TANDH. INRICHIING fa JAARGANG DINSDAG 21 DECEMBER 1937 No. NIEUWS« EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINDEN EN OMSTREKEN ISl! BEKENDE LAGE TARIEVEN. HET IJS GEBROKEN. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN 1 bWIERINGER COURANTj UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande© f 1.25. CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 9V's1 uur. Inlichtingen kosteloos. Volgend nummer van dit Blad verschijnt a.s. VRIJDAG. Wegens de feestdagen komt Zaterdag geen nummer uit. H. H. Correspondenten en Adverteer ders gelieve hiermede rekening te houden. „DE VLOED KOMT OP." „De Vloed komt op" is een 50 blad- zijden groote plioto-gravure die deze week verschijnt en verkrijgbaar zal j zijn in alle Hollandsche boekwinkels, kranten-kiosken enz. In dit blad wordt, in bonderden tref fende foto's, veiUeld van de groei en de boodschap van de Oxford-groep, en van haar geschiedenis in Nederland en de geheele wereld.. Dit is een Kerstmis-boodschap, een blijde tijding, vervat in boeiende tek sten en platen, en daarin ligt bet ver haal van een opkomend getij van man nen en vrouwen die besloten hebben Ij nieuwe volken en een vernieuwde wereld te maken. De eerste bladzijden verhalen van 1 een wondere wereld vol manifestaties van menschel ij ke en nationale krach ten, die uitloopen op een chaos. En dan zien we, tegenover een beeid j" van het falen van menschelijk Ver- 1 iiuft, het rijzen van nieuwe hoop, mo gelijk in tal van landen,, waar men- schen hebben besloten God's plan te volgen. De lens van het foto-toestel beweegt dan door vele gedeelten van.de we reld en legt de beelden vast van won deren van dezen tijd, in menschen en in volken. Dit gedeelte wordt beslo ten met beelden van de Pinkster-bij een komsten die dit jaar te Utrecht wer den gehouden. Mr. Dr. J. A. N. Patijn, Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft speciaal voor deze publicatie een bijdrage gele verd. De 2e helft van het boek voert den lezer naar alle hoeken van onze samen leving en toont hem de gang van de Christelijke revolutie in het maat schappelijk leven. Industrie. Bladzijden worden gewijd aan de oplossing van werksta kingen en wrijving in het bedrijfsle- ven. Hier ziet, men de verklaringen F E U r~L~L~E TON. I 10) „Alles comedie gromde zijne Lordschap. „Zij denkt mij te lokken om met haar in on derhandeling te treden en verbeeldt zich ze ker, dat ik hare kordaatheid bewonderen zal. Maar dat heeft zij mis. Ik geef geen duit om die Amerikaansche onafhankelijkheid. Ik ver kies niet, dat zij op mijn grond, als eene be delaarster zal leven. Zij is nu eenmaal de moeder van den jongen en heeft als zoodanig stand op te houden. En dat zal zij doen ook. Zij zal geld aannemen, of zij het pleizierig vindt of niet." „Zij zal het toch niet gebruiken," meende de heer Havisham. „Het kan mij niet schelen of zij het ge bruikt," bulderde de Graaf. „Het zal haar toegezonden worden. Zij zal niet aan de men schen kunnen vertellen, dat zij van den ar me moet leven, omdat ik niets voor haar ge daan heb. Zij schijnt te willen, dat die jon gen eene slechte opinie van mij zal krijgen. Zij heeft hem toch zeker al genoeg tegen mij opgestookt „Neen," zei de heer Havisham. „Ik heb eene tweede boodschap, waaruit u blijken zal, dat zij het niet gedaan heeft." „Ik wil er niets van hooren hijgde de Graaf, ademloos van boosheid en opgewon denheid en pijn. Maar de heer Havisham begon toch te spre ken. „Zij verzoekt u vriendelijk Lord Fauntle- roy niet te laten merken, dat gij hem van haar verwijderd houdt, omdat gij tegen haar ingenomen zijt. Hij is zeer aan haar gehecht en zij is overtuigd, dat uwe goede verstand houding met hem er onder lijden zouden. Zij zegt, dat hij het niet begrijpen en misschien bang voor u worden of ten minste minder ge- van arbeiders en werkgevers die het uitzicht brengen op nieuwe levens voorwaarden van den arbeider en eene hervorming van de grondslagen van het volksleven. Een nieuwe eenheid in hei bedrijfs leven volgens God's plan. wordt ons voor oogen gedragen, zooa.'s die alom in de wereld is toe te passen door sa menwerking van Arbeid, Leiderschap en Kapitaal. Zij houden den lezer hun vaste over tuiging voor dat naar God's plan elk vraagstuk van het bedrijfsleven wordt opgelost. Dit is de werkelijke revolutie in het bedrijfsleven samenwerkers, die zich door God laten leiden, kunnen de we reld leiden. Landbouw. Iliei vindt men on der anderen de geschiedenis van een landbouwbedrijf, dat anders werd aan gezien het bekeerd werd onder God's leiding. Een landbtuwer. die alle plagen van zijn bedrijf beschrijft, erkent dat hei nief alleen Moeder Natuur is die den landbouwer voor moeilijkheden brengt, maar evenzeer de menschelijke natuur. Hij toont dit met verdere voorbeelden aan. Het Gezin. Dooi- deze geheele uitgave leidt ons de fundamenteele beteekenis van het gezinsleven. .,Zij, die een gezin houwen, bouwen een volk"-.(, dat is het motief van dit gedeelte. „Het lot van een volk wordt bepaald aan" meer dan een mi 11. onlbijltateis." De mislukking van het gezinsleven bcteekent de ontbinding van de wereld De Kerk. -- Een groot c'.eei van de uitgave is gewijd aan de Kerk op marsch. Dr. George West, Bisschop van Ragoon, schrijft in zijn bijdrage dat de gulden dagen van de Kerkge schiedenis voor ons liggen, en die van de vernieuwing van het Kerkelijk leven. Een artikel van Dr. Christian Richard uit „The Cathoiic World" wordt aangehaald, waarin deze schrij ver verklaart wat hem hem in de Ox ford-groep getroffen heeft. Dit boek vol foto's voert ons dan verder over alle gebieden van het le ven het. medisch gebied, de natio nale gezondheid, de pers, de film en de radio enz. „De vloed komt op" werd, zooals al les in de Oxford-groep gedaan wordt, samengesteld dooi- een aantal vrijwil ligers die al hun tijd aan dit werk ga ven en geen financieele vergoeding ontvingen. Deze publicatie verschijnt ook in het Engelsch. Fransch, Dui'tsch, Spaansch, Noorsch, Deensch, Zweedsch en Finsch en er is ook een speciale uit gave gemaakt voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De eer ste druk van deze uitgraven beloopt tezamen meer dan een millioen exem plaren. Een goed teeken voor de be langstelling in ons land moge wor den gevonden in het feit dat het grootste deel van de eerste druk in negenheid voor u voelen zou. Zij heeft hem verteld, dat hij nog te jong is om de reden te begrijpen dat hij het wel hooren zal als hij ouder is. Zij wil niet, dat er eene scha duw zal liggen op uwe eerste ontmoeting met hem. De Graaf ging in zijn stoel achterover lig gen. Zijne diepliggende, doordringende oogen flikkerden onder de borstelige wenkbrauwen. „Kom. kom," zei hij nog altijd naar adem hijgend. „Gij wilt mij toch niet wijsmaken, dat zijne moeder het hem niet verteld zou hebben.?" „Geen enkel woord, Mylord," hernam de advocaat op koelen toon. „Ik verzeker het u. Het kind is er op voorbereid in u den bemin- nelijksten en hartelijksten grootvader te zien. „Welzoo doet hij dat zei de Graaf. „Ik geef u mijn woord van eer," hernam de heer Havisham, dat de indruk, dien het kind van uw persoon ontvangt, geheel van u zei ven zal afhangen, en als ik zoo vrij mag zijn u een wenk te geven, dan geloof ik dat gij het beter met hem zult kunnen vinden, in dien gij u in acht neemt en nooit met gering schatting over zijne moeder spreekt." „Kom, kom," zei de Graaf, „het kind is pas zeven jaar oud." „Maar die zeven jaar heeft hij geheel aan zijn moeders schoot doorgebracht, en hij is innig aan haar gehecht." HOOFDSTUK V. OP HET KASTEEL. Het was laat op den middag toen het rij tuig, waarin de kleine Lord Fauntleroy en de heer Havisham gezeten waren, de groote laan van het kasteel inreed. De graaf had order gegeven, dat zijn kleinzoon moest zor gen vóór etenstijd bij hem te zijn en tevens bevolen, dat het kind onverzeld naar de ka mer gezonden zou worden, waar hij plan had hem te ontvangen. Toen het rijtuig door het groote hek van het park reed had hij uit het portier gekeken, het Hollandscli, van 100.000 exem plaren, reeds is voor-verkocht. BINNENLANDSCH-NIEUWS: Oude man te Rijen neergeslagen. Mislukte herooving. Zaterdagavond is te BR ij en bij Breda een overval gepleegd op den 70-jari- gen voerman A. Snoeren, werkzaam op de lederfabriek Noord-Brabant aldaar aldaar. Toen Snoeren zich na afloop van zijn werkzaamheden om ongeveer 8 uur huiswaarts begaf, werd hij niet vei- van zijn woning, die aan een een zamen landweg even buiten het dorp is gelegen, van achteren aangevallen door een hem onbekenden man. Deze bracht den ouden voerman, vermoede lijk met een bijl eenige hevige slagen op het achterhoofd toe, waardoor Snoeren ernstig werd gewond. Hij verloor echter niet dadelijk het bcwus/zijn en riep luide om hulp. waarop de laffe aanrander de vlucht nam. Kruipend slaagde de gewonde man erin, zijn woning te hereiken, waar hij het bewustzijn verloor. De door iiuisge nooton gewaarschuwde dr. Van Glad beek verleende den gewonde de eer ste hulp, waarna Snoeren even tot bewustzijn terugkeerde en een korte verklaring kon afleggen. He. onder zoek naai- den dader, dat door de mare chaussee direct, met kracht werd ter hand genomen en waaraan ook wordt deelgenomen door den bekenden speurhond van den brigadier der rijks veldwarht. Wens uit Sprundel, leverde nog geen resultaat op. Men neem' aan,, dat het de bedoe ling van den aanrander is geweest, Snoeren te berooven, aangezien bij de lederfabriek Noord-Brabant Vrijdag de weckloonen webden uitbetaald en Snoeren dus geld bij zich had. De toestand van Sn. is nog zeer ernstig. Nieuwe banen voor de Zuivelindustrie In 3 maanden reeds 237 ton textiel- caseïne uitgevoerd. Blijkens de statistiek van in en uit voer is de export van textiel-caseine naar-Italië reeds begonnen. In de afge- loopen maanden is 237.000 Kg. bruto naar dat; land uitgevoerd, namelijk 50.000 Kg., in September, 105.000 Kg. in October en 82.000 Kg. in November In totaal voor een waarde van f 185.000. Gerekend naar den tot-alen i case- ine-expori in deze 3 maanden (630 VRIJDAG 24 DEC. zullen alle AUTO BUSDIENSTEN GEREDEN WORDEN ALS OP ZATERDAG. om de groote steenen leeuwen, die aan den ingang prijkten, in oogenschouw te nemen. Het hek werd geopend door een blozend, moe derlij k vrouwtje, die uit de met klimop be groeide portierswoning te voorschijn kwam. De vrouw zag er uit alsof iets haar genoe gen deed. Er kwam een nog blij der glimlach op haar blozend gelaat en een vriendelijke uitdrukking in hare oogen. „God zegene uwe Lordschap sprak zij. Wees hartelijk welkom Lord Fauntleroy nam zijn mutsje af en knikte haar toe, terwijl het rijtuig voortreed. Het rijtuig vervolgde zijn weg tusschen de dubbele rijen zware boomen, wier takken een donkergroen gewelf vormden boven hun hoofd. Cedric had nog nooit in zijn leven zulke boomen gezien zij waren zoo groot en statig en de takken groeiden zoo laag aan de zware stammen. Hij wist toen nog niet, dat Dorincourt-Castle eene van de schoon ste bezittingen in geheel Engeland en bijna geen park zoo uitgestrekt en zoo prachtig aangelegd was, terwijl de boomen en lanen ongeëvenaard mochten heeten. „Welk een prachtig park Wat is het hier mooiriep hij. „Nog veel mooier dan in „Central-Park." Hij begon zich eindelijk te verwonderen, dat zij zoo lang onderweg waren. „Hoe ver 'is het wel vroeg hij. „Van het hek tot aan de voordeur, meen ik." „Drie en een halve mijl ongeveer," gaf de advocaat ten antwoord. „Hoe vreemd om zoo ver van zijn eigen hek te wonen," merkte zijne Lordschap op. Nu kwam weldra het kasteel in het gezicht. Statig en schoon rees het daar voor hen op, terwijl de purperen gloed der ondergaande zon door de ontelbare vensters weerkaatst werd. Cedric zag de groote deur openstaan en twee rijen bedienden, die naar hem keken. Hij begreep niet waarom zij daar zij ston den en vond hunne livreien prachtig. Aan het hoofd van den bediendenstoet stond eene bejaarde vrouw in eene eenvou- ton bruto voor f 311.000) heeft cle uit voer van textiel-caseine dus reeds uitgemaakt 38 pCt. van het totale kwantum en 50 pCt. van de uitvoer waarde. Aan de einde Aug. begonnen fabri cage van dit, nieuwe product namen tot dusver 3 zuivelfabrieken deel in Dec. is er een vierde bijgekomen en men is bezig met de installatie van zes andere, die kort na Nieuwjaar in bedrijf zullen worden gesteld. Het product word't voorloopig naar Italië gezonden, waar het wordt ver werkt t.O'1 melkwol of lanïtal, in af wachting eener verwerking in Neder land. Aangezien voor de bereiding van één ton tex>'iel-caseine circa 33 ton ondermelk noodig is, is in de afgo- loopen 3 maanden dus ree.ds bijna 8 millioen Kg. ondermelk aan dit nieuwe product verwerkt. PREDIKANT GEVERBALISEERD. Tijdens luchtbeschermings oefening op straat. Te Heerenveen is Zaterdagmiddag een luchtbcschermings-oefcning gehou den, waarbij de werkelijkheid zeer dicht is benaderd. Een oude oliela- briek werd door bommen getroffen en vloog in brand. Wel verscheen de brandweer, doch later dan was bepaald Ds. S. Winkel, die diclit bij de fa- bziek woont, maakte zich ongerust. Hij vreesde, dat het vuur in de fa briek zijn huis zou aantasten. Tegen het bevel, dat ieder binnenshuis moest blijven, begaf hij zich op straat om de marechaussee van het gevaar in ken nis te stellen. De marechaussee constateerde, dat de predikant - door zich op straat te bevinden - in overtreding was en gelastte hem, zich naar binnen te bege ven. Er ontstond een woordenwisse ling. De marechaussee maakte hier |een ein aan, door den predikant naar zijn woning te brengen en procesver baal op te maken. TUBERCULOSE-BESTRIJDING ONDER HET VEE. De Vcreeniging tot bestrijding van de Tuberculose onder het Rundvee hield Vrijdagmiddag te Alkmaar haar algemeene vergadering. In de afgeloopen periode waren de financieele uitkomsten voor de verhou ding eenigszüis gunstiger dan in de vorige periode. In verband mei de ingekomen mede deelingen zeile de voor/ da hel dage lijksch bestuur de oormerken voor de niet-getfegistreerde •lieren 'en zeerste aanbeveelt. Het dagelijksch bestuur had besloten geen adheaesie te betuigen ine! het voorstel Utrecht, om voor fok kalve ren ook f 10 uitbetaald te krijgen. De rekening werd conform goedge keurd met een batig saldo van f 1658.24. De begrooting in ontvangst en uitgaaf bedragende f 87480 wees een nadeelig bedrag aan van f 5505, dige, zwart zijden japon zij had grijs haai en droeg eene muts. Toen hij de vestibule bin nentrad, stond zij dichter bij hem dan de overigen en de uitdrukking van haar gezicht beduidde hem, dat zij hem wilde aan spreken. De heer Havisham, die hem bij de hand hield, bleef een oogenblik stilstaan. „Dit is Lord Fountleroy, juffrouw Mellon," sprak hij. „Lord Fauntleroy, dit is juffrouw Mellon, de huishoudster." Cedric stak haar de hand toe. terwijl een zonnige glans zich over zijn gelaat verspreid de. „Hebben wij van u die mooie, witte poes gekregen vroeg hij. „Dan bedank ik u wel, juffrouw." Het lieve, oude'gezicht van juffrouw Mellon straalde letterlijk van blijdschap, evenals dat van de portiersvrouw gedaan had. „Ik zou zijn Lordschap overal herkend heb ben," sprak zij tot den heer Havisham. „In voorkomen en manieren gelijkt hij sprekené op den kapitein. Dit is een gezegende dag voor ons, mijnheer Cedric begreep volstrekt niet wat zij be doelde met dien „gezegenden dag," en hij keek haar vragend en verwonderd aan. Een oogenblik verbeelde hij zich, dat er tranen in hare oogen waren en toch was zij blijkbaar niet verdrietig. Glimlachend zag zij hem aan. „De poes heeft twee allerliefste kleintjes hier gekregen," sprak zij. „Ik zal ze naar de speelkamer van uwe Lordschap laten bren gen." De heer Havisham fluisterde haar een paar woorden in. „In de bibliotheek, mijnheer," gaf juffrouw Mellon ten antwoord. „Zijne Lordschap wordt er alleen verwacht." Nog een paar minuten en de lange, forsch gebouwde huisknecht in staatsielivrei, die Cedric naar de bibliotheek had geleid, open de de deur en riep op indrukwekkenden toon „Lord Fauntleroy, Mylord Al was hij maar een huisknecht, toch gevoelde hij, dat het een gewichtig oogenblik was, waarop de erf- dat het bestuur wilde putten uif de vorige rekening voor de proef Moscou. De bijdrage van hei Rijk werd ge raamd op f 408000 voor 43000 te onder zoeken dieren en van dc Provincie op f 22500. De contributie van de leden werd geraamd op f 17200, die van de aangesloten org. op 425. Toelating A-leden. liet bestuur had gemeend op grond van de gunstige uitkomst van de reke ning' 1936-1937 vooidoopig- alle nieuwe aangiften van veehouders voor: aan sluiting bij de Rijksbestrijding' als A- ieden te moeten accepteeren, echter tot een limiet voor onderzoek van ongeveer 86000 dieren. Voor 1936-'37 omvatte, met inbegrip van de veesta pels der B-leden het totaale onder zoek 82962 dieren. Wel wordt het geraamde tekort vrij belangrijk verhoogd, maar toch achtte het bestuur dezen gang van zaken van belang, waarom het 't voorstel van de begrootingscomm., om de hef fing van f 0.20 per rund op f 0.25 te brengen, afwees. De uitkeerlng voor open lijders werd verhoogd van f 25 op f 35. om te bevorderen dat verdachte dieren eer der voor' klinisch onderzoek worden op gegeven. Jaaversiag Uit het jaarverslag bleek, dat dc vereeniging ruim 1400 leden telt. Aan 256 overwaardig verklaarde be drijven werden 498 kuikalveren extra toegewezen a f 15 per stuk. Toen de prijs tot f 30 werd verhoogd, waren en kele veehouders handig genoeg om bun vroeg in den winter 1936-1937 ge boren kalveren nog voor boventallig in aanmerking te latfjen komen. "Veel werk en kwesties bezorgden ons de premie-aanvragen voor de con sumptie-melkers, uit te keeren van wege de Zuivel Centrale. Tezamen ou'v.iigen 72.4 bedrijven met 18165 dieren aan premie f 22050.80 het niet goed verzorgen door dieren artsen' en veehouders voor aan- en ver koop van vee gaf vaak last met de premie-aanvragen. In '28-'29 waren aangesloten 21 ver- ecnigingen met 977 veehouders met 25.7 pC:. TBC-vrije dieren. In 1936-1937 46 vereenigingen met 28.8 pCt. vrije dieren. 28.8 pCt. van 82961 dieren in 4163 bedrijven is van meer beteekenis dan 25.7 pCt. van 16.393 dieren, omdat in de eerste drie jaren uitsluitend met fokbedrijven was gewerkt. De rijksbestrijding werkt nu in aile consumptie-gebieden. Amsterdam vult nog steeds de veebe drijven door aankoop aan, maar daar door is daar het reactie-percentage, da.i 16.3 pCt. bedraagt, voor Amster dam 32.3 pCt., dus bijna het dubbele van het percentage in het verdere deel van de provincie. Van veel beteekenis was het feit, dat het reactie-percentage van het jongvee van 9.2 pCt. in 1928 tot 1.7 pCt. en 24 pC0. in 1936-1937 was terug- geloopen. Dit bewijst dal aan de genaam zijn eigen grond betrad, en in~de tegenwoordigheid verschijnen zou van den man, wiens naam en bezittingen hem een maal zouden toebehooren. Cedric stapte over den drempel. Het was een ruim en deftig vertrek met ouderwetsche meubels van gesneden eikenhout en boeken kasten iangs de wanden. De meubels waren zoo donker, de gordijnen zoo zwaar, de ven sters met hunne ruitjes lagen zoo diep in de nissen, de afstand van de deur naar den haard scheen zoo groot, dat het geheel, voor al op dezen tijd van den dag, een somberen indruk maakte. In het eerste oogenblik dacht Cedric, dat er niemand in de kamer was, maar weldra zag hij, dat in een grooten armstoel, die bij het vuur stond, iemand zat iemand, die zich niet dadelijk omkeerde om hem te zien naderen. Wel scheen hij de aandacht van een ander wezen getrokken te hebben. Op den grond, raast den armstoel, lag een hond, een groote, ruige dog, wiens lijf en pooten werkelijk iets van een leeuw hadden dit reusachtige dier stond langzaam en statig op en kwam met zwaren tred naar het kleine ventje toe. Toen verhief de persoon in den armstoel zijne stem. „Dougal, kom hier riep hij. Maar zoo het hartje van den kleinen Lord geene onvriendelijkheid kende, vrees kende het evenmin hij was al zijn leven een dap per ventje geweest. Op de natuurlij leste ma nier van de wereld vatte hij met zijn kleine handje het groote beest bij den halsband en zoo liepen sij samen voort, Dougal geweldig snuivende. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant. J

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1