moeten worden gezien. Miniummaat voor te denatureer en aardappelen. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft dc Minister van Economische Zaken besloten, aange zien de aardappelen van oogst 1937 klein van stuk zijn, met ingang van 5 Nov. de minimü.mmaat, waaraan aardappelen moeten voldoen, welke voor (loneturatie-vergoeding in aanmer king komen, van 40 mm vierkants- maat weer te velagen tot 35 mm vier kantsmaat. vrachtauto's tegen elkaar gebotst. Het gevolg was, dat van één auto cle cabine wercl inge drukt en de chauffeur tusschen de brokstuk ken van de auto bekneld geraakte. In zeer zorgwekkende toestand is deze chauffeur, W Hulsman uit Venray, naar het ziekenhuis te Venray overgebracht. PROVINCIAAL NIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. HET MOND- EN KLAUWZEER. De „Staatscrt." van Woensdag (No. 213) bevat in een afzonderlijk bijvoegsel den staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland geconstateerd gedurende Sep tember. Er blijkt uit, dat het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in die maand in het geheele land bedroeg 11.444, waarvan in Zuid Holland 5830, Noord-Holland 1626 en in Utrecht 2107. TUSSCHEN AUTO BEKNELD. Ten gevolge van de mist zijn Donderdag avond op den Horsterweg onder de Noord- Limburgsche gemeente Grubenvorst twee getuigenis afgelegd en de beschuldigingen, die hij had aangevoerd, waren zoo duidelijk en zoo overtuigend geweest, dat het proces er aanmerkelijk door bekort was. Daar in het Chatelet alles nog niet behoor lijk ingericht was, waren de kamers voor de rechters op dit oogenblik ellendige hokken. De kleedkamer van den president Ségré was een donker kabinetje bij de griffie, slechts door een houten beschot van het vertrekje gescheiden, waar de rechters gezamenlijk hun toilet moesten maken. Uit de griffie leidde eene zaal naar de brug,1 die de Tour Neuve met-het kasteel van het Chatelet in gemeenschap bracht, op de hoog te der gewezen gevangenis van Chaverny. De veroordeelden moesten door deze naar hun ne cel teruggebracht. Hoe laat is het, mijnheer. Berthelot vroeg cle markies de Ségré door 't beschot. Twee uur, mijnheer de president, antwoord de de raadsheer. Dan zal de barones mij reeds wachten Die drommelsche zittingen Verzoek mijn heer Husson eens te gaan zien of mijn draag stoel voor is. Die mijnheer de Peyrolles legde eene zeer goede getuigenis af, zeide een raadsheer. Als hij er niet geweest was, zouden wij wel tot drie uur hebben moeten beraadslagen. Hij is in dienst van den prins van Gonzage, antwoordde Berthelotde prins weet zijne menschen zeer goed te kiezen. Wat heb ik gehoord begon de markies de Ségré weer door het beschot. Zou mijnheer van Gonzaga in ongenade gevallen zijn In 't geheel niet gaf een der raadsheeren ten antwoord. Mijnheer van Gonzaga is den geheelen morgen bij den regent geweest en is dus dubbel in gunst gestegen. Schelm zeide de president ondertusschen tegen zijn kamerdienaar. Kap mij als een Adonis, want ik moet naar de barones Hij schold zijn knecht op ergerlijke wijze uit en de knecht wreekte zich door zijn meester rechts en link houden in 't gelaat te geven. Op dit oogenblik trad een deurwaarder het FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zijn de volgende faillissemen ten le. J. A. Besteman, electriciën te Alkmaar. Rechter-commissaris mr. Fruin, curator mr. Smal. 2e. J. Selman, landbouwer te Venhuizen. Rechter-commissaris mr. Ledeboer, curator mr. Leesberg. 3e. A. Jaring, exploitant eener drukkerij te Den Helder. Rechter-commissaris mr. Krabbe en curator mr. Buiskool. BESTRIJDING VAN DE MALARIA. Ged. Staten dezer provincie stellen voor te bepalen, dat, in afwijking in zooverre van hun besluit van 2e Juli 1925, aan de commis sie voor de bestrijding van de malaria door de bevolking in Noordholland voor het jaar 1937, onafhankelijk van het totaal der bij dragen van de verschillende gemeentebestu ren, een vast provinciaal subsidie van f 3000 zal worden uitgekeerd. VERBETERING PAARDENRAS. Door Ged. Staten wordt aan de Prov. Sta ten van Noord-Holland voorgesteld om aan de Provinciale regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in deze provincie voor elk der jaren 1938, 1939 en 1940, een bijdrage van ten hoogste f 4500 uit de provinciale kas te verleenen ten behoeve van haar werkzaam heden in het belang der verbetering van het paardenras en de paardenfokkerij in dit ge west. TEGEN EEN PAARD OPGEREDEN. Dinsdag reed de heer S., van Graft, te Aker sloot met zijn motorrijwiel langs den Kanaal- weg in de richting Heiloo. Hoewel hij signa len gaf, reed de bestuurder van een paard en kar. zonder dat deze verandering van rich- ting aangaf, naar links, om een dam in te' rijden. De motorrijder kon niet meer stoppen of rechts uitwijken en reed tegen het paard op, tuimelde over zijn motor heen en kwam er betrekkelijk met eenige schrammen en bui len af. Erger was het met de motor gesteld deze was zwaar gehavend. Aangifte bij de politie volgde. GEMEENTE WIERINGEN. Loop der bevolking. Ingekomen \Y. Meijers uit cle Bilt C. Lont Dz. uit Den Helder II. Poelman uil Groole- gast J. T. cle Jong uit de W erken S. K. Minnes uit Amstprclam A. West strate en gezin uit Medemblik -T. Spruit uit Spanbroek A. A. Bifeo Bi- Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. kamertje der raadsheeren binnen, met de vraag is mijnheer de president te spreken De markies Ségré hoorde dit door het be schot en riep hardop Neen, ik ben al weg Laat al die menschen naar den duivel loo- pen 't Zijn twee dames zeide de deurwaarder. Dames, die een proces hebben. Zet ze de de deur uit. Hoe zijn ze gekleed Alle twee in 't zwart en met lange sluiers. Dan hebben zij een proces verloren. Hoe zijn zij gekomen Met een koets, die het wapen van mijnheer den prins van Gonzaga op de portieren heeft. Drommels riep de president uit die Gon- gaga scheen al niet zeer op zijn gemak, toen hij voor het hof verscheen. Maar daar mijnheer de regentLaat ze een oogen blikje wachten. Husson Bordesson Hij is gaan zien of de draagstoel van mijn heer de president voor is. Nooit is hij er, als men hem noodig heeft gromde de dankbare president. Dat manneke zal het niet ver in de wereld brengen. Zijt gij al gekleed, mijnheer Berthelot Doe mij dan het genoegen die dames een oogenblik gezel schap te gaan houden. Ik kom dadelijk bij haar. Berthelot, die nog in zijn overhemd stond, trok dadelijk zijn zwart fluweelen jas aan, krulde zijn pruik een weinig op en ging het baantje, dat hem opgedragen was, waar ne men. Een oogenblik later kwam Ségré, als een saletjonker uitgedost in de zaal. Doch hij maakte geen opgang, want de dames sloegen niet het minst acht op zijn voorkomen. Ségré zag met een blik, dat hij beiden niet kenden, waarop hij vroeg Wie heb ik de eer te spreken, schoone da mes Mijnheer de president, antwoordde de rij- zigste der gesluierde dames ik ben de wedu we Philips van. Lotharingen, hertog van Ne- vers. Hé zeide Ségré. Maar de weduwe van den hertog van Nevers is met den prins van Gon- Baz uit Don Haag- C. Boos en gezin uit Yeenclam J. Quast uil Zijpe Mw. D. J. Blaauboer uit Den Helder S. Druif uit Winkel W. Palhuis uil En. men ,1. C. Boeschoten uit Vlieland-; \Y. v. Os uit Den Haag Mw. J. N. Bos uit. Nibbixwoud A. cle Boer uit. Ilar- liiigen F. II. C. Merkelbach uit Krom menie Mw. T. Klare uit Utrecht .1. Lap uit Vries P. Kuipers uit Lceu- warderadeel S. Scliols en gezin uit LeeuwarderadeelMw. L. A. de Boo uit Medemblik .1. van Neerven uit Helmond J. de Wit. en gezin uit Die- men Mw. A. de Leeuw e uit Zijpe Iv. Minnes uit Callantsoog A. do Bont en gezin uit Medemblik. Vertrokken M. de Wilde naar Aals meer J. A. Schoorl naar Egmontl- Binnen ,1. W. J. Cornelisse naar Arn hem S. Zwaagstra. naar West-Donge- radeel II. J. Stulp en gezin naar Urk; J. Binksma naar Den Helder C. Boot en gezin naar Sneek C. Lammertsma naar Schagen Mw. G. Poel naar An na Paulowna M. A. Janssen en gezin naar Medemblik L. Bult en gezin naar Delfzijl Mw. B. Dijkeme naar Assen E. II. Wind naar I-ïaren- kaspel J. Hoekstra naai- Dantuma- deel J. Baart te Hontenisse. Ouderavond te Den Oever. De Ouderavond van cle O. L. School te Den Oever werd gehouden Woens dagavond j.1. De voorz. herinnert er in zijn ope ningswoord aan, clat er op Wie ringen bestaan cle pas opgerichte Centrale Ouderraad en een afd. van „Volkson derwijs". Beide hebben o.a. ten doel, propaganda te maken voor de Open bare School, maar activiteit gaat er. niet van uit. Voorz. bespreekt in hel i kort de actie die in het land gevoerd wordt voor verlaging der leerlingen- schalen. Mej.van Hoboken houdt clan een in leiding over Jeugdherbergen. Ze ver telt wat er de bedoeling van is. Goed koop prachtige trektochten te maken. Te overnachten in een huiselijke sfeer en samen te zijn in een prettige omgeving, waar niet gerookt en go- dronken mag worden. Ze vertelt pre cies, hoe alles toegaat, dat cle gasten de volgende morgen, voor zij weggaan, eerst alles in orde moeten maken. Vegen,, stoffen, afwassehen, voor het schoonmaken van het. eten zorgen,1 zooclat cle herberg gereed is voor nièu-J we gasten, 'die alles net zoo in orde. moeten vinden, als zij het zelf vinden willen in cle volgende Jeugdherberg. Lantaarnplaatjes geven een beeld, hoe de Jeugdherbergen er van buiten en van binnen uitzien. De bedoeling van cle inleiding is, cle ouders er mee bekend te maken. Misschien kunnen cle oudste kinderen er late;1 eens een 2-claagsche reis lieen maken. De Herbergvader van Oosterland, cle heer M. Boskcr, deelt mede, alle me dewerking te willen ven-penen en noo- digt de ouders uit de Jeugdherberg te in de praktijk steeds bovenaan. De Heer Fr. Sterkens, Hoender park, Heusdenhout(N.Br.) schrijft ons dato 8 September 1937: Hierbij deel ik U mededat ik 180 W. Leghorns bezit, ge boren op 8 Maart 1937, en opgefokt met BertelsOpfok- voer C.O. en daarna gevoe derd met BertelsKunstkorrel. Reeds half Juli legden de die ren 30 eieren, en toen deze Leghorns 5 maanden oud wa ren, kreeg ik reeds 100 eieren per dag. De toename van 30 tot 100 eieren ging met spron gen tegelijk, d.w.z. per dag een toename van gemiddeld 15 eieren. Nu heb ik reeds enkele weken iederen dag 116 eierende dieren zijn in pracht conditie. Het is dus van zelf sprekend dat ik zeer tevreden ben. OLIEFABRIEKEN N.V., A'DAM (O.) zaga gehuwd, als ik me niet vergis. Welnu dan, ik ben de prinses van Gonzaga, hernam zij met een soort van weerzin. Onmiddellijk maakte de prisident een aan tal hoofsche buigingen en vloog naar de an tichambre met het geroep Stoelen stoe len schavuiten Ik zie wel, dat ik u allen eens op een f raaien dag zal moeten wegja gen Zijn donderende stem bracht de deurwaar ders, de portiers, de klerken van de Griffie en al wat maar met het gerechtshof in betrek king stond op de been. Onder de grootste op schudding werden er een dozijn stoelen ge bracht. 't Is niet noodig, mijnheer de president, zeide de prinses, die bleef staan. Ik kom met mijne dochter O ik wist niet, zeide de heer de Ségré, dat de prins van Gonzaga 't Is mademoiselle de Nevers, antwoordde de prinses op een ernstigen toon. Wij komen de justitie inlichtingen geven Ik-feegrijp u, schoone dame, viel hij haar in de rede. Ons beroep maakt ons scherpzinnig, als ik het zoo mag uitdrukken. Men staat dik wijls verwonderd over onsuit een woord raden wij een zin, uit een zin een geheel boek deel. Ik begrijp, dat gij ons nieuwe bewijzen komt mededeelen van de schuld van dien el lendeling. Mijnheer! riepen de prinses en Aurora te gelijker tijd uit. 't Is overbodig, overbodig zeide de heer Ségré, op elegante wijze zijn jabot afkloppen de. 't Is al eene afgedane zaak de rampzalige zal niemand meer vermoorden. Hebt gij dan niets van Zijne Konniklijke Hoogheid ontvangen vroeg de prinses met eene gesmoorde stem, terwijl Aurora, die op het punt stond te bezwijmen, tegen haar leu nen moest. Niets hoegenaamd, mevrouw de prinses, antwoordde de markies, maar 't was ook niet noodig. 't Is eene afgedane, goed afgedane zaak. Het vonnis is reeds een uur geleden ge veld. komen bezichtigen welk aanbod na tuurlijk/zeer op prijs-gesteld wordt Na de pauze, waarin thee geschonken w ordt en het werk der'leerlingen wordt bezichtigd, brengt de voorz. een woord van hulde aap de dames, die voor een schitterende collectie breiwerk hebben gezorgd. Ilet.-a.s. Sint Nicolaasfeest wordt besproken. De ouders voelen na tuurlijk niets voor afstel, en besloten wordt overleg te plegen mei het be stuur van cle Kleuterschool. Hierna volgt prachtig op tijd de sluiting. ^BS. Be Afsluitdijk in de mist. In de nacht van Woensdag op Don derdag*, is tijdens de mist, een luxe au to uit Friesland aan het begin van den betonweg te Den Oever van de weg af geraakt in een greppel. Na vergeefsche pogingen aangewend te hebben, om cle wagen weer op de weg te krijgen, /leeft hij cle hulp ingeroepen van Ga rage Boersen, die er in slaagde de au to weer op den weg te trekken. Donderdag is vlak bij het Monument dc as gebroken van een personen-auto waarin eenige marktreizigers gezeten waren, die vanuit ITarlingen kwamen. Zij waren op weg naar Amsterdam. De wagen wercl aan de kant gezet en d a ar s ton don onze rei z i gers. De h e e - En hebt gij dus niets van den regent ont vangen herhaalde de prinses met ontroe ring, want zij voelde, hoe Aurora sidderde. Wat zoudt gij nog meer willen Dat hij op de Place de Gréve geradbraakt werd vroeg de president. Zijne Koninklijke Hoogheid houdt niet van die wijze van executie, be halve als een voorbeeld moet gesteld wor den in 't belang van de Bank. Is hij dan ter dood veroordeeld stamelde Aurora. Waartoe anders, lieve jonge dame Zoudt gij' denken dat hij op water en brood gezet zou worden Mademoiselle de Nevers zonk verslagen op een stoel neder. Wat overkomt die jonge dame riep de markies de Ségré uit. De jonge meisjes hooren niet gaarne over zulke zaken spreken, me vrouw. Maar ik hoop, dat gij mij zult willen verschoonen, want mevrouw de barones wacht mij en ik moet mij dus verwijderen. Het is mij veel eer geweest u persoonlijk inlichtin gen te geven. Mag ik u verzoeken aan mijn heer den prins van Gonzaga te willen zeggen, dat alles onherroepelijk beslist is Het von nis is zonder appèl en nog dezen avond zal het uitgevoerd worden. Gelief mijnheer van Gonzaga te verzekeren, dat hij ten allen tijde op zijn ijverigen dienaar rekennen kan. Na eene buiging zwenkte hij om en begaf zich naar de deur. Dat is een stap nader tot de waardigheid van president van het parlement, dacht hij, toen hij de trap afging. Die prinses van Gon zaga heb ik geheel voor mij gewonnen. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN 1 WIeringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. j

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1