28e JAARGANG DONDERDAG DECEMBER 1937 No. 139 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VI WIERINGEN EN OMSTREKEN HET IJS GEBROKEN. REISBUREAU WACO HOORN Tel. 184 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande® i 1.25. HOLLAND'S NOORDERKWARTIER.- Te Hoorn hield de Vereen, tot Ont wikkeling; van den Landbouw in IIoll. Noorderkwartier haar na jaarvergade ring onder leiding van den heer J. de Veer uit Schagen, dvo in zijn openings woord constateerde, dat er inzake de technische verbetering van het bedrijf voor de voreeniging nog een groot ar beidsveld open ligt. \v'at de vrijheid van den hoer betreft, achtte spr., waar door het buitenland langzamerhand zooveel bindingen worden opgelegd, 'n zekere gebondenheid noodzakelijk. Verdeeling naar confessie behoeft nog geen verdeeldheid met zich te brenge; en de drie centrale landb.-org. kunnen in dit opzicht een voorbeeld zijn. Daar naast valt het streven van „Landbouw en Maatschappij" - daar het platte land zijn belangen politiek heeft ver waarloosd - toe te juichen, doch dan dient dit ook te geschieden met begrip en waardeering voor elkanders werk. Door den heer Visser, van Sant poort, werd het regeerings-rapport i-z. Dieten-alcohol ernstig aangevochten. Besloten werd aan de door IIoll. Noorderkwartier ingestelde commissie een nadere bestudeering op te dragen, waarna de vereeniging haar houding- ten deze nader zal bepalen. Het kunsma'ig drogen van gras Voor de inleiding van prof. Sjollema, Utrecht, over het drogen van gras en de beteekenis daarvan in verband met liet gebruik van kuilgras, bestond groote belangstelling. In de eerste plaats behandelde spr. de voederwaarde van gedroogd gras en de voordeden, welke voederen met dit product oplevert. Hij wees er daarbij op, dat gedroogd gras in den winter bij melkvee een groot deel van het krachtvoer kan ver vangen. Het heeft dus een geheel an dere beteekenis voor de veevoeding dan hooi. Dit voeder oefent op den ge zondheidstoestand van liet vee een gunstigen invloed uit, o.a. wegens de daarin aanwezige mineralen en vita minen. Andere voordeden van het voe deren vari gedroogd gras zijn o.a., dat daardoor een grootere economische soepelheid wordt verkregen. De im port van krachtvoer laat zich daarbij naar den export van zuivel en vee rege Ion. Het zal verder leiden tot veel hoo ger productie onzer graslanden. Daarna behandelde spr. op grond van betrouwbare gegevens den kost prijs van een voeder-eenheid in ge droogd gras. Hij kwam tot de conclu sie, dat deze aanmerkelijk lagei* is dan in de krach'voedermengsels van den handel. In gemalen toestand wordt gedroogd gras veel aan kuikens en biggen ge voederd. De behoefte aan kunstmest wordt aanzienlijk veihoogd, wanneer - zoo-1 als voor bedrijven, waar gras wordt ge-' droogd, is aangeweze n - de perceel en ecnige malen per jaar gemaaid en ge-* weid worden. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 FEUILLETON. De inrichting van verschillende ty- jpeii van grascli ogers werd met behulp van lantaarnplaatjes duidelijk ge maakt. Er zijn drogers, waarin het drogen geschiedt op platen (eesten), op een band zonder eind, in een draai- onden trommel of door hei gras te zui- jgen door kanalen, waarin zich vuui- gassen plus lucht bevinden. Sommige dezer drogers kosten circa f 4000, andere f 2000 of meer. Van kleine drogers zullen brandstof gebruik en de arbeidskosten veelal iets hooger zijn per ton product. Het drogen van gras. komt in aan merking voor bedrijven, waarop de mo derne graslandcultuur reeds is inge voerd en die geen groot, gevaar voor tekorten aan gras gedurende perioden van droogte opleveren. Wanneer men 10 Kg. gehakseld droog gras per dag per koe geeft, zal op een groot weidebedrijf een hoeveel heid bijv. 120 ton, vervoederd worden, groot genoeg om de kosten voor af schrijving en rente van een kleinen droger niet te groot te maken. Voor kleinere bedrijven is gemeenschappe lijk gebruik aangewezen. In Scandi navië heeft men coöperatieve drogerij en en ook drogerijen, die het versche gras van den boer koopen. Transport van droger of van versch gras te water is in ons land denkbaar. In Finsch kuilgras kost de voeder- eenlieid minder dan in gedroogd gras. Er zijn echter bezwaren tegen dit voe der, o.a. met het oog, op de zuivelberei ding - vooral van kaas. Ook is het van belang dat op oordeelkundige wijze het gevaar wordt opgeheven, dat de groote hoeveelheden van zuren, welke in dit voeder aanwezig zijn, opleveren. In zuivelkringen heeft kuilvoeder een slechten naam. Spr. somde tenslotte de voordeelen voor den veehouder en die uit een na tionaal oogpunt - met name de groote verhooging der graslandproductie - op. Hij wees er op, dat men niet begin nen moet met- drogers, waarvan de bruikbaarheid niet geheel vast staat en achtte het tijdstip gekomen, waar op enkele organisaties, eventueel geza menlijk, een proef nemen. Van veel belang is Bet, dat daarbij gegevens ver zameld worden, die het mogelijk ma ken om de rentabiliteit en de voeder-j waarde van het product vast te stellen. Vragen gesteld. Aan de hierop volgende gedachten- wisseling werd deelgenomen door dr. Brouwer van 't Landbouwproefstation te Hoorn, den heer Visser uit Amster dam, den heer Franken, den heer Scholte uit, Hengelo, die een pleidooi leverde voor de Nederlandsche indus trie en belangstelling vroeg voor don Pehrson-drogcr van de firma Stork en. den heer v.d. Steen uit de Wieringer-1 meer. Hierbij kwamen verschillende vraag, stukken, als vrees voor 'n te eenzijdige voeding van het vee, naar voren. In zijn beantwoording zeide prof. Sjollema, dat hij zich niet op het standpunt had gesteld,, dat men met de hooiwinning of het inkuilen moet ophouden, doch dat hij slechts den tijd gekomen achtte om ernstig aan het drogen van gras de aandacht te schenken. Spr. gaf de voorkeur aan den Rema-Rosin-droger, omdat hij daarvan goede resultaten had gezien en was van meening, dat de firma Stork eerst met een goede Pehrson- drogei; voor den dag moest komen. De voorz., de heer Joh. de Veer, sloot de discussie en deelde mede, dat het bestuur ernstig zal overwegen, hoe ver in de door prof. Sjollema voorge stane richting kan worden gegaan. BINNENLANDSCH NIEUWS. CRISIS - BUREAU. Recht op vacantie met behoud v. loon. Motie-Kupers in de Tweede Kamer verworpen. Dinsdagmiddag is in de Tweede Ka mer gestemd over de motie-Kupers, luidende „De Kamer, van oordeel, dat alle werk noniers een dooi do wel gcwaai - börgd recht op vacantie met behoud van loon dienen-ie vei krijgen, noodigt de Regeering uit. desbetreffende voor stellen bij d-' Staif:u-(icnoraai aanban gig te maken." De motie we l verworpen mei 59 tegen 25 stemmen. Vóór stemden, be halve de sociaal-democraten, de Chr. democraten, de Nat. socialisten en de commnunisten. GEMEENTE WIERINGEN. Slager te Harenkarspel vrijgesproken. Consumptiemelk regeling per 1 Dec. W et tig en overtuigend bewijs Van bevoegde zijde wordt medege- njct ge everd. cleelü, dat zooals reeds eerder werd'^Rechtbank e Alkmaar heeft bericht, met ingang van 1 Dec. a.s. de PInsda.K u'spraak gedaan m de zaak regeeringsbemoei-ing t.av. de con!egen dc" sla&ey 111 de gemeente Haren snmptie-melkregeling in het z.g. bui tenwettelijk. gebied komt te vervallen. Na dien datum zullen daar, waar dit door de groote meerderheid van be langhebbenden gjwensch» wordt, rege lingen op dit gebied door organisaties van belanghebbenden zelf getroffen en uitgevoerd kunnen worden, welke org. erkenning dooi den Minister van Eco nomische Zaken zullen behoeven. Reeds zijn uit een aantal plaatsen aanvragen 0111 erkemtning binnenge komen, welke thans worden onder zocht. In de statuten zal worden be paald, dat slechts zij, die vóór 1 Dec. 1937 in het bezit waren van een tot dus ver vereischte en door de Nederland sche Zuivelcentrale uitgereikte vergun ning en op dien datum daadwerkelijk het melkslijtersbedrijf uitoefenen, in de org. opgenomen zullen worden, ter wijl nieuwe bedrijven slechts,, indien zij aan nad,er vast te stellen vereïsch- teh voldoen, t.z.t. zullen kunnen wor den toegelaten. Dit beteekent derhalve, dat zij, die op of na 1 Dec. a.s. een melkslijters bedrijf willen aanvangen in een ge meente, waar men doende is een org. te vormen, niet zonder meer in de org. zullen worden opgenomen. Ter voorko ming van nuttelooze uitgaven voor de inrichting van een bedrijf zal men goed doen hiermede rekening te houden. Met KERSTDAGEN en NIEUWJAAR naar Dusseldorp, Keulen, Antwerpen en Brussel. 7 dagen naar Parijs, geheel verzorgd f 48.—. Vraagt inlichtingen. 2.) Toen hij dus wist, dat zijn vader nimmer terug zou komen en zag hoe bedroefd zijn moedertje was, ontwaakte in zijn vriendelijk hartje allengs de gedachte, dat hij alles moest doen wat hij kon, om haar weer geluk kig te maken. Hij was nog maar een klein kind en toch leefde die gedachte in zijn ziel tje, zoo vaak hij op haar schoot klom en om haar te kussen of zijn krullebol tegen haar aan te leggen, zoo vaak hij haar zijn speel goed en zijne prentenboekjes bracht of stil naast haar kroop, wanneer zij op de canapé lag. Hij was nog niet oud genoeg, om iets an ders te bedenken, maar hij deed wat binnen zijn bereik lag en troostte haar zoodoende veel meer dan hij zelf kon weten. „O, Mary," hoorde hij haar eens zeggen te gen de oude gedienstige „ik geloof zeker, dat hij mij helpen wil op zijnen kinderlijke manier ik weet het. Hij kan mij soms zoo lief en vragend aankijken alsof hij medelij den met mij had, en dan komt hij naar mij toe en brengt mij een kusje of iets van zijn speelgoed. Hij is zoo wijs ik geloof wezenlijk, dat hij het begrijpt." Toen hij ouder werd, had hij allerlei eigen aardigheden en gezegden, waar de menschen om lachten of zich over verbaasden. Hij was zulk een gezellig ventje, dat zijne moeder bijna geen behoefte voelde aan andere con versatie. Zij plachten samen te wandelen, te praten, te spelen. Hij was nog heel jong toen hij al had leeren lezen en toen hij het kon, was het een genot voor hem 's avonds op het haardkleed te liggen en hardop te lezen dan eens vertelsels, dan eens in groote-men- schen boeken, soms, zelfs de couranten en het gebeurde menigmaal, dat Mary, als zij in de keuken zat, mevrouw Errol hartelijk hoor de lachen om de gekke dingen, die hij zeide. „En zoo waar," zeide Mary tegen den ko-! menijsman, „men moet wel lachen om zijne aardige manieren en om de wijze woorden,' die hij gebruikt Daar kwam hij toch laatst op een avond bij mij in de keuken, het! was de dag toen de nieuwe President be- J noemd was en hij stond bij het vuur, óm uit te teekenen, met de handjes in zijne j broekzakken en een gezichtje zoo deftig en ernstig als een advocaat. „Mary,"' zeide hij,! „ik heb het erg druk met de verkiezing. Ik ben een 'publikein, en liefste ook. Zijt gij ook een 'publikein Mary?" „Zoo half en half", zeg ik, „ik ben eigenlijk een dimmicraat." j „En daar kijkt hij mij aan aan met eene uitdrukking, die een mensch het hart week zou maken, en zegt „Mary, dat is niet goed, dan komt het land in gevaar." En na dien tijd laat hij geen dag voorbijgaan of hij komt praten over de pelletiek en zegt dat ik geen dimmicraat mag blijven." Mary was innig aan hem gehecht, en trotsch op hem niet minder. Zij was van zijne geboor- j te' af bij zijne moeder geweesten na zijns vaders dood had zij het werk van kinder- en keuken- en linnenmeid te gelijk gedaan. Zij was trotsch op zijn welgevormd, gezond li chaampje en zijne innemende manieren, bij zonder trotsch op het mooie, blonde haar, dat zijn gezichtje omringde. Geen moeite was haar te veeldag en nacht zou zij bezig wil len zijn om zijne moeder te helpen naaien aan zijne aardige pakjes en ze te wasschen en te strijken. „En deftig is hij," kon zij zeggen. „Ik zou wel eens een rijkelui's kind willen zien, dat met hem te vergelijken is, als hij daar zoo netjes aangekleed heenstapt. Geen man of vrouw of kind kan laten om hem na te kij ken, als hij het zwart fluweelen pakje aan heeft, dat wij gemaakt hebben van mevrouw's ouden mantel met zijn glanzend, golvend krulhaar ziet hij er uit als een kleine lord." Cedric zelf wist volstrekt niet, dat hij er uit zag als een kleine lord, ja, hij wist niet eens wat een lord was. Zijn grootste vriend was de komenijsman op den hoek de brom- mige komenijsman, die tegen hem nooit knor rig was. Hij heette mijnheer Hobbs en Cedric was een en al bewondering' en ontzag voor •hem. Hij hield hem voor een rijk en machtig man hij had zooveel dingen in zijn winkel pruimen en vijgen en sinaasappelen en beschuitjes en dan had hij een paard en een karretje. Cedric hield veel van den melk boer, van den bakker, van de appelenvrouw, maar van mijnheer Hobbs hield hij het al lermeest, en hunne vertrouwelijkheid was zóó groot, dat hij er iederen dag heenging en urenlang met hem kon zitten praten over de dingen van den dag. Het was verbazend zoo veel punten als zij hadden om over te pra ten. Over den 4den Juli bijvoorbeeld. Als zij daarover begonnen, was er geen eind aan te zien. Mijnheer Hobbs had heel weinig op met de „Britschen," en hij vertelde de heele ge schiedenis van de Revolutie, en wist tal van verbazingwekkende en vaderlandslievende verhalen, van de laaghartigheid van den vij and en de dapperheid der Revolutie-helden, ja, hij kende geheele einden van de onafhan- kelijksverklaring van buiten. Cedric geraakte zoo in opgewondenheid, dat zijne oogen glin sterden en zijne wangen nog eens zoo blozend waren als gewoonlijk. Hij gunde zich, als hij thuis kwam. haast den tijd niet om behoor lijk te eten, zoozeer verlangde hij er naar zijne moeder mede te deelen wat hij gehoord had. Misschien was het wel mijnheer Hobbs. die het eerst zijne belangstelling in de „politiek" deed ontwaken. Mijnheer Hobbs hield veel van voorlezen uit de couranten en zoo ver nam Cedric wat er in Washington gebeurde mijnheer Hobbs zou hem wel vertellen of de Frisident zijn plicht deed of niet. En eens, toen er eene verkiezing was, vond hij dit een groot feit en zonder mijnheer Hobbs en Cedric zou het land zeker in gevaar zijn ge raakt. Mijnheer Hobbs nam hem mee om een grooten fakkeloptocht te zien en de men sehen, die er bij waren geweest, herinnerden zich later, dat zij een grooten zwaren man bij een lantarenpaal hadden zien staan, met een klein jongetje op zijn schouder, dat luid „hoezee riep en met zijn mutsje zwaaide. karspel, van wien in Aug. j.1. een groot aantal menschen vleesch had be trokken waarvan zij ernstig, ziek zijn geworden. Verdachte zon aan den be trokken keurmeester een onjuiste voorstelling van zaken hebben gedaan en het vleesch van een aan darmen storing lijdend veulen, dat besmet was, voor goed pinkenvleesch hebben verkocht. De officier van justitie had de vori ge week een gevangenisstraf van acht maanden geëischt. De rechtbank sprak den slager vrij, daar het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd is. Verdediger was mr. ir. N. v. Leeuwen BUITENLANDSCH NIEUWS. Tranfusie van eigen bloed. Het A.N.P. verneemt uit Londen Binnenkort hoopt; een vrouw het Ziekenhuis van Croydon te verlaten, die, na schijndood te zijn geweest, door een transfusie van haar eigen bloed tot. nieuw leven is gewekt. De vrouw was wegens een inwendi ge verbloeding naar het Ziekenhuis vervoerd. Toen men haar begon opereeren bleek haar ademhaling le zijn opgehouden. De operatie werd voortgezet. daarbij bleek, dat onge veer anderhalve liter van haar bloed in de buikholte was gesijpeld. Indien de verbloeding nog korten tijd had voortgeduurd, zou het leven uit het lichaam geweken zijn. Het weggeloo- pen bloed werd verzameld en voor een transfusie gebruikt, waarna de opera tic werd voltooid. Iiad men moeten wachten tot ie mand voor een bloedtransfusie beschik baar was, dan zou de vrouw zeker overleden zijn. WIELERCLUB „WIERINGEN." Door verschillende omstandigheden is dc vergadering van de Wielerclub „W ieringen" een week uitgesteld en is deze nu bepaald op Vrijdag 10 Dec. Kerstgave. Ook in deze gemeente zal aan ondersteunde werkloozen dit jaar boven hun gewone steunuitkee- ring een Kerstgave worden toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pCt. van het bedrag, hetwelk de be- rrokkenen over de week van 12 Lm. 18 December a.s. aan uitkeering ont- gen. De Kerstgave strekt zich ook uit over de extra bijdrage die aan inwo nende kinrloic'i vvord uitgekeerd. Dc personen die ibans in de werk verschaffing werken, ontvangen 25 pCt van het steunbedrag da: zij i r de week van 20 t.m. 25 Dec. onWangen. Belastingdienst Mot ingang \an 1 Dec. heeft de heer L. Niemeijer, de dienst als commies dienstgeleider der Directe Belasting?!! aliher, in we"ke dienst hij wegens ziekte gedurende ecnige maanden werd vervangen door den heer J. H. Neerven, weer hervat. UITSLAG AANBESTEDING. Zaterdag j.1. is door het gemeentebestuur van Wieringen aanbesteed de vernieuwing van de rioleering en de herbestrating van de Koningstraat (Perc. I) en de herbestrating van een gedeelte van de Elftstraat. Er werd als volgt ingeschreven. De cijfers'colom 1 en 2 Rioleering en be strating col. 3 en 4 perc. II en Massa. S. Wit, alhier f 639 f1970 f 540 f 3149 A. Doves, id. 644 1890 484 3018 Gebr. Hegeman, id. 810 898 235 1943 J. C. de Vries. id. 765 879 215 1850 F' Dienaar, Helder 714 951 212 1827 Fa. DekkerLont, id. 710 798 305 1813 C. de Wit, Alkmaar 1332 285 1617 J. C. Klein, alhier 1312 265 1577 Gebr. D. en S. Lont, id. 589 651 188 1437 Jac. Smit, id. 1270 200 1470 T. Ippel en Zn., id. 450 680 157 1287 W. Hermans, id. 544 598 143 1285 Joh. Pais, id. 444 519 123 1086 Het was niet lang na diezeflde verkiezing, toen Cedric zoo ongeveer acht jaren oud was, dat er iets heel vreemds gebeurde, waardoor zijn leven opeens een geheel andere keer nam. Het was ook toevallig, dat hij juist dienzelfden dag met mijnheer Hobbs over Engeland en de Koningin gesproken had, waarbij mijnheer Hobbs met groote heftig heid te velde was getrokken tegen de groote lui en vooral zijne bijzondere ver ontwaardiging had lucht gegeven over graven en markiezen. Het was een warme dag en toen hij een poos soldaatje had gespeeld met zijne vriendjes, was Cedric naar den winkel gegaan om uit te rusten en had mijnheer Hobbs gevonden met een nominer van een geïllustreerd Engelsch tijdschrift in de hand vreeselijk uitvarend over eene plaat, die het een of. andere hoffeest voorstelde. „Jawel riep hij, „laat hem maar feest vieren Eenmaal zullen zij er wel genoeg van krijgen, als degenen, die zij nu verguizen en vertrappen, opstaan en hen in de lucht laten vliegen graven en markiezen allen met elkander Het zal niet lang meer duren, daar kunnen zij op rekeneh Cedric had zich als naar gewoonte op het hooge stoeltje achter den lessenaar gehescheri en zijn hoed naar achteren geschoven voor de warmte daar zat hij nu met de handen in den zak, vol eerbied luisterend naar mijn heer Hobbs. „Hebt gij veel met markiezen omgegaan, mijnheer vroeg Cedric, „of met graven „Neen gaf mijnheer Hobbs met veront waardiging ten antwoord, „waarachtig niet Ik zou het wel eens willen beleven, dat er zich een in mijn huis waagde Ik verkies geen heerschzuehtige tirannen op mijne be schuittrommels te zien zitten En hij was zoo trotsch op dat gezegde, dat lvij vol fierheid om'zich heen keek en drei gend het voorhoofd fronste. „Misschien zouden zij wel niet eens graven willen zijn, als zij maar beter wisten," zei Cedric, die een zeker gevóel van medelijden met hun droevigen toestand in zich' voelde FILMBESPREKING. Zaterdag en Zondag in CINEMA DE HAAN, de film „DE SPION" Wij laten over deze film eenige pers- beoordeelingen volgen Rott. Nieuwsbld Een groot werk van de Ufa - Een nieuwe triomf van Willy Birgel. Het is een monumentale film, boeiend en van ongemeen zuive re fotografie. Lei camerawerk over troeft alles wat in den laalsten tijd uit Duitscbland is gekomen. „Voorwaarts" De regie, die ferm werkt met sne'le beeldovergangen, as sociatieve vei'b'ndingen enz. helpt mee om de gang er in te houden een film, die op spannende toon ver teld wordt. opkomen. „WatZouden zij dat niet willen zei mijnheer Hobbs. „Maar zij zijn er juist trotsch op Dat is hun aard. Het is slecht volk." Zij waren geheel in hun gesprek verdiept, toen Mary binnentrad Cedric dacht, dat zij suiker of iets anders kwam halen, maar dat was zoo niet.. Ze zag bleek en het scheen wel, dat zij min of meer ontroerd was. „Kom gauw mede naar huis, lieveling," sprak zij „moeder heeft u noodig." Cedric liet zich van den stoel glijden. „Mag ik met haar uitgaan, Mary vroeg hij. „Dag mijnheer Ik kóm vandaag nog wel eens terug." Met verwondering merkte hij, dat Mary hem zoo zonderling en verbaasd aanstaarde en hij begreep volstrekt niet, waarom zij maar steeds het hoofd bleef schudden. „Wat scheelt u, Mary?" vroeg hij. „Zijt gij niet wel van de warmte „Neen," zei Mary, „maar er is iets heel vreemds gebeurd." „Heeft liefste erge hoofdpijn gekregen van de warmte vroeg hij bezorgd. Maar dat was het niet. Toen zij dicht bij huis waren, zag hij, dat er een coupétje voor de deur stond en dat zijne moeder iemand bij zich had in de voorkamer. Mary ging recht streeks met hem naar boven en trok hem zijn beste zomerpakje aan van roomkleurig fla nel, deed hem een roode sjerp om het lijf en borstelde zijne blonde krullen glad. „Een lord, wel weihoorde hij haar mom pelen. „Adellijke heeren en grootte lui Waren zc maar weggebleven Een wezenlijke lord, het kon niet erger Och, och (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTBBREN EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbodè. Wieringer Courant. De Polderbode. zijper Courant. j

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1