29* JAARGANG DONDERDAG 20 JANUARI 1938 No. 8 NIEUWS»- EN ADVERTENTIEBLAD VOBR WIERINGEN E^V OMSTREKEN HET IJS GEBROKEN. REIST PER W.A. C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maand» t 1.25. BUREAU ADVERTENTIëN: UITGEVER V-' Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 CRISIS - BUREAU. 1936- De Landbouw Crisis Organisatie voor Noord-Holland maakt langs dezen weg bekend, dat evenals in 1937, weder om een aantal biggenmerkeh beschik baar is voor kleine boeren en land arbeiders. Voor deze biggenmerken komen in de eerste plaats in aanmerking, die ge- organiseerden, wien voor 1937 reeds 'n overeenkomstige toekenning werd verleend. De alsdan nog resteerende merken kunnen uitsluitend worden toegekend aan le. Kleine boeren, wier laatste var kenstoewijzing ten hoogste 3 is en wier toekenning biggenmerken in 1937 0 is geweest, die of a. ingevolge de Ministerieele be schikking van 10 Maart 1937 110. 6396, uit het Landbouw Crisisfonds steun ontvingen, of b. zich na 1 Febr. gevestigd hebben de, eveneens voor dezen steun in aan merking gekomen zouden zijn, indien zij zich voordien gevestigd hadden. 2e. Landarbeiders, wier laatste var kenstoewijzing ten hoogste ,3 is en wier toekenning biggenmerken in 1937 0 is geweest- Tevens zal voor alle gevallen als voorwaarde dienen te gelden, dat al leen zij, die kennelijk voornemens zijn de varkenstoewijzing in 1938 voor ei gen gebruik te benutten -dus de var kens slachten voor eigen gezin) voor deze toekenning van biggenmerken in aanmerking knnnen komen. Er kunnen echter nimmer meer dan 1 of 2 biggenmerken worden toege kend. Deze toekenning hangt al van de toewijzing varkens. Heeft een geor ganiseerde een toekenning van 1 var ken, dan zal niet meer dan één mer'-s kunnen worden toegekend. Is de var kenstoewijzing 2 of 3. dan zal in het al gemeen niet meer dan 2 biggenmerken worden toegeven cl. Verzoeken cm c-11 bovengenn-mme toekenning: van big^i1 merken kunnen worden gedaa 1 aan de. Landbouw Cri sis Organnisaiie voor Noord Holland, Afd. Veehouderij .te Alkmaar. Om teleurstellingen te voorkomen wordt verzocht dit bericht grondig te lezen alvorens een aanvrage wordt ge daan. GEMEENTE WIERINGEN. Algemeene Vergadering van de Vee en Paardenverzekering Maatschappij „Helpt Elkander" te Wieringen op Maandag 17 Januari 1938 ten lokale van den heer S. Schettus te H.-Hoef. Aanw ezig zijn 11 leden. De voorz. D. Jb. Mulder, opent de vergadering. De notulen worden voorgelezen en 011 veranderd goedgekeurd. Wordt rekening en verantwoording FEUILLETON. TtriijfiniBi iri iiiipriiiiiffMiiii ii in 21.1 „Het is Lord Fantleroy, die er op aan dringt", zei hij droogjes hij ziet ei voordeel in en gij kunt aan de men schen zeggen, dat het denkbeeld van hem is uitgegaan." E11 terwijl hij dit zeide, sloeg hij. een blik op zijne Lord schap, die op het haardkleed lag te spelen met Dougal. De groote hond was onafscheidelijk van het kind en volgde hem overal ging Cedric wandelen, dan stapte hij deftig naast hem voort en zat hij te paard of in het rijtuig, dan vergat het dier zijne gewone majesteit en draafde vroolijk mee. Natuurlijk werd het bericht van de voorgenomen verbetering spoedig rucht baar in stad en land. Eerst wilde geen mensch het gelooven; maar toen er een klein leger van werklieden verscheen, die de vuile, half ingevallen huisjes gingen afbreken, begon men te begrij pen, dat de kleine Lord weer een nieu we weldaad bewezen had en dat het aan de tusschenkomst van het lieve kind te danken zou zijn, indien aan den ergelijken toestand van Earl's- Court een eind werd gemaakt. Als hij eens geweten had hoe er over hem ge praat werd, hoe men hem prees, wijd en zijd en welke schoone verwachtin gen men van hem koesterde - wat zou Hij verbaasd zijn geweest Maar daar vermoedde hij niets van. Hij leefde zijn eenvoudig, gelukkig kinderleven, spe lend in het park, jacht makend op de konijntjes, die hij evenwel nooit kwaad deed, nederliggend in het gras onder de, gedaan over het boekjaar Mei Mei 1937. Als Commissie tot het nazien der re kening en bescheiden worden benoemd de heeren J. Veerdig en C. Lont Cz. De uitgaven afd. paarden bedragen f 2052.26V< De ontvangsten afd. - 2023.4,3 Nadeelig saldo f 28.83M» Ontvangsten afd. koeien f 1078.78J/£ De uitgaven afd. - 945.25 Batig sajldo f 133.5SV2 Bij monde van den heer J. Veerdig wordt aan de vergadering medege deeld dat de diverse rekeningen en be scheiden in orde zijn bevonden, waarna tot goedkeuring wordt besloten. Wordt overgegaan tot de stemming vooi' de verkiezing van twee commissa rissen in de vacatures Westerland en Oosterland. Met meerderheid van stemmen wor den gekozen de heeren J. Kooij Cz. en D. Lont Dz. Beiden namen hunne benoeming aan Wordt _beslote.ii artikel 15 van het Reglement Afd. Paarden te w'jzigen en 0.111. te bepalen, dat de sch tdever goeding inplaats van 70 pCt., 80 pCt van de aangegeven waarde zal hedra gen, terwijl zoowel doode als af ge keur de paarden door de Maatschappij zul len worden onteigend. De uitkeering van 50 pCt. van de aan gegeven waarde voor paarden van 20 jaar en ouder blijft van kracht. Deze wijziging zal vanaf heden wor den toegepast. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Steun voor hersiel visschersvaartuigen Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Crisissteunbeschikking 1937 (her stel visschersvaartuigen) in dier voege is gewijzigd, dat de schriftelijke aan vragen om voor den krachtens deze beschikking te verleenen steun in aan merking te komen uiterlijk den lsten Maart 1938 hij de Nederlandsche Vis- scherij Centrale moeten zijn ingediend om in behandeling te worden genomen Op een dam geloopen. Verleden week Vrijdag, is des morgens om ongeveer 6 uur de W. R. 45, toebchoorende aan den heer S. Koorn te De Haukes op een blinde dam geloopen aan de Friesche kust, even hoven Harlingen. Direct in het ^erk gestelde pogingen tot vlothrengen door een 2-tal andere visschersschcpen, mislukten, doordat het laag water werd. Het schip kwam geheel op droog te liggen en moest ge stut. worden, aangezien omvallen an ders niet uit kon blijven. Toen des mid dags het watei weer voldoende geste gen was, slaagde men er 11a twee uur zware arbeid, met drie schepen. \Y R 194, W. R. 103 en een douane-vaar- tuig in, de Vc>sraeloopen schuit weer groene hoornen, of op het haardkleed, prachtige vertelsels lezend en er met den Graaf en later met zijne moeder over sprekend, lange brieven schrij vend aan mijnheer Hobbs en van de karakteristieke antwoorden genietend, op zijn pony rijdend met den Graaf of Wilkens tot geleide. Wanneer zij door het marktvlek reden, zag hij wel, dat de mensclien vriendelijk groetten en zich met een blijde uitdrukking op hun gezicht omkeerden om hem na te kijken, maar hij dacht altijd dat dit was omdat zijn grootvader naast hem reed. Terwijl de huisjes gebouwd werden, reden de knaap en zijn grootvader dik wijls naar EaiTs-Court en Fauntleroy was vol belangstelling. Menigmaal steeg hij af, om een praatje te maken met het werkvolk dan vroeg hij naar allerlei dingen en vertelde hun van Amerika. Na. twee of drie van zulke ge sprekken wist hij zijn grootvader aller lei inlichtingen te geven omtrent her metsel- en timmerwerk. ,Ik wil altijd zoo graag van dergelij ke dingen hooren". zei hij eens „men weet toch nooit hoe het eens ie pas lean komen.,' Niemand wist hoe de oude man iede- ren dag meer .gehecht raakte aan zijn kleinkind, het eenige wezen, dat ooit met vertrouwen tot hem had opgezien. Ondanks zichzelven begon hij vooruit te zien naar den tijd wanneer Cedric een jonge man zou zijn, sterk en schoon met het leven voor zich, maar altijd in hot bezit van dat goede hart, van die gave om de menschen voor zich in te nemen en overal vrienden te maken en dan trachtte hij zich voor te stellen wat de knaap zou doen, hoe hij zijne talenten en schatten gebi uiken zou. Vaak, wanneer hij hem gadesloeg zoo vlot te brengen. Het schip kon echter niets beginnen, aangezien zoowel het roer onklaa was geraakt, als een schroefblad verloren gegaan. De W. 11 194- heeft lie schip toen naar Den Hel der gesleept waar men in de nacht aan kwam. Een en ander is dus behoudens materieele schade goed afgeloopen. vg DEN OEVER. Schaken. De uitslagen der Maandag j.1. gespeelde partijen luiden als volgt GROEP A. Hekman-Netelenbos 1-0 De Jong-Steehouwer 1-0 De Boer- Steehouwer V2-V2 De Jong-Netelen- bos 1-0. GROEP B Donkerbroek-Groote U-l; Kaleveld-Spaander 1-0 Houwing-Van Breugel 1-0 De Haan-G. Hekman 1-0 Spaander-Van Breugel 1-0 Groote Houwing 1-0 Donderbroek-Kaleveld 0-1 Groote-Blase V2-V2 De spanning zit er al aardig in hij beide groepen. De Jong gaat in de A groep bovenaan met 3 gewonnen par tijen, terwijl zijn oude concurrent Ne telenbos het er deze avond leelijk bij heeft laten zitten. De Boer schijnt zich in deze groep best thuis te voelen. Ook in de B:groep zijn verrassingen. Spaan der staa\ met 3 uit 4 gewonnen partijen bovenaan, doch zal in Blasé en Groote moeilijke tegenstanders vinden de laatste verdient lof voor het bezetten van de 2e plaats met Blasé, waar hij toch een voormalige C-groep speler was De volgende maal zal de stand der groepen worden gepubliceerd. De a.s. feesten te Den Oever. Het feestprogramma is voor de a.s. feesten ter eere van de blijde gebeurte nis in ons Oranje-Huis als volgt samen gesteld Het feest zal worden gehouden op den dag na de bekendwording van de geboorte eener Prins of Prinses. Voor de kinderen van scholen te Oos terland en Den Oever zal het feest om 2 uur aanvangen in de concertzaal ,Wieron" te Den Oever, met gezamen lijk zingen van het Wilhelmus, waarna de voorz. van het Oranje comité het openingswoord zal spreken, waarna de film „Onze Volkskracht in de Scheep vaart" zal worden gedraaid, welke als een zeer mooie geluidsfilm bekend staat. Voor zoovei' mogelijk er plaatsen be schikbaar zijn, zullen ALLEEN MOE DERS van schoolkinderen toegang hebben. Ook de kleuters zijn niet vergeten, de door geheel West-Friesland naar DEN HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VLUG VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. als hij daar op het haaidkleed lag, ver diept in hei een of andere groote boek, door den gloed beschenen, gebeurde het, dat zijne oude oogen begonnen te glinsteren, dat een warme blos hem naar de wangci, steeg. „Die jongen kan alles mettertijd sprak hij dan tot zichzelven, „alles ,;Weet gij nog," zei Cedric eens, op ziende van het boek, dat voor hem op het haardkleed lag, „weet gij nog wat ik den eersten avond, dat ik hier was, gezegd heb over onze vriendschap Ik geloof niet, dat het mogelijk zou zijn betere vrienden te zijn dan wij samen; vindt gij ook niet „Ja, mij dunkt ook, dat het nog al schikt met onze vriendschap. Kom eens hier Cedric stond op en ging naar hem toe „Is er iets, dat gij graag zoudt willen hebben", vroeg de Graaf „iets, dat u nog ontbreekt Het kleine ventje zag zijn grootvader ernstig aan. „Maar één ding", gaf hij ten ant woord. „En wat is dat dan hernam de Graaf. Cedric bleef even zwijgen. Hij had niet voor niets zoolang over dit onder werp nagedacht. ,Wat is het herhaalde zijne Lord schap. Eindelijk gaf Cedric antwoord. „Het is „liefste", zei hij. De oude graaf schrikte en trok een leelijk gezicht. „Maar gij zie* haar immers eiken dag" zei hij. „Is dat dan niet voldoende „Vroeger was ik altijd bij haar", zei Cedric. „Zij kuste mij als lk 's avonds ging slapen en 's morgens was zij er ook weer en wij konden elkander alles vertellen zonder dat wij behoefden te tractatie zal in de Kleuterschool plaafs hebben, een en ander zal daar aan de kleintjes worden uitgereikt. Voor den avond kan met de medewer king van alle plaatselijke vereenigin- gen een mooi programma worden sa mengesteld. 1. Wilhelmus, door muziekvereeni- ging „Apollo." 2. Openingswoord door den voorz. 3. De klokken brengen de bood schap (zang.) 4., Gymnastiek vereeniging D.O.S, 5. Ook op Wieringen kloppen de harten voor Oranje. 6. Mandolineclub „OostWieringen' PAUZE. 7. Ons Oranje Huis, door den Edel- achtb. Heer Burgemeester v Wieringen 8. In blijde verwachting. (schets met zang.) 9. Symphonic Or-tosc O. O. V. 10. Operette „Schachten Links Rechts (in één bedrijf van Ward Ser vaes.) .Eventueele programma wijziging voorbehouden. Toegang voor leden 7 uur, VER PLICHT PROGRAMMA 15 cent, niet- leden voor zoover plaatsen over zijn, plaatsbesprekingn bij een der bestuurs leden a 10 cent. Geeft U nog heden bij hen op als lid. Minimum contributie 50 cent per jaar. Leeftijd beneden 14 jaar geen toegang Vernielzucht. Op de betonweg tus- schen de Gesterweg en Oeverdijk wor den den laatsten tijd herhaaldelijk de jonge boompjes, die hier aan één kant van den weg geplaatst zijn, vernield. Wie de dader(s) is, (zijn), is niet be kend. Het is werkelijk te betreuren, dat zooiets plaats kan vinden. Politie. Gevonden een kosteloos rij wielplaatje en een contactsleuteltje van een auto. Inl. bij den Gem.-Bode. BRAND OP DE HAUKES. Dinsdagavond omstreeks half elf is brand ontstaan in het dubbele woon huis van den heer H. Doesburg- aan De Haukes, dat sinds eenigen tijd in tweeën bewoond wordt. Aan de eene kant woont de heer Doesburg zelf, in de andere helft huist het nog jeugdige echtpaar Pathuis. De heer Doesburg was 's avonds naar Iiippo gegaan, terwijl het echtpaar omstreeks half tien naar bed was gegaan. De heer P. werd gewekt door een hondje, dat onraad rook en ver schrikkelijk te keer ging. Hoewel de hr. P. zich in het begin niets van het beest aantrok, ging hij toch door het aanhou dende blaffen eens kijken, wat de oor zaak zou kunnen zijn. En toen ontdek te hij dichte rook en begreep, dat er brand moest zijn. Ijlings verlieten hij en zijn vrouw de woning en waarschuw den buren. De brandweer in Hippo werd direc+jn kennnis gesteld met het gebeurde en deze, trok er zoo spoedig mogelijk op uit. Na een half uur was de spuit ter plaatse en werd begonnen met de brand [slang aan de brandkraan te koppelen. Eerst werd die aan het eind van de Poel weg gebrutikt,'. Toen alles gereed was, bleek dat dichterbij ook 'n brand kraan was. Het geheele geval verhuis de toen naar de Waterweg. Ondertus- schen hadden de omstanders de deur van het gedeelte, door den heer P. be woont, geopend en het electr. licht uit gedaan, aangezien anders stroom op de brandslang zou kunnen komen. Een van de eersten, die op'het ter rein van de brand aanwezig was, was de Heer Burgemeester Kolff, vergezeld door den Brigadier der Rijksveldwacht de heer Brouwer en de brandmeester, de heer Klein. Ondertusschen had men verlof ge kregen uit het huis de meubelen en dergelijke weg te halen, zooveel moge lijk werd alles medegenomen. Het vuur werd door 2 spuiten aange tast. De eigenlijke brand was ontstaan hij de schoorsteen, vanwaar steeds von ken naai- beneden vielen. De brand heeft hoofdzakelijk op zolder gewoed, w aar dan ook alles zwart geblakerd is. Het mag een wonder heeten, dat het dak niet ingestort is. In de kamerzolder is een groot gat gebrand. Beneden is alles beschadigd, zoowel door vonken als door het bluschwater. Degenen, die dakloos waren gewor den, vonden een goed onderkomen in de smederij van den heer Omis, die er vlak naast staak Hier is ook al het ge redde goed geborgen. Na eenige uren spuiten was men de brand volkomen meester. De krachtige wind, die er stond, had gelukkig geen vat op het vuur gekregen, anders was een felle uitslaande brand onvermijde lijk geweest. Zoowel de heer Doesburg als de heer Pathuis zijn beiden verzekerd* Begrijpelijkerwijze trok één en ander op dit late uur veel bekijks. Benoeming. De hierover het alge meen zeei' goed bekende hoofdingeni eur bij den dienst der Zuiderzeewer ken, de Heer ir. Kamp. die binnen kort hij het bereiken der 65-jarigen leeftijd dezen dienst gaat verlaten, is benoemd -tot Hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Bandoeng op Java (N. O. I.) voor den tijd van 1 jaar. De vondsten aan de Gesterweg. Zooals men weet, werden den laat sten tijd op het werk van de Genie aan de Gesterweg alhier herhaaldelijk ge raamtes opgegraven, benevens een wapen en eenige geldstukken. Om trent de herkomst was men nog niet zeker. Het kan echter, naar wij uit betrouw bare bron vernemen, gerust aangeno- men worden, dat hier vroeger een wachten." Er volgde een oogenblik stilte en de oude oogen keken onafgewend in de jonge. Toen trok de Graaf zijne wenk brauwen samen. „Vergeet gij uwe moeder dan geen oogenblik vroeg hij. „Neen", herntm Cedric, „geen oogen blik en zij mij evenmin ik zou u ook niet vergeten, wanneer ik niet meer bij u was. Ik zou zooveel te meer aan u denken. „Op mijn woord", zei de Graaf nadat hij hem nog eens goed had aangekeken, „ik geloof werkelijk, dat gij het doen zoudt." Het pijnlijk gevoel van afgunst wat den Graaf bekroop wanneer het kind zoo over zijne moeder sprak, werd er niet minder op in den laatsten tijd integendeel, het werd sterker naarma te de liefde voor zijn kleinzoon toenam. Maar weldra zouden hem andere zot' gen kwellen, zorgen zóó zwaar, dat hij er bijna met afkeer van Cedric's moe- dei' door vergat. Er gebeurde namelijk iets zeer zonderlings. Eens op een dag, kort voordat de nieuwe huisjes gereed waren, was er een groot diner op Dorincourt. In lan gen tijd waren er zooveel menschen niet op het kasteel bij elkaar geweest. Een dag of wat te voren kwamen Sir Harry Lorridaile en Lady Lorredaile, de eenige zuster van den Graaf, zelfs logeeren - eene gebeurtenis die in het dorp eene soort van opschudding te weeg bracht, en het schelletje in juf frouw Dibble's winkel onophoudelijk deed tingelen, omdat, het algemeen be kend was dat Lady Lorredaile, sedert haar huwelijk,, nu vijf-en-dertig jaar geleden, Dorincourt nooit meer bezocht had. Het was eene mooie, statige oude da me, met sneeuwitte krullen en zacht blozende, gevulde wangen, en daarbij de goedheid zelve. Zij had echter het gedrag van haren broeder evenmin goedgekeurd als andere menschen en aangezien zij een krachtigen wil bezat en heelemaal niet hang was om te zeg gen waar het op stond, had zij na eeni ge minder aangename woordenwisse lingen met zijne Lordschap, Dorincourt voor goed den rug toegekeerd en hem ook na haren meisjestijd zelden meer ontmoet. In de jaren, die sedert ver!«open wa ren, had zij weinig goeds van hem ge hoord. Eerst was haar ter oor 5 geko men, dat hij zijne vrouw veronacht zaamde en niet lang daarna dat het arme gravinnetje gestorven was la ter vernam zij hoe onverschillig hij omtrent ijn kinderen was en dat de beide oudsten zulke zwakke, ondeugen de, weinig innemende jongens waren, die ook later weinig go )ds hadden uit gericht. Deze beiden oudsten, Bevis en Mauric, had zij nooit gezien, maar eens was er een flinkgebouwde, knappe jon gen van een jaar of achttien naar Lorri dailer-Park gekomen en had gezegd dai hij haar neef Cedric Errol was. en dat hij haar eens kwam bezoeken nu hij in de buurt was, omdat hij verlangde ken nis te maken met tanie Constance, van wie. hij zijne moeder zoo dikwijls had hooren spreken. Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant. J

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1