28e JAARGANG DONDERDAG 10 DECEMBER 1937 No. t- ÜIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V( WIERINGEN EN OMSTREKEN UITVOERING ZUIDERZEEWERKEN. HET IJS GEBROKEN. REISBUREAU WACO HOORN Tel. 184 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 streven Ibij Monopolistisch aannemers. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de be grooting Zuiderzeefonds voor 1938 wordt het volgende ontleend. Naar aanleiding van den aandrang van enkele leden om met de droogma king van den Noord-Oostelijken polder nog meer spoed te betrachten, wordt opgemerk)', dat bij de uitvoering wordt gevolgd het 11a ernstige overweging, op gemaakte werkplan, vermeld in de no ta,. welke werd overgelegd bij de memo rie van antwoord aangaande de be grooting van het Zuiderzeefonds voor 1936. Bij dat werkplan is het tempo zoodanig bepaald, dat prijsverhooging, in het bijzonder van materialen, tenge volge van de uitvoering niet te zeervan Wieringermeer, met inbe worden om nog dit jaar met de uitvoe ring aan ie vangen. Het uitgeven van dit vak zal weldra weer ter hand wor den genomen. Wieringermeer en proefpolder nabij And ijk. Vervreemding van gronden in de Wieringermeer kan thans nog niet aan de orde worden gesteld. Wanneer 'het oogenblik voor verkoop van gron den is aangebroken, zal de regeering aan de belangen van de: zittende pachters aandacht schenken. De rninis ter werkt er toe mede, dat bij de uit gifte van gronden ook aan het kleinbe drijf een plaats wordt ingeruimd. Hij meent evenwel, dat de grootte der be drijven over het algemeen zóó moet zijn, dat een gezonde exploitatie van het bedrijf mogelijk blijft. Tot en met 1935 is aan de droogleg te duchten zou zijn en anderzijds, datl&rïP van, bijkomende jvoeten, het in cul'uur brengen van de droog gevallen gronden aan de orde zou ko men op een tijdstip, dat daarvoor de in de Wieringermeer geschoolde krach ten beschikbaar gesteld zullen kunnen worden. Deze overwegingen komen den minister juisi- voor. zoodat hij zich aan het voorgenomen werkplan voorshands zou willen houden. Intus- schen erkent ook hij het belang van spoedig verkrijgen van nieuwen cul tuurgrond. De „Centrale baggersbedrijf" is ui ter aard bij de uitvoering der Zuiderzee werken betrokken, doch niet op ande re wijze dan dit bij de overige bagger- werken het geval is. De werkzaam heid dezer vereeniging heeft tot ver hooging der baggerprijzen geleid. Voorshands meent de minister *e dien opzzichte echter een afwachten de houding te kunnen aannemen. Een 18-tal aannemers heeft onder leiding van de M.U.Z. een combinatie, welke naast de „Centrale baggersbe drijf" staat, gevormd, met het doel, gezamenlijk Zuiderzeewerken aan te nemen. Aangezien de meeste aanne mers, die dergelijke werken uitvoeren zich bij de combinatie aansloten, kan daarin inderdaad een poging tot. vor ming van een monopolie worden ge zien. Ook de minister zou het ten zeer ste betreuren, indien het optreden van de combinatie zou moeten leiden tot ui'1 voering van werken in eigen beheer of docr buitenlanders. In hoeverre uit de monopolistische positie, welke de combinatie tracht in te nemen, gevaar dreigt, zal bij het uitgeven van verdere wei ken in de volgende jaren blijken. Dit jaar zijn inderdaad de drie in uitvoering zijnde vakken van den dijk van den Noord- Oostelijken polder uitgegeven aan buiten de combinatie staande Neder landsche aannemers. De onderhande lingen over het uitgeven van het vier de vak werden opgeschort, omdat het te laat 111 het werkseizoen was ge- ten voor bedrijven, waarvan de erva ring geleerd heef', dat zij onder de tegenwoordige omstandigheden niet rendabel zijn. CRISIS - BUREAU. to taal ten laste gelegd f 75.976.259. Te genover de uitgaven staan inkomsten tot een bedrag van rond f 4.720.000 uit de droogmaking en tengevolge van toevallige baten, zoodat tot'. ultimo '35 een bedrag van rond 71 millioen gul den beschikbaar is gesteld. Tot een la teien datum staan de uitgaven nog niet vast. Het ligt in het voornemen te bevor deren, dat de wet tot instelling van een openhaar lichaam voor de Wie ringermeer, zoo mogelijk reeds op 1 Januari 1938, in werking zal treden. De voorbereidingen daartoe worden getroffen. De wet eischt .voor het openbaar lichaam een afzonderlijke begrooting. welke bij de wet moet wor den vastgesteld. De minister stelt zich voor daarbij de financiering van de werken nader te overwegen. ZUIDERZEESTEUNWET. De vraag van sommige leden, of de minister voornemens is nieuwe bepa lingen uit te vaardigen ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet en de daar op betrekking hebbendt Kon. Beslui ten. is den minister niet geheel dui delijk. Wel is in den laatsien tijd on derzocht, mede wegens de hooge uit gaven, welke de Zuiderzees'-eunwel vordert, of de resultaten van verschil lende tegemoetkomingen wel evenre dig zijn aan de daaraan verhonden uit gaven. Dit onderzoek hefcft ertioe geleid, dat in hel vervolg tegemoetkomingen, waarvan practisch geen of weinig re sultaat wordt verwacht, achterwege zullen blijven. De minister heeft daar bij op het oog de opleiding van doch ters van belanghebbenden en voorts in het bijzonder de opleiding van zoons van belanghebbenden, welke er niet direct toe leidt, da' deze op betrekke lijk korten termijn door aanwending van eigen arbeidskracht een bestaan zullen vinden. Hierbij kan ook ge noemd worden verleening van credie- FEUILLETON 5.) BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggen- merken in de week van 29 Nov. t.m. 4 Dec. 1937 bedroeg 37623, tegen over 37021 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de 'toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 4 Dec. in totaal aange bracht 1711844 merken,, tegenover 1994547 merken in de overeenkomstige periode van 1936. Bij de beoordeeling dezer cijfers dient te worden bedacht, dat dit jaar 6 pCt. minder biggenmerken werden toegekend dan vorig jaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. Invoer van buitenlandsche rogge. De Akkerbouw Centrale blijkt bereid te zijn alle Russsische en Amerikaan- sche, rogge, die reeds gekocht is, doch die nog in Januari en Febr. moet wor den verscheept naar Nederland, voor invoer toe te laten. Het is echter onmogelijk voor ook maar één nieuw contract invoerver gunning te krijgen. Men behoeft niet te verwachten, dat de afzet van inland sche rogge onmiddellijk de gevolgen van den maatregel zal ondervinden, De uitwerking kan eerst over eenige maanden worden verwacht. Veel vraag naar het uitschot is er niet. Inmiddels verminderen de voorra den op de boerderij wel ongemerkt', omdat van de minder goede partijen veel in eigen bedrijf als veevoer wordt gebezigd. Ingebroken bij zijn schoonvader. Vorige week,, werd in het gehucht Vossebelt, gemeente Dalen, ingebroken bij een arbeider, kort nadat deze een paai- varkens had verkocht en daar door wat geld in huis had. Vermist werd o.a. een kistje met een bedrag van f 86. De politie vond na haar onderzoek aanleiding tdt het aanhouden van een schoonzoon van den bestolene, iemand uit Coevorden, die echter hardnekkig ontkende. Dezer dagen vond de politie even wel ten nuize van den verdachte in het keukenfornuis resten van metalen voorwerpen, die mede in het kistje hadden gezeten, terwijl verborgen in den kap van de woning 'n tabaksdoos werd gevonden, waarin zich vrijwel het geheele gestolen bedrag bevond. De man heeft thans een bekentenis afgelegd en is daarna in arrest gesteld. Dolle stier rent door dorpen. In het Brabantsche dorp Nistelrode, heef» Dinsdagmorgen een wilde jacht op een dollen stier groote consterna tie teweeggebracht,, I-ïef. dier had zich uit een stal losgerukt en rende dooi de menigte. De stier vertrapte alles wat hem in den weg stond en richtte groote verwoesting aan. Alle pogingen, het woedende dier te vangen, misluk ten. Hei1 dier wist telkens aan zijn ach tervolgers te ontkomen en legde zoo ongeveer 10 Km. af, tot het in de ge meente Loo aankwam. Daar kwam het dier in botsing met een boerenwa gen, bestuurd door den landbouwer Van de Wetering. De stier werd hierdoor nog woester en rende steeds verder, totdat hij ten slotte tegen een schuur liep, waar hij werd gegrepen. Het paard, dat voor den boerenwa gen was gespannen,, was zoo hevig ge schrokken, dat het op zijn beurt op hol sloeg, hetgeen tot gevolg had, lat de voerman van den wagen werd ge slingerd en onder de wielen raakte. Met zware inwendige kneuzingen werd de man een woning binnenge bracht, waar geneeskundige hulp werd verleend. De wagen kantelde en reed met paard en al in de sloot. De dolle stier heeft 't avontuur met den dood moeten bekoopen. BUITENLANSCH NIEUWS. Tot den dag van zijn vertrek toe bracht de kleine Lord den meesten tijd door in den winkel van 'mijnheer Hobbs. Somberheid ze telde op 's heeren Hobb's voorhoofd hij was stil en terneergedrukt. Toen zijn vriendje hem met een triomfantelijk gezichtje, als een aan denken een gouden horloge met ketting bracht, viel het mijnheer Hobbs moeilijk be hoorlijk zijn dank uit te spreken. Hij zette het doosje op zijne breede knie en snoot een paar maal bijzonder luidruchtig den neus. „Er staat iets opgeschreven," zei Cedric, „binnen in de kast. Ik heb zelf aan den man voelde, dat er iets was, waarom zij beiden bedroefd waren, al zou hij niet hebben kun nen kunnen zeggen wat het was. Eene enkele opmerking kwam hem maar over de lippen „Wij hielden zooveel van dit huisje, niet waar, liefste Wij zijn er altijd van blijven houden, is het niet zoo „Ja ja," gaf zij met hare lieve, zachte stem ten antwoord. „Ja, mijn schat En toen stapten zij in het rijtuig en Cedric ging dicht naast haar zitten en toen zij zich i- I nog eens omkeerde, om uit het raampje te zien, keek hij haar aan en nam hare hand liefkoozend in de zijne. HOOFDSTUK IV. IN ENGELAND. Toen zij voor goed onderweg waren, had Cedric's moeder hem eerst verteld, dat zij niet in hetzelfde huis zouden wonen, en toen gezegd wat hij er in moest zetten. Van zijn hij het pas hoorde, was zijne smart zoo groot, oudsten vriend, Lord Fauntlerey, aan mijn heer Hobbs. Als gij dit ziet, vergeet mij niet. Want gij moogt mij niet vergeten Mijnheer Hobbs begon weer vreeselijk hard te snuiten. „Dat zal ik zeker niet doen," sprak hij met eene heesche stem „blijf gij ook aan mij denken als gij daar bij al die Engelsche groo- telui zijt „Ik zal u nimmer vergeten bij wie ik ook ben. Mijne prettigste, ten minste vele van mijne prettigste uurtjes, heb ik bij u doorge bracht. Ik hoop, dat gij mij later eens zult komen opzoeken. Eindelijk waren alle toebereidselen ge maakt de dag kwam waarop kisten en kof fers aan boord werden gebracht, het uur, waarop het rijtuig voor de deur stond. Toen overviel den kleinen knaap een zonderling gevoel van weemoed. Zijne moeder was een poosje alleen geweest in hare eigene kamer en toen zij de trap afkwam, waren hare oog leden vochtig en hare vriendelijke lippen trilden. Cedric naar haar toe en zij boog zich over hem heen, hij sloeg zijne beide armpjes om haren hals en zij kusten elkander. Hij dat de heer Havisham op eens begreep hoe wijs de Graaf gehandeld had, toen hij haar eene woning had aangewezen zóó dicht in de buurt, dat zij elkander dagelijks konden zien en spreken het ^verd hem opeens duidelijk, dat het kind de scheiding niet zou hebben kunnen dragen. Maar zijne moeder wist zoo liefderijk en verstandig met hem te spreken, en hem te overtuigen dat zij dicht, heel dicht bij hem zou zijn, dat hij weldra zijne vrees te boven kwam en niet meer aan eene wer kelijke scheiding dacht. „Mijn huis is niet ver van het kasteel, Ce drie," herhaalde zij, zoo vaak het onderwerp ter sprake kwam „gij kunt iederen dag bij mij komen. „Ik zou het toch veel prettiger vinden als gij er ook waart," gaf het kleine Lord je met een diepen zucht ten antwoord. Natuurlijk kon hij zich niet zoo schikken in een stand van zaken, die zijne „liefste" in het ééne huis voerde en hem in het andere, en mevrouw Errol vond het toch beter hem niet te vertellen waarom dit plan gemaakt was. Met KERSTDAGEN en NIEUWJAAR naar Dusseldorp, Keulen, Antwerpen en Brussel. dagen naar Parijs, geheel verzorgd f 48.—. Vraagt inlichtingen. Gced bewaarde Mammoeth. Vondst in N.-O-Siberic Heï A.N.P. verneemt uit Moskou Volgens een door het beheer der Noordzecrouie op het Wrangeiland ontvangen bericht, is in de nabijheid van Rogersbaai een goed bewaard exemplaar gevonden van een bijna zes hi-eter langen mammouth. Het exerh plaar is ontdekt aan de kust van de Tsjoekotsj zee in een laag kiezelstee nen, waarvan de temperatuur altijd 011 der he' nulpunt ligt. De slurf van den mammouth is onge veer 3 M. lang, het haar op helt lichaam heeft een lengte van 8 cm. De voor- en achterpooten van het dier zijn gebo gen een der pooten en een gedeelte van de romp zijn lichtelijk beschadigd waarschijnlijk door andere dieren. I11 het voorjaar zal men nagaan of uitgraving van de vondst mogelijk is. Volwassenen op een ijsschots. Duizend Km. afgedreven. wordt," sprak zij tot den heer Havisham. Be grijpen zou hij het toch niethet zou hem maar hinderen en verdriet doen, en ik weet zeker, dat zijn gevoel voor den Graaf natuur lijker en warmer zal zijn als hij niet weet, dat zijn grootvader zulk een bitteren afkeer van mij heeft. Hij is nooit in aanraking geweest met hardheid en haat en het zou hem een grooten schok geven als hij merkte, dat ie mand mij haten kon. Cedric wist dus alleen, dat er eene geheim zinnige reden bestond voor deze schikking, eene reden, die hij nu nog niet kon begrijpen, maar die hem uitgelegd zou worden wanneer hij wat ouder was. „Ik vind het heel naar," zei hij eens bij ge legenheid van een zijner ernstige gesprekken met den advokaat„gij weet niet half hoe naar ik het vind, maar er is zooveel verdriet in de wereld en men moet het geduldig dra gen. Dat zegt Mary altijd en ik heb het mijn heer Hobbs ook dikwijls hooren zeggen. En liefste wil zoo graag, dat ik het prettig zal vinden om bij grootvader te wonen, weet ge, omdat al zijne kinderen dood zijn en dat is natuurlijk heel droevig voor hem. Men moet medelijden hebben met iemand wiens kinde ren gestorven zijn en een er van nog wel zoo plotseling De heer Havisham zelf begon hoe langer hoe meer genoegen te scheppen in zijn gebabbell „Gij zult dus uw best doen om veel van den Graaf te gaan houden, nietwaar vroeg hij hem eens. „Ja zeker," gaf zijne Lordschap ten ant woord. „Hij is familie van mij en natuurlijk moet men van zijne familie houden daaren boven is hij zoo goed voor mij geweest. Als iemand zooveel voor ons doet en ons alles geeft wat wij graag willen hebben, dan moe ten wij veel van hem houden, ook al was hij geen familie maar doet hij dit alles en is hij dan nog familie er bij, dan moet men hem wel lief hebben. „Wat denkt gij, zou hij van u gaan houden?" „Mij dunkt van ja," hernam Cedric, „want ik ben immers ook familie van hem, het zoontje van zijn zoon nog welik geloof, „Ik heb liever, dat het hem niet verteld dat hij mij nu al liefheeft, want anders zou De leider van het beheer over den Noordelijken zeeweg, Schmidt, heeft tegenover een medewerker van Tass eenige mededeelingen gedaan over de expeditie der vier vliegtuigen op liet ijs van de Noordpool gedaald. In den loop van dit half jaar is het „drijven de pooistation ongeveer 1000 Km. afge dreven. Het nadert thans den 82sten breedtegraad tusschen Groenland en Spitsbergen. De ijsschots, waarop het s ation zich bevindt, behoort tot den ijss- room, welke ui,t hei centrale poolgebied afdrijft naar den Atlanti- schen Oceaan. Het station heeft een werkprogram van een jaar, d.i. tot helt voorjaar 1938 De expeditie heeft volkomen ongeëx ploreerde zeer noordelijke gebieden ge passeerd, doch bevindt: zich thans op nieuw in een bijna onbekend gebied, dat van groot belang is. Het is niet gemakkelijk, in het pool gebied te leven. Ton nu toe heeft tnen evenwel op voortreffelijke wijze de ge varen doorstaan en er is gen reden tot do veronderstelling dat de toestand veel ernstiger zal worden. De ijsschots, waarop de expeditie zich bevindt, is 3 M. dik en heeft een middellijn van 2 Km. Zeer waarschijnlijk zal de schots wel scheuren gaan vertponen, doch voor ervaren poolonderzoekers bestaat er geen gevaar. I11 ieder geval is er voldoende voed selvoorraad. Onlangs heeft Schmidt gelezen, dat' men bezorgd was voor liet lot der bewoners van het station, omdat de ijsschots bij de nadering va,i Groenland zich zou splitsen. Der gelijke uitingen noemde hij in tegen stelling met de opgedane ervaring. Op Frans Jozefland bevinden zich vliegtuigen, die zich eventueel naar hek; drijvende pooistation kunnen be geven, I11 het voorjaar zal de ijsbreker „Jerinak" de ijsschots tegemoet varen. LUCHTVAART EN MOND- EN KLAUWZEER. In Engeland breidt de epidemie zich uit. De mond- én klauwzeer-epidemie in Engeland begint nu zelfs in de lucht vaart te interveniëren en wel in de activiteiten van de Royal Air Force. De minister van luchtvaart heeft na melijk besloten, nadat een koe op de Fordboerderij mond- en klauwzeer heeft gekregen, 3 Km. van Salisbury verwijderd, het luchtverkeer op het nabijgelegen vliegveld van de R.A.F. te verbieden. Dit is een voorzorgsmaatregel, daar men vreest, dat de varkens van die boerderij mogelijkerwijze ook aange stoken zouden kunnen worden, op het vliegveld ronddwalen en de wielen van de toestellen de besmetting op an dere terreinen zouden kunnen over brengen. Eveneens is de jaarlijksche Kerstmarkt afgelast* Dit was een dei- grootste veemarkten van het jaar. Ondertusscren zijn er twee nieuwe hij mij niet alles geven wat ik graag hebben wil en dan had hij u ook niet gezonden om mij te halen." .O," zei de advokaat, „zou het daarom zijn „Ja," hernam Cedric, „daarom. Gelooft gij ook niet, dat het daarom is Wie zou nu niet van zijn eigen kleinzoon houden De menschen, die eerst zeeziek waren ge weest, hadden zich ternauwernood op het dek vertoond, om in hunne schommelstoelen te gaan liggen en van de frissche zeelucht te genieten, of iedereen scheen de romantische geschiedenis van den kleinen Lord Fauntle- roy te weten iedereen begon belangstelling te koesteren voor het kleine ventje, dat op de boot rondliep of met zijne moeder en den statigen ouden heer op en neer wandelde of een praatje maakte met de matrozen. Ieder een mocht hem even graag lijden hij maak te altijd en overal vrienden. Wanneer de hee ren op het dek heen en weder liepen en hem bij zich namen, dan stapte hij met vasten, kloeken tred naast hen voort en antwoordde vroolijk op hunne grappen en plagerijtjes spraken de dames met hem, dan was er altijd gelach in het groepje, waarvan hij het mid denpunt vormde, en speelde hij met de kin deren, dan kwam er geen einde aan de pret. Onder de matrozen had hij zijn beste vrien den hij kreeg de wonderlijkste vertelsels te hooren van schipbreuken en zeeroovers en onbewoonde eilanden hij leerde touw split sen en kleine scheepjes optuigen en deed eene verbazende mate van kennis op in het vak van zeilen, masten en touwen. Ja, van tijd tot tijd gebruikte hij met het liefste en onschuldigste gezichtje van de wereld zee manstermen, die voorloopig nog geen burger recht hebben verkregen in de beschaafde conversatie Elf dagen nadat hij van zijn vriend af scheid genomen had, bereikte hij Liverpool en op den avond van den twaalfden dag hield het rijtuig, waarmee hij en zijne moeder en de heer Havisham van het station waren ge komen, voor het hek van Court-Lodge stil. Zij konden in de duisternis weinig van het huis' zien. Cedric zag alleen eene breede oprijlaan van hooge boomen en toen het rijtuig nog een eindje gereden had, zag hij eene open deur, waaruit eene zee van licht naar buiten stroomde. Mary had hem op reis vergezeld en was iets eerder hier aangekomen dan zij. Toen Cedric uit het rijtuig sprong, zag hij nog een paar bedienden in de wijde vestibule en Ma ry op de stoep staan. Met een uitroep van blijdschap sprong Lord Fauntleroy naar haar toe. „Zijt gij er al, Mary zei hij. „Liefste, hier is Mary en hij kuste de meid op hare roo- rie wangen. „Ik ben blij, dat ik u zie, Mary," sprak me vrouw Errol met hare zachte stem. „Met u zal het mij hier minder vreemd zijn." Eïi zij stak haar het kleine handje toe, dat door Mary hartelijk, en als het ware bemoedigend, gedrukt werd. Zij begreep wat die „vreemd heid" wezen moest voor de moeder, die haar eigen land verlaten had en op het punt was om haar eenig kind af te staan. De Engelsche bedienden sloegen nieuwsgie rige blikken op den knaap en zijne moeder. Allerlei geruchten waren hun ter oore geko men zij wisten hoe boos de oude Graaf was geweest over het huwelijk van zijn zoon en waarom mevrouw Errol op Court-Lodge zou wonen en het kind op het kasteelzij waren geheel op de hoogte van het groote fortuin, dat hij mettertijd zou erven en wisten meer dan genoeg van den ouden grootvader met zijne aanvallen van jicht en zijn afschuwelijk humeur. „Hij zal het niet gemakkelijk hebben, de arme jongen," hadden zij onder elkander ge zegd. (Wordt vervolgd.) VIER BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN 1 Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant,

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1