B. GAZAN 29e JAARGANG DINSDAG ib FEBRUARI 1938 No. i© NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET IJS GEBROKEN BEZOEKT MET DE WACO HET CARNAVAL TE BONN. TANDARTS ELKEN DONDERDAG VAN 9'M UUR. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER Hippolytushoèf Wieringen ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden f 1.25. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 BÜITENLANDSCH OVERZICHT. STANDVASTIGHEID EN MOED. Het wordt tijd, dat ook Japan voelt, dat het niet oppermachtig is en alles doen en zeggen kan wat het verkiest. De oorlog in China kost het land van de Opgaande Zon onmetelijke schatten. De regeering te Tokio spant haar uiterste krachten in om de handelsbalans zoo gunstig mogelijk te houden, maar in weerwil daarvan stijgt het prijzenniveau on rustbarend. De nieuwste maatregel is, dat de verscheping van goud naar het buitenland hetgeen tot nu toe geschiedde met het doel, het nadeelig saldo van de betalingsbalans te overbruggen gestaakt wordt. Het land staat voor een ernstige crisis, „de ernstigste, die Japan ooit heeft meegemaakt," zei kort ge leden de president van de Japansche Ferera- tie. Niettemin zetten de Japansche militairen den oorlog voort, zij vechten als razenden te gen de dappere Chineezen, wier moed-uit- vertwijfeling zoo nu en dan den zonen van Nippon belangrijke verliezen toebrengt. Tot nu toe is er echter van terugdringen der Ja panners geen sprake geweestlangzaam gaan zij vooruit, naar Hankau en naar Kan ton. In de afgeloopen week werden verscheiden geruchten vernomen omtrent oneenigheid onder de Chineezen, zoowel te Hankau als te Kanton. Deze geruchten die vooral in Ja pansche kringen ingang vonden, moesten later worden tegengesproken, Tokio ten spijt. De groote mogendheden zien met stijgend misnoegen de Japansche vlek in China groo- ter worden. Zij zinnen op dingen, die gedaan kunnen worden om Japan te temmen, Eén van die dingen is het zenden van nota's door En geland, Amerika en Frankrijk, met het ver zoek om opheldering omtrent Tokio's vloot- plannen, want het vermoeden bestaat, dat de Japansche marine in het geheim oorlogsssche- pen van meer dan 35.000 ton laat bouwen met 40.6 of 45.6 cm. kanonnen, waardoor de gren zen van het vlootverdrag verre overschreden zouden zijn. De nota van Washington was bijzonder scherp gesteld en droeg het karakter van een ultimatum. Indien Japan niet voor 20 Februari ver zekert, geen oorlogsbodems boven 35.000 ton te zullen bouwen aldus deze nota zal Amerika eveneens overgaan tot den aanbouw van enorme schepen. Tokio trok, als antwoord op dit ultimatum, een onnoozel gezicht en kwam voor den dag met een eerste uitlating, die zuiver afgestemd leek op antwoord-methoden van enkele Eu- ropeesche totalitaire staten Die geruchten omtrent onze vlootbewa- pening zijn zeker niets anders dan voorwend sels van Engeland en Amerika om hun eigen vloot te kunnen uitbreiden. Dus een antwoord, dat een tegenbeschuldi- ging inhoudt. Maar de Vereenigde Staten en Engeland zijn waakzaam en op het oogenblik is er vooral in Amerika een beweging gaande, die zich verzet tegen de tot nu toe gevolgde meegaandheid en struisvogelpolitiek. Er wordt al gesproken over een geweldigen boycot, over een blokkade van Japan, over de heilzame uitwerking van uiterste krachtmiddelen, over eenoorlog, die nu kans van slagen zou hebben, want Japan raakt leelijk uitgeput en zou het nooit tegen twee of drie sterke, tot de tanden gewapende, groote mogendheden kunnen uithouden. In ieder geval wordt het duidelijk, dat de toestand in het Verre Oos ten aan het verscherpen is. Kanton en Hong- FEUILLETON kong loopen gevaar. En Rusland bereidt zich voor op dramati sche gebeurtenissen. Wanneer puntje bij paal tje komt, zal Moskou niet voor Tokio uit den weg gaan, zooals verleden jaar bij de inci denten op de eilandjes in de Amoer. Rusland is ten volle bereid, de consequenties van een ernstig conflict te aanvaarden het voelt zich nu sterk genoeg. Duitschland heeft het in de afgeloopen week te druk gehad met binnenlandsche aangele genheden om zich met internationale kwes ties te bemoeien. Tengevolge van de verande ringen op „buitenlandsche zaken" lag het werk op dit departement zoo goed als stil. De binnenlandsche toestand is nog altijd niet geregeld en in officierskringen heerscht een gevoel van onzekerheid over wat nog komen kan, nu de „kalme lieden" opzij gezet zijn en de heethoofden het te zeggen hebben. De meest verwarde en sensationeele geruchten deden gedurende de laatste dagen omtrent het Derde Rijk de ronde. Juist in dezen roerigen tijd, waarin de nazi dictatuur den kop hooger dan ooit opsteekt, moest een van Duitschlands grootste figuren, ds. Martin Niemöller voor zijn rechters ver schijnen, achter gesloten deuren. Hij is niet bevreesd en hij zal het niet worden. Zijn flinkheid heeft niet nagelaten in Duitschland en in de geheele wereld diepen indruk te ma ken. De afgeloopen week heeft dus geleerd, dat niet alleen voorzichtig geduld en lijdzaamheid prijzenswaardige eigenschappen zijn, doch dat alles-riskeerende moed en standvastig heid de wereld toch nog kunnen redden. Kon toch het gevaarlijke oorlogsspel maar geron nen worden door degenen, die van goeden wille zijn Koning Carol van Roemenië heeft zoomaar ineens het semi-fascistische kabinet-Goga ontslagen en het land onder de dictatuur van een nationale unie geplaatst, zeer tot verade ming van Parijs en Londen en tot verdriet van Berlijn en Rome. BELEGGINGSFRONT GEVORMD. Door de levensverzekerings* maatschappijen, de spaarban ken, de particuliere pensioen fondsen met groote portefeuil les en dé Rijksfondsen. In een onderhoud, met mr. H. K. Ver steeg, directeur van de „Olveh van 1879", in zijn qualiteit van voorzitter der „Vereeniging ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen", vernam het Hbld., dat in overleg is besloten tot de vorming van een beleggings front, dat driekwart van de beleggin gen in Nederland omvat. Dat z.g.n beleggingsfitont heeft ter verwezenlij king- van het gestelde doel een contact commissie' ingesteld, waarvan mr. Ver steeg voorz. is geworden. Het „front" is gevormd om te verhin deren, dat men tegen elkaar uitge speeld wordt, doordat men niets van elkander weet en met lagere rente, dan nöodig is, genoegen moet nemen. Bij een gemiddelden rentevoet voor staatsleeningen van 3 1/4 pCt. acht men een rentevoet van 3*4 pCt. voor gemeenten het minimum, dat eigen lijk kan worden aanvaard. 32.) „Ik moet zeggen," verklaarde Dick later met grooten ernst, „zij is het kranigste meis je, dat ik ooit gezien heb Zij is noe zal ik het zeggen Zij is een heel lief meisje." Iedereen keek haar na als zij voorbijging, haar en den vriend. En de zon scheen en de vlaggen wapperden, muziek speelde en de paren zwierden vroolijk in het rond naar mate de dag verliep, nam de algemeene op gewondenheid toe en Cedric was de gelukkig ste van allen. En nog iemand anders was gelukkig een oud man, die hoewel hij zijn geheele leven rijk en machtig was geweest, zich eigenlijk nog nooit gelukkig had gevoeld. Misschien kwam het wel omdat hij nu beter was, dan hij in dat lange leven ooit was geweest. Niet dat hij plotseling, als met een tooverslag, zoo goed was geworden als Cedric zich hem voor stelde maar er was nu toch iets, dat hij liefhad, en hij had ook van tijd tot tijd wer kelijk eene aangename gewaarwording ge voeld, als hij anderen de kleine vriendelijkhe den bewees, waartoe het kind in zijne on schuld hem aanspoorde, en dat was ten minste een begin. En.met eiken dag werd hij meer ingenomen met zijne schoondochter. Het was waar, wat het volk zeide, hij begon ook van haar te houden. Hij hoorde graag hare zachte stem, hij keek graag naar haar lief gezichtje, en wanneer hij in zijn arm stoel zat, sloeg hij al hare bewegingen gade en luisterde zwijgend als zij met haar jongen praatte en hij hoorde de hartelijke, liefde rijke woorden, die zoo nieuw voor hem wa ren, en hij begon te begrijpen hoe het kwam, dat de knaap die in eene achterstraat ge woond en met komenijsmannen omgang had gehad, zulk een flink, welopgevoed kereltje., behoefde niemand zich voor te schamen, en toen de fortuin hem plotseling veranderde in den stand van een grafelijken titel en een grafelijk kasteel, dan was dat iets heel na tuurlijks Het kwam alleen maar omdat hij geleefd had met en bij eene lieve, edele vrouw en geleerd had altijd goed en vriendelijk te zijn en aan anderen te denken Dat is heel weinig, maar toch is er niets, dat zooveel be- teekentHij wist niets van graven en kas- teelen, hij wist niets van rijkdom en eer maar hij was altijd beminnelijk, omdat hij een eenvoudig, liefhebbend hartje bezat. Wie dat heeft is tot koning geboren, tot koning over de harten van anderen. Wanneer de Graaf van Dorincourt hem dien dag op en neer zag gaan tusschen het volk, pratend met degenen, die hij kende, en nooit verzuimend vriendelijk te buigen voor ieder, die hem groette wanneer hij hen zijne plich ten als gastheer zag vervullen tegenover mijn heer Hobbs, en Dick of luisteren naar het gesprek van zijne moeder met Vivian Herbert, kon de oude man zijn genoegen ternauwer nood verbergen en nooit had hij zich zoo ge lukkig en tevreden gevoeld als toen zij samen naar de groote tent gingen, waar de voor naamste pachters van Dorincourt bij elkan der zaten aan het groote, luisterrijke maal, ter eere van den dag. Er werd geschonken en geklonken, en me nige feestdronk ingesteld, eerst op de gezond heid van den Graaf en wel met meer geest drift dan ooit te voren daarna stond een van de mannen op en met het glas in de hand. wenschte hij „onzen kleinen Lord Fauntleroy" geluk en voorspoed en een lang leven. Zoo er ooit twijfel mocht hebben be staan of zijne Lordschap bemind was of niet, dan zou dit oogenblik eens en vooral een ein de hebben gemaakt aan alle onzekerheid daaromtrent. Welk een gejubel onder het Vandaar, dat het beleggingfront niet zal inteekenen op al die 3 pCt. emissis van gemeenten, die als proef ballonnen zijn te beschouwen. Voor gemeenten acht men een maat staf van 3V2 pCt. voor 15 jaar en daar na 4 pCt. gerechtvaardigd, doch des ondanks heeft men tot nu toe mei 31/0 pCt. leeningen zonder meer genoe gen genomen. Voor Provinciale leeningen op lan gen termijn, hetzij onderhandsche, wil men vooralsnog met niet minder dan 3 1/4 pCt. genoegen nemen. Ook de Rijksfondsen doen mee Het „front" omvat, naar mr. Ver steeg mededeelde, o.a. de levensver- zekeringsmijen en de spaarbanken, inclusief de Rijkspostspaarbank, ter wijl ook de particuliere pensioen fondsen met groote portefeuilles zich erbij hebben aangesloten. Van andere zijde vernamen wij in verband met de vorming van dit be leggingsfront nog, dat ook de Rijks fondsen zich hierbij hebben aange sloten. Overigens is, aldus mr. Versteeg, niet te verwachten, dat de lage rente- standaard tot fusies in het levensver zekeringsbedrijf zal, leiden. Wel is er tusschen verschillende maatschappijen zooals b.v. hij het afsluiten van collec-j tieve verzekeringscontracten met on-' dernemingen, vaak een nauwe samen werking in den laatsten tijd 101 siand gekomen. Dank zij het agreement, dat reeds een jaar geleden tusschen de verzeke ringsmaatschappijen werd afgesloten, was het nu mogelijk, een breeder front te vormen, dat, afgezien van de andere aangesloten groepen, het ie- vensverzekeringsbedrijf slechts ten goede kan komen. BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN POCHENDE SLAGER. Een schilderijtje met waarde- looze zegels. Het leek een sprookje, die geschiede nis van den Nijkerker slager, die voor enkele stuivers eigenaar zou zijn ge worden van een postzegel, waarvoor phillatelisten niet, minder dan een halve ton plegen neer te tellen. Eer sprookje, met die avonturen van het postzegelschilderijtje, 40 jaar geleden met eindeloos geduld en liefde ver vaardigd,, in het bezit geraakt van een predikant, geschonken aan een oude werkster, verkocht op een boeihuis Het lijkt niet alleen een sprookje, het is er een. Want de geschiedenis heeft niet het. sprookje gemeen, dat zij 4 dagen van de grootste pret. Geheel verzorgd f 23.50, vertrek Zaterdag 26 Februari. Vraagt Prospectus. REISBUREAU WACO, Tel. 35 Tel. 184 HOORN. klinken. Welk een gejuich Zij hielden zoo veel van hem, die goedhartige menschen, dat zij alle gedwongenheid vergaten, al waren zij in tegenwoordigheid van zooveel heeren en dames. De luide vreugdekreten schenen geen einde te zullen nemen en menige goede vrouw sloeg een teederen blik op het kleine ventje, dat daar stond tusschen zijn grootvader en zijn moeder, en fluisterde, terwijl hare oogen vochtig werden „God zegen hem, het lieve kind De kleine Lord zelf was verrukt. Hij stond te glimlachen, te buigen en bloosde van ple zier tot onder zijne blonde krullen. „Is dat omdat zij van mij houden, liefste vroeg hij aan zijne moeder. „Ja, liefste Ik ben er zoo blij om Toen legde de Graaf zijne hand op den schouder van het kind en zei „Fauntleroy, zeg, dat gij hen bedankt voor hunne vriendelijkheid Cedric keek eerst hem en daarna zijne moe der aan. „Moet ik vroeg hij wel wat verlegen. Zij lachte. Vivian Herbert lachte ook en beiden knikten hem toe. Hij deed dus een paar stap pen vooruit en iedereen keek naar hem naar zijn lief, onschuldig gezichtje met die openhartige, vertrouwende uitdrukking En hij sprak zoo luid als hij kon, met zijne heldere, krachtige kinderstem „Ik dank u allen vriendelijk. En ik hoop, dat gij veel plezier zult hebben op mijn ver jaardag omdat ik zelf zoo veel plezier heb en ik ben blij, dat ik een Graaf zal wor den eerst vond ik het niet erg prettig, maar nu wel en ik vind ik vind het hier zoo mooi en en als ik naderhand zelf een Graaf ben zal ik mijn best doen om net zoo goed te wezen als grootvader En onder de luide toejuichingen van de verzamelde menigte trad hij met een zucht van verlichting achteruit, stak zijne hand in die van den Graaf en zag glimlachend tot CAFÉ ROOBOL Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden niet waar gebeurd is. De Nijkerksche slager heelt zijn vrienden hij den neus willen nemen en is daar wonderwel in geslaagd. Zijn grootspraak is hem .echter ho ven het hoofd gegroeid. De beroemde Mauritus-zegel, die op het schilderijtje zou hebben gezeten, is een totaal ver knipte, bruine Engelsche postzegel vair 1850, die geen enkele waarde heeft en dien de vervaardiger slechts had ge kozen omdat het paard, dat voor hei karretje draaft, een vos is en de ver vaardiger de natuurgetrouwe kleuren wilde nabootsen. De Apeldoornsche expert, de heer R. Kingma, een kenner hij uitnemend beid, heeft het terstond gezien, toen de slager, nu enkele wéken geleden, met het prentje bij hem kwam om hem te vragen of er soms een waardevolle ze el op zat. Zoowel aan de kleur als aan de afbeelding zag de heer Kingma, dat hier zeer zeker niet van een Mauritus zegel gesproken kon worden en zelfs al zou dit het geval zijn geweest, dan zou het exemplaar toch nog waarde loos zijn geweest, omdat het totaal verknipt was. Maar bovendien, de man, die het stukje handnijverheid 40 jaar geleden heeft, vervaardigd, de heer N. van Sloo ten, die thans als ruim 60-jarige te Nijkerk zijn leven slijt, ontkent ten stelligste, dat het mogelijk is, dat er een Mauritius-zegel op zijn werkstuk je zou zitten. Met andere schilderij tjes, die hij van postzegels heeft ge maakt, is ook het prentje van het wa~ gentjè véle malen geëxposeerd ge weest. Nooit heeft iemand aandacht geschonken aan de postzegels, waaruit het vervaardigd is. Wel heeft, de heer Van Slooten er een door H. M. de Ko ningin uitgeloofde medaille voor hand nijverheid mee gewonnen. En bovendien, zei de lieer Van Slooten, ik werk altijd met snippers. Ik kan geen wit gebruiken en ook geen groote vlakken. En ten bewijze staan en hangen er in zijn huisje tallooze werkstukken, die hij in den loop van de jaren heeft vervaardigd. Er is een pauw bij, prach tig van kleur, samengesteld uit dui zenden en duizenden splintertjes van oude Nedelandsche postzegels van al lerlei kleuren. Een Mauritius-zegel heeft de heer Van Slooten nooit onder handen gehad. Hij kreeg de postzegels, waarmee hij zijn werkstukjes vervaar digde, uit België bij duizenden tegelijk toegezonden van een postzegelhandel en die zou er wel op gelet hebben. De slager is op een dwaalspoor ge bracht, toen hij in een tijdschrift een serie ongekleurde afbeeldingen zag hem op. En hier zou ik mijn verhaal zeer gevoege lijk kunnen eindigen als ik niet iets zonder lings te vertellen had. Mijnheer Hobbs was zoo volkomen verzoend met het leven van de „Britsche grootelui" en zoo weinig geneigd cm zijn vriendje te verlaten, dat hij zijne zaak te New-York verkocht en zich in het dorp Erlesboro nederzette, waar hij een winkel opende, die, onder bescherming van het kas teel, weldra tot grooten bloei kwam. E11 hoe wel de verhouding tusschen den Graaf en hem ongeveer op dezelfde hoogte bleef, kan ik u verzekeren, dat mijnheer Hobbs, de bur german, op den langen duur nog aristocrati- scher werd dan Mylord zelf. Hij las -eiken morgen de berichten omtrent het Hof en volg de de handelingen van het Hoogerhuis met de grootste belangstelling. En ongeveer tien jaar later, toen Dick's opvoeding voltooid was en hij naar Amerika ging om zijn broeder te bezoeken, en aan den goeden komenijsman vroeg of hij niet mee wilde gaan, schudde deze het hoofd met groote beslistheid. „Niet om er weer te gaan wonen," zei hij „niet om er weer te gaan wonen. Ik wil bij hem blijven en een oogje in het zeil houden. Amerika is een best land als men jong en krachtig is maar het heeft zijne gebreken voorouders zijn er onbekend en zoover als ik weet, is er geen enkele graaf EINDE. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. staan en daarbij een Mauritius-zegel opmerkte, die iets leek op het stukje zegel, dat op zijn schilderijtje was ge plakt. De praat in Nijkerk deed de rest. De slager liet ze maar praten en gaf nu en dan in vage termen dit of dat toe of stofte op de ontvangst van f 8000. Het is een sprookje in Nijkerk en het is niet echt gebeurd. BAKKERS VRAGEN WIJZIGING ARBEIDSWET. De samenwerkende Nederlaiidsche bakkers-patroons-organisaties hebben zich telegrafisch gewend tot den Mi nister van Sociale Zaken met het ver zoek, spoedige wijziging der bakkers paragraaf van de Arbeidswet te willen bevorderen, vooral ter verkrijging van een vroeger beginuur op den Zaterdag en een verbod van bakkersarbeid op de Christelijke feestdagen. DE ASTROLOGIE EN DE JONGE PRINSES. De lieer M. Haas, vroeger te Hoorn, schrijft aan dc N. H. Crt. het volgende: Hoe wij ook tegenover astrologische voorspellingen staan, toch zal het wel belangwekkend zijn eens te lezen, wat de horocopie zegt, betreffende Prin ses Beatrix. Uit den stand der sterren bij haar geboorte blijkt dan wel overduidelijk, dat zij sterk zal voelen voor nieuwe ideeën, zich een strijdster zal toonen voor hervormingen. Zij zai bezield zijn met de broederschapsgedachte en be reid met groote welwillendheid te hel pen, uit zuiver universcelen menschen min. Aldus zal zij in later leven een rol van beteekenis spelen, vooral ook waar zij origineel in haar opvattingen zal zijn en een voorliefde bezit voor de occulte wetenschappen. Zeer gunstig zal de omgang blijken met anderen, waardoor een groote po- pulairiteit wordt verworven. Zij zal wel connecties hebben met hoogstaan de, intellectueele personen. Plotselinge verstoring van vriendschapsbanden is echter aangewezen, v.n.1. te wijten aan intriges, allicht ook veroorzaakt door liet niet of verkeerd begrijpen van haar idealistisch pogen, dat wars is van al le conventie. LAGE NUMMERS VERDWIJNEN Staatloterij begint voortaan bij no. 1001. Naar men meldt; zal met ingang van de eerstvolgende (47ste) Staatslo terij, waarin de eerste trekking op Maandag 21 Maart zal geschieden, een opschuiving in de nummering der lo ten worden aangebracht, met dién ver staride, dat zij zal beginnen met 1001 en eindigen met 22000. De nummers van 1 Lm. 1000 komen derhalve te vervallen en die van 21001 tot 22000 komen ervoor in de plaats. Deze wijziging, welke uiteraard geen enkele verandering in de winst kansen brengt, dient uitsluitend om tegemoet' te komen aan bezwaren, wel ke bij een deel van het publiek gere geld aanwezig bleken tegen het koo- pen van loten met een laag nummer. CINEMA DE HAAN, WIERINGEN. ZATERDAG en ZONDAG 8 UUR en ZONDAGMIDDAG 3 UUR SHIRLEY TEMPLE verovert opnieuw de wereld in „SHIP AHOY." SHIRLEY lieftalliger, stralender dan ooit. PROVINCIAAL NIEUWS. Mond- en Klauwzeer op Texel. Vorige week in het geheel geen nieuwe gevallen meer. Er zijn nog maar 24 aangetaste bedrijven. Be smettingsgevaar wordt nu nog maar gering geacht. Van Texel. NAAR AFRIKA. Onze plaatsgenooten Jb. en Th. Graaf Cz. zullen Texel half Maart verlaten om zich naar Zuid-Afrika in te sche pen. Daar hopen zij, resp. als metse laar en timmerman aan de slag te ko men. Gezien dc goede vooruitzichten en de enthousiaste berichten van vroe gere plaatsgenooten, die hen voorgin gen, mag verondersteld worden, dat ook zij in hun pogingen zullen slagen. ALS DE WIJN IS AAN DE MAN DE WIJNDIEFSTAL aan boord van Texelsche visschersschuit. De bemanning bekende de dief stal te hebben gepleegd. Zestig liter in beslag genomen. Zaterdagavond om 11 uur liep eeri Texelsche visscher9chuit. de haven

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1