TWEEDE BLAD. VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 No. '^8 nieuws- en advertentieblad vi wierinqen en omstreken anus^°«Haaricm GEMEENTERAAD WIERINGEN. WIERiNGER COURANT Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met l'/2 cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P.J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. ÜU W loe de Eadlcrede van GEMEENTE WIERINGEN. VERGADERING van de RAAD der Gemeente WIERINGEN op WOENSDAG 22 Dec. 1937, ds namiddags 2 uur. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken Ingekomen zijn van Ged. Staten bericht van goedkeuring van de capitulantenverordening van het Raadsbe sluit tot verkoop van bouwgrond aan J. Kui pers alhier. Vocrloopige vaststelling rekening zeegras exploitatie dienst 19361937 en gemeentere kening dienst 1936. De Commissie van onderzoek rapporteert, dat zij de stukken heeft onderzocht en in orde heeft bevonden. De gemeenterekening sluit in ontvangst op f 459200,93 en in uit- gaaf op f 473569,20, alzoo met een nadeelig slot van f 14368,27, wat betreft de gewone; dienst en in ontvangst op f 107330,27 en in j uitgaaf op f 92244,84, alzoo met een batig slot van f 15085,43, wat betreft de kapitaal- dienst. (Worden voorloopig vastgesteld.) Bezwaarschriften schoolgeld. Aan A. van der Goot, L. de Nooijer, Wed. P. C. Oudt, J. Hooiveld, K. de Rooij en ,J. Sie- gers wordt ontheffing van schoolgeld ver leend. Verzoeken van R. de Bie, L. Wieringa, A. Kuiper, S. Wigbout, P. Kraak, H. Nieland, H. Moes, Jb. Doves, A. Steiginga, A. A. K. Blokland, C. Dover en O. Ottens worden af gewezen. Verzekering van gemeentegelden. Bij de wet van 22 April 1937, ten doel heb bende ae vereenvoudiging der gemeentelijke en provinciale administratie, is de verplich ting voor den gemeente-ontvanger om zeker heid te stellen voor hun geldelijk beheer ver vallen. Het is de bedoeling dat in het ver volg dc gemeentegelden .tegen fraude worden verzekerd bij verzekeringsinstellingen. In verband hiermede is op initiatief van de Ver. voor Ned. Gem. opgericht de Ver. Fraude risico-Onderlinge van Gemeenten. B. en W. achten dit het aangewezen lichaam cm er de gemeentegelden te verzekeren en stellen voor als lid toe te treden. Aangenomen. Dekking tekorten afd. W.-meev der Vereen. voor Ziekenhuisverpleging „Schagen" en der N.IÏ. Vereen. „Het Witte Kruis." Eén door het Gem. bes uur van Me- demblik genomen inidatief heeft er toe geleid een plan op te stellen tot dekking van ontstane tekorten bij bo vengenoemde vereenigingen. De eer ste had op 31 Dec. 1936 een tekort van ruim f 2100, en de laatste van circa f 1000. Beide vereenigingen kunnen zonder hulp hun sociaal werk niet voortzetten. B. en W. snellen derhalve voor aan de eerstgenoemde verceni- ging ter gedeeltelijke dekking van het tekort harer afd. Wieringcrmeer een voorscho't te verleenen van f 500, onder voorwaarde, dat ook door de Gem. Medemblik en de Directie van den Wieringerm eerpolder voorschot ten worden verleend van resp. f 1000 en f 500 en dat het voorschot ten spoe digste uit de batige salcli zal worden terugbet aald aan de laatstgenoemde vereeniging eeri bijdrage te verleenen van. f 250, onder voorwaarde, dat door de beide bovengenoemde lichamen een bedrag van resp. f 500 en f 250 wordt beschikbaar gesteld. Aangenomen. Vervoerkosten voor leerlingen naar bijzondre scholen. B. en W. stellen voor aan M. B. Leenen en S. Wiersma een tegemoetkoming ex. art. 13 L.O.-wet 1920 te verleenen in de kosten van vervoer van hun kinderen naar de Chr. Nat. School te Den Oever. Aangenomen. Opheffing cursus voor vreemde talen te Hip- polytushoef. B. en W. schrijven den Raad, dat in de op 20 Februari 1936 gehouden vergadering het voorstel tot het opheffen van den cursus voor vreemde talen is verworpen in de ver wachting, dat men te bevoegder plaatse de in die vergadering naar voren gebrachte motieven tegen die opheffing alsnog als juist zoude erkennen. B. en W. hebben zich dus nader gewend zoowel tot Gedeputeerde Sta ten ais tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en van de gegronde bezwaren tegen het verdwijnen van den cursus voor deze ge meente een uiteenzetting gegeven. Tegelijk hebben zij krachtige pogingen in het werk gesteld om het aantal leerlingen te verhoo- gen, aangezien uit de ontvangen brieven dui delijk gebleken was, dat het gering aantal leerlingen mede een reden was voor den wensch tot opheffing. Als gevolg hiervan kon den zij den Minister mededeelen, dat zich 21 leerlingen voor het volgen van den cursus hadden aangemeld en dat dus, behoudens het terugloopen van dat getal, de kosten van den cursus uit de opbrengst der schoolgelden ge heel gedekt werden. Ten einde mogelijke bezwaren tegen de vermoedelijk slechts kleine tekorten, in geval van vermindering van het leerlingental, te voorkomen, verzochten zij den Minister goed te keuren, dat eventueel een dergelijk tekort te zijner tijd in de rekening mocht worden geleden, vooral, nu uit de groote belangstel ling van de ingezetenen was gebleken, dat er hier ter plaatse behoefte aan den cursus be staat. B. en W. hebben echter van Ged. Sta ten bericht ontvangen, dat de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën tegen het voortzetten van den cursus slechts dan geen bezwaar hebben, indien dit voor de gemeente nimmer eenige financiëele last zal meebrengen. Het behoeft, zeggen B. en W. geen betoog, dat dit geen basis is, waarop een regeling kan worden getroffen. Bij slechts een kleine vermindering toch van het getal leerlingen worden de kosten niet meer ten volle gedekt, zoodat de cursus dan dadelijk stopgezet zou moeten worden. De ondervinding' heeft im mers geleerd, dat er>altijd eenig verloop on- der de leerlingen plaats vindt, hetzij door bezoek aan scholen elders, vermindering van animo enz. Het doet B. en W. intusschen genoegen te kunnen mededeelen, dat-.^de tegenwoordige leider van den cursus, de heer H. N. Corne- lissen, de lessen op de gewone voet wil voortzetten en wel voor eigen rekening. Voor de leerlingen brengt dit nagenoeg geen ver andering, terwijl toch bereikt wordt, dat be langhebbenden te Wieringen niet van cursus lessen in de beide moderne talen verstoken blijven. B. en W. juichen deze oplossing dan ook van harte toe, als zijnde in de gegeven omstandigheden de beste, terwijl het wel vast staat, dat in de opvatting ter zake van de Regeering toch geen wijziging zal zijn te brengen. Resumeerende stellen B. en W. voor goed tc keuren, dat de Heer Cornelissen tot dit doel van een schoollokaal blijft gebruik ma ken en daarover de vrije beschikking krijgt en voorts met ingang van 1 Januari 1937 den genoemden cursus op te heffen, met verlee ning van eervol ontslag aan den onderwij zer-leider van den cursus en met intrekking van de verordening op het geven van ge noemd onderwijs, alsmede van de verorde ning op de heffing en op de invordering van schoolgeld voor het ontvangen van dat on derwijs. Aangenomen. Aansluiting aan den destructor te Schagen. In de vergadering van 24 April 1936 werd besloten met de Gemeentebesturen in de vleeschkeuringskring Barsingerhorn een nieu we overeenkomst aan te gaan inzake de des tructie van afgekeurd vee en vleesch. Deze bepalingen ontmoetten echter bij verschil lende gemeentebesturen bezwaar, als gevolg' waarvan nieuwe voorstellen door de Com missie in de kring Barsingerhorn werden ge daan. De bijdragen van de gemeenten in dé jaarlijksche tekorten van den destructor worden voortaan berekend naar 2,6 cent per inwoner en 2,6 cent per H.A. oppervlakte der gemeente. Wieringen zal ong. hebben te be talen f 380,- per jaar terwijl tot heden f 200,- per jaar werd betaald. Eventueele winsten worden aan de aangesloten gemeenten uit gekeerd. B. en W. stellen voor tot deze rege ling toe te treden. De Heer Hulsebos merkt op, dat men door een eigenaardige berekening tot deze slotsom moet zijn gekomen, daar Wieringen nu im mers bijna het dubbele bedrag moet betalen. Voorz. antwoordt dat deze per H.A. opper vlakte en per inwoner de eerlijkste oplossing is. Aangenomen. Sluiting kasgeldleening. Van.de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht is een aanbieding ontvangen tot het sluiten van een kasgeldleening groot f 50.000,- voor c?e tijd van 6 maanden, tegen een rente, be rekend naar 1% 'sjaars. Aangezien voor de bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten in re kening-courant opgenomen gelden een be duidend hoogere rente moet worden betaald, stellen B. en W. voor tot het aangaan der leening te machtigen. Aangenomen. Sluiting kasgeldleening groot f 50000.—. Aangezien Ged. Staten bezwaar hebben te gen het openen van een crediet van f 175000,- cver 1938 bij de N.V. Bank voor Nederl. Ge meenten zijn met die Bank onderhandelingen gevoerd over een kasgeldleening. De Bank heeft aangeboden een kasgeldleening te ver strekken van f 50000,- voor de tijd van drie maanden tegen een rente van Va 'sjaars. Aangezien deze aanbieding zeer billijk is stel len B. en W. voor tot het aangaan der kas geldleening te besluiten. Aangenomen. Crediet in rekening-courant Bank voor Nederl. Gemeenten. Ged. Staten maken bezwaar tegen het ope nen van een crediet in rekening-courant bij dc- N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten tot HET KERSTGESCHENK. Het was heel druk in de buurt waar Johnny Meyer woonde. j Beneden in de straat rammelden de auto's de karren en de vrachtwagens over de stee- nen kooplieden schreeuwden en het huis dreunde wanneer de trein een eind verderop over het viaduct reed. Maar Johnny's moeder begreep best, dat men voor weinig geld in zoo'n groote stad geen plekje zou kunen vin den, waar hc-t zoo rustig heerlijk zou zijn, als buiten op het land en deze kamers waren licht en frisch. Johnny's moeder kon prachtige verhaaltjes vertellen, uit den tijd, dat ze nog een klein meisje was toen ze nog in Oostenrijk woon de, en gelukkig was. Haar man was in de wreede oorlog gesneuveld en zij had met haar zoontje 't vaderland verlaten om in de nieuwe wereld bestaan te vinden. Vooral als ze vertelde van het Kerstfeest, zat Johnny vol aandacht te luisteren. Als ze vertelde van de groote, lekkere brooden die er gebakken werden, van het zingen, dat de j kinderen deden bij de huizen van de men- schen. Maar het mooiste vond Johnny alsj moeder vertelde van de kerk, die met kaarsen verlicht was en waar men naast het altaar de stad Bethlehem kon zien de herders, die uit de bergen kwamen met de lammeren in hun armen en de drie Wijzen uit het Oosten op kameelen. Wat schitterden raoedei's oogen als ze vertelde wat voor geschenken die Wij zen meebrachten voor Maria en Josepli, die r.aast dc kribbe in de schuur stonden, waarin het Kerstkindje lag.Jolmny had ceia klein ïond speeldoosje, dat het wijsje speelde dat in. het kerkje, daar in de besneeuwde bergen gezongen werd „Stille Nacht, Heilige Nacht Natuurlijk was Kerstmis in zoo'n groote, Amerikaansche stad heel iets anders, als Kerstmis in een Oostenrijkscli bergstadje, dertig jaren tevoren. Maar toch bakte moeder altijd nog van die brooden op de wijze zooals zij het „thuis" met Kerstmis gedaan had. In de Kerstweek wandelde moeder wel met haar jongen door de straten en dan keken ze naar alle mooie en heerlijke dingen, die uit gestald waren. Dien avond bleven Johnny en zijn moeder langen tijd staan kijken naar de helder verlichte uitstalkasten van het groote warenhuis. Daar stond een zwart zijden japon, die spotgoedkoop was, zooals moeder beweerde en zij kon hei weten, want ze naaide op een atelier in de buurt. Maar toch kostte die ja pon nog vijftien gulden en dat was voor Johnny's moeder heel"veel geld. Moeder zei „Ik zal 'er maar niet langer naar kijken. Want koopen kan ik die japon toch niet." Maar Johnny moest voortdurend aan die zwart zijden japon denken, teen hij daar alleen in de huiskamer zat te wachten op moeder, die nooit voor zes uur thuis kwam. Wat zou hij graag die japon voor haar wil len koopen Maar hij had maar een gulden vijftig cent in zijn spaarpot. Toen moeder thuiskwam, vertelde ze dat ze dien avond nog eenige uren moest overwer ken. Nadat zijn moeder weer was weggegaan, bekeek Johnny het stukje zeep, dat bij de waselitafel la;; waar hij zijn handen had ge- vrasschen. Het stukje zeep had bijna den vorm van een kat. Johnny nam het in zijn handjes en begon het te. knedenOpeens !;iccg hij een idee Hij haalde zijn spaarpot, te voorschijn, tel de het geld nog eens na, stopte het in zijn •r.k en liep de trappen af. Regelrecht ging hij naar den kruidenierswinkel op den hoek. „Twee stukken witte zeep en twee stukken gele," vroeg hij. De vriendelijke kruidenier gaf Johnny twee bananen toe, omdat die toch zoo mooi niet meer waren. een bedrag van f 175000,-., terwijl ook de ren te te hoog wordt geacht en niet meer mag bedragen dan 1 Vi boven het promesse disconto van de Ned. Bank. Het ligt in de bedoeling van het Gem. bestuur de behoefte aan vlottende middelen over 1938 in hoofd zaak te vinden uit kasgeldleeningen. In ver band hiermede stellen B. en W. voor het eer der genomen besluit in te trekken en het over 1938 te openen crediet in rekening-courant te bepalen op ten hoogste f 15000,- tegen een rente van ten hoogste 1 V« boven het pro messe-disconto van de Ned. Bank. Aangenomen. Gemeenterekening- 1935. In de gemeentebegrooting-, dienst. 1935, wordt op verzoek van Gedeputeerde Staten een wijziging aangebracht en opnieuw voor loopig vastgesteld. Aangenomen. Conversie geldleening. Op verzoek van den geldschieter, stellen B. en W. voor de geldleening, oorspronkelijk groot f 25765,30, waarvan het restant per 1 Maart a.s. bedraagt f 14000,-, op dien datum in haar geheel af te lossen. De plaatselijke Boerenleenbank wil de leening overnemen té gen een rente van 3'/.» per jaar (thans 41/* met een afsluitprovisie van 1/8 De aflossing bedraagt f 2000.- per jaar. B. en W. stellen voor de bovengenoemde voorwaarden de leening met de Boerenleen bank aan te gaan. Aangenomen. Suppletoire begrooting. De 2e suppletoire begrooting, betrekking hebbende op de uitvoering in werkverschaf fing van de verbetering van het terrein der voetbalvereeniging - „Succes" is van Gedepu teerde Staten ter wijziging' terugontvangen. Bij de vaststelling van deze begrooting was ii.l. nog niet bekend, welk subsidie de pro vincie in de kosten van het werk zou bijdra gen. Later is toegezegd 30% van de bijko mende kosten tot een maximum van f 300.-. De begrooting wordt opnieuw gewijzigd vastgesteld. Aangenomen. Vaststelling van de begrooting der Zeegras-exploitatie voor hei; dienst jaar 1937-1938. De heer Kooij maakt de opmerking dat deze begrooting geen zin meer heeft, ja, bijna bespottelijk wordt, daar het zeegras volgens hem nie>t' ziek, maar wel degelijk dood is. Voorz. antwoordt hierop, da.t inder daad de mensch-e.il die in de praktijk met wier omgaan of er mee om hebben gegaan, zeggen, dat de wier dood is. Maar het is toch niet zeker, dat er hee- lemaal geen zeegras meer zal komen, zoodat er wel degelijk reden is, de be grooting in stand te houden. De heer Bosker zegt, dat men ook nog een appeltje te schillen heeft met de Regeering. Gaat men liquidee ren, dan gaat de Rëgeering waarschijn lijk zeggen, dat het kapitaal, dat" door ;'de Wieringers zelf bijeengebracht is ten bate der Zeegras-exploitatie, dan moet worden gebruikt om het tekort van de begrooting aan te vullen. De Regeering wijst immers elke raad van menschen van de praktijk van de hand, de adviezen van den heer Tijsen kwamen immers ook niet voor in het rapport, da.t over dit onderwerp is uitgebracht. Men luistert naer weten schappelijke adviezen. Men zal zich nu tot de 2e Kamer wen den in samenwerking met Texel. Voorz. an-Voordt dat men het hierbo ven genoemde kapitaal dat immers door de Wieringers bijeengebracht is voor een nieuw Raadhuis voor de Wie Thuisgekomen ging Johnny aan het werk. Toen hij zijn moeder hoorde thuiskomen stop to hij gauw alles weg en liep naar de slaap kamer. „Nog niet in bed vroeg ze verbaasd. „Welke dieren stonden bij de kirbbe vroeg Johnny onverwachts. „Hoe kom je daar zoo opeens bij vroeg zijn moeder, maar ze antwoordde„ossen waren het, witte ossen." Den volgenden morgen, zoodra hij weer alleen was, ging Johnny weer aan het werk. Tegen twaalf uur had hij twee ossen gemaakt, een herder, drie schapen en drie Wijzen op kameelen gezeten, en gekneed en gevormd totdat ze eenigszins leken op wat ze moesten voorstellen. De kameelen waren het moeilijkst, maar het gelukte Johnny toch. Van den kruidenier kreeg hij een leeg kistje en hij kocht ook nog wat -sparregroen en een zilveren ster, een een Kerstkaartje en mooie krstboomkaar- sen. Op het kaartje stond een afbeelding van het Christus-kind. Er was veel verguldsel op en dat vond Johnny juist zoo prachtig. Nu ging hij alles in het kistje rangschik ken de mooie kaart in het midden, de Wij zen er vóór en de herders en de schapen en alles wat hij gemaakt had er omheen. In een rijtje zette hij de kaarsen vast aan den voor kant. De kaarsen stak hij niet aan, want hij had moeder beloofd nooit aan lucifers te ko men, als ze niet thuis was. Daar werd geklopt. „Binnen," riep John ny, want hij wist best, wie daar was. Het was hun groote vriend Max, de bakker. Hij was niet zoo heel jong meer en hij was ook niet knap, maar Jonny was dol op hem, omdat hij altijd zoo vroolijk was. Max had veel geld verdiend en zou nu weer gauw terugkeeren naar zijn geboorteland, Oostenrijk. Dikwijls ging Johnny me t Max en zijn moeder uit. Max had een kleinen kerstboom in zijn hand. „Moeder nog niet thuis?" vroeg hij. „Dan zal ik haar tegemoet gaanDaar zag hij ringers kan gebruiken. Spr. wijs/ op de noodzakelijkheid van dit Nieuwe Raadhuis. Vaststelling van de Gemeentebegrooting dienstjaar 1938. Op de vraag van den Voorzitter of één der raadsleden misschien een algemeene beschou- vnng over dit onderwerp wil houden ant woordt de heer Bontkes als volgt Spr. merkt op dat de algemeene toestand niet rooskleurig is, er is geen reden tot optimis me, er zijn veel werkloozen. de middenstand is zwaar getroffen. Ook de kleine boeren en de visschers hebben het zwaar te verantwoor den. Spr. geeft aan B. en W. het voorstel in overweging eenige perceelen land voor een dragelijke prijs aan de kleine boeren in pacht geven. Spr. kan niet dan met lof spreken over de handelingen van B. en W., maar hij heeft kritiek op de Volkshuisvesting. Spr. merkt op dat er eens een voorstel is geweest van de Woningbouwvereeniging inzake het stichten van woningen. Er zijn ongeveer 200 keeten en woonschuiten op Wieringen, dit is toch in strijd met de volksgezondheid en B. cn W. staan het bouwen van nieuwe keeten steeds weer toe. Spr. verwijt B. en W. dat ze deze zaak nooit flink hebben aangepakt, hij noemt het een roekeloos spel met de volksgezond heid en hij eischt namens de fractie der S.D. A P. een principiëele uitspraak. De heer Bosker verwijt de vorige spreker zijn zinspelingen op een zekere nalatigheid van B. en W. inzake de arbeiderswoningen. Spr. merkt op, dat hij persoonlijk met een inspec teur de keeten heeft bezocht. B. en W. heb ben gewerkt voor een overeenkomst met het Rijk hij is het met de vorige spr. eens, dat de toestand in de keeten soms onhoudbaar wordt, maar als de dakbedekking niet vol doende meer is, zorgt de Gemeente voor een nieuwe, men probeert zooveel mogelijk die slechte toestand te verbeteren. Maar, gaat spr. verder, men moet wel bedenken, dat, ter wijl de menschen in de keeten geen huur moeten betalen, ze dat in nieuwe woningen wel degelijk moeten doen, dit laatste is een voorschrift van het Rijk,, waarop een strenge controle wordt uitgeoefend. Daar onze Ge meente noodlijdend is, hebben ook de De partementen van Financiën en van Binnenl. Zaken hier iets te zeggen, zoodat het huur- voorsehrift niet te ontduiken is. Spr. merkt als voorzitter der Vrijz. fractie op, dat deze laatste fractie de woorden von de vorige spr. volkomen moet onderschrijven. De heer Bontkes merkt dan op, dat de re geering de overtollige menschen hier weer naar eigen woonplaatsen terug zal brengen met behulp van de verschillende Gemeente besturen, maar er gebeurt niets en zoo ko men er steeds meer werkloozen, dus steeds weer opnieuw moet het woningvraagstuk aan de orde. Voorz. antwoordt hierop, dat B. en W. in zake de kleine Boeren bezig is land te pach ten in de Wieringermeer, althans inlichtingen hierover ingewonnen heeft. De boeren die zoons hebben, dus in staat zijn later him boerderij uit te breiden kunnen dan 3 H.A. pachten. In de naaste omgeving van De Hau- kes zijn nog terreinen beschikbaar, die de Ge meente dan eventueel voor dit doel zou kun nen pachten. Spr. zegt, dat B. en W. heel blij is met de lof, hun door den heer Bontkes toegezwaaid, want B. en W. hebben tegen woordig geen gemakkelijke taak. Het Rijk wil het aantal arbeiders hier klei ner maken, dit is het punt waar alles om draait, maar het vlot niet en hiervoor zijn 3 belangrijke oorzaken en welDe Gemeentes waar de menschen vandaan komen werken niet mee Ook de menschen zelf werken in vele gevallen niet mee. (Spr. zegt dit met ee nig voorbehoud) en de vreemde arbeiders die door de Cultuur Mij. naar de Wieringer meer worden gehaald, worden daar na eenige tijd weer ontslagen en een gedeelte vestigt zich te Wieringen, zoodat het aantal werkloo het kistje staan. „Wat is dat vroeg hij ver- „Een verrassing voor moeder," vertelde Johnny. „Ik zou de kaarsen wel graag willen aansteken, maar ik heb beloofd niet aan de lucifers te komen. Misschien wil u het doen Samen staken ze de kaarsen aan en alles leek natuurlijk veel mooier. Johnny was op getogen en heel stil stond Max naast hem. Hij zag niet de onbeholpen figuren, die de jongen uit de zeep gësneden had, maar met zijn gedachten was hij opeens thuis in zijn vaderland, en hij hoorde het luiden van de kerkklokken op den avond voor Kerstmis, daar in de besneeuwde bergen. „Prachtig is het," zei Max en zijn oogen waren vochtig. „Ik liep altijd met mijn groot moeder van de kerk naar huis op Kerstavond. Dan scheen het maanlicht op de witte sneeuw en thuis wachtte het Kerstbrood." „Moeder vertelt ook altijd van Kerstfeest in Oostenrijk," zei Johnny met een zucht. „En ik had de zwart zijden wollen japon voor haar willen koopen, maar ik had maar één gulden vijftig in mijn spaarpot." „Wilde ze die japon graag hebben vroeg Max. „O ja," vertelde Johnny, „want ze wilde zoo graag een japon hebben, die ze nu eens niet zelf gemaakt had. Maar de japon kostte 15 gulden en dat kon ze niet betalen." „Weet je wat," zei Max. „Dat prachtige ding dat jij gemaakt hebt, blijft hier natuur lijk staan, maar na Kerstmis koop ik het van je en ik betaal je er nu al vijftien gulden voor. Dan gaan we nu vóór moeder thuis komt samen de japon koopen en verbergen we die." De kaarsjes werden uitgeblazen Johnny kleedde zich aan en samen gingen ze er op uit. Toen ze thuiskwamen, werd de doos met de zwart zijden japon er in, onder Johnny's bed verstopt en Max kookte een lekkeren maal tijd, waarvoor hij alles had meegebracht. Toen ze moeder hoorden thuiskomen, wer den vlug de kaarsjes opgestoken. Dikke tra nen rolden over Moeder's gezicht, toen ze het kistje met de kribbe zagHet werd een heerlijke Kerstavond. Na het eten ging Johnny naar bed. Zoodra hij sliep, werd het kleine Kerstboompje, dat Max had meegebracht, versierd en er werden geschenkjes aan gehangen voor Johnny. Den volgenden morgen, toen het nog bijna donker was, stond Johnny al op. Hij zette dc doos met de ja jon onder den Kerstboom en kroop weer in bed. Hij was weer in slaap gevallen, en toen hij wakker werd, stond moeder voor zijn bed met zijn ontbijt op een blaadje. Dat was bij moeder in het land ge woonte de jongste in huis werd op Kerst morgen extra fijn bediend Samen gingen ze de kamer binnen, waar de Kerstboom wachtte. „Wat is dat vroeg moeder verbaasd, toen ze de groote doos zag, waarop haar naam stond. „Maak haar open, dan weet je het," zei Johnny lachend. Moeder maakte de doos open en ze slaakte een kreet van blijdschap. „De japon De zwart zijden riep ze. En toen vertelde Johnny haar, hoe het hem mo gelijk was geweest de japon te koopen. „Ik ben er zóó blij mee," zei moeder, téï- wijl ze Johnny kuste. Toen kwam Max moeder trok vlug de nieuwe japon aan, en zag er beeldig mooi uit, veel mooier dan de Italiaansche vrouw uit den bakkerswinkel, al had ze dan geen dia manten aan. „Het volgende jaar vieren we Kerstmis in ons eigen land," vertelde Max, terwijl John ny bij hem op schoot zat, „want je moeder heeft me beloofd, dat zij en jij met mij mee teruggaan. Dan gaan we met ons drieën naar het kerkje, daar in de besneeuwde bergen.." Zoo'n heerlijk Kerstfeest had Johnny nog nooit gevierd

Wieringer courant | 1937 | | pagina 3