29e JAARGANG DONDERDAG JANUARI 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET IJS GEBROKEN REIST PER W.A.C.O. No. II WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande© t 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. NOORDERLICHT BOVEN ONS LAND. In verschillende kleurnuances waargenomen. Boven ons land is Dinsdagavond na 7 uur het Noorderlicht waargenomen, dat zich op de eene plaats heeft ken haar gemaakt in een rose-roode breede lichtbaan en elders als'een violet-ach- tige lichtende vlakte verscheen. In Zeeland werd het licht waargeno men in een zacht-roode kleur, afgewis seld door donkerroode strepen Op Schiermonnikoog, waar het dezelfde kleuren liet zien, weerkaatsten de hel- roode stralenbundels op fantastische wijze in het water. Van Oost naar West was hier het fraaie licht uitge spreid omstreeks 8 uur culmineerde het in zijn schoonste vormen en nuan ces. Ook Amsterdam kon liet licht op eenige plaatsen aanschouwen. In vio let-achtige stralen met zacht rood er doorheen geweven verscheen het he mellicht boven de hoofdstad. De bewoners van Overijssel zagen het Noorderlicht langzaam naar het Westen trekken. Het deed zich hier in meest uiteenloopende kleuren voor. Ook te Weenen. Dinsdagavond ongeveer kwart over acht werd de Weensche brandweer ge- almeerd voor een enormen brand, die ergens in de stad moest zijn uitgebro ken. daar de hemel in het Noorden in rossen gloed stond en tO£ kwart voor negen kwamen niet minder dan 52U aanmeldingen van een grooten brand binnen Ook uit de omgeving kwa men telkens berichten over groote bran den, die ergens moesten woeden. Pas op laatstgenoemd uur wist men bij de brandweer wat er werkelijk aan de hand was, namelijk een natuurver schijnsel, een Noorderlicht van zulk een sterkte en met zoodanige verschijn seien als men nog nooit had beleefd. Op de sterrenwacnt „Urania" werd het natuurverschijnsel door het geheele personeel aandachtig gevolgd en gefo tografeerd. Dr. Fricdrich Schemhorg de directeeur, verzekerde, dat men een dergelijk verschijnsel in Midden Euro pa nog nooit had gezien. Hij schreef liet toe aan een verhoogde activi teit der zon, welke elctronen ongeveer 400 Km. boven de aarde stikstof in gloed zetle. VESTIGING VAN SLAGERS. Welke eischen gesteld worden. Afgekondigd is het staatsblad 641 van 25 Januari 1938, inhoudende de eischen van handelskennis, vakbe kwaamheid en credietwaardigheid, waaraan met ingang van 1 Febr. a.s. ingevolge de Vestigigswet Kleinbe drijf 1937 diegenen, die zich als slager willen vestigen, moeten voldoen. Op .dienzelfden datum vervalt het tijde lijk Vestigingsverbod (de z.g. spertijd) dat 18 Aug. 1937 was ingesteld. FEUILLETON. 24.) Het blonde hoofdje bewoog zich even op het kussen. Hij lag met half geopende lippen en zijne ademhaling was kalm en diep hij be woog zich in zijn slaap, maar zonder een zweem van onrust. Zijn slaap werd niet ge stoord door het feit, dat men bezig was hem voor een indringer uit te maken, dat hij in het geheel geen Lord Fauntleroy was en nimmer Graaf van Dorincourt zou worden. Hij keerde zijn blozend gezichtje slechts wat verder om, als om den ouden man, die hem zoo ernstig aanstaarde, in staat te stellen hem beter te zien. Het fraai besneden, maar barsche oude ge zicht was akelig bleek geworden. Een bittere glimlach speeld om den mond. „Ik zou er geen woord van gelooven," sprak hij, „als het niet zulk een gemeene, laaghar tige streek was, mijn zoon Bevis zoo ten volle waardig. Hij heeft ons nooit iets anders dan schande aangedaan altijd is hij een zwakke, bedorven kerel geweest, met een zucht naar alles wat laag en gemeen was mijn zoon en erfgenaam, Bevis, Lord Fauntleroy En de vrouw is een dom, onbeschaamd wezen, zegt gij „Ik moet bekennen, dat zij ter nauwernood in staat is haar eigen naam te spellen," gaf de advocaat ten antwoord. „Zij is totaal on opgevoed en door en door inhalig. Het is haar uitsluitend om het geld te doen. Wel heeft zij eene zekere soort van ruwe schoonheid, maar De aderen stonden den Graaf, gezwollen als purperen koorden, op het voorhoofd, dat met zweetdroppels bedekt was. Hij nam zijn zakdoek en wischte ze af. Zijn glimlach werd hoe langer hoe bitterder. „Bn ik," zei hij, „en ik had zooveel tegen De eischen voor handelskennis ko men overeen met die van het z.g Mid denstandsdiploma algemeenc handels kennis, waarvoor door de drie Ncder- landsche Middenstandsbonden circa 200 cursussen zijn opgericht. Behalve aan de slagersvakschool te Utrecht zal hij een 2°-tai cursussen, over liet geheele land verspreid, inge richt door de slagers-erg gelegenheid bestaan zich dé vereisclite vakbe kwaamheid eigen te maken. In ver band daarmede kan worden opge merkt, dat. in het omwerp- onderscheid wordt gemaakt in runder-, varkens-, paarden- en lamslagers. Diegenen, die zich willen vestigen, hebben zich voortaan niet meer te wenden tot bei Departement van Eco nomische Zaken, doch tot de Kamer, van Koophandel en Fabrieken van het distric;waar de vestiging zal' plaats hebben, onder overlegging van de stukken,, waarbij zij moeien aantoo nen, dat zij aan de eischen van handels kennis vakbekwaamheid en crediet waardigheid voldoen. Zoo spoedig mogelijk zullen eenige overgansmaatregelen voor degenen, die reeds in het bezit zijn van bepaalde di ploma's en voor ouderen, die reeds langdurige ervaring in het bedrijf heb ben, worden gepubliceerd. Hondenvergiftiging te Egmond a. Zee. Telkens doen zich weder in de ge meente Egmond aan Zee gevallen van honden vergif ttging voor. Honden die slechts kort van huis geweest zijn en in de duinen geloopen hebben of zelfs allen langs den duinrand, komen ziek huis en sterven na enkele uren van vreeselijk lijden. De verschijnselen zijn steeds dezelfde en duiden op strychi- jie-vergiibiging. Laboratorium-onder zoek heeft ook eenigen tijd geleden reeds ui.gewezen, dat eien hond, die onder dezelfde verschijnselen stierf, door strychine vergiftigd was. Men is over deze gevallen van hon denvergiftiging te Egmond aan Zee slecht te spreken. Nie<t alleen toch is hier sprake van een vreeselijken dood voor de vergiftigde honden, maar ook is het gevaar lang niet denkbeeldig, daj kinderen het slachtoffer worden. Het is in Egmond aan Zee nu eenmaal de gewoonte, dat de kinderen reeds jong alleen de duinen ingaan. Strych nine is voor hen levensgevaarlijk en het zou dan ook fataal zijn, als zij aiten van de worst, waarin dit vergif voor de honden neergegooid wordt. Men hoopt dan ook, daj aan hei op treden van hen, die het op de honden voorzien hebben, spoedig een einde komt. De Rijkspolitie heeft deze zaak reeds geruimen tijd in onderzoek, maar bewijzen zijn er niet, al heeft men wel si.erke vermoedens. Daar het bewijs wel moeilijk te leveren zal zijn, is te vreezen, dat men in dezen geheel afhangt van de omstandigheid, dat de genen, die de honden vergiftigen, zelf het onjuiste en buitengewoon gevaar lijke van hun optreden inzien. tegen de andere vrouw, de moeder van dit kind ik weigerde haar te erkennen En toch kon zij haren naam wèl spellen. Dit is mijne straf Eensklaps sprong hij van zijn stoel op en begon door de kamer heen en weer te loopen. Harde, vreeselijke woorden kwamen hem over de lippen. Woede en haat, spijt en teleurstel ling dreven hun spel met hem, zooals de storm met den boom in het woud. Zijn toorn was verschrikkelijk om aan te zien en het trof den heer Havisham, dat hij in de hoog ste drift en woede geen oogenblik het sla pende kind vergat en zijne stem inhield om Cedric niet wakker te maken. „Ik had het wel kunnen denken," zei hij. „Van hunne kindsheid af hebben zij mij schande aangedaan Ik haatte hen en zij mij niet minder Bevis was de ergste van de twee. Toch kan ik dit niet gelooven. Ik zal mij verzetten tot het uiterste. Toen hij eindelijk alles wist wat er te we ten was het allerergste, keek de heer Ha visham hem bijna angstig aan. Hij zag er ge broken en verbijsterd, geheel veranderd uit. Zijne driftbuien hadden hem altijd kwaad gedaan en ditmaal was de aanval erger ge weest dan ooit, omdat het meer was dan woede en drift alleen. Ten laatste keerde hij naar de sofa terug en bleef er voor stilstaan. „Als iemand mij gezegd had, dat ik, ooit een kind zóó zou kunnen liefhebben," zei hij, „dan zou ik het niet hebben geloofd. Ik heb altijd een hekel gehad aan kinderen aan mijn eigen kinderen het meest. Dezen knaap heb ik lief,, en hij houdt van mij. Bemind ben ik niet, dat ben ik nooit geweest" met een bitteren glimlach „maar hij houdt van mij. Hij is nooit bang voor mij geweest hij vertrouwde mij. Hij zou mijne plaats op waardiger wijze hebben ingenomen, dan ik gedaan heb. Hij zou den ouden naam tot eere zijn geweest Hij boog zich diep over het kind heen en staarde hem in het onschuldige, slapende ge zichtje. De ruige wenkbrauwen waren saam getrokken en toch zag hij er niet gramstorig AUTOMATISEERING TELEFOON. Zal in 1944 of 1945 volledig tot stand zijn gekomen. De Minister van Binnenlandsche Za ken, de heer H. van Boeijen, deelt in de Memorie van Antwoord aan de Eeraie Kamer inzake de begrooting der P. T. T. mede, dat, bijzondere om standigheden voorbehouden,, de volle dige totstandkoming der automanisee- ring van de telefoon, tegen 1944 o>' 1945 tegemoet kan worden gezien Verlaagde accijnzen gedistilleerd en bier. Regeering zal thans spoedig een beslissing nemen. in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Financiën, deelt minister De Wil de mede, dat het nemen van een beslis sing door de Regeering omijrent het vraagstuk van verlaging van de accijn' zen op gedistilleerd en bier thans spoedig kan worden tegemoet1 gezien. Voorts merkt de Minister op, da<t de heffing van de doode hand ook na 1938 zal worden voor.gezet. In de Memorie wordt voorts erkend, dat onder den drang der omstandig heden, de opcenten op bepaalde belas tingen tot een bedenkelijke hoogte zijn opgevoerd. Tot een hernieuwde koffiebelasting, noch tot het heffen van radiobelas- ing zal worden overgegaan. STOOMSCHIP BIJ LEMMER OP DEN DIJK GELOOPEN. Geluid van mistsirene dringt de zee niet meer in. Zaterdagavond is het s.s. „Groningen IV" van de Groninger—Lemmer Stoomboot Mij. door den mist op den in aanleg zijnden meer- dijk van den Noordoostpolder geloopen. Het stoomschip was des middags met een vijf tiental passagiers van Amsterdam naar Lem mer vertrokken. Op het aanhoudende gegil van de stoomfluit voeren twee booten ter assistentie uit. Den geheelen nacht is men bezig geweest de „Groningen IV" vlot te brengen, doch zonder resultaat. Maandag morgen kwam het s.s. „Friesland" van Ver- schure's scheepvaart Mij., dat van Amster dam te Lemmer aankwam, te hulp en nadat ook dit schip verbinding met het gestrande stoomschip had verkregen, kon men het vlot sleepen. De passagiers waren Zaterdagavond door de reddingsboot naar Lemmer gebracht. De oorzaak van dit omhoog loopen moet geweten worden aan het feit, dat het geluid van de mistsirene uit de haven te Lemmer niet meer de zee in wil. Dit geluid slaat door de meerdijk terug en is eerst te hooren als de schepen tot op korten afstand zijn gena derd. Door het gemeentebestuur van Lemster- land zijn reeds pogingen aangewend daarin verbetering te verkrijgen, doch zonder resul taat. Men wil op den meerdijk bij de tijde lijke doorvaart voor den haven-ingang een tweede sirene plaatsen. BUITENLANSCH NIEUWS. door geheel West-Friesland HELDER—WIERINGERMEER en AMSTERDAM. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. Finland zal de verovering van Abessinië niet erkennen. Uit Helsingfors word'; gemeld De Finsche Regiering heeft de Nederland sche Regeering in kennis gesteld van haar besluit, zich te onthouden van erkenning van het I1 aliaansche Keizer rijk, omdat een aantal landen in deze aangelegenheden een afwijzende hou ding heeft aangenomen. 20 ZIGEUNERS VERDRONKEN. Karavaan .door het ijs gezakt. In de nabijheid van Radom is een gc-j heele Zigeuner-karavaan, die met I haar woonwagens trachtte, den bevro-', ren Weichsel over te steken, door het ijs gezakt. 20 Zigeuners zijn verdronken. Hun lijken heeft men nog niet kunnen bergen. Slechts een paar vrouwen en kinde ren uit den aciiteisten wagen die nog aan den oever stond, hebben er hel leven afgebra 'h'. CRISIS - BUREAU. BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmer ken in de week van 10 t!.m. 15 Januari 1938 bedroeg: 40451, tegenover 35115 in de overeenkomstige week van het vori ge jaar. Van de oekenning 1937 zijn van 1 Januari 1937 tot 15 Januari 1938 in to iaal aangebracht 1.918.252 merken, tegenover 2.160.388 merken in de over eenkomstige periode van de toeken ning 1936. GEMEENTE WIERINGEN. FILM-AVOND Woensdagavond orga niseerde de Afd. Wieringen van de Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport-Arbeiders een film-avond in liet gebouw van de Geref. Kerk aan de Gasthuisweg te Den Oever. Om ongeveer half acht werd begon- j nen met het zingen van het ,3ë vers' van Ps. 25, waarop de voorz. van de' afd. den hr. Ploeger, een toepasselijk stuk uit de Bijbel voorlas. Daarna hield spr. zijn eigenlijke openingsrede,1 waarin hij zijn blijdschap te kennen] gaf over de groote opkomst. In 't kort schetste hij de bedoeling van dezen avond. Direct na de openingsrede.*die be sloten werd met zang Een vaste burcht is onze God, werd een aanvang! gemaakt met de uit <2 deelen bestaan de Oranje-film. Deze film gaf de flitsen weer uit ons Koninklijk Huis, meer speciaal uit het leven van Prinses Juli- uit. Zacht streek hij hem het blonde haar van het voorhoofd toen keerde hij zich om en trok aan de schel. Toen de lange huisknecht verscheen, wees hij naar de sofa en zei „Breng" en daarna half aarzelend met geheel veranderde stem „breng Lord Fauntleroy naar zijne kamer." HOOFDSTUK XI. BEZORGDHEID IN AMERIKA. Toen het kleine vriendje van mijnheer Hobbs dezen verliet om naar Dorincourt Castle te gaan om Lord Fauntleroy te wor den, en toen de komenijsman tijd had gehad om tot het besef te komen, dat de Atlanti sche Oceaan hem nu scheidde van het klei ne ventje, waarmee hij zooveel prettige uur tjes had doorgebracht, begon hij zich erg eenzaam te voelen. I In den beginne was het mijnheer Hobbs alsof Cedric niet zoover weg was, alsof hij nog wel eens terug zou komen en op een goeden dag weer bij de deur zou staan in zijn wit pakje, met de roode kousen aan en den hoed achter op het hoofd alsof hij hem weer met zijn helder stemmetje zou hooren roepen „Hallo, mijnheer Hobbs Warm weertje van daag Maar toen de tijd verliep en er niets van dit alles gebeurde, begon mijnheer Hobbs de tijd lang te vallen. Zelfs van zijne krant genoot hij niet meer zoo van ganscher harte. Als hij al het nieuws had gelezen, liet hij vaak het blad op zijne knie rusten, om onafgewend naar den hoogen kan toorstoel te kijken. Er waren krassen op de pooten, die hij niet kon aanzien zonder droe vig gestemd te worden. Die krassen waren afkomstig van de hakken van den aanstaan den Graaf Dorincourt, en hij had ze er op gemaakt omdat hij altijd zat te schoppen onder het praten. Het schijnt dus, dat zelfs jonge graven behebd zijn met gewoonte om te schoppen tegen de dingen, waarop zij zit ten adellijk bloed en doorluchtige voorvade ren blijken dus geen afdoend remedie tegen die kwaal te zijn Wanneer hij een poosje naar die dutten en krassen gekeken had, haal de mijnheer Hobbs zijn horloge uit den zak, zak, en opende het om naar de inscriptie te kijken „Van zijn oudsten vriend, Lord Faunt leroy, aan mijnheer Hobbs, Als gij dit ziet, vergeet mij niet." En dan sloot hij het weer met een diepen zucht 6n ging aan de deur staan, tusschen een vaatje gedroogde appe len, om op straat te kijken. Des avonds, wan neer de winkel gesloten was, stak hij zijn pijpje aan en drentelde langs de kleine steen tjes tot aan het huis, waar Cedric gewoond had en waar nu een bordje hing „Te huur" dan bleef hij een poosje stilstaan, bekeek het van onder tot boven, schudde het hoofd, deed een paar flinke halen aan zijne pijp en nam dan met een bedrukt gezicht den terugweg aan. Twee of drie weken ging dit zoo voort, zonder dat er een nieuw denkbeeld in zijne ziel opkwam. Aangezien hij nu eenmaal lang zaam en op zijne manier diepzinnig van na tuur was, duurde het een geruimen tijd eer eene nieuwe voorstelling zich in zijn brein ontwikkelde. Na die twee of drie weken, waar in dé toestand wel verergerde, maar niet verbeterde, begon er eindelijk een plan in hem op te doemen. Hij zou Dick gaan op zoeken. Hij was geheel op de hoogte van al les wat Dick betrof, Cedric had het hem ver teld en het bovengenoemde nieuwe denkbeeld was, dat het hem misschien troost zou geven als hij eens met Dick kon praten. En zoo gebeurde het. dat Dick, terwijl hij druk bezig was de laarzen te poetsen van een klant, eens op een goeden dag een kort, dik mannetje met een groot gezicht én een kaal hoofd zag naderen, dat met alle aan dacht naar zijn uithangbord bleef staan kij ken. „Professor Dick Tipton is onovertrefbaar." Dat stond er op te lezen. De man bleef zoolang op de letters staren, dat Dick ook met aandacht naar hem keek, en toen de laarzen van zijn dagelijkschen klant einde lijk mooi genoeg waren, vroeg hij ana en Prins Bernhard. Dat allen van deze film genoten, spreekt vanzelf. De volgende film, die vertoond werd, was de eigenlijke hoofdfilm, zeer pro pagandistisch, die de titel droeg „Toegemuurde verten." De film gaf liet leven weer van een jong fabrieks-arbeider, pasgetrouwd en na 'n paar jaar van voorspoed en geluk, plotseling zonder werk komend. Door slechte vrienden verleid, ging hij het verkeerde pad op en kwam in de gevan genis terecht. Daar hij van goede af komst was, werd hij weer in het goede spoor geholpen en kreeg dank zij de Bond weer opnieuw werk. Ziedaar heel kort de inhoud van de film. In de nu komende pauze hield de Kunst van het hoofdbestuur een korte doch krachtige rede, waarin zoowel mannen als vrouwen werden opgewekt om lid van de Bond te worden, ten einde zoo sterk mogelijk te staan in deze benarde tijd. Tot slot werden eenige komische films, o.a. een teekenfilm vertoond, elie zeer in de smaak vielen-, getuige het algemeen gelach. Gezongen werd nog het 7e vers van Ps. 7, waarna de heer Ploeger allen hartelijk dank zegde voor hun aanwe zigheid. Bij het danken werd voorgegaan door den heer Kunst. Gezien de volle zaal en de aandacht, waarmee alles gevolgd werd, kan de Bond op een goed geslaagde avond terugzien. Geen Chr. Oranje-Vereeniging. In tegenstelling met het berichf van Dinsdag j.1. kunnen wij mededeelen, dat er GEEN Chr. Oranje-Vereeniging is opgericht, doch alleen een commissie in het leven geroepen, die een avond organiseert in de Geref. Kerk te Den Oever, op den dag na de Nationale feestdag, waar gesproken zal worden over Oranje en Nederland en de eigen lijke beteekenis van de blijde gebeurte nis voor ons vaderland. Sprekers zullen zijn de heeren Van Eerden en Deen. Aanvang des avonds half acht. Bussen rijden over Poel weg en Hippo om 7 uur. Van de oprichting van een Chr. Oranje-Vereeniging is dus in het ge heel GEEN sprake. DEN OEVER. Schaken. In groep A vestigde De Jong zich nog beter op de le plaats, door Maandagavond van De Boer en Hekman te winnen, hoewel de partij met De Boer in remise een meer bevredigend einde had kunnen vinden Opmerkelijk is hier nog de remise partij van Grootemaat tegen Steehou wer. De s; and in de B-groep is wel geheel gewijzigd. Houwing won van Hekman en Blasé en kwam zoodoende bovenaan Ook Ivaleveld passeerde Blasé, daar hij van Spaander won, welke laatste, door ook van Hekman te verliezen, toi de 5e plaats zakte. Hier kan nog van „Een streekje, mijnheer De dikke man trad naderbij en zette be daard zijn voet op het bankje. „Jawel," zei hij. Daarop ging Dick aan den arbeid en de dikke man keek intusschen gestadig van Dick naar het uithangbord en van het uit hangbord naar Dick. „Hoe komt gij daaraan zei Dick, „een klein kereltje. Alles wat ik hier heb, heeft hij mij gegeven. Ik heb nooit zoo'n aardig kerel tje gezien. Hij is nu in Engeland bij de groo te lui hij is een lord geworden." „Lord Lord vroeg mijnheer Hobbs, met zijne gewone langzaamheid, „Lord Fauntleroy naderhand Graaf van Dorin court Dick liet van verbazing den borstel uit de hand vallen. „Wat drommel riep hij, „kent gij hem ook „Ik heb hem gekend van zijne geboorte af," hernam mijnheer Hobbs, terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd wischte. „Wij zijn levenslang vrienden geweest dat zijn wij De aandoening overmeesterde hem bijna terwijl hij sprak. Hij haalde het mooie gou den horloge uit den zak, opende het en liet Dick de inscriptie zien. „Als gij dit ziet, vergeet mij niet," las hij. Dat was zijn afscheidsgeschenk. „Och, ik zou hem niet vergeten hebben," vervolgde hij, droefgeestig het hoofd schuddend, „al had hij mij niets gegeven en al had ik hem nooit weergezien. Hij was een jongen, dien geen mensch zou kunnen vergeten." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant,

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1