29e JAARGANG DINSDAG 4 JANUARI 1938 No. l NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAil V< WIERINGEN EN OMSTREKEN HET IJS GEBROKEN. SPORT. REIST PER W.A.C. O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maand» f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intereomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CAFÉ R00B0L SCHAGEN. SPREEKUUR van den landarts eiken Donderdag van 9L/2- CRISIS - BUREAU. Denaturatievergoeding erwten en veidboonen oogst 1937. De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat de denatura tievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in bet tijdvak van 27 t.m. 31 Dec. 1937, 1' 0.95 per 100 Kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gede natureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en f 0.45 per 100 Kg. voor voe der-erwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veidboonen,' welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren' zijn gedenatureerd in genoemd tijd- ivak. zal f 2.30 per 100 Kg. bedragen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Voorschriften der Arbeids-Inspectie. Het verrichten van overwerk ten be hoeve van spoedeischende herstellin gen, bij het storten van beton e.dg. (artikel 45 van het Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen 1936.) De Hoofdinspecteur van den Arbeid in het 6e District vestigt er de aan dacht op, dat door mannen van 18 jaar en ouder slechts overwerk ten behoeve van spoedeischende repara tie en in andere bij de wet genoemde gevallen mag weden vorrieh'. indien daarbij de volgende voorwaarden in acht worden genomen. Vóór den aanvang van het overwerk moet op een naast de arbeidslijst op te hangen geschrift zijn vermeld de datum van het overwerk de namen der arbeiders de aard van het te verrichten werk ,de tijd, waarop met het overwerk wordt begonnen. Na afloop van het overwerk moet zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk bin nen 15 uren, op bedoeld geschrift wor den ingevuld de tijd, «waarop het overwerk is geëin digd de eventueel genotren rusttijden de datum (data) waarop de overuren zullen worden ingehaald en de volle dige werk- en rusttijdregeling op die dagen. Meergenoemd geschrift moet gedu rende tenminste 3 maanden worden bewaard en op de eerste aanvrage aan de daartoe bevoegde ambtenaren worden getoond. In het bijzonder wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat door het hier besproken overwerk de gemiddel de 48-urige werkweek niet mag wor den overschreden, en dat de overuren in vier achtereenvolgende weken moe ten worden ingehaald. Op naleving van de voorwaarden za! streng worden toegezien. Inlichtingen kunnen worden ge vraagd ten kantóre van de Arbeids inspectie, Wilhelminastr. 5.3, Haarlem, Telefoon 13800. H. K. H. Prinses Juliana naar Soestdijk terugsyekeerd. Prinses Juliana is Nieuws jaarsdag na een verblijf van verscheidene we ken, uit het Burgerziekenhuis te Am sterdam vertrokken en per auto naar Soestdijk teruggekeerd, waar zij haar intrek in het Paleis heeft genomen. Het voornemen van de Prinses om op den Nieuwjaarsdag naar het Paleis te Soestdijk terug te keeren, was ge heel onbekend gebleven en toen Nieuw jaarsmiddag de auto, waarmee de reis werd gemaakt, kwam voorrijden en het publiek dat even voor den Zieken huis-uitgang bleef kijken, en dat in ver band met den vrijen dag ierts talrijker was dan anders, de Prinses zag uitrij den, meende men dan ook, dat dit we der voor een wandelrit was, zooals men gewend is, dat Prinses Juilana dit in de afgeloopen weken herhaaldelijk heeft gedaan wanneer de weersgesteld heid zulks maar even toeliet. In een zeer langzaam tempo heeft de Prinses den terugtocht naar Soest dijk gemaakt. Er werd niet harder dan 20 Km. per uur gereden. De belang stelling langs den weg was vrij groot. De auto's.'welke zich zoo langzaam voortbewogen, trokken natuurlijk ve ler aandacht. Toen de Prinses Baarn was gepas- en zich op den weg naar Soestdijk be vond, gaf Zij opdracht niet rechtuit te rijden, doch eenige honderden me ters voor den hoofdingang rechts af te slaan en via een zijweg den achter tuin in te rijden. Zoo gebeurde het en op deze wijze was de Prinses reeds in haar vertrekken aangekomen, voordat het publiek goed en wel wist, wat er aan do hand was. Zoo geschiedde de terugkeer van de Prinses niet alleen volkomen onverwacht, doch ook ge heel onopgemerkt. Hare Koninklijke Hoogheid heeft voorloopig haar intrek genomen in liet middengedeelte. Bejaarde vrouw te Utrecht verbrand. Haar kleeren hadden een kachel geraakt. In de Berstraat te Utrecht is Zater dagmorgen, de 78-jarige weduwe Rijn- ders, toen zij met haar kleeren in aan raking kwam met de kachel, in brand geraakt, en korten tijd later overleden. Omstreeks half negen werd de aan dacht van buren getrokken door een luid gegil, dat van de kleine woning, waar de oude vrouw woont, kwam. Daar de deur van de woning gesloten FEUILLETON. „Criket heb ik nooit gespeeld," zei Cedric, „maar mijnheer Hobbs heeft mij wel eens meegenomen om het door groote jongens te zien spelen. Zal ik mijn spel eens gaan ha len en het u wijzen „Ga het maar eens halen," zei de Graaf. En zeker was het een nieuw en zeer onge woon amusement voor hem, dit samenzijn met een kind, dat aanbood hem spelletjes te leeren maar juist het nieuwe en ongewone er van trok hem aan. Er vertoonde zich wer kelijk een glimlachje om zijn mond, toen Cedric terugkwam met de doos onder den arm. Het tafeltje werd vooruitgeschoven en naast den stoel geplaatst, daarna het spel uit de doos genomen en behoorlijk opgezet. „Het is zoo prettig als men er eens mee bezig is," zei Cedric. „Kijk eens, de zwarte pennetjes zijn voor u en de witte voor mij. Het verbeelden mannetjes, moet ge weten eens in de rondte is eene gewone toer en telt één hier is het uit en dit is de tweede toer en de derde Zoo ging het voort. Toen de verklaringen en aanschouwelijke voorstellingen eindelijk afgeloopen waren, en het spel in volle ernst begon, bleef de Graaf het amusant vinden. Zijne kleine medespe ler was gansch en al in zijne kansberekenin gen verdiepthij speelde met hart en ziel zijn vroolijke lach als hij een goeden slag geslagen had, de onpartijdigheid, waarmee hij zijne tegenpartij toejuichte, zouden ieder spel aantrekkelijk hebben gemaakt. Indien men eene week geleden den Graaf Dorincourt voorspeld had, dat hij op een goe den morgen zijne jicht en zijn boos humeur vergeten zou bij een kinderspelletje, met zwarte en witte pennetjes op een bont ge op de machine bekneld gevonden, toen de treein op 500 afstand van den overweg tot stilstand was gebracht. Door dat de machine de tilbury juist op dc plaats trof, waar de menschen zaten, bra ken de boomen en de bespanning vlak achter het paard af het dier kreeg slechts een kleine verwonding aan een der achterpooten en den buik, overigens had het geen letsel. Omwonenden die toesnelden grepen het paard en brachten het in een nabij gelegen boerderij op stal. BÜITENLANSCH NIEUWS. Drievoudige vliegramp in Columbia. Drie Cubaansche vliegtuigen, die van Ciudad Trujillo, de hoofdstad van dc Dominicaansmche republiek, waren bleek te zijn en men op liet bellen geen gehoor kreeg, werd de politie gewaar schuwd, die door het raam van de voorkamer dc woning binnenging. In het voorvertrek hing een sterke brandlucht. Achter de voordeur iu den gang vond men het met zware (brandwonden overdekte lichaam van de inmiddels overleden vrouw. De vrouw, die zeer slecht ter been was, heeft waarschijnlijk nog gepro beerd de straat te bereiken. De politie liet het lichaam door den geneeskundi gen dienst naar lief hoofdbureau over brengen. NIETS ONVRIENDELIJKS! In de Vrijdagavond te Hoorn gehou den Raarvergadering heeft de S.D.A.P. fractie tegen het verleenen van eenopgestegen om een vlucht door Zuid- crediet voor de feesten ter gelegenheid1 Amerika te maken, zijn in het berg- van de komende blijde gebeurtenis in'an(l van Columbia te pletter gevallen het Vorstelijk Huis gestemd. en in brand gevlogen. Zeven inzit ten- De woordvoerder van de fractie ver- den kwamen om het leven, klaarde echter, dat hiermede niets on-De verongelukte toestellen maakten vrindelijks ten aanzien van Prinses deel uit van een escadrille, bestaande Juliana of Haar Echtgenoot werd',uit vier vliegtuigen, dat verscheiden bedoeld. (steden in Zuid-Amerika zou bezoeken. [waar men gelden wilde inzamelen TWEE TON VOOR HET KIND. [voor den bouw van een Columbus- Wie morgen niet de onherroepelijk j vuurtoren te Ciudad Trujillo. Toen laatste kans grijpt om mee te doen het escadrille zich op 15 Km. ten Noor- aan de postzegel-actie, zal spijt hebben den van Calf bevond, geraakten de wanneer mede door zijn verzuim de vliegtuigen in een remous, met het ge- f 200.000 eens niet bereikt zouden wor- volg, dat zij geen hoogte meer konden den. Na 5 Januari is de verkoop geslo ten MORGEN dus nog één dubbeltje bijdragen voor onze Misdeelde Jeugd. ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT TWEE DOODEN. Tilbury bij Hekendorp door sneltrein gegrepen. Op Nieuwjaarsmorgen begaf het echtpaar C. de Bruin en M. dc BruinVerwey uit de buurtschap Linschoten bij Oudewater zich per tilbury op Nieuwjaarsbezoek naar de moeder van de vrouw te Lange-Ruige-Weide. Op hun weg daarheen moesten zij den over weg van den Ruige Weidschen weg nabij Hekendorp van de spoorlijn Gouda—Utrecht oversteken. Blkbaar hebben zij den trein ook niet gehoord en hebben zij bij het oversteken van den overweg niet voldoende uitgekeken of de weg veilig was, anthans toen de tilbury zich op den overweg op het tweede spoor bevond, stormde de van Utrecht komende sneltrein in volle vaart op de tilbury in. Het lichte voertuig werd door de zware Jumbo-machine versplinterd en de belde in zittenden moeten op slag zijn gedood. Het zwaar verminkte lijk van den 45-jarigen vrouw kwam op 75 meter afstand van de houden en tegen ie rotsen gevlogen Het vierde toestel, dat zich op groo- ter hoogte bevond, is kort daarop be houden gedaald. Het gerucht gaat, dat het veronge lukken van de 3 vliegtuigen te wijten is aan communistische sabotage. De autoriteiten van het vliegveld ie Guabito in Columbia berichten even wel, dat alleen Cubaansche en Domini- caausche mecaniciens de vliegtuigen op net vliegveld hebben nagezien on der bescherming van militairen. Uit Havanna wordt gemeld, dat het ongeluk in een hevigen storm is ge schied. De gezanten van Cuba en Santo Do mingo te Bogota hebben medegedeeld, drag hebben opgesteld, een Nieuw jaarsboodschap tot de wereld gericht waarin hij het tegenwoordige ge slacht bezweert den Volkenbond niet prijs .e geven. liet Volkenbondsverdrag, is niet de droom van een ia dasi. De Volkenbond is een wereldplan van een democrati sche gemeenschap en een der grootste voi men van menschelijken vooruitgang Misschien is dit de eenige reden waar om de dictatoren bezwaren tegen den Volkenbond hebben. Het licht dat van den Volkenbond uitgaat, moge thans zwakker zijn gc worden, doch nu we het eenmaal ge wekt hebben, mogen wij het niet van den menschelijken horizon laten ver dwijnen. Wij zijn tegenover de komen de geslachten verplicht niet te capitu- ieeren: Het Voikenbondsverdrag moet een van de vredesverdragen geheel afge scheiden internationaal verdrag wor den. tenslotte hesprak generaal Smuts het verwijt dat de Volkenbond verschillende jnaleri heeft gefaald. Ge neraal Srauis erkent dit, doch niette min is de Volkenbond een geweldige macht om het tegen militairisme en de reactie te stellen. In afwachting van den terugkeer van die Staten die den Volkenbond hebben verlaten, moeten de andere staten den Volkenbond in leven houden, want als het eenmaal gveallen is, kanc en dergelijk gebouw in geen eeuwen meer worden opgericht K.N.V.B. 3e KLASSE. Niettegenstaande het slechte weer zijn er toch nog eenige wedstrijden in deze atdeeling coorgegaan. Zaandijk trok naar Purmersteijn maar kon het doel niet vinden, Purmersteijn echter ook niet, zoodat met 0—0 de uitslag kwam. Helder bracht het verder dan we ver wacht hadden, met 23 werd A.P.G.S. ge klopt, zoodat dc kop behouden blijft. Alkm. Eoys raakte niet verder op achter en sloeg met overtuigende cijfers het bezoekende Holland,a. n.1, met 6-3. Texel heelt ook te- dat zij eenige weken geleden bericht lepelaars"d3'™- T""" ue ïtxeiaaio nu steviger op de onderste plaats zitten. In deze wedstrijd was de uitslag 5 L De stand ondergaat door deze uitslagen zoo goed als geen verandering. VIERDE KLASSE A. B.K.C., die de vorige week, hoewel onver- hebben ontvangen, dat er reden was om te vreezen, dat de communisten van Columbia zouden pogen. den tocht te saboteeren. Dierlijke vetten voor oorlogsindustrie. De Italiaansche staatscourant pu- plaats van de aanrijding aan den voet van bliceert een decreet, waarbij alle dier- dc spoorbaan te liggen het lichaam van den Rijke vetten worden opgevorderd. Zij moeten na het slachten overhan digd worden aan de autoriteiten en dienen voor de oorlogs-industrie, (glycerine.) 46-jarigen man, die veehouder was, werd tus- schen de overblijfselen van de tilbury voor schilderd bord gespeld, met een blondgelokt jongetje tot tegenpartij, dan zou hij zich zonder twijfel erg kwaad hebben gemaakt en toch had hij werkelijk zich zeiven vergeten toen de deur openging en Thomas een bezoe ker aanmeldde. Deze bezoeker, een oude heer in het zwart, niet meer of minder dan de predikant van het dorp, was zóó vgrbaasd over het aller zonderlingst tooneel waar zijn oog op viel, dat hij een paar stappen achteruit deinsde en bijna met Thomas in onzachte aanraking was gekomen. Geen van de püchten aan zijn ambt ver bonden stond den Weleerwaarden heer Mor- daunt zóó zeer tegen als die gedwongen be zoeken aan zijn hooggeboren patroon op het kasteel. Zijn hooggeboren patroon was er namelijk voortdurend op uit om hem de visites zoo onaangenaam te maken als hij maar kon. Hij had een afkeer van kerkelijke zaken en armverzorging, en kon zich vreese- lijk driftig maken wanneer een van zijne pachters of boeren de vrijheid nam om arm of ziek te zijn en bijstand noodig te hebben. Plaagde de jicht hem meer dan gewoonlijk, dan verklaarde hij ronduit, dat hij niet ver koos zich te laten ergeren en vervelen door al die verhalen van rampen en tegenspoeden. Maar hoe hij ook gestemd mocht wezen, nooit kon hij nalaten allerlei hatelijke en scherpe opmerkingen te maken, waardoor meer dan eens in den heer Mordaunt de wensch op kwam dat het gepast en Christelijk mocht zijn hem iets zwaars naar het hoofd te gooi en. In al de jaren, dat de heer Mordaunt de predikantsbetrekking te Dorincourt had waar genomen, kon hij zich niet herinneren zijne Lordschap ooit uit eigen vrije beweging eene vriendelijkheid te hebben zien bewijzen, of, onder welke omstandigheden dan ook, hoord te hebben, dat hij nog aan iemand anders dacht dan aan zich zeiven. Heden was hij gekomen om over een bij zonder dringend geval te spreken, en onder het voortwandelen had hij meer dan ooit tegen dit bezoek opgezien. Wie schetst dus zijne verbazing toen, bij door geheel West-Friesland naar DEN HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VLUG VEILIG GOEDKOOP. Veffaarmde wagens. het openen van de kamerdeur, een luide kreet Een noodkreet van Generaal Smuts. Hij bezweert de wereld den Volkenbond te behouden. Gegerjfofi srnii4-s heeft over het radio station van den Volkenbond-als een der Weinig overlevende personen die in .1-919 te Parijs het Volkenbondsver- -De heer Mordaunt hield het kleine handje van kinderlijke verrukking zijne ooren trof. /een oogenblik vast, terwijl hij onwillekeurig ,Twee gewonnen riep, of liever schreeu;,, de een helder stemmetje „Twee geron nen En daar zat de Graaf in zijn armstoel met den ingewikkelden voet op het lage. tabou- retje en naast hem stond een klein' tafeltje met een spel er op en dicht tegen hem aan gedrongen, leunend tegen zijne gezonde knie, zag hij een jongetje met gloe4eJnde wangen en oogen tintelend van pret-z^Twee gewon nen riep de kleine vreemdeling nog eens. „Ik heb meer geluk gehad dan gjj dezen keer, niet waar En toen mei -kten zij beiden te gelijk, dat er iemand hJnnengekomen was. De Graaf keek op er ponste de ruige wenk brauwen, zooals hij g <?oonlijk deed en toen hij den heer Mordaui herkende, zag deze met nog grooter verfc,azingi dat hij in plaats van erger, minder knorrig scheen te zijn dan anders. Hij zag er werkelijk uit alsof hij voor het oogenblik ve^geten had hoe onaange naam hij eige niyk Was en hoe hatelijk hij zijn moest in anderer oogen. „ha," zei hy met zijne barsche stem, maar stak toch n(-,g a^ vriendelijk de hand uit. „Goeden ïrl0rgenj MordauntIk heb eene nieuwe bt.zigheid gevonden, zooals gij ziet." Zijne a ;ndere hand legde hij op Cedric's schouder misschien voelde hij toch in het glimlachend het kind bleef aanzien. Van dat oogenblik af hield hij van het aardige ventje en zoo ging het eigenlijk met de meeste men schen. En het was niet in de eerste plaats zijne schoonheid, die hem zoo aantrekkelijk maakte het was de aangeboren, eenvoudige vriendelijkheid, die aan al zijne woorden, hoe zonderling en onverwacht zij soms ook klin ken mochten, eene uitdrukking van oprecht heid en hartelijkheid gaf. Toen de predikant naar Cedric keek, vergat hij aan den Graaf te denken. Niets ter wereld is zoo sterk als een goed hart, en dit goede hartje, al behoor de het dan maar aan een kind, scheen de geheele atmosfeer in de kamer te zuiveren en aan het groote, sombere vertrek een vroolij- ker tint te geven. „En ik ben héél blij, dat ik kennis met u mag maken, Lord Fauntleroy. Gij hebt eene verre reis moeten doen om bij ons te komen, en velen zullen zich zeker met mij verheugen, dat gij veilig zijt aangeland." Ja, het was een verre reis," gaf Cedric ten antwoord „maar liefste, mijne moeder, was bij mij en ik voelde mij niet alleen. Niemand voelt zich alleen als zijne moeder bij hem is. En het was zulk een mooi schip." „Ga zitten, Mordaunt," zei de Graaf. De heer Mordaunt nam een stoel. Hij keek eerst diend, verloren had nam dit keer geen risico en nam bijtijds een flinke voorsprong tegen het bezoekende M.F.C. M.F.C. vond 2 maal het doel. maar B.K.C. 6 maal, zoodat de over winning in de Polder viel. Strandvogels werd zcoals te verwachten was, overtuigend door Alkmaar geslagen, 50 was hier de uitslag. D.T.S. dat zich tegen Schagen goed heeft ge houden, maakte nu een slechte beurt door met 4—1 van Watervogels te verliezen. SUCCES NIEUWS. De eerste Zondag in 1938 bracht Succes maar weinig goeds. Het le elftal mocht thuis blijven omdat de weersomstandigheden in Iviokum niet idelaal waren voor voetbal. Succes 2 dat om 2 uur een wedstrijd te spelen had tegen Petten 1, waarvan in de diepst van hart wel een zekeren trotsch, Cedric en daarna den Graaf aan. rlnt. hii nipt. Tb- vrsao- hiep T.nrHsp.hnn wpl Vf. dat hij met zudk cen erfgenaam voor den dag kon komen ei Was een glans van iets, dat naar blijdschap zweemde, in zijne oogen, toen hij den knaa^j zachtjes vooruit duwde. „Dit is de nieuwt:. L0rd Fauntleroy," sprak hij. „Fauntleroy, dit is mynheer Mordaunt, de predikant van oi: kerspel." Cedric keek den ht ^er in het geestelijk ge waad aandachtig aa: a en gaf hem de hand. „Aangenaam kenni s te maken, mijnheer," zei hij, zich herinnei -ende wat hij mijnheer „Ik mag uwe Lordschap wel van harte ge- lukwenschen," zei hij met warmte. De oude heer was echter blijkbaar niet van zins aan zijn gevoel op dat punt lucht te geven. „Hij lijkt op zijn vader," sprak hij vrij barsch. „Het is te hopen, dat hij zich behoor lijker gedragen zal. En wat is er van mor gen liet hij er op volgen. „Wie is er nu weer in nood Dat was minder erg dan Mordaunt ver wacht had, toch aarzelde hij een oogenblik beweren, dat hij het altijd even verstandig aanlegt, maar het is hem tegengeloopen en nu is hij met alles ten achter geraakt. Hij zit vreeselijk in agnst over de huur, en Newick zegt, dat hij de boerderij moet verlaten als hij niet betaaltdat zou natuurlijk het erg ste zijn wat hem kon overkomen. Zijne vrouw is ziek en gisteren kwam hij vragen of ik er u eens over spreken wilde en uitstelvoor hem verzoeken. Indien hem dit wordt toegestaan, hoopt hij de schade wel weer te kunnen in halen." „Dat zeggen zij altijd," bromde de Graaf. Cedric schoof een weinig vooruit. Hij had tusschen zijn grootvader en den bezoeker ge slaan en met alle aandacht geluisterd. Hij had terstond medelijden gevoeld met Hig- gens. Hij dacht er over hoeveel kinderen er zouden zijn en of zij heel erg het roodvonk hadden gehad. Met groote oogen en blijkbaar vol belangstelling bleef hij den heer Mor daunt aanstaren terwijl het gesprek werd voortgezet. Higgens is een goedgezind man," zei de predikant, zijn pleidooi weer opnemend. „Maar een slechte pachter," hernam de edelman „hij is altijd ten achteren, zegt Newick." „Hij heeft veel zorgen," zei de predikant weer. „Hij is zeer aan vrouw en kinderen ge hecht en wordt de boerderij hem afgenomen, dan lijden zij letterlijk broodsgebrek. Hij kan hun de versterkende middelen niet geven, dat zij noodig hebben. Twee van de kinderen zijn erg zwak gebleven na het roodvonk en cïe dokter schrijft maar wijn en lekkernijen voor, die Higgens onmogelijk betalen kan." (Wordt vervolgd.) Hobbs wel eens had hooren zeggen, wanneereer hij ten antwoord gaf deze een nieuwe kif nt met bijzonder veel! „Het is Higgens; Higgens van Edge-Farm. beleefdheid begroetticedric hield het erHij is zoo ongelukkig geweest. In het najaar blijkbaar voor, dat i nen tegen een dominé is hij eerst zelf lang ziek geweest en later zoo deftig mogelijk n-ioest zijn. I kregen de kinderen het roodvonk. Ik wil niet t BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wierlngermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per (Jour «at, _J.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1