io TR1UMPH 29e JAARGANG ZATERDAG 32 JANUARI 1938 No. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GO Y ARTS. IEDEREN DINSDAG U kunt 'n „triumphator" worden in smaak! Rook- HET IJS GEBROKEN. REIST PER W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF. 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. VERMAKEN van SLECHT passende Gebitten. Noordhollandsch Veevoederbureau. Gedurende de eerste wintermaanden zijn reeds vele adviezen omtrent de wijze van voeren, prijsvergelijkingen enz. van het Vee voeder Bureau uitgegaan. Vooral dank zij de zeer welwillende mede werking van den Directeur van het M.E.B.A. te A'dam, de Hoofden van de Lagere Land bouwscholen vooral te Hoorn en Purmerend alsmede van enkele hoofden van Landbouw- cursussen, hebben wij vele veehouders van advies kunnen dienen. Het aantal veehouders dat zich deze winter rechtstreeks tot het Veevoeder-Bureau heeft gewend, is vergeleken tot voorgaande winters weer sterk toegenomen. Hoewel op het oogenblik ongetwijfeld nog zeer vele koeien droog staan, raden wij den veehouders wien zulks mogelijk is, sterk aan reeds nu advies te vragen over de voeding van versche koei en, omdat de kans op een spoedig advies nu grooter is dan wanneer men daar nog een paar weken mee wacht. De aanvragen welke het eerst binnenkomen kunnen ook het eerst worden behandeld. De adviezen (inlichtingen) worden geheel gratis verstrekt, en IEDERE veehou der in N.H. woonachtig heeft het recht hier van gebruik te maken. Dat het aantal vee houders dat hiervan ook gebruik maakt, sterk toeneemt, mag zeker als bewijs gelden dat het nut er van in de practijk steeds meer wordt erkend. Er staan den veehouder verschillende we gen open om zich tot het V.B. te wenden. Zoo kan men zich schriftelijk tot het Secretariaat Landbouwhuis, Alkmaar wenden, waarbij het aan te bevelen is formulieren aan te vragen, waarop de verstrekte hoeveelheden voer in gevuld kunnen worden. Zij die schriftelijk advies vragen dienen in hun schrijven zoo veel mogelijk inlichtingen te verstrekken omtrent de hoeveelheid en kwaliteit der be- drijfsvoedermiddelen, (hooi, kuilgras, bieten enz.), eventueel in voorkoop aanwezig zijnd krachtvoer, levend gewicht der dieren, leeftijd, productie, uitbetaling der melk (Kg., öf vet), en conditie van het vee. Bij de op gave van het beschikbare ruwvoer wordt het op prijs gesteld wanneer dit wordt opgegeven hoeveel in Kg. per dag per dier beschikbaar is. Men kan zich ook indirect tot het Veevoe der Bureau wenden, door de voor een be paald gebied aangewezen controleur uit te noodigen het verstrekte rantsoen te komen wegen. Waar de adressen der controleurs reeds een paar maal zijn gepubliceerd, menen wij dat deze nu voldoende bekend zijn. Vee houders welke niet weten tot welken contro leur zij zich kunnen wenden, kunnen hier naar bij het Veevoeder Bureau informeeren. Tenslotte kan men zich nog mondeling op FEUILLETON. de navolgende marktdagen tot het Veevoe der Bureau wenden I Maandags te Amsterdam 1012 uur in het Café op de Veemarkt bij den Heer Ir. v. Oers Dinsdags te Purmerend 911.30 uur Hotel De Doelen bij den hr. J. Bakker Ass. v.h. V.B. Donderdags te Schagen 1012 uur Café De Beurs (Boontjes) bij den Heer Ir. L. de Vries Vrijdags 1012 uur Landbouwhuis te Alk maar, ten kantore van het Veevoeder Bureau Zaterdags 1012 uur Landbouwhuis, idem. 1012 uur om de 14 dagen, 29 Jan., 12 Febr. enz. bij.den Heer Ir. L. de Vries. Waar de ervaring ons heeft geleerd, dat in vele be drijven nog fouten schuilen in de voeding, welke bij verbetering financiëel voordeel met zich brengen, raden wij een ieder die sléchts twijfelt in zijn eigen belang aan zich tot het Veevoeder Bureau te wenden. Het Noord-Hollandsch Veevoeder Bur. Landbouwhuis Alkmaar. VIRGINIA CIGARETTES CRISIS - BUREAU. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag,, bedoeld in artikel 2 van de Crisis Zuivelbeschikking '35 V dat is het bedrag van de heffing van de steunuitkeei'ing op boter, behou dens tiusischenttijdsche wijziging, voor de week van 20 tot 27 Januari is vast gesteld op 60 cent per Kg. (onver anderd.) BINNENLANDSCH NIEUWS. AUTO BIJ KETHEL TE WATER. Bestuurder verdronken. In den nacht van Woesdag op Don derdag te ongeveer 1 uur, toen de bur gemeester van Kethel (Z.-H.) mr. J. J. Lips, per auto huiswaarts keerde, kwam hij tot de ontdekking, dat in een langs den weg loopende sloot een auto lag. De burgemeester riep onmiddellijk de hulp in van den gemeenteveldwach ter Braam, die zich te water begaf, teneinde te onderzoeken of zich ie mand in de auto bevond. Dit bleek in derdaad het geval te zijn. Men trachtte den chauffeur, die bij zijn pogingen om uit den wagen te komen, met een arm tusschcn liet portier was geraakt, le bevrijden. Na korten tijd gelukte dit, doch de inmiddels ontboden dok toren konden slechts den dood consta- teeren. De verongelukte bestuurder bleek te zijn een 50-jarige ongehuwde wegenbouwer uit Kethel, die ter plaat se hij een zwager inwoont. Ontginning van de Noord- Limburgsche Peel. Sevenum biedt 500 arbeiders eenige jaren werk. Naar men meld.7, zal binnenkort een begin worden gemaakt met de ontgin- ting van de Peel onder de Limburg- sche gemeen e Sevenum. Het voorloopigc plan voor den eer sten tijd omvat een gebied van onge veer 400 ha. Hierbij zullen ongeveer 500 arbeiders eenige jaren werk hebben. STEUN VERRUIMING VOOR MEEST BEHOEFTIGEN. Aan regeling wordt met spoed gewerkt. Sedert eenigen tijd is bij de Regee ring in nadere overweging de vraag, of binnnen het kader der door haar gevolgde steunpolitiiek nog aanwezig is de mogelijkheid tot het aanbrengen van een verruiming voor die groepen van werkloozen, wier ondersteuning reeds eerder de bijzondere aandacht der Regeering had wegens haar naar verhouding bestaande achterstelling bij de steunvoorziening, zulks in vel band met haar loonklasse en gezins grootte. Naar men meldt, heeft dit beraad geleid tot de conclusie, dat een wijzi-1 ging in de schalen der maximum loon- percentages mogelijk is, waardoor tot hdt bereiken van het doel, dat de regee ring zich heeft gesteld, wordt bijge dragen. Diensvolgens is tot een wijziging dier schalen icen gunste van de rela tief meest behoeftigen besloten. Ten departement e van Sociale Zaken wordt aan deze herziening met spoed gwerkt. INZAMELING WORDT STOPGEZET. Het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds. Dank van Minidter. Binnenkort zal de tweede en laa(ts.'e verdeeling geschieden van gelden uit het kleeding-, schoeisel- en dekkings fonds. In verband hiermede wordt de inzameling, overeenkomstig den oor- spronkelijken opzet ervan, thans ge heel beëindigd, waarom de Minister van Sociale Zaken, prof. mr. Bomme, jverzoekt van den 22en dezer maand af geen gelden meer op de postrekening 141400 te stoeten en geen briefkaarten 'met postzegels ten behoeve van het 'fonds meer ie zenden. Het heeft de Regeering groote vol doening geschonken, daf. het werkende deel van het Nederlandsche volk zoo 6SM* 22.) Lady Lorridaile's goede hart was door en door warm geworden, toen zij den jonkman] dit hoorde zeggen zij had hem gedwongen eene geheele week bij haar te blijven en zij j liet hem eindelijk gaan in de hoop hem nog dikwijls terug te zienmaar dat was niet gebeurd omdat de Graaf, toen hij op Dorin-1 court terugkwam hem verboden had Lorri-1 aaile-Park ooit weer te betreden. Lady Con stance was hem echter altijd in liefde blijven! gedenken en ofschoon zij wel vreesde, dat hij in Amerika een zeer onberaden huwelijk had gedaan, was zij toch verontwaardigd geweest toen zij hoorde, dat zijn vader de handen van hem afgetrokken had en dat niemand1 eigenlijk wist hoe en waarvan hij leefde. Ein- j delijk kwam het gerucht van zijn dood toen was Bevis van het paard gevallen en Mauri- j cc te Rome aan de koorts gestorven en kor ten tijd daarna vernam zij, dat het Ameri- kaansche kind opgezocht en als Lord Faunt- roy naar Engeland gebracht zou worden. „Om bedorven en slecht gemaakt te worden evenals de anderen," had zij tot haren man gezegd, „ten minste als zijne moeder niet lief en verstandig genoeg is om een oog in het zeil te houden en op hem te passen." Toen zij echter hoorde, dat men het kind van zijne moeder gescheiden had, kende hare verontwaardiging geene grenzen. „Het is meer dan schande, Harry sprak zij. „Verbeeld u, een kind van dien leeftijd van zijne moeder weg te nemen en dag aan dag te laten leven met een man als mijn broer De oude man zal hem hard behande- of den jongen bederven tot er niets meer met hem is aan te vangen. Als ik kon denken dat schrijven eenig goed zou doen Langzamerhand kwam echter ook Lady Lorridaile het een en ander omtrent het kind ter oore --- het geval met Higgins en met den kreupelen jongen, de bouwerij in Earl's Court en wat dies meer zij en zij begon erg te verlangen het kleine ventje eens te zien. En juist toen zij peinsde op een middel om dit gedaan te krijgen, ontving zij tot hare onuit sprekelijke verbazing een brief van haar broeder, het verzoek inhoudend om met ha ren man op Dorincourt te komen logeeren. „Het is ongeloofelijk riep zij. „Ik heb hooren zeggen, dat het kind wonderen gedaan heeft en nu houd ik het er werkelijk voor. Men zegt, dat mijn broer den jongen aanbidt en hem bijna niet uit zijne oogen laat. En hij is zoo trotsch op hem Ik begin werkelijk te gelooven, dat hij tegenover ons met hem pronken wil." En zij nam onmiddellijk de uit- noodiging aan. Toen zij met Sir Harry op Dorincourt aan kwam, was het laat in den namiddag en zij ging terstond naar hare kamer, zonder eerst haar broeder te zien. Toen zij zich voor het diner gekleed had, trad zij de ontvangkamer binnen. De Graaf stond bij den haard en zag er bijzonder deftig en indrukwekkend uit naast hem stond een knaapje in het zwart fluweel. Toen zij den Graaf de hand gaf, noemde zij den naam dien hij sedert zijne kindsheid niet meer gehoord had. „Wel, Molyneux," sprak zij, „is dit het kind „Ja; Constance," gaf de Graaf ten antwoord, „dit is de jongen. Fauntleroy, dit is uwe oud tante, Lady Lorridaille." Lady Lorridaille legde hare hand op zijn schouder, en toen zij hem eens goed in het tot haar opgeheven gelaat had gezien, gaf zij hem een hartelijken kus. „Ik ben uwe tante Constance," sprak zij. „Ik hield zooveel van uw papa en ik vind, dat gij op hem lijkt." „Ik ben altijd blij als de menschen zeggen, dat ik op hem lijk," gaf Cedric ten antwoord, „omdat ik geloof, dat iedereen van hem hield, net als van liefste, net precies, tante Constance," de laatste woorden na eene door geheel West-Friesland naar DEN HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VLUG VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. korte aarzeling. Lady Lorridaille was verrukt. Zij bukte zich om hem nog een kus te geven en van dat oo genblik af waren zij de beste vrienden. „Mij dunkt, Molyneux," fluisterde zij den Graaf in het oor, „het kon niet beter zijn dan het is „Dat dunkt mij ook," gaf zijne Lordschap droogjes ten antwoord, "'t Is een aardig ven tje. Wij kunnen het best samen vinden. Hij houdt mij voor den allerbeminnelijksten en zachtaardigsten philantroop. Ik zal het maar bekennen, Constance want gij zoudt er natuurlijk toch achter komen dat ik waar lijk gevaar begin te loopen, mij, wat dat kind betreft, aan te stellen als een gek." „En hoe denkt zijne moeder over u vroeg lady Lorridaille met hare gewone voortva rendheid. „Dat heb ik haar niet gevraagd," was het barsche antwoord. „Ja, Molyneux," hernam Lady Lorridaile, „ik zal u maar dadelijk zeggen, dat ik het in deze volstrekt niet met u eens ben en uw ge drag onbepaald afkeur. Ik heb mij voorgeno men mevrouw Errol zoo spoedig mogelijk een bezoek te brengen en als gij plan hebt mij dat kwalijk te nemen, zeg het dan maar. Al wat ik van het jonge vrouwtje hoor, heeft mij de stellige overtuiging gegeven, dat het kind alles aan hare opvoeding te danken heeft. Zelfs bij ons wist men te vertellen, dat uwe arme onderhoorigen haar nu, reeds als eene heilige vereeren." „Zij aanbidden en vereeren hem," zei de Graaf, Cedric toeknikkend. „Wat mevrouw Errol betreft 't Is een mooi vrouwtje. Ik voel mij in zekeren zin aan haar verplicht omdat zij den jongen een deel van hare schoonheid heeft meegegeven en gij moogt haar gerust een bezoek brengen als gij wilt. Al wat ik verlang is, dat zij op Court-Lodge blijft en dat gij niet van mij verlangt, dat ik haar ga opzoeken," vervolgde hij weer op weer op den ouden, barschen toon. „Hij is niet meer-zoo op haar gebeten als vroeger, dat is duidelijk genoeg," sprak Lady Constance later tot haar echtgenoot. „Tot spontaan en in zoo grooten getale aan den oproep van Minister Romme ge volg heeft gegeven. Het bedrag der in gezamelde gelden heeft dan ook de verwachtingen overtroffen. Aan duizenden kon dientengevolge een niet onbelangrijke tegemoetko ming in kleeding, schoeisel en dekking, worden verleend. Het is voor deze geholpenen, dat de Minister zijn dank overbrengt aan al len, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt om die actie te doen slagen. LID PROV. STATEN VOOR DE RECHTBANK. Wegens diefstal van visch te IJmuiden. Voor de rechtbank te Haarlem stond Don derdagmiddag terecht een 46-jarige ios werk man uit IJmuiden, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, waarin hij deel uitmaakt van de N.S.B.-fractie, wien diefstal was ten laste gelegd van enkele tongen in de Rijksvischhal te IJmuiden, gepleegd in den vroegen ochtend van 25 Augustus van het vorige jaar. De verdachte ontkende een politie-beamb te van het Staatsvisschershavenbedrijf had echter gezien, dat de verdachte, die bezig was met het sorteeren van visch, die juist v/as aangevoerd met een schelvischboot, en kele tongen in een groote kist had gegooid. Toen hij den verdachte daar later over aan spraak, gaf deze toe, de visch gestolen te heb ben, maar hij verzocht den getuige er geen werk van te maken. Deze ging op dit ver zoek niet in en nam de visch in beslag. Toen probeerde de verdachte het op een andere wijze en begon opeens hardnekkig te ontken nen, dat hij de tongen inderdaad had willen meenemen. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor eischte de Officier van Justitie tegen den verdachte een gevangenisstraf van vijf maan den. Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys, raadsman van den verdachte, drong aan op vrijspraak. De Rechtbank zal op 3 Februari uitspraak doen. MIDDENSTANDS-NIEUWS. TIJDELIJK VESTIGINGSVERBOD. Voor slagerijen en bakkerijen heeft op voorstel van den Middensi'ands- raad de Minister van Economische Za ken een tijdelijk Vestigingsverbod vastgespeld. De bewering is wel verno men, dat met name voor het slagersbe- drijf zulk een verbod onnoodig was, omdat geen toeloop tor. dat reeds over bezette bedrijf te vreezen zou zijn. De practijk lieeJ'P de onjuistheid van die bewering aangetoond. Maande lijks komen een 200 aanvragen in van op zekere hoogte is hij een ander mensch geworden, Harry, en hoe ongelooflijk het klinken moge. ik houd het er voor, dat die verandering uitsluitend is toe te schrijven aan zijne liefde voor dat hartelijke, onschul dige kind. De kleine Cedric houdt werkelijk veel van hem hij staat aan zijne knie en leunt tegen zijn stoel. Mylord's eigen kinde ren zouden zich even graag tegen een tijger aangevlijd hebben Des anderen daags ging zij terstond naar mevrouw Errol, en toen zij terugkwam sprak zij tot haren broeder „Molyneux, zij is het mooiste, beminnelijk ste vrouwtje, dat ik ooit heb ontmoetZij heeft eene stem als een zilveren klokje en gij kunt er gerust op aan, zij heeft het kind gemaakt tot wat hij is. Zij heeft hem meer gegeven dan hare schoonheid en gij hebt dwaas gedaan, dat gij haar niet vriendelijk verzocht hebt hier te komen en ook uw leven te veraangenamen. Ik zal haar verzoeken of zij eens bij mij wil komen logeeren." „Dat doet zij toch nietzij zal het kind niet alleen laten," zei de Graaf. „Ik moet het kind ook hebben," hernam Lady Constance lachend. Zij begreep heel goed, dat haar broeder hem niet zou afstaan en iederen dag werd het haar duidelijker hoe innig die twee aan elkander gehecht waren. Zij wist ook, dat de eigenlijke aanleiding tot het groote diner te vinden was in My lord's verlangen, om zijn kleinzoon en erfge naam aan de wereld te vertöonen en tevens te laten zien, dat het kind waarover zooveel werd gesproken, in werkelijkheid nog veel liever en mooier en innemender was dan het gerucht had gezegd. „Bevis en Maurice hebben hem zoo bitter teleurgesteld en hem in zijn eigen oogen ver nederd," sprak zij tot haar echtgenoot. „Ie deren wist, dat hij hen niet in zijne nabij heid kon dulden. In dit geval vindt zijn trots volle bevrediging." Waarschijnlijk was er onder al degenen, die de uitnoodiging aannamen, geen mensch, die niet nieuwsgierig was naar den kleinen personen, die een slagerij willen begin nen het totaal beeft de 800 aanvra- 'gen reeds overschreden en nog houdt de stroom van verzoeken vrijwel onver minderd aan. Ook het bakkersbedrijf toont het zelfde beeld. Voor dit bedrijf is het :ij- delijk vestigingsverbod eerst op 9 Dec. afgekondigd bij bet eind des jaars waren biervoor 220 aanvragen tot vestiging ingekomen. De behandeling der verzoeken aan bet Departement geschiedt zorgvul dig, doch met grooten spoed, als liet ware „aan den loopenden band Bij den Middenstandsraad zijne een groot aantal aanvragen ingekomen van vereenigmgen in allerlei branches, welke op een tijdelijk vestigingsverbod in die branches aandringen. Sieun voor kleine zelfstandigen. Reeds in 1936 beeft de Middenstands raad bij de Regeering- s appen gedaan om te komen tot steun aan kleine zelf standigen, die noch door bet gewone ci isiscredie t van de Nederlandsche Middenstandsbank, noch door dat van Borgstellingsfondsen kunnen worden geholpen, De zaak is ook in de Tweede Kamer ter sprake gebracht, betgeen geleid heeft tot bet instellen van een departementale commissie, die te on derzoeken heeft, op welke wijze aan deze kleine zelfstandigen steun zou kunnen worden verleend. iJaar de nood onder deze kleine Mi<\ denstanders zeer groot is, beeft de Raad besloten deze aangelegenheid opnieuw ter hand te nemen. Men zoekt diamanten op Borneo. In de diamantwinning bij Marta- pocra (Z. en O.-afdeeling van Borneo) 'scliijiv men naar het „Nieuws" uit be trouwbare bron verneemt, een opleving te verwachten. Momenteel exploiteert de bekende i mijnbouw firma Macbaine,, welke haar hoofdkam oor te Sjanghai beeft, enke le diamant ontginnningen bij Rantja- serang, in de nabijheid van Marta- 'poera gelegen. j Het Marsman-concern te Mannila, dat, naar men weet, in de laatste 'maanden zeer actief is met' bet onder- zoeken van allerlei mijnbouwkundige mogelijkheden, heeft thans met de fa. Macbaine onderhandelingen aange knoopt betreffende eventueele overne ming der diamantwinning. Voor besprekingen en onderzoek ter plaatse, bevindt zicli tlians te Bandsjer Lord, en niet hoopte, dat hij te zien zou we zen. En toen de groote dag kwam, was hij te zien. Iedereen wilde iets tegen hem zeggen. Men wilde hem juist aan het praten brengen. De dames liefkoosden hem en deden allerlei vra gen de heeren eveneens en zij maakten gekheid met hem, zooals de heeren op de boot ook hadden gedaan. Cedric be greep niet recht waarom de menschen soms zoo lachten om zijne antwoorden maar hij was zoo gewend, dat zij iets grappig vonden wanneer hij het heel ernstig meende, dat hij daar weinig om gaf. Hij vond het een pretti- gen avond. Er was eene jonge dame van wie hij had hooren zeggen, dat zij het „seizoen" in Lon den had doorgebracht en die vond hij zóó bekoorlijk, dat hij de oogen niet van haar kon afhouden. Zij was groot en slank, hield haar hoofdje fier omhoog en had donker, glanzend haar en groote oogen. Zij droeg eene mooie, zachte, witte japon en parels om den hals. Eén ding vond hij echter vreemd. Er stonden altijd zooveel heeren om deze jonge dame en zij deden zóó hun best om haar aangenaam te zijn, dat hij haar ten slotte voor eene prinses of iets dergelijks begon te houden. Hij vond het geheel zoo interessant, dat hij haar, zonder het zelf te weten, hoe langer hoe dichter naderde, tot zij zich om keerde en hem aanspraak. „Kom eens hier, „Lord Fauntleroy," begon zij vriendelijk, „en vertel mij eens waarom gij mij zoo aankijkt." „Omdat ik u zoo mooi vind," klonk het ant woord van zijne Lordschap. (Wordt vervolgd). VIER BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1