B. GAZAN 29e JAARGANG DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 No. 22 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Mm TANDARTS EKEN DONDERDAG VAN 9*-l UUR. GELOUTERD BEZOEKT MET DE WACO HET CARNAVAL TE BONN. WIERIMGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CAFÉ R00B0L Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden BiNNENLANÜSCH NIEUWST" NIEUWE POGING OM DE „LUTINE" TE LICHTEN. De „Billiton" bestudeert een plan om gebruik te maken van .nieuwe tinbaggermolen „Karimata." Naar wordt gemeld, heeft de Ge- meenschappe.lijke Mijnbouw Maat schappij „Billiton" het plan in studie genomen om met haar tinbaggermolen „Karimata", die op het oogenblik in aanbouw is op de werf van J. en K. Smit /e Kinderdijk Electrische instal ïatie van Heemaf)' den goud- en zil verschat uit het wrak van de „Lu- tine" op te halen. Eveinals de „Doejoeng" die verleden jaar naar Indië is gesleept, is de „Ka li mata" een molen, die bestemd is, om voor de kust van Billi ton in zee te baggeren. Zijn bagger- diepte, die grooter is dan die van den „Doejoeng" is 30 m., en zijn afmetin gen 75 x 23 M. Deze molen is geheel geconstru eerd op zeewaardigheid en voor het baggeren naar tin-er s op grooie diepte in zee. Dit is de reden, dat de leliding van <de Gemeenschappelijke Mijnbouwmij. „Billiton" zich voor-1 stelt om met de „Karimata", voor- da: deze naar zijn eigenlijke bestem ming op Billiton wordt gesleept, een poging te doen het wrak van de „Lu- tine" te lichten. De molen is zoo sterk geconstrueerd en van een dergelijk groote capaci teit, dat er - behoudens onvoorziene omstandigheden - naar hei inzicht van deskundigen een goede kans is om de „Lutine" naar boven te halen. ITet tijdstip voor de werkzaamheden word' zoodanig gekozen, dat men on der de gunstigste weersomstandighe den kan baggeren en dat tevens de gunstige tijd voor het sleepen naar lndië niet verloopt. Vermoedelijk zul len de werkzaamheden in Juni a.s. be ginnen. Naar voor de hand ligt, is aan de voobereiding veel werk verbonden, nog moét zekerheid worden verkregen omtrent een aantal factoren, waarvan zal afhangen, of het plan tot uitvoe ring kan komen. Risico's van eenige beteekenis worden niet genomen. Zooals men weet, is de „Lutine" het Engelsche oorlogsschip, dat in 1799 hoogte van Terschelling met man en muis is vergaan. Volgens de gegevens zou zij een goud- en zilverschat bergen ter waarde van 15 millioen gulden. Door herhaalde bergingspogingen, waaronder de meest recente die met den bergingstoren van den heer Beckers van 1933-1936, is de ligging van het wrak nauwkeurig bekend. i Nieuwe modellen nummerborden. Naar men meldt is omtrent de nieuwe modellen voor nummerborden van motorrijtuigen nog nieits be slist en evenmin omtrent den datum van invoering daarvan. Deze datum zal in elk geval tijdig worden gepu bliceerd^ Inbrekers achterhaald. lil de afgcloopen week is ten huize van iemand te Hemrik (Friesland) in gebroken, waarbij 35 bankbiljetten van 10 gulden werden ontvreemd. Dc dader, een boerenknecht uit Wijn je terp is gearresteerd. Het geld werd op een klein bedrag na nog in 's mans bezit gevonden. EERSTE f 100.000 VOOR ARTIS IS ER liet Artis Comité deelt mede, de eerste honderd duizend gulden te heb ben bereikt. Vol goede verwachting zet het zijn actie ten bate van Artis voort. DE HOOGE PACHTEN IN DE BETUWE. Deskundigen kunnen geen ver klaring geven. Zooals reeds gemeld, zijn bij de leeds gehouden weilandverpachtingen in de Betuwe over het algemeen de pacht prijzen belangrijk hooger dan het vori ge jaar. Hier en daar scheelt het zelfs 30 pCt., in een enkel geval zelfs meer, indien het gunstig gelegen perceelen betreft. Wij hebben bij verscheidene deskundigen getracht, voor deze ver hoogde huursommen een verklaring tc krijgen, doch men moest het ant woord schuldig blijven. De oorzaak ligt eigenlijk volkomen in het duister Men constateert slechts het feit, dat bij onderhandsche verpachtingen en bij de publieke verhuringen zeer groo te animo wordt aangetroffen en dat Je pachtprijzen de aanvankelijke ver wachtingen verre overtreffen. Men vindt deze hooge paclitopbreng sten abnormaal. Wellicht is aan dit verschijnsel de zucht niet vreemd, toch maar grasland te hebben, uit angst het niet te zullen krijgen. Dat de betere veeprijzen op de belangrijk hoogerë weipachten van invloed zou den zijn geweest, aclit. men niet aanne melijk. NAAR ZUID-AFRIKA Hoe staat liet. met de werkge legenheid daar en wie hebben de meeste kans van slagen Gezien liet aantal permits, dat in het afgeloopen jaar aan Nederlanders is afgegeven, mag worden geconsta teerd, dat de Unie van Zuid-Afrika gunstig gestemd is ten opzichte van de toelating van Nederlanders. Af wij- FEUILLETON. 3.) En vóórdat zij er aan dacht, had ze een oude casette met al de school-souvenirs geo pend en na eenig snuffelen, ja, daar vond zij Het vers, dat Greta von Lützestein, een Duitsch meisje, ook eene der vriendinnen, op den pi- anomeester had gemaakt. En Ida doorloopt nogmaals het lange ge dicht en kan bij verscheidene coupletten een lach niet onderdrukken. Alles wat zij met met hare vriendinnen met betrekking tot dien pianomeester had doorleefd, werd hier herdacht. Het slot-couplet luidde „Ja, die Lieb' bringt Freud und Schmerz Darum heiszt's „nur still mein Herz" Lasz uns nur nicht jammern, klagen, Sondern ganz ergeben sagen „Dasz sein Herz gestohlen ist, Dasz er Gatte Vater ist." Daaronder stond „Als gij in latere jaren deze regelen mocht lezen, denk dan aan alles wat wij omtrent dezen persoon besproken hebben, en denk dan ook, mijne lieve Ida, j somtijds aan uwe oude vriendin Grete." j Het vers en het onderschrift brachten de gedachten van Ida geheel naar haar kost-1 schooltijd terug. Waar zou die Grete gebleven' zijn Kort nadat zij de kostschool verlaten had, voerde Ida met haar correspondentie, maar op hare beide laatste brieven, die zij misschien voor ongeveer een jaar had ge schreven, had zij geen antwoord bekomen. Zij zou toch niet overleden zijn Neen dan had hare familie het wel gemeld. Kom, nog eenmaal zou zij haar schrijven en kreeg zij dan geen antwoord, dan kon zij er niets meer aan doen. En onmiddellijk zette zij zich aan haar schrijftafeltje om het voorgenomen plan te volvoeren, omdat zij zich zelve genoeg zingen kwamen slechts sporadisch 'voor, waarbij het dan ook twijfelach tige gevallen betrof. Mede in verband met uitlatingen van hooge functiona rissen in dat land mag vernacht wor den, dat deze gunstige stemming; te onzen opzichte ook in de toekomst ge handhaafd zal blijven. Aangaande de werkgelegenheid in Zuid Afrika kan worden geconsta teerd, dat de gunstige positie nog steeds blijft voortduren, al is er een voorbehoud ten opzichte van sommige beroepen. Een goede kans op plaatsing maken nog. steeds metselaars, stucadoors en tegelzetters voor timmerlieden zijn de kansen meer bepeekt als gevolg van het groote aantal van deze vaklie den, dat reeds daarheen is vertrokken In het algemeen kan slechts aan die timmerlieden worden geadviseerd naar Zuid-Afrika te vertrekken, die over iets meer geld beschikken dan als mi- nimuin-eisch wordt verlangd en in dien zij geen onderhoudsplichten in ons land achterlaten, waardoor zij meer risico's kunnen dragen. Voor schilders zijn de kansen zeer gering. Voorts vinden plaatsing electriciens, loodgieters, algemeen gevormde me taalbewerkers (lasschers, draaiers en bankwerkers) en automobielmonteurs. De eerste 2 categoriën moeten een li centie hebben, waartoe aldaar meestal een examen moet worden afgelegd. Er bestaan voorts beperkte kansen voor teekenaars, technici met ruime practfjsehe ervaring,.meubelmakers, stoffeerders en personen in enkele an dere beroepen, echter niet voor onder wijzers, administratieve krachten en half- of ongeschoolde arbeiders. Als eerste eisch moet worden ge steld, dat men volledig vakbekwaam is en liefst niet jonger dan 23 jaar. De toelatings-eischen zijn voor velen zwaar, aangezien de Unie slechts die genen wil toelaten, die over voldoende geldmiddelen beschikken, zoodat geen! vrees voor armlastigheid behoeft ie bestaan. De minimum-eischen zijn, dat ieder, zonder uitzondering, die zich in Zuid-Afrika wil vestigen, in het bezit moet zijn van een permit, ingevolge de Vreemdelingenwet 19£7 voorts dat men boven de reiskosten beschikt over een bedrag aan contan ten van minstens 100 p. sterling, dan wel van 50 p. st. te stellen bij de Neder landsche Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging te Amsterdam, alsmede vanzelf sprekend een paspoort, geldig voor de kende om te weten, dat bij haar een voorne men, waaraan niet dadelijk uitvoering werd gegeven, zoo menigmaal geheel achterwege bleef. Des middags na het bezoek van mevrouw Donkerhuys zat Ida weder op hare kamer in nadenken verzonken. Duidelijk was haar gebleken, dat de haar gebrachte visite niet de reden had. die daarvoor werd opgegeven. Onder voorwendsel ten behoeve eener vrien din te komen informeeren naar eene dienst maagd, die vroeger bij de familie Hartema had gediend, had mevrouw Donkerhuys haar breedvoerig alles verteld wat haar broeder George en zijne voorgenomen reis naar Au stralië betrof, en haar niet onduidelijk laten gevoelen, dat die eigenlijk alleen om haar zou geschieden. Mevrouw Donkerhuys had haar medegedeeld, dat hij zeer épris van een rijk meisje was, maar meende, dat hij om zijn inkomen haar thans niet ten huwelijk kon vragen zonder den schijn op zich te la den, haar om haar geld te willen trouwen. Door eene reis naar Ausralië hoopte hij de zaak van zijn vader op een zoodanig stand punt te brengen, dat het groote verschil in fortuin tusschen hem en haar minder bezwaar zou opleveren. Daarna had mevrouw Donker huys uitgeweid over de groote treurigheid, waarin het vertrek van haar broeder hunne ouders en vooral hunne moeder zou dompe len en tevens er op gezinspeeld, hoe verdrie tig het zou zijn, als haar broeder een vergeef- sche reis ondernam, doordien het meisje zij ner keuze zich misschien in dien tijd zou en- gageeren of hem wellicht later zou bedan ken. Uit de wijze, waarop mevrouw Donker huys sprak, bleek duidelijk dat zij Ida had willen doen gevoelen, dat zij dat meisje was. Maar zoodra Ida dat bespeurde, was zij op hare hoede geweest en had zich gehouden alsof zij niets daarvan bemerkte. Alleen begreep zij nog niet goed, wat wel het rechtstreeksche doel van den stap van mevrouw Donkerhuys geweest was. Had deze misschien gehoopt, dat zij zich een of ander onvoorzichtig woord zou laten ontvallen, om Unie- van Zuid-Afrika. Voor vertrek 'van -gezinnen bestaan speciale regelin gen, echter moet er steeds rekening mede worden gehouden, dat ook voor hen een permit en een belangrijk be drag aan geld of borgstellingen noodig zijn. Uit. het bovenstaand blijkt wel, dat voor vele landgenooten kansen op werk in Zuid-Afrika bestaan. Zij moeten ech ter niet tot vertrek overgaan zonder de voorlichting en bemiddeling in te roe tten van de. Stichting Landverhuizing Nederland, Bezuidenhoutscheweg 97: 's-Gravenhage, of de Nederlandsch Zuid-Afrjikaansche Vereeniging, Kei zersgracht 141 te Amsterdam. BUITENLANSCH NIEUWS" 4 dagen van de grootste pret. Geheel verzorgd f 23.50, vertrek Zaterdag 26 Februari. Vraagt Prospectus. REISBUREAU WACO, Tel. 35 Tel. 184 HOORN. daaruit hoop te putten voor haar broeder en hem aan te sporen haar toch ten huwelijk te vragen, waardoor de reis naar Australië overbodig zou worden Zij dacht niet, dat zij den indruk gaf zulk een gansje te zijn. In elk geval was het bezoek dan volkomen nut teloos geweest, want zij had wel belangstel ling getoond, zelfs gezegd, dat als haar broe der er prijs op stelde, iemand te spreken, die eenigszins met Australië bekend was, zij hem kon aanraden eens haar neef Piet Hartema te gaan opzoeken, aangezien diens vader daar lange jaren gewoond had, maar overigens niets laten bespeuren van hetgeen in haar gedachten omging. Thans, nu zij alleen was, vroeg zij zich af, hoe zij eigenlijk over van Almen dacht. Dat zij hem niet onverschillig was, had ze reeds lang gemerkt, maar zij had nooit ge dacht, dat zijne liefde voor haar dien om vang had om hem tot het besluit te brengen, 't welk hij nu voornemens was te volvoeren. Hij beminde haar dus werkelijk maar hoe dacht zij zelve over hem"? O, zij had zich al tijd gaarne in zijn gezelschap bevonden boven alle jongere heeren die zij kende, gaf zij misschien hem wel de voorkeur, maar aan trouwen had zij tot dusverre niet gedacht daarvoor hield ze toch niet genoeg van hem. Wel speet het haar, dat hij weg zou gaan en dat zij hem dan in zoo lang niet zou zien, maar bepaalde smart kon zij daarover niet gevoelen zij zou zich wel gauw troosten en hem vergeten. Wat Zij zou hem vergeten, terwijl zij waar schijnlijk op zijn geheele reis geen oogenblik uit zijn gedachten zou zijn Hij ging toch alleen om haar. Maar wat kon zij daaraan doen Zij kon hem toch niet vasthouden als hij naar Australië wilde gaan Zou hij iets van den stap geweten hebben, dien zijne zus ter bij haar gedaan had Zij hoopte van neen, want anders zou hij sterk in haar ach ting dalen. Werkelijk, het speet haar voor hem, dat de toestand nu eenmaal zoo was, dat zijne familie door haar in droefheid werd gedompeld, maar zij kon het niet helpen. Was „Wild West" Tooneel als gevolg van „Wild West-film. Tijdens een bioscoopvoorstelling in Charleston -YVest-Virginië, werd een der toeschouwers door een „Wild-- W'est"-scène zóó opgewonden, dat hij een revolver trok en schoten op den misdadiger op het witie doek loste, waarbij echter een 14-jarig meisje zeer ernstig verwond werd. Direct ging het. licht in de zaal op en werd een ambulance gehaald om het meisje dat hi het achterhoofd getroffen was, naar het Ziekenhuis te vervoeren. De politic stelt een onderzoek in, wie het noodlottige schot gelost heeft. PAPANIN C.S. VERLATEN HUN IJSSCHOTS. De 4 Russische poolvorschers, Papa- nin, Frenkel, Cherkof en Fedorof, heb ben met hun geheele uitrusting de ijs schots verlaten, waarop ze zich bevon den en hebben zich aan boord van de ijsbrekers „Moerman" en „Taimyr" begeven. Omtrent de redding van Papanin en zijn metgezellen wordt te Moskou uog vernomen, dat te half zes begon nen werd met het materiaal aan boord van de ijsbrekers te brengen. 1'e 7 uur was men hiermede gereed. De heide schepen zijn vervolgens on middellijk naar Moermansk terugge keerd. Door het, lot werd beslist, dat Papa nin en Kreukel zich aan boord van den ijsbreker „Moerman" zouden hegeven, terwijl de heide andere leden van de expeditie zich op de „Taimyr" in scheepten. Men weet niet op welk schip zich de hond van de expeditie, Wessely, bevindt. Het geheele materi aal is aan boord van de „Taimyr" ge bracht. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, hoewel men weet, dat al het we tenschappelijke materiaal eveneens aan boord van de ijsbrekers is gebracht Men herinnert eraan, dat de ijsbre kers met behulp van dynamiet hun weg moesten banen naar het kamp van dc poolreizigers. Drie maanden hebben Papanin en zijn metgezellen hij te trotsch om haar zelf over zijne liefde te speken, zij was te trotsch om zich slechts eenigszins op te dringen dat zou ook trou wens hoogst ongepast zijn. Het was treurig, maar er was niets aan te doen. Toch gaf het Ida over het geheel een aan genaam gevoel te weten, dat zij zoo bemind werd. En nu zij haar gedachten sterker bij van Almen bepaalde, scheen hij haar aan trekkelijker toe, dan ooit te voren. Zij wist ook eigenlijk niets tegen hem. Ook deed het haar eenigszins genoegen dat hij te trotsch was om haar ten huwelijk te vragen, als hij naar zijne meening haar geene voldoende positie kon aanbieden. Dat hij van haar va der niet afhankelijk wilde zijn, moest zij, met haar eigen onafhankelijk karakter, in hem prijzen. Ida was nog in haar overpeinzingen ver diept, toen haar vader binnenkwam. Zij ver telde hem dadelijk alles wat door haar met mevrouw Donkerhuys was besproken. Op den heer Hartema maakte dit een diepen indruk, zeker nog meer dan op zijne dochter. Hoewel Ida volkomen den huwbaren leeftijd had be reikt, was een huwelijk van haar altijd door hem beschouwd als iets in de verre toekomst nog nooit had hij zijne gedachten ernstig daarbij bepaald. Thans was er echter werke lijk een persoon, die zijne hoogste wenschen stelde in het bezit zijner dochter, en daarom gaf het verhaal, dat Ida op luchtigen, onge dwongen toon gedaan had, den heer Hartema een pijnlijken schok. Hij trachtte dit te ver bergen, maar vond in de gedane mededeeling toch aanleiding om zijne dochter eens ern stig te ondervragen. „En hoe denk je over hem,. Ida „Wel, ik vind hem wel amusant, ik zit al tijd graag naast hem op een diner." „Is dat allesamusant?" „Nu, ik mag hem wel, maar trouwen is nog een andere quaestie daaraan wil ik nog niet denken, ik heb het nog veel te goed bij mijn vadertje." „Spijt het je, dat hij weggaat „Ja zeker, ik zal hem wel missenmaar doorgebracht op hun ijsschots, welke in dien tijd 200ü Km. is afgedreven van de Pool tot-aan de kust van Groenland VLIEGENDE DOKTER MET UITGEBREIDE PRACTIJK. •Dr.-Alan Vickers uit Port Hedland in West- Australië, heeft waarschijn lijk de uitgebreidste practijk der we reld :.deze omvat namelijk een ge bied van meer dan 3/2 millioen Km2. Voor het bezoeken van zijn patiën ten maakt hij gebruik van een vlieg tuig en hij staat bekend als de „vlie gende dokter". In het eenzame dis trict, waar zijn patiënten wonen, is de telefoon een ongekend luxe middel. Ingeval zij de hulp van den dokter noodig hebben, maken zij gebruik van radiozend- en ontvangtoestellen, ter wijl allen een landingsterrein beschik baai- houden voor den doktei*. Hun radio blijkt ook van groot nut te zijn voor onderlinge gesprekken. Toen dr. Vickers zijn bruid mee bracht naar Port Hedland, deed dit nieuws zeer snel de ronde. De eige naars der uitgestrekte nederzettingen voerden „draadlooze" besprekingen en besloten het jonge paar een kristal len sherrystel cadeau te doen. Alle vrinden van den dokter waren ook (draadloos" aanwezig op de bruiloft. ^ÉMÉENTE^ WIERINGEN. De eerste voorjaarsboden. Bij den veehouder C. Mulder Pz., Noorder- huurt, Westerland, zijn de eerste lam meren in deze gemeente geboren. PROPAGANDAFILM ARB. VER. V. LIJKVERBRANDING. Zondagmorgen j.1. had in het „Eigen Gebouw" een filmver tooning plaats uitgaande van bovengenoemde vereen- ging. Er werden 3 mooie sprekende en musiceerende films vertoond, waar van de eerste film ten doel had de be zoekers op te wekken lid te worden van bovengenoemde vereeniging. Na afloop werd een afd. Wieringen opgericht. Jaarfeest der Chr. Jeugd vereen. Vrijdagavond vierden de Meisjes- vereen. „Niet in eigen kracht" en de Jongel, vereen. „Pro Rege", beide op Geref. grondslag te H.-Hoef hun jaar feest in Hotel de Haan. Direct kan worden gezegd dat dit een prachtige en zeer goed geslaagde avond is geworden. Onbeschrijvelijke voorbereidingen had men getroffen om het de gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Alle moeite is door het over groote bezoek ruimschoots beloond. Tot ruim 2 uur was men in aan dacht voor het mooie, dat de leden op het podium te zien gaven. Een en ander stond onder leiding van den heer J. v. Eerden. De opening geschiedde met het le vers van Ps. 119 Dan worden de eerste 12 verzen van dit Psalm voorgelezen. Hierna bovendien spijt het mij voor zijne moeder, die het zich erg schijnt aan te trekken." De heer Hartema wist nu genoeg. Door het vertrek van van Almen zou het hart zijner dochter niet breken. Toch stemde de geheele zaak hem ernstigvooreerst trof hem de luchthartigheid, waarmede Ida een zoo ge wichtig onderwerp behandelde, en in de twee de plaats dacht hij er over na, nu zich wer kelijk een pretendent voor zijne dochter voor deed, of hij dien of een dergelijk persoon ols echtgenoot voor haar zou wenschen. Hij ken de van Almen niet veel, maar de indruk, dien deze op hem gemakt had, was niet ongunstig. Hij had niets dan goeds van hem gehoord en van Almen was een achtenswaardige fami lie toch scheen hij niet bijzonder energiek alleen zijn laatste besluit om naar Australië te gaan, verhief hem in de oogen van den heer Hartema. Vóór alles verlangde hij als toekomstig echtgenoot voor zijne dochter een man van de daad. Een oogenblik kwam de gedachte bij hem op, of mevrouw Donkerhuys misschien slechts door haar broeder gezonden zou zijn om eens te verkennen hoe het met 't hart van Ida gesteld was. Maar neendat kon hij niet van van Almen gelooven toch, zijne dochter was eene zeer begeerlijke partij om haar positie en haar fortuin zou misschien menig een haar tot vrouw wenschen, die haar mo gelijk, als zij arm was, niet zou begeerd heb ben. Dat was een nadeel, 't welk zijn fortuin medebrachtzijne dochter zou moeielijk te v/eten kunnen komen of zij om haar zelve, dan wel om haar fortuin ten huwelijk ge vraagd werd. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEER EN VOOR EENMAAL BETALEN Wierlngermeerbode. Wieringer Courant. - De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1