Rook TRIUMPH 28e JAARGANG ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 Ne. 1-4-3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAB VOOIt WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING^ GEBR. GOYARTS. IEDEREN DINSDAG de 1 cent sigaret die over alle andere triomfeert d x. H E T IJ S GEBROKEN. REISBUREAU WACO HOORN Tel. 184 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF. 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. VERMAKEN van SLECHT passende Gebitten. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. ij- téJ BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 0.50 f 0.10 krijgt. dig de aardappelen van boven zoowel Maar waarom zouden de schepen als aan de kanten te bedekken met van buitenlandsche wel en die van de een laagje stroo. Voor de kanten kan Nederlandsche maatschappijen geen men ook planken, bordpapier of bijv. winst opleveren kunstmestzakken gebruiken. Men ge ile! ligt in de bedoeling de proefrei- bruike echter voor bekleeding vooral zen voort te zetten de „Vem" heeft geen afval, als schimmelig kuilgras. thans twee nieuwe groote trawlers De afdekking in den vorm van bijv. op stapel staan, die ook voor de visch stroo mag vooral niet te dik zijn. vangst in het hooge Noorden worden Het is bij het inkuilen van aardap- ingoricht. pelen noodig voor afvoer van het uitge Terloops zij nog opgeimerkt, dat de'perste vocht te zorgen. De bodem van NEDERLANDSCHE TREILERS IN HET HOOGE NOORDEN. Dezer dagen is de trawler „Erin" (IJM. 12) in de haven van 1,1 muiden aangekomen van een reis naar de Ba rendszee. Doorgaans blijven de vis- schersschepen, zooals men weet, op de Noordzee en maar zeiden komt het voor, dat een Nederlandsche visscher ten Noorden van de 62 graden komt. Van oudsher levert de Noordzee lus- schen Engeland, Noorwegen, Denemar ken en Nederland dan ook de beste kwaliteit visch. Maar jaar in jaar uit halen de honderden vis§chers van de omliggende landen hier de visch weg en ofschoon de „voorraad" even regel matig wordt aangevuld, schijnt liet toch, dat de Noordzee niet ineei' zoo veel visch oplevert als iii vhoegère ja ren. Het gevolg is, dat de' trawlers maar al te vaak op zee moet en, blij ven, langer dan eigenlijk goed is voor de visch, die daardoor iu kwaliteit daalt. Van de overige vischgronden, die meer visch kunnen aanbt 'den dan de Noordzee, komt wel in de eerste plaats de Barendszee in aanmerking. Het schijn', dat hier de visschen in veel groot ere en talrijk, ir scholen voor komen dan «uders er, sedert jaren zijn het dan ook r« eds de Eugcischo èn Duitsche visschers die hier regelma tig naar toetrekken. Tot nog toe beeft ever-wel geen enke Ie Nederiandscho recderij het aange durfd, ook een trawler naar dc Noor de lijke zeeën te sturen, de lange reis en de bezwarende omstandigheden, waaronder de bemanning haar werk zou moeten doen waren factoren, die te zwaar wogen. Thans is het echter de „Vem" geweest, die gemeend heeft in dezen den eersten stap te doen. Zij rustte de IJM 12 uit en zond dezen M-awler naar het hooge Noorden. De reis duurde 7 dagen, precies een week trawlers niet visschen in de Witte Zee de regeering der Sowjet-Unie laat hier geen vreemde visschersschepen toe maar de Noordelijk daarvan gelegen Barendszee. Behalve deze vischvangst in het lioo ge Noorden is er nog iets nieuws in de trawlervisscherij, dat de aandacht vraagt dat is het vervaardigen van traan aan boord. Vroeger werd de le ver der visschen, waar de traan uitge stook t. wordt, aan boord bewaard en in fabrieken aan wal bewerkt het be zwaar was weer, dat de traan op deze wijze vaak in kwaliteit minder werd, vooral wanneer het vrij lang duurde, voor de lever in de fabriek kwam. In velband hiermede is de „Vem" er in den loo.p van dit jaar toe overgegaan de fabricage van levertraan op haar schepen in te voeren en zijn deze thans alle met de daarvoor berioodig- de apparaten uitgerust. Er worden dan ook te IJmuiden reeds flinke hoeveelheden levertraan aangevoerd, die aan boord is vervaar digd en van uitstekende hoedanigheid is gebleken. In de fabriek volgt ten slotte een kleine nabewerking om de onzuiverheden te verwijderen. De lever van de in de Barendszee ge vangen kabeljauw geeft niet alleen rij kelijk levertraan, maar bovendien van een zeer goede hoedanigheid. Ook in dit opzicht heeft de eerste reis van de „Erin" niet teleurgesteld. Het schip was eveneens van een traan installatie voorzien en heeft dan ook ven Behoorlijke hoeveelheid uitsteken de levertraan naar IJmuiden kunnen meenemen. Op deze wijze hoopt men niet alleen de kwaliteit van de traan in het algemeen op beter peil ie houden, doch tevens nieuwe perspectieven te openen voor de Nederlandsche troan- industrie. HET INKUILEN VAN AARDAPPELEN. Heel het schip daar visschen en ook juist in 7 dagen werd de terugreis afgej Waar den laatsten tijd via eenige legd ruim drie weken is de trawler veilingen heel wat gedenatureerde aard dus weggeweest voor een vangst van appelen voor veevoeding zijn verkocht, 2-C00 kis'on visch. Ook mag men niet verzocht men ons,, over het inkuilen vergeten, dat de bemanning totaal onbe iets in de Pers mede te willen deelen, kond was met de zee, zij de vindplaat- -waanaan wij hierij gaarne voldoen. de kuil zal men voor dit doel wat moe ten laten afloopen. Als het mogelijk is, dan het vocht verzamelen, omdat het bemestingswaarde heeeft, dat voor goed bewaarde gier niet schijnt on der te doen. (Dit vocht is ongeschikt om aan de dieren te worden verstrekt) Voorzichtigheidshalve dient men het verdund over het land te verspreiden. Door den bodem te bedekken met een laagje riet, vooral in de richting van de helling, krijgt men een goede drai neering van het uitgeperste vocht. Bij het vullen van de kuil moet men zorgen ze laagsgewijs aan te stam pen, de lucht moet er uit. Is de kuil gevuld en bedekt met een laagje stroo of zakken, zoo brengt men de grondbelasting aan, 80 a 100 Cm. Men zorge er voor dat de kuil bo ven iets bol van vorm is, voor het af voeren van het regenwater. Scheuren, welke kunnen ontstaan, door droogte of andere oorzaken, dient men direct te dichten. Inregenen is een groot ge vaar. Ook is het noodig te zorgen dat dc kanten met een flinke laag zand zijn bedekt. De grootte der kuil is afhankelijk van de hoeveelheid* welke ingekuild moet worden en zal de praktijk zelf kunnen bepalen. Er wordt wel aangeraden de aard appelen voor het kuilen te stoomen of te koken. Wanneer ze echter be stemd zijn om aan de melkkoeien te voeren, is dit niet aan te bevelen. Ge kookte of gestoomde aardappelen wel ken namelijk te veel.op de vetaanzet, terwijl rauwe en ingekuilde aardap pelen gunstig op de melkproductie werken. Zijn de aardappelen dus be stemd om aan mestkoeien of varkens te worden gevoerd, zoo is eerst stoo men of koken uitstekend. Misschien is het mogelijk, waar voor melk- en mestkoeien wordt ingekuild, eerstge noemde rauw en bij tle mestkoeien gestoomd of gekookt in te kuilen* Bij het voeren van ingekuilde aard appelen zal men er aan moeten den ken, dat het droge stofgehalte hier- van vrij hoog is en dat men daardoor Andere jaren werden er 40.000 er veel minder van dient te voeren 60.000 ton gesleten, hetwelk een be- dan van versche. Volgens Zweedschc proeven neemt het nuttig effect van versche aardappelen boven 17 Kg. per dier per dag af. Bij hoogere produc ties zal men pl.m. 15 Kg. als een ge scheiden kwantum was vergeleken bij den toestand vóór de invoering der Tarwe-wet. Naar men meldt hebben de advi- seerende colleges onder de oogen ge schikt kwantum kunnen beschouwen, zien hoe er toch Nederlandsche voer- Bij ingekuilde aardappelen pl.m. 10 Kg j tarwe kan worden beschikbaar ge- Als krachtvoer naast hooi, eventueelsteld, om dit eens zoo belangrijke wat kuilgras en ingekuilde aardapp- len, komen eiwitrijke voedermiddelen in aanmerking. (Lijnmeel, grondnoot, sesam, soya (soya past naast aardap pelen minder goed, terwijl sesam het vetgehalte der melk iets drukt.) Het bijvoeren aan melkkoeien van 1 a 2 eetlepels van een mineralenmcng sel van 1 deel zou!L', 1 deel oritlijmd beendermeel (of desnoods, wat iets duurder is, 1 deel fosforzure voeder- kalk) en 2 deelen geslibd krijt wordt aanbevolen. zetgebitd niet geheel verloren te doen gaan. Thans moet men zich met de als voertarwe weinig gewilde Roo- meensciiè tarwe behelpen. Het éénige middel, dalo kan worden toegepast, is verlaging van het voorge schreven mengpercentage voor inian 1 sche tarwe voor de bloembeieiding van 35 tot 30 pCt. of 25 pCt., waar door resp. 30.000 of 60.000 ton tarwe zouden kunnen worden vrijgemaakt om voertarwe. Daar er geen andere [vog.is en van verschillende' zijden in Ieder, die een voederrantsoen 'deze richting geadviseerd is, heerscht wenscht, wende zich, hetzij schrifte- er ook in den graanhandel eenig ver- lijk of op de zitdagen, to, liet Noord rouwen dat inlandsche voertarwe Holl. Veevoeder-Bureau, Landbouw- binnenkort weer aan de mark1 zal huis, Aikmaar. Dit Bureau geefi kunnen komen. GRATIS adviezen over alle soorten j van veevoeder aangelegenheden. BINNENLANDSCH NIEUWS. sen van kabeljauw en schelvisch daar ten eenenmale niet kent en bovendien het werk steeds bij kunstlicht moest doen, omdat men ginds in den win ter nu eenmaal de zon niet te zien FEUILLETON Aardappelen kan men zeer goed in kuilen. De diepte van de kuil is afhan kelijk van den grondwaterstand. Bo dem en wanden moet men goed glad strijken. Voor de zuiverheid is het noo De heer Havisham zat in een armstoel aan den eenen kant van het open venster aan de andere zijde stond een nog grooter arm stoel en daarin zat Cedric en keek den heer Havisham aan. Er ontstond een pauze toen mevrouw Errol de kamer verlaten had. Het scheen wel, dat Cedric mijnheer Havisham bestudeerde en dat deze het Cedric deed leed niet den min sten twijfel. „Weet gij wel," begon Cedric opeens, „dat ik niet eens weet wat een graaf is „Niet zei de heer Havisham. „Neen," hernam Cedric, „en ik vind, dat een jongen, die er zelf een worden moet, het toch wel dient te weten. Dunkt u dat ook niet „Ja zeker," antwoordde de heer Havis ham. „Een graaf", vervolgde de heer Havisham, die zich op eenigszins gevaarlijk terrein ge voelde, „is dikwijls van zeer oude afkomst „Wat is dat vroeg Cedric. „Van eene oude familie heel, heel, oud." „O," zei Cedric, terwijl hij de handen nog wat dieper in den zak stak. „Zeker net als de appelenvrouw bij het parkhek. Die is zeker ook van oude afkomst. Zij is zoo oud, dat men zich verbazen moet hoe zij nog staan kan. Ik geloof, dat zij wel honderd jaar is en toch moet zij maar buiten zitten, al regent het nog zoo hard. Dat spijt mij zoo en de an dere jongens ook. Billy Williams had laatst zooveel géld, bijna een dollar en toen heb ik hem gevraagd of hij iederen dag voor vijf centen appels van haar wilde koopen, tot het geld op was, maar na een week verveelden de appels hem al. Gelukkig had ik van een Met KERSTDAGEN en NIEUWJAAR naar Dusseldorp, Keulen, Antwerpen en Brussel. 7 dagen naar Parijs, geheel verzorgd f 48.—. Vraagt inlichtingen. mijnheer vijftig centen gekregen en toen kon ik in zijne plaats appels koopen. Het is naar als iemand zoo arm is en zulk eene heele oude afkomst heeft. Zij zegt dat die in haar gebeente zit en dat de regen het nog veel er ger maakt." De heer Havisham wist niet recht hoe hij het had, terwijl hij naar het ernstige, onschuldige gezichtje daar voor hem keek. „Ik geloof, dat gij mij verkeerd begrepen hebt," begon hij weer. Toen ik van oude af komst sprak, bedoelde ik iets anders dan ouderdomik bedoelde, dat de naam van zulk eene familie lang in de wereld bekend is geweestmeer dan honderd jaren geleden, waren er reeds menschen, die zoo heetten, en werden zij in de geschiedenis van hun land genoemd." „Net als George Washington," zei Cedric. „Ik heb van hem gehoord zoo lang als ik leef en lang vóór dien tijd was hij al bekend. Mijnheer Hobbs zegt, dat hij nooit vergeten zal worden. Dat is om de Onafhankelijkheids verklaring, weet ge, en den Vierden Juli. Gij begrijpt, dat hij een heel dapper man moet geweest zijn." „De eerste Graaf van Dorincourt," zei de heer Havisham op plechtigen toon, „werd vierhonderd jaar geleden tot graaf gemaakt." „Wel, wel," zei Cedric, „wat een tijd „Velen van hen hebben Engeland helpen regeeren. Anderen zijn heel dapper geweest in den oorlog en hebben lang geleden in groote veldslagen meegevochten." „Dat zou ik ook wel eens willen doen," zei Cedric. „Mijn vader was kapitein en hij was cok heel dapper. even dapper als George Washington. Het is een groot geluk als ie mand dapper is. Vroeger was ik wel eens bang in het donker weet ge maar toen ik van de soldaten in de Revolutie en van George Washington gehoord had, is het over gegaan." „Er is nog iets waarom het soms een groot geluk is een graaf te zijn," hernam de heer Havisham en vestigde daarbij zijn doordrin genden blik met eene zonderlinge uitdruk- KLEINE TARWE-OOGST. De standaardmonsters van den Ne derlandsche tarweoogt 1937 zijn thans vastgesteld. Een zeer groot kwantum van de dit jaar geoogste tarwe (die in kwal. A B en C wordt verdeeld) valti dit jaar onder C. Ook is er nog 'n restant, dat niet meer onder C kan worder- gerangschikt. Volgers schut ting bedraagt de heele oogst 315.000 a 320.000 ion, eigenlijk slechts 300.000 ton, indien het ui-.schot er wordt aige trokken. Onttrekt men daaraan de 220.000 ton benoodjgdo ViVa-tarwe, dan rest er nog 80.000 ion C tarwe voor de bereiding van kropmeel en Zeeuwsche bloem. De fabrikanten daarvan zullen wel geen gebrek aan grondstoffen krijgen, omdaj; zij in staa-,. zijn Soli White en ook partij tjes Deensche en Zweedsche tarwe te betrekken. Er blijft echter geen korrel voertarwe over. De Tarwemeel Centrale heeft dit jaar nog geen voertarwe aangeboden. hebben veel geld." Hij was benieuwd om te weten of zijn vriendje eenig besef had van de macht van het geld. „Dat is heel prettig," zei Cedric onschul dig. „Ik zou wel willen, dat ik veel geld had." „Zoudt gij vroeg de heer Havisham. „En waarom „Wel," hernam Cedric, „met geld kan men allerlei dingen doen. Daar hebt ge bijvoor beeld de appelenvrouw. Als ik heel rijk was zou ik een kraampje voor haar koopen met een klein kacheltje er in, en iederen morgen dat het regende, zou ik haar een dollar ge ven dan kon zij gerust thuisblijven. En dan o, ja, ik zou haar ook een warmen schou dermantel geven, dan zou haar gebeente haar niet zooveel pijn doen. Haar gebeente is niet zooals het onze het doet haar zeer wanneer zij zich beweegt. En dat is een erg naar ge voel. Als ik rijk genoeg was om dat alles voor haar te doen, dan zou zij er niet zooveel last van hebben." „Hm zei de heer Havisham. „En wat zoudt gij nog meer willen doen als gij rijk v/aart „O, van alles Vooreerst zou ik voor liefste allerlei moois koopen. En dan zou ik met haar naar de groote winkels gaan en zeggen, dat zij maar eens moest rondzien en zelve kiezen. „Is er ook nog iets begon de advocaat. „Wat zoudt gij voor u zeiven wenschen, indien gij eens heel rijk waart „O, allerlei dingen gaf Lord Fauntlerey vol vuur ten antwoord „maar eerst zou ik Mary wat geld geven voor Bridget dat is haar zuster, en die heeft twaalf kinderen en haar man kan, geloof ik, geen werk vinden. Zij komt dikwijls hier en dan schreit zij en liefste pakt iets voor haar in een mandje en dan schreit zij weer en zegt„God zal het u loonen, mijne lieve mevrouw." En ik denk, dat mijnheer Hobbs heel graag een gouden horloge met een ketting zou willen hebben als eene herinnering aan mij en een meer schuimen pijp. En dan zou ik wel eene com- BUITENLANDSCH OVERZICHT. king op het kleine ventje. „Sommige graven pagnie willen hebben." „Eene compagnie herhaalde mijnheer Havisham. „Ja, eene publikeinsche compagnie," ver klaarde Cedric, die alleen door het denkbeeld al opgewonden werd. „Ik zou fakkels willen hebben en uniformen en alles voor de andere jongens en ook voor mij. Wij zouden exer- ceeren en optochten houden net als de groo te menschen. Dat zou ik voor mij zeiven wen schen, als ik rijk was." De deur werd geopend en mevrouw Errol trad binnen. „Het spijt mij, dat ik u zoo lang alleen heb moeten laten," sprak zij tot hem, „maar er was eene arme vrouw, die ik noodzakelijk spreken moest." „Dit jonge mensch heeft mij intusschen van zijne vrienden verteld en van alles wat hij hen zou willen doen als hij rijk was." „Bridget behoort daar ook toe," zei me vrouw Errol „en het is Bridget, met wie ik in de keuken heb gepraat. Zij is zoo bedroefd omdat haar man ziek is." Cedric liet zich uit den grooten stoel glij den. „Ik zal haar eens goeden dag gaan zeggen en vragen hoe het met hem is. Het is zulk een aardige man als hij gezond is. Hij heeft eens een houten sabel voor mij gemaakt hoe lief van hem nietwaar, en hoe knap Hij liep de kamer uit en de heer Havisham stond van zijn stoel op. Er scheen een gedach te in hem opgekomen te zijn, die hij wensch- te uit te spreken. Een oogenblik aarzelde hij en zei toen, terwijl hij mevrouw Errol aan zag „Eer ik Dorincourt verliet, had ik een on derhoud met den Graaf, waarbij hij mij het een en ander omtrent mijne zending mede deelde. Hij wenschte, dat zijn kleinzoon met genoegen aan zijn verblijf in Engeland aan de kennismaking met zijn grootvader zou denken. Hij verzocht mij den jongen Lord te doen begrijpen, dat de verandering in zijn leven hem rijkdom zou brengen en alles wat kinderen op dien leeftijd plezierig vinden mocht hij den een of anderen wensch uiten, i dan moest ik dien zoo mogelijk vervullen en RUIM TWEE JAAR IN SLAAP. Een meisje van 4 jaar, Maxine Yar- jington, ligt reeds 26 maanden lang 'iii Ietliargischen toestand in het Zie kenhuis te Erie (Pennsylvanië). Alhoe wel haar oogen geopend zijn, ziet zij ictts. Zonder eienige uitwerking heb ben doktoren het meisje reeds sedert Sept. 1935 in behandeling en haar moeder komt iedere week op bezoek in de hoop eenig teeken vaij, herkenning te bespeuren, maar steeds geschiedde hetzelfde de oogen blijven uitdruk kingloos en het kind reageert op geen enkel geluid. In den tijd, dat zij in het ziekenhuis ligt, is Maxine eenigszins gegroeid zij werd met de flesch gevoerd. Ook haar temperatuur is over het alge meen normaal, maar stijgt soms eenigs zins gedurende eenige uren. HOOGE SOWJET - AMBTENAAR WEIGERT TERUG TE KEEREN. Kriwitski tracht het lot van andere oude bolsjewieken te ontloopen. Walter Kriwitski, een Sowjetambtenaar, die hooge functies heeft bekleed in het Sow- hem zeggen, dat zijn grootvader hem gege ven had wat hij wenschte. Ik weet wel, dat de Graaf het oog had op andere dingen, maar indien het Lord Fauntleroy genoegen geeft, deze arme vrouw te kunnen bijstaan, dan zou de Graaf zeker niet willen, dat dit verlangen onvervuld bleef." Ten tweedemale had hij de woorden van den Graaf eenigszins gewijzigd overgebracht; zijne Lordschap had inderdaad gezegd Laat de jongen goed begrijpen, dat ik hem alles kan geven wat hij hebben wil. Laat hij goed begrijpen wat hij zegt de kleinzoon van Graaf Dorincourt te zijn. Koop alles voor hem, waar hij zin in heefthij moet geld op zak hebben en weten, dat hij dit aan zijn grootvader te danken heeft." Zijne beweegredenen waren ver van edel en indien hij te doen had gehad met een min der warmhartige en liefhebbende natuur dan die van den kleinen Lord, zou hij heel wat kwaad gesticht hebben met die soort van vrijgevigheid. Cedric's moeder was zelve te goed om kwaad te denken. Zij verbeelde zich, dat die eenzame, ongelukkige oude man, wiens eigen kinderen dood waren, vriendelijk wilde zijn voor haar lief ventje, om daardoor zijn vertrouwen te winnen. En zij vond het heer lijk, dat haar Cedric Briget zou kunnen hel pen. Het deed haar goed, dat het eerste ge volg van de wondervreemde verandering in het leven van haar jongen dit was dat hij weldaden kon bewijzen aan menschen, die zooveel behoefte hadden aan vriendelijke hulp. Een warme blos kleurde haar mooi, jong gezichtje. (Wordt vervolgd). IN VIER BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zilper Courant.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1