?8e JAARGANG DONDERDAG u NOVEMBER 1937 No. ISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN D E BULTENAAR. N. V. WACO - HOORN. WIERiNGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN UITGEVER f BUREAU; ADVERTENTIëN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. V Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. j Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. i DE AUTO IN DEN WINTER. Practische wenken der K.N.A.C. Met het oog op de sterk wisselende weers omstandigheden is het raadzaam met de vol gende practische wenschen, welke de K.N.A.C. ons deed toekomen, rekening te houden. De banden. De automobielband speelt een zeer voorna me rol als als veiligheidsfctor. Gladde of tot op de witte protector-strook, en erger nog, tot op het canvas afgesleten banden zijn gevaar lijke makkers om in dit jaargetijde mee op stap te gaan. Is het profiel van de banden afgesleten dan kan adériseeren, het aanbrengen van kleine dwars zaagsneden op een centimeter van elkaar, een afdoende verbetering bren gen en zelfs nieuwe banden, waarvan het pro fiel zich daartoe leent, worden veiliger door het adériseeren. Er zijn tegenwoordig reeds verschillende bandenmerken in de handel, die het principe waarop aderisatie berust bij de fabricage hebben toegepast. Deze banden bieden der halve een grootere veiligheid speciaal in dit jaargetijde zonder dat ze daartoe geadéri- seerd behoeven te worden. Maar de beste banden zijn hoogst onveilig als niet steeds en ten minste dus om de veer tien dagen gecontroleerd wordt of de span ning paarsgewijze gelijk is, en voor en achter in de juiste verhouding tot de belasting van den wagen staat. Bandenpech. Oude half versleten banden stellen den au tomobilist eerder bloot aan een banden-panne dan nieuwe en gelukkig behooren beide tot cie zeldzaamheden dank zij de uitstekende kwaliteit der tegenwoordige productie. Maar juist hierdoor heeft de automobilist de laat ste jaren de routine van het banden mon- teeren geheel verloren en bij het wisselen van een reservewiel zal menigeen, omdat het zoo zelden voorkomt met de handen in het haar zitten, hoe. hij dit onaangename karweitje het beste zal aanpakken. Laten we hopen, dat hij het noodige gereedschap bij zich heeft het niet achter of onder de zitbanken verstopt zit en de moeren niet muurvast geroest zitten. Om vlug een reserve-wiel te wisselen geldt het volgende recept in telegramstijlZoodra men vermoedt een lekken band te hebben, stoppen, den wagen zoo ver mogelijk op den berm rijden, handrem krachtig aanzetten. Sierdeksels afnemen, moeren van reserve- en defect wiel los draaien. Den wagen met de cric flink opvijzelen, zoodat de lekke band ten minste 3 cm vrij van den grond is. (Een bumper-cric is tegenwoordig zoo goedkoop en men bespaart zich de ergernis half onder den wagen te moeten kruipen en dan nog weer eens opnieuw te moeten beginnen omdat de standaard-erie niet precies op zijn plaats stond of bij het opvijzelen verschoven is.) Moeren en ringen afnemen en even in den zak steken, wielen wisselen, alle moeren aan draaien. Wagen laten zakken, cric opbergen, eerst dan moeren van het verwisselde wiel krachtig vastzetten. Sierdeksels er op, en het karweitje is weer achter den dug, mits men er steeds aan denkt bij het op spanning la ten brengen van de banden ook de reserve banden niet te vergeten Hoe menigeen is al tot de miserabele ervaring gekomen, dat hij in het holst van den nacht dan met een lee- gen reserveband stond, en wie heeft er nu tegenwoordig nog een bandenpomp. bij zich! Dus ook geen hulp te verwachten van barm hartige Samaritanen langs den weg. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. Naar het Fransch van Paul Féval. 84.) Hoe zeide de prinses bevende. Waarom juist op het kerkhof Moet de moordenaar dan geen boete doen hij het graf van zijn slachtoffer vroeg La- gardère met een bitteren lach aan de prinses. Gij, Henri riep mevrouw van Gonzaga met drift uitgij, de verdediger van Nevers gij, onze redder en beschermer Spreek zoo luid niet, mevrouw. Bij de tom be van Nevers zal een blok met een bijl bij het hek staan. Daar zal mijne rechterhand worden afgehouwen." De prinses bedekte haar gelaat met hare handen, terwijl Aurora aan het einde der zaal op de knieën lag en bad. Dat is onrechtvaardig, niet waar, mevrouw ging hij voort. En hoe onbekend mijn naam ook zij, zult gij de smart van een geschand- vlekten naam kunnen beseffen. Maar waartoe dient die nutteiooze wreed heid vroeg de prinses. De president de Ségré zeide Men moet een hertog en pair niet als den eersten den besten landlooper kunnen vermoorden Er moet een voorbeeld gesteld worden Maar dat moet gij niet zijn De Regent zal het niet gedoogen. De Regent vermocht alles, voordat het von nis uitgesproken was. Maar nu is alles ij del, tenzij de ware schuldige zich bekend maakt. Doch laten wij ons daar niet mede bezig hou den, mevrouw, als ik het u verzoeken mag. Ik zal u daarentegen mijne laatste bede la ten hooren Gij hebt het in uwe macht mijne eer in het oog der wereld te herstellen. Wilt gij het doen ONEERLIJKE STEUNTREKKERS. Musici gaven bijverdiensten niet op. Ambtenaren van Maatschappelijk Steun te Amsterdam hebben dezer da gen fraude op groote schaal ontdekt bij leden van de afd. Amsterdam van den Nederlandsche Toonkunstenaarsbond. Tientallen musici hebben de gemeente opgelicht - sommigen voor groote be dragen - door op de gewone wijze steun te trekken, hoewel zij bijver diensten hadden. Vijf en dertig van deze gevallen zijn thans bekend. Officieele instanties re kenen er echter,op, dat dit aantal zich tot 60 zal uitbreiden. Behalvej Maatschappelijk Steun zal ook de justitie zich met deze affaire bezig houden. Maatschappelijk Steun heeft reeds verschillende maatregelen tegen de on eerlijke steuntrekkers getroffen,, die tevens dienen om herhaling van dit be drog te voorkomen. Zoo mogen de le den van den bond niet meer in het bondskantoor aan de Hemonylaan stempelen. Aan tal van steuntrekkers is de steun ontnomen, terwijl anderen verplicht zijn de onrechtmatig verkre gen gelden met één gulden per week aan de gemeente terug te betalen. Ongeveer 100 bij den bond aangeslo ten altisten, stempelden reeds langen tijd in hun Bondsgebouw, waar zij ook hun steun ontvingen. Voordat de pen- ningm. het geld overhandigde, vroeg hij den steuntrekker of hij bijverdien sten had genoten. Doorgaans luidde het anttwoord ontkennend gaf ie mand zijn bijverdienste op, dan werd van dit bedrag tweederde in minde ring gebracht van den steun., (Men weet, dat een steuntrekker slechts éénderde van zijn bijverdiensten mag behouden, tenzij het bedrag, dat hij in totaal ontvangt beneden een zekeren norm blijft.) Wat bleek echter Dat een groot aantal musici des middags, 's-avonds of 's-nachts op allerlei partijen speelde Zij veronderstelden, dat zij op besloten feesten niet gecontroleerd konden wor- worden. Zij speelden ei- dan ook lus tig op los, ontvingen hun honorarium, verschenen den volgenden dag weer aan het kantoor om te stempelen en, streken aan het eind van de week hun steun op. Velen vonden werk in de kleine gemeenten rond Amsterdam of in verder weg gelegen plaatsen in de provincie en dikwijls waren de ver diensten zeer behoorlijk. Stelde de pen ningm. bij de uitbetaling zijn vraag naai' de bijverdiensten, dan luidde het antwoord steevast ontkennend. Er zijn gevallen bekend van musici, die honderden guldens aan bijverdien sten in hun zak hebben gestoken en trouw iederen dag kwamen stempelen. Totdat Maatschappelijk Steun arg waan kreeg en een steekproef nam bij Kunt gij nog vragen of ik liet doen wil Zeg mij maar, wat ik moet doen. In weerwil van deze toezegging beefde La- gerdère's stem, toen hij vervolgde Als made- moiselle de Nevers zich in bruidsgewaad aan den drempel der kerk wilde bevinden indien e reen rpiester in geestelijk gewaad bij was, als ook gij er bij waart, en als ook mijn es- korte door eene gift bewogen werd mij eeni- ge minuten tijd te laten om voor het altaar te knielen. De prinses deinsde een stap achteruit en ontstelde blijkbaar. Ik zie, mevrouw, dat ik u pijnlijk aan doe begon Lagardère. Ga voort, ga voort zeide zij met eene ont roerde stem. Als dan de priester, hervatte de ridder, met verlof van mevrouw de prinses van Gonzaga de vereeniging van den ridder Henri de La gardère met mademoiselle de Nevers wilde inzegenen Het zal zoo geschieden, viel de prinses hem in de rede. Toen Aurora op dit oogenblik van hare knieën oprees, zag zij den gevangene in de armen harer moeder liggen. Andere oogen zagen het ook want de deur van de localen der griffie werd geopend en de deurwaarder kwam met zijne soldaten terug. Zonder hierop echter acht te slaan vervolg de mevrouw van Gonzaga in een opgewonden stemming Wie zal durven zeggen, dat de weduwe van Nevers, die twintig jaren het rouwkleed heeft gedragen, hare dochter ten huwelijk geeft aan den moordenaar van haar gemaal 't is goed bedacht, mijn zoon, en ik begrijp u volkomen. De priester zal er tegen woordig zijn, dat zweer ik u, mijn eigen biechtvader. Het geleide zal ons den noodigen tijd laten, al moest ik er al mijn juweelen voor verkoopen. En als de echt is ingezegend, zal de echtgenoote, de moeder, de priester den veroordeelde door de straten van Parijs volgen, en ik zal uitroepen Houd op, mevrouw, zeide Lagardère, wij zijn niet meer alleen. iemand, die wel eens collega's enga geerde. In zijn woning \ond men lijs ten met de namen van musici, die her haaldelijk bijverdiensten hadden ge noten., De op deze lijsten voorkomende men schen werden nu gecontroleerd, de ad ministratie op hei. Bondsbureau werd nagegaan en zoo kwam het eene ge val na het andere aan het licht. Duur uit en goedkoop thuis. Mantel-avontuur van een ver pleegster. Een verpleegster van een groot Zie kenhuis te Amsterdam beleefde dezer dagen een avontuur. Zij had behoefte aan een nieuwen mantel en ging, vergc zeld van een collega, na-ir een der grootste magazijnen in Amsterdam, waar zij een mantel kocht voor 60 gul den. Er moest nog iets aan vermaakt worden, zoodat de mantel met de re kening zou worden thuisbezorgd. Op de terugwandeling bekeken zij, zooals de dames nu eenmaal plegen te doen als zij iets gekocht hebben, ook de etalages van andere mode-magazij nen en ontdekten in één daarvan pre cies denzelfden mantel, die daar even wel voor f 30, dus voor de helft ge prijsd stond. Teneinde zich ervan te vei' gewissen of het inderdaad dezelfde mantel was gingen de verpleegsters naar binnen, lieten den mantel, uit de etalage halen en stelden vast dat wat) kwaliteit van stof en afwerking betreft de mantel in geen enkel op zicht verschilde van dien, welke de verpleegster in het eerste magazijn voor 60 gulden had gekocht. Zij uitte hierover haar verwondering tegen den verkooper, die opmerkte dat dikwijls de mantels van dezelfde fabriak kwa men, doch dat bepaalde magazijnen nu eenmaal een hoogere prijs bereke nen dan andere. De verpleegster vond dit verschil van 30 gulden toch wel wat al te veel en ging terug naar de zaak waar men haar denzelfden mantel voor 60 gul den had verkocht. Daar deelde zij haar zooeven opge dane ervaring aan den chef mede. De ze beweerde wel dat de afwerking etc. niet zoo goed konden zijn, docli op de stellige verklaringen van de twee ver pleegsters kon hij niet. veel inbrengen. Het slot was dat de verpleegster f 2.50 voor het vermaken van de mantel be taalde en den koop verder anuleerde, natuurlijk niet dan nadat hiertegen de noodige bezwaren waren inge bracht. Hierop toog het ondernemende ver pleegstertje met haar vriendin naar de Met Ingang van 3 OCTOBER Winterdienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs. De deurwaarder kwam inderdaad vooruit, met zijn staf in de hand, en zeide Mijnheer, ik ben mijne bevoegdheid reeds te buiten ge gaan ik verzoek u mij te volgen. Aurora ijlde op Lagardère toe om hem den afscheidskus te geven. Snel zich vooroverbui gende. fluisterde de prinses den gevangene toeVerlaat? u op mij Maar is< er nog iets anders te beproeven Luister, zeide Lagardère, die zich reeds om gekeerd had, ten einde den deurwaarder te volgen, 't is ternauwernood eene schemering van hoop, maar de familieraad komt te acht uur bijeen. Ik zal dan juist in de nabijheid zijn. Indien het zoo aangelegd kon worden, dat ik in tegenwoordigheid van zijne Konink lijke Hoogheid werd gebracht, in den familie raad zeiven De prinses drukte hem zwijgend de hand. Aurora sloeg een droevigen blik op haar vriend Henri, die de soldaten andermaal omringden, terwijl de Dominikanermonnik zich achter hem plaatste. Daarna verdween de stoet door de deur, die naar da Tour Neuve leidde. Kom mede, kindlief, zeide de prinses, Auro- ra's hand vattende. Alles is 'nog niet geëin digd. De hemel zal niet toelaten, dat zulk ee ne schreeuwende ongerechtigheid bedreven worde. Meer dood dan levend liet Aurora zich me devoeren, maar zij verstond die woorden niet. Toen de prinses weder in hare koets steeg, zeide zij tegen den koetsier In galop naar het Palais Royal op hetzelfde oogenblik, toen de koets zich in beweging stelde, vertrok ook een ander rijtuig, dat bij den muur van het Chatelet had staan wachten, en eene onthutste stem. die uit het portier kwam, riep den koetsier toe Als gij niet vóór de koets van mevrouw de prinses op de Cour des Fontaines komt, laat ik u wegjagen. In die tweede koets zat mijnheer de Peyrol- les, wiens gelaat nog den bittersten wrevel uitdrukte. Ook hij kwam van de griffie in het Chatelet en had vuur en vlam gespuwd, dat hij twee derden van den dag in de gevange „goedkopere" zaak en kocht daar den mantel, die men zoolang voor haar had weggehangen. Toen zij wilde betalen gebeurde er iets waarop zij heelemaal niet gere kend had. De mantel, die voor 30 gul den geprijsd had gestaan, werd haar nu).gratis aangeboden .,uit reclame" zooals de chef er hij vertelde. Natuur lijk werd dit royale aanbod niet afge slagen en gelukkig keerde de verpleeg ster met haar nieuwen mantel, die haar maar f 2.50 had gekost, naar het ziekenhuis terug, waar zij ongetwijfeld haar collega's op dezen voordeeligen koop wel zal hebben gefuifd. NOODLOTTIGE BURENRUZIE. Man door messteken te Zwolle zwaar gewond. Dinsdagmiddag kregen de families Bruggèman en Uit den Bogaert, die op den hoek van den Middelweg en de Eindstraat naast elkaar wonen en tus schen wie het al geruimen tijd niet bo- tiert. groote oneenigheid, toen de beide vrouwen achter het huis bezig waren de stoep te schrobben. Die bezigheid, tegelijkertijd door haar volvoerd werd o'orzaak dat het aldra tot woorden kwam, waar eenerzijds de man van Mej. Uit den Bogaert op afkwam en aan den anderen kant de 84-jarige va der van Mej. Bruggèman. Het schijnt dat de laatste tijdens de woordenwisse ling met water is gegooid., De oude man wond zich hierover zoo op, dat hij Uit den Bogaert te lijf wil de gaan. Deze greep toen een bezem en sloeg er zijn bejaarden aanvaller hardhandig mee op het hoofd. Van zijn kant reageerde Bruggèman op dien aanval door zijn mes te grijpen en Uit den Bogaert achter het oor een diepe snee in het hoofd toe te brengen. Ernstig gewond zeeg deze ineen. Om wonenden waarschuwden op het ge zicht daarvan direct te politie en ge neeskundige hulp, na aankomst van welke Bruggèman naar het politie bureau is overgebracht, waarin hij na verhoor is ingesloten, terwijl Uit den Bogaert. in ernstigen toestand per au to naar het Sophia Ziekenhuis is over gebracht. Men vreest voor zijn leven. DORP TEGEN DORP. Hevige vechtpartij in een café In een café aan het Noordholland- sche kanaal in de buurtschap Water gang, gemeente Landsmeer, werd Zon dagavond tijdens een druk bezocht bal een formeele veldslag geleverd. Ongeveer 20 jongelui uk. Monniken dam kregen hooggaande ruzie met be zoekers uit een naburig dorp. De par tijen raakten slaags en bekogelden el kander zelfs met bierglazen en stoe len. Een zoon van den kastelein, die 'n einde aan de vechtpartij wilde maken, kwam deze vredelievende bedoeling duur te staan. Hij werd met bierglazen op het achterhoofd geslagen en bloe dend gewond. Een dokter uit Upendam moest er aah te pas komen. Eenige nis had moeten doorbrengen. Het duurde niet lang of zijn rijtuig holde dat der prinses voorbij en kwam het eerst op de Cour des Fontaines aan. Hij sprong er da delijk uit, vloog de portierswoning door en ging het paleis dieper in. Toen ook de prinses van Gonzaga aan kwam en eene audiëntie bij den Regent verzocht, werd er ronduit geantwoord, dat Zijne Ko ninklijke Hoogheid haar niet kon ontvangen. Aanvankelijk was zij voornemens te wach ten, totdat de Regent zou uitgaan of naar huis kwam, doch de dag verliep en zij moest in de eerste plaats de belofte houden, die zij aan Lagardère gedaan had. De prins van Gonzaga zat op dit oogenblik alleen in het studeervertrek, waar wij hem het eerste bezoek van donna Cruz hebben zien ontvangen. Op de met papieren overdek te tafel, lag zijn bloote degen. Zonder behulp van zijn kamerdienaar trok hij een van die lichte maliënkolders aan, die men toenmaals niet zelden onder de kleederen droeg. Hij had daarvoor zijne zwart fluweelen hofkleeding moeten uittrekken, en het grootkruis der Fransche ridderorde hing aan den knop van een stoel. Toen hij met dit alles gereed was, den rok weder aangetrokken en het ridder lint weder omgehangen had, werd er driemaal op de deur geklopt. Kom maar binnen, riep Gonzaga, ik heb u reeds sedert een uur gewacht. Mijnheer de Peyrolles, die den tijd had ge nomen om opnieuw toilet te maken vertoon de zich op den drempel. Geeft u de moeite niet, om mij verwijten te doen, monseigneur, riep hij dadelijk uit. Ik ben het slachtoffer van het noodlot geweest ik kom uit de gevangenis van het Chatelet. Gelukkig dat de twee schelmen, door de vlucht te nemen juist het doel van mijne ambassade vervuld hebben. Zij zijn ter te rechtzitting niet verschenen, zoodat ik alleen getuigenis heb afgelegd. De zaak is nu afge daan over een uur zal die duivel onthoofd worden, en dezen nacht zullen wij nu eens rustig gaan slapen. andere dansers alsmede een jongeda me moesten zich eveneens onder dok tersbehandeling stellen. De inventaris van het café heeft van de vechtpartij zeer geleden. Avontuurlijke omzwervingen Van werkloozen Fries. Te Amsterdam is het s.s. Rhca van de K.N.S.M. de haven binnengOiOopen met een stow-away aan boord, die na maandenlange omzwervingen weer in het vaderland is teruggekeerd. Deze 21-jarige Nederlander, een Fries, kon niet dadelijk als vrij man voet aan wal zetten. Ten eerste om dat hij de reis op strafbare wijze,, als stow-away, had medegemaakt. Terug in eigen land volgde dus eerst uitleve ring aan de politie. Bij zijn verhoor bleek, dat de jonge man voor een kleine overtreding nog twee dagen hechtenis subsidair twee gulden boete schuldig is. Naar liet buitenland. De jongeman, een uit het leger der werkloozen, wilde ongeveer 8 maan den geleden zijn geluk eens in het bui tenland gaan beproeven en vertrok daartoe naar Frankrijk, waar hij êeni- gen tijd werkzaam is geweest. .Van daar ging hij naar Spanje en nam werk aan in een munitiefabriek. Al gauw werd dit werk verwisseld voor den dienst aan het front hij échaar- de zich aan de zijde dei- regeerings- troepen. 1 1 Hier streed hij mede tot het regi ment, waarbij hij was ingedeeld, de wijk moest nemen voor de troepen van Franco. Op de vlucht belandde hij weer in Frankrijk, waar hij dienst nam in het Vreemdelingen-legioen., met de hoop op een ontvluchtingsmo,gelijk heid en vertrok naar Marokko. Van daar werd hij op transport gesteld naar de Sahara. Hier deed zich na eenigen tijd de kans tot ontvluchten voor. In Tunis zwief de jongeman langs de haven, speurend naar een schip, dat hem het dichtst bij huis zou kunnen brengen. En ziet, daar lokte de naam Rhea op den boeg van een Nederlandscli schip. Hij bezon zich niet lang. Als stow -away wist hij aan boord te ko men en hij had het geluk eerst in vol le zee te worden ontdekt., Zoo stoomde hij naar het vaderland en binnen enkele dagen zal hij naar den huiselijken aard kunnen terug- keeren. BUITENLANDSCH NIEUWS. Roemeensche en Rtissische tarwe in Nederland. Thans reeds -45<000 ton opge slagen. Te Rotterdam ligt thans 45.000 ton tarwe opgeslagen, 18.000 daarvan zijn Roemeensche en 24.000 ton Russsische Daaronder zijn voorraden waarvoor termijncontracten loopen. Daar Gonzaga de zaak nog niet duidelijk begreep, vertelde Peyrolles in weinige woor den zijn avontuur in de Tour Neuve en de ontvluchting der beide schermmeesters met Chaverny. Op het hooren van diens naam fronste de prins van Gonzaga de wenkbrauwen, doch er was geen tijd meer om naar bijzonderheden te vragen. Peyrolles vertelde echter nog, hoe hij de prinses en Aurora in het Chatelet had aangetroffen. Ik ben drie seconden voor de dames in het Palais-Royal aangekomen, voegde hij er bij maar dit was toereikend. Monseigneur is mij twee actiën van 5250 livres volgens den koers van heden schuldig, die ik mijnheer de Nanty in de hand gestopt heb, om aan de dames eene audiëntie te weigeren. Zeer goed, zeide Gonzaga, en verder Het overige is in orde. Er worden postpaar den tegen acht ure gereed gehouden en door koeriers zijn wisselpaarden tot aan Bayonne besteld. Zeer wel, zeide Gonzaga weder, terwijl hij een perkament uit zijn zak haalde. Wat is dat vroeg de secretaris. Mijn brevet van geheim gezant, eene zen ding van wege den koning, met de ondertee- kening van Voyer d'Argenson. Is het waar, vroeg hij daarop, dat Zijne Koninklijke Hoogheid zelf den familieraad zal presideeren Ja, ik heb hem daartoe overgehaald, ant woordde Gonzaga, die zelfs zijne aanhangers beloog, en donna Cruz heeft beloofd, dat zij stellig ter vergadering zal zijn. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. 'j

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1