29e JAARGANG No. a NIEUWS- EN ADVERTENTIESLAB VOBft WSERINGEN EN OMSTREKEN HET IJS GEBROKEN. U kunt 'n „triumphator" worden in smaak! Rook - REIST PER W.A. C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande® t 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. 1 BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN- Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 VERPLICHTE, IN PLAATS VAN VRIJWILLIGE WERKLOOSHEIDS VERZEKERING. Werkgevers zullen ook een premie moeten betalen van ongeveer VI* a 2 van het loon. Bij vrijwillige verzekering slechts een deel der arbeiders tot noodige offers bereid. „HOEVER DE NORMALE WERKLOOSHEID REIKT." „Bekroning pioniersarbeid van vakorganisaties. In de eerste plaats een taak voor de bedrijfsraden. INVOERING ARBEIDSBOEKJE. De Minister van Sociale Zaken heeft, zoo als gemeld, bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet inzake de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van werkloosheid. Uit de toelichting op het voorontwerp blijkt, dat de minister een stelsel van verplichte werkloosheidsverzeke ring voor normale werkloosheid in de plaats wenscht te stellen van de bestaande vrijwillige verzekering en wel op de volgende gronden Onder het systeem van vrijwillige verzeke ring blijkt slechts een deel van de arbeiders bereid de daarvoor noodige offers te brengen. Degenen, die zich buiten de vrijwillige verze kering plaatsen, hebben echter bij werkloos heid van de gevolgen daarvan te lijden en moeten alsdan een beroep op de overheid doen, die voor groote lasten wordt geplaatst, vooral in een tijd van dalende conjunctuur. Verplichte verzekering heeft daarenboven het voordeel, dat de werkgevers in deze ver zekering kunnen worden betrokken. Tot dus ver zijn dezen geheel buiten de verzekering gebleven, want in het bestaande systeem was voor medewerking hunnerzijds geen plaats. Maar wanneer men zich voorstelt een wette lijke regeling te maken tegen de geldelijke gevolgen van die werkloosheid, die voor ccn goeden gang van zaken in het bedrijfsleven noodig is of wel uit den bouw van het be drijfsleven resulteert, m.a.w. tegen de gelde lijke gevolgen van wat men normale werk loosheid moet noem,en, is er alle reden, ooi: de werkgevers in te schakelen. Deze regeling toch betreft primair de bevordering van de doeleinden telkens van den betrokken be drijfstak, en wel in drieërlei opzicht. Voor eerst behoort de bedrijfstak te beschikken over een zoodanige reserve aan geschikte ar beidskracht, dat hij steeds zijn functie, voor ziening in de behoeften, op juiste wijze kan verrichten. Vervolgens behoort de bedrijfstak te voorzien in de bestaansmogelijkheid van de arbeiders, die normaal er toe behooren, ook in perioden, dat zij in het bedrijfsbelang in de reserves zijn. En in de derde plaats brengt het bedrijfsbelang mede, dat het aan- tal bedrijfsgenooten binnen redelijke grenzen blijft en de betrokkenen zoowel in werkgevers als in werknemerskring, geprikkeld worden, om die maatregelen te nemen, welke erop- gericht zijn de werkloosheid, voor zoover deze samenhangt met de toestanden in den be- j drijf stak zelf, niet boven het voor het bedrijf noodige te doen uitgroeien. Wat voor elke sociale verzekering geldt, j geldt wellicht nog in verscherpte mate FEUILLETON 19.) „Dat is een cadeautje van u voor uwe moe der," zei de Graaf kortaf. „Zij kan niet door weer en wind loopen. Zij moet een rijtuig hebben. De koetsier, die er op zit, zal er voor zorgen. Het is een cadeautje van u." Cedric kon geene woorden vinden om aan zijne blijdschap lucht te geven. Hij kon zich bijna niet inhouden tot hij Court-Lodge be reikt had. Zijne moeder was bezig rozen te plukken in den tuin, toen hij uit het rijtuig sprong en naar haar toesnelde. „Liefste," riep hij, „hoe vindt gij het toch Dit is voor u Hij zegt, dat het een presentje van mij is. Het is uw eigen rijtuig, waar gij nu iederen dag in moogt zitten Hij was zóó verrukt, dat zij niet wist wat zij zeggen zou. Zij wilde zijn vreugde niet bederven door te weigeren het geschenk aan te nemen, al kwam het van den man, die zich als haar vijand verkoos te beschouwen. Zij werd gedwongen om met rozen en al in te stappen en een eindje rond te rijden, terwijl Cedric maar voortbabbelde over de goedheid en edelmoedigheid van zijn grootvader. Het waren zulke onbeteekenende verhalen, dat zij soms niet laten kon even te glimlachen maar tegelijkertijd drukte zij haar kind te gen zich aan en kuste hem, zich verheugend, dat hij alleen het goede zag in een man, die zoo weinig vrienden had. Den daarop volgende dag schreef Cedric 'aan mijnheer Hobbs. Het was een lange brief en eer hij hem over schreef, bracht hij hem aan zijn grootvader „om na te zien." „Ik kom altijd in de war met de spelling," zei hij. „Als ge mij zeggen wilt waar de fouten zijn, zal ik ze verbeteren vóór ik mijn brief in het net schrijf." Het epistel luidde als volgt voor de werkloosheidsverzekering wil zij in en voor den bedrijfstak haar doelein den kunnen bereiken, dan moet zij ver plicht zijn, wijl haar welslagen de mede werking van al degenen, die tot den be drijfstak behooren, vereischt. Uitvoering door bedrijfsleven zelf. De verplichte verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van normale werkloosheid zal in het systeem van den minister in de eerste plaats moeten worden uitgevoerd door het bedrijfsleven zelf. Hieraan geeft hij de voor keur boven de uitvoering door overheids-orga- nen. Op deze gronden kan ook worden bereikt een grootere eenvoud en unificatie van de sociale verzekering, waarmede het bedrijfsle ven niet anders dan gebaat kan zijn. Het be hoeft geen betoog, zoo merkt de minister op, dat in een stelsel va*i verplichte verzekering een koppeling van de uitvoering uitsluitend aan dc organisaties van werknemerszijde niet past. Dit beteekent allerminst een uitschake ling van den invloed van de werknemers vakorganisaties op het stuk van voorziening in de geldelijke gevolgen van normale werk loosheid. Veeleer is het tegendeel het geval. De invoering van een verplichte werkloosheids verzekering beteekent voor de vakorganisaties van werknemers wei de schoonste bekroning van haar pioniersarbeid, welke de voorwaar den heeft geschapen, noodig om tot deze uit breiding der voorziening over alle onderne mingsarbeiders te kunnen geraken. Ingevolge het voorontwerp, wordt in de eerste plaats aan de bedrijfsraden een taak op het gebied der werkloosheidsverzekering toegedacht. Bestaat voor een bedrijf of voor een gedeelte van een bedrijf een bedrijfsraad en wordt deze geschikt geacht om een werk- loozenkas te beheeren, dan kan, met machti ging van de Kroon, aan de bedrijfsraden wor den vergund een werkloozenkas op te rich ten. Alle werkgevers in het betrokken bedrijf met hun arbeiders zouden dan bij die kas verplicht verzekerd zijn. Voor zoover geen bedrijfsraden bestaan of deze nog niet in staat zijn het beheer van een werkloozenkas op zich te nemen, zou gebruik gemaakt kun nen worden van het instituut der erkende bedrijfsvereenigingen, zooals reeds voor de uitvoering van de Ziektewet in het leven wer den geroepen. Hieraan verbindt de minister echter deze restrictie, dat per bedrijf niet meer dan één bedrijfsvereeniging voor er kenning in aanmerking komt, omdat een .on gebreidelde. toelating van bedrijfsvereenigin gen een schadelijke concurrentie op het ter rein der werkloosheidsverzekering tot gevolg kan hebben. Voor zoover bepaalde werkgevers niet in een vereeniging kunnen worden samen gebracht, die uitsluitend werkt voor het door hen uit te oefenen bedrijf, zal erkenning van een gemengde bedrijfsvereeniging, doch niet meer dan één, mogelijk moeten zijn. Voor die gevallen, waarin geen werkloozenkas van een bedrijfsraad bestaat, noch een erkende bedrijfsvereeniging optreedt, wordt een rijks- werkloozenkas voorgesteld, die zal' worden beheerd door het bestuur der Rijksverzeke ringsbank, terwijl de Raden van Arbeid als administratieve uitvoeringsorganen zullen op- treden. Voordeelen. I Aan uitvoering der verzekering door het bedrijfsleven zelf zijn, naar de meening van den minister, verschillende voordeelen ver bonden en wel in hoofdzaak deze, dat aanpas sing aan de arbeidstoestanden van elk be drijf mogelijk zal zijn, dat geleidelijk de or- v^UG ganen, welke met de uitvoering der sociale verzekering worden belast, dezelfde zullen io TRIUMPH VIRGINIA CIGARETTES zijn, waardoor een belangrijke unificatie en besparing van kosten zal kunnen worden ver kregen, terwijl het werkgevers- en arbeiders element een belangrijken invloed kan krijgen op den gang van zaken bij deze verzekering. Het risico voor de normale werkloosheid, die zich in de bedrijven voordoet, zal door deze bedrijven moeten worden gedragen. Het ontwerp gaat er dan ook van uit, dat de werk gevers premie's moeten betalen voor deze verzekering, terwijl zij gehouden zijn de helft van die premies op de arbeiders te verhalen. Voor een overheidsbijdrage is in het systeem van den minister geen plaats. De geldelijke taak van de overheid vangt zijns inziens eerst daar aan waar de normale werkloosheid ein digt. Neemt de werkloosheid een zoodanig karakter aan, dat buitengewone oorzaken haar invloed doen gelden, dan dient de ver antwoordelijkheid niet uitsluitend op het bedrijf, maar op de gemeenschap in haar geheel gelegd te worden. Als criterium voor de vraag, hoever de normale werkloosheid reikt, neemt de minister aan, dat de regle menten voor de werkloozenkassen een zoo- c'anigen termijn van uitkeering moeten stel len als voor elk bedrijf kan worden geacht overeen te komen met den j aarlij kschen ge middelden duur der werkloosheid van alle in het bedrijf werkzame arbeiders. De overheid kan, omdat zij alle reglementen voor werk loozenkassen moet goedkeuren, toezien, dat hier een zoo juist mogelijke regeling wordt getroffen. Hoe hoog de premie zal moeten zijn, zal afhangen van het werkloosheidsrisico en van de prestaties van de werkloozenkassen. Dit kan uit den aard der zaak zeer uiteenloopen, maar de minister meent, dat, gelet op de er varing met de vrijwillige werkloosheidsver zekering verkregen, een gemiddelde premie van !'/-» a 2% van het loon voldoende kan zijn om de uitgaven wegens normale werk loosheid te dekken. Overgangsregeling. Een regeling wordt voorgesteld inzake den overgang van de vrijwillige naar de verplichte verzekering. Met het in werking treden van eenwettelijke regeling vervalt de regeling van het Werkloosheidsbesluit 1917. De minister stelt zich voor, dat de bestaande werkloozen kassen zich zullen belasten met het geven van uitkeeringen aan de leden van die kassen ge durende den tijd, die noodig is voor het ver krijgen van de reserves in de kassen, welke gevormd zullen worden op grond van de voor gestelde regeling. Zoo noodig kan van rijks- „Beste mijnheer Hobbs Ik verlang om u te vertellen van grootvader hij is de beste graaf dien gij ooit gekend hebt het is een vergissing dat graven tirannen zijn hij is het in het geheel geen tiran het spijt mij dat gij hem niet kent gij zoudt zeker van hem houden hij heeft de jicht in zijn voet en heeft altijd veel pijn maar hij is zoo geduldig en ik houd iederen dag meer van hem omdat iedereen van een graaf moet houden die zoo goed is voor alle menschen ik wilde dat gij eens met hem spreken kondt hij weet alles gij kunt hem alles vragen maar het bal lenspel dat ik met u gezien heb kende hij niet hij heeft mij een pony gegeven en een wagentje en aan mama een mooi rijtuig en ik heb drie kamers en zoo veel mooi speelgoed gij weet niet hoeveel gij moest het kasteel en het park eens zien en het kasteel is zoo groot dat iemand er wel in verdwalen kan en Wilkins zegt Wil kins is mijn knechtje dat er een diepe gevangenis onder den toren is het is hier zoo mooi gij moest het park eens zien er zijn zulke hoogen boomen en de herten en konijnen loopen in het bosch mijn grootvader is heel erg rijk maar hij is niet trotsch gij dacht dat alle graven trotsch waren ik ben graag bij hem en alle menschen zijn hier zoo vriendelijk en beleefd en nemen hun pet af en de vrou wen maken buigingen en zeggen soms God zegen u ik kan nu rijden maar eerst hotste ik erg als ik draafde en mijn grootvader liet een arme man op de boerderij blijven toen hij de huur niet kon betalen en juffrouw Mellon bracht wijn en andere dingen naar zijn zieke kinderen ik zou u zoo graag eens zien en ik zou ook graag willen dat mama op het kasteel woonde en ik vind het hier heel prettig als ik haar niet te erg mis en ik houd veel van grootvader dat doet iedereen en schrijf als het u belieft heel gauw aan uw liefhebbende ouden vriend Cedric Errol. door geheel West-Friesland naar DEN HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. wege hierbij hulp worden verleend. De voorgestelde wettelijke regeling zal gel den voor alle arbeiders, die werkzaam zijn in dienst van een onderneming. Een uitzon dering wordt gemaakt voor arbeiders in dienst van een spoorwegonderneming en voor arbei ders boven de 65 jaren, terwijl mede de mo gelijkheid van uitschakeling wordt overgela ten voor personen wier werkloosheid of ver diensten niet of moeilijk te controleeren zijn, of die werkzaamheden verrichten van bijkom stigen aard. Ook de land- en tuinbouwarbeiders zullcfl onder de verzekering vallen. Voorgesteld wordt de invoering van een arbeidsboekje, waarin begin en einde van el ke dienstbetrekking moet worden aangetee- kend, welk boekje zal moeten dienen om het den arbeiders mogelijk te maken aan te too- nen, dat zij lang genoeg gewerkt hebben noo dig om te kunnen voldoen aan de wettelijke voorwaarde voor het verkrijgen van uitkee ring bij werkloosheid. De besturen van de bedrijfsraden, van de bedrijfsvereenigingen en de rijkswerkloozen- kas stellen zelf een reglement voor de werk loozenkas vast, onder ministerieele goedkeu ring. Het ontwerp geeft eenige bepalingen aan, die in die reglementen moeten voorko men. Onder meer is bepaald, dat de premie voor de rijkswerkloozenkas niet lager mag zijn dan de premie, geheven door bekende bedrijfs vereenigingen. Met de inning van de premies voor de rijkswerkloozenkas worden de Raden van Arbeid belast, die ook moeten zorgen voor dc vaststelling en de toekenning der uitkee ringen en de controle op de werklooze verze kerden, die bij deze kas zijn aangesloten. CRISIS - BUREAU. p.s. er is niemand in de gevangenis groot vader heeft er nooit iemand in opgeslo ten. p. s. hij is zulk een goede graaf, hij is net zooals gij en iedereen houdt veel van hem." „Mist gij uwe moeder heel erg vroeg de Graaf toen hij den brief ten einde had gele zen. „Ja, ik mis haar altijd door," zei Cedric. Hij ging voor den Graaf staan, legde de hand op diens knie en zei, tot hem opziende „Gij mist haar niet, is het wel „Ik ken haar niet," gaf zijne Lordschp vrij barsch ten antwoord. „Dat weet ik," hernam Cedric, „en dat vind ik zoo vreemd. Zij heeft gezegd, dat ik u niet met vragen mocht lastig vallen, en en dat zal ik ook niet doen maar soms moet ik er toch over denken, weet gij, en ik begrijp er niets van. Maar ik zal geen vragen doen. En als ik zoo heel erg naar haar verlang, dan ga ik aan het venster staan en dan kan ik tusschen de boomen haar lichtje zien schij nen. Dat zet zij er iederen avond voor mij neer, zoodra het donker wordt en het is wel ver af, maar ik kan het toch zien blinken en ik weet wat het zegt." „Wat zegt het dan vroeg Mylord. „Het zegt, „Goeden nachtGod zal u be waken dat zei zij ook altijd toen wij nog bij elkander waren en iederen morgen zei zij „God zegen" u den heelen dag Gij ziet dus dat ik heel veilig ben altijd „Zeker, heel veilig, dat geloof ik ook," sprak zijne Lordschap droogjes. En hij frons te de ruige wenkbrauwen en keek het kleine ventje zóó strak aan, dat Cedric bij zich zei ven overwoog waar zijn grootvader toch wel overdenken zou. HOOFDSTUK IX. DE HUTTEN DER ARMEN. De waarheid was, dat zijne Lordschap, de Graaf van Dorincourt, in die dagen over al TEELT VAN AARDAPPELEN EN SUIKERBIETEN. Dezer dagen werden de aanvraagfor muiieren voor de teelt van aardappe len en suikerbieten door de Landbouw Crisis Organisaties toegezonden aan cle haar bekende telers van die produc ten. Diegenen, die op 17 Jan. a.s. nog geen formulieren mochten hebben ont vangen en het plan hebben, aardappe len en/of suikerbieten te telen,, wordt aangeraden, zich onmiddellijk na dien datum te wenden tot de Provinciale Landbouw Crisis Organisatie, waar onder zij resorteeren, teneinde alsnog een aanvraagformulier te kunnen ver krijgen. Alle aanvragen moeten uiterlijk 5 Febr. a.s. in het bezit der Landbouw Crisis Organisaties zijn. Ieder, die op kleigrond meer dan 10 are of op andere gronden meer dan 20 are aardappelen wil telen, heeft daar- voor een teeltvergunning noodig. lerlei dingen dacht, waarmee hij zich vroeger nooit het hoofd had gebroken en al zijne overleggingen hadden op de eene of andere wijze betrekking op zijn kleinzoon. Trotsch- heid was zijn meest sprekende karaktertrek en zijn kleinzoon streelde dien trots in alle mogelijke opzichten. Die trots maakte ook, dat hij weer belang ging stellen in het leven. Hij begon er genoegen in te scheppen zijn erfgenaam aan de wereld te vertoonen. De wereld wist hoe zijne zonen hem hadden te leurgesteld en met een zekeren triomf kwam hij nu voor den dag met den kleinzoon, die niemand teleurstellen kon. Hij wenschte, dat het kind zijne macht op den rechten prijs schatten, het schitterende van zijne positie beseffen zou hij wenschte ook, dat anderen dit doen zouden. Hij maakte plannen voor zijne toekomst. Somtijds betrapte hij zich zelf op den wensch, dat zijn eigen leven beter mocht geweest zijn, dat er in zijn verleden minder ware, waarvan dat reine, onschuldige kind zou terugschrikken, indien het de waar heid wist. Het was niet aangenaam te be denken hoe het lieve gezicht van uitdruk king zou veranderen, indien het kind eens bij toeval te weten kwam, dat zijn grootvader in vroeger jaren „de booze Graaf Dorincourt" werd genoemd. Die gedachte alleen kon hem reeds zenuwachtig maken. Hij hoopte maar, dat de knaap er nooit achter zou komen. De herlevende belangstelling deed hem soms zijne jicht vergeten en na eenigen tijd was de dokter verwonderd over den verbeterden gezondheidstoestand van zijnen hooggeboren patiënthij had niet gedacht hem ooit weer zoo te zien opknappen. Misschien werd de Graaf beter omdat hij niet meer zooveel al leen zat en iets anders had om over te den ken dan zijne kwalen en gebreken. Eens op een morgen zagen de menschen met groote verbazing den kleinen Lord Faunt leroy op zijn pony rijden met een ander naast zich dan Wilkins. De nieuwe geleider reed op een grooten, sterken schimmel en was nie mand meer of minder dan de Graaf zelf. Cedric had het plan geopperd. Toen hij op het punt was om op te stijgen, had hij zijn DE BOTERHEFFINQ. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Crisis Zuivelbescbikking '35 V, dat is het bedrag van de heffing en dc steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 13 tot 20 Januari is vastge steld op 60 cent per Kg. (onveranderd.) BINNENLANDSCH NIEUWS. MISLUKTE AANVAL OP EEN LANDBOUWER. Drie jongemannen, die gummi stokken bij zich droegen, terug geslagen en later gearresteerd. Woensdagavond is een overval ge pleegd op üen beer G. van der Kooi te Bolling wier onder Nes, wethouder der Gem. West-Donderadeel, toen bij in zijn schuur bezig was bet vee te voede ren. De beer Van der Kooi werd zwaar gewond naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden overgebracht, waai- hij door de justitie kon worden gehoord. Het onderzoek in het Noorden van Friesland ging zeer snel in zijn werk, want toen de distritscommandant der Rijksveldwaclit, de heer Toussant uit Leeuwarden, ter plaatse kwam. waren de drie daders reeds gepakt. Het waren een 20-jarige zeeman uit Hol- werd, een 18-jarige boeren-arbeider eveneens uit Holwerti en een 20-jarige arbeider uit Wierum. Het voorloopig onderzoek wees uit, dat 2 der mannen reeds in de maand October plannen hadden gemaakt om in te breken. Ken van hen zou een reve'ver koopen, doch hij slaagde hierin niet. Oudejaarsdag ontmoetten de drie elkaar weer. Toen vond men den aankoop van een revol ver niet meer noodig, want zonder een vuurwapen zou het ook wei gaan. Het slot van de afspraak was, dat zij het bij een rijken boer in Bollingvvier zouden wagen. De voorbereidende maat regelen waren reeds getroffen. Geza menlijk maakten zij twee ploerten- dooders ter lengte van 20 cm. van de hiel van een autobak. Op het einde van deze „wapenstokken" was een stuk lood geslagen. Bovendien zouden zij zich van een masker voorzien. Woens dagavond pmstreeks half acht kwam het drietal bij elkaar en het verborg zich in de schuur van den heer Van der Kooi, achter het hooi op een bult vlas, waar de jongens bet oogenblik af wachten waarop Van der Kooi zou ko- grootvader een oogenblik nadenkend aange zien en op eens gezegd „Gij moest met mij meegaan. Als ik weg rijd voel ik mij altijd eenzaam, omdat gij al leen achterblijft in dat groote kasteel. Ik zou het zoo prettig vinden als gij ook kondt rij den." In de stallen heerschte onbeschrijfelijke opgewondenheid, toen een minuut of wat later het bevel kwam Selim te zadelen voor den Graaf. En van toen af werd Selim bijna iederen dag gezadeld en de menschen raak ten er aan gewend den grooten grijzen man op het groote paard te zien rijden naast den bruinen pony, waarop Lord Fauntleroy zat. En al rijdend door velden en bosschen wer den de beide ruiters nog veel vertrouwelijker samen dan zij ooit waren geweest. En zoo langzamerhand vernam de oude nian van alles omtrent „liefste" en haar vroeger leven. Cedric babbelde zoo aardig terwijl terwijl hij naast het groote paard draafde. Men kon zich geen gezelliger kameraadje voorstellen dan dat opgewekte kind met zijn blijmoedig karakter. Hij praatte verreweg het meest. De De Graaf was menigmaal stil en luisterde zwijgend, terwijl hij met welgevallen het blijde gezichtje met de glinsterende oogen gadesloeg. Soms verzocht hij het kleine ven tje den pony eens te laten galoppeeren, en als hij deed en zoo ferm en rechtop bleef zit ten zonder een zweem van vrees te toonen, dan schitterden zijne oogen van blijden trots en als Cedric na zulk een galop terugkeerde en lachend met zijne muts wuifde, dan voelde hij, dat zijn grootvader en hij beste vrienden waren. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VER TEER EN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1